#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/11/2011 15:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Όχημα" για τον Σημίτη ο Κουβέλης;



Την πολιτική στήριξη του Σημίτη απέκτησε ο Κουβέλης που ετοιμάζεται πυρετωδώς για εκλογές την άνοιξη. Στο πλαίσιο αυτό έχει προχωρήσει σε συνεργασία με τον βουλευτή Β. Οικονόμου και τους δημοσιογράφους Μ. Γιομπαζολιά και Χ. Πασβαντίδη, τον πρ. βουλευτή Νίκο Γαλανό, ενώ από χθες λογίζεται στην ΔΗΑΡΙ και ο Νίκος Μπίστης που (με τις «ευλογίες» του Σημίτη;) φεύγει από το ΠΑΣΟΚ και τον Βενιζέλο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στην εκδήλωση του εκσυγχρονιστικού περιοδικού «Μεταρρύθμιση», όπου πήγε ο Σημίτης, μίλησαν ο Κουβέλης, ο Μπίστης, ο πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ Ν. Χριστοδουλάκης (και αυτός ενδιαφέρεται να συνεχίσει την πολιτική καριέρα του, ακόμη και εκτός ΠΑΣΟΚ), ενώ συντονιστής ήταν ο Παρασκευάς Αυγερινός που επέμεινε ότι πρέπει να αλλάξει το πολιτικό σύστημα.

Ο Σημίτης δεν μίλησε στην εκδήλωση, αλλά η παρουσία του έστειλε το σήμα (στην εκδήλωση ήταν και πρώην υπουργοί του Σημίτη όπως ο Δρυς και ο Κοντογιαννόπουλος). Ο Κουβέλης επανέλαβε τα περί ανασυγκρότησης του χώρου του δημοκρατικού σοσιαλισμού. Στην εκδήλωση παρευρέθη και ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Οδυσσέας Βουδούρης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 29/11/2011 15:33:54

    στο χωρίο μου τους λέμε .. τομάρια !!!

  2. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 29/11/2011 15:46:23

    ΤΟΝ ΜΑΝΤΕΛΗ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ: Κουβέλη την επόμενη φορά να μην ξεχάσεις να καλέσεις και τον Μαντέλη.

    • sawas avatar
      sawas @ Χρήστος Δημάρης 29/11/2011 16:11:11

      Εμ τον στρατηγό Τσουκ(ρ)ατο δεν θα τον καλέσουνε?????

      Τι διάολο, νεκρανάσταση κάνουν χριστουγεννιάτικα?

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ sawas 29/11/2011 20:46:39

        ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟ: Κουβέλη να ρωτήσετε και τον Τσοχατζόπουλο. Μπορεί να θέλει και αυτός να συμμετέχει στην ανανέωση που κάνετε.

        • juliet avatar
          juliet @ Χρήστος Δημάρης 29/11/2011 21:15:48

          Χρήστο Δημαρη
          Καλησπέρα,
          για τραγουδιστή ψάχνουν της κομπανίας ,την ανανέωση την έχουν στα περιεχόμενο των τραγουδιών.......,μάλλον έτοιμάζουν το έργο ''Ο Αλη-Μπαμπα και οι 40'' λεβέντες''.

  3. Y. avatar
    Y. 29/11/2011 15:46:29

    Σαν μουσική κομπανία στη φωτό. Το μπακλαμαδάκι μόνο τους λείπει!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Y. 29/11/2011 15:51:26

      Αστειεύεστε φίλτατε. Ο ένας πιο μπαγλαμάς από τον άλλον είναι.

      • Y. avatar
        Y. @ TopGunZ 29/11/2011 16:08:35

        !!!!!

        • juliet avatar
          juliet @ Y. 29/11/2011 17:51:52

          Το εισητήριο πόσο; το ποτό το κερνά ο κοντός με την γραβάτα;-είναι εκτός κορνίζας.

  4. νεφέλη avatar
    νεφέλη 29/11/2011 15:53:47

    Το 89 ο Κουβέλης είχε συμμαχήσει με τον Μητσοτάκη,
    ο οποίος από τότε συνοδοιπορούσε με το Σημίτη.
    Ισχυοντος του αξιώματος...ο φίλος του φίλου μου είναι δικός μου φίλος...
    τι ψάχνετε;

    ....η ιστορία του 89, επανέρχεται ...ως φάρσα πλέον!

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/11/2011 16:03:00

    Όταν μας αφήσουν να βγάλουμε το κεφάλι μας από την άμμο θα δούμε ότι όπως παλιά υπήρχε ένα κόμμα, έτσι και τώρα. Τώρα λέγεται¨"Γερμανικό" ή "Ευρωπαϊκό" ή "Πράσινο" ή "Μνημονιακό" κόμμα. Έχει ελάχιστα "πατριωτικά" ίχνη, αρκετή ΝΔ, όλο το Πασόκ πλην Παπαθεμελήδων κλπ, το 90+ των παρδαλών παρασινοροζκίτρινων κομμάτων, ελάχιστο ΚΚΕ, και 100% κάθε κόμματος που δηλώνει οικωλογοπρασινοι.

    Και ανακυκλώνουμε σαπάκια.

    Η σχιζοφρένεια της ΝΔ εμπεριέχεται σε αυτό τον διχασμό. Ελευθεροι μεν, εφ όσον όμως είναι Ευρωπαϊστές, δε. Θέατρο.

    Πόσο τα 100 έχουν Πασοκ και ΝΔ μαζί; Εγώ λέω κάτω από 50%. Για αυτό φτιάχνουν αρλουμποκόμματα.

  6. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 29/11/2011 16:05:34

    Αφού φάγανε καλά, πάνε να φτιάξουνε και επισήμως την κεντροαριστερά του Κολωνακίου ,της Φιλοθέης και του Ψυχικού. Κύριε Κουβέλη σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις στο χωριό μου λένε , τρεις ήταν και κλαμπανίζανε στο μύλο του Νικολάρα.

  7. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 29/11/2011 16:23:01

    ΔΗΑΡΙ

    Κωμωδία

    Σκηνοθεσία: Κώστας Σημίτης
    Ερμηνεύουν: Κουβέλης, Οικονόμου, Γιομπαζολιάς, Πασβαντίδης, Γαλανός, Μπίστης, Χριστοδουλάκης, Αυγερινός, Δρυς, Κοντογιαννόπουλος, Βουδούρης.

    Θέατρο Γκλόρια
    Ιπποκράτους 7, Κέντρο

    Κριτική: 5/5

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Τιγράνης 29/11/2011 20:02:43

      Κάνε τώρα ένα φλας μπακ στο βρώμικο '89 και φαντάσου τον Κοντογιαννόπουλο να συνυπάρχει με τον Πασβαντίδη.

      Αυτό είναι το ΔΗΑΡΙ του 2011...

  8. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 29/11/2011 16:25:29

    Δεν ξερω αν το συγκεκριμενο πολιτικο και ιδεολογικο εκτρωμα θα πρεπει να ονομαστει Αυτομολημενη Αριστερα, Θυγατρικη Αριστερα, Νεοφιλελευθερη Αριστερα ή τελος παντων κατι πιο trendy όπως Chameleon.

    Παντως η αληθεια ειναι πως οτι ο,τι ειχε να δειξει, το εδειξε επι δημαρχιας Μπουταρη και Καμινη. Εξαιρετικοι κυριοι και οι δύο, κοινωνικά ευαίσθητοι, φιλολαϊκοι και φιλέλληνες...

    Παρ όλα αυτα καλον ειναι να την αποφυγετε. Ο Ψαριανος εχει πολλά... ψαροκοκκαλα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Theoprovlitos 29/11/2011 20:03:37

      "Νεοφιλελεύθερη Αριστερά"! Εξαιρετικό.

  9. Πειραχτήρι avatar
    Πειραχτήρι 29/11/2011 17:24:28

    Η φίλη μου η Κατερίνα τους λέει "πασόκους με πολιτικά"...

  10. δημητρης avatar
    δημητρης 29/11/2011 17:27:29

    ΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΝ ΜΕ ΜΠΑΓΙΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΘΥΜΑΣΜΕΝΑ ΥΛΙΚΑ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο κ ΚΟΥΒΕΛΗΣ; ΤΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ;
    ΤΑ "ΑΡΙΣΤΕΡΑ" ΤΥΠΟΥ ΨΑΡΙΑΝΟΣ ΚΑΙ ΧΤΖΗΣΩΚΡΑΤΗ ΕΚΠΡΩΣΟΠΕΙ. ΜΕ ΤΙΣ ΔΕΞΙΕΣ ΤΣΕΠΕΣ.
    .Η ΝΕΑ ΚΥΡΚΑΙΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΤΗΚΕ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΤΑΓΗ ΤΗΣ Ε.Ε ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΟΓΕΙΩΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΩΝ.
    ΝΟΜΙΖΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΥΤΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ;
    ΚΟΛΑΟΥΖΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΗΤΑΝΕ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΕ ΔΟΥΡΕΙΟ ΙΠΠΟ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
    ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΣΤΗΝ ΓΩΝΙΑ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ δημητρης 29/11/2011 20:10:34

      Μια και τον ανέφερες, να θυμίσουμε και τη μνημειώδη περυσινή ρήση του Χατζησωκράτη, ότι "ευτυχώς που ήρθε το ΔΝΤ, να βάλει μια τάξη". ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ.

  11. Θ avatar
    Θ 29/11/2011 17:51:22

    Τι να πούμε για τον Κ. Καραμανλή που «πούλησε» τις εκλογές του 2000.

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Θ 29/11/2011 17:57:13

      Αλήθεια, τι να πούμε;;;

    • juliet avatar
      juliet @ Θ 29/11/2011 17:58:24

      Τις πούλησε,η πουληθήκαν από αυτούς που του ροκάνιζαν την καρέκλα και δούλευαν για ίδιο όφελος;

    • Y. avatar
      Y. @ Θ 29/11/2011 18:53:11

      Καρατζαφερικός?

  12. Θ avatar
    Θ 29/11/2011 17:55:27

    Σκηνοθεσία: Κώστας Σημίτης
    Ερμηνεύουν: Κουβέλης, Οικονόμου, Γιομπαζολιάς, Πασβαντίδης, Γαλανός (μ.-λ.), Μπίστης, Χριστοδουλάκης(ekke), Αυγερινός, Δρυς, Κοντογιαννόπουλος, Βουδούρης(ελεύθερος τύπος?).

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ Θ 29/11/2011 18:24:39

      παραγωγή : ο μbaμbas της νdορας

  13. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 29/11/2011 17:58:32

    Καλώς τα παιδιά!!!!
    Από σήμερα μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχοι.
    Και που να συνταχθούν και τ'άλλα τα παιδιά(Τσουκάτος,Μαντέλης,Ακης και λοιπή κομπανία).
    Ε ρε γλέντια!!!!!!!

  14. Θ avatar
    Θ 29/11/2011 18:47:28

    Σκηνοθεσία: Κώστας Σημίτης
    Ερμηνεύουν: Κουβέλης, Οικονόμου, Γιομπαζολιάς, Πασβαντίδης, Γαλανός (μ.-λ.), Μπίστης, Χριστοδουλάκης(ekke), Αυγερινός, Δρυς, Κοντογιαννόπουλος(kι αυτοί που πήγαν φυλακή για τον Κοντογιαννόπουλο.), Βουδούρης(ελεύθερος τύπος?).

  15. Θ avatar
    Θ 29/11/2011 18:49:20

    Σκηνοθεσία: Κώστας Σημίτης
    Ερμηνεύουν: Κουβέλης, Οικονόμου, Γιομπαζολιάς, Πασβαντίδης, Γαλανός (μ.-λ.), Μπίστης, Χριστοδουλάκης(ekke), Αυγερινός, Δρυς, Κοντογιαννόπουλος -της Κωκώς?-(kι αυτοί που πήγαν φυλακή για τον Κοντογιαννόπουλο.), Βουδούρης(ελεύθερος τύπος?).

  16. zap-zap avatar
    zap-zap 29/11/2011 18:56:57

    η φωτογραφία είναι από την παράσταση "περιμένοντας τον κοντό;"

  17. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 29/11/2011 20:43:16

    Να μη μας εκπλήξει πάντως αν στο βραχυμεσοπρόθεσμο μέλλον δούμε τους σαλονάτους ψευτοαριστερούς της Κύρκαινας να συγχωνεύονται με το (εν τη γενέσει του) μνημονιόκομμα του Φλωρίδη, το οποίο ταυτόχρονα θα κάνει και "αμφίπλευρη διεύρυνση" στη "Δράση" του Μάνου.

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Αυριανιστής 29/11/2011 20:53:12

      Από κοντά και η προεδράρα της ΦΣ με ιδεολογικό ιππότη τον Antonius Block της Καθημερινής, τον Πάσχο της καρδιάς...

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ Τιγράνης 29/11/2011 21:32:25

        ...μας

  18. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 29/11/2011 21:42:25

    Πολλά από τα "βολεμένα" της τελευταίας 3οετίας στο πλάνο. Μήπως ξέχασαν τον Κουναλάκη;
    Δεν παίρνουν και τους "κορίτσαρους" από το ΣΤΑΡ, μήπως χορτάσει το μάτι του αγριοκοπανισμένου από τις τρόϊκες εργαζόμενου ή άνεργου αρσενικού; Γιατί στην τσέπη του σε λίγο θα είναι "πανί με πανί" (εάν δεν είναι ήδη).
    Κι έτσι εξηγούνται για μια ακόμη φορά τα "εξωγήϊνα" δημοσκοπικά ποσοστά του Κουβέλη, ως δώρον των "φιλίων" δυνάμεων.
    Εκτός και αν οι βολεμένοι ψηφοφόροι κατευθύνονται προς τα εκεί. Δεν είναι και τόσο λίγοι.