#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/05/2011 01:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Όλα πάνε καλά" λέει ο Παπακωνσταντίνου αφού άδειασαν τα ATM’s



Όλα πάνε καλά, οι διαπραγματεύσεις διεξάγονται σε ικανοποιητικό επίπεδο με την τρόικα, θα την πάρουμε την 5η δόση. Αυτό είναι το νόημα της βραδινής ανακοίνωσης του Γ. Παπακωνσταντίνου ο οποίος προσπάθησε να καθησυχάσει όλους του Έλληνες ότι θα υπάρχει και επόμενη ημέρα.

Ο υπουργός που μίλησε για στάση πληρωμών μετά τις 15 Ιουλίου, που ομολόγησε δηλαδή ότι τα ταμεία είναι άδεια και η πολιτική του απέτυχε, τώρα βγάζει μια ανακοίνωση για να μην ανησυχούμε.

Αφού άδειασαν όλο το Σαββατοκύριακο τα ATM’s των τραπεζών από μικροκαταθέτες που έπαιρναν 1.000 και 2.000 ευρώ φοβούμενοι ότι βαράμε διάλυση. Μάλιστα, οι τράπεζες δούλευαν διπλοβάρδιες για να είναι γεμάτα τα μηχανήματα. Για φανταστείτε τι θα γινόταν αν άδειαζαν όλα και δεν τα είχαν γεμίσει. Θα τρέχαμε στα σούπερ μάρκετ να αγοράσουμε τρόφιμα μήπως κι ακριβύνουν.

Ο κ. Παπακωνσταντίνου, λοιπόν, που προκάλεσε εδώ και μερικές ημέρες πανικό, τώρα μας λέει να μην φοβόμαστε, υπάρχει κι αυτός που διαπραγματεύεται καλά και θα σωθούμε.

Η ουσία είναι ότι μας δουλεύει κανονικά διότι από την αρχή ήταν εξασφαλισμένη η δόση. Επίτηδες δημιουργούν τον πανικό και μιλάνε για προβλήματα και αδιέξοδα.

Αλλά για φανταστείτε σε μια άλλη χώρα τον υπουργό Οικονομικών, αυτόν που κρατά τα ταμεία στα χέρια του, να λέει ότι δεν υπάρχει… σάλιο. Θα είχε φύγει νύχτα από την κυβέρνηση.

Οι κινδυνολογικές δηλώσεις του κ. Παπακωνσταντίνου ότι μπορεί να χρεοκοπήσει η χώρα τον Ιούλιο και της κας Δαμανάκη ότι οι Ευρωπαίοι εταίροι μας σχεδιάζουν να μας διώξουν από το ευρώ εάν δεν αποδεχθούμε τα νέα επαχθή μέτρα κατατρομοκράτησαν χιλιάδες Έλληνες πολίτες που έσπευσαν στα γκισέ και τα ΑΤΜ των τραπεζών για να αποσύρουν διόλου ευκαταφρόνητα ποσά από τις καταθέσεις τους!

Σε δημοσίευμα στο www.euro2day.gr γίνεται λόγος για «μαζικές αναλήψεις καταθέσεων» που «παρατηρήθηκαν τις τελευταίες ημέρες, καθώς η σεναριολογία περί εξόδου της Ελλάδας από την ευρωζώνη και το κλίμα γύρω από τη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών, δημιούργησε φόβο περί επιστροφής στη δραχμή,  οδηγώντας πολλούς καταθέτες σε κινήσεις πανικού». Όπως επισημαίνεται, ειδικότερα, στο δημοσίευμα:

«Τα ποσά που «σήκωσαν» οι καταθέτες –στην πλειονότητά τους συνταξιούχοι και μικροκαταθέτες- ξεπερνούν το 1 δισ. ευρώ, με τα ποσά των αναλήψεων να κυμαίνονται από 2-3.000 μέχρι 10 -15.000 ευρώ.

Σύμφωνα με εκτιμήσεις τραπεζικών πηγών, τον Μάιο οι εκροές καταθέσεων υπολογίζονται σε τουλάχιστον 4 δισ. ευρώ από 2 δισ. ευρώ τον Απρίλιο.

Οι τραπεζίτες από την πλευρά τους κάνουν λόγο για αδέξιους χειρισμούς, από τους οποίους πλήττεται το τραπεζικό σύστημα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 30/05/2011 01:11:59

    Θα αναλάβουν τις εφορίες ξένοι εφοριακοί λέει.
    Failed state που ολοταχώς γίνεται vassal state

  2. rally monkey avatar
    rally monkey 30/05/2011 01:25:26

    και εμας μας δουλευει και για την πληρη καταρρευση της χωρας συνεχιζει να δουλευει συστηματικα - το ενα δεν αναιρει το αλλο..
    και τον καμαρωνουμε 1μιση χρονο

  3. antartisgr avatar
    antartisgr 30/05/2011 01:53:48

    Και γιατί παρακαλώ να μην "κάνει τα πάντα" για να χρεοκοπήσουμε;; αφού αυτός και τα "αφεντικά" του, ξένοι κι έλληνες, θα κερδίσουν εκατοντάδες δις ευρώ από τη δυστυχία μας !

  4. Orestios avatar
    Orestios 30/05/2011 02:29:59

    Η απώλεια Εθνικής Κυριαρχίας είναι πια γεγονός.
    h--p://www.zerohedge.com/article/greeces-ultimatum-bailout-bankers-or-loss-sovereignty

  5. αντιπροοδευτικός avatar
    αντιπροοδευτικός 30/05/2011 09:16:15

    Αντε τσογλάνια σπίτι σας αύριο θα είναι αργά αληταράδες

  6. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 30/05/2011 09:20:02

    Ο Ψευτάκος Παπακωνσταντίνου τα 32 Δισεκατομμύρια τα βρήκε;

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 30/05/2011 09:28:29

    ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΝΕΝΑ
    ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ
    ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΕΣΕΝΑ...( ΠΑΝΗΓΥΡΙΩΤΙΚΟ ΓΥΦΤΟΤΡΑΓΟΥΔΟ)
    ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ....

  8. juliet avatar
    juliet 30/05/2011 09:39:17

    Μήπως πριν βγει να μιλήσει,ένα μπουκάλι ξύδι ,δώρο του καταστήματος.
    Ρωμανιάς:Μαλλον θα μετάνιωσε που ήλθε(τώρα στον ΑΝΤ1).
    ''Σκύλος κοκκαλογλύφτης φέρνει γύρα
    κροκτόκ,κροκτόκ στης γειτονιάς τους τενεκέδες.....''

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/05/2011 09:57:11

    Θα διαγραψουν ολοι μαζι-με μια φωνη τη Δαμανακη?? ΝΑΙ ή ΟΧΙ ??

    ΠΠ

  10. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 30/05/2011 10:14:15

    H μεγάλη πλάκα είναι οτι αποκαλείται Τσάρος,αυτό το ανθρωπάκι............
    Θυμάστε τον ΓΑΠ(Ραν Ταν Πλαν) με την σκούπα;Ούτε για αυτό δεν είναι ικανός!
    Τελικά ότι προέρχεται από τον περίγυρο του Μητσοτάκη είναι για τα μπάζα!!!

  11. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 30/05/2011 10:29:36

    Όποιος πιστεύει ότι η διαφωνία μιας κοινωνίας περιορίζεται στο φορολογικό είναι μακρά νυκτωμένος και χωρίς μέλλον. ΕΠΕΙΔΗ η διαφωνία μας :
    1. Είναι στην εκχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων της πατρίδας μας ,
    2. Είναι στον τρόπο που δεν πέρασε από την βουλή η δανειακή σύμβαση κατργώντας ουσιαστικά τον συνταγματικό της ρόλλο ,
    3. Είναι ο καθημερινός εκβιασμός , οι απειλές και ο φόβος που εγκατέστησαν στα σπίτια και τις δουλειές μας ,
    4 Είναι η έλλειψη κάθε ίχνους αναπτυξιακής πολιτικής στο μνημόνιο , ένα μνημόνιο ληστρικό και φοροκλεπτικό ,
    5. Είναι η έλλειψη κάθε πολιτικής πάταξης της γραφειοκρατίας , της κομματικής νομεκλατούρας που είναι η ακραία μορφή κρατικού καπιταλισμού χωρίς στοιχεία και προοπτικές ανάπτυξης , με μπόχα καμαρίλας και πλήρη κατάργηση βασικών δημοκρατικών δομών,
    6. Είναι η ουσιαστική λήψη μέτρων ενάντια στις υπερβολικές δαπάνες παρασιτικών οργανισμών , ΜΚΟ , ιδρυμάτων κ.λ.π. μέσω των οποίων λυμαίνονται το δημόσιο χρήμα κοινωνικά και πολιτικά παράσιτα κ.α.
    7. Είναι η κατασυκοφάντηση και ο διασυρμός του ελληνικού λαού από μία μερίδα πολιτικών,
    8. Είναι η παράδοση της πατρίδας μας στους ξενόφερτους δήθεν συμβούλους που με ακριβές αμοιβές μας διοικούν
    9. Είναι η αδυναμία μιας επίσημης και δυναμικής απάντησης σε όλους αυτούς του εξωτερικού που μας διασύρουν , μας βρύζουν , μας χλευάζουν μέσω του έντυπου και ηλεκρονικού τύπου


    6.

    • DIANA avatar
      DIANA @ ΓΙΑΝΝΗΣ 30/05/2011 15:35:08

      ΕΙΝΑΙ Η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ, Η ΠΑΡΑΓΡΑΦΗ, Η ΑΝΟΧΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΘΟΡΑ

  12. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 30/05/2011 10:31:16

    Σήμερα το πρωί τον είχε ο Παπαδάκης στον ΑΝΤ-1. Δεν άντεξα πάνω από δύο λεπτά, γιατί είναι και θρασύς ο Παπακ, νομίζει ότι μπορεί να μας κοροϊδεύει άνετα.

  13. juliet avatar
    juliet 30/05/2011 10:31:35

    Αυτό ς ο ερίγυρος έδωσε ότι πιο σάπιο μπορούσε!!!

    • juliet avatar
      juliet @ juliet 30/05/2011 10:33:09

      η απάντηση στον Κώστα Τ.

  14. georgiosa avatar
    georgiosa 31/05/2011 16:31:46

    Αρθρο 120(Ακροτελευτια διαταξη του Συνταγματος) παρ.4 "Η τηρηση του Συνταγματος επαφιεται στον πατριωτισμο των Ελληνων,που δικαιουνται και υποχρεουνται να αντιστεκονται με καθε μεσο εναντιον οποιουδηποτε επιχειρει να το καταλυσει με τη βια"