Ως τι θα συναντήσει την Ντόρα ο Τσίπρας;
15/06/2015 16:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ως τι θα συναντήσει την Ντόρα ο Τσίπρας;

Τα μάθατε; Η Ντόρα η εξερευνήτρια είναι μετά τη Φώφη Γεννηματά η επόμενη γυναίκα... αρχηγός κόμματος. Έγινε ξανά αρχηγός, μάλλον της... Νέας Δημοκρατίας (στο μυαλό της εννοείται) και την Τρίτη θα πάει στο Μέγαρο Μαξίμου να συναντήσει τον Τσίπρα. Ο πρωθυπουργός θα δεχθεί τον Σταύρο Θεοδωράκη και την Φώφη Γεννηματά (δηλαδή δύο αρχηγούς κομμάτων) και αμέσως μετά... θαύμα... την Ντόρα Μπακογιάννη.

Και καλά με τους άλλους να έχει μια κουβέντα θεσμική. Με την Ντόρα ως τι θα την συναντήσει; Έτσι ξαφνικά του ήρθε του Τσίπρα και συναντά βουλευτές άλλων κομμάτων όταν δεν έχει συναντήσει τον αρχηγό; Θα μιλήσουν για την κρίση; Θα κάνεις προτάσεις η εξερευνήτρια; Τι τέλος πάντων θέλει;

Εκτός κι αν παρακάλεσε τον Αλέξη να την καλέσει μπας και δει το Μέγαρο Μαξίμου από μέσα. Γιατί όλο απ' έξω το βλέπει.

Για να σοβαρευτούμε. Ο πρωθυπουργός είναι φανερό ότι θέλει να δημιουργήσει ρήγμα στη ΝΔ συναντώντας την Ντόρα. Αλλά σιγά την εσωκομματική αντίπαλο του Σαμαρά, θα πείτε. Και σιγά το ρήγμα. Όμως, τι να περιμένεις από έναν πρωθυπουργό που έχει υπουργό τον Βαρουφάκη ή συναντά στα σοβαρά τους εκπροσώπους της Μπολιβαριανής Επανάστασης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΧ_SYRIZA avatar
    ΕΧ_SYRIZA 15/06/2015 22:45:05

    Μάλλον η Ντόρα πηγαίνει για να ζητήσει συγγνώμη για την προβλεψη της, ότι το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος θα γινόταν capital control. Όπως είναι γνωστό, η Οικογένεια βοήθησε, στην έλευση της Τσιπροκαμένης Κυβέρνησης.. Ο Μητσοτάκης, συνάντησε τον Καμένο (του οποίου ήταν τακτικός συνομιλητής) προκειμένου να τον βοηθήσει στην αποφασή του να μην ψηφίσει ΠτΔ και να πάμε γρήγορα σε εκλογές. Με αυτή την κίνηση, χαμένοι βγαίνουν και οι δύο. Η Ντόρα 'τελειώνει' στο εσωτερικό παιχνίδι (συμπαρασύροντας και άλλους) και ο Τσίπρας λειτουργεί αντιθεσμικά..

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΕΧ_SYRIZA 16/06/2015 10:08:55

      ΄Ηδη οι "άλλοι" αγαπητέ μου φίλε έχουν ανακρούσει πρύμναν. Εννοώ τον σφυροκέφαλον Δένδια.

  2. deltaplus avatar
    deltaplus 15/06/2015 23:39:21

    Αυτην Αντωνη επρεπε να την ειχες καθαρισει απο την πρωτη στιγμη αλλλα εστω,και αφου εγινε καθυστερημενα ας της εριχνες πορτα να ησυχαζαμε.

  3. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 15/06/2015 23:40:50

    Η ντορα διαπραττει τεραστιο λαθος! Μετα τα καπιταλ κοντρολς /η την συμφωνια με τραβεστι πλειοψηφια-ψηφο εμπιστοσυνης στη βουλη θα ταυτισει τον εαυτο της μαζι του. Εχω την εντυπωση οτι εχει τρελλαθει ΟΛΟ το πολιτικο συστημα. ΟΛΟ . μιλαμε αυτα τα πραματα ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.

    • deltaplus avatar
      deltaplus @ Παρατηρητής 16/06/2015 01:50:32

      Για προσπαθησε να μου θυμησεις καποιο σωστο που εκανε;;;;;κι'αμα το βρεις κερδιζεις μαλλι της γριας....εγω θυμαμαι τον ΕΘΝΑΡΧΗ που ελεγε μια φορα σ'ενα σε κατι φιλους του, οτι οι μητσοτακηδες ειναι ανεξελεγκτοι και θελουν προσοχη.

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ deltaplus 16/06/2015 11:05:31

        φιλε αυτο που κανει η ντορα ειναι πρωτακουστο. αποτελει θεσμικη ανωμαλια εκτροπη και πραξικοπημα εναντιων του σαμαρα. ΠΟΤΕ δεν εχει ξαναγινει. ο κυριος τσιπρας εχει ακομα τα μαξιλαρακια στο εσωτερικο για να κανει τη ζημια του αλλα το ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΛΕΓΧΕΙ. Ελεγχει περισσοτερους στη ΝΔ αντι στο κομμα του. Και τους ελεγχει επειδη φαινεται οι "Εφιαλτες" ειναι διαχρονικοι στην Ελλαδα. Συγχαρητηρια κ. Μπακογιαννη.

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Παρατηρητής 16/06/2015 13:31:33

          Παρατηρητή μου,έχω την εντύπωση πως θεσμική ανωμαλία είναι περισσότερο του Τσίπρα η ενέργεια,να δεί μαζί με τους πολιτικούς αρχηγούς και την Ντόρα. Της Ντόρας είναι μεγίστη βλακεία υποκρυπτόμενη βεβαίως δόλο κατά της παράταξής της,και του Σαμαρά ίσως παράλειψη που δεν την επαναφέρει στην τάξη...

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/06/2015 20:01:20

            ...υποκρύπτοντας...

  4. iconology2009 avatar
    iconology2009 16/06/2015 00:45:14

    Θεσμικά απρεπής κίνηση και από τις δύο πλευρές. Σε στιγμές κρίσης ο πρωθυπουργός της χώρας-που καθόλου συμπτωματικά κιόλας είναι και η γενεσιουργός αιτία αυτής της κρίσης-να υπονομεύει την αξιωματική αντιπολίτευση και μάλιστα διπλά, δηλαδή ούτε καλώντας την για ενημέρωση και από την άλλη να επιδεικνύει σκανδαλιστική εύνοια σε ένα αμφιλεγόμενο στέλεγχος της, είναι μια αχρειότητα που μόνο ελεεινά ταπεινή ψυχή θα σκέφτονταν. Αχαρακτήριστος!

    • deltaplus avatar
      deltaplus @ iconology2009 16/06/2015 01:54:57

      δημοκρατης look το παιζει, δηθεν ειναι ανοικτο το μαξιμου ακομη και σε παντοφλες.....αρκει να ειναι εναντιον του Αντωνη.γυφτικος προλογος *οποιος ειναι εχθρος του ειναι φιλος μου*

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ iconology2009 16/06/2015 07:07:30

      Ανήθικοι και οι 2; Αλλά μήπως είχαν δώσει και ποτέ δείγματα ήθους;

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ iconology2009 16/06/2015 10:11:26

      Θεσμικά απρεπής η κίνηση αλλά και εκλογικά επωφελής . Ετσι μάλλον νομίζουν αμφότεροι. Είναι αυτό που λεει ο Κ.Ζουράρις, το "συναμφότερον".

  5. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 16/06/2015 07:46:08

    divide and conquer! αυτή είναι η λογική του Τσίπρα. Η υπονόμευση της Ντόρας βολεύει τη κυβέρνηση. Οι Συριζαίοι έχουν επενδύσει στην εσωκομματική αναταραχή της ΝΔ. Θυμίζω ότι και ο Μπαλτάς είχε συνάντηση σε «κλίμα αμοιβαίας εκτίμησης» είχε ο υπουργός Παιδείας Αριστείδης Μπαλτάς με την Μαριέττα Γιαννάκου στο γραφείο του. Τη γυναίκα που είναι κόκκινο πανί για τη βάση της ΝΔ και τη συντριπτική πλειοψηφία της ελληνικής κοινωνίας για το απαράδεκτο βιβλίο της Ρεπούση. Έχουμε μια συνάντηση δυο αμοραλιστών πολιτικών.

  6. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 16/06/2015 08:50:17

    Η αστική παράταξη δείχνει τα δόντια της...Μόνο γέλια μπορεί να προκαλέσουν οι "ελίτ" της δεξιάς. Μυρίστηκαν κυβερνητικό ψητό και τρέχουν να προλάβουν θέση στο τραπέζι μην τυχόν και τους αφήουν απέξω... Αντε να βγαίνουμε και στη συγκέντρωση συμπαράστασης την Τετάρτη.

  7. Ραβινος avatar
    Ραβινος 16/06/2015 09:34:03

    Ντορα η αμοραλιστρια .Εκει που θα εξαφανιζοταν στον εκλογικο πελαγος την πεταξε ο Σαμαρας σωσσιβιο να διασωθει και να μας προκαλει.Απο που ως που η Ντορα και το Μητσοτακεικο ηρακλειδεις της πατριδας .Απο που ως που οι -οπως λενε -εκπροσωποι του φιλελευθερισμου δεκανικι της αριστερης λενινιστικης - σταλινιστικης κυβερνησης Τσιπροσυριζα.Τι να πω ο παππους μου ελεγε εαν συναντησεις φιδι στο χωραφι κοψτου το κεφαλι με την τσαπα αλλιως περιμενε να το ξαναδεις μπροστα σου .

  8. petros avatar
    petros 16/06/2015 09:47:38

    Και που παει η ντορα στον τσιπρα και τι εγινε; Σαμαρα μην της δινεις καμια σημασια ο λαος της ΝΔ θελει εσενα.Ολα αυτα που κανουν ειναι μικροπολιτικη μην μπεις στην διαδικασια ασχοληθεις .Ο τοπος εχει μεγαλα προβλημα και μονο εσυ μπορεις και εχεις την προσωπικοτητα να τα λυσεις. Υ.Γ ξερεις Αντωνη, οι ντοροδενδιααντωρεοι εχουν τρελαθει στην ιδεα ο Ελληνικος λαος να καταλαβαινει το ποσο πολυ εχεις δουλεψει για την Ελλαδα και την ασφαλεια αυτης σε ολους τους τομεις,η δικαιωση ειναι πολυ κοντα αλλη μια φορα για εσενα. Ακομη οτι τα PARTY πολλων ειχαν σταματησει με εσενα και θα ξανα σταματησουν παλι γιατι ο χρονος που θα χρειαστει να βαλεις παλι πλατη ειναι κοντα.-

  9. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 16/06/2015 10:18:00

    Την συναντά ως αρχηγό κόμματος. Του μεγάλου ντε κομματος που έκανε τομή στα πολιτικά πράγματα της χώρας, στο παρελθόν. Της Δημοκρατικής Συμμαχίας! Αντε Αλέξη μου, με το καλό να συναντήσης και τον κ. Παπανικόλα.

  10. Φρουρός avatar
    Φρουρός 16/06/2015 11:04:58

    Τα συνεταιράκια θα κάνουν το αλισφερίσι και θα τα βρούν. Ντόρα πες μας τι έχεις να πουλήσεις; την ενότητα της ΝΔ; Ο κόσμος της ΝΔ θα σε πετάξει στον κάλαθο των αχρήστων κι εσένα κι όλο σου το σόϊ.

  11. konkon avatar
    konkon 16/06/2015 11:29:45

    Ας μη ξεχνάμε ότι την περίοδο αυτή από το 1965 η οικογένεια Μητσοτάκη έχει "οίστρο" αποστασίας!!!

  12. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 16/06/2015 11:55:38

    βρήκα παλιότερα ατάκα του Σκουρλέτη σε κόντρα του με την Ντόρα στον ΑΝΤ1." Ίσως τελικά το μόνο που θα μπορούσε να απαντήσει κανείς στην κυρία Ντόρα Μπακογιάννη, που αυτοαναγορεύεται σε ρυθμιστή των πολιτικών εξελίξεων και σκληρή κατήγορο του ΣΥΡΙΖΑ στην προεκλογική περίοδο, είναι αυτό που της απάντησε και ο εκπρόσωπος Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ, Πάνος Σκουρλέτης, σε αντιπαράθεσή τους στον ΑΝΤ1: "Τα γραφεία του ΣΥΡΙΖΑ δεν τα διακόσμησε η Siemens"! - See more at: https://left.gr/news/ntora-i-synistosa-siemens-tis-nd#sthash.cH9JmUZi.dpuf " Μιλάμε για φοβερό αμοράλισμο από τους Συριζαίους.

    • apostolis avatar
      apostolis @ ουδέτερος 16/06/2015 17:27:23

      Ο Σκουρλέτης καλά τα είπε . Ο Αντώνης Σαμαράς που την ξαναμάζεψε από τα αζήτητα τι λέει επί του προκειμένου ???

  13. Black Pit avatar
    Black Pit 16/06/2015 12:33:05

    Το ..πρόσχημα θα είναι οτι σαν.... Πρόεδρος της Πολιτικής Επιτροπής του Συμβουλίου της Ευρώπης, η Ντορίτα ζητά ενημέρωση. Η αλήθεια βέβαια, είναι αυτή που όοοολοι πολύ καλά καταλαβαίνουμε. Ασυγκράτητη η κερία, χωρίς αναστολές, λόγω και γονιδίων.


  14. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 16/06/2015 12:33:47

    Το παιχνιδακι ειναι το εξης: η ΝΔ επι αντωνη σαμαρα προσπαθησε να επιβαλει την δικη της ιδεολογια και πολιτικη στην κοινωνια. Προσπαθησε να αλλαξει στο status quo των πολιτικων και κοινωνικων συσχετισμων. "Η αριστερα διοικει, η ΝΔ επανερχεται μονο απο τον παγκο οταν χρειαστει. Η Ελλαδα ειναι αριστερη χωρα με αριστερες παρασιτικες πολιτικες". Υπο αυτο το πρισμα η Ν.Μπακογιαννη δινει γη και υδωρ σε αυτο το status quo. "Θα ερθει η σειρα μου οταν τα σκατωσει εντελως στη διαχειριση η αριστερα. Θα τα φτιαξω και οταν τα φτιαξω θα τα παραδωσω ετοιμα στην αριστερα παλι για φαγωμα". Αυτες ακριβως οι νοοτροπιες κατεστρεψαν την ιδεολογικη καθαροτητα της κεντροδεξιας στην Ελλαδα.
    Οσοι ειστε ντορικοι και ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ αυτο πρακτικα εισαστε αριστεροι. Διοτι δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να αλλαξει η Ελλαδα σε αυτο που οι ιδιοι πιστευετε οσο δινεται/δινετε γη και υδωρ στην ιδεολογικη ηγεμονια της αριστερας.
    Και επιστρεφω στην αρχη λεγοντας οτι για αυτο ο Σαμαρας επρεπε να επιβαλει. Να επιβαλει ελπιζοντας στη πορεια οτι θα φανουν οι καρποι και θα πειστει ο κοσμος για το ορθον της κεντροδεξιας ιδεολογικης ηγεμονιας.
    Και για αυτο τον εριξαν οι κουβεληδες αψηφοντας καθε λογικη εθνικου συμφεροντος. Διοτι το εθνικο συμφερον το δικο τους ειναι η παρασιτικη αριστερη ηγεμονια. Make no mistake ζουμε ιστορικες στιγμες. Ιστορικοτατες που θα αλλαξουν την Ελλαδα ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

  15. alex23 avatar
    alex23 16/06/2015 14:47:33

    η κ. μπακογιαννη χτιζει το οικουμενικο προφιλ της, βλεποντας ισως την αναγκη για οικουμενικη κυβερνηση να ερχεται με φορα και να εχει την εγκριση των ξενων..ισως για αυτο να την δεχτηκε και ο κ.τσιπρας..εχουν αλλωστε κοινους φιλους περα απο τον ατλαντικο..

    • deltaplus avatar