#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/07/2008 00:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

(και) Ένας επιλήσμων αρχάγγελος της κάθαρσης

Ξεχνώντας ότι δεν υπάρχει παρθενογέννηση και επιχειρώντας να εκμεταλλευθεί την κατάσταση σύγχυσης στην οποία έχει περιέλθει το Μαξίμου, ο κ. Γ. Παπανδρέου εμφανίζεται κι αυτός ως αρχάγγελος της κάθαρσης. Και γιατί όχι; Μετά τον κ. Μητσοτάκη και τον κ. Καραμανλή, δικαιούται και ο απόγονος της τρίτης μεγάλης πολιτικής οικογένειας να ενδυθεί αυτήν την λεοντή. Καμία αντίρρησις εκ μέρους μας. Στην Ελλάδα άλλωστε είναι κανείς ό,τι δηλώσει. Τον παρακαλούμε όμως να μην παραποιεί τόσο προκλητικά την ιστορία και να δηλώνει ότι «ο ίδιος αποκάλυψε το σκάνδαλο Κοσκωτά». Να μην τρελαθούμε τελείως Το «Αντί» το αποκάλυψε και μερικοί από εδώ, σε μια εποχή που ο κ. Παπανδρέου διαμήνυε στον μέχρι πρότινος στενό συνεργάτη του Γ. Παπακωνσταντίνου, κυβερνητικό επίτροπο τότε της σκανδαλιάρας Τράπεζας Κεντρικής Ελλάδος ότι «επιθυμία του πατρός του ήταν η τράπεζα να πάει στον Κοσκωτά». Τα ξέχασε αυτά; Ξέχασε και την «Ένωση Νέων Επιχειρηματιών» που είχαν συγκροτήσει νεαροί τότε επιχειρηματίες όπως ο ίδιος ο Κοσκωτάς και ο Δ.  Κοντομηνάς για να στηρίξουν την πολιτική σταδιοδρομία του μελλοντικού «πατροκτόνου»; Αν τα ξέχασε, μπορεί να τα διαβάσει εδώ: Ο Γ. Παπανδρέου, το 1988 και τα «νέα τζάκια»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 18/07/2008 00:41:06

    Και ποιον τοποθέτησε στη θέση του Παπακωνσταντίνου? Τον Ροβέρτο Σπυρόπουλο. Αλλά γι'αυτόν άλλη φορά, όταν ξαναπάρει τα πάνω του το σκάνδαλο της Ζημενς.Asta la vista compagneros!

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 18/07/2008 01:07:24

    Ως οξυδερκης Ανθρωπος, ο συγχωρεμενος Γ.Τσαρουχης, θα απολογειτο αν ηταν σημερα μελος του ματαιου τουτου κοσμου για το #Στην Ελλαδα εισαι οτι δηλωσεις#. Διοτι ΚΑΙ αυτο πλεον παει...Στην Ελλαδα αν εισαι δημοσιο προσωπο-κατα κυριο λογο-,δηλωνεις οτι θελουν οι ψηφοφοροι σου να εισαι, η εστω οτι ονειρευοντουσαν οι γονεις σου για σενα... Η ματαιοδοξια ειναι τετοια που πειθονται πολυ οτι ειναι αυτο που θαθελαν...Φρουντ,σε λαθος χωρα γεννηθηκες μπαγασα!!! Schade...

  3. factor y avatar
    factor y 18/07/2008 01:20:06

    Ωπα, νάτα και τα pampers...
    Κι έλεγα, άλλαξε ο Ζήσης; Δεν μπορεί...
    Καλή συνέχεια factorx.
    Να θυμηθείς τις παλιές σου δόξες...

  4. Giannos avatar
    Giannos 18/07/2008 01:27:15

    @factor y: Αλλάζουν αυτοί που τα παίρνουν τα πάμπερς? Οχι. Αλλάζουν ονόματα μόνον. Ε, και κάποιος Παπανδρέου βγαίνει κάποια στιγμή μετά από πολλά χρόνια και τι λέει; Οτι αποκάλυψε το σκάνδαλο Κοσκωτά. Τότε όμως, δεν ήξερε τίποτα για τα πάμπερς. Δεν πειράζει μένουν κάποιοι επίμονοι κηπουροί να σκαλίζουν τις βρωμιές. Που δεν πήραν ούτε πάμπερς, ούτε έβαζαν τους δικούς τους να προωθήσουν μεγάλες Ολυμπιακές προμήθειες, αλλά δεν εμφανίζονταν στο υπουργικό συμβούλιο για να τις υπογράψουν. Λέγε με C4I.

  5. Factorx avatar
    Factorx 18/07/2008 01:37:24

    @factor y: Αν το επιθυμείς τόσο πολύ μπορούμε να τα θυμηθούμε όλα.Και φυσικά οχι τα πάμπερς και τις άλλες ηλιθιότητες που ανακάλυψε τάχα ο Μητσοτάκης και ο Παλαιοκρασσάς, για να απαλλάξουν τελικά τον Ανδρέα. Αλλά τα πραγματικά γεγονότα για τον Κοσκωτά, την Αγορά του Αιώνα κλπ. Καλό θα είναι να επανέλθουμε για να καταλάβουν και οι αναγνώστες μας πως ορισμένες δημοσιογραφικές καριέρες απογειώνονται και πως άλλες θάβονται στα τάρταρα. Αφορμή ψάχνουμε.

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 18/07/2008 01:56:08

    Πες τα factorx και ειμαστε ολο αυτια!!!!!!

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/07/2008 05:32:24

    Πες τα factorx και έλα ξανά στο σήμερα και στο αύριο.

  8. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 18/07/2008 09:05:47

    Μια ωραία διαφήμιση από τη δεκαετία του 70:
    - Αααχ ξεκουράστηκα. Πλένει ο άντρας μου (στην Τήλο).

  9. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 18/07/2008 09:07:08

    Factorx, και μερικά ονόματα σε παρακαλώ από την "Ενωση" έτσι για να γελάσουμε.

  10. TOX avatar
    TOX 18/07/2008 09:15:22

    ΄Οταν θα γράφεις μαλακίες θα σου θυμίζω τα "πρακτορικά" σου !...

    factorX: Γατί δεν τα γράφεις απο τώρα , αν απευθύνεσαι σε μένα; Ενοείς τη λάσπη της Αυριανής και του ΠΑΣΟΚ την περίοδο 1988-89; Εγώ εδώ είμαι και περιμένω. Μπορείς να το κάνεις και επωνύμως;

  11. factor y avatar
    factor y 18/07/2008 09:50:23

    factor x:
    Μάλιστα.
    Καλή σου μέρα.

  12. nas avatar
    nas 18/07/2008 15:24:23

    Εγώ πάντως που είμαι άσχετος απο τα "δικά" σας σημείωσα νωρίς πώς ο Γιώργος είναι παίκτης και οι Τρεπεκλήδες δεν μπορούν να τον αναχαιτίσουν απο την επάνοδο του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία -ειδικά αν οι μισοί απο όσους αναφέρετε πουν ένα καλό λόγο- και που ίσως η διαχείρηση να μην είναι και τόσο αριστερή, αλλά θα είναι καλύτερη από την σημερινή μαύρη δεξιά των παλαμακιζόντων αριστεροαριστερών παπαγαλακίων...
    Τα υπόλοιπα βρείτε τα μεταξύ σας... αν χρειαστεί πάτε πίσω στο '65, στο '67 ή και στο '40...

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/07/2008 16:44:58

    Γειά σου, ρε, "μποτίλια στο Πέλαγος"! Ωραίο!