#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/04/2010 01:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Έχουμε λεφτά για 22 μέρες..."



Με δραματικό και ανάγλυφο τρόπο, μέσα σε μόλις τρεις προτάσεις, ο υπουργός Οικονομικών Γιώργος Παπακωνσταντίνου περιέγραψε, μιλώντας στη Βουλή, την "αντίστροφη μέτρηση" που έχει σημάνει για την ελληνική Οικονομία:
«Υπάρχει μια κρίσιμη ημερομηνία! Αυτή είναι η 19 Μαϊου, ημέρα κατά την οποία θα πρέπει να αποπληρωθεί λήξη ομολόγου ύψους περίπου 9 δισεκατομμυρίων ευρώ. Μέχρι τότε οι δανειακές μας ανάγκες είναι εξασφαλισμένες, αλλά οι συνθήκες στην αγορά είναι απολύτως αποτρεπτικές για νέα έξοδο για δανεισμό».
Μπροστά στο αδιέξοδο και στην προοπτική να μην μπορέσει το ελληνικό κράτος να ικανοποιήσει τους πιστωτές του, η κυβέρνηση ενεργοποιεί το μηχανισμό στήριξης. Ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου περιέγραψε ως μονόδρομο τη λύση αυτή που προσφέρεται στη χώρα μας και δήλωσε αισιόδοξος πως μέχρι τις αρχές Μαϊου θα έχουν καταλήξει σε συμφωνία Ελλάδα-ΔΝΤ-ΕΕ. 
"Πρέπει να δούμε κατάφατσα τα λάθη που κάναμε ως Κράτος και ως Κοινωνία, αλλά χρειαζόμαστε χρόνο για να θεραπεύσουμε" δήλωσε και τόνισε πως "αφού είμαστε αναγκασμένοι να δανειζόμαστε πάνω από 50 δισ. ευρώ εφέτος και αντίστοιχα μεγάλα ποσά τα επόμενα χρόνια, δεν μπορούμε να θεωρήσουμε πως είμαστε ελεύθεροι. Δυστυχώς οι πιστωτές μας έχουν λόγο. Δυστυχώς πρέπει να τους πείσουμε. Δυστυχώς οι αγορές έχουν άποψη". 
http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=66829

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2010 01:57:26

    Συγγνώμη, είχα μείνει με την ξεκάθαρη εντύπωση ότι λεφτά υπάρχουν (ή τουλάχιστον ότι τα βρήκατε), και οι κερδοσκόποι θα ξεβρακωθούν, και τι άλλο θυμάμαι ξεκάθαρα; Αααα ναι, ότι αν κόψουμε μισθούς και αυξήσουμε φόρους θα πάμε στον φαύλο κύκλο της ύφεσης. Και δεν χρειάζεται ΔΝΤ, και ο μηχανισμός μας έσωσε.

    Βρε παιδιά, τι έγινε το truth in advertising?

    (Κόψτε μισθούς, αυτοκίνητα και συντάξεις στους βουλευτές και τους Υπουργούς, και τους υπαλλήλους της Βουλής, στους ΟΤΑ και τις ΜΚΟ -- για αρχή, για να σας συμπαθήσουμε)

    Αυτό το "χρόνο να θεραπεύσουμε" μου θυμίζει μια ομιλία του Πατακού (ποιός είχε πει για τον γύψο;)

  2. donaE avatar
    donaE 27/04/2010 02:45:04

    Στα 50 δισ. δανεικα αρχισαμε και δεν ειμαστε ελευθεροι;Οχι στα 49;
    Δεν μπορω να κατανοησω γιατι επαναλαμβανει το μοτιβο 'δεν ειμαστε ελευθεροι".Γιατι τωρα και οχι τοσα χρονια που δανειζομαστε.
    Δεν μου αρεσει αυτη η επαναληψη.

  3. Orestios avatar
    Orestios 27/04/2010 02:54:32

    Οι αγορές έχουν άποψη? Και την διαμόρφωσαν μετά από τους θεατρινισμούς κάποιων να υποθέσουμε?
    Ο Παπακωνσταντίνου κάθε μέρα που περνά αποδεικνύεται όλο και πιο επικίνδυνος. Η ανικανότητά του φτάνει σε δυσθεώρητα ύψη.

    • Τίποτα avatar
      Τίποτα @ Orestios 27/04/2010 15:50:46

      Δεν είναι ανίκανος. Εκτελεί στην εντέλεια τη δουλειά του. Τώρα το αν η δουλειά του ταυτίζεται με το συμφέρον μας, αυτό είναι άλλη υπόθεση...

  4. otiprepei avatar
    otiprepei 27/04/2010 03:06:20

    Όντως έχει κολλήσει η βελόνα του. Κάποιος να τον σκουντήξει να ξεκολλήσει.

  5. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 27/04/2010 03:13:39

    Υπάρχει στη διεθνή σύγχρονη ιστορία άλλο ανάλογο διαχείρισης κρίσης με αυτή της κυβέρνησης με τόση δόση κουτοπονηριάς, εθελοτυφλίας, απρονοησίας και χαζομπλόφας;

    Μόνον αυτό έρχεται στο νου...
    http://www.welovetheiraqiinformationminister.com/

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αγανάκτηση 27/04/2010 03:19:33

      Ο ανθρωπος δεν παιζόταν τότε. Πραγματικό αστέρι! Θεατρίνος μεγάλου βεληνεκούς. Έβγαζε γέλειο όπως ο δικός μας. Βέβαια ο λαός του πληρώνει ακόμα την ύπαρξη τέτοιων γελείων στην εξουσία.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αγανάκτηση 27/04/2010 03:23:12

      Απροπό, της ίδιας ιδεολογίας με τον δικό μας είχε. Μπααθικός ήτοι τριτοκοσμικός σοσιαλιστής που λατρεύει τον αρχηγό.
      Και το ΠΑΣΟΚ με το GAP έχει πολλά Μπααθικά χαρακτηριστικά. Εξ ου η απολαυστική κωμωδία που μας παρέχουν οι ανίκανοι.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Αγανάκτηση 27/04/2010 03:36:12

      "Η Ελλάδα δεν θα προχωρήσει σε αναδιάρθρωση του χρέους"
      μου θυμίζει λίγο...
      "Be assured. Baghdad is safe, protected"

      "Όσοι ποντάρουν στη χρεοκοπία μας θα χάσουν και το πουκάμισό τους"
      μου θυμίζει λίγο...
      "They're coming to surrender or be burned in their tanks."

      • Orestios avatar
        Orestios @ Αγανάκτηση 27/04/2010 05:22:27

        Είναι απλά θεός

        http://www.youtube.com/watch?v=s27Oq5ot0ZI

        Παπακωνσταντίνου των 90's

        Αν ήμουν επενδυτής θα σόρταρα τρελά μετά από τις ανεκδιήγητες δηλώσεις. Ο άνθρωπος είναι σε σύγχυση. Παντελώς ανίκανος.

      • pizza avatar
        pizza @ Αγανάκτηση 27/04/2010 06:03:23

        Μαθαινει απο το αφεντικο του

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Αγανάκτηση 27/04/2010 09:38:59

      εξαιρετική η παρομοίωση!

  6. Titos avatar
    Titos 27/04/2010 08:15:58

    «Υπάρχει μια κρίσιμη ημερομηνία! Αυτή είναι η 19 Μαΐου» ο άνθρωπος ομολογεί την πλήρη αποτυχία του, έτσι ανενδοίαστα , «χωρίς αιδώ…. χωρίς περίσκεψη». Αυτό σημαίνει ότι η πολιτική του συστήματος ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, τα τελευταία 36 χρόνια απέτυχε πλήρως. Πριν σκεφθούμε τις πιθανές εναλλακτικές λύσεις, θα πρέπει όλοι (οι ζώντες) όσοι έχουν χρηματίσει πρωθυπουργοί και κορυφαίοι υπουργοί, να στηθούν στα 6 βήματα. Οι τελευταίοι θα πρέπει να στηθούν στα 3 βήματα για μεγαλύτερη ασφάλεια.
    Όλα τα ωραία όνειρα κάποτε τελειώνουν. Μετά.... ξύπνησα

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ Titos 27/04/2010 09:08:56

      Προς το παρόν τους μαζεύει ο Σκαι για πολιτισμένη συζήτηση...

  7. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 27/04/2010 09:22:41

    Από το "Λεφτά υπάρχουν" στο "Τα κάνω όλα μετά τις δύο". Αυτή είναι η Κυβέρνηση Παπατζή&Co, την οποία εμπιστεύτηκαν 3.000.000 Έλληνες ψηφοφόροι στις 4/10/2009.
    Όταν οι αυτοαποκαλούμενοι Υπουργοί της Κυβέρνησης του Παπατζή του Γ', με πρώτο τον Άνδρέα Λοβέρδο και εν συνεχεία τον ανιψιό Παπακωνσταντίνου, βγαίνουν ανερυθρίαστα και δηλώνουν ότι 'δεν υπάρχει σάλιο' και ότι 'έχουμε λεφτά μόλις για 22 ημέρες' (τον ίδιο τον Παπατζή τον εξαιρούμε προς το παρόν), τότε στρώνεται άψογα το κόκκινο χαλί για τα επερχόμενα επώδυνα μέτρα του ΔΝΤ. Κύριοι του ΠΑΣΟΚ, εξελέγητε για να κόψετε το σβέρκο σας να βρείτε τα λεφτά, παρά το γεγονός ότι αυτά υπήρχαν σύμφωνα με εσάς. Δεν εξελέγητε προκειμένου να βγαίνετε και να κλαίγεστε δημόσια για το χάλι που παραλάβατε. Κόψτε το σβέρκο σας και βρείτε τα λεφτά, κανένας δε σας πίεσε να κυβερνήσετε, το θέλατε και το κάνατε. Όταν πέρσι τέτοια εποχή σκούζατε στην κυριολεξία και ζητούσατε άμεση προσφυγή στην κάλπη δεν ξέρατε ποια είναι η κατάσταση;
    Ντροπή, Ντροπή, Ντροπή, Ντροπή και πάλι ντροπή! Φουκαριάρα Ελλάδα τί σου έμελλε να πάθεις! Η χειρότερη Κυβέρνηση ίσως από ιδρύσεως του νέου Ελληνικού κράτους, την πιο ακατάλληλη στιγμή! Το μόνο μέλημά σας είναι ο λαθρονόμος και ο Καλιγούλας, αλλά πολύ φοβάμαι ότι ούτε αυτά τα παιχνίδια δε θα σας κρατήσουν στην εξουσία. Άντε στο βόθρο της Ιστορίας, γιατι εκεί ανήκετε!

  8. evro avatar
    evro 27/04/2010 09:49:17

    στο σαφες αυτο καδρο μιας προαναγγελθεισας πτωχευσης η επισκεψη Ερντογαν αποκτα αλλη διασταση
    τι γυρευει μια αλεπου στο παζαρι μιας χωρας με αδεια ταμεια;
    αν η δηλωση δεν ειναι μουφα για να εκφοβισουν τον κοσμο η επισκεψη θα πρεπει να αναβληθει για μετα την υποθετικη εκταμιευση των χρηματων

  9. ataktos avatar
    ataktos 27/04/2010 09:50:35

    Φαφλατάς ,ανίκανος και επικίνδυνος βλάξ !!!

  10. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 27/04/2010 10:16:36

    Mε δηλώσεις αυτού του είδους,περιμένει να ηρεμήσουν οι αγορές και να μας εμπιστευτούν!

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 27/04/2010 10:25:37

    Εγω παλι δεν μπορω να χαρω τη χαρα μου οταν, πρωϊμα, τους αποκαλουσα βλακες, αν θυμαστε. Θα προτιμουσα να εκανα λαθος. Αλλα τα σημαδια ηταν εκει, εξ΄ αρχης. Πως να ξεχασει κανεις τις περιοδιες του Μπραβογιωργου Αρχιπαπατζη που περιεδιαβαινε ανα τας Ευρωπας -θυμαμαι χαρακτηριστικα την Ιταλια- οπου τον ακουγαν εκπληκτο να βαλλει μυδρους εναντιον της τοτε κυβερνησης και να ριχνει λασπη εναντιον της Ελλαδας.

  12. Νίκος avatar
    Νίκος 27/04/2010 10:29:06

    Και κατι αλλο, λεφτα υπαρχουν, Ελληνικα μυαλα δεν υπαρχουν.

    Δεν ειμαι ειδικος, αλλα, η επιστροφη στη δραχμη με αντιτιμο την πτωση του επιπεδου ζωης, ουσιαστικα πτωση στο πραγματικο επιπεδο που θα επρεπε να ειναι αν δεν μασουσαν τις επιδοτησεις, θα ηταν αρχη καλη. Αλλα, και ειναι μεγαλο το αλλα αυτο, ποιοι θα αναμορφωσουν τη χωρα εκ βαθρων, οταν ΟΛΟΙ σχεδον εχουν εκτραφει στο ιδιο πολιτικο χοιροστασιο που βλεπει την Ελλαδα ως χωρο και οχι ως χωρα;

  13. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 27/04/2010 12:08:14

    Τόν βάζεις κάτω νά τόν πατήσης ἤ ὄχι;
    Ἀν δέν ὑπάρχουν λεφτά,γιατί τό Ὑπουργεῖο α-Παιδείας θά δώση χρήματα γιά τζαμί; γιατί προχωρᾶ μέ τόν Καλλικράτη; γιατί χρηματοδοτεῖ τίς ΜΚΟ; Γιατί δέν κόβεῖ ἀπό τούς βουλευτές;γιατί δέν κυνηγᾶ τούς λάθρο πού φοροδιαφεύγουν; καί πόσα ἄλλα γιατί;
    Α! ξέχασα θέλουν καί ἐκλογές τό φθινόπωρο,ἄκουσα.
    Ἐπαναλαμβάνει τό μοτίβο,δέν εἴμαστε ελεύθεροι,γιά νά σοῦ πῆ ὁσονούπω,ὅτι δέν μποροῦμε νά μήν ὑποχωρήσουμε στά Ἐθνικά θέματα διότι δέν εἴμαστε ἐλεύθεροι λόγῳ χρέους καί προσθέτει καί τό:οἱ πιστωτές ἔχουν λόγο.
    Ἄσε πού λέγοντας ὅλα αὐτά πανικοβάλει τόν κόσμο γιά νά κάτση ἥσυχα καί νά κάνουν καλλίτερα τήν βρωμοδουλειά.Νά κυττάξουμε,λέει τά λάθη μας σάν κράτος καί κοινωνία·Ἐ! λοιπόν ἄς κυττάξη νά τά πάρη ἀπό αὐτούς πού ξέρει πολύ καλά ποιοί εἶναι,καί ἀπό τούς ψηφοφόρους του,διότι αὐτούς πρέπει νά θεωρῆ ὡς κοινωνία του.Οἱ μή ψηφίσαντες αὐτούς τούς καραγκιόζηδες δέν ἀποτελοῦμε κοινωνία τους.Ἀπό μένα δέν θά πάρη μία,ἄλλωστε,οὐκ ἄν λάβοι ἐκ τοῦ μή ἔχοντος,ἔτσι πού μέ κατάντησαν.
    Ὄχι δέν εἶναι βλάξ,σέ διατεταγμένη ὑπηρεσία εἶναι.Τόσο ἁπλό.
    Τενεκέδες ξεγάνωτοι,ἄϊ σιχτίρ μεσημεριάτικα.

  14. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 27/04/2010 12:16:46

    Συγγνώμη λάθος: παρά τοῦ μή ἔχοντος.

  15. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 27/04/2010 12:19:54

    Aν ισχύει αυτό που λέγεται, ότι δηλ. ο Κωστάκης Καραμανλής θα διδάξει σε αμερικανικό πανεπιστήμιο και ότι έχει ήδη προτάσεις, φαντάζομαι ότι και τον Παπακωνσταντίνου περιμένει μία καθηγητική έδρα κάπου στην Αμερική.

    Φαντάζομαι ότι οι μελλοντικοί φοιτητές τους δεν θα έχουν ιδέα για το πόσο "επιτυχημένοι" υπήρξαν αμφότεροι οι καθηγητές τους στον πρότερο έντιμο βίο τους στην πρακτική εφαρμογή του αντικειμένου που διδάσκουν...

    Ο GAP δεν είναι για τέτοια συμβατικά πράγματα. Μάλλον τον βλέπω σε καμιά New Age ΜΚΟ υπέρ της Παγκόσμιας Ειρήνης, Αγάπης και Συναδέλφωσης.

  16. ΤΖΕΦΡΥ avatar
    ΤΖΕΦΡΥ 27/04/2010 13:22:38

    19 ΜΑΙΟΥ ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ ΚΙ Η ΠΟΛΗ?19 ΜΑΙΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΙ Η ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΤΖΕΦΡΥ 27/04/2010 13:23:27

      29!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Sic transit gloria mundi 27/04/2010 13:25:11

        Πότε αριβάρει η κουστωδία της γείτονος;
        Εν μέσω πτώχευσης αναρωτιέμαι τι έρχονται να κάνουν;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Sic transit gloria mundi 27/04/2010 16:40:48

        Το σαρίκι έρχεται να κάνει επίδειξη δύναμης. Η Ελληνική κυβέρνηση δεν υφίσταται πια.

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Sic transit gloria mundi 27/04/2010 16:54:05

        Εν τω μεταξυ,μολις διαβασα σε μια ολλανδικη ιστιοσελιδα,
        οτι η Τουρκαλα υπουργος κοινωνικων υποθεσεων Aygul ozkan,
        μολις ανελαβε το υπουργιο δηλωσε οτι πρεπει να απαγορευτουν οι σταυροι στα σχολεια της Γερμανιας γιατι δεν ταιριαζουν στην ανοικτη εκπαιδευση θρησκευτικα συμβολα......
        Η καινουγια επελαση των Οθωμανων.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ ΤΖΕΦΡΥ 27/04/2010 16:14:54

      Βασικα 29 ηθελαν να ερθουν,αλλα ασε σου λεει,μην το πας κατευθειαν κι αρχισουν οι "ρατσιστες"να πετανε αυγα στα κουστουμια μας,ας παμε δεκα μερες πιο μπροστα,αλλα παντα μηνα Μαιο και με καταληξη 9 για να εννοηθει και να σκασουν.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Mαρινα 27/04/2010 16:26:14

        Γνώμη μου ειναι ότι η επίσκεψη τη συγκεκριμένη χρονική συγκυρία και με τη μορφή την οποία διαβάσαμε ότι θα έχει είναι άκαιρη και άστοχη και ότι πρέπει να αναβληθεί.
        Όποιος έχει την ίδια γνώμη πρέπει να το εκφράσει και να το δηλώσουμε ομού.

        Οι εξελίξεις είναι ραγδαίες, τις τρέχουν με μεγάλη ταχύτητα.

        Αν αύριο [στην κυριολεξία} βρεθούμε εκτός ευρώ και ΕΕ θα είναι ίδια η διαπραγματευτική μας θέση έναντι της Τουρκίας? Ασφαλώς όχι. Άρα τι συμβαίνει εδώ?

        [προχτές ακόμα είμασταν εκτός ΔΝΤ σήμερα όμως ξαφνικά είμαστε υπό ΔΝΤ].

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Mαρινα 27/04/2010 17:02:49

        Αλλενακη,δεν εχεις καταλαβει οτι οι εταιροι μας στην ΕΕ
        μας παρεδωσαν στην Τουρκια, κατοπιν μυστικης συμφωνιας,με ορο να παραιτηθει απο την απαιτηση της να μπει στην Ευρωπη?
        Ολ' αυτα που συμβαινουν με τους λαθρο και τις γρηγορες ελληνοποιησεις μουσουλμανων,σε συνδοιασμο με τις υπολοιπες πολιτικες κινησεις δεν βαζει σε υποψιες?Η ειμαι εγω παραλογη?Ξερω γω?
        Το ειχαν κανει καποτε οι συμμαχοι με τον Χιτλερ:Του ειχαν παραχωρησει την Τσεχια για να τους αφησει ησυχους,αλλα....

  17. Νίκος avatar
    Νίκος 27/04/2010 14:40:09

    Αλλενάκι, τι κανουν οι υαινες οταν μυρισουν πληγωμενο αιμοφυρτο και ανημπορο ζωο;
    Δεν ειναι τυχαια ο βλαξ στην εξουσια. Φοβαμαι οτι Θα αποδειχθει ο Ιωαννιδης του 2010.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Νίκος 27/04/2010 14:55:46

      Λαθος μεγα! Θα ειχες εσυ εμπιστοσυνη σε ενα βλακα, ωστε να φερει εις περας το πολυπλοκο σχεδιο που του εμπιστευτηκες; Και να μην ξεχνας οτι παιζονται και πολλα λεφτα. Αρα ο τυπος ειναι πανεξυπνος. Τοσο πολυ που μας εχει καταφερει να τον βλεπουμε βλακα. Αυτο ειναι το λαθος το μεγαλο. Αν ηξερες οτι εχεις να κανεις με εναν ξυπνιο θα ειχαν ξεκινησει οι κινητοποιησεις πολυ πιο νωρις. Διοτι ξερεις πλεον οτι δεν κανει λαθη λογω βλακειας αλλα γιατι ετσι ειναι σχεδιασμενο το ολο παιχνιδι και δη εξωθεν.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Νίκος 27/04/2010 16:28:10

      Νίκο, μόνο οσφρίστηκαν? Χωρίς κανένα νεύμα?

  18. kamelarxis avatar
    kamelarxis 27/04/2010 15:26:01

    http://www.youtube.com/watch?v=1zgja26eNeY
    Μόνο κατα αυτόν τον τρόπο θα μας παρέχεται απο τις 19 του Μάη ο άρτος και τα θεάματα.....

  19. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 27/04/2010 15:48:06

    19 Μαΐου εἶναι τό Ποντιακό ὁλοκαύτωμα.Τόν Μαϊο, μέ τέτοιες σημαντικές ἱστορικές μέρες,δέν ἔπρεπε νά πατήση ποδάρι Τούρκου στήν Ἑλλάδα.

    • marcuze avatar
      marcuze @ Kὀριννα 27/04/2010 15:54:12

      Να σφραγίσουμε τα δυτικά μας σύνορα;

    • Τίποτα avatar
      Τίποτα @ Kὀριννα 27/04/2010 15:57:22

      Τς τς τς, μανδάμ, λίγο politically correct δεν μπορείτε να γίνετε; Δεν υπάρχει ποντιακό ολοκαύτωμα, μόνο εβραϊκό! (έτσι μας διδάσκουν...).

      Θα τρίζουν τα κόκκαλα των παππούδων μας, που έδωσαν τη ζωή τους για να ζήσουμε εμείς ελεύθεροι...

      • zonitis avatar
        zonitis @ Τίποτα 27/04/2010 16:02:43

        Ναι βρε, καλα τα λες. Οι ποντιοι απλως συνωστιζονταν στα λιμανια και ιδιαιτερα αυτο της Σμυρνης. Μονο θα τριζουν; Γυροβολιες φερνουν στους ταφους των

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Kὀριννα 27/04/2010 16:23:24

      Θα ερθουν καλε να σφαξουν κοκορα για να εγκαινιασουν το τεμενος της Αθηνας μετα απο 200 χρονια και να δουν ως σε πιο σημειο εχει πραγματοποιηθει η καινουρια αλλωση της Ελλαδας μετα τα λαθρο- πεσκεσια που εφοδιαζουν καθημερινα με τις βαρκες τους τα νησια μας!!!!
      Να ελεγξουν το σημειο στο οποιο βρισκονται οι δουλειες,capito????

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Mαρινα 27/04/2010 16:33:35

        Μαρίνα άν έχουμε αντιρρήσεις για την επίσκεψη τη συγκεκριμένη χρονική συγκυρία πρέπει να τις εκφράσουμε με παρρησία.

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Mαρινα 27/04/2010 17:04:39

        Πως? Πες μου τι να κανω εγω εδω στην Ολλανδια?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Mαρινα 27/04/2010 17:09:21

        Εσύ έχεις κάνει ήδη πάρα πολλά με την ενημέρωση που φέρνεις εδώ. Δεν έχει σημασία το που βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Mαρινα 27/04/2010 17:11:18

        Η αντίθεση όμως πρέπει να συγκεκριμενοποιηθεί σε επιχειρήματα και να "επικοινωνηθεί".

  20. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 27/04/2010 16:20:59

    Ἐχω μιά κάποια δυσκολία στήν συμμόρφωσί μου μέ τό politically correct.
    Πειράζει;

  21. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 27/04/2010 18:03:04

    Μαρίνα,
    πρίν σφάξουν αὐτοί κοκόρια θά πρέπει ἐμεῖς νά ἀφήσουμε νά περπατήσουν στά θεμέλια γουρούνια γιά νά τό σταματήσουν.
    Δέν βλέπω ὅμως νά εἴμαστε τόσο ξύπνιοι καί γενναῖοι σάν τούς Ἰταλούς πού ἔκαναν κάτι παρόμοιο.

  22. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 27/04/2010 18:11:40

    Μαρίνα