#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/10/2010 10:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

(καρατζαφέρειες) Αθλιότητες….



Το αγαπημένο  παιδί των ΜΜΕ, ο κ. Καρατζαφέρης, τον τελευταίο καιρό έχει υπερβεί τα εσκαμμένα.  Με τη συνέντευξή του στο «Εθνος της Κυριακής» ξεπερνά και τον εαυτό του!  Μας λέει, λοιπόν, αρχηγός κοινοβουλευτικού κόμματος, ότι έχει ένα φοβερό αρχείο και ο,τι ο Πρόεδρος της Ν. Δ. κ. Αντώνης Σαμαράς, φοβάται  δήθεν το αρχείο αυτό, δηλαδή,  τον «κρατάει» στο χέρι.

Είμαι βέβαιος ότι από σήμερα το βράδυ ο κ. Σαμαράς θα κλειστεί στο σπίτι του, παρέα με το Λαζαρίδη και τον Μουρούτη,  και αύριο πρωϊ – πρωϊ θα πάει στη  Ρηγίλλης, να υποβάλλει την παραίτησή του για να γίνει επιτέλους πραγματικότητα το  όνειρο του κ. Μητσοτάκη: να αναλάβουν την Νέα Δημοκρατία η κα. Μπακογιάννη με τον κ. Καραζαφέρη.

Για να  σοβαρολογήσουμε.  Η Ελλάδα είναι μικρή χώρα και γνωριζόμαστε μεταξύ μας. Κανένα απολύτως αρχείο, που να φοβάται ο κ. Σαμαράς,  δεν διαθέτει ο κ. Καρατζαφέρης.

Ό, τι είχε,  το έβγαλε την προεκλογική περίοδο του 1993 τότε που «χέρι-χέρι» με τον κ. Μητσοτάκη είχε αναλάβει εργολαβικά τον πόλεμο κατά  του κ. Σαμαρά. Οι παλαιότεροι θα θυμούνται τους ατέλειωτους  μονολόγους του στο TELE CITY.

Τα επανέλαβε, πασπαλισμένα, με τις γνωστές εξυπνάδες του,  και στις εκλογές του 1996. Μετά  δεν ασχολήθηκε με τον κ. Σαμαρά για τον απλούστατο λόγο: ο  κ. Σαμαράς ήταν εκτός πολιτικής.

Οι δηλώσεις του για το  αρχείο του, μου θυμίζουν τότε που έβγαινε στα κανάλια και  μας έλεγε ότι δήθεν είχε πληροφορίες,  ως  δαιμόνιος ρεπόρτερ,  για την τρομοκρατία. Τίποτα δεν είχε. Λόγια του αέρα έλεγε τότε. Λόγια του αέρα λέει και τώρα. Πετάει λάσπη στον ανεμιστήρα και όποιος τσιμπήσει.

Όμως, γιατί τα κάνει αυτά ο κ. Καρατζαφέρης;

Είναι προφανές ότι  ανησυχεί για το πολιτικό  του μέλλον.  Και επειδή  ανησυχεί  παρεκτρέπεται .  Νομίζει ότι  έτσι  θα κάνει ζημιά στον κ. Σαμαρά.  Μάλλον εκτίθεται ο ίδιος και ο κόσμος θα το διαπιστώσει σύντομα.

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι ο κ. Καρατζαφέρης είναι πνευματικό παιδί του κ. Μητσοτάκη. Επιτιθέμενος  με αήθη τρόπο  κατά του κ. Σαμαρά, πιστεύει ότι θα βοηθήσει το εγχείρημα της κας. Μπακογιάννη.

Τέλος, ο κ. Καρατζαφέρης, ως αγαπημένο παιδί του συστήματος, κάνει ό,τι μπορεί σ’ αυτή τη δύσκολη συγκυρία για να στηρίξει τον εκλεκτό τους: τον κ. Παπανδρέου.

Σε μια  άλλη χώρα, που σέβεται τη δημοκρατία και  τους κανόνες της, ο κ. Καρατζαφέρης θα είχε ήδη ανακληθεί στην τάξη. Όμως, στην Ελλάδα  ο κ. Καρατζαφέρης μπορεί να λέει ότι θέλει και  να μην συγκινείται κανένας.

Ισως επειδή  δεν  έχει καμιά σημασία πια,  το τι λέει ο κ. Καρατζαφέρης…

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/10/2010 10:51:11

    δε του δανειζεις το "ονομα σου"?? κ συντακτη??

    ΠΠ

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/10/2010 10:56:23

      Aπό πότε ο "κωλοτουμπισμός", έγινε πολιτική παράταξη;

  2. Panoptis avatar
    Panoptis 25/10/2010 10:51:43

    Έλληνες, στις εκλογές ΟΤΑ μη δώσετε συγχωροχάρτι στους δολοφόνους μας.

    http://greekpanorama.blogspot.com

  3. γκαβουλιακας avatar
    γκαβουλιακας 25/10/2010 11:05:39

    Καραγκιοζοφερης...............

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 25/10/2010 11:11:13

    Μιλάμε για ανήθικο άτομο. Όσοι τον παρακολουθούμε χρόνια ξέρουμε τί είναι. Αλλά έτσι όπως έχουμε καταντήσει ως λαός, τέτοιοι άνθρωποι μας αξίζουν να μας εκπροσωπούν μπας και βάλλουμε λίγο μυαλό..

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 25/10/2010 11:14:11

    Γιάννη,

    Δεν αρκεί να ξέρουμε.
    Πρέπει να αρχίσουμε και να αντιδράμε.
    Εδώ ο Καραζαφέρης έχει κατακτήσει το ακαταλόγιστο.
    Τον ακούνε αδιαμαρτύρητα να λέει ότι θέλει.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ Κώστας Ροδινός 25/10/2010 12:52:35

      Συμφωνώ πως πρέπει να αντιδράσουμε. Το θέμα είναι πώς, τη στιγμή που διάφοροι βουλευτές της ΝΔ χαριεντίζονται μαζί του δημοσίως..

  6. zervas avatar
    zervas 25/10/2010 11:27:51

    Τον έκλεισε ο Χατζηνικολάου. Ο Μητσοτάκης ετοιμάζεται για το 2ο και φαρμακερό χτύπημα. Λίγες...μόνο μέρες πριν την 7η Νοεμβρίου, θα βγει στο ALTER για τη χαριστική βολή. Αυτά που είπε στο MEGA για το Σαμαρά ήταν "χάδια" . Την ισχυρή δόση του δηλητηρίου την κρατάει για το τέλος. Για να μην έχει και πολλά περιθώρια να αντιδράσει ο άλλος...

    • man8os avatar
      man8os @ zervas 25/10/2010 11:32:51

      Ιδομεν. Εγω νομιζω οτι ο Χατηνικολαου υποστηριζει Σαμαρα αυτη τη σιγμη.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ man8os 25/10/2010 11:43:40

        Φοβάμαι ότι έχεις λάθος εντύπωση. Πόλύ όμως...

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 25/10/2010 11:50:34

        ΒΡΑΧΕ, θα δουμε ποιος εχει δικιο σε λιγες μερες.
        Στις εκλογες ουδεν κρυπτον υπο του ηλιου.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ zervas 25/10/2010 11:33:24

      Zerva,
      Κάθε φορά που θα βγαίνει ο κ. Μητσοτάκης στην τηλεόραση, τα ποσοστά του κ. Σαμαρά θα ανεβαίνουν!

      • blue nile avatar
        blue nile @ Κώστας Ροδινός 25/10/2010 12:18:45

        Που και που όμως κάποιοι ξεμπροστιάζουν την προκλητική του παρουσία:

        http://www.youtube.com/watch?v=0FEEyiHClUE

      • loretta avatar
        loretta @ Κώστας Ροδινός 25/10/2010 12:32:41

        Συμφωνω απολυτα...!!!

        ειναι τοσο ξεπερασμενος ο καληνυχτα σας.....που ακουγεται σαν ξεκούρδιστο γραμμόφωνο πλεον.!!

    • Tassos avatar
      Tassos @ zervas 25/10/2010 12:40:25

      Τί χαριστική βολή να δώσει ρε αδερφέ? Κλάνει ο πεθαμένος? Εδώ τον "γράφει" κι ο γιός (εγγονός) του...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Tassos 25/10/2010 12:42:49

        ποιος είναι αυτός; είχε μπει στη χρονομηχανή του Φαίλτωρα;

  7. Truth avatar
    Truth 25/10/2010 12:48:50

    Ο κύριος Καρατζαφέρης (το 1994 αν θυμάμαι καλά και όντας βουλευτής της ΝΔ) είχε στείλει μια επιστολή στον τότε Πρωθυπουργό Α. Παπανδρέου στην οποία αφού τον εκθείαζε και τον έγλυφε("μεγάλος πολιτικός" κλπ), τον προέτρεπε να θέσει υποψηφιότητα για τις προεδρικές εκλογές του 1995. Όταν η επιστολή βγήκε κατά λάθος στη φόρα είχε ξεσπάσει σκάνδαλο και ο περί ου ο λόγος προσπαθούσε να συμμαζέψει τα ασυμάζευτα.

    Γιατί δε βγαίνει κάποιος να του το υπενθυμίσει αυτό;

    O άνθρωπος είναι όπου φυσάει ο άνεμος.

  8. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 25/10/2010 13:40:32

    Νομίζω οτι τον "τιμούμε" οταν ασχολούμεθα μαζί του. Οπως έλεγε και ένας αξέχαστος και μεγάλος καθηγητής μου, το κεφάλι του είναι πλήρες κενότητος.

  9. Hase avatar
    Hase 25/10/2010 15:28:26

    Καιγω εχω κατι για τον Καρατζαφερη, και αμα τον δω θα του πω πως τον εχω στο χερι, αλλα ποτε δεν θα το βγαλω στην φορα. Τον λυπαμαι τον Καρακακομοιρη, ψαχνει να βρει, να ειναι παντα στην δημοσιοτητα, αλλα πανικοβλητος πεφτει απο γκαφα σε γκαφα. Προαισθανεται πως απο δω και περα τα κουκια ολο και θα λιγοστευουν και προσπαθει να ειναι παντα στην επικαιροτητα. Πως λεμε; Οπου γαμος και χαρα η Βασιλω πρωτη.

  10. Κώστας avatar
    Κώστας 25/10/2010 16:22:30

    Νομίζει ο αρχιδημαγωγός Καρατζαφέρης πως ξεχνάμε πόσο υποστήριζε με πάθος την σύνθετη ονομασία για τα Σκόπια την προεκλογική περίοδο του 1993. Αν τολμάει-που δεν...-ας βάλει σε επανάληψη τις ομιλίες του στο παρακμιακό κανάλι του, από το καλοκαίρι του 1993, για να διαπιστώσουν οι ελάχιστοι αφελείς που ακόμη τον ακούνε πόσο βαθειά έχει μολυνθεί από την πατριδεμπορία.Φανατικός της γραμμής Μητσοτάκη για σύνθετη ονομασία ήταν. Μόνο που μετά έκανε κόμμα και αποφάσισε να σκυλέψει τις ευαισθησίες των Ελλήνων για να αλιεύσει ψήφους.
    Ο,τι και αν κάνει, ό,τι και αν πει θα παραμείνει κοινωνικά και πολιτικά απόβλητος. Απόλυτο δίκιο είχε ο Καραμανλής όταν χαρακτήριζε το ΛΑΟΣ ακραίο κόμμα. Το πόσο βαθειά θρασύδειλος και απρεπής είναι το απέδειξε δε και πρόσφτατα με την αναφορά του σε κατανάλωση ουίσκι κατά την συνάντησή του με τον πρέσβη Μολυβιάτη. Καμία επαφή και κανένας διάλογος με αυτόν τον επαγγελματία δημοκόπο. Θλιβερό κατάλοιπο του περάσματος Μητσοτάκη από την αρχηγία της ΝΔ είναι, μια που χάρη στον "Επίτιμο" έγινε βουλευτής. Σε σοβαρή χώρα ούτε θυρωρός στη Ρηγίλλης δεν θα ήταν με τέτοιο πνευματικό υπόβαθρο.
    Ο ρόλος του ως πέμπτη φάλαγγα εναντίον της αναγεννώμενης ΝΔ θα είναι και ο τελευταίος του σε μια μακρά καριέρα φτηνού λαικισμού,κουτοπονηριάς και ελλαδεμπορίας.

  11. xbab avatar
    xbab 25/10/2010 18:41:55

    Ο ...Φύρερ αλωνίζει ανενόχλητος με τη στήριξη των ΜΜΕ
    Δεν θα πρέπει όμως η ΝΔ να τον βάλει στη θέση του με μια δυναμική επικοινωνιακή τακτική;
    Η σιωπή εκλαμβάνεται(νομίζω) ως αδυναμία του αρχηγού και της παράταξης.
    Το ίδιο πρέπει να γίνει και με τους τηλεοπτικούς σταθμούς που ασύστολα παραπληροφορούν και προπαγανδίζουν ακόμη και τώρα που βρισκόμαστε σε προεκλογική περίοδο.
    Δεν τηρούνται ούτε τα προσχήματα
    Αμάν πιά αυτή η αδράνεια...

  12. BlueSky avatar
    BlueSky 25/10/2010 21:02:31

    Ο καρατζαπαίρνεις γνωρίζει πλέον ότι στις επόμενες εκλογές δε μπαίνει στη βουλή και προσπαθεί με κάθε τρόπο να σταθεί όρθιος. Είναι ο Αντώνης Πρωθυπουργός και δεν το πήραμε χαμπάρι;;; Ο καρατχαχέρης κάνει αντιπολίτευση στον Αντώνη. Φανταστείτε όταν θα γίνει πρωθυπουργός τι θα γίνει. Και να θυμίσω μια σχετική ανάρτηση του Αntinews: ''Ο τελευταίος χορός της ελληνίδας Κομανέντσι''. Ουστ εξαπτέρυγο Ντοραγιωργάκημητσοτάκη

  13. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 25/10/2010 22:29:13

    Γειά σου Καρατζαφύρερ αγαπημένο παιδί του ΜΕGA Mούγκα,Αlter,ΣΚΑΙ και λοιπόν "δημοκρατικών" δυνάμεων.

  14. arxaiologos avatar
    arxaiologos 26/10/2010 02:01:28

    Μια χαρά εσμός Καρατζαφεροφοβικών είστε, από όλη την πολιτική αθλιότητα μόνο αυτός σας κάνει να φρίττετε, εσάς τας μωράς παρθένας. Κρίμα που τα στενά συμφέροντά σας ή τα ευρύτατα κόμπλεξ σας δεν σας επιτρέπουν να δείτε πέρα από τη μύτη σας και το χρόνιο συνάχι της. Αν μη τι άλλο, βαθυστόχαστοι αναλυτές μου, ο Καρατζαφύρερ είναι ο ικανότερος διαπραγματευτής που μπορεί να παρατάξει αυτή τη στιγμή το Ελλαδιστάν, όσο κι αν αυτό σας πονάει.

    Η Τουρκία έστειλε μια ολόκληρη γενιά πολιτικών σπίτι τους (Τσεμ, Τσιλέρ κ.ά.) κι εσάς σας βρωμάει το καινούργιο. Είστε άξιοι της μοίρας σας και των κομμάτων που ψηφίζετε.

    Καλή τύχη στις εκλογές, αγνοί πατριώτες

  15. sakis avatar
    sakis 27/10/2010 02:04:07

    ανεξάρτητα αν συμφωνεί ή διαφωνεί κάποιος μαζί του ή τον θεωρεί κάποιος καιροσκόπο ή όχι το κόμμα του και συγκεκριμένα η άνοδος των ποσοστών του ΛΑΟΣ περυσι στις ευρωεκλογές και μέχρι τώρα έπαιξε σημαντικό ρόλο το να φέρει το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης και εγκληματικότητας στην Ελλάδα.Μέχρι τότε θεωρούνταν ταμπού αν θυμάστε να αναφέρεται κάποιος στα γκέτο της Αθήνας και την παράλογη λαθρομετανάστευση που συνέβαινε στην Ελλάδα κολώντας αμέσως την ταμπέλα του ρατσιστή. Η την περίφημη δήλωση του Προκόπη Παυλόπουλου που έλεγε καλοσωρίζουμε όλους τους λαθρομετανάστες που έρχονται στην χώρα μας λες και άκουγε εκπρόσωπο κάποιου ακροαριστερού και αναρχικού κόμματος ,φανταστείται μέλος δεξιάς κυβέρνησης να λέει τέτοιες αρλούμπες και ανοησίες.Και μόλις το ΛΑΟΣ ανέβηκε εκλογικά στις ευρωεκλογές τότε είδαν ότι στην Αθήνα υπάρχει πρόβλημα γκετοποίησης και πρόβλημα λαθρομετανάστευσης σε όλη την Ελλάδα και κατέβηκαν από τον πλανήτη στον οποίο ζούσαν στην ωμή πραγματικότητα.Όσο και να αντιπαθεί κάποιος το ΛΑΟΣ ή τον Καρατζαφέρη πρέπει να ακούγονται και αλήθειες επειδή ήταν το μόνο κόμμα που ασχολούνταν με αυτά τα θέματα σοβαρά ένα κόμμα τύπου ΛΑΟΣ χρειάζεται στην Ελλάδα για να ακούγονται κάποιες απόψεις που ο πολιτικά ορθός λόγος του συστήματος τα θεωρεί ταμπού.Και εγώ διαφωνώ σε πολλά πράγματα που λέει αλλά πρέπει να του το αναγνωρίζουμε και φανταστείτε ότι αυτά που λέει ο ΛΑΟΣ τα λένε όλα τα δεξιά και κεντροδεξιά κόμματα της Ευρώπης απλώς η μετακίνηση της δεξιάς ιδεολογίας της ΝΔ προς τον μεσαίο χώρο κάνει τον Καρατζαφέρη να μοιάζει σαν εξωγήινος στα όσα λέει για το θέμα της λαθρομετανάστευσης στον αριστερό χώρο και τους δήθεν προοδευτικούς