#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/09/2010 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Έργα στη Θεσσαλονίκη”: Το πιο σύντομο ανέκδοτο



"Έργα στη Θεσσαλονίκη”. Το πιο σύντομο ανέκδοτο των τελευταίων τριάντα ετών. Κάθε φορά που έρχεται ο Σεπτέμβρης και οι εκάστοτε πολιτικοί και κυβερνήτες ετοιμάζονται για τη ΔΕΘ, ανακοινώνονται και νέα μέτρα που θα αλλάξουν τη Θεσσαλονίκη. Τι μεταμόρφωση της συμπρωτεύουσας έχουμε ακούσει, τι πρωτεύουσα των Βαλκανίων, τι μετρό, υποθαλάσσιες, περιφερειακές οδούς έχουν υποσχεθεί.

Κάθε φορά που έρχεται η ΔΕΘ υπουργοί και πρωθυπουργοί υπόσχονται και... του πουλιού το γάλα. Την πεπατημένη όλων των κυβερνήσεων ακολούθησε τη Δευτέρα ο υπουργός Υποδομών, Δ. Ρέππας, ο οποίος πήγε να προετοιμάσει την επίσκεψη του πρωθυπουργού.

Υποσχέθηκε λοιπόν νέο, 10ετές πρόγραμμα έργων στη Θεσσαλονίκη το οποίο θα κοστίσει 8,4 δισ. ευρώ. Μίλησε για δύο υποθαλάσσιες, μία μέχρι το κτίριο της Ηλεκτρικής και η μεγάλη μέχρι της Καλαμαριά.

Υποσχέθηκαν ζεύξη του Θερμαϊκού (Αξιός – Αγγελοχώρι), νέα εξωτερική περιφερειακή λεωφόρο, μετρό, τραμ και προαστιακό, αναβάθμιση του αεροδρομίου.

Άλλο ένα κακόγουστο σκηνικό στήθηκε στη Θεσσαλονίκη, η οποία αφού είδε την Αθήνα να καρπώνεται όλα τα μεγάλα έργα λόγω Ολυμπιάδας, βολεύεται με υποσχέσεις και επιταγές χωρίς αντίκρισμα. Αδικο θα έχουν τώρα να πάρουν με τις ντομάτες τους πολιτικούς που ανεβαίνουν κάθε χρόνο στη Νύμφη του Θερμαϊκού, τρώνε τα μεζεδάκια τους, πίνουν τα τσιπουράκια τους, τρώνε τα περίφημα τρίγωνα Πανοράματος και λένε και καμιά βλακεία για να περνά η ώρα. Και την άλλη ημέρα ξεχνούν τι είπαν μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβριο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κικη avatar
    Κικη 07/09/2010 08:53:53

    Οντως επι 40 χρονια ακουω για τα μεγαλα εργα,που ποτε δεν γινονται.Αλλη μια εξαγγελια φουσκα.

  2. Κικη avatar
    Κικη 07/09/2010 08:57:04

    Και αντε βοριοι,με το υπουργειο αθλησης διατροφης θα σας κοψει και τα τσιπουρα,και τις τουλουμπες,και ολα τα ωραια,και θα σας βαλει καθε πρωι να κανετε τον γυρο ,της πολης τρεχοντας,και μετα θα δινεται παρουσια στα συσιτια,τρωγοντας υγιεινα,τιποτα,να τελειωνουμε και με τους συνταξιουχους,που θα παει θα παιθανουμε.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Κικη 07/09/2010 09:11:52

      Τσκ τσκ τσκ...κική μου πόσο λάθος είσαι...
      Μια σοβαρή σοσιαληστρική κυβέρνηση ποτέ δεν απαγορεύει εξ ολοκλήρου...Φ-Ο-Ρ-Ο-Λ-Ο-Γ-Ε-Ι!!!

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ Κικη 07/09/2010 09:38:21

      αθλησης και διατροφης...αυτο ειναι σαφες μυνημα στον κωστακη

  3. Κικη avatar
    Κικη 07/09/2010 08:58:11

    Θα πεθανουμε

  4. tsilivithras avatar
    tsilivithras 07/09/2010 09:10:06

    Πςςςςςς....ΚΑΙ 2 υποθαλάσσιες ΚΑΙ εξωτερική περιφερειακή ΚΑΙ προαστιακός ΚΑΙ τραμ ΚΑΙ μετρό ΚΑΙ Αξιος-Αγγελοχώρι...

    Ζαλίστηκα ρε παιδί μου...πότε θα προλάβω να τα χρησιμοποιήσω όλα αυτά;;;
    Με τόσους φρέντους που έχω να πιω (σαν καλός τεμπέλης) πότε θα προλάβω να περπατήσω όλο αυτό το μεγαλείο;;
    Αιντε βρε τυχεροί άνεργοι...ποιος τη χάρη σας;;;!!!!
    θα χετε όλο το χρόνο στη διάθεσή σας να χαρείτε όλες αυτές τις τιμές που μας κάνει ο τζεφιρ-εφέντης.

    Και αναβάθμιση αεροδρομίου από Μακεδονία 1.0 σε Μακεδονία 2.0.
    Πςςςςς...τρέλα σε λέω...Ντουμπάι θα γίνουμε.

    Τι χαρά κι αυτή για την ερωτική πόλη των ανέργων...!!!

    • Gambino avatar
      Gambino @ tsilivithras 07/09/2010 17:55:33

      Στο αεροδρόμιο που λες, ετοιμάζεται κομματικό γιουρούσι. Είναι τα λεγόμενα 45αρια βλέπεις, ο μπουλκουμές, και πολλοί πειναλέοι αδίστακτοι πρασινοκλέφτες επιθυμούν να το διοικήσουν.
      Ήδη προβάλλει και ως επικρατέστερος ένας γνωστός χρυσοδάχτυλος παντός καιρού. Αν επιλεγεί, θα τη πληρώσει ο Ρέππας με το μπαμ που θα γίνει.

      *45άρια είναι τα δημ. έργα έως 45.000 ευρώ.

  5. pipis avatar
    pipis 07/09/2010 11:46:42

    Εγω άκουσα οτι θα φέρουν θάλασσα στο Λευκό Πύργο.
    Ο Μαγκριώτης πριν απο 10 μήνες πήρε τη μελέτη απο την Εγνατία ΑΕ για τη χάραξη του δρόμου απο την περιφεριακή προς την Αγ. Παρασκευή και την εξαφάνισε!!!!! Υπήρχε κίνδυνος να γίνει το έργο

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/09/2010 17:08:16

    ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΑ ή νέος περιφερειακός ευτυχώς δεν πρόκειται να γίνουν,
    διότι στην αντίθετη περίπτωση θα αμφισβητούταν η πολύτιμη παράδοση της πόλεως, που θέλει να τα κάνουμε όλα μόνο ως την πρώτη φάση τους, όπωςπαλιότερα το μετρό, που κάλυψε επί χρόνια και μόνο ως τρύπα τη
    διαδρομή Καμάρα-Παλαί ντε Σπορ, Παλαί ντε Σπορ-Καμάρα.



    ΚΑΤΟΡΘΩΣΑΜΕ να αναπαλαιώσουμε τη Βίλα Μπιάνκα και μερικά ακόμη,
    ελάχιστα, παλιά, υπέροχα κτίσματα, ώστε να φαίνεται ακόμη πιο ανάγλυφη
    η ασχήμια των χιλιάδων υπολοίπων πολυκατοικιών.

    ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ το μοναδικό ιστορικό προνόμιο του τέλειου εγκλήματος.
    Δηλαδή να έχουν γίνει εδώ μερικές από τις διασημότερες δολοφονίες,
    όπως του βασιλιά Γεωργίου του Α', του Γιάννη Ζεύγου, του Τζορτζ Πολκ
    και του Γρηγόρη Λαμπράκη, και να μην έχουν διαλευκανθεί ποτέ επαρκώς
    -ενώ είχαμε κι έναν δράκο, εκείνον του Σέιχ Σου, που ποτέ δεν
    συνελήφθη, ενώ στη θέση του εκτελέστηκε ο Αριστείδης Παγκρατίδης.

    ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ η μόνη πόλη στην οποία τα κόμματα της αντιπολίτευσης
    συνεργάζονται τόσο ορμονικά, αρμονικά και δυναμικά, ώστε καταφέρνουν
    επί 20 συναπτά έτη να βγαίνει οπωσδήποτε δήμαρχος από την αντίπαλη
    παράταξη.

    Η ΣΑΛΟΝΙΚΗ έχει για πρώτο συνθετικό τη λέξη «σαλός». Σαλο-νίκη. Η νίκη του σαλού.ΟΠΟΤΕ ΚΙ ΕΓΩ σε αυτή τη Σαλονίκη θέλω κι επιμένω να ζω, διότι έχω αναπτύξει κάποιου είδους μπαγιάτικη και βαθιά μαζοχιστική διαστροφή.Κι όποιοι θέλουν να αλλάξουν την πόλη να τους φάει ο μαύρος λύκος.

    G.Skampardonis

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 08/09/2010 00:04:23

    Είδατε το πρωτοσέλιδο τής Μακεδονίας σήμερα;

    Το διάβαζα και το ξαναδιάβαζα κι έλεγα, δεν είναι δυνατόν, πλάκα μάς κάνει η εφημερίδα και έβαλε κάποιο σατιρικό κείμενο για πρωτοσέλιδο...

    Τι γέφυρες θα μας φτιάξουν, τι περιφερειακές, τι υποθαλάσσιες... δυο και τρεις! Τέσσερις προεκτάσεις αποφασίστηκαν για το μετρό, του οποίου η αρχική φάση έχει κολλήσει εδώ κι ένα χρόνο γιατί κάθε φορά που τελειώνει το χαρτί υγείας στην τουαλέτα τού εργοταξίου περιμένουν 3-4 μήνες για να εγκριθεί κονδύλιο για αντικατάστασή του από την Αθήνα.

    Το δούλεμα είναι ΤΟΣΟ πολύ και ΤΟΣΟ απροκάλυπτο, που πια δεν μπορείς να θυμώσεις, παρά μόνο να γελάσεις.

    Το τίμημα, πάντως, είναι η συνεχής κι επιταχυνόμενη ψυχολογική απομάκρυνση των Θεσσαλονικέων από την Αθήνα - εκτός από τις ξανθές Σαλονικιές που ονειρεύονται να γίνουν πρωινατζούδες...

    Παλιά, όταν πήγαινα στην Αθήνα, ένιωθα ότι βρισκόμουν ακόμη στην χώρα μου. Όλα τα περί αθηνοκεντρικού κράτους ίσχυαν, αλλά ένιωθα ότι ήμασταν όλοι Ελλάδα, ρε παιδί μου, πώς να το κάνουμε;

    Τώρα, όποτε πηγαίνω στην Αθήνα νιώθω πως είμαι σε άλλη χώρα. Ελληνόφωνη, συγγενική, οικεία, αλλά άλλη. Όπως πρέπει να νιώθει ένας Άγγλος στην Αμερική, ας πούμε.

    Αυτή η διάρρηξη τής ψυχολογικής ενότητας τού Ελληνισμού είναι ακόμη ένα κατόρθωμα τής Αθήνας, του μοναδικού εθνικού κέντρου που απεργάζεται την ΕΞΑΣΘΕΝΙΣΗ τού έθνους του, αντί για την ενίσχυσή του.

  8. vel avatar
    vel 08/09/2010 00:10:50

    http://www.antinews.gr/?p=60757#comment-517160

  9. rage avatar