#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/10/2011 09:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Έλληνες επιχειρηματίες καταδίδουν την χώρα στην Τρόικα" !!!



ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ και μαζί και η ΓΣΕΒΕΕ κατήγγειλαν  χθες στη Βουλή παρεμβάσεις επιχειρηματικών και εξωθεσμικών κύκλων προς την τρόικα, προκειμένου να αποδυναμωθεί ο θεσμός των συλλογικών συμβάσεων εργασίας.

Επιτέλους, έπρεπε να διαλυθούν τα πάντα για να ξυπνήσουν τα συνδικάτα και να καταδικάσουν το σχέδιο της κυβέρνησης για «κολεγιά» με τους νταβατζήδες και τα μεγάλα συμφέροντα. ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ, έστω και αργά τα έβαλαν με το ΠΑΣΟΚ καθώς βλέπουν ότι δεν έχει τέλος η ασυδοσία της κυβέρνησης και των επιχειρηματιών που βρήκαν την ευκαιρία να διαλύσουν κάθε εργασιακό δικαίωμα.

Ουσιαστικά είπαν ότι κάποιοι επιχειρηματίες πηγαίνουν στην τρόικα και ζητούν να επιβάλει στην κυβέρνηση μείωση του κατώτατου μισθού, περικοπές σε μισθούς και συντάξεις, ευέλικτες μορφές εργασίας με δουλειά για δύο ή τρεις ημέρες την εβδομάδα και 300 ευρώ μισθό κ.λπ.

Υποστήριξαν επίσης ότι η Ελλάδα είναι το πειραματόζωο προκειμένου οι επιχειρηματίες να επιβάλουν σε όλη την Ευρώπη εργασιακό και μισθολογικό μεσαίωνα.

Είναι ακριβώς όσα λέγαμε και γράφαμε από πέρυσι όταν η κυβέρνηση χωρίς καμιά διάθεση για διαπραγμάτευση υπέκυπτε στις περίεργες πολλές φορές απαιτήσεις της τρόικας. Τώρα αποδεικνύεται ότι δεν είναι καθόλου περίεργες. Είναι κατασκευασμένες από τους εργοδότες που θέλουν φθηνότερους εργαζόμενους και περισσότερο υποτακτικούς.

Στη διάρκεια της ακρόασής τους στις κοινοβουλευτικές επιτροπές Οικονομικών και Δημόσιας Διοίκησης, στο πλαίσιο της συζήτησης επί του πολυνομοσχεδίου για την εργασιακή εφεδρεία και το ενιαίο μισθολόγιο, οι εκπρόσωποι των κοινωνικών φορέων υποστήριξαν πως οι εν λόγω παρεμβάσεις, αντανακλώνται στις αξιώσεις και τα mail της τρόικας, τα οποία ενσωματώνονται, όπως υποστήριξαν, στο άρθρο 37 του σχεδίου νόμου.

«Είναι ομολογημένη η διάθεσή τους: Πάνε και καταδίδουν τη χώρα και ζητάνε πράγματα που δεν αντέχουν στη στοιχειώδη λογική. Κάποιοι απ' αυτούς, είναι εν πολλοίς κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες, με εξαγόμενο προϊόν αμφίβολης ποιότητας», κατήγγειλε ο πρόεδρος της ΓΣΣΕ, Γιάννης Παναγόπουλος.

Από την πλευρά του, ο πρόεδρος της ΓΣΕΒΕΕ, Δ. Ασημακόπουλος παρατήρησε ότι η συζήτηση γίνεται για το επόμενο νομοσχέδιο «που θα καταργεί τις συλλογικές συμβάσεις», αφού «το παρόν, είναι ήδη ψηφισμένο». «Όσοι θέλουν να προωθήσουν απόψεις και θέσεις, το κάνουν επισκεπτόμενοι την τρόικα», πρόσθεσε.

«Πρόκειται για «τα γνωστά λόμπυ συμφερόντων, αλλά και σκληρών ιδεολογικών απόψεων, χωρίς καμία διαφάνεια. Εμείς στην ΓΣΕΒΕΕ έχουμε αντισταθεί στην πρακτική αυτή. Όταν δούμε την τρόικα, θα ζητήσουμε παράσταση και απ' την ελληνική κυβέρνηση, γιατί τέτοια νομοσχέδια είναι αποτέλεσμα τέτοιων διαδικασιών. Πολλοί όμως και εκ της ελληνικής κυβερνήσεως τους αρέσει να μιλάνε με λόμπυ συμφερόντων», συνέχισε.

Κάλεσμα στην κυβέρνηση να αφήσει να αφήσει τους κοινωνικούς εταίρους «να αποφασίσουν μόνοι τα του οίκου τους» απηύθυνε ο Β. Κορκίδης εκ μέρους της ΕΣΕΕ

«Το άρθρο 37 είναι το ραντεβού μας με την πτώχευση, είτε είναι εργαζόμενοι, είτε εργοδότες, είτε συνταξιούχοι. Σταματήσετε αυτό το χείμαρρο, να σπέρνει η τρόικα αντικοινωνικά μέτρα. Είμαστε πολύ κοντά στην κοινωνική έκρηξη. Μην κάνετε το λάθος να μειώσετε μισθούς και συντάξεις, είτε στο δημόσιο, είτε στον ιδιωτικό τομέα», σημείωσε.

«Είμαστε πειραματικό εργαστήρι. Το Διεθνές Γραφείο Εργασίας, είπε πως η Ελλάδα θα επιμολύνει όλες τις χώρες της Ευρώπης με την ρύθμιση του άρθρου 37» παρενέβη ο κ. Παναγόπουλος (ΓΣΕΕ), ο οποίος υποστήριξε επίσης πως οι εφεδρείες στο δημόσιο τομέα, «στέλνουν μήνυμα για περισσότερες απολύσεις στον ιδιωτικό».

Από πλευράς ΑΔΕΔΥ ο πρόεδρός της Κώστας Τσικρικάς, δήλωσε πως το νομοσχέδιο οδηγεί τον δημόσιο υπάλληλο στη φτώχεια. «Οι μισθοί έχουν μειωθεί κατά 40% και τώρα ξεπερνάμε το 50%. Καθημερινά οι απώλειες συμβάλλουν στην ύφεση, στο σπιράλ θανάτου για την ελληνική οικονομία. Οι πρωτοεργαζόμενοι στο Δημόσιο θα δουλεύουν για 22 ευρώ μεροκάματο» ανέφερε.

Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα, για τους συνδικαλιστές.

Και για τους υπόλοιπους: καταλάβατε τώρα ποιοί αποτελούν την "κοινωνική βάση" της συναίνεσης;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dark Angel avatar
    Dark Angel 13/10/2011 09:46:21

    Oνόματα και διευθύνσεις, παρακαλώ πολύ.
    Καταγγελίες αυτού του είδους, αν δεν έχουν στοιχεία, είναι μόνο για τα παράθυρα του κ.Αυτιά, των οποίων οι συνδικαλιστές του ΘΑΣΟΚ και οι προαλειφόμενοι για θέσεις ευθύνης (Κουτρουμάνης...), είναι τακτικοί θαμώνες...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Dark Angel 13/10/2011 09:53:47

      Θέλεις ονόματα; Διάβασε, για παράδειγμα, "αρθρογράφους" στο Capital, στην Καθημερινή και αλλού, που σε καθημερινή πλέον βάση αλωνίζουν ως "λαγοί" των τροϊκανών υπέρ της εξαθλίωσης του ελληνικού λαού.

      • Dark Angel avatar
        Dark Angel @ Αυριανιστής 13/10/2011 10:04:20

        Αν φοβούνται θεσμικοί παράγοντες, υπό προστασία, να δώσουν συγκεκριμένα ονόματα και στοιχεία, δεν θα μπορέσω να κάνω τον ντέτεκτιβ εγώ...Δεν έχω τις ικανότητες.

      • Dark Angel avatar
        Dark Angel @ Αυριανιστής 13/10/2011 10:08:19

        Αν δεν μπορούν θεσμικοί παράγοντες, υπό προστασία, να δώσουν στοιχεία, τότε γιατί μιλάνε;
        Σπιτάκι τους...
        Τσάμπα μάγκες.Μαμά δεν φταίω εγώ, ο κακός εκεί με βάρεσε...το παλιόπαιδο.

      • Nikos Draxma avatar
        Nikos Draxma @ Αυριανιστής 13/10/2011 13:23:26

        Λες για τον γυαλαμπουκα τον στουπα
        Απο τα πιο αχρηστα κορμια , ειτε ακουω τον μπαμπη ειτε αυτον ενα και το αυτο
        Στο Capital ολοι οι χαχολοι γραφουν αρθρα σκουπιδια απορω πως εχει τοση επισκεψιμοτητα

        • Eυαγγελία avatar
          Eυαγγελία @ Nikos Draxma 13/10/2011 15:08:03

          Υπήρχε ένας δοσίλογος στην Κατοχή ονόματι Παναγιώτης Στούπας, λες?

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ Eυαγγελία 13/10/2011 15:20:43

            Να προσέχουμε τί γράφουμε, ιδίως τα άσχετα με το βασικό άρθρο.

            ο ταγματάρχης Παναγιώτης Στούπας ήταν ήρωας της Μικράς Ασίας και της εθνικής αντίστασης, κι επειδή ήταν ανεξάρτητος οι Ελασίτες τον κυνήγησαν άγρια. Φυσικά για να καλύψουν τις ενοχές τους, μετά την ήττα τους, αυτόν κι όχι μόνο, του ρίξανε προπαγανδιστικά ότι ρετσινιά μπορούσαν.

    • SPCV avatar
      SPCV @ Dark Angel 13/10/2011 10:54:07

      Πραφανώς θα υπάρχουν και επιχειρηματίες και δικτυωμένα με την ΚΟΜΙΣΙΟΝ Δικηγορικά γραφεία και διαφοροι "consultants." Οι Πρασινοι συνδικαλιστές, που αποτελούν την συντριπτική πλεοψηφία της κεντρικής επιτροπής του ΠΑΣΟΚ οφείλουν να δώσουν διευθύνσεις και ονόματα. Σε διαφορετική περίπτωση "Λύκος στα Πρόβατα". Πάντως τους λυπάμαι που δεν προλαβαν να γινουν υπουργάρες σαν τους Πρωτόπαππες και Κουτρουμάνηδες. Τέλος κορίτσια. The party is over.

      • Dark Angel avatar
        Dark Angel @ SPCV 13/10/2011 11:02:56

        Τhe party is not over...yet.
        Ξέρεις πόσα "καθαρίζει" ο Παναγόπουλος ΑΚΟΜΑ και απλώς ακίζεται με τις δημοσιογραφάρες στα κανάλια;
        Καμία λύπηση...Εχθροπάθεια...Είναι πιο τίμιο.

        • Βεντούζα avatar
          Βεντούζα @ Dark Angel 13/10/2011 12:16:07

          Φωτοπουλο-Παναγόπουλο-Παπασπύροι νέτα περί τα 160,000 ευρώ καθαρά το χρόνο.

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ Dark Angel 13/10/2011 12:28:24

      Ονόματα???
      Αρκεί να δει κάποιος την εξαθλιωμένη Ελληνική βιομηχανία και τους λεγόμενους μεγαλοβιομηχάνους οι οποίοι ήδη έχουν εξαθλιώσει τους εργαζόμενους με απολύσεις και μονομερείς μειώσεις μισθών. Δεν είναι δα και πολλοί τώρα στην Ελλάδα. Και αυτό για να έχουν ακόμα μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους για να φτιάξουν ακόμα μεγαλύτερες βίλες στη Μύκονο και αλλού.
      Αλλά τη στιγμή που πρόεδρος του ΣΕΒ είναι ένας άνθρωπος χωρίς βιομηχανία αλλά συλλέκτης έργων τέχνης!!! τι να περιμένει κανείς.
      Το εγχώριο κεφάλαιο ποτέ δεν είχε πατρίδα του αυτόν τον τόπο παρά μόνον για να τον απομυζά.

  2. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 13/10/2011 10:02:01

    Την κρίση να πληρώσουν οι εργαζόμενοι.
    Είναι περισσότεροι.

    Σύνδεσμος Ειλικρινών Βιομηχάνων

  3. Y. avatar
    Y. 13/10/2011 10:03:56

    .....ένας απ’αυτούς είναι εκείνος που το ’04 είχε στήσει ολόκληρο γραφείο με υψηλό συνολικό μπάτζετ στις Βρυξέλλες για να καταπέσει το ΝΣ για τον Βασικό Μέτοχο. Ο επονομαζώμενος και μιντιοεργολαβονταβατζής

  4. skopelosnews avatar
    skopelosnews 13/10/2011 10:04:01

    να επισημάνω εάν έχουν σχέση η 50 επιχειρηματίες που ζήτησαν τη συγκρότηση κυβέρνησης εκτάκτου ανάγκης που θα πει την αλήθεια στους πολίτες και θα οδηγήσει τη χώρα έξω από την κρίση.
    σας τούς αναφέρω πιο κάτω και βγάλτε τα συμπεράσματα σας

    Αθανασόπουλος Τάκης τ. Διοικητής ΔΕΗ και Ανώτατο Στέλεχος Toyota Europe,

    Αντωνακόπουλος Λευτέρης Στέλεχος Επιχειρήσεων τ. Πρόεδρος ΟΤΕ,

    Αργυρού Χρήστος Eπιχειρηματίας,

    Βεκρής Τζώνυ Δικηγόρος,

    Βλαχούτσικος Χαράλαμπος Καθηγητής,

    Γεωργόπουλος Λεωνίδας Δικηγόρος,

    Δαυίδ Χάρις Eπιχειρηματίας,

    Εμπέογλου Νίκος Πρόεδρος ALBA και Εμπορικής Τράπεζας,

    Ζέππος Δημήτρης Δικηγόρος,

    Ιωάννου Ευριπίδης Δικηγόρος,

    Καλοφωλιάς Γιώργος Eπιχειρηματίας,

    Καμχή Ρεβέκκα Επιχειρηματίας,

    Καρδασιλάρης Γιώργος Επιχειρηματίας,

    Καψάσκης Στέφανος Eπιχειρηματίας,

    Κιρμή Αγγελική Στέλεχος Επιχειρήσεων,

    Κοντέλλης Γιάννης Eπιχειρηματίας,

    Κορτέσης Μιχαήλ Eπιχειρηματίας,

    Κουλουβάτος Κωνσταντίνος Eπιχειρηματίας,

    Κουτσολιούτσος Δημήτρης Επιχειρηματίας,

    Κρεμέζης Ηλίας Στέλεχος Επιχειρήσεων,

    Λαιμός Νικόλας Εφοπλιστής,

    Μαθιός Ρήγας Επιχειρηματίας,

    Μαΐλλης Μιχάλης Eπιχειρηματίας & Πρόεδρος Ελληνογερμανικού Επιμελητηρίου,

    Μαρινόπουλος Πάνος Eπιχειρηματίας,

    Μαυρομαράς Γιώργος Επιχειρηματίας,

    Μαύρος Δημήτρης Eπιχειρηματίας,

    Μομφεράτος Γιώργος Στέλεχος Επιχειρήσεων,

    Μπελλές Αριστείδης Eπιχειρηματίας,

    Μπερσής Γιώργος Δικηγόρος,

    Μπομπής Κώστας Στέλεχος Επιχειρήσεων,

    Ξαφά Μιράντα Οικονομική Σύμβουλος,

    Οικονομάκης Μιχάλης Στέλεχος Επιχειρήσεων

    Οικονομόπουλος Χάρις Δικηγόρος & Πρόεδρος του Ελληνοβρετανικού Επιμελητηρίου,

    Παπαγεωργίου Στάθης Τραπεζικός, τ. Υποδιοικητής Τραπέζας Ελλάδος,

    Παπαδιαμάντης Κωνσταντίνος Δικηγόρος,

    Παπακωνσταντίνου Ελένη Δικηγόρος,

    Παπαρρηγόπουλος Ξενοφών Δικηγόρος,

    Παπασταύρου Αλέξιος Δικηγόρος,

    Παρθένη Ορσαλία Επιχειρηματίας,

    Πατεράκης Ανδρέας Επιχειρηματίας,

    Πετρόπουλος Κωνσταντίνος Eπιχειρηματίας,

    Ποταμίτης Στάθης Δικηγόρος,

    Πρωτονοτάριος Αλέξης Eπιχειρηματίας,

    Σαρακάκης Ιωάννης Επιχειρηματίας,

    Σικιαρίδης Σίμος Eπιχειρηματίας,

    Στρατάκη Αννα Δικηγόρος,

    Τραυλός Νικόλαος Πρύτανης του ALBA,

    Τσαντίλης Αλέξης Eπιχειρηματίας,

    Φιλιώτης Γιάννης Δικηγόρος,

    Φρονίστας Αριστείδης Eπιχειρηματίας,

    Φυλακτόπουλος Αλέξης Διευθυντής ΔΙΚΕΜΕΣ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ skopelosnews 13/10/2011 10:14:12

      Μερικοί (λίγοι) είναι επιχειρηματίες. Μερικοί (λίγοι) είναι κρατιοδίαιτοι του σκοτωμού. Μερικούς τους ...εκτιμώ. Μερικοί είναι εντελώς πουλημένοι στον Φριτς. Τα περισσότερα ονόματα είναι παρατρεχάμενοι, σύμβουλοι και μεταπωλητές ιδεών τυλιγμένων σε μεταχειρισμένη εφημερίδα.

      Βέβαια, το ζητάνε επώνυμα... Όπως λένε και οι Τούρκοι, every as__ole is entitled to an opinion.

      • oneoff avatar
        oneoff @ archaeopteryx 13/10/2011 18:08:54

        Opinions are like assholes. Everybody has one.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ oneoff 13/10/2011 21:15:51

          αυτό δεν είναι Τούρκικο... :-)

    • Y. avatar
      Y. @ skopelosnews 13/10/2011 10:18:57

      Δε ξέρω γιατί, αλλά μου θύμισες την περίφημη “Συμβουλευτική”
      (για τους παλαιότερους που έχουν ισχυρή μνήμη, ή γι’ αυτούς που έχουν διαβάσει σύγχρονη Ελληνική Ιστορία, όχι φυσικά της Ρεπούση)

    • SPCV avatar
      SPCV @ skopelosnews 13/10/2011 10:57:31

      Για ρωτα τους αν έχουν φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα όλοι τους? Κάποιοι σίγουρα δεν έχουν.

  5. καθηγητής avatar
    καθηγητής 13/10/2011 10:04:28

    Και ο αποτυχημένος βιομήχανος Μάνος με τα τσιράκια του (Ξαφά, εκείνο το φυτό ο Αβραντίνης του Δ. Αθηναίων κλπ). Ένοπλη δράση που θέλει η Δράση!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ καθηγητής 13/10/2011 10:07:29

      Για την τελευταία σου πρόταση, να είσαι βέβαιος ότι τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά σήμερα στη χώρα μας αν δεν είχε μεσολαβήσει... το 2002.

    • Tassos avatar
      Tassos @ καθηγητής 13/10/2011 10:36:08

      Εχεις δίκιο. Για τον Μάνο το έχουν γράψει και εφημερίδες ότι τους συναντάει στις Βρυξέλλες επειδή φοβάται μην τον δουν. Ο ίδιος επειδή χρεωκόπησε την Αλλατίνη ξέρει καλά από χρεωκοπία...Εγώ πάντως αν ήμουν τρόϊκα ό,τι μ' έλεγε το αντίθετο θα έκανα και λόγω φάτσας (όχι μόνο επειδή είναι χρεωκοπημένος επιχειρηματίας). Πάντως παίζει η συντριπτική πλειοψηφία των αναγνωστών του ΑΝΤΙNEWS να πληρώνει περισσότερη εφορία από τους άχρηστους-κρατικοδίαιτους-φαλιρημένους που διάβασα στη λίστα.

      • Αληκτώ avatar
        Αληκτώ @ Tassos 13/10/2011 12:31:21

        Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

      • ΝΙΚΗ avatar
        ΝΙΚΗ @ Tassos 13/10/2011 12:36:56

        Ποιός Μάνος;;πρώτα στη Ν.Δ. μετά φιλελεύθερος με τον ταύρο, χρεοκόπησε κι αυτό μετά την αλλατίνη,πριν χρεοκοπήσει όμως ξανάρθε προς Ν.Δ μεριά για να συμπεριληφθεί ως ανεξάρτητος στην 3η θέση του ψηφοδελτίου επικρατείας του ΠΑΣΟΚ το 2004!!! και τώρα δράση!!!!!!!! τι συμπέρασμα βγάζουμε;;; ποια ιδεολογία, καρέκλα να'ναι κι ό,τι να'ναι!!!

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ΝΙΚΗ 13/10/2011 12:43:26

          Ακριβώς. Είναι ένας αρχομανής πολιτικός γυρολόγος και ο ρόλος που του έχει ανατεθεί είναι να έχει πάντα, με όποιον τρόπο μπορεί (έστω και δοτό), μια θεσμική υπόσταση για να μολύνει την κοινωνία με το δηλητήριο του νεοφιλελευθερισμού.

        • Theoprovlitos avatar
          Theoprovlitos @ ΝΙΚΗ 14/10/2011 13:15:07

          Ποιος γυρολογος βρε παιδια; Ο ανθρωπος της Εβραιομασωνιας στην Ελλαδα ειναι πλαισιωμενος από ΠΑΡΑΚΡΑΤΙΚΟΥΣ οι οποίοι μπαινοβαγαινουν στα γραφεια του Παπανδρεου, της Μπακογιαννη και του Κουβελη και καθοριζουν την πολιτικη που θα ακολουθηθει.

          Εκβιαζουν απο blog πολιτικους αφηνοντας υπονοουμενα (Μιλενα Αποστολακη, Φωτεινη Πιπιλη). Δεν μιλαμε για πολιτικο, μιλαμε για κανονικο ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ που παιρνει εξωθεν και ανωθεν εντολες.

          Αν εκανε η εισαγγελια την δουλεια της οι μισοι παρατρεχαμενοι του θα επρεπε να βρισκονται στη φυλακη.

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 13/10/2011 10:33:42

    Opos to egrapse o Archeopteryx !

    Yparch0un stin lista erpeta....kai orismenous me aplo gnomona to prosopiko tous symferon...

  7. Κρης avatar
    Κρης 13/10/2011 10:34:13

    σε πρωτοσελιδο των απογευματινων εφημεριδων της 10-10

  8. βισάλτης avatar
    βισάλτης 13/10/2011 10:38:47

    H μανία που έχει πιάσει τους γερμανούς για εξομείωση μισθών και επιπέδου κοινωνικών παροχών της ελλάδος σε επίπεδο βουλγαρίας-ρουμανίας, δεν έχει να κάνει με την αύξηση της ανταγωνιστικότητας της οικονομίας -(η εξάλειψη της γραφειοκρατίας και η απλούστευση της διαδικασίας έγκρισης των επενδύσεων θα είχε πολλαπλάσια αποτελέσματα,για να μην πούμε ότι η έξοδος της χώρας μας από την κρίση θα γινόταν πολύ πιο γρήγορα άν ακολουθούσαμε τα μέτρα που ακολούθησε η γερμανία και η αμερική για να εξέλθουν ,δηλ.τα αντίθετα από αυτά που μας δίνουν με άυξηση της απασχόλησης και μείωσης των φόρων-),αλλά γίνεται για να ταπεινωθεί η ελλάδα και οι έλληνες (μετά την σερβία) λόγω της αντίστασης που προέβαλαν στους φερμανούς στον β'.π.π. και τα υπόλοιπα είναι βλακείες.....Οσο για την Ε.Ε δεν είναι παρά μια ευκαιριακή ένωση γερμανικών υποτελών που συμπεριφέρονται στα αδύναμα μέλη σαν να είναι ύαινες ,και καλά θα κάνουμε να την σκαπουλάρουμε γρήγορα.....μας χρωστάν δεν τους χρωστάμε...και μια ωραία λογιστική διερεύνηση του χρέους και ένας υπολογισμός των γερμανικών αποζημιώσεων θα το αποδείξει ...αλλά όχι από αυτές τις μαριονέτες...από την πρώτη ΕΛΛΗΝΙΚΗ κυβέρνηση που θα έλθει στην εξουσία χωρίς βάρη και υποχρεώσεις....

  9. Γιώργος avatar
    Γιώργος 13/10/2011 10:57:24

    τέτοιες καταγγελίες ανώνυμων είναι για γέλια..τι ακριβώς καταγγέλλουν και ποιούς δεν έχω καταλάβει.
    Σε λίγο θα γίνει κι ήρωας ο Παναγόπουλος

  10. andreas avatar
    andreas 13/10/2011 11:25:37

    O Παναγοπουλος ειναι ο μονος που δεν πρεπει να μιλαει και πρεπει να κρυφτει γιατι στο τελος αυτος θα πληρωσει την νυφη.Πρωτοστατησε στην απολυση των παιδιων που δουλευανε στα stage και περνανε 360 ευρω χωρις ασφαλιση λες και αυτα ριξανε το κρατος εξω και τωρα που τα μετρα ακουμπανε και τους δικους του σηκωσε παντιερα.Παναγοπουλε κρυψου γιατι μαλλον ο καφες ηταν λιγος.

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 13/10/2011 11:36:20

    Βάστα Ρόμμελ!

  12. xzetta avatar
    xzetta 13/10/2011 11:37:33

    αυτός ο παναγόπουλος κρυβόταν τόσο καιρό και ξαφνικά επανεμφανιστηκε για να αρχίσει πάλι το παραμύθι (που τελευταία το είχαμε ξεχάσει) με την κακιά τρόικα και την αθώα παιδούλα-κυβέρνηση που την βιάζουν...

    • man8os avatar
      man8os @ xzetta 13/10/2011 12:18:11

      Μα αυτος λεει ειμαι και παραμενω ΠΑΣΟΚ.
      Τι περιμενεις απο τετοια (αβουλα;) οντα (εχει χασει την ανθρωπινη ιδιοτητα)

  13. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 13/10/2011 12:29:01

    Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα...

  14. Nelson avatar
    Nelson 13/10/2011 12:32:16

    Για να σας φτιάξω λιγάκι δείτε τι λέει η αντιπέρα όχθη...

    http://www.capital.gr/Articles.asp?id=1303668

  15. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 13/10/2011 12:44:57

    Φάκτορα καλημέρα

    Δώσε και κάποιες πληροφορίες για κάποιες από τις ιστορικές φωτογραφίες που βάζεις.
    Αυτή είναι από ορκωμοσία κατοχικής κυβέρνησης; Κάνω λάθος;
    Δεν νομίζω ότι την έβαλες τυχαία....

    Οι δοσίλογοι, οι συμβιβασμένοι, οι καταδότες, οι συνεργάτες, οι πρόθυμοι, οι γενίτσαροι, οι άνθρωποι με το σβησμένο πρόσωπο, δεν έλειψαν ποτέ από αυτή τη χώρα.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Αρματιστής 13/10/2011 16:20:55

      Carl Friedrich von Siemens

  16. Ignoramus avatar
    Ignoramus 13/10/2011 12:48:23

    ολα τα σχολια διακρινονται απο εχθροπαθεια στην 'αστικη" ταξη παραταξη. προσοχη μην σας μαλωσει ο πολιτικα ορθοδοξος σχολιαστης Βαφειαδης.

  17. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 13/10/2011 13:17:15

    "Οι δοσίλογοι, οι συμβιβασμένοι, οι καταδότες, οι συνεργάτες, οι πρόθυμοι, οι γενίτσαροι, οι άνθρωποι με το σβησμένο πρόσωπο, δεν έλειψαν ποτέ από αυτή τη χώρα".

    Μα αυτοί κυβερνάν εδω και δεκαετίες. Γι' αυτό δεν έχουμε κράτος της προκοπής. Ούτε οι Τουρκοι, ούτε οι εξ' Εσπερίας μας φταίνε.

  18. anonymous avatar
    anonymous 13/10/2011 14:20:43

    Από κτήσεως νεοελληνικού κράτους. Προτεκτοράτο που ο στόχος του συνίσταται στο μπλοκάρισμα της κοινωνικής εξέλιξης για να συνεχίσει να μένει προτεκτοράτο. Στρέφεται δε συστηματικά κατά των Ελλήνων και του Ελληνισμού.

    ΥΓ. Μεγαλύτεροι δοσίλογοι από τα λουλούδια της ιδεολογίας σου δεν υπάρχουν.

  19. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 13/10/2011 14:51:01

    Σε καταστατικό συνέδριο της ΓΣΣΕ το φθινόπωρο του 2003 ΠΑΣΚΕ-ΔΑΚΕ-ΠΑΜΕ αποφάσισαν να μην υπάρχουν όρια επανεκλογής των συνδικαλιστών στα ύπατα όργανά της (Προεδρία, Εκτελ. Επιτροπή, Γεν. Συμβούλιο), όπως ορισθεί από παλιότερο καταστατικό συνέδριο το 1989.
    Επίσης, τότε απορρίφθηκε από την παραπάνω "συμμαχία" (δηλ. με τεράστιο ποσοστό), η πρόταση να μη λαμβάνουν ολόκληρη την αμοιβή από τις συμμετοχές τους σε διάφορες επιτροπές και θεσμικές θέσεις οι διάφοροι εκπρόσωποι της ΓΣΕΕ, αλλά να δίνουν τη μισή τουλάχιστον στο ταμείο της συνομοσπονδίας.
    Νομίζω ότι είχε δημοσιευθεί τότε στο "Ποντίκι" το θέμα αυτό.
    Για το λόγο αυτόν και για πολλούς άλλους απαξιώθηκε η έννοια του συνδικαλισμού στη χώρα.
    Αλλά το μέγα θέμα δεν είναι, παρά ταύτα, η στάση επί δεκαετίες των κορυφαίων συνδικαλιστών, όσον της κρατικοδίαιτης μη "εθνικής" (αν ήταν εθνική, θα φερόταν διαφορετικά) "αστικής" (ούτε καν αστική με τα κλασσικά κριτήρια δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί) ιθύνουσας τάξης, που πάντα είχε το πάνω χέρι.
    Εννοείται ότι και σημαντική μερίδα των μικρομεσαίων δρούσε κατά τα δικά τους πρότυπα, μέχρι που τώρα ήρθε και η δική τους σειρά να πληρώσουν το "μάρμαρο", μαζί με απλούς αυταποσχολούμενους, μισθωτούς, ανέργους, συνταξιούχους και μικρογεωργούς.
    Η εξάρτηση και η υποτέλεια έχει διαβρώσει σε μεγάλο βαθμό το κοινωνικό σώμα, μιάς και ισχύει από καταβολής νεοελληνικού κράτους.
    Δεν είναι τυχαίο ότι εισάγουμε ακόμη και οδοντογλυφίδες και μιμούμαστε δυτικά πρότυπα άκριτα και στο έπακρο, αποποιούμενοι την καθ' ημάς Ανατολή.
    Και καταντήσαμε να θεωρούμε "βλάχικο" (= παρακατιανό και ξεπερασμένο) καθετί που μας δένει με τις ρίζες μας, ιδίως τις αρχαίες.
    Αυτός είναι ο νεοελληνικός "καπιταλισμός".