#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/12/2010 09:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ως εδώ και μη παρέκει με τις αυξήσεις



Για σταθείτε ρε παιδιά εκεί στην κυβέρνηση. Πιστεύετε ότι ο κόσμος έχει κανένα μηχάνημα που κόβει λεφτά και όποτε θέλετε να βάζετε χέρι στην τσέπη του;

Ως εδώ και μη παρέκει. Την ίδια στιγμή που η συντριπτική πλειοψηφία των εργαζόμενων έχει χάσει μεγάλο μέρος από τους μισθούς και τις συντάξεις του, που χάνουν τις δουλειές τους χιλιάδες άνθρωποι και δεν ξέρουν αν θα έχουν την επόμενη μέρα στον ήλιο μοίρα, που πηγαίνουν στα σούπερ μάρκετ να βρουν τα φθηνά προϊόντα του Χρυσοχοϊδη και φεύγουν με άδεια χέρια, έρχεται η κυβέρνηση να ισοπεδώσει ότι έχει απομείνει.

Από την αρχή του χρόνου θα αυξηθούν τα εισιτήρια των μέσων μεταφοράς από 30% έως 50% ενώ ακόμη και οι ταρίφες στα ταξί θα είναι ακριβότερες κατά 2%. Κι αυτό είναι το λιγότερο. Ερχεται την Τρίτη η κυρία Μπιρμπίλη μαζί με τον εκλεκτό της κυβέρνησης στη ΔΕΗ, κ. Ζαβό, να ανακοινώσουν ελαφρά τη καρδία αυξήσεις έως και πάνω από 13% στα τιμολόγια της ΔΕΗ που θα ισχύσουν από την 1η Ιανουαρίου.

Εχουμε τρελαθεί τελείως δηλαδή. Την ώρα που αυξάνεται ο αριθμός όσων δεν έχουν να πληρώσουν τους λογαριασμούς σε ρεύμα και τηλέφωνο, έρχεται η κ. Μπιρμπίλη να βάλει κι άλλο χαράτσι στην οικιακή κατανάλωση.

Σύμφωνα με την πρόταση του υπουργείου, για την οικιακή κατανάλωση η μέση μεταβολή των τιμών ανά τετράμηνο διαμορφώνεται ως εξής:

* Από 0-800 κιλοβατώρες αύξηση 13,7%
* Από 801-1000 kwh αύξηση 2,6%
* Από 1001-1200 kwh αύξηση 2,7%
* Από 1201-1600 kwh αύξηση 2,7%
* Από 1601-2000 kwh αύξηση 1,6%
* Από 2001-3000 kwh μείωση 4,4%
* Από 3001 kwh και πάνω, μείωση 13,8%
Η δικαιολογία που δίνουν για τις αυξήσεις είναι ότι υπάρχει κοινοτική οδηγία η οποία λέει ότι οι αυξήσεις στις χαμηλότερες κατηγορίες κατανάλωσης και οι μειώσεις στις υψηλότερες γίνονται διότι τα τιμολόγια του ηλεκτρικού πρέπει να αντανακλούν το κόστος, όπως επίσης ότι πρέπει να αποφεύγεται η επιδότηση μιας κατηγορίας καταναλωτών από άλλη. Αυτό σημαίνει, σύμφωνα με τη ΔΕ΅Η ότι δε μπορεί όσοι έχουν υψηλή κατανάλωση να πληρώνουν υψηλά τιμολόγια, δυσανάλογα εκείνων που πληρώνουν άλλες κατηγορίες.

Κι ενώ η κυβέρνηση κάνει το σωστό και ρίχνει τα τιμολόγια σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις και εμπόρους, αποφασίζει ότι τα νοικοκυριά έχουν λεφτά άρα ας πάμε να τους τα πάρουμε. Αντί να πει από πού θα βρουν οι πολίτες να πληρώσουν το ρεύμα τώρα που τους έχουμε τσακίσει σε φόρους και περικοπές, πιστεύουν ότι έτσι θα γεμίσουν τα ταμεία της ΔΕΗ. Να μας το θυμηθείτε ότι θα πέσει τόσο πολύ η κατανάλωση ηλεκτρικούς ρεύματος που θα τρίβουν τα μάτια τους και θα βρίζουν για τις αυξήσεις που έκαναν.

Είναι τόσο άθλιοι οι τύποι που κάνουν τις αυξήσεις έως 13,8% χωρίς να υπολογίζουν την αύξηση του ΦΠΑ καθώς το ρεύμα πήγε στον συντελεστή 13% από 11%, άρα ακόμη πιο υψηλός ο λογαριασμός. Θα μας αλλάξουν τα φώτα με λίγα λόγια.

Για την ιστορία, αύξηση 5% προβλέπεται και στα αγροτικά τιμολόγια ενώ οι μειώσεις σε επιχειρήσεις είναι:
- Για τις μικρές εμπορικές και βιομηχανικές επιχειρήσεις (με ισχύ εγκαταστάσεων έως 25 κιλοβάτ) προβλέπονται μειώσεις 7 και 5,9% αντίστοιχα.

- Για τις μικρομεσαίες (ισχύς 25 έως 250 κιλοβάτ) θα υπάρξουν μειώσεις 4,3% στο εμπορικό και αυξήσεις 6,1% στο βιομηχανικό τιμολόγιο.
- Οι μεγαλύτερες μειώσεις (18,4% και 13,5% αντίστοιχα) αναμένονται στις εμπορικές και βιομηχανικές επιχειρήσεις αντίστοιχα που κάνουν χρήση του νυχτερινού τιμολογίου (προϋπόθεση είναι το 50% τουλάχιστον της κατανάλωσης να γίνεται τις νυχτερινές ώρες, από τις 10 το βράδυ ως τις 8 το πρωί).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 28/12/2010 09:31:51

    και το χειροτερο ειναι οτι δεν υπαρχει κανεις να μας προστατεψει!

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Enzo 28/12/2010 10:02:06

      To astiko komma "νεα δημοκρατια" θα σε προστατέψει Enzo μου, μη φοβάσαι! Όταν βγει κυβέρνηση [ποτέ] θα τα πάρει όλα τα μέτρα πίσω [ποτέ] και επιτέλους θα γνωρίσουμε τη νέα μεταπολίτευση και την ανάπτυξη [όταν θα έχουμε πεθάνει όλοι].
      Το πήρα απόφαση αγαπητοί φίλοι. Δεν υπάρχει νδ [τι σας λεω τώρα ε;] δεν υπάρχει ελπίδα και προοπτική ούτε κι από τον Σαμαρά.
      ΚΑΝΕΙΣ δεν αντιστέκεται, κανεις δεν πολεμά αυτή την κυβέρνηση εκτός από την ευνουχισμένη και διαμελισμένη Αριστερά. Η Δεξιά πέθανε.

      • Enzo avatar
        Enzo @ Ηλίας 28/12/2010 10:57:21

        αυτο διαπιστωνω καθημερινα και στεναχωριεμαι.

  2. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 28/12/2010 09:59:52

    προς ENZO
    "και το χειροτερο ειναι οτι δεν υπαρχει κανεις να μας προστατεψει!"

    Ο καλύτερος υπερασπιστής των δικαιωμάτων σου είναι ο εαυτός σου! Μη περιμένεις τους άλλους να καθορίζουν τη ζωή σου, ανέλαβε την υπεράσπιση μόνος σου του εαυτού σου.

  3. Δ.Φ. avatar
    Δ.Φ. 28/12/2010 10:00:45

    πληρωνουμε τωρα την παλαιοκοματικη αντιληψη του πολιτικου συστηματος κ τους ασχετους πολιτικους μας...αλλημονο σε αυτους που το εισοδημα τους δεν υπερβαινει τα 1000ε,τυχαιο ποσο...τωρα ισχυει οπου πτωχος κ η μοιρα του...το 20% των ελληνων που ζουσε κατω απο το οριο της φτωχιας,τωρα δεν ζει...πεθαινει πιστεψτετο ειναι αληθεια...καλη σας χρονια,τυπικα, αδυνατο να ειναι καλη με τετοιες αυξησεις...υπομονη φιλοι μου...

  4. thpr avatar
    thpr 28/12/2010 10:17:47

    «Εμείς, που κάτι σκαμπάζουμε περισσότερο από οικονομικά, αναρωτιόμαστε διπλά και λέμε: Πως είναι δυνατόν μια κυβέρνηση, η οποία επικαλείται την κρίση, να λέει ότι, εν μέσω κρίσης, αφαιρώ από την οικονομία, αντί να προσθέτω; Πρωτοτυπία! Να την εντάξουμε στα εγχειρίδια οικονομικών στα πανεπιστήμια! Εφόσον η χώρα είναι σε οικονομική κρίση και περνάμε δύσκολες στιγμές, βοηθάς την οικονομική δραστηριότητα, βοηθάς το εισόδημα. Δεν αφαιρείς, δεν στραγγαλίζεις περαιτέρω.» (Ομιλία Γιώργου Παπακωνσταντίνου για το φορολογικό νομοσχέδιο 9/9/2008)

    h++p://www.dimitris-stergiou.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=238:2010-12-15-13-01-18&catid=39:2010-06-08-07-31-03&Itemid=62

  5. zackii avatar
    zackii 28/12/2010 11:40:13

    Κάποτε στη γειτονιά μου υπήρχαν κάποιοι μπράβοι. Σκληροί τύποι που τράβαγαν πιστόλι με το παραμικρό. Δεν φοβόντουσαν φυλακή κλπ. Ξέρετε τι μου έλεγαν μόνο ότι έτρεμαν? Μην τους πιάσουν και τους κατεβάσουν στα υπόγεια στην ασφάλεια...γιά τα περαιτέρω. Αυτό φοβούνται κι αυτά τα λαμόγια οι πολιτικοί, σας διαβεβαιώ. Ούτε γιαούρτια, ούτε φτύσιμο. Εξάλλου τα σκουλήκια δεν φοβούνται τις ροχάλες. ΞΥΛΟ ΛΟΙΠΟΝ ΟΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΤΕ

  6. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 28/12/2010 12:44:24

    Εγγραφα προ μηνών στο άρθρο μου:

    ΔΕΗ : Θα πληρώσουμε το κόστος της “Πράσινης” Απάτης;
    http://netakias.wordpress.com/2010/10/08/greeneconomyfraud/

    "....Το Κράτος έχει την Ελάχιστη υποχρέωση να προσφέρει και στο τελευταίο Ελληνα Πολίτη, στην πιο απομακρυσμένη Εσχατιά της χώρας, Ασφάλεια, Παιδεία, Υγεία, Συγκοινωνία, Νερό και Ρεύμα.

    Δεν είμαι κομμουνιστής, αλλά από πότε το Νερό πρέπει να έχει κέρδος; Δεν είπα ότι είναι δωρεάν, αλλά δεν μπορείς να το ορίζεις βάση της Κερδοφορίας. Η αποδόμηση άρχισε από τις Τηλεπικοινωνίες και τώρα έχει σειρά το Ρεύμα.

    Η ΔΕΗ λοιπόν, σύμφωνα με την γκεμπελική μέθοδο, κατηγορείται από τα MME ότι έχει “ΤΟ ΠΙΟ ΦΘΗΝΟ ΡΕΥΜΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ!”.

    Προσέξτε, δεν κατηγορείται ότι είναι ζημιογόνος, αλλά φθηνή!

    Μα νόμιζα ότι ο “υγιής” ανταγωνισμός ήταν η ραχοκοκκαλιά του ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ!

    Aπό πότε το φθηνό ρεύμα έγινε Έγκλημα;

    Από τότε που θέλουν να μπουν στο παιχνίδι ΙΔΙΩΤΕΣ, όχι γιατί αυτοί δεν μπορούν να παράγουν φθηνό ρεύμα, αλλά γιατί θέλουν “ακριβά” κέρδη. Το θέατρο του ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ!!!

    Δηλαδή το οικονομικό και μόνον όφελος του ενός, υπεράνω μιας ολόκληρης κοινωνίας!

    Εν μέσω κρίσης!....."

    http://netakias.wordpress.com/2010/10/08/greeneconomyfraud/

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/12/2010 13:20:14

    *Σε περίπου 41% έφθασε η συμμετοχή του ομίλου Λάτση στο μετοχικό κεφάλαιο του ομίλου των Ελληνικών Πετρελαίων, από 39% στα τέλη του 2009. Σύμφωνα με ανακοίνωση των ΕΛ.ΠΕ. στο Χ.Α. ο όμιλος Λάτση, μέσω της Paneuropean Oil and Industrial Investment Ltd ελέγχει μερίδιο 40,984%.

    ΠΠ

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/12/2010 13:24:09

    ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΕΗ 2009…………. σε ’000 Ευρω

    ΚΕΡΔΗ/ (ΖΗΜΙΕΣ) ΠΡΟ ΦΟΡΩΝ 993.099 !
    Φόρος Εισοδήματος 12 (299.780)
    ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ/ (ΖΗΜΙΕΣ) 693.319
    Συγκεντρωτικά συνολικά εισοδήματα
    /(ζημίες) περιόδου μετά από φόρους 1.480.42ι
    Λειτουργικό κέρδος προ μεταβολών
    κεφαλαίου κίνησης 2.020.559
    Χρηματικά διαθέσιμα, τέλους χρήσης 480.042
    ΠΩΛΗΣΕΙΣ Σύνολο 6.030.381
    ΑΜΟΙΒΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Σύνολο 1.124.457 ( ειδες η ΔΕΗ ???????!!!! )
    Αμοιβές μελών Δ. Σ. 1.186
    Αμοιβές Αναπλ. Διευθ Συμβ κ ΓενΔντων2.154

    22. ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΠΡΟΣ ΠΩΛΗΣΗ
    - Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος 30.982
    - ΑΓΕΤ Ηρακλής 2.945
    - ΕΒΕΤΑΜ 241
    - ΔΕΣΜΗΕ 144

    ΑΓΟΡΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑς ΑΠΟ εξωτερικό 160.863 ( ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ )

    σελ. 131
    Τράπεζα Κρήτης:
    Από το 1989 υφίσταται εκκρεμότητα με την παλιά «Τρά-
    πεζα Κρήτης», όταν η Τράπεζα βρισκόταν υπό καθε-
    στώς εκκαθάρισης. Συγκεκριμένα, η ΔΕΗ με την από
    22 Ιουλίου 1991 αγωγή της κατά της Τράπεζας Κρήτης
    ζητούσε να καταδικαστεί η τελευταία να της καταβάλει
    το ποσό των 2,2 δισ. δρχ. περίπου (Ευρώ 6,5 εκατ.), για
    το λόγο ότι η μετατροπή των απαιτήσεων της ΔΕΗ κατά
    της Τράπεζας σε συμμετοχή στο μετοχικό κεφάλαιο της
    τελευταίας και σε αναγκαστικό δάνειο προς αυτήν, η
    οποία επιβλήθηκε με την υπ’ αριθ. 21/9-6-1989 Πράξη
    του κατά τον ανωτέρω χρόνο Προσωρινού Επιτρόπου
    της Τράπεζας, ήταν ανίσχυρη. !!!!!!! χαχαχαχαχχαααααααααααααααααα

    σελ. 138
    “Οφειλές Λάρκο Γ.Μ.Μ.Α.Ε.
    Η εταιρεία ΛΑΡΚΟ Γ.Μ.Μ.Α.Ε., από τον Δεκέμβριο 2008
    δεν καταβάλλει το αντίτιμο των καταναλώσεών της για
    ηλεκτρική ενέργεια. Για τις οφειλές της περιόδου από
    1 Νοεμβρίου 2008 έως 30 Απριλίου 2009, έχει ασκη-
    θεί αγωγή κατά της εταιρείας ενώπιον του Πολυμελούς
    Πρωτοδικείου Αθηνών (ποσού Ευρώ 24,2 εκατ.) ενώ για
    τις εφεξής της ανωτέρω περιόδου οφειλές της για ανεξό-
    φλητα τιμολόγια κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας έχει
    ασκηθεί και δεύτερη αγωγή (ποσού Ευρώ 18,8 εκατ.) οι
    οποίες θα εκδικασθούν την 10 Μαρτίου 2011.” χαχαααααααααααα

    Αλλαγή πιστοληπτικής διαβάθμισης (rating) της ΔΕΗ Α.Ε. από οίκους αξιολογητών
    Τον Μάρτιο του 2009, ο Οίκος S&P υποβάθμισε την πι-
    στοληπτική ικανότητα της ΔΕΗ σε ΒΒΒ- από ΒΒΒ, διατη-
    ρώντας την προοπτική σταθερή (stable outlook). Επί-
    σης, από τον Μάρτιο του 2009 ο Οίκος MOODY’S δεν
    αξιολογεί πλέον την πιστοληπτική ικανότητα της ΔΕΗ
    αφού η αξιολόγησή του αναφερόταν σε ένα διεθνές
    ομολογιακό δάνειο ύψους Ευρώ 500 εκατ. το οποίο