01/12/2009 18:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ως αρχηγός μειοψηφίας εμφανίστηκε η κ. Μπακογιάννη



Την εντύπωση ότι προσήλθε στο νέο αρχηγό του κόμματος όχι ως στέλεχός του, αλλά ως εκπρόσωπος του 40% δημιούργησε σε ψύχραιμους παρατηρητές το ύφος των σημερινών δηλώσεων της κ. Μπακογιάννη, αλλά και το γενικότερο κλίμα των δηλώσεων και αντιδηλώσεων. Σαν να πήγε δηλαδή όχι για να συνεργαστεί με το νέο αρχηγό, αλλά για να διαπραγματευτεί μαζί του.

«Είχαμε μία πρώτη, πολιτική συζήτηση με το νέο πρόεδρο του κόμματος» δήλωσε στους δημοσιογράφους, εξερχόμενη της Ρηγίλλης. «Κουβεντιάσαμε για τις πολιτικές θέσεις της Νέας Δημοκρατίας και για τον κοινό μας στόχο, ο οποίος είναι μια μεγάλη κεντροδεξιά, μια σύγχρονη ευρωπαϊκή κεντροδεξιά και πιστεύω ότι γι’ αυτό το στόχο θα δουλέψουμε όλοι μαζί», πρόσθεσε η κ. Μπακογιάννη, ενώ σε ερώτηση για το δικό της ρόλο απάντησε: «Εγώ είμαι στρατιώτης της παράταξης χρόνια τώρα, και θα παραμείνω στρατιώτης αυτής της παράταξης».

Μιλώντας όμως στο Mega, σήμερα το πρωί ο Κυριάκος Μητσοτάκης δήλωσε μεταξύ άλλων ότι προϋπόθεση της ενότητας είναι να σεβαστούν αλλήλους νικητές και ηττημένοι, ενώ σημείωσε ότι η διαφορετική άποψη δεν συνιστά αμφισβήτηση του αρχηγού. Μίλησε δηλαδή καθαρά για δύο τάσεις μέσα στη ΝΔ, για δικαίωμα στην διαφορετική άποψη και για σεβασμό της μειοψηφίας από την μειοψηφία.

 

Το ίδιο έκανε χθες το βράδυ στην τηλεόραση και η Σοφία Βούλτεψη που ανήκει στον στενό κύκλο της οικογενείας.

Στο μεταξύ ο κ. Μιχαλολιάκος επεσήμανε ότι «η εντολή των 800.000 είναι δεσμευτική». «Δεν μπορεί να ξαναγίνει η ΝΔ δύο κόμματα μέσα σε ένα κόμμα, που το μισό θα υπονομεύει το άλλο μισό για να χάνουμε τις εκλογές. Ο βηματισμός πρέπει να είναι να κερδίζουμε τις εκλογές. Ξέρω ότι ο Σαμαράς θέλει μια ΝΔ που να μας χωράει όλους, εκτός από εκείνους που θέλουν να ασκήσουν την πολιτική μόνο προς ίδιον όφελος και όχι προς όφελος της κοινωνίας και δεν τον νοιάζει αν τον ψήφισαν ή αν τον υποστήριξαν», πρόσθεσε.

Στην ενότητα της παράταξης αναφέρθηκε και ο Ευριπίδης Στυλιανίδης, ένας από τους βουλευτές της ΝΔ ο οποίος δεν είχε υπογράψει καμία από τις υποψηφιότητες, σε δηλώσεις του στον ίδιο ραδιοσταθμό. «Από τη στιγμή που πολλοί κοινοβουλευτικοί μαζί αποφασίσαμε να μην συνυπογράψουμε καμία υποψηφιότητα για να μην πολώσουμε το κλίμα, αυτό που θα έπρεπε να κάνουμε για πρώτη φορά είναι να ακούσουμε τον κόσμο μας και όχι να προσπαθήσουμε να τον χειραγωγήσουμε», ανέφερε.

Από την πλευρά του ο κ. Θανάσης Κοκκινούλης, πρόεδρος Ένωσης Αγροτικών Συνεταιρισμών Λάρισας, μιλώντας και πάλι στο ρ/σ Θέμα, εκτίμησε ότι όσοι συντάχθηκαν με τη Ντόρα Μπακογιάννη θα πάνε τώρα με τον Αντώνη Σαμαρά, ενώ ερωτηθείς αν η κ, Μπακογιάννη μπορεί να συνυπάρξει με τον κ. Σαμαρά, απάντησε: «υπάρχει κανείς που να ασχολείται με την πολιτική και να πίστευε ότι αν έχανε ο Σαμαράς ή η Μπακογιάννη που έχασε, για αυτούς η πολιτική τέλος; Θα αναγκαστούν να συνυπάρξουν, αλλά δεν βλέπω πολιτικό μέλλον».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/12/2009 18:25:37

    Ελατε τωρα.Η ορολογια "στρατιωτης της παραταξης" ειναι αψογη και δεν μετραει το υφος αλλα τα λογια.Οσο για τους αλλους υπενθυμιζω οτι στο ΠΑΣΟΚ ο ιδιος ο Βενιζελος μιλαγε για "ρευμα" και τα παρομοια και οχι οι προσκειμενοι.
    Εξαρταται και απο τις κινησεις και τις θεσεις Σαμαρα φυσικα. To ειπε αλλωστε-οι πολιτικες θεσεις εχουν σημασια.

    • γιωργος avatar
      γιωργος @ ψυχραιμια 01/12/2009 18:38:30

      παντως ψυχραιμια δεν μπορει αλλο να συνεχιστει αυτη η κατασταση!!ο ενας να υπονομευει τον αλλο!ηδη την πληρωσε ο καραμανλης!αν συνεχισουμε ετσι δε θα δουμε ποτε εξουσια και οταν τη δουμε θα εχουμε τα φαινομενα της πενταετιας.χρειαζονται ΝΕΑ προσωπα,αφθαρτα και ενοτητα.

  2. KAISER avatar
    KAISER 01/12/2009 18:39:02

    Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΕΝΟΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΕΛΛΗΝΑ του Μ.ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ για τον Α.ΣΑΜΑΡΑ που δυστυχώς περνάει στα ψιλά από πολλούς μικρόψυχους .

    «Αγαπητέ μου Αντώνη, πανηγυρίζω κι εγώ μαζί σου στην θριαμβευτική σου νίκη που διανοίγει μια νέα προοπτική για την Ελλάδα μας!
    Με αγάπη, δικός σου, Μίκης».

  3. mara avatar
    mara 01/12/2009 18:56:54

    Πάντως, εξερχόμενη των γραφείων της Ρηγίλλης δήλωσε ότι ήταν πάντοτε στρατιώτης… στην παράταξη και έτσι θα παραμείνει…. εξακολουθώντας να προσβάλει την νοημοσύνη μας.
    Έ! Όχι κα Ντόρα και στρατιώτης, ΑΡΧΙΕΠΙΤΕΛΑΡΧΗΣ ήσουνα και μάλιστα του καταποντισμού του κόμματος και του ίδιου του πρώην προέδρου κ. Καραμανλή.
    (πάντως είπες και μία αλήθεια, ότι από σήμερα, όντως θα είσαι απλός στρατιώτης. Στο χέρι σου βέβαια είναι άν θέλεις να είσαι “μόνιμος” ή θέλεις να “απολυθείς” σύντομα….

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ mara 01/12/2009 19:17:55

      Mάρα από μια περιήγηση στο διαδίκτυο μπορώ να καταλάβω πλήρως την επιμονή σου....
      Θυμίζω πως την επομένη των εσωκομματικών τους εκλογών ο ΓΑΠ δεν συνάντησε τον Βενιζέλο
      Θυμίζω πως την επομένη των εσωκομματικών τους εκλογών όλοι μα όλοι οι υποστηριχτές του Βενιζέλου και στα ΜΜΕ και στο διαδίκτυο υποστείλλαν το φλάμπουρο. μαχαίρι.
      και βέβαια θυμίζω πως σε δύο χρόνια μετά από αυτές τις εσωκομματικές εκλογές γίνανε κυβέρνηση και οι υποστηριχτές του Βενιζέλου και ο ίδιος είναι στον πυρήνα της κυβέρνησης...
      Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα στη Νέα Δημοκρατία την επομένη των εκλογών... και είναι αλήθεια πως ο λύκος δεν αλλάζει την προβειά του....

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ B.K.Σ. 01/12/2009 20:00:38

        Όλοι, πλην εξαιρέσεων, θα πάνε με το νέο αρχηγό. Οι εξαιρέσεις θα θαφτούν μόνες τους. Το μήνυμα το πήραν όλοι. Αν η Ντόρα μείνει με λούζερς τύπου Γιακουμάτου, θα γίνει γραφική. Μόλις κουνηθεί, θα πάει από εκεί που ήρθε. Τα γνωρίζει αυτά.

        Υπάρχει διαφορά με το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ. Ήταν κληρονομικά δικό του, ενώ τώρα έχουμε εκδίωξη κληρονόμου. Ο Αντώνης είναι σε διαφορετική θέση σε σχέση με το ΓΑΠ. Καλά έκανε και τη συνάντηση, διότι το μεταξύ τους χάσμα ήταν μεγαλύτερο.

        Θέλω να επαναλάβω πόσο μου την πέσανε για γλείψιμο όσοι ήξεραν ότι είμαι με το Σαμαρά. Αυτό δείχνει το μέγεθος της δύναμης και της δυναμικής που δώσαμε στο νέο αρχηγό. Αν την αξιοποιήσει σωστά, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Αν κάνει λάθη, αν συνεχίσει να κάνει λάθη όπως αυτό με τον Ταρζάν, ζήτω που καήκαμε.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Blimblomblim 01/12/2009 20:34:44

          ΒΒΒ με προβλημάτισε πολύ ο κόσμος της Μπακογιάννη στο διαδίκτυο. Δεν είναι δυνατόν να εμφανίζει τέτοιο τραμπουκισμό το υποτίθεται μη δεξηό κομμάτι της παράταξης....
          Τα στελέχη θα τηρήσουν τον πολιτικό πολιτισμό σύμφωνοι, αλλά εάν στη βάση διογκώνεται η ψυχική ρήξη που μέχρι τις εκλογές είναι και κατανοητό να υφίσταται, δεν είναι απλώς θέμα πικρίας, είναι κάτι πιο βαθύ...

        • Giorgos_T avatar
          Giorgos_T @ Blimblomblim 01/12/2009 21:07:00

          Πως το είπες; Μη δεξιό υποτίθεται;

          Μα... αυτοί κορίτσι μου, οι πιο πολλοί, Είναι η κακως εννοούμενη Δεξιά προσωποποιημένη. Και ατυχώς είναι μπόλικοι.

          Καταρχήν, είναι οι πιο εύποροι, το ξέρουμε από τις δημοσκοπήσεις.

          Δεύτερον είναι οι κληρονόμοι του παραδοσιακού, αρτηριοσκληρωτικού μηχανισμού της ΝΔ, που ανάγει τις ρίζες του στον εμφύλιο, να μην πω στο Διχασμό.

          Τρίτον είναι οι πιο φιλοαμερικανοί - η αρχηγός τους τρώει με τον ηγέτη - σύμβολο των Ρεπουμπλικάνων.

          Τέταρτον είναι οι μίμοι των ξένων συνηθειών, διότι ούτε ένας διανοούμενος -πλην Αδριανόπουλου, αν ειναι διανοούμενος- δεν πήρε το μέρος της Μπακογιάννη.

          Πέμπτον, είναι όλοι σχεδόν στην "Παλιά Ελλάδα" και όχι στις Νέες Χώρες ΄(πλην Κρήτης για προφανείς λόγους).

          Έκτον είναι κοινωνικά συντηρητικά άτομα, διότι ο μέσος όρος ηλικίας είναι μεγαλύτερος από των ψηφοφόρων του Σαμαρά.

          Έβδομον, είναι άτομα με ελειμματικό πολιτικό λόγο, διότι όλο λένε "ο αποστάτης και ο αποστάτης".

          Όγδοον, πολλοί έχουν σχετικοποιημένη εθνική συνείδηση, ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε ξένου δυνάστη και τη μόδα της εποχής..

          Και ένατον, είναι αρκετοί ρατσιστές διότι είναι ψηφοφόροι του ΛΑΟΣ που έτρεμαν την εκλογή σαμαρά.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Blimblomblim 01/12/2009 21:16:14

          ...είναι το πιο άθλιο κομμάτι μέσα σ΄ αυτή την παράταξη. Άστεγους τους περιμάζεψε, μιας και ξεσαλώναν στην Ενωση Κέντρου και τους ξωπέταξε, βρέθηκαν να συνεχίζουν και να ροκανίζουν τις ψυχές ανθρώπων καλοπροαίρετων και ανυποψίαστων. Φθάσαν να του λένε ντροπή σου που είσαι δεξηός! είσαι φιλελεύθερος! (το νέο- του το κρύβανε μη τυχόν και αρχίσουν οι υποψίες) και τώρα σηκώσαν τα φλάμπουρα του 40%, ό,τι δεν τόλμησε να κάνει δηλαδή ο Βενιζέλος στο Πασόκ...
          Πραγματικά θα αναμένουμε με ενδιαφέρον τις εξελίξεις...
          ενώ πριν δυό χρόνια και ξέραμε πως θα βγει ο ΓΑΠ κόντρα στους διαπλεκόμενους και πως αυτοί οι ίδιοι οι διαπλεκόμενοι θα κάνουν πέτρα την καρδιά τους να τον κάνουν οσονούπω αρχηγό...
          για τη Νέα Δημοκρατία καθώς φαίνεται τίποτα δεν θά ΄ναι εύκολο. ίδωμεν...

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 01/12/2009 21:19:57

          Έκανα κι εγώ τις ίδιες σκέψεις, Β.Κ.Σ. Δεν μπορούσα να το πιστέψω, να βλέπω τέτοια ένταση.

          Νομίζω ότι οφείλεται στο 1993 και μόνον. Αργά ή γρήγορα, αυτό θα περάσει. Ο Αντώνης είναι ανθρώπινος και μπορεί να πείσει ακόμη και το σημερινό εχθρό του. Μιλάω από πρώτο χέρι, διότι ήμουν κι εγώ σε αυτούς που τον έλεγαν προδότη.

          Άλλωστε, η παρουσία του στην αρχηγία θα του δώσει μια νεοδημοκρατική νομιμοποίηση που του έλειπε ακόμη μέχρι προχθές. Προϊόντος του χρόνου, αυτό θα γίνεται πιο έντονο και θα κόβει μέρα με τη μέρα οπαδούς από τους "αντιπάλους". Κάθε φορά που θα κάνει μια καινούργια πατάτα ο ΓΑΠ, ο νεοδημοκράτης θα προσβλέπει φυσιολογικά στον αρχηγό του το Σαμαρά.

          Το ερώτημα είναι επίσης για πόσον καιρό θα λουφάζει η Ντόρα και ο περίγυρος, διότι αν υποστείλουν αυτοί την σημαία της αμφισβήτησης, τότε δεν θα διατηρηθεί αυτός ο τραμπουκισμός για πολύ.

        • Giorgos_T avatar
          Giorgos_T @ Blimblomblim 01/12/2009 21:25:18

          Ασε που ο νεο-φιλευθερισμος δεν ειναι ιδεολογια αλλα οικονομικα εποχης Πινοσετ...

          Το " δεν υπαρχει κοινωνια, μονο ατομα και οικογενειες", δεν το ειπε κανεις εδω....

          Η Θατσερ που προσκυνουσε ο Αδριανοπουλος το ειπε.

          Ποιον στηριζε χθες ο Αδριανοπουλος;

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Blimblomblim 01/12/2009 21:34:36

          κρατάω μια εικόνα Γιώργο και ΒΒΒ, τον γυιό του να τον κοιτάει με ανεστραμμένο το κεφάλι όταν μίλησε ως εκ του σύνεγγυς αρχηγός στον κόσμο που τον επευφημούσε έξω από τα γραφεία της Νέας Δημοκρατίας. Αυτή η νέα γενηά που μπολιάζεται με τις αξίες, με τις αρχές, με τα οράματα που εμπνέει ο Αντώνης Σαμαράς, είναι η ομορφότερη εικόνα της πατρίδας μας...
          και στη ΝΕΤ αυτόν τον αξιαγάπητο άνθρωπο να τον βλέπεις πως αρχοντικά είναι δίπλα στον αμερικανό πρέσβη, πως στιβαρά ξεκινά την οικονομική αντιπολίτευση που έχει ανάγκη ο τόπος μας...
          ...μας έδωσε πολύ μεγάλη χαρά! πολύ μεγάλη!

  4. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 01/12/2009 19:17:51

    Ελπίζω να έχουν αντιληφθεί τα ντοράκια ότι προχθές βγάλαμε αρχηγό κόμματος και δεν εκλέξαμε νέα κοινοβουλευτική ομάδα όπου ο Σαμαράς έχει 51 έδρες, η Ντόρα 39 και ο Ψωμιάδης 10. Για να μην τρελλαθούμε τελείως.

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/12/2009 19:30:03

    Το είχα γράψει ως σχόλιο και σε άλλη δημοσίευση, και φαίνεται να επαληθεύεται:

    H (ιησουίτικη, ανομολόγητη) συνέχεια τής περί στρατιώτη της παράταξης φράσης της Ντόρας είναι η εξής: “…μέχρι να “ανακαλύψω” ότι μετατοπίζεις το κόμμα προς τα δεξιά και να την κάνω, ιδρύοντας νεοφιλελεύθερο κόμμα όπως με παρότρυνε έμμεσα και ο Ανδριανόπουλος”…

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Αυριανιστής 01/12/2009 19:45:15

      ΣΤΟ ΚΑΛΟ
      ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΛΕΙΨΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/12/2009 19:53:16

    Μόλις βγήκε νέος Πρόεδρος, 2 μήνες μετά από εθνικές εκλογές. Εκτός απροόπτου, θα έλεγα ότι έχει καιρό να οργανώσει αυτό που θέλει να κάνει. Εν τω μεταξύ, θα ξεκινούσα με καθαρά χαρτιά. Επανίδρυση του κόμματος. Όλοι ξέρουμε ποιοί είναι οι βαρώνοι και ποιοί οι πονηροί και ποιοί οι φελοί. Για τους ροκανιστές επίσης ξέρουμε: Όλοι οι αμφίβολοι ΈΞΩ, και μετά δεχόμαστε αιτήσεις. Δεν έχει νόημα αλλιώς. Θα φθαρεί στο μπούρου μπούρου και το χρατς χρουτς με όλα τα κανάλια με την κυρία. Εξω η κυρία. Στο Βυζάντιο θα είχε και χειρότερα, αλλά τώρα ούτε τυφλώνουμε, ούτε στέλνουμε σε μοναστήρια. Αλλά ΈΞΩ.

    Αυτό το «στρατιώτης της παράταξης» ακούστηκε σαν το τέταρτο ψέμα. Τα ξέρουμε τα πρώτα τρία: Δεν θα το βάλω όλο μέσα, θα σε σέβομαι το πρωί, και η επιταγή έρχεται με το ταχυδρομείο.

  7. Κρης avatar
    Κρης 01/12/2009 20:20:56

    Τελικα

    πασοκ 43.92 %
    νδ 33.48 %

    διαφορα 10,44 μοναδες

    ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ 386.400 50,06%
    ΝΤΟΡΑ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ 306.625 39,72%

    διαφορα 10,34 μοναδες

    τι κανει καμμια φορα η αριθμητικη

  8. XAPLAS avatar
    XAPLAS 01/12/2009 20:21:34

    Τωρα ο Κυριακος στον ΑΝΤ1. Τα ιδια Παντελακη μου, τα ιδια Παντελη μου.

  9. Νεοδημοκράτης avatar
    Νεοδημοκράτης 01/12/2009 20:56:45

    Πάντως με το πληροφοριακό σύστημα ξεφτιλιστήκαμε εντελώς

  10. inquisitor avatar
    inquisitor 01/12/2009 21:33:40

    Καλά εννοείται χαράς ευαγγέλια για το antinews.
    Τι θα κάνει η Μπακ. από δω και πέρα; Μα φυσικά θα ...υπονομεύει, ό,τι κι αν κάνει ή δεν κάνει.
    Έτσι θα φάμε άλλα 4 χρόνια στο ίδιο βολί. Σα να μην άλλαξε τίποτε δλδ.

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ inquisitor 01/12/2009 22:49:42

      Μην ξεχνάς πως ισχυρίστηκε πως κάποιοι στο διαδίκτυο, την βρίζουν όλη μέρα. Δεν είχε, φυσικά, τα κότσια να κατονομάσει το antinews, ούτε τα στοιχεία για να αντικρούσει όσα της καταλογίζονται. Για τον Τριανταφυλλόπουλο, που επίσης την έβριζε, δεν είχε αναστολές.

      Ωραίος που είναι ο κόσμος, ε;

  11. Dora avatar
    Dora 01/12/2009 21:40:38

    "Patera, ta'ma8es ta nea?!"

  12. beniz avatar
    beniz 01/12/2009 21:49:47

    Αντώνη Σαμαρά σε ψηφίσαμε για την αλλαγή.Οχι συμβιβασμούς οχι ισοροπίες γιατι με τον Καραμανλή τα πληρώσαμε πολύ ακριβά.Σοβαρότητα και υπευθινότητα.Οι δοκιμασμένοι 6 χρόνια δικαιούντε να ξεκουραστούν.

  13. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 01/12/2009 21:50:18

    Δεν θα φύγει, εκτός αν καταφέρει αξιόπιστα να οργανώσει το σύστημά της έξω από τη ΝΔ, ώστε να εξακολουθεί να της αποδίδει οικονομικά.

    Αν κοπούν τελείως οι δυνατότητες για μάσα, τότε μπορεί να σκεφτεί να φύγει, μήπως και τα καταφέρει καλύτερα έξω. Όμως τη συμφέρει να περιμένει να γίνει υπουργός ξανά (ίσως υπουργός Άμυνας, όπως κάθε εσωκομματικός ηττημένος βλ. Τσοχατζόπουλο, Βενιζέλο). Έχουν λεφτά για να τα βγάλουν πέρα μέχρι τότε.

  14. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 01/12/2009 22:01:57

    H Ντορα θα εχει οσο ζωτικο χωρο της επιτρεψει ο Σαμαρας.
    Τα τσουτσεκια της εχουν ηδη αρχισει τις διαπραγματευσεις για το τομαρι τους.
    Η ιδια ξερει πως οτι και να πει, οπως και να το παρουσιασουν οι Πρετεντερηδες, θα ακροβατει χωρις διχτυ ασφαλειας.
    Σε αντιστοιχη περιπτωση στο Πασοκ με τα τσουτσεκια του "ρευματος" σε υπερδιεγερση (Παπαδοπουλος, Μπιστης, Μιλενα) και το MEGA σε διατεταγμενη υπηρεσια, ο ΓΑΠ εκλεισε το παραθυρο σε μια συναντηση με τον ..."μελλοντικο ηγετη της δημοκρατικης παραταξης" ενα πρωι του Γεναρη του 2008, και δεν ανοιξε ρουθουνι. Με τον ιδιο τροπο εκπαραθυρωθηκε ο Σημιτης (δις).
    Καλα θα κανει η Ντορα να διαπραγματευτει την προσωπικη της πολιτικη παρουσια, γιατι ο εσωκομματικος μηχανισμος του Μητσοτακη πλεον εξαρθρωθηκε.
    Μενει να εξαρθρωθουν οι εκτελεστικοι βραχιονες περαν του κομματος (δικαστες, στρατηγοι, πενεπιστημιακοι, δεσποτες κλπ).
    Και εδω, ισχυει η θεωρια των συγκοινωνουντων δοχειων.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ αρχισαμε 01/12/2009 22:26:27

      Το εκπληκτικό με το Μητσοτάκη ήταν ότι σήκωνε ένα τηλέφωνο και σου τελείωνε κατευθείαν τη δουλειά. Αυτό ήταν θέμα επιβολής, αξιοπιστίας στο "γενικό μανουβράζ", προοπτικής να ξανακυβερνήσει κάποτε μέσω Ντόρας. Τώρα η αξιοπιστία κατέρρευσε. Δεν θα τον ακούν τόσο εύκολα. Και αν αρχίσει μια φορά η κατάρρευση, τότε τελείωσε.

  15. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 01/12/2009 23:00:29

    Όσοι δεν είδατε το Λζόπουλο,χάσατε. Ντόρα,μπανάναααααα!

  16. Τάκης avatar
    Τάκης 01/12/2009 23:19:11

    Αντώνη διώξε τις βίδες,για να φύγουν και τα παξιμάδια από τις νομαρχιακές

  17. trochalos avatar
    trochalos 01/12/2009 23:43:28

    Κύριε Πρόεδρε καλό μήνα.
    Aντώνη πάρε το όπλο σου μην φοβάσε τίποτα,έχεις πάνω από 800000 φύλακες και μην ξέχνας γιά την συνάντηση σου σήμερα με την Ντόρα το αρχαίο, φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντες.
    Τελείωσε η Ντόρα αλλά το Μητσοτακέϊκο έβγαλε στο κλαρί τον Κούλη.
    Π Ρ Ο Σ Ε Χ Ε εσύ είσαι πρόεδρος και ξέρεις πιό πολλά από εμάς αλλά ΠΡΟΣΕΧΕ.
    Μπορούμε και χωρίς αυτούς.

  18. ellen avatar
    ellen 01/12/2009 23:43:57

    Ε οχι κι'αερα ,μαλλον προσπαθουσε να κρυψει το κομπλεξ της για το πως ΄θ'αντικρυσει τον Σαμαρα μετα απο οσα του καταμαρτηρουσε προεκλογικα!
    ΙΩΝΑΣ το ειδα και πεθανα στα γελια!!!!!!

  19. μετανάστης avatar
    μετανάστης 02/12/2009 00:03:44

    η ντόρα αν κρατήσει τον όγκο των δυνάμεων της θα του τη φέρει και μάλιστα πολύ γρήγορα. ο σαμαρούλης είναι αποτυχημένος πολιτικός το απέδειξε και με μακεδονικό και με την πολάν. είναι πολιτικός του 2.5%

  20. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 02/12/2009 00:09:30

    Εσύ νομίζεις πως θα τις κρατήσει; Περίμενε λίγο. Έχουμε να δούμε κωλοτούμπες!!!!

  21. Σπύρος avatar
    Σπύρος 02/12/2009 00:32:42

    Τουλάχιστον ο Τάσσος Παπαδόπουλος θα γελάει αν βλέπει απο τον ουρανό..
    Το Μητσοτακαίϊκο τούχε κηρύξει αμείλικτο πόλεμο με ύβρεις και λοιδωρίες..Οπως φυσικά και οσι λάτρευαν κρυφά το Μητσοτακαίϊκο αλλά ανήκαν ακομα και σε ΄αριστερά΄κόμματα..
    Θυμάμαι συνέντευξη τού Μπαμπά στην Καθημερινή πού ήταν κυριολεκτικά πολιτικός εμετός..

    Η Ντόρα πάντως ας μήν ανησυχεί...
    Ολο και σε καμιά ΄διεθνιστική΄συνιστώσα θα βρεί ΄ζεστασιά΄......
    Ολα εδώ πληρώνονται..............

  22. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 02/12/2009 00:35:12

    Ο Αντώνης πρεπει να επιβληθει στην Κοινοβουλευτική ομάδα και στην Κεντρική Επιτροπή. Για να το πετύχει πρεπει να βαλει σε θεσεις κλειδιά ανθρώπους της απολύτου εμπιστοσύνης του. Παράδειγμα, τον Μαρκόπουλο στη θέση Ζαγορίτη, τον Τασούλα ή τον Δαβακη γραμματεα Κοινοβουλευτικης Ομάδας κλπ. Φυσικα να αξιοποιηθουν και καλα στελεχη που πηγαν με τη Ντόρα οπως ο κωστης Χατζηδάκης ή ο Δένδιας.

  23. George avatar
    George 02/12/2009 13:26:31

    Συνεχίζετε να σπέρνετε διχόνοια... Γι΄αυτό ακούστε λοιπόν και βάλτε το καλά στο μυαλό σας. Έχετε δει την πολιτική ως ποδόσφαιρο και αισθάνεστε ότι πήρατε το πρωτάθλημα… ένα πρωτάθλημα στημένο… Ο Σαμαράς δεν μπορεί να είναι τίποτα περισσότερο από «λαγός». Δύο φορές υπήρξε λαγός του πασοκ και τώρα η τρίτη και φαρμακερή… Οι διαπλεκόμενοι και οι πέραν του Ατλαντικού «φίλοι» μας, έπρεπε να βρουν τρόπο να ενισχύσουν τον GAP και επέλεξαν τον φίλο του Σαμαρά… Θα τους χρησιμοποιήσουν και τους δύο για να πετύχουν τα άθλια σχέδιά τους και μετά θα τους πετάξουν στον σκουπιδοτενεκέ σαν στημένες λεμονόκουπες… Δυστυχώς ο ελληνικός λαός είναι εθισμένος στο κουτόχορτο… Το λάθος έγινε και η παράταξη της Ν.Δ. έχει πλέον ημερομηνία λήξης… Οι κωλοτούμπες του Καραμανλή, για όσους ξέρουν από πολιτικοί, τα λένε όλα…

    ΥΓ. Θυμίζω σε κάποιους θερμόαιμους Σαβραμοπουλικούς ότι κανένας νέος αρχηγός της Ν.Δ. πλην του ιδρυτή της, δεν κέρδισε εκλογές αμέσως μετά την εκλογή του, πολύ δε περισσότερο τώρα που ο νέος αρχηγός επέλεξε την πολική περιχαράκωση της δεξιού χώρου… Επί πλέον, όταν έλθει εκείνη η στιγμή, εδώ θα είμαστε να δούμε πόσο αποτελεσματικό θα αποδειχθεί το «σφουγγάρι» των λεκέδων…

    • Y. avatar
      Y. @ George 02/12/2009 15:06:53

      Εσένα πρέπει να σε προσλάβουν για πολιτικό αναλυτή, όλα τα υφιστάμενα θινκ τανκς, εκτός και εντός Ελλάδας. Παράλληλα, να σε φιλοξενήσουν και ως επισκέπτη καθηγητή, στο Τζόρτάουν. Σου βάζω το καπέλο!

    • loretta avatar
      loretta @ George 02/12/2009 15:13:55

      μηπως το τανκ επεσε πανω στο think???

      • Y. avatar
        Y. @ loretta 02/12/2009 18:45:03

        ...να χαρώ το λογοπαίγνιό σου!!!

    • FRESH avatar
      FRESH @ George 02/12/2009 21:53:35

      conspiracy killed the cat. οι παραπάνω σκέψεις σου, με όλο το σεβασμό, στερούνται κάθε κάθε σοβαρότητας.

  24. Johny avatar
    Johny 02/12/2009 14:44:47

    H Nτόρα πήρε 40% και όλο το Μητσοτακέϊκο είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ευχαριστημενο.
    Ο πατέρας της ποτέ δεν έπιασε τέτοια ποσοστά. Μόνο ως συνοπτικά προωθηθείς πρόεδρος της ΝΔ με αντίπαλο έναν Ανδρέα βασικό κατηγορούμενο σε ειδικό δικαστήριο. Και πάλι με συγκυβέρνηση το κατάφερε.

    Απολύτως ευχαριστημένο λοιπόν το Μητσοτακέϊκο.

  25. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 02/12/2009 14:58:31

    Ντόρα, πάρε την μειοψηφία σου και μπρος!