#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/04/2013 18:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Όχι" στις παράλογες απαιτήσεις της τρόικα



To εθνικό συμφέρον καλείται να προασπιστεί η κυβέρνηση ενόψει της έλευσης των τροϊκανών στην Αθήνα και ο Πρωθυπουργός οφείλει να πράξει αυτό που υπαγορεύει το καλό της χώρας.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι υπεραμύνεται μιας διαφορετικής πολιτικής και θέτει όρια στη σκληρή μνημονιακή συνταγή που ισοπεδώνει τη χώρα, φθάνει την κοινωνία στα όριά της και δοκιμάζει τις αντοχές και του εγχώριου πολιτικού συστήματος.

Τους τελευταίους μήνες επί πρωθυπουργίας Αντώνη Σαμαρά, διεξάγεται μια συζήτηση με την τρόικα που πολλές φορές μοιάζει με τα μαρτύρια που υποβάλλει το προτεσταντικό σύστημα στους αμαρτωλούς, όπου κυριαρχεί το δόγμα: «ο αμαρτωλός πρέπει να τιμωρηθεί».

Από το «ουδείς αναμάρτητος» του Αντώνη Σαμαρά ενώπιον της Γερμανίδας Καγκελαρίου Άνγκελα Μέρκελ κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι και η κατάσταση δεν βελτιώθηκε καθόλου.

Η χώρα κινείται στο λαβύρινθο του μνημονίου και δεν βρίσκει το μίτο για να εξέλθει, ενώ ούτε ο Μινώταυρος φαίνεται για να κονταροχτυπηθεί τουλάχιστον μαζί του.

Η κυβέρνηση στη νέα επίσκεψη των τροικανών πρέπει να μην υπαναχωρήσει στην περίπτωση που οι εκπρόσωποι των πιστωτών επιμείνουν στις παράλογες απαιτήσεις τους.

Βέβαια, έως σήμερα η ανυπακοή στην τρόικα δεν είχε ποτέ τεθεί ως αίτημα και προτροπή προς την κυβέρνηση παρά μόνο από κόμματα της αντιπολίτευσης και από αιρετικές φωνές.

Η καθημερινότητα αλλάζει πολλά και «τα πάντα ρει», όπως έλεγε και ο Ηράκλειτος και άρα η κυβέρνηση και ειδικά ο Πρωθυπουργός, εάν θέλει να ενισχύσει το πολιτικό του κεφάλαιο, να αναλύσει τα επιχειρήματα υπέρ της αντίστασης που εδράζονται στο γεγονός ότι η τρόικα υποεκτίμησε τα έσοδα και την ύφεση και υπερέβαλε σε ό,τι αφορά τις δαπάνες του προϋπολογισμού.

Γι' αυτό οφείλει σήμερα να αναγνωρίσει την προσπάθεια δημοσιονομικής εξυγίανσης και να προσφέρει άμεσα στην ελληνική οικονομία το οξυγόνο ρευστότητας που χρειάζεται χωρίς να ζητεί παράλογες και εκδικητικές περικοπές που θα ανατρέψουν τις εύθραυστες πολιτικές ισορροπίες και θα αποτελειώσουν τη βαριά τραυματισμένη κοινωνική συνοχή.

Επί της ουσίας η απαίτηση για τη χάραξη «κόκκινης γραμμής» απέναντι στην πολιτική της τρόικας και των δανειστών αποκτά ενισχυμένο κύρος και νομιμότητα όταν πλέον υποστηρίζεται και εκφράζεται δημοσίως από κορυφαίους παράγοντες της ελληνικής οικονομίας.

Η κυβέρνηση διαθέτει ισχυρότατα διαπραγματευτικά όπλα. Μένει να τα αξιοποιήσει.

Μάρκος Αυρήλιος

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΒΑΡΑ; avatar
    ΣΟΒΑΡΑ; 02/04/2013 17:53:56

    Ποιές είναι οι παράλογες απαιτήσεις της τρόικας; Οτι ζητούν, απολύσεις κρατικών κηφήνων, αφισοκολλητών; Κάτι που η πλειοψηφία των ελλήνων και ελληνίδων ΖΗΤΑ, απο το 2009; 1 άχρηστος κρατικός κηφήνας 3 άνεργοι στον ιδιωτικό τομέα!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΣΟΒΑΡΑ; 02/04/2013 22:37:48

      Αφήνοντας στην άκρη την εμπάθεια που ξεχειλίζει από την καρδιά σου, το χαράτσι είναι καλό να διατηρηθεί μέσω ΔΕΗ; Να πάψουν οι συντάξεις να πληρώνονται σε όσους έχουν πάρει ήδη μέχρι τα 60 τους; Να ξεπουλάμε με τιμές στο 1/5 προ κρίσεως περιουσία του λαού; Και πόσα άλλα...

      • Λουκάς Βάρσος avatar
        Λουκάς Βάρσος @ Γεώργιος Τ. 03/04/2013 00:12:37

        Γεώργιε Τ.

        το χαράτσι θα συνεχίζει να υπάρχει όσο θα πρέπει το κράτος να μισθοδοτεί ένα εκατομμύριο κόσμο ενώ "χρειαζούμενοι" είναι το πολύ 200.000...
        Ξέρεις τι θα πει να πρέπει σαν κράτος να εφευρίσκεις δεκάδες δις για να πληρώνεις 800.000 ξερούς μισθούς που δεν παράγουνε τίποτε

        Το κράτος ούτε παράγει τίποτε, ούτε έχει βαρειά βιομηχανία, ούτε έχει εξαγωγές.
        Για να εφευρίσκει λοιπόν εξωφρενικό ποσό ετησίως για να μισθοδοτεί ένα εκατομμύριο κόσμο, θα πρέπει τα υπόλοιπα 9 εκατομμύρια να πληρώνουνε πάσα φύσεως χαράτσια ώστε να συγκεντρώνονται μεγάλα ποσά "ξερά" χρήματα για να παίρνουνε οι δημόσιοι υπάλληλοι δύο βασικούς μισθούς ιδιωτικού τομέα μηνιαίως έκαστος...
        Υπολόγισε πόσα χρήματα είναι 800.000 ΜΕΙΚΤΟΙ μισθοί συν οι άλλες παροχές, συν τα εφάπαξ, συν το οτι θα βγούνε από τα 50 στη σύνταξη και θα πρέπει να τους πληρώνεις άλλα 30-40 χρόνια τον καθένα (μακάρι να ζήσουνε 100 οι άνθρωποι)...

        Λοιπόν:
        Απόλυση σταδιακά τουλάχιστον 500.000, ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ του εφαπαξ που δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο, επίβλεψη παραγωγικότητας και πραγματικού 8αώρου όπως στο εξωτερικό, κατάργηση επιδομάτων και προνομίων, σύνταξη στα 65 οι γυναίκες και στα 67 οι άνδρες ανεξαιρέτως, κατάργηση της μονιμότητας για να σφίξουνε λίγο οι κ@λοι όσον αφορά τη συμπεριφορά προς τον πολίτη και τη νοοτροπία...

        Μέτρα δηλαδή που εφαρμόζονται σε ΌΛΕΣ τις ευημερούσες χώρες της Ευρώπης εδώ και 45 χρόνια!

        • Κώστας avatar
          Κώστας @ Λουκάς Βάρσος 03/04/2013 08:20:27

          Αγαπητέ Λουκά,

          Να υποθέσω ότι έχετε στοιχεία που τεκμηριώνουν τον αριθμό των 1000000 υπαρχόντων δημοσίων υπαλλήλων, αλλά και ότι έχετε προβεί σε μελέτες προκειμένου να καταλήξετε εμπεριστατωμένα στον (καθόλου αυθαίρετο υποθέτω) αριθμό των 200.000 απαιτούμενων υπαλλήλων για την εύρυθμη λειτουργία της κρατικής μηχανής. Όσον αφορά το τι εφαρμόζεται στις ευημερούσες χώρες της Ευρώπης, σας παραπέμπω σε ένα άρθρο σύμφωνα με το οποίο " στη συντριπτική πλειονότητα των κρατών-μελών της Ένωσης παραμένει σε ισχύ η μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων ".
          Κατά τα άλλα, ελπίζω να συνεχίσετε να είστε πάντα τόσο ενημερωμένος πριν προβείτε σε σχόλια και εμβριθείς αναλύσεις...

          • Κώστας avatar
            Κώστας @ Κώστας 03/04/2013 08:21:12

            Το άρθρο είναι εδώ...

            http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=166839

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ ΣΟΒΑΡΑ; 03/04/2013 03:39:06

      Αν δεν εχεις ψηφίσει ποτέ σου ΠΑΣΟΚ και ΝΔ εχεις δίκιο.Αλλιώς βγάζεις ατόφιο κόμπλεξ

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ ΣΟΒΑΡΑ; 03/04/2013 12:41:11

      Μαζί σου και εγώ. εξάλλου τι 2000000 ανεργοι, τι 2500000. τι 30% ανεργία , τι 40%.
      Απολύσεις , απομακρύνσεις κτλ επρεπε να γίνουν παλαιότερα ή πλέον όταν καλυτερέψουν τα πράγματα ( ελπίζω πριν το 3000 μ.Χ ).

  2. χαρης avatar
    χαρης 02/04/2013 18:23:20

    απλά είναι τα πράγματα οταν ενα κρατος χρεοκοπει η περιστολή γίνεται από το ίδιο το κράτος οπότε 25.000 απολύσεις στο δημόσιο(0.6% μόνο προστίθεται στην ανεργία) και κατάργηση του εφάπαξ μιλάμε για εξοικονόμηση 4 και πλέον δις ευρώ και με τα λεφτά αυτα δώσε ανάσα με μείωση φπα,κατάργηση χαρατσιου,επιδότηση θέσεων εργασίας,μείωση φορολογίας σε εξαγωγικές επιχειρήσεις και επίσης αφού θα έχεις ένα ισχυρό διαπραγματευτικό χαρτί με τις απολύσεις στο δημόσιο ζητά ένα νέο σχέδιο μάρσαλ που θα βασίζεται πάνω στους ισχυρούς τομείς της ελληνικής οικονομίας τουρισμό,γεωργία,ναυτιλία

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ χαρης 02/04/2013 19:56:57

      Πράγματι έχουμε πολλά διαπραγματευτικά όπλα...Θερμοπυρηνικά...
      Να τους στείλουμε την Ζωή (μία είναι) και μετά να δούμε αν θα τολμήσουν να ζητήσουν απολύσεις όσων διορίστηκαν με πλαστά πτυχία..
      Οχι παίζουμε.
      Δεν θα μας υποχρεώσουν οι κύριοι αυτοί να μην πληρώνουμε τον μισθό στους καταχραστές δημοσίους υπαλλήκους που έχουν φυλακιστεί..Δεν τους φτάνει η φυλακή ?... Ανάλγητοι και απολίτιστοι βάρβαροι..

      Μανιτάκη γερά...Πάρτους τα λεφτά...Και τα δικά μας βέβαια αλλά όμως θα έχουμε κάνουμε μια επανάσταση,μούρλια.
      ΥΓ
      Ο κατακαμμένος έδωσε συγχαρητήρια στον πρόεδρο της βουλής στην κύπρο για το μέγα ΟΧΙ...Την ίδια μέρα υπογράφονταν το μνημόνιο που ψήφισε ...η κυπριακή βουλή..
      Τους δουλεύει ο πανάρας, μας δουλεύει, μονος του δουλεύεται δεν μπορώ να αντιληφθώ...

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ ορεσείβιος 02/04/2013 23:01:06

        Έχεις δίκιο καλύτερα να τους στείλουμε την κα Αυγερινοπούλου να τους μιλήσει για την αειφόρο ανάπτυξη, την βιοπικιλότητα και τους υδάτινους πόρους.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ χαρης 02/04/2013 22:39:23

      Τόσοι που πήγαν στην πρόωρη σύνταξη για να μη χάσουν το εφάπαξ, δε μείωσαν ήδη στο 70% τους ΔΥ; Με λίγους ακόμη θα σωθούμε; Και γιατί ακόμη δε σωθήκαμε; Αμάν πια με τον άκρατο φιλελευθερισμό των μητσοτακικών σε τούτον τον τόπο!

      • euagelos avatar
        euagelos @ Γεώργιος Τ. 03/04/2013 00:04:17

        Αυτοί που προτείνουν μαζικές απολύσεις, ας σκεφτούν το εξής απλό. Αντί να βγουν κι άλλοι άνεργοι πάνω στους υπάρχοντες, ας κόψει το μισθό όλων των ΔΥ, των συνταξιούχων και των δημοσίων δπανών στο 1/3 του σημερινού χωρίς απολύσεις. Σύμφωνα με τη λογική τους, η άνθηση του ιδιωτικού τομέα της ελληνικής οικονομίας μετά από αυτό θα είναι θεαματική... Εμπρός λοιπόν, μη κάθεστε καθόλου!

  3. Stef avatar
    Stef 02/04/2013 19:22:18

    Πάτε στοίχημα ότι θα πούνε ΝΑΙ!!!!!!!!!

  4. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 02/04/2013 19:43:55

    Μη χανόμαστε, ρε παιδιά!

    1. Είναι άδικο το χαράτσι στους μικροϊδιοκτήτες?
    ΝΑΙ!
    Πρέπει να πληρώσουν αυτοί με ακίνητη περιουσία πάνω από π.χ. 700,000-800,000€ μεγαλύτερο χαράτσι?
    ΝΑΙ!
    Πρέπει να ελαφρυνθούν οι μικρότεροι αναλογικά?
    ΝΑΙ!

    2. Πρέπει να υπάρξει κινητικότητα στο Δημόσιο για να στελεχωθούν οι υποστελεχωμένες υπηρεσίες?
    ΝΑΙ!
    Πρέπει να ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ οι επίορκοι?
    ΝΑΙ!

    Κοινή λογική, βάλτε τη να δουλέψει!

    ΆΝΤΕ, πολύ μυαλό θέλει? Τι περιμένουμε? Να σκάσει το καζάνι? Μην το τράβατε άλλο, η αγανάκτηση και η οργή συσσωρεύονται, δεν εκτονώνονται από πουθενά!

    ΘΑ ΣΚΑΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ!

    ΆΝΤΕ!

    • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
      Θόδωρος 17.06.2012 @ Θόδωρος 17.06.2012 02/04/2013 19:52:14

      "...ΘΑ ΣΚΑΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ!..."

      ΟΙ εξεγέρσεις έχουν αρχίσει -σε δυτικές κοινωνίες- από π.χ. αστυνομική υπερβολική βία σε κάποιον νεαρό που δεν πλήρωσε εισιτήριο στο λεωφορείο ή που αντιστάθηκε σε αστυνομικό έλεγχο.
      Δεν λέω να φοβάται η αστυνομία να κάνει τη δουλειά της, τώρα που χρειάζεται κιόλας. Να την κάνει και καλά την κάνει ως τώρα. Αντιλαμβάνεστε το ύφος μου.

      Αλλά από ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ έσκασε το πράμα.
      ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ!
      ΠΡΟΣΕΞΤΕ!

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Θόδωρος 17.06.2012 02/04/2013 21:51:47

      http://www.youtube.com/watch?v=LRAx-vAwDcM

      • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
        Θόδωρος 17.06.2012 @ Κυθήριος Τ. 02/04/2013 22:39:16

        Ωραίο, Κυθήριε! Που το θυμήθηκες?

        Μακάρι να μοιραζόμουν την χαρούμενη διάθεση σου τώρα.

        Πάλι καθυστερούμε δυστυχώς, και φοβάμαι πάλι ότι θα περάσουμε δράματα!

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Θόδωρος 17.06.2012 02/04/2013 22:59:06

          Μη το βάζουμε κάτω Θοδωρε!

          • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
            Θόδωρος 17.06.2012 @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 03/04/2013 09:57:32

            Μην είμαστε όμως και "μες την καλή χαρά" πάντα, Κυθήριε!
            Όλες οι ώρες δεν είναι ίδιες, όπως θα ξέρεις..

          • Κυθήριος Τ. avatar
            Κυθήριος Τ. @ Θόδωρος 17.06.2012 03/04/2013 11:35:21

            Καλημέρα Θόδωρε,δέν τό περίμενα ὅτι θά τό πάρεις ἔτσι! Σοῦ ζητῶ συγνώμη.Εἰλικρινά,πόσο θά ἤθελα νά ἦμουν ''μές στή καλή χαρά'' κι ἄς μέ κατηγοροῦσαν.......
            Δέν πειράζει...

  5. victoria (true) avatar
    victoria (true) 02/04/2013 20:36:06

    Να θυμόμαστε αυτόν τον τίτλο παρακαλώ...

  6. Think Out! avatar
    Think Out! 02/04/2013 21:25:05

    Θεωρώ πως το μεγαλύτερο λάθος που έγινε εξ αρχής στις διαπραγματεύσεις με την τρόικα, είναι το γεγονός ότι υπήρχε αυτή η εμμονή να μη γίνουν απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων. Είναι κάτι που έπρεπε να γίνει το 2010, όταν η ανεργία δεν βρισκόταν στο 27%, ούτε η ύφεση στο 7%.

    Είναι γνωστό πως στο Δημόσιο υπάρχουν υπάλληλοι που δεν χρειάζονται. Εάν χρειάζονταν πράγματι, δεν θα σχόλαγαν από τις 12:00. Όπως υπάρχουν και επίορκοι δημόσιοι υπάλληλοι. Κατά τη γνώμη μου, από τους παραπάνω έπρεπε να είχαν απολυθεί όλοι.

    Εντούτοις, η κυβέρνηση το 2010 προτίμησε να κρατήσει όλους τους δημόσιους υπαλλήλους που δεν χρειάζονται και ως "plan b" να μειώσει τους μισθούς όλων και να αυξήσει τη φορολογία. Και τα δύο ήταν πολιτικές επιλογές της κυβέρνησης, όχι απαιτήσεις της τρόικας. Αντιθέτως, απαίτηση της τρόικας ήταν η απόλυση δημοσίων υπαλλήλων και η καταπολέμηση της φοροδιαφυγής. Το πρώτο όλες οι κυβερνήσεις κατάφεραν να αποφύγουν. Για το δεύτερο δεν έλαβαν κανένα σοβαρό μέτρο και παρήγαγαν ένα σκάνδαλο.

    Και ήταν επιλογή τους...

    • kristim avatar
      kristim @ Think Out! 03/04/2013 10:15:41

      Έτσι μπράβο!
      Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους!

  7. ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΣ avatar
    ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΣ 02/04/2013 22:04:55

    ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ! ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ!

  8. panas avatar
    panas 02/04/2013 22:52:00

    Τα μεγάλα γαλαζοπράσινα ρουσφέτια έχουν ακόμη τους παλιούς προστάτες να διαπραγματεύονται σκληρά υπέρ των συμφερόντων τους, ενώ τα μικρά και πολλά γαλαζοπράσινα ρουσφέτια αναζητούν προστασία στους ροζοκόκκινους...
    Αλήθεια, τι έγινε με τις ΔΕΚΟ; Έγινε καθολική εφαρμογή του ενιαίου μισθολογίου;
    Τα κλειστά επαγγέλματα άνοιξαν;
    Οι γιατροί του Κολωνακίου που εντοπίστηκαν το 2010 να φοροδιαφεύγουν πλήρωσαν;
    Οι επίορκοι μάλλον περιμένουν ρύθμιση για αλλαγή όρκου με αναδρομική ισχύ.

    Ευτυχώς που καταφέραμε να μειώσουμε τον κατώτατο μισθό. Επιτέλους η ανταγωνιστικότητα αυξήθηκε και η ανάπτυξη έρχεται. Θα σηκώσουμε τα μανίκια και θα αυξήσουμε επιτέλους το ΑΕΠ.
    Ψωμί κι' ελιά και το ΑΕΠ ψηλά!!

    ΥΓ. Συγνώμη για την απελπισία...

  9. ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
    ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 03/04/2013 00:31:33

    Με τις χώρες του νότου σε τεράστια προβλήματα, σε ύφεση και με ανεργία η Γερμανία κρατά το ευρώ σε χαμηλά επίπεδα (η ανάπτυξη θα το ανατιμούσε) ευνοώντας τις εξαγωγές της και:
    1. Εξασφαλίζει φτηνά εργατικά χέρια (καταβαράθρωση των μισθών) στις χώρες αυτές.
    2. Ανά πάσα στιγμή μπορεί να εξαγοράσει σημαντικότατους τομείς των χωρών αυτών.
    3. Συγκεντρώνει το ρευστό στις τράπεζές της.
    4. Δεν ξέρω αλλά τι στην ευχή, δεν θα υπάρχει και 4 και 5;
    Σας φαίνεται ότι θα είναι διατεθειμένη η Γερμανία να ακούσει ένα ΟΧΙ από την Ελλάδα;
    Σας φαίνεται ότι η ελληνική κυβέρνηση θα τολμήσει να το εκστομίσει;

    Αυτό ήταν το θέμα του άρθρου αγαπητοί μου και όχι όπως οι περισσότεροι ασχοληθήκατε οι απολύσεις των δημοσίων υπαλλήλων. Καλά ξεκολλήματα!

    • N.K. avatar
      N.K. @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 03/04/2013 07:49:06

      Απαπαπα... Μην λέτε τετοια Γεωμέτρη :) Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να δουν το δάσος κάποιοι και όχι το δέντρο... Το θέμα των Δ.Υ. πουλάει (για ευνόητους λόγους) και κρατάει απασχολημένο και το μυαλό και τα αντανακλαστικά πολλών που υπάρχει κίνδυνος να στραφούν σε άλλα μονοπάτια έτσι και πάψει να υπάρχει...

    • Think Out! avatar
      Think Out! @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 03/04/2013 12:56:04

      Ο καθένας βλέπει το θέμα από τη δική του οπτική γωνία και τονίζει αυτό που θέλει. Αυτό που αναφέρεις για τη Γερμανία είναι σημαντικότατο πρόβλημα και συμφωνώ μαζί σου, αλλά έχει να κάνει με κάτι εκτός Ελλάδας. Το να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα στη χώρα μας είναι δική μας ευθύνη και δεν φταίει η Γερμανία που δεν το έχουμε κάνει.

      • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
        ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ Think Out! 03/04/2013 17:16:20

        Πράγματι, όσα είναι κακώς κείμενα, να τα διορθώσουμε και θα έπρεπε να τα είχαμε διορθώσει εδώ και δεκαετίες.
        Πιστεύω ότι από την μεταπολίτευση και μετά το μόνο ουσιαστικά που θα έπρεπε να είχαν κάνει οι κυβερνήσεις ήταν ένα φορολογικό νομοσχέδιο δίκαιο και αναπτυξιακό. Τότε και κοινωνική ειρήνη θα υπήρχε και κοινωνικό κράτος για τους αδύναμους (χωρίς δανεικά).
        Όποια πρόοδος υπήρξε στην Ελλάδα τα τελευταία 40 σχεδόν χρόνια υπήρξε διότι απλά μας παρέσυρε το ρεύμα της προόδου στην Ευρώπη και στον Δυτικό Κόσμο. Τίποτε δεν έγινε με πρωτοβουλία ελληνικών κυβερνήσεων. Ούτε ένας νόμος (το πιστεύω αυτό) δεν ψηφίστηκε αυτοβούλως από τους βουλευτές μας, με στόχο την πρόοδο της χώρας. Όσοι νόμοι τελικά πέτυχαν έναν τέτοιον στόχο μας ήρθαν φυτεμένοι από έξω.
        Οι δημόσιοι υπάλληλοι θεωρούν τα βιβλιάριά τους φέτος με τρόπο ηλεκτρονικό κάνοντας ταυτόχρονα μια απογραφή ασφαλισμένων και προστατευόμενων μελών. Αυτό δεν έπρεπε να έχει γίνει εδώ και χρόνια; Η μηχανοργάνωση των κρατικών φορέων και των ασφαλιστικών ταμείων που θα πολλαπλασίαζε την αποδοτικότητα του κράτους και θα ξεκούραζε τον πολίτη γιατί δεν έγιναν εδώ και τόσα χρόνια;
        Να σας πω γιατί. Για να πηγαίνουμε εμείς στον κάθε πολιτικό, πολιτικάντη, πολιτευτή, συνδικαλιστή και να του ζητάμε χάρες. Γι' αυτό. Και όχι ότι μεσολαβούσαν κιόλας. Απλά μας παραμύθιαζαν ότι η δουλειά μας (η οποία θα γινόταν έτσι κι αλλιώς) ολοκληρώθηκε ή επιταχύνθηκε χάρις στη δική τους παρέμβαση.
        Τώρα πόσοι από εμάς θα πάμε να ζητήσουμε εξυπηρέτηση από αυτούς; Αφού ξέρουμε ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ. Τώρα είμαστε τουλάχιστον Ελεύθεροι από τα ψευτορουσφέτια και τις ψευτοεξυπηρετήσεις τους.
        Αυτά για τα κακώς κείμενα με ευκαιρία το ευγενές και σωστό σχόλιό σου. Αλλά το θέμα εδώ (δεν το ξεχνάμε) είναι το ΟΧΙ.

  10. Sceptic avatar
    Sceptic 03/04/2013 08:37:24

    Ντεν πάρει μέτρα , ντεν έκει money....κατάλαμπες....;

  11. ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ 03/04/2013 12:07:20

    το προβλημα ειναι οτι η Γερμανια θελει να ειναι & διατητης & παικτης στην Ε.Ε.
    αυτο προκαλει το προβλημα ,γιατι τα συμφεροντα της Γερμανιας ειναι αντιθετα απο τα συμφεροντα του νοτου.