#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/04/2010 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Όλοι στους δρόμους"

 



Σε παλλαϊκό ξεσηκωμό καλεί τους πολίτες το ΚΚΕ προκειμένου «να μην περάσει το νέο πακέτο αντιλαϊκών μέτρων που γυρίζει εκατό χρόνια πίσω τη ζωή της εργατικής τάξης και των λαϊκών στρωμάτων».

Σε ανακοίνωσή του το Κομμουνιστικό Κόμμα αναφέρει ότι έχει έρθει η ώρα «να βγούμε στους δρόμους όλοι οι εργαζόμενοι, οι αυτοαπασχολούμενοι, η φτωχή αγροτιά, η νεολαία. Να μην επιτρέψουμε την κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων, την κατάργηση του 13ου και 14ου μισθού, τη νέα αύξηση των έμμεσων φόρων, τις εργασιακές σχέσεις γαλέρας, τις απολύσεις, την πλήρη διάλυση του ασφαλιστικού συστήματος».

Το ΚΚΕ χαρακτηρίζει «αισχρό ψέμα το δίλημμα που έθεσε ο πρωθυπουργός «ή χανόμαστε, ή παίρνουμε μέτρα». «Αυτό», τονίζει, «είναι δίλημμα της πλουτοκρατίας, για να αυξήσει την κερδοφορία της και δεν αφορά το λαό. Είναι ωμός εκβιασμός και τρομοκρατία, για να παραδώσουν οι εργαζόμενοι όποιες κατακτήσεις και δικαιώματα έχουν απομείνει».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 30/04/2010 11:34:11

    Μήπως να κατέβαινε και μία ομάδα σχολιαστών antinews?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Orestios 30/04/2010 14:51:30

      ..εγώ θα πάρω τα πιτσιρίκια και θα πάω γιατί έχω χρέος να τους αφήσω χώρα και όχι κηδεμόνες.

  2. Lalakis avatar
    Lalakis 30/04/2010 12:08:08

    Υπ' όψιν της νέας κυβερνησης-τροικας (ΔΝΤ, ΕΚΤ, ΕΕ). Αξιότιμοι κύριοι, η
    απλούστερη και ταχύτερη λύση για να πάρετε πίσω τα χρήματα σας είναι η
    δήμευση των περιουσιών των πρωθυπουργών και υπουργών που κυβέρνησαν, από το 1974 και μετά, και μας έφεραν στο σημερινο χάλι. Είναι απολιτως εφικτή,δεδομένου ότι δεν περιλαμβάνει το περίφημο "πολιτικό κόστος" (μόνο το"κόστος των πολιτικών"). Όλα τα αλλα είναι ημιμέτρα αμφιβόλου
    αποτελεσματικοτητας.

  3. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 30/04/2010 13:14:40

    Όλοι κάτω χωρίς αποκλεισμούς ,όλοι όσοι είναι ενάντια σε αυτό που μας κάνουν.
    ORESTIE,ΡΟΔΙΝΕ,ΑΡΧΑΙΕ ΚΛΠ..ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΝΤΙΜΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ...
    ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΩΡΑ

  4. Orestios avatar
    Orestios 30/04/2010 15:29:37

    Με το ΠΑΣΟΚ μόνο θα γλυτώσουμε. ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Πες το μή ντρέπεσαι Στέργιε. Η Δραγώνα είναι η νέα Μαντώ Μαυρογένους.

  5. george1 avatar
    george1 30/04/2010 15:29:53

    Δεν έχω κατέβει ποτέ σε συγκέντρωση αλλά αυτή τη φορά θα συμμετάσχω με τα παιδιά μου δεν πάει άλλο.

  6. Akis Valkanios avatar
    Akis Valkanios 30/04/2010 16:56:27

    Οι πολιτικοί τών δύο μεγάλων κομμάτων, αλλά και όλα τά μέσα προσπαθούν να μας πείσουν ότι η ΣΩΤΗΡΙΑ γιά τον Ελληνικό κράτος είναι τά δάνεια του ΔΝΤ και της ΕΥΡΩΠΗΣ......και φυσικά τα μέτρα πού πρέπει να ληφθούν εναντίον
    του ελληνικού λαού ...φυσικά γιά το καλό του.
    Ψ Ε Μ Α Μ Ε Γ Α .....
    Τά ΔΑΝΕΙΑ είναι η Σωτηρία τού Κράτους των κολλητών ,των ρουσφετιών,των βολευτων,των λαμογιών ,των αισχρών πολιτικάντιδων,των παπαγάλων των μέσων,των τραπεζών, του χρηματιστηρίου, των πολιτικών και όλων αυτών
    που 35 χρόνια μας δουλεύουν υποκρινόμενοι ότι .... κάνουν τα πάντα γιά το καλό μας...
    ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 35 ΧΡΟΝΙΑ
    ΕΧΟΥΝ ΟΡΚΙΣΤΕΙ (δεν έχει σημασία πού) ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΕΡΓΟΥΝ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ
    "" εν ονόματι του Ελληνικού Λαού ..........................................................................ΑΙΣΧΟΣ Λ Α Μ Ο Γ Ι Α ////

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΤΙΜΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ
    ΛΑΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΗΡΥΞΕΤΕ ΠΤΩΧΕΥΣΗ .....ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙΤΕ.

  7. JOHN avatar
    JOHN 30/04/2010 20:10:47

    Παλαικος ξεσηκωμος με κοματικες ταμπελες και μονο δυσκολα θα υπαρξει.Σωστα και αγια αυτα που λεει το ΚΚΕ,αλλα δεν πειθει η στρατηγικη του μειαζει με παρελθοντολογια.Καποιο αλλο σχεδιο πρεπει να επεξεργαστει και να ξεφυγει απο τη μιζερια του 7 και 8%.Εαν δεν το πετυχει τωρα που η επιθεση εναντιον των λαικων συμφεροντων αγγιζει και ισως ξεπερασει τα ορια της βαρβαροτητας,δεν θα το πετυχει ποτε.Χρειαζεται πιο ευελικτη στρατηγηκη,προσαρμοσμενη στα συγχρονα προβληματα της κοινωνιας.Τοτε και μονο τοτε το κινημα θα μαζικοποιηθει και θα μιλαμε για παλαικο ξεσηκωμο.Οι μερικες χιλιαδες που θα παρελασουν αυριο,κατω απο τις κοματικες τους ταμπελες δεν λυνουν το προβλημα,το οριοθετουν.Πρεπει να γινουν εκατομυρια που στο περασμα τους θα σαρωσουν και θα ενταφιασουν δια παντος τη σαπιλα το αισχος και τη προδοσια που ζουμε σημερα.Πιστευω πως καποτε πρεπει να υπαρξουν και ηγετες που να εχουν τα κοτσια να σταθουν στο υψος των περιστασεων και οχι να συμπεριφερονται σαν κοματικα στρατιωτακια δεσμιοι των κλισε του παρελθοντος!

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 30/04/2010 21:05:39

    Γιατί, λάθος κάνει; Άδικο έχει; Εμένα μου φαίνεται πολύ σωστό αυτό που λέει.