08/03/2009 04:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ω Πηνελόπη !!!

 
______________________________________________________________________________________________

Ὦ Πηνελόπη, Ἀγρύπνησα...

Ὦ Πηνελόπη, ἀγρύπνησα, ῾τι μοῦ εἶχες γίνει ταῖρι,τὴ νύχτα ἑνὸς ἑξάμετρού μας φώτιζε τ᾿ ἀστέρι,

γυναῖκα, λύρα, καὶ τὰ δυὸ κυρίαρχα, τόσο ὡραῖα!

Ὅσο δὲν εἴταν τρομερὸ τὸ τόξο σου, Ὀδυσσέα!

Κωστής Παλαμάς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 08/03/2009 05:34:14

    Τέρμα η Πηνελόπη ! Τέρμα οι μανάδες, αλλά και οι σουφραζέτες. Τέρμα κι οι άντρες που στέκουν όρθιοι. "Πλίνθοι και κέραμοι" το τοπίο της ψυχής. Λίγοι οι εραστές που το χαίρονται, τους ψάχνεις με το κυάλι, ανάμεσα σε μωρά που κλαίνε μαζύ... Καθ' οδόν προς πλήρη "αποδόμηση", όχι μόνο της οικογένειας, αλλά σε όλες τις ανθρώπινες σχέσεις. Εικόνες από γυναίκες σκλάβες στα αδελφάτα των διαφημιστών και μοδίστρων προβάλουν οι οθόνες της εξουσίας. Η εξίσωση με το άλλο φύλο, γίνεται "προς τα κάτω". Κοινή μοίρα όλων η ανημπόρια, η εξάρτηση από τους μηχανισμούς του συστήματος . Τα γρανάζια βέβαια όλο και κλέβουν κάποιες ιδιωτικές στιγμές, αλλά χωρίς συνέχεια. Κυκλοφορούμε χώρια, οι συναθροίσεις φοβίζουν.

  2. ange-ta avatar
    ange-ta 08/03/2009 10:18:29

    πνεύμα του Μάη

    έτσι και χειρότερα

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/03/2009 10:58:59

    "Life without sex might be safer but it would be unbearably dull. It is the sex instinct which makes women seem beautiful, which they are once in a blue moon, and men seem wise and brave, which they never are at all. Throttle it, denaturalize it, take it away, and human existence would be reduced to the prosaic, laborious, boresome, imbecile level of life in an anthill."

    ΠΠ

  4. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 08/03/2009 11:05:02

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΚΟΡΙΤΣΙΑ!
    Μεγάλωσα, κι ακόμα δεν έχω καταλάβει ούτε τι θα κάνουμε μαζί σας ούτε τι θα κάναμε χωρίς εσάς...

  5. vel avatar
    vel 08/03/2009 11:14:37

    ΡΑΣΟΥΛΗΣ¨:
    .. απο την γυναίκα ,
    ούτε ένα καλό δεν είδα,
    μα πίστεψέ με ,
    είναι η μόνη μου ελπίδα..

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/03/2009 11:27:34

    - Τι είναι αυτό που κάνει τους άνδρες να κυνηγούν γυναίκες που δεν έχουν καμία πρόθεση να παντρευτούν;
    - Το ίδιο που κάνει τα σκυλιά να κυνηγάνε αυτοκίνητα που δεν έχουν καμία πρόθεση να οδηγήσουν.
    ---------------------------------------------------
    - Ποια είναι η διαφορά μεταξύ πουτάνας, ερωμένης και συζύγου;
    - Η πουτάνα λέει: «ακόμα;», η ερωμένη «κι όλας;» και η σύζυγος «νομίζω πως το ταβάνι θέλει βάψιμο».
    --------------------------------------------------


    ΠΠ

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/03/2009 11:29:50

    Μερικές γυναίκες είναι σαν το τάβλι, ξεκινάς με τις πόρτες, συνεχίζεις με το πλακωτό και καταλήγεις στο ...φεύγα!!!

    Απιστος ΔΕΝ ειναι ο άνδρας που ερωτοτροπεί αλλα αυτός που δεν ξαναεπιστρέφει στη γυναίκα του! (Διονυσος)

    "Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν οι γυναίκες είναι ότι το σεξ δεν είναι καμία θεϊκή εμπειρία, είναι απλά μια αναγκαιότητα" (Charles Bukowski)

    "Θα ήθελα να ήμουν άντρας ...για ν' αγαπήσω μιά γυναίκα σαν εμένα"

    "Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίσεις έναν άντρα όμορφο, επίσης έναν άντρα νοικοκύρη, επίσης έναν άντρα κουβαρντά, επίσης έναν άντρα που κάνει καλό sex... Μα το πιο σημαντικό απ' ολα είναι αυτοί οι τέσσερις να μην γνωρίζονται μεταξύ τους!..

    Όλα τα πράγματα έχουν ένα τέλος. Τα λουκάνικα έχουν δύο...

    Ο έρωτας είναι σαν τον πόλεμο: τον αρχίζεις όταν θέλεις, και τον τελειώνεις όταν μπορείς.

    Μερικές γυναίκες θεωρούν άσεμνα τα γυναικεία μαγιό, αλλά οι υπόλοιπες έχουν ωραίο σώμα.

    Απειροι άνθρωποι ξοδεύουν χρήματα σε πράγματα που δεν τα επιθυμούν, για να καταπλήξουν ανθρώπους που δεν μπορούν να υποφέρουν.

    Το καλύτερο κατοικίδιο ζώο είναι το κοτόπουλο. Είναι το μόνο που μπορείτε να το φάτε ... πρίν ακόμα γεννηθεί.

    Η έκφραση «γυμνή αλήθεια» έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει.

    Όταν οι ηδονές μας εξαντλήσουν, πιστεύουμε ότι τάχα εξαντλήσαμε εμείς όλες τις ηδονές.

    Η γυναίκα είναι όπως η σκιά: την ακολουθείς, σε αποφεύγει. Την αποφεύγεις, σε ακολουθεί.
     
    Χρειάζεσαι κάποιον να σ' αγαπάει όσο ψάχνεις να βρεις αυτόν που θ' αγαπήσεις. (Shelagh Delaney)

    Οι γυναίκες μπορούν να συγχωρέσουν έναν άντρα που εκμεταλλεύτηκε μια ευκαιρία, ποτέ όμως κάποιον που την έχασε. (Charles Maurice de Talleyrand)

    Η μίνι φούστα της ήταν τόσο στενή που ανέπνεα με δυσκολία. (Benny Hill)

    Υπάρχει μόνο ένας τρόπος να χειριστείς μια γυναίκα αλλα κανείς δεν τον ξέρει.

    Ερωτεύτηκα δύο πράσινα μάτια. Το λάθος μου ήταν που παντρεύτηκα ολόκληρο το κορίτσι. (Joey Adams)

    Δεν υπάρχει τίποτα στον κόσμο όπως η αφοσίωση μιας παντρεμένης γυναίκας. Κρίμα που κανένας σύζυγος δεν την έχει γνωρίσει. (Oscar Wilde)

    Ξέρεις τι σημαίνει να γυρίζεις το βράδυ σε μια γυναίκα που σου προσφέρει αγάπη, ζεστασία και τρυφερότητα? Σημαίνει ότι είσαι σε λάθος σπίτι. (Henny Youngman)

    Μην αισθάνεσαι ποτέ τύψεις για αυτά που έχεις σκεφτεί για την γυναίκα σου. Αυτή έχει σκεφτεί πολύ χειρότερα για σένα. (Jean Rostand)

    Οι τρείς ηλικίες του γάμου: στα είκοσι βλέπεις τηλεόραση μετά. Στα σαράντα βλέπεις τηλεόραση κατά την διάρκεια και στα εξήντα βλέπεις μόνο τηλεόραση. (Betram Toy)

    Πίσω από κάθε επιτυχημένο σύζυγο βρίσκεται μία πεθερά που δεν πιστευει στα μάτια της. (Hubert Humphrey)

    Όταν ένας άντρας φέρνει λουλούδια στη γυναίκα του χωρίς να υπάρχει λόγος - υπάρχει λόγος. (Molly McGee)

    Οι καλύτεροι εραστές είναι οι σύζυγοι που απατούν τις γυναίκες τους. (Marilyn Monroe)

    Μόνο ένας στους χίλιους άντρες γίνεται αρχηγός. Οι υπόλοιποι 999 ακολουθούν γυναίκες. (Groucho Marx)

    Οι ηλικιωμένοι άντρες είναι οι καλύτεροι εραστές γιατι πάντα σκέφτονται πως μπορεί να ειναι η τελευταία τους φορά. (Ian Fleming)

    Αυτό που οι περισσότεροι άντρες επιθυμούν είναι μια παρθένα που είναι πόρνη. (Edward Dahlberg)

    Οταν οι άντρες πάρουν αυτό που θέλουν μετά αναρωτιούνται γιατί το ήθελαν.

    Είχαμε μια υπέροχη στοματική επαφή. Εγώ της ζήτησα να κανουμε έρωτα και αυτή μου απάντησε όχι. (Woody Allen)

    Eίμαι πολύ καλός εραστής γιατί εξασκούμαι πολύ μόνος μου. (Woody Allen)

    Εγκράτεια? Η χειρότερη σεξουαλικη διαστροφή. (Aldous Huxley)

    Αν η ομοφυλοφιλία ήταν φυσιολογική, θα έφτιαχνε τον Αδάμ και τον Γιώργο.

    Προτιμώ να είμαι μαύρος παρά ομοφυλόφιλος, γιατί όταν είσαι μαύρος δεν χρειάζεται να το κρύβεις από τη μητέρα σου. (Charles Pierce)

    Καλύτερα πλούσιος και υγιής, παρά φτωχός και ασθενής

    Ας είχα την υγεία μου και ας ήμουν και πλούσιος

    Πρόσεχε, οι κάλοι που θα πατήσεις σήμερα να μην είναι συγγενείς με τους κώλους που θα φιλήσεις αύριο.

    Μάθε ν' ακούς. Μερικές φορές η ευκαιρία χτυπάει την πόρτα πολύ απαλά...

    Δείχνε σαν να ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις, ενώ ταυτόχρονα αφήνεις να αιωρούνται αμφιβολίες για τις ικανότητες των άλλων.

    Δεν επιβιώνει ο πιο δυνατός ούτε ο πιο έξυπνος, αλλά αυτός που προσαρμόζεται καλύτερα στις αλλαγές.

    Δεν θυμάμαι. Ημουν πολύ μικρός όταν γεννήθηκα...

    Οι γυναίκες που αγαπούν από συμφέρον είναι σαν τις ηλεκτρικές σόμπες: καταναλώνουν πολύ και ζεσταίνουν ελάχιστα!

    Μην πιστεύεις το "πάντα" του ερωτευμένου και το "ποτέ" του μεθυσμένου!

    Υπάρχουν δύο τρόποι να περάσει ένα ζευγάρι όμορφα το σαββατόβραδό του: ...ο δεύτερος είναι να πάει cinema!

    Με τις γυναίκες ισχύει ό,τι και με τις διαθήκες: ο τελευταίος αναιρεί όλους τους προηγούμενους!

    Το ποιός είσαι, δεν αλλάζει. Αλλάζει αυτό που νομίζεις ότι είσαι

    Αρχιτέκτονας: Κάποιος που είτε δεν έχει τα αρχίδια για να γίνει μηχανικός είτε δεν είναι αρκετά πούστης για να γίνει σχεδιαστής

    Διπλωμάτης: Κάποιος που σου λέει να πας στον διάολο, με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να ανυπομονείς να ξεκινήσεις το ταξίδι

    Σύμβουλος: Κάποιος που χρησιμοποιεί το ρολόι της γυναίκας σου, σου λέει την ώρα, και μετά σε χρεώνει για αυτό

    Τραπεζίτης: Αυτός που σου δανείζει την ομπρέλα του όταν έχει λιακάδα και την παίρνει πίσω όταν αρχίζει να βρέχει

    Ψυχολόγος: Κάποιος που κοιτάει κάπου αλλού όταν μία όμορφη γυναίκα μπαίνει μέσα στο δωμάτιο

    Νυμφομανής: Όρος που χρησιμοποιεί ο άντρας για την γυναίκα που θέλει σεξ περισσότερο από ότι αυτός

    Απαισιόδοξος: Αισιόδοξος με εμπειρία

    Γλώσσα: Σεξουαλικό όργανο, το οποίο μερικοί εκφυλιστικά το χρησιμοποιούνε για την ομιλία

    Δέκατο του δευτερολέπτου: Χρονικό διάστημα που μεσολαβεί μεταξύ του ανάμματος του πράσινου φαναριού και του κορναρίσματος του μαλάκα του πίσω αυτοκινήτου

    Μονογαμία: Καταπιεσμένη πολυγαμία

    Ομαδική δουλειά: Η δυνατότητα να ρίχνουμε το φταίξιμο για τα λάθη στους άλλους

    Πονοκέφαλος: Μέθοδος αντισύλληψης, χρησιμοποιούμενη κυρίως από γυναίκες

    Πόλεμος δεν είναι να πεθάνεις εσύ για την πατρίδα σου, αλλά ο άλλος ο καργιόλης για τη δικιά του

    Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στην σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο

    Εκτός του σκύλου, το βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Εντός του σκύλου είναι πολύ σκοτεινά για να διαβάσει κανείς

    Διγαμία είναι να έχεις μια επιπλέον γυναίκα. Μονογαμία είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα

    Γάμος είναι το τίμημα που πληρώνουν οι άντρες για το σεξ και σεξ είναι το τίμημα που πληρώνουν οι γυναίκες για το γάμο

    Οι άντρες που έχουν τρυπήσει τα αυτιά τους είναι καλά προετοιμασμένοι για γάμο. Έχουν νιώσει πόνο κι έχουν αγοράσει κοσμήματα

    Καταλαβαίνεις ότι γέρασες από τη στιγμή που τα κεριά κοστίζουν περισσότερο από την τούρτα

    Έρωτας είναι η αυταπάτη ότι μια γυναίκα είναι διαφορετική από τις άλλες

    Το σεξ μαζί σου ήταν τόσο καλό, που ακόμα κι οι γείτονες έκαναν τσιγάρο


    ΠΠ

  8. F avatar
    F 08/03/2009 12:33:16

    Ἀπόσπασμα ἀπὸ τὴν "Γκέμμα" τοῦ Δημητρίου Λιαντίνη

    (περισσότερα στὸ liantinis.gr)


    Όλα για το θηλυκό

    Ο έρωτας είναι γνώση. Ο έρωτας είναι ευγένεια και αρχοντιά. Είναι το μειδίαμα της σπατάλης ενός φρόνιμου Άσωτου. Πως η φύση ορίζει το αρσενικό να γίνεται ατέλειωτη προσφορά και θεία στέρηση για το θηλυκό. Και το θηλυκό να κυνηγάει τις τύψεις του. Στον έρωτα όλα γίνονται για το θηλυκό. Η μάχη και η σφαγή του έρωτα έχει το νόημα να πεθάνεις το θηλυκό, και να το αναστήσεις μέσα στα λαμπρά ερείπια των ημερών σου. Πάντα σου μελαγχολικός και ακατάδεχτος…
    Στη σωστή ερωτική ομιλία το θηλυκό δίνει το ύφος της σάρκας και το αρσενικό τη σύνεση της δύναμης. Μιλώ για τα καράτια κοντά στα εικοσιτέσσερα. Για στήσιμο πολύ μεταξωτό. Και το μετάξι μόνο ζωικό παρακαλώ. Κουκουλάρικο. Και η κλωστή μπιρσιμένια.
    Το πρώτο λοιπόν είναι πως όταν το θηλυκό είναι θηλυκό, την ευθύνη για να γίνει και να μείνει ως το τέλος σωστή η ερωτική σμίξη την έχει ο άντρας. Πάντα όταν φεύγει η γυναίκα, θα φταίει ο άντρας. Να το γράψετε να μείνει στον αστικό κώδικα.


    Έρωτας και θάνατος

    Κάθε φορά που ερωτεύονται δύο άνθρωποι, γεννιέται το σύμπαν. Η, για να μικρύνω το βεληνεκές, κάθε φορά που ερωτεύουνται δύο άνθρωποι γεννιέται ένας αστέρας με όλους τους πρωτοπλανήτες του.
    Και κάθε φορά που πεθαίνει ένας άνθρωπος, πεθαίνει το σύμπαν. Η, για να μικρύνω το βεληνεκές, κάθε φορά που πεθαίνει ένας άνθρωπος στη γη, στον ουρανό εκρήγνυται ένας αστέρας supernova.
    Έτσι , από την άποψη της ουσίας ο έρωτας και ο θάνατος δεν είναι απλώς στοιχεία υποβάθρου. Δεν είναι δύο απλές καταθέσεις της ενόργανης ζωής.
    Πιο πλατιά, και πιο μακρυά, και πιο βαθιά, ο έρωτας και ο θάνατος είναι δύο πανεπίσκοποι νόμοι ανάμεσα στους οποίους ξεδιπλώνεται η διαλεκτική του σύμπαντος. Το δραστικό προτσές δηλαδή ολόκληρης της ανόργανης και της ενόργανης ύλης. Είναι το Α και το ω του σύμπαντος κόσμου και του σύμπαντος θεού. Είναι το είναι και το μηδέν του όντος. Τα δύο μισά και αδελφά συστατικά του.
    Έξω από τον έρωτα και το θάνατο πρωταρχικό δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Αλλά ούτε είναι και νοητό να υπάρχει. Τα ενενήντα δύο στοιχεία της ύλης εγίνανε, για να υπηρετήσουν τον έρωτα και το θάνατο. Και οι τέσσερες θεμελιώδεις δυνάμεις της φύσης, ηλεκτρομαγνητική, ασθενής, ισχυρή, βαρυτική, λειτουργούν για να υπηρετήσουν τον έρωτα και το θάνατο.
    Όλα τα όντα, τα φαινόμενα, και οι δράσεις του κόσμου είναι εκφράσεις, σαρκώσεις, μερικότητες, συντελεσμοί, εντελέχειες του έρωτα και του θανάτου.
    Γι αυτό ο έρωτας και ο θάνατος είναι αδελφοί κα ομοιότητες, είναι συμπληρώματα, και οι δύο όψεις του ιδίου προσώπου.

  9. kanenas avatar
    kanenas 08/03/2009 13:07:14

    q

  10. Le canard avatar
    Le canard 08/03/2009 13:55:34

    @kanenas

    Κάν'το τουλάχιστον για σήμερα Susie Q.

    Χρόνια πολλά πάντως σε όλα τα μανάρια, μικρά και μεγάλα, και με διάθεση για αγώνα για τα πραγματικά προβλήματά τους και αυτά της κοινωνίας και όχι για περισσότερα κομμωτήρια το μήνα.

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/03/2009 14:07:39

    (Αγγλικά ΔΕΝ ανεβάζει)

  12. Factorx avatar
    Factorx 08/03/2009 14:14:02

    anebazei

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/03/2009 14:31:24

    Προσπαθώ να ανεβάσω το "WΟΜΑΝ", (Lennon), και δεν το παίρνει.

  14. Factorx avatar
    Factorx 08/03/2009 14:33:18

    στειλτο με μαιλ να το ανεβάσω

  15. aionios avatar
    aionios 08/03/2009 14:37:54

    Χρόνια πολλά στην φουκαριάρα τη μάνα μου.

  16. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/03/2009 14:38:08

    Σιγά, τώρα, εντάξει.

  17. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 08/03/2009 14:40:04

    Άχ, βρέ σείς άντρηδες, φαγωθήκατε πιά, καλέ, σήμερα μέ τίς γυναίκες ! Γιατί, καλέ, εμείς δέν σάς κάνουμε, έ ?
    Μέ μάς τίς παρδαλοτσουβαλοπούλες, καλέ, δέν θά πήτε μιά καλή κουβέντα ?
    Εμείς, τρύπα δέν έχουμε? Εμείς, τό ίδιο κόμμα μέ σάς δέν ψηφίζουμε ? Εμείς δέν δικαιούμεθα μιά "Παγκόσμια Ημέρα τού Πούστη " ?

  18. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/03/2009 14:48:56

    Μια Μάνα, ΠΟΤΈ, δεν είναι "φουκαριάρα". Ούτε για πλάκα!

    Φουκαράς ήταν ο Ξανθόπουλος και όλοι οι τότε σκατόβλαχοι λαϊκοί τού Καζαντζίδη, Ζαγοραίου και Μενιδιάτη style.

  19. ataktos avatar
    ataktos 08/03/2009 14:58:50

    Χρονια Σας και μας ΠΟΛΛΑ !!!

  20. aionios avatar
    aionios 08/03/2009 16:40:19

    νήπιε δεν την παλεύεις!!!

  21. Le canard avatar
    Le canard 08/03/2009 17:03:50

    Anonymous 25 Says:"Άντρες ανόητοι,άντρες που συναγωνίζονται για το μέγεθος του πέους τους, άντρες που νόμισαν οτι ο κόσμος όλους τους ανήκει και τον έπλασαν κατ’εικόνα και ομοίωση τους και τον έκαναν σκατένιο".

    Μήπως το κτύπημα στους δίδυμους πύργους, αυτό το φαλοκρατικό σύμβολο, έκρυβε βαθύτερα νοήματα; Χαχαχαχαχαχα