#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/08/2011 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ως που μπορεί να φτάσει ο αυτοεξευτελισμός μιας χώρας;


Η συμφωνία που υπέγραψε ο υπουργός οικονομικών της χώρας μας κ. Βενιζέλος με την Φινλανδία, πέραν των τεχνικών στοιχείων που επιδέχονται εξέτασης, αποτελεί μια ισχυρότατη νομική απόδειξη ότι:




Τουλάχιστον η Φινλανδία θεωρεί την κυβέρνηση της Ελλάδας και κατά συνέπεια την Ελλάδα αναξιόπιστη να τηρήσει την υπογραφή της στην δανειακή σύμβαση της με την Φινλανδία
Η υπογραφή του Έλληνα υπουργού στην συμφωνία σημαίνει ότι ο ίδιος και κατά συνέπεια και η κυβέρνηση της Ελλάδας αποδέχονται τη θέση της Φινλανδίας ως αληθή, δηλαδή αποδέχονται ότι η Ελλάδα είναι αναξιόπιστη.

 Θεωρώ αυτή την υπογραφή ως μια έσχατη (;) απόδειξη του αυτοεξευτελισμού της Ελλάδας στην παγκόσμια κοινότητα. Ενώ μέχρι σήμερα είχαμε τις απαξιωτικές δηλώσεις του κ. Παπανδρέου ανά την υφήλιο, σήμερα η Ελλάδα με την υπογραφή της Ελληνικής κυβέρνησης είναι και νομικά αναξιόπιστη, με αποτέλεσμα να προσέρχονται και άλλες χώρες, οι οποίες, βλέποντας ότι η κυβέρνηση της Ελλάδας έχει νομικά αποδεχθεί την αναξιοπιστία της, επιδιώκουν ανάλογη παροχή εγγυήσεων για τα δάνεια που θα δώσουν στην χώρα.


Εάν δεχθούμε αυτό που γράφεται στον τύπο ότι ο κ. Βενιζέλος είναι τρομερά  ευφυής (;) σε αντιδιαστολή με τον κ. Παπανδρέου που έχει νοημοσύνη μέσου ανθρώπου, τότε πως ο κ. Βενιζέλος (νομικός) υπέγραψε αυτήν την αυτοεξευτελιστική συμφωνία;


 Νίκος Χ. Βαρσακέλης


Αναπληρωτής Καθηγητής ΑΠΘ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. SERT avatar
    SERT 19/08/2011 12:11:58

    δεν ξέρω αλλά με το φτωχό μυαλό μου.....όταν δίνεις σε κάποιον ένα ποσό άτοκα για να σε δανείσει με αυτό το ποσό έντοκα, αυτό πώς λέγεται;ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΤΕ.....γιατί με το φτωχό μου μυαλουδάκι λέγεται ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ......

  2. φωνη avatar
    φωνη 19/08/2011 12:14:29

    Αυτά προσυμφωνήθηκαν. Η Κυβερνηση υπονομεύει μόνη της τη χώρα.
    Για ποιό λόγο να συμφωνήσεις για εγγυήσεις και για ποιό λόγο να ενδώσεις τόσο νωρίς και τόσο εύκολα στις απαιτήσεις ενός μικρού κράτους;

    Αυτό καπου αποσκοπεί. Δεν είναι λάθοι αυτά, είναι σχεδιασμός.
    Αποσκοπεί στο να δημιουργήσει προβλήματα στην 6 δόση;
    Αποσκοπεί στο να διαλυθεί εντελώς η συμφωνία;
    Αποσκοπεί στο να γίνει το χρέος ενυπόθηκο, όπως λέτε σε άρθρο σας;

  3. Kωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Kωστας Ε. Χριστοδουλου 19/08/2011 12:17:42

    Τωρα ,αρχιζει να φαινεται ολοκαθαρα ποσο οργανωμενο ειναι το "σχεδιο σωτηριας μας",με συνεργους δυστυχως ΟΛΟΥΣ !!!!Νομιζω οτι το καταλαβατε οι πλεον οι παντες .Αυτα...

  4. hotdog avatar
    hotdog 19/08/2011 12:48:05

    Ως που μπορεί να φτάσει ο αυτοεξευτελισμός μιας χώρας; ...περίμενε, είμαστε ακόμη στην ΑΡΧΗ!

  5. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 19/08/2011 13:21:59

    "Πως ο κ. Βενιζέλος (νομικός) υπέγραψε αυτήν την αυτοεξευτελιστική συμφωνία;"

    Μωραινει Κύριος όν βούλεται απωλέσαι.

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/08/2011 13:23:50

    Σύμφωνα με προσφιλή έκφραση του Βενιζέλου ''δεν έχει πάτο''..

  7. vasilia avatar
    vasilia 19/08/2011 16:00:21

    η κυβερνηση οργανωμενα μας οδηγει στην χρεωκοπεια.Εκτελουν κατα γραμμα το σχεδιο εξ0ντωσης της Ελλαδας.Γιαυτο και δεν νοιαστηκαν καθολου και για τιποτα παρα μονο για τις καλοκαιρινες τους διακοπες.

  8. Vasilis avatar
    Vasilis 19/08/2011 22:43:23

    Το Βενιζέλο δεν πρόκειται να πληρώσει δραχμή από τη τσέπη του μιας και δεν διακυβεύονται έσοδα και περιουσιακά του στοιχεία. Η δημόσια περιουσία στα παλιά του τα παπούτσια αφού δεν περιλαμβάνει καταθέσεις του σε κάθε μορφή στην ελλάδα και το εξωτερικό... Όλα τα "σκατά" που μας διοικούν από το "κυνοβούλειο" πρέπει να ΦΥΓΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!!

  9. Βαγγέλης avatar
    Βαγγέλης 20/08/2011 17:16:05

    Η Φινλανδία ζητούσε μετοχές σε εισηγμένες εταιρίες η' μετοχές στο ταμείο εκποιησεις τις Ελληνικής περιουσίας του κράτους,
    Τώρα πως καταληξαν σε μετρητά θέλει να διευκρηνιστη,ήταν πρόταση απο Ελληνικής η απο φόνος δίκης πλευράς.

    Βαγγέλης

  10. Βαγγέλης avatar
    Βαγγέλης 20/08/2011 17:20:38

    Διόρθωση στο πάνω post :
    Απο φινλανδικης πλευράς