"Όχι" Σαμαρά στη Ντόρα για Επίτροπος της Κομισιόν
26/07/2014 20:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Όχι" Σαμαρά στη Ντόρα για Επίτροπος της Κομισιόν

Η Ντόρα Μπακογιάννη δεν θα είναι η επιλογή του Αντώνη Σαμαρά για τη θέση του Έλληνα επιτρόπου στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Η Ντόρα Μπακογιάννη δεν θα είναι η επιλογή του Αντώνη Σαμαρά για τη θέση του Έλληνα επιτρόπου στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Ο πρωθυπουργός ενημέρωσε την βουλευτή της ΝΔ ότι δεν θα μεταβεί στις Βρυξέλλες παρά το διακαή πόθο της Αγίας Οικογένειας να έχει την Ντόρα σε σημαίνουσα θέση στην Ευρώπη.

Η Ντόρα Μπακογιάννη είχε εκφράσει τόσο στον πρωθυπουργό, όσο και στον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης και υπουργό Εξωτερικών Ευάγγελο Βενιζέλο την επιθυμία της να προταθεί για την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Μην ξεχνάμε τα ταξίδια της Ντόρας και τις επαφές με ξένους ηγέτες καθώς και τα σχέδιά της για να αναλάβει πότε το χαρτοφυλάκιο εξωτερικών και πότε της ενέργειας.

Φαίνεται τελικά ότι ο Σαμαράς δεν έκανε το χατίρι στην Ντόρα και από το σπίτι στη Γλυφάδα ακούγονται κλάματα και οδυρμοί για τη χαμένη ευκαιρία να κάνει κάτι στη ζωή της η Ντόρα. Βεβαίως, δύο τινά θα συμβούν από εδώ και στο εξής. Είτε η Ντόρα πήρε κάποια υπόσχεση για να αξιοποιηθεί σε κάποια κυβερνητική θέση είτε θα προσπαθήσει να κάνει τη ζωή του Σαμαρά βασανιστήριο. Διότι όπως ξέρουμε όλοι το Μητσοτακέικο το κρατάει μανιάτικο και κάποια στιγμή θα προσπαθήσει να δημιουργήσει πρόβλημα. Αλλά δεν έχουν καταλάβει ότι ο ελληνικός λαός τους έχει αποκλείσει και απομονώσει και έχει βαρεθεί να ακούει για Μητσοτάκηδες. Μας φτάνει ο Κυριάκος δεν θα βλέπαμε και τη Ντόρα κάθε μέρα να παίζει ενεργό ρόλο στα ευρωπαϊκά πράγματα. Ειδικά αν το χαρτοφυλάκιο που θα δοθεί στην Ελλάδα θα είναι αυτό της μετανάστευσης που θα παίξει… πολύ χρήμα.

Όπως έχουμε γράψει, σοβαρή υποψηφιότητα για τη θέση του Επιτρόπου φέρεται να έχει θέσει και ο νυν υφυπουργός Εξωτερικών Δημ. Κούρκουλας, ο οποίος διατηρεί άψογες σχέσεις με τους κ.κ. Σαμαρά και Βενιζέλο, ενώ και η Μαρία Δαμανάκη έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για ανανέωση της θητείας της. Υπάρχει η περίπτωση Αβραμόπουλου, για την οποία γράψαμε, που είναι πολύ δύσκολο να γίνει και του Κωστή Χατζηδάκη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΤΑΚΗΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ 26/07/2014 21:23:20

    Ευτυχώς έχουμε Πρωθυπουργό με Π κεφαλαίο. Ακου το ντοακι επιτροπος

  2. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 26/07/2014 22:24:31

    Δε λυπήθηκε ο αφιλότιμος τον κόπο της.Ούτε κάν τα τραπεζώματα που έκανε; Με τι μούτρα θα βγεί στη πιάτσα; Ο γιός της Περιφερειάρχης,ο αδελφός της Υπουργός,κι εκείνη νά κάθεται στη Βουλή να ακούει τον Ταμήλο και τον Τζιαμτζή...

    • airman avatar
      airman @ Κυθήριος 26/07/2014 22:45:56

      Αμα δε βολεύεται στη Βουλή, υπάρχει κι άλλη επιλογή. Είναι στο χέρι της και δε θα χάσει!

      • ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ avatar
        ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΛΛΑΣ @ airman 26/07/2014 23:33:10

        Στο σπιτάκι της

  3. Γ. Αλέξης avatar
    Γ. Αλέξης 26/07/2014 23:59:11

    Είμαι σίγουρος ότι ο Σαμαράς θα κάνει την σωστή επιλογή: ΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟΣ

  4. Yet avatar
    Yet 27/07/2014 06:43:12

    Όταν σε μία μόνο οικογένεια, έχουν συγκεντρωθεί οι πλέον άξιοι και ικανοί, δε γίνεται. Κάποιος απ΄όλους τελικά θα αδικηθεί. Κουράγιο Ντόρα. Εμένα όμως, άλλο με προβληματίζει.... Ν΄αφήνεις τροχοφόρο χωρίς αξιόπιστη ρεζέρβα σε κακοτράχαλο χωματόδρομο, αποτελεί παμπόνηρη επιλογή υπό τις δεδομένες συνθήκες..... Δεν είναι;

    • El Bodeguero avatar
      El Bodeguero @ Yet 27/07/2014 08:18:20

      Όχι μόνο υπάρχει ρεζέρβα αλλά είναι και κλάσεις ανώτερη των τρεχόντων "ελαστικών".

      • Τρελό νερό avatar
        Τρελό νερό @ El Bodeguero 27/07/2014 10:51:57

        Σα να λέμε? Pirelli

        • my way avatar
          my way @ Τρελό νερό 27/07/2014 12:53:00

          Ναι, cinturato.

          • ΆλυτηΕξίσωση avatar
            ΆλυτηΕξίσωση @ my way 28/07/2014 09:21:36

            Αν υποψιαστώ οτι η και καλά....κλάσεις ανώτερη προτεινόμενη ρεζέρβα θα είναι ...tsekourato voridi, κόβω φλέβες πάραυτα!!

          • my way avatar
            my way @ ΆλυτηΕξίσωση 28/07/2014 13:37:52

            Αλλού γι' αλλού συνελήφθητε, Κυρία μου. Πώς κι έτσι; Να φταίει το θέρος;

          • ΆλυτηΕξίσωση avatar
            ΆλυτηΕξίσωση @ my way 28/07/2014 19:45:28

            Γίνετε πιο σαφής, αν σας είναι εύκολο...

          • my way avatar
            my way @ ΆλυτηΕξίσωση 28/07/2014 21:55:13

            Σας διέφυγε η "προϊστορία" μας και πέρασε από την σκέψη σας να μου αποδώσατε προτιμήσεις του πολιτικά εξαποδώ.

    • ALBANO avatar
      ALBANO @ Yet 27/07/2014 08:20:08

      Αγαπητοί μου κακώς καλοκαιριάτικα οδύρεσθε για την τύχη της αγαπημένης μας Ντόρας. Ξεχνάτε ότι είναι πολυγιαγιά και έχει την ευθύνη και αυτή της ανατροφής των εγγονών της;

  5. grande canare avatar
    grande canare 27/07/2014 06:47:56

    Την κρατάει για διάδοχο βρε κουτά, γιατί μετά τον Οκτώβριο η ΝΔ θα βρεθεί σε μεγάλη δίνη.

  6. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 27/07/2014 07:56:00

    εγώ πάλι φοβάμαι την γκαντεμιά του μητσοτάκη. ο πρωθυπουργός να προσέχει!

  7. my way avatar
    my way 27/07/2014 09:10:42

    Όλες οι πληροφορίες δίνουν Αβραμόπουλο. Δεν είναι παράξενη μια τέτοια επιλογή; Δεν καταλαβαίνω τι σκοπούς θα εξυπηρετήσει.

    • Τρελό νερό avatar
      Τρελό νερό @ my way 27/07/2014 10:55:08

      Δεν καταλαβαίνεις? Είναι απλοικά. απλό.

      • my way avatar
        my way @ Τρελό νερό 27/07/2014 12:55:23

        Επειδή από μικρό κι από τρελό (νερό) μαθαίνεις την αλήθεια, δεν κάνεις τον κόπο να μας εξηγήσεις το απλοϊκά απλό;

        • Τρελό νερό avatar
          Τρελό νερό @ my way 27/07/2014 20:35:53

          Δε θα σου εξηγήσω, γιατί κατά βάθος ξέρεις... Σκέψου σαν παιδί, χωρίς περίπλοκους συνδυασμούς, ξεκινώντας από το ζητούμενο που είναι να μη σου πάρουνε τα άλλα παιδάκια τη ...μπάλα ΣΟΥ.

          • my way avatar
            my way @ Τρελό νερό 27/07/2014 21:32:39

            Όποιος μοιράζει τα "παιχνίδια" του, είναι ο αποδεκτός, ο δημοφιλής, ο αρχηγός, ο ηγέτης. Όποιος τα φυλάει μόνο για τον εαυτό του, συχνά μένει έξω από το "παιχνίδι".

          • Τρελό νερό avatar
            Τρελό νερό @ my way 27/07/2014 21:45:05

            Μπορεί να μοιράζει κανείς τους βόλους του, ώστε να παραμένει ...αποδεκτός και δημοφιλής, αλλά το ακριβό τηλεκατευθυνόμενο αεροπλανάκι, το κρατά αποκλειστικά για τον εαυτό του. Φροντίζει δε με τις επιλογές του, να μειώσει τις πιθανότητες να μείνει έξω από το παιχνίδι, ελλείψει σοβαρών εναλλακτικών.

    • my way avatar
      my way @ my way 27/07/2014 11:48:16

      Οριστικό: Τον Δημήτρη Αβραμόπουλο προτείνει η κυβέρνηση για τη θέση του Έλληνα Επιτρόπου στην Κομισιόν. Συγκεκριμένα, όπως ανακοινώθηκε πριν λίγο, "σε συνέχεια της απόφασης του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου της 16ης Ιουλίου 2014, η Κυβέρνηση ενημέρωσε με επιστολή τον νέο Πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Jean- Claude Juncker, ότι προτείνει τον Υπουργό Εθνικής Άμυνας κ. Δημήτρη Αβραμόπουλο για τη θέση του Επιτρόπου στη νέα Ευρωπαϊκή Επιτροπή".

  8. GregA avatar
    GregA 27/07/2014 10:55:30

    Τελικά στόχος είναι η διατήρηση των ισορροπιών ή η εξασφάλιση της καλύτερης εκπροσώπησης της χώρας; Μάλλον το πρώτο και για αυτό μαγειρεύεται η ανούσια επιλογή προσώπου από το ΠΑΣΟΚ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ GregA 28/07/2014 19:07:08

      Βιαστικός και την πάτησες...

  9. Δυσδαιμόνα avatar
    Δυσδαιμόνα 27/07/2014 20:19:45

    Πόσες πίκρες πια από σένα αυτή η γυναίκα; Αν δεν ήμουν πεπεισμένη οτι με πόνο ψυχής και για το καλύτερο της χώρας και της παράταξης της αρνήθηκες την πολυπόθητη θέση του Επιτρόπου, θα ορκιζόμουν οτι σκοπίμως την περιπαίζεις.... Ευτυχώς πάντως που είναι Ταύρος και όχι Σκορπιός.

  10. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 27/07/2014 20:35:59

    Αχ, τσουζει.

  11. ΤΑΚΗΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ 27/07/2014 23:09:11

    Και κλάμα το σόι ρε παιδάκι μου.