#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/03/2010 12:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

θα με δείρουν, θα με δείρουν κάποια στιγμή θα πονέσει το χέρι τους και θα σταματήσουν να με δέρνουν!

 

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ Γ. ΠΕΤΑΛΩΤΗ ΣΤΟΝ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ "ΑΝΤ-1"
Aκολουθεί απόσπασμα της συνέντευξης :

ΔΗΜ/ΦΟΣ: Οι Τούρκοι κόβουν βόλτες στο Σούνιο. Αυτό δεν ξέρω πως σας φάνηκε εσάς…

Γ.ΠΕΤΑΛΩΤΗΣ: Είναι αυτό που κάνουν οι Τούρκοι εδώ και πολλά χρόνια, προσπαθούμε να... το περιορίσουμε και προσπαθούμε, και ήδη υπάρχει και εξαγγελία του Υπουργείου Άμυνας, για τον περιορισμό των εξοπλιστικών δαπανών. Ας μην ξεχνάμε όμως ότι ζούμε στην Ελλάδα. Δυστυχώς έχουμε γείτονες οι οποίοι δείχνουν μία επιθετική συμπεριφορά.

ΔΗΜ/ΦΟΣ: Μολονότι λένε ότι πιστεύουνε στον περιορισμό των εξοπλισμών εκατέρωθεν…

Γ.ΠΕΤΑΛΩΤΗΣ: Μακάρι να το εννοούσανε κιόλας για να μπορούμε να το εννοήσουμε κι εμείς. Και επειδή γίνεται πολύ κουβέντα και με την Γερμανία, εγώ σας βάζω και άλλη μία παράμετρο, ότι ένα σημαντικότατο μέρος των εξοπλισμών μας προέρχεται από την Γερμανία που σημαίνει ότι στηρίζουμε την Γερμανική οικονομία και η Γερμανία θα πρέπει να το σκεφτεί αυτό το διάστημα. .....

Σχόλιο:

Τι άλλο θα ακούσουμε οι Τούρκοι κάνουν εδώ και χρόνια βόλτες στο Αιγαίο και εμείς θα το περιορίσουμε.

Πώς; Mε περιορισμό των εξοπλιστικών δαπανών!!

Κ. Πεταλωτή άν δεν το έχετε καταλάβει οι Τούρκοι δεν πρόκειται να περιορίσουν τις αμυντικές τους δαπάνες, επειδή το κάναμε εμείς. Δεν θα σταματήσουν ούτε τις βόλτες με τα πλοία, αλλά ούτε και τις πτήσεις των αεροσκαφών τους, να είστε σίγουρος γι αυτό. Άρα θα πρέπει να είμαστε σε θέση, παρά τα όποια οικονομικά προβλήματα, να διατηρούμε σε άριστη κατάσταση και ετοιμότητα τα μέσα που διαθέτουμε.
Τώρα αυτό με τους εξοπλισμούς και την Γερμανία, που "κολλάει" πάλι; Δεν έχετε καταλάβει ότι στις "μπίζνες" δεν υπάρχει συναίσθημα; Δεν έχετε καταλάβει ότι όλη η ιστορία αφορά και έχει να κάνει με την αγορά του επόμενου Νέου Μαχητικού;

http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/03/blog-post_2105.html

http://taxalia.blogspot.com/2010/03/blog-post_5139.html#ixzz0iQixgYqt

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/03/2010 13:14:06

    Η Τουρκία υπερτερεί αυτή τη στιγμή αριθμητικά όσον αφορά τους εξοπλισμούς της, έχει και δική της αμυντική στρατιωτική βιομηχανία.
    Στην υποθετική περίπτωση -λέμε τώρα- που θα δεχόταν να καθίσει να συζητήσει αυτό το πολυυύ μακρινό ενδεχόμενο, έχει πολλά περιθώρια να παρουσιάσει κάποια "μείωση" που θα ρίξει την Ελλάδα σε ακόμα πιο βαθύ λήθαργο, μείωση φυσικά η οποία ουτε καν θα "ξύσει" την άμυνά της.

  2. PAmizensSOK avatar
    PAmizensSOK 17/03/2010 13:29:31

    Χαχαχαχαχα ο Σταυρος βρηκε την απαντηση..
    Πρασινοι και Μπλε ειστε το ΙΔΙΟ συνυπευθυνοι για τα χαλια της ΕΛΛΑΔΟΣ....

  3. donaE avatar
    donaE 17/03/2010 13:30:03

    Ας περιμενουμε τον ανασχηματισμο.Θα εχουμε νεα γκαμα ανεκδοτων.

  4. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 17/03/2010 14:37:58

    Γιατί δε λέμε στα αδέλφια μας αυτό που έλεγαν και οι ιθαγενείς του Νέου Κόσμου στους αποίκους; 'Η γη (και η θάλασσα, θα προσθέσω) ανήκει σε όλους, πάρτε όση θέλετε.' Βέβαια ξέρουμε τι έγινε μετά.

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 17/03/2010 16:03:55

    Απο την πολη ερχομαι και στην κορφη...κανελλα;
    Εμ, οταν μαλλιαζει η γλωσσα μου να λεω οτι ειναι κρετινοι...

    Δημητρη, ειπες την λεξη-κλειδι. ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ, Ετσι ακριβως θελουν να μας καταντησουν, ιθαγενεις, και μαλλον το πετυχαν.

  6. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 17/03/2010 16:12:00

    Στό πρόσωπο τοῦ καθενός,καθρεπτίζεται καί ή νοημοσύνη καί ἡ ψυχή.Παρατηρήστε τον καί θά καταλάβετε.Τοῦβλο ἐπί τοὐβλου.

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/03/2010 16:51:10

    Η καλύτερη δήλωση όμως από την σημερινή ενημέρωση:

    "... υπάρχει στην Ελλάδα απόλυτη διαφάνεια στις αμυντικές προμήθειες"

    κόντεψα να τρακάρω από τα γέλια χώρια που έπαθα ...ακράτεια μέχρι δακρύων.
    Που ήταν κρυμμένος τόσο καιρό;

    Όμοιος ομοίω αεί πελάζε

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 17/03/2010 16:51:30

      πελάζει

  8. μέτοικος avatar
    μέτοικος 17/03/2010 17:08:52

    Η μεταπολιτευτική "δημοκρατία" και οι ενδημικές ανοησίες πού προβάλει, πιστεύει και ανερυθριάστως επιβάλει(λ.χ η σχεση τουρκικής επιθετικότητας με τους ελλ.εξοπλισμούς...), μέσω των εκάστοτε Παταλωτήδων κλπ βλάπτουν σοβαρότατα την ψυχική μας υγεία, γιά το μέλλον της Ελλάδας ούτε λόγος να γίνεται...

  9. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 17/03/2010 17:35:37

    Η ιδέα μου είναι, ή ο ανθρωπος αυτός δεν είναι σε θέση να αρθρώσει έστω και στοιχειώδη λόγο. Κατ εικόνα και ομοίωσή του τον διάλεξε ο ΓΑΠ.
    "Που το βρήκες τέτοιο φρούτο"

  10. Orestios avatar
    Orestios 17/03/2010 18:39:52

    Οι Τούρκοι μορούν να κάνουν βόλτες στο Αιγαίο από 32 διαύλους, ένας από αυτούς το στενό Σουνίου-Κέας. Από το 80 κιόλας. Το θέμα είναι πόση διάσταση είχε πάρει το θέμα της εμφάνισης στη Ραφήνα Τουρκικού πλοίου επί ΚΚ και πόσο αποκρύπτονται οι 11 διελεύσεις επί ΠΑΣΟΚ το τελευταίο εξάμηνο. Γιατί?

  11. nancy avatar
    nancy 17/03/2010 19:43:47

    Θαυμάζω τους ανθρώπους που στο παρελθόν ήταν μιά ισχυρή αντιπολίτευση. "προσπαθούμε..", "δυστυχώς.." Πέστε κι άλλα.