#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/10/2011 20:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

σσσ! Ο Γιώργος στοχάζεται για να διαπραγματευτεί



Του Γιώργου Χαρβαλιά*

Πολιτική αγυρτεία πρώτου μεγέθους αποτέλεσε η κυβερνητική επιχείρηση νομιμοποίησης της ψήφισης του πολυνομοσχεδίου με το επιχείρημα ότι τάχα, τώρα «λύνονται τα χέρια του πρωθυπουργού για να διαπραγματευτεί στην Ευρώπη».

Θα στοιχημάτιζα εύκολα πώς δεν υπάρχει σήμερα στη χώρα άνθρωπος που να πιστεύει ότι ο Γιώργος είναι σε θέση να διαπραγματευτεί με τους δανειστές το οτιδήποτε. Ούτε καν την παραμονή του στην εξουσία που αποτελεί το πρώτιστο μέλημα του.

Αυτοί που σήμερα φιλοτεχνούν την «διάσωση» της Ελλάδας, ερήμην των Ελλήνων, ούτε διανοούνται να απευθύνουν σε κάποιον που υποδύεται τον πρωθυπουργό και στο παρασκήνιο οργανώνει την απόδραση του. Ο κύριος Παπανδρέου δεν έχει ιδέα τι του επιφυλάσσουν οι «δάνειες δυνάμεις».  Θλιβερός κομπάρσος είναι σε μια τραγωδία που υπερβαίνει κατά πολύ το ρηχό πολιτικό του ανάστημα.

Αυτό φάνηκε και από τους 5 άξονες...μη διαπραγμάτευσης που εξέθεσε στο προχθεσινό υπουργικό. Όμως τα γεγονότα, ούτως ή άλλως, έχουν προ πολλού ξεπεράσει τον μικρόκοσμο του ελληνικού κυβερνητικού θιάσου. Η ανάφλεξη είχε ως θρυαλλίδα το δικό μας δημόσιο χρέος, πλέον όμως δεν αφορά σχεδόν καθόλου την Ελλάδα. Εξελίχθηκε σε άγριο καβγά μεταξύ γιγάντων για το ποιος θα πληρώσει το μάρμαρο των υπερεκτιθεμένων, σε κρατικά ομόλογα της περιφέρειας, ευρωπαϊκών τραπεζών.

Δυστυχώς παρότι το πρόβλημα ξέφυγε από την «ελληνική περίπτωση»,  η μέθοδος...αποτοξίνωσης θα ξεκινήσει πάλι από την Ελλάδα. Και στην κυοφορούμενη «λύση», ο κ. Παπανδρέου δεν είναι συνδιαμορφωτής. Ούτε συνομιλητής. Ούτε ακόμη-ακόμη και απλός συνακροατής.

Σύντομα θα κληθεί να παραλάβει στη βαλίτσα του τα μαύρα μαντάτα  που θα του σερβίρουν σε πακέτο τελεσιγράφου οι πιστωτές-δυνάστες. Δεν γνωρίζει τι θα προστάζει το γερμανο-γαλλικό φιρμάνι. Μυρίζεται όμως, με το ένστικτο του παγιδευμένου αρουραίου ότι το φορτίο θα είναι βαρύ. Για αυτό έφτασε μες την απόγνωση του, να «ιδεολογικοποιήσει» το...βαθύ κούρεμα εξαπολύοντας μία φαινομενικά «απρόκλητη» επίθεση εναντίον των Ελλήνων τραπεζιτών.

Ας μη γελιόμαστε. Η ψήφιση του επαίσχυντου πολυνομοσχεδίου, καμία σχέση δεν είχε με την πρόθεση του κυρίου Παπανδρέου να διαπραγματευτεί.

Κι όμως το πιό ισχυρό διαπραγματευτικό όπλο του Έλληνα πρωθυπουργού, θα μπορούσε να είναι η τελευταία έκθεση της τρόικας. Που πιστοποιεί με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο ότι ούτε τους στόχους πιάνουμε, ούτε το χρέος είμαστε σε θέση να εξυπηρετήσουμε, αλλά παρόλα αυτά, προδιαγράφει ως θεραπεία την συνέχιση της ίδιας υφεσιακής συνταγής!

Μ΄αυτό το αυτοαναιρούμενο μπακαλόχαρτο έπρεπε να πάει ο κ. Παπανδρέου στις Βρυξέλλες και να τους τρίψει στο πρόσωπο! Απαιτώντας εδώ και τώρα:

Οριστική λύση του δημοσιονομικού προβλήματος με συνολική απομείωση χρέους.  Αναλογικό «κούρεμα» δηλαδή με αυτό του  PSI, στα ελληνικά ομόλογα της ΕΚΤ και στο μέχρι τώρα ποσό του δανείου της τροικας που εκταμιεύθηκε, ώστε η διαγραφή χρέους στους ιδιώτες να μην είναι τέτοια που θα πυροδοτήσει πιστωτικό γεγονός.
Γενναίο αναπτυξιακό πακέτο.
Εγγυημένη στήριξη του ελληνικού τραπεζικού συστήματος και των ασφαλιστικών ταμείων που κατέχουν ελληνικά ομόλογα
Κανένα άλλο φορολογικό μέτρο για την διετία 2013-14.

 

Αυτές θα έπρεπε να είναι οι μίνιμουμ αξιώσεις του Έλληνα πρωθυπουργού. Γιατί αλλιώς μπορούμε να...κουρευτούμε και μόνοι μας με ότι αυτό συνεπάγεται.

Δυστυχώς ο κ. Παπανδρέου δεν είναι σε θέση ούτε να κοιτάξει τους Ευρωπαίους στα μάτια. Δειλός, άβουλος και μοιραίος οδηγεί την χώρα στην ταπείνωση και την πρωθυπουργική του θητεία στον σκουπιδοτενεκέ της ιστορίας...

(* δημοσιεύεται στον Τύπο της Κυριακής)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ο Αρης avatar
    ο Αρης 22/10/2011 20:37:49

    Αυτά τα ακούω βερεσέ. Αυτά πρέπει να κάνουμε για καινούργια αρχή:
    Μη αναγνώριση του χρέους, άκυρα τα παντός είδους Μνημόνια, έξοδος από την ευροζώνη, εθνικοποίηση των τραπεζών, κλείσιμο του χρηματηστηρίου, μύνηση στη Γερμανία για τα τα λεφτά που χρωστάει στους Έλληνες, επιστροφή στη δραχμή, ΑΟΖ, εκμετάλλευση του ορυκτού πλούτου, διαβατήριο ευρωπαϊκό στους παντός είδους οικονομολαθρομετανάστες, κατάσχεση περιουσίας και φυλακή στους φοροφυγάδες, ένταλμα σύλληψης δικαστήριο και φυλακή στους δωσίλογους πολιτικούς.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ ο Αρης 22/10/2011 20:52:50

      ... Καί ζήσανε αυτοί καλά καί εμείς καλύτερα.

      • ο Αρης avatar
        ο Αρης @ Ιαπετός 22/10/2011 23:06:22

        Εμείς σίγουρα καλύτερα.

  2. Σταύρος avatar
    Σταύρος 22/10/2011 20:58:27

    Εγώ πάντως τον βλέπω να... σφίγγεται! ;)

  3. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 22/10/2011 21:07:32

    @αρης.Αυτα που γραφεις για να επιτευχθουν χρειαζεται να υπαρχουν πολιτικοι ηγετες με γεννητικους αδενας αρρενος φυλου,και λαος που θα κληθη να τους ακολουθηση ,ο περ δεν συμβαινη στη συγκαιρινη Ελλαδα. Ειμαστε απλως παρατηρητες και μη μετεχοντες στα συμβαινοντα.

    • ο Αρης avatar
      ο Αρης @ αν.βορινος 22/10/2011 23:08:51

      Και όσο το λέμε και στον εαυτό μας δεν θα γίνουν ποτέ γιατί έχουμε πεισθεί. Όλα γίνονται φίλε, αλλά πρέπει να το πιστέψουμε κιόλας

  4. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 22/10/2011 21:24:27

    [Αυτοί που σήμερα φιλοτεχνούν την «διάσωση» της Ελλάδας, ερήμην των Ελλήνων, ούτε διανοούνται να απευθύνουν σε κάποιον που υποδύεται τον πρωθυπουργό και στο παρασκήνιο οργανώνει την απόδραση του. Ο κύριος Παπανδρέου δεν έχει ιδέα τι του επιφυλάσσουν οι «δάνειες δυνάμεις». Θλιβερός κομπάρσος είναι σε μια τραγωδία που υπερβαίνει κατά πολύ το ρηχό πολιτικό του ανάστημα.]

    Tο απόσπασμα από το άρθρο τα λέει όλα!
    Αναρωτιέμαι μόνο, τέτοια πράγματα αξίζαμε να πάθουμε σαν χώρα , σαν λαός;
    Καθημερινά το πολιτικό προσωπικό που μας εκπροσωπεί , απαξιώνεται.
    Ο λαός δεν μπορεί να το αλλάξει αυτό; Δεν του αξίζει ν΄αποφασίσει σε ποιον θ΄αναθέσει την μοίρα του;
    Γιατί θα πρέπει να παρθούν αποφάσεις μέσα σε κλειστά σκοτεινά γραφεία, με αλισφερίσια κάθε είδους και όχι στο καθαρό φως της μέρας;

    ΑΠΑΙΤΗΣΗ : ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΜΕΣΑ - ΤΩΡΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. johny avatar
    johny 22/10/2011 21:26:04

    Κατηγορούν Σαμαρά πως εκθέτει τη χώρα, ενώ ουσιαστικά αυτοί που εκθέτουν τη χώρα και βάζουν βούτυρο στο ψωμί των ισχυρών είναι κάποιοι (διαμαντοπούλου κτλ) που ισχυρίζονται πως πάαααλι εμείς φταίμε που δεν εφαρμόστηκε σωστά το άγιο μεσοπρόθεσμο και όχι το ιδιο το μεσοπρόθεσμο...μετά πώς να πάς να διαπραγματευθείς και τι να διαπραγματευθεις....αρχιπροδότες

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 22/10/2011 23:17:13

    Τα σημαντικότερα γεγονότα της κρίσης από τα τέλη του 2009 έως και σήμερα http://news.gr.msn.com/world/gallery.aspx?cp-documentid=159253478

  7. Κάποιος avatar
    Κάποιος 22/10/2011 23:30:38

    ΧΟΥΝΤΑ (χωρίς εισαγωγικά)


    Τρίτο... ημίχρονο με το πανό!

    Τελικά δεν είχε μόνο ο Μήτσιος πρόβλημα με το πανό της οργής, αφού σαν να βρισκόμαστε στη... Χιλή του Πινοσέτ, αστυνομικοί έψαχναν τους οπαδούς και τους χτυπούσαν εν ψυχρώ!
    Συγκεκριμένα, αρκετή ώρα μετά τη λήξη του αγώνα στον περιβάλλοντα χώρο του Ολυμπιακού σταδίου η αστυνομία σταμάτησε αυτοκίνητο με φίλους του Παναθηναϊκού και αφού τους κατέβασε ζητούσε να ανοίξουν τα πανό για να βρεθεί αυτό που χωρίς ύβρεις καταφερόταν εναντίον του πολιτικού συστήματος!
    Μάλιστα όταν οι «πράσινοι» φίλαθλοι ζήτησαν τον λόγο για τη συγκεκριμένη κίνηση δέχθηκαν την επίθεση από ΜΑΤατζήδες, ενώ ο οδηγός του αυτοκινήτου συνελήφθη! Το περιστατικό άφησε άναυδους όσους το είδαν... live και μάλιστα η οργή ήταν μεγάλη με τον κόσμο να φωνάζει «αίσχος ρε! Τι είναι αυτά; Τι κάνετε ρε, ξεφτιλίζεστε για 800 ευρώ»!

    http://www.gazzetta.gr/article/item/234653-trito-emihrono-me-pano

  8. μαρικα avatar
    μαρικα 22/10/2011 23:52:50

    Μας εχουν καταντησει ζητιανους,ουτε ιχνος ηπερηφανιας δεν εχουν.
    Η Ελλαδα μπορει μονη της να βγει απο τον βουρκο που την εχουν ρηξει
    οι εκαστοτε κυβερνωντες,αρκει αυτοι να τσακιστουν απο τον τοπο και
    να αφησουν την Ελλαδα ελευθερη,η Ελλαδα μπορει οι Ελληνες μπορουμε!!!!!!!!

  9. ΜΠ avatar
    ΜΠ 23/10/2011 00:04:44

    @Άρη: ναι σε όλα! Ποιός όμως θα αναλάβει να τα υλοποιήσει;;;;;;

  10. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/10/2011 00:28:09

    Εξαιρετικό.-

    • Απορία avatar
      Απορία @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/10/2011 00:41:43

      h--p://www.youtube.com/user/jbmes1#p/a/u/0/Lotb4Jo96F8

      Υπάρχει μεγάλη σύγκλιση απόψεων ΝΔ-Μαρκεζίνη.
      Οφείλει η ΝΔ, εαν ήδη δεν το έχει κάνει, να έρθει σε επαφή.

  11. tsiftsidis elefterios avatar
    tsiftsidis elefterios 23/10/2011 00:46:30

    το μεγαλυτερο λομπυ του κοσμου ειναι το πασοκ.τι κι αν εκανε την ελλαδα ρομπα παγκοσμιως τι κι αν εχουμε νεκρους τι κι αν δεν κινειται φυλλο στην αγορα, αυτοι εκει στις πολυθρονες τους. και το χειροτερο ειναι οτι ακομη υπαρχουν οπαδοι τους. ειναι κανεις να απορει.ή αυτοι βλεπουν τοσο καθαρα ή οι υπολοιποι ειναι βλακες. δεν παιζονται με τιποτε. ουτε με βαλε δεν κοβεις.

  12. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 23/10/2011 06:22:14

    "Οριστική λύση του δημοσιονομικού προβλήματος με συνολική απομείωση χρέους. Αναλογικό «κούρεμα» δηλαδή με αυτό του PSI, στα ελληνικά ομόλογα της ΕΚΤ και στο μέχρι τώρα ποσό του δανείου της τροικας που εκταμιεύθηκε, ώστε η διαγραφή χρέους στους ιδιώτες να μην είναι τέτοια που θα πυροδοτήσει πιστωτικό γεγονός.
    Γενναίο αναπτυξιακό πακέτο.
    Εγγυημένη στήριξη του ελληνικού τραπεζικού συστήματος και των ασφαλιστικών ταμείων που κατέχουν ελληνικά ομόλογα
    Κανένα άλλο φορολογικό μέτρο για την διετία 2013-14."

    Καλά όλα αυτά, αλλά επιτρέψτε μου μια παρατήρηση:
    Τίθεται το μέγα ερώτημα ποιοί θα διαχειριστούν το "γενναίο αναπτυξιακό πακέτο" και ποιοί αντιστοίχως θα στηρίξουν το ελληνικό τραπεζικό και ασφαλιστικό σύστημα;Ερωτώ διότι όπως είναι παγκοίνως γνωστό, η παραγωγική βάση της χώρας εντέχνως διαλύθηκε την τελευταία 30ετία και ο πλούτος πέρασε σε χέρια ολίγιστων, γνωστών και μη εξαιρετέων.Είναι επίσης βέβαιο, ότι και πάλι ο απλός πολίτης θα κληθεί να βάλει "πλάτη" κάνοντας - αν μη τι άλλο - υπομονή και επιδεικνύοντας σθένος και καρτερία.Μα δεν αντιλαμβάνονται κάποιοι ότι η υπομονή του απλού καθημερινού εργαζόμενου κόσμου έχει πλέον εξαντληθεί και ο κόσμος ζητά επιτακτικά μια απάντηση στο που πήγαν οι κόποι μιας ζωής;Στο που πήγε ο πακτωλός των χρημάτων που εισέρρευσαν στη χώρα από το 1981 μέχρι και σήμερα μέσω των διαφόρων προγραμμάτων "στήριξης".Στο πού πήγαν τα τοκογλυφικά υπερκέρδη των τραπεζών (0,75% τόκος κατάθεσης, 17% τόκος κάρτας...)
    Το "σύστημα" αγαπητέ Γιώργο, βρίσκεται σε πλήρη και απόλυτη αναντιστοιχία με την "βάση" και αυτός είναι ο κίνδυνος.Κίνδυνος διότι οι παραδοσιακές νόρμες υποβολής και επιβολής έχουν ήδη ξεπεραστεί, και όχι μόνο από τις εξελίξεις.Εάν δεν δοθούν πειστικές απαντήσεις και εάν δεν υπάρξει επιτέλους και τιμωρία στον τόπο αυτό, πολύ φοβούμαι ότι κάθε σχέδιο και κάθε προσπάθεια θα πάνε άπατα.

  13. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 23/10/2011 10:31:13

    σσσσσσσσ...........
    ΚΟΙΜΑΤΑΙ

  14. akrovolistis avatar