#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/10/2010 15:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Άρμα πολιτών" ή άρμα του ΠΑΣΟΚ;



Το πρόγραμμά του για την περιφέρεια Αττικής παρουσίασε χθες ο υποψήφιος Περιφερειάρχης  Γιάννης Δημαράς με την παράταξη «Άρμα Πολιτών», στο Δημαρχείο της Κηφισιάς.

Ανέβηκε βόρεια γιατί στη Δραπετσώνα πια δεν έχουνε ζωή, ως γνωστόν

Στην ομιλία του ο κ. Δημαράς έκανε λόγο για το δικό του «Μνημόνιο με το λαό» σε αντιδιαστολή με «τα σκληρά μέτρα του Μνημονίου» της κυβέρνησης, αν και τόνισε πως «δε θέλει απλά να κεφαλαιοποιήσει τη δυσαρέσκεια των πολιτών για το μνημόνιο».

Για τους κατοίκους της Αττικής δεν θα ισχύει το γενικό μνημόνιο. Θα έχουν το δικό τους με τον Γιάννη. Δεν διευκρινίστηκε  αν οι αντιπεριφερειάρχες θα φτιάξουν και αυτοί με τη σειρά τους τα δικά τους αντιμνημόνια για περαιτέρω εξειδίκευση

Αναφέρθηκε επίσης στην κατηγορία που ακούστηκε πως ο συνδυασμός του αποτελεί τον Δούρειο Ίππο, κατηγορία την οποία απέρριψε.

«Εμείς, δεν είμαστε δέσμιοι συστημάτων. Δεν φοβηθήκαμε ποτέ να αντιταχθούμε σε οργανωμένα συμφέροντα. Έχουμε αποδείξει ότι θέλουμε και μπορούμε να δώσουμε μάχες για τη διασφάλιση των συμφερόντων των πολιτών», είπε.

Για δέσμιο συστημάτων δεν άκουσα κανέναν να σε κατηγορεί. Για δέσμιο του ΠΑΣΟΚ ναι, σε κατηγορούν. Εκτός αν εννοείς το ΠΑΣΟΚ σύστημα. Σύστημα ΠΑΣΟΚ, κάτι μου θυμίζει.

Στη συνέχεια αναφέρθηκε στα προβλήματα της Αττικής: «Μεγάλες ανισότητες από περιοχή σε περιοχή, αυξανόμενη ανεργία, μεγάλη κρίση των μικρομεσαίων επιχειρήσεων, περιβαλλοντική υποβάθμιση, απαρχαιωμένο σύστημα διαχείρισης απορριμμάτων, έλλειψη ολοκληρωμένου σχεδίου για τη βιώσιμη ανάπτυξη όλων των περιοχών της Αττικής, πολεοδομικό και χωροταξικό χάος, ανεπαρκείς υποδομές, αίσθημα ανασφάλειας των πολιτών», για τη λύση των οποίων «δε θα ακολουθήσουμε την πεπατημένη ούτε θα καλλιεργήσουμε ψευδαισθήσεις». «Ξέρουμε ότι τα πράγματα είναι δύσκολα», τόνισε.

Τι άγχος κι αυτό να μας αποδείξουν όλοι οι υποψήφιοι ότι ξέρουν απέξω κι ανακατωτά τα προβλήματα. Για τις λύσεις θέλουμε να ακούσουμε.

Το πρόγραμμα του συνδυασμού Άρμα Πολιτών, όπως είπε ο κ. Δημαράς στην ομιλία του, έχει τους εξής 4 βασικούς στόχους:

- το τέλος στην καθυστέρηση της ανάπτυξης

Πιο κακοποιημένη  έννοια από την ανάπτυξη δεν υπάρχει. Τώρα προσθέσαμε και το τέλος της καθυστέρησης. Δεν είναι έγκυος. Ούτε ολίγον ;

- τον απεγκλωβισμό της κοινωνίας από τους περιορισμούς του μνημονίου

Καλέστε 199. Καλέστε Γιάννη Δημαρά. Απεγκλωβισμοί, απολυμάνσεις, απεντομώσεις.

- την επιστροφή στους πολίτες μερίσματος από τον δημόσιο πλούτο

Η Περιφέρεια θα μετατραπεί σε ΑΕ. Σε έξι μήνες θα εισαχθεί στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών. Κάθε πολίτης της Αττικής θα λάβει 1 ονομαστική μετοχή. Και να αναμένει το μέρισμα. Ή θα μείνει με το έρεισμα.

- τη μάχη για την τόνωση της απασχόλησης.

Δεν χρειάζεται. Αν έχουν γίνει τα τρία πρώτα, θα απορρίπτουμε 3 δουλειές την εβδομάδα.

Ο Δημαράς είναι δίχως αμφιβολία ένας συμπαθής άνθρωπος. Το πολιτικό του πρόγραμμα όμως για την Περιφέρεια είναι βγαλμένο από τις χρυσές σελίδες του πασοκικού συνονθυλεύματος  αξιών, ιδεών, εννοιών. Κανείς δεν μπορεί με σιγουριά να πει ότι είναι δεμένος στο άρμα του ΠΑΣΟΚ. Αν δηλαδή ο αρχικός σχεδιασμός τον περιείχε, ή αν οι «σύντροφοι» είναι έτοιμοι να καπελώσουν την όποια επιτυχία του και διαλαλούν δεξιά κι αριστερά ότι «ο Γιάννης είναι πάντα δικός μας».

Σε κάθε περίπτωση αν εκλεγεί ο Δημαράς δεν θα είναι ήττα του ΠΑΣΟΚ, είναι προφανές.  Αν και το σενάριο συγκεντρώνει λίγες πιθανότητες. Και η αρχική βεβαιότητα για το δεύτερο γύρο αρχίζει και κλονίζεται σοβαρά

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 28/10/2010 15:17:12

    Τό "όλον" ΠΑΣΟΚ που λέγαμε...

  2. RSS avatar
    RSS 28/10/2010 15:20:10

    Πιθανολογώ το δεύτερο.

  3. nasos avatar
    nasos 28/10/2010 15:36:49

    παρών ψήφισε στην ψηφοφορία για το μνημόνιο και όχι κατά,στο ασφαλιστικό που ήταν το πιο σημαντικό κομμάτι του μνημονίου ψήφισε υπέρ
    αμορτισέρ του ΠΑΣΟΚ είναι ο Δημαράς και τίποτε άλλο

  4. o παγωτατζής avatar
    o παγωτατζής 28/10/2010 15:41:34

    Μικρέ Οδυσσέα σωστά τά λές,αλλά κράτα τίς δυνάμεις σου για την δεύτερη Κυρακή..γιά τήν πρώτη άσε τους να έχουν τήν ψευδαίσθηση!
    Τότε είναι πού πρέπει να "χτυπηθεί" δυνατά ο Δημαράς...
    Ξέρω..ξέρω.. έχεις εφεδρείες!!!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ o παγωτατζής 28/10/2010 17:46:08

      Δεν νομίζω ότι θα είναι στο δεύτερο γύρο. Και δεν έχω τη διάθεση να χτυπήσω κανέναν.
      Αλλά όταν διαβάζω για τον απεγκλωβισμό της κοινωνίας από τους περιορισμούς του μνημονίου και την επιστροφή στους πολίτες μερίσματος από τον δημόσιο πλούτο, αισθάνομαι ότι υποτιμούν τη (μέση) νοημοσύνη μου

  5. Orestios avatar
    Orestios 28/10/2010 16:07:09

    Δείτε όλοι μετά το 4:00 στο βίντεο τον Δημαρά να ομολογεί πίστη και αφοσίωση στο GAP και το μνημόνιο.

    h--p://www.youtube.com/watch?v=pisKdCV9xMs&feature=player_embedded

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 28/10/2010 16:11:14

      Μπράβο Ορέστιε.

  6. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 28/10/2010 16:52:43

    αντί να προσπαθείτε να περάσατε στον κόσμο το πρόγραμμα του κυρίου Κικίλια, ενδιαφέρεστε μάλλον να γράφετε ειρωνικά κείμενα για τον κύριο Δημαρά,έχοντας έτσι την ψευδαίσθηση ότι τον πολεμάτε......μάλλον έχετε υπόψη σας την ήττα του κυρίου Κικίλια που δεν θα περάσει στον δεύτερο γύρο και έχετε εγκαταλείψει κάθε προσπάθεια.......

    • o παγωτατζής avatar
      o παγωτατζής @ δαιμονάκι 28/10/2010 17:02:29

      Αν και κατοικώ εκτός Αττικής,και μιά πού λέμε για προγράμματα ,τί ακριβώς παραπάνω θα προσφέρει ο κ.Δημαράς από τούς υπόλοιπους συνυποψηφίους στούς κατοικούντες εκεί;
      ..Με δικά σου ειλικρινή πιστεύω να εκφραστείς παρακαλώ!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ δαιμονάκι 28/10/2010 17:31:19

      Ποιό είναι το πρόγραμμα του Δημαρά δαιμονάκι?
      Η πίστη και αφοσίωση στα κελεύσματα του GAP?

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ δαιμονάκι 28/10/2010 17:48:13

      για τον απεγκλωβισμό της κοινωνίας από τους περιορισμούς του μνημονίου και την επιστροφή στους πολίτες μερίσματος από τον δημόσιο πλούτο, θα μας πεις πως θα γίνουν?

    • sawas avatar
      sawas @ δαιμονάκι 28/10/2010 18:43:03

      Μικρε Οδυσσεα μηπως αυτος ειναι ενας τροπος επιστροφης μερίσματος?

      h**p://aristeristrouthokamilos.blogspot.com/2010/10/blog-post_17.html

      Δεν ξερω ουτε τον δημο, ουτε και τους κυριους, αν καποιος μπορει ας το επιβεβαιωσει.

  7. Χαρης Παπαδογιαννης avatar
    Χαρης Παπαδογιαννης 28/10/2010 17:08:34

    Ιστοριες για αγριους γραφετε εδω μεσα , με ενα πασοκ υπο καταρρευση και γενικα ενα πολιτικο συστημα να βαινει προς ολοκληρωτικη διαλυση (πασοκ , νδ , συριζα , κεε , λαος) , ολοι λακιζουν προς δημαρχιακους θωκους και περιφερειες δεν ειναι καθολου χαζοι και το διαισθανονται

    Οσο για το δημαρα αλλο που δεν ηθελε εκει που τον ειχαν στο φτυσιμο στο πασοκ , ως στελεχος αχρωμος , αοσμος κλπ θα γινει περιφεριαρχης 4 εκ ανθρωπων με σημαντικες εξοσυιες πανω και απο τον υπουργο , ουτε στα πιο τρελλα ονειρα του , ουτε επισης φανταζοτανε οτι για χαρη θα ελεγε το πασοκ πανε σε εκλογες
    Τωρα θα πεταει βροχη απο ροχαλες στο πασοκ


    Οσο για τον κικιλια απλα για γελια ο ανθρωπος δεν ξερει ουτε να μιλησει και παει στις τατιανες για να κανει show
    Απατος στα ταρτατα θα παει , εκλογες θα γινουν συντομα και κανεις δεν ξερει τι βιωσουμε απο εδω και περα στο πολιτικο σκηνικο

    • Orestios avatar
      Orestios @ Χαρης Παπαδογιαννης 28/10/2010 17:34:55

      Δες το βιντεάκι με τις ομολογίες πίστης και αφοσίωσης στο GAP.
      Από πουθενά δεν προκύπτει πως ο Δημαράς θα πετάει ροχάλες στο ΠΑΣΟΚ.
      Αντιθέτως θεωρεί τον εαυτό του καθαρό Πασόκο.
      Θα πέσει πολύ μαύρο και στον Δημαρά.

    • o παγωτατζής avatar
      o παγωτατζής @ Χαρης Παπαδογιαννης 28/10/2010 17:51:33

      σωστά ,σωστα,σωστά αλλά θα συμμετάσχεις ή θα απέχεις;;;

      Ο ένας για φτύσιμο,ό άλλος για γέλια,ό τρίτος δεν ξέρω τί όπως ισχυρίζεσαι ,τελικά τί ακριβώς θέλεις ή μάλλον με τήν κριτική επιδιώκης κάτι;

      Πές ψηφίζω αυτόν γιαυτό τόν λόγο,δεν ψηφίζω απέχω κλπ.
      ΚΑΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΟΘΙ ΜΑΣ

  8. Κώστας avatar
    Κώστας 28/10/2010 17:51:07

    Aπό άνθρωπο που κρύβεται και δεν τολμά να εμφανιστεί με κάποιον από τους αντιπάλους του, τι να περιμένει κανείς;
    Νομίζει οτι αρκεί το κανάκεμα που του κάνουν οι διάφοροι συνάδελφοί του δημοσιογράφοι. Τρίτος θα είναι και τότε να δούμε τι γραμμή θα δώσει για τον β γύρο ο δήθεν "ανεξάρτητος". Τον ξεσκέπασε για τα καλά η Αλέκα. Πρώτη αυτή θύμισε πως ψήφισε "παρών" και μετά τον είπε ευθέως κρυπτόμενο.
    Ο ψηφίσας όλους τους νόμους που αρθρώνουν το Μνημόνιο, ο άνθρωπος που ξεπούλησε τους ψηφοφόρους του ΔΗΚΚΙ νόμιζε πως είναι ασφαλής επένδυση η γενικώτερη απαξίωση των κομμάτων και το κλίμα σύγχυσης που κυριαρχεί. Αλλά επέλεξε να κρύβεται και προτίμησε πολιτικάντικα κόλπα. Την Κυριακή όταν θα έρθει τρίτος θα βάλουν μυαλό όσοι από το συνάφι του επιδόθηκαν σε μια γιγαντιαία προσπάθεια σπρωξίματός του με "δημοσκοπήσεις" και δημιουργία κλίματος. Και τότε θα συνειδητοποιήσει πως τελείωσε πολιτικά.
    Εκτός και αν γυρίσει ταπεινωμένος και με μηδενική αξιοπρέπεια στο κόμμα που έκανε πλέον το Μνημόνιο σημαία, πράγμα που είναι και το πιθανώτερο. Και τότε θα συνειδητοποιήσουν σε τι παγίδα έπεσαν όσοι επιλέξουν την Κυριακή το ψηφοδέλτιο αχταρμά που έχει φτιάξει.

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ Κώστας 28/10/2010 23:53:14

      Κώστα σωστά!! Και να μη ξεχνάμε, τα εξαπτέρυγα της Δρακουλίνας που εντάχθηκαν στον συνδυασμό του!!

  9. antiochos avatar
    antiochos 28/10/2010 23:13:06

    Aρμα Θεσπιδος.

  10. BlueSky avatar
    BlueSky 28/10/2010 23:51:19

    Ο Λύκος ποτέ δεν αλλάζει την προβιά του. Είναι δυνατόν να κάνει αντίσταση στο πασοκ, αυτός που είναι υποταγμένος στο πασόκ, που ανήκει στον κομματικό στρατό του πασοκ........................;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  11. thanos avatar
    thanos 29/10/2010 00:47:27

    Θα δείξει το μέλλον για το Δημαρά. πάντως η επίθεση εναντίον του από το Ραγκούση δεν είναι τυχαία.

  12. kontin avatar
    kontin 29/10/2010 13:07:24

    Κακό κείμενο με εξυπνάδες και σαφή απόσταση από το πραγματικό γεγονός που είναι η πρόταση του ΔΗΜΑΡΑ για την περιφέρεια ΑΤΤΙΚΗΣ. Όπως έγραψα και εχθές (σε μία ανάρτηση που δεν ανέβηκε ποτέ) καλό είναι αυτοί που σχολιάζουν με σεναριολογία και στραβισμό ας διαβάσουν καλύτερα για να μην ξεφτιλίζονται κιόλας.
    http://www.armapoliton.gr/arma_politon_programma.pdf.
    Καταλαβαίνουμε ότι το πρόβλημα με την υποψηφιότητα ΚΙΚΙΛΙΑ είναι σοβαρό αλλά το θέμα μας είναι η Πατρίδα παλλικάρια και κυρίες.
    Άντε καλή δύναμη.

  13. Γιάννης Μπακόπουλος avatar
    Γιάννης Μπακόπουλος 03/11/2010 11:47:34

    Τι ωραία που τα λέτε όλοι σας!!
    Για πέστε μας όμως, εσείς το μνημόνιο θα το ψηφίζατε; Όλο αυτό το καπέλο που μας (σας!) φόρεσε ο αρχηγός G.A.P. ΣΑΣ ΒΌΛΕΨΕ; Ωραίο δεν ήταν; Και τώρα ρίχνετε λάσπη σ' αυτούς που αγωνίζονται να βγάλουν τη θηλιά απ' το λαιμό όλων μας;;;!!!