27/06/2009 20:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ως «Δημοκρατία της Μακεδονίας» ήρθε ο Μιλόσοσκι


____________________________________________________________________________________________
Με αεροσκάφος που έφερε το όνομα και τα διακριτικά «Δημοκρατία της Μακεδονίας», αφίχθη τελικά σήμερα στην Κέρκυρα ο υπουργός Εξωτερικών των Σκοπίων Αντόνιο Μιλόσοσκι για τη σύνοδο των ΥΠΕΞ του ΟΑΣΕ. Παρά τις πληροφορίες που έκαναν λόγο για βλάβη στο επίμαχο αεροσκάφος, η σκοπιανή πλευρά έκανε τελικά χρήση της άδειας που έδωσε το ελληνικό υπουργείο Εξωτερικών για την κατ' εξαίρεσιν προσγείωση στο νησί των Φαιάκων του αεροσκάφους με τα διακριτικά «MKD» (Δημοκρατία της Μακεδονίας).

(Φωτο Eurokinissi, in.gr)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 27/06/2009 20:55:52

    Μα καλά η Ντορουλα μας θα το σταματούσε είστε σοβαροί …

  2. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 27/06/2009 20:59:47

    Καραμανλής και Μητσοτάκη γράφουν ιστορία. Πάντα με υπευθυνότητα.

  3. ataktos avatar
    ataktos 27/06/2009 21:01:47

    Ο Φυγάς-έχεις δίκαιο φίλε θα είσαι δίπλα τους και ξέρεις ….

  4. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 27/06/2009 21:17:04

    Σύντομα το πολύ σε οκτώ μήνες αναμένεται αυτή τη υπευθυνότητα να την εκτιμήσει και ο Ελληνικός λαός. Αν και ο λαός αυτός είναι αχάριστος. Για ένα παπάκι μπορεί να ψηφίσει Μητσοτάκη

  5. babis lazarou avatar
    babis lazarou 27/06/2009 21:19:18

    ΠΑΛΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝ ΑΛΗΣ ΣΕ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΓΕΡΓΙΟ ΤΣΑΝΤ ΠΑΠΑΝΤΡΕΟΥ ( ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΕΝΕΡΓΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ) ΚΑΛΑ ΚΡΥΜΕΝΟΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΛΟΤΑ ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ,ΞΕΠΟΥΛΗΣΑΝ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΜΑ.Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΕΦΙΑΛΤΗ ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΕ ΤΑ ΣΑΛΙΑ. ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΕΡΓΟΛΑΒΙΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ, ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΠΙΘΑΝΟΣ ΤΥΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟ ΑΝΕΛΑΒΕ ΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΛΑΝΤΖΑ.ΑΦΟΥ ΕΦΕΡΕ ΤΟΝ ΤΟΥΡΚΟ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ ΘΑ ΚΟΥΒΑΛΙΣΗ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΙΑΝΟΥΣ ΣΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ. ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΜΗ ΜΑΣ ΠΟΥΝΕ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΕΣ. ΜΑΛΑΚΕΣ ΑΣ ΜΑΣ ΛΕΝΕ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΠΕΡΙΤΥΛΙΓΜΑ.

  6. babis lazarou avatar
    babis lazarou 27/06/2009 21:34:22

    2/4-ΦΥΓΑΣ. ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΑΔΡΙΤΗΣ, ΙΜΙΑ , ΟΤΣΑΛΑΝ ,ΑΥΝΑΝ , S 300 , ΧΑΓΗ ( ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΔΗΛΑΔΗ )ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΘΥΜΗΘΩ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΝΟΙΚΟΚΥΡΗ. ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΕΡΕΣ ΥΠΕΡΗΦΑΝΗΣ ΕΞΩΤ. ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ. ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ; ΑΜΝΗΣΙΑ Η ΥΠΑΚΟΥΗ ;

  7. Hellenic avatar
    Hellenic 27/06/2009 21:37:17

    @5-Και τι σημαινει οτι προσγειωθηκε κατ'εξαιρεση το αεροσκαφος?-οτι η Ελλαδα αναγνωριζει το κρατος αυτο?-Ξεχασtηκε βεβαια γρηγορα το βετο για το ΝΑΤΟ. Ουτε στην Ε.Ε. θα μπουν με αυτο το ονομα. Ηδη οι Αλβανοι των Σκοπιων νιωθουν να καταπιεζονται και δεν δινουν καμμια σημασια για το ονομα. Η μοναδικη λυση για την ΠΓΔΜ ειναι ο διαμελισμος του κρατιδιου και απορροφηση του απο Αλβανια και Βουλγαρια.

  8. βαγγελης avatar
    βαγγελης 27/06/2009 21:50:40

    δυστυχως ο μπαμπης εχει δικιο
    ΠΑΣΟΚ=ΝΔ, οχι απλα γιατι εχουν η δεν εχουν ιδιο προγραμμα, αλλα γιατι ειναι/ηταν το ιδιο καταστροφικες κυβερνησεις για τον τοπο..... απλα ως λαος θυμομαστε πιο εντονα το πιο προσφατο και θεωρουμε τη ΝΔ ως ... λιμο .. ωστοσο κ πριν τη ΝΔ το ΠΑΣΟΚ φανταζε σαν μπαμπουλας που ετρωγε καθετι ελληνικο... πωπω
    δεν θελω να φανταζομαι την ζωη στην ελλαδα σε 10 χρονια αν συνεχισουν αυτα τα 2 κομματα να μονοπωλουν και να μην τιμωρειται κανεις...

  9. osaperas avatar
    osaperas 27/06/2009 21:55:33

    Το βέτο δεν ξεχάσθηκε. Μπραβο για την απόφαση την τότε. Όλο δικό του ειναι το μπράβο του Καραμανλή.

    Για το αεροπλάνο των σκοπιανών είναι ντροπή. Κι αυτή πάλι η ντροπή είναι όλη του Καραμανλή.

    Η ιστορία γράφει. Και το μπράβο και τη ντροπή.

  10. Ορθολογιστής avatar
    Ορθολογιστής 27/06/2009 22:12:33

    Α ρε λα.ο.ς που τους χρειάζεται.

  11. TOM avatar
    TOM 27/06/2009 22:17:58

    το κακο για τα ελληνικα συμφεροντα δεν ειναι αυτα που κανουν (ντορα , κωστας , γιωργος κλπ) αφου εκτελουν εντολες της λεσχης μπιλντενμπερκ, αλλα τι κανουμε εμεις !
    εμεις τι κανουμε ? τους ψυφιζουμε να μας νομιμοποιησουμε τους ημιυπεθριους ..... η κανω λαθος.

  12. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 28/06/2009 01:15:52

    Και τι έγινε δηλαδή; Ας σοβαρευτούμε επιτέλους με το θέμα. Πώς είναι δυνατόν να αναγκάσεις 3 εκατομμύρια Σλαβομακεδόνες να σταματήσουν να αυτοαποκαλούνται "Μακεδόνες" χώρια όλο τον υπόλοιπο κόσμο που τους αποκαλεί έτσι;

    Οι φανατισμοί και οι συναισθηματισμοί πρέπει να μπουν στην άκρη.

  13. Γιάννης avatar
    Γιάννης 28/06/2009 02:35:04

    Με τους καλύτερους υπολογισμούς, σε όλον τον κόσμο δεν ξεπερνάνε τα 2,5 εκατομμύρια. Δηλαδή, πάλι από τον πληθυσμό της Μακεδονίας μας.

    Στην ΠΓΔΜ μένουν οι μισοί (1,3). Στη γεωγραφική Μακεδονία μένουν 5 εκατομμύρια άνθρωποι, με τα 3/4 να μην αυτοαποκαλούνται "makedonski".

    Δεν υπάρχει κανείς λόγος να ετεροπροσδιορίζονται οι υπόλοιποι με βάση αυτούς. Δεν έχουν μόνο αυτοί δικαιώματα, έχουμε κι εμείς.

    Πέραν τούτου, το δικό τους αίτημα είναι βρώμικο και το βλέπουμε καθαρά. Ή μάλλον, το βλέπουν καθαρά όσοι ασχολούνται και με το δικό τους έθνος, εκτός από τα άλλα.

  14. Σπαρτιωτης avatar
    Σπαρτιωτης 28/06/2009 02:54:11

    Αφού κανείς ΝΔ-ΠΑΣΟΚ «δημοκράτης» (ΧΑ!) δεν τόλμησε να οργανώσει δημοψήφισμα το οποίο θα δέσμευε την κυβέρνηση τότε ας αποφασίσουν οι βόρειοι γείτονες μας...

    Αν θέλουν να ονομάζονται Σλαβοι, Ούγγροι, Βούλγαροι κ.λπ. δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Αν θέλουν να αποκαλούνται Μακεδόνες τότε ας γίνει η περιοχή τους επαρχία της Ελλάδας.

    Απλά και ξεκάθαρα πράγματα. Ούτε φανατισμοί, ούτε και συναισθηματισμοί.

    Υπογραφή:
    Χρήστος Βορειομητσοτάκη-Βορειομπακογιάννη-Βορειοκούβελος ή όπως θέλω καλύτερα να ονομάζομαι Χρήστος Μητσοτάκη-Μπακογιάννη-Κούβελος.

    Επειδή από προχτές ονομάζομαι «Μητσοτάκης»-«Μπακογιάννης»-«Κούβελος», δεν επιτρέπω σε κανέναν της οικογένειας αυτής να ονομάζεται Μητσοτάκης-Μπακογιάννης-Κούβελος ή έστω τους το επιτρέπω να ονομάζονται έτσι και αυτοί. Βέβαια στο μέλλον θα δούμε αν θα τους το επιτρέψω...

    Είμαι καταπατητής οικοπέδων της οικογένειας και ήδη σκέφτομαι να αρπάξω και τα σπίτια της οικογένειας. Έχω (δημιουργήσει) χάρτες που αποδεικνύουν πως είναι δικά μου!

  15. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 28/06/2009 06:50:51

    @Γιάννης: συμφωνώ ότι μονοπωλούν το όνομα και επιχειρούν να κλέψουν ιστορία (και εδάφη, τουλάχιστον ως όραμα, παρότι είναι απίθανο), ωστόσο αυτοαποκαλούνται έτσι για περίπου 70-100 χρόνια. Πώς θα τους ξεριζώσεις αυτό το όνομα τώρα; Το μόνο που κάνουμε είναι να τσαλαπατάμε τη διεθνή εικόνα μας με αυτό το ζήτημα. Παρουσιαζόμαστε ως εθελοτυφλούντες εθνικιστές που έχουμε κολλήσει στο παρελθόν και την προγονολατρία.

  16. Δημοκρατία της ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    Δημοκρατία της ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 28/06/2009 07:55:15

    @ 12

    Και τί έγινε δηλαδή?
    Άς σοβαρευτούμε επιτέλους με το θέμα.
    Πώς είναι δυνατόν να αναγκάσεις
    1.3 εκατομμύρια προσφάτως βαπτισθέντες [1944 Τίτο]
    Μακεδόνες να σταματήσουν να αναζητούν
    [ή να δημιουργούν στην ανάγκη]
    δήθεν εν Ελλάδι σκλαβωμένα αδέρφια τους,
    υλοποιώντας έτσι [υπο την αιγίδα των ΗΠΑ]
    τα παλαιά κομμουνιστικά [και πανσλαβικά]
    όνειρα των Στάλιν και Τίτο για την στρατηγικά
    απαραίτητη έξοδο στο Αιγαίο μιας καθαρά Σλαβικής χώρας?

    Μήπως είναι καιρός εμείς, που ζούμε βορείως του Ολύμπου,
    για χάρη της ιστορικής μνήμης του ΚΚΕ,
    του Νίκου Ζαχαριάδη αλλά και των Νεοταξιτών του Σύριγγα,
    να αποσχιστούμε απο την Ελλάδα,
    και να δημιουργήσουμε [μαζί με τους Σκοπιανούς]
    την Δημοκρατία της Μακεδονίας?

    Αιδώς Νεοταξίτες Αχρείοι!

  17. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 28/06/2009 09:31:55

    @16: Σίγα θα πάθεις τίποτα. Η προσγείωση του αεροπλάνου στην Κέρκυρα θα τα προκαλέσει όλα αυτά;

    Τι έκανε η Ελλάδα σε ακαδημαϊκό ή διπλωματικό επίπεδο όλα αυτά τα χρόνια για να αντιδράσει στην προπαγάνδα των Σλαβομακεδόνων; Τίποτα. Μόνο υστερίες, οι οποίες έχουν οδηγήσει στον διεθνή εξευτελισμό μας σχετικά με το θέμα.

    Πάρε για παράδειγμα το μπουκάρισμα Χρυσαυγιτών σε πρόσφατη εκδήλωση για το Αμπεσεντάρ στην Αθήνα (Ιούνιος ΄09) όπου παρευρισκόταν ο γλωσσολόγος Φρίντμαν, ο οποίος μας βρίζει όπου βρεθεί κι όπου σταθεί και μετά από αυτό ποιος να τον κατηγορήσει. Αυτό ήταν πολύ χειρότερο για την πατρίδα παρά η προσγείωση του αεροπλάνου.

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/06/2009 10:32:46

    Δεν χρειαζεται ουτε να τους ξεριζωσεις το ονομα ουτε τιποτε αλλο περαν του βετο.Πολυ καλα εκανε η κυβερνηση και επετρεψε την προσγειωση του αεροπλανου γιατι η επιτυχια της συνοδου ειχε μεγαλυτερη αξια για την Ελλαδα.
    Παρ οσα λεγονται η πολιτικη στο ζητημα αυτο ειναι σωστη.Τα Σκοπια μπορουν να λεγονται επ απειρον Δημοκρατια της Μακεδονιας και να μεινουν εξω απο το ΝΑΤΟ και την ΕΕ.Αν θελουν να μπουν θα πρεπει να υπογραψουν και ο ΟΗΕ να αποφασισει οτι λεγονται Δημοκρατια της Βορειας Μακεδονιας.
    Δεν υπαρχει λογος για επι πλεον εντασεις.
    Προσωπικα εγω τους προτιμω με το ονομα Δημοκρατια της Μακεδονιας και εξω απο το ΝΑΤΟ και την ΕΕ.
    Αλλα αυτο θα το αποφασισουν οι ιδιοι.

  19. occultist avatar
    occultist 28/06/2009 11:43:07

    Εχω μια απορία.
    Η Τουρκοκρατούμενη Βόρεια Κύπρος έχει αεροπορική εταιρία??. Εάν ναί, μήπως θα ήταν δυνατή -στο άμεσο μέλλον- η "κατ΄ εξαίρεσιν" προσγείωση τους σε Ελληνικά αεροδρόμια???? Να τους βάλουμαι και ενα υψηλό τέλος "χρήσεως αεροδρομιου", -η πρόταση ισχύει και για τα Σκόπια- και να παραχωρήσουμαι και μερικά στρέμματα στην Θράκη. Ετσι και θα
    κοιμόμαστε ήσυχα και θα βάλουμε κάτι και στον κρατικό κορβανά για να βρουν να λεηλατήσουν οι επόμενοι. Α ρε σκατ-ψυχε Παπαδόπουλε που δεν τους έβαλες ολους σε σαπιοκάραβο να τους φουντάρεις. Τις μ@λ@κιες -επανορθώνω βλακείες- σου πληρώνουμαι τώρα.

  20. occultist avatar
    occultist 28/06/2009 11:48:22

    Εντάξει!! Να τους βάλουμε

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/06/2009 12:28:17

    @ocuultist
    Η ΤΔΒΚ δεν αναγνωριζεται απο κανενα κρατος πλην της Τουρκιας και αρα δε συμμετεχει σε διεθνεις διασκεψεις και δεν υπαρχει κανενα θεμα.
    Η FYROM αναγνωριζεται απο ολο τον κοσμο και απο τις 3 απο τις 5 μεγαλες Δυναμεις (ΗΠΑ,Ρωσια,Κινα)ως "Δημοκρατια της Μακεδονιας".Δεν μπορουν να αποκλεισθουν απο καμμια διεθνη διασκεψη.Εκεινο που μπορει να γινει και θα γινει ειναι να λαβουν μερος ως FYROM.Αλλα να τους απαγορευθει να χρυσημοποιησουν το αεροπλανο τους για να ελθουν θα διελυε ολο το κλιμα της διασκεψης το οποιοι ενδιαφερει την Ελλαδα πολυ περισσοτερο απο το να βαψουν το αεροπλανο.

  22. osaperas avatar
    osaperas 28/06/2009 12:49:55

    Ψυχραιμία

    έχεις δίκιο στην διαφορά της ΤΔΚΒ και των σκαπιανών.

    Όμως. μου φαίνεται ότι είναι λίγο υπερβολικό να λέμε ότι "η σύνοδος των υπουργών εξωτερικών του ΟΑΣΕ θα διαλυόταν εξαιτίας του μεταφορικού μέσου που θα χρησιμοποιούσε ο υπουργός εξωτερικών ενός μικρού κράτους".

    Δεν στέκει αυτό σαν άποψη σε επίπεδο διεθνούς διπλωματίας και πρωτοκόλλου συνεδριάσεων αντίστοιχων φορέων.

    Θέμα σίγουρα θα γινόταν κυρίως σε παρασκηνιακό επίπεδο και εδώ φυσικά είναι προσωπική γνώμη του καθενός να ζυγίσει τα υπέρ και τα κατά της συγκεκριμένης ενέργειας.

    Όμως όσον αφορά την ίδια την σύνοδο των υπουργών εξωτερικών, θα πρέπει να δούμε το θέμα ....ψύχραιμα. Οι συζητήσεις/τοποθετήσεις/παρεμβάσεις γίνονται βάσει συγκεριμένης ατζέντας και κανεις δεν μπορεί να ξεφύγει από αυτήν την ατζέντα. Οτιδήποτε εκτός ατζέντας είναι εκτός πρακτικών, εκτός ουσίας.

    Άλλο ζήτημα είναι εάν παρασκηνιακά κέρδισε ή όχι η χώρα μας δίνοντας άδεια στο αεροσκάφος των σκοπιανών και άλλο "οι εργασίες και τα αποτέλεσματα της άτυπης συνόδου των υπουργών εξωτερικών στην Κέρκυρα"

  23. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/06/2009 13:11:10

    Ξερεις τι θα γινοταν;Πρωτον τα Σκοπια θα διαμαρτυρονταν στον ΟΑΣΕ οτι δεν τους εποιτρεποεται η εισοδος ενω ειναι μελη.Οι Αμερικανοι και οι Ρωσοι που εχουν ηδη αναγνωρισει τα Σκοπια ως Δημ. της Μακεδονιας δεν μπορουσαν να τους πουν να αλλαξουν αεροπλανα.Θα αρχιζαν διαβηματα στην Ελλαδα τη στιγμη που η Ελλαδα τους εκανε εκκλησεις και ετοιμαζε φορμουλες να τα βρουν για τις σχεσεις ΝΑΤΟ - Ρωσιας οπως εγινε για να καρπωθει την επιτυχη μεσολαβηση.
    Εννοειται οτι ο διεθνης Τυπος θα το επαιρνε ειδηση και θα γινομαστε νουμερα οτι απαγορευουμε σε ενα αεροπλανο να ελθει αν δεν αλλαξει επιγραφη.Οι Αγγλοι φυσικα θα εγραφαν οτι καποιοι καθυστερημενοι στενοκεφαλοι θελουν και τα Μαρμαρα.

  24. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/06/2009 13:42:35

    και πόσοι από τα 1,3 εκ. είναι Αλβανοί;

  25. osaperas avatar
    osaperas 28/06/2009 13:48:04

    Συμφωνοι ψυχραιμία. Μπορεί να γινότουσαν όλα αυτά που λες ή κάποια από αυτά ή κάποια άλλα. Όμως δεν θα διαλυόντουσαν οι εργασίες της άτυπης συνόδου, αν δεν δίναμε -ακόμη παραβιάζοντας άδεια προσγείωσης του αεροπλάνου.

    Θα είχαμε παρασκηνιακές πιέσεις, απειλές, προσβολές κλπ,-και είναι στον καθένα μας να κρίνει την βαρύτητα όλων αυτών- αλλά το ΝΑΤΟ και η Ρωσία εαν ήταν να τα βρουν θα τα έβρισκαν και εάν δεν ήταν να τα βρουν δεν θα τα έβρισκαν ανεξαρτήτως της παρουσίας των σκοπιανών.

    Και κάτι ακόμη (δεν αναφέρομαι σε σένα ψυχραιμία -μην παρεξηγηθεις). Όσοι θέλουν να πάρουν μαθήματα εξωτερικής πολιτικής ας ρίξουν μια ματιά στους Τούρκους. Θα άφηναν οι τούρκοι σε αντίστοιχη περίπτωση να προσγειωθεί το αεροπλάνο; Ποτέ των ποτών. Εδώ θέλουν να μπουν στην ευρωπαϊκή κοινότητα αλλά να μην πηγαινουν κυπριακά πλοία στα λιμάνια τους. Το άκρον άωτο του παραλογισμού.

  26. osaperas avatar
    osaperas 28/06/2009 13:49:42

    Διορθώνω "ακόμη παραβιάζοντας κάθε διεθνή κανόνα άδεια προσγείωσης"

  27. aris53m avatar
    aris53m 28/06/2009 14:25:01

    Και τα δικά μας τα σούργελα την νίσσαν. Ωρέ μούγγα στη στρούγγα πουχ' πεσ' μανόλα μο

  28. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 28/06/2009 17:34:30

    ΠΟΛΛΟΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΙΩΤΕΣ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΑΣ.ΘΑ ΤΟΝ ΧΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΧΩΡΑ ΜΕ ΤΑ ΣΟΥΡΓΕΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΖΑΡΕΥΟΥΝ.ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ
    ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΣ.ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΩΣ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ"ΣΤΟΥΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ(ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΘΑ "ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑΝ"ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ)?ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ-ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΜΕ-ΜΟΝΙΜΗ ΓΑΡΓΑΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΛΕΜΕ ΜΕ ΓΕΙΑ ΤΗΝ Π----Α ΝΥΦΗ.
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟΣ Ο ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΛΑΒΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ.ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΘΥΣΜΙΑΚΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΕΘΝΟΤΗΤΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΟΥΣ(ΑΥΤΟΧΡΗΣΤΗΚΑΝ ΣΛΑΒΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ),ΑΛΒΑΝΟΥΣ,ΣΕΡΒΟΥΣ,ΤΣΙΓΓΑΝΟΥΣ,ΤΟΥΡΚΟΥΣ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ "ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΥΣ"ΕΛΛΗΝΕΣ.ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΚΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ (ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΤΕ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ,ΣΝΟΦ ΚΛΠ)ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΝΙΤΣΑΡΟΥΣ-ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΧΑΜΕΝΩΝ ΣΝΟΦΙΤΩΝ-ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΣΗΜΕΡΑ(ΓΚΡΟΥΓΙΟΣ,ΜΗΛΩΣΗΣ).

  29. no avatar
    no 28/06/2009 21:17:06

    Δημοκρατία της Μακεδονίας ονομάζεται η χώρα αυτή.

  30. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 29/06/2009 15:17:19

    Ντροπη τους !!!!! Που τον αφησαν .... ΜΕΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΓΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΗ ΧΩΡΑ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΩΣ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ .... ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ .... ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ !!!

  31. El Gekko avatar
    El Gekko 29/06/2009 17:10:45

    ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗ ΣΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ.

  32. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 29/06/2009 19:07:41

    Να τα πάρουμε ένα ένα

    1. Το αεροσκάφος που προσγειώθηκε στην Κέρκυρα δεν ήταν ένα απλό αεροσκάφος των "Μακεδονικών αερογραμμών" (κατά το "Ολυμπιακή Αεροπορία" ή "Ολυμπιακές αερογραμμές" όπως έγινε πρόσφατα). Το αεροσκάφος είναι το επίσημο αεροσκάφος της κυβέρνησής τους και τα διακριτικά γράφουν εμφανώς "Republic of Macedonia" και όχι "Macedonian airlines", το οποίο θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς ότι είναι εμπορικό όνομα.

    2. Άρα λοιπόν η "κατ' εξαίρεση" αποδοχή της προσγείωσης του συγκεκριμένου αεροσκάφους, είναι μία ΝΤΕ ΦΑΚΤΟ αναγνώριση του Συνταγματικού ονόματος της χώρας αυτής, διότι έτσι ήρθε. Τα συνοδευτικά έγγραφα του αεροσκάφους έγραφαν "Πτήση αεροσκάφους της Δημοκρατίας της Μακεδονίας από τα Σκόπια στην Κέρκυρα". Τα έγγραφα αυτά έγιναν αποδεκτά από την Ελλάδα, άρα είναι καραμπινάτη ντε φάκτο αναγνώριση.

    3. Αυτό έγινε πράγματι για πρώτη φορά στα χρονικά. Έίναι σύνηθες για αυτούς να ζητάνε τέτοιες πτήσεις και ΠΑΝΤΑ η Ελλάδα τις αρνείται. Και τις αρνείται ακριβώς επειδή ΜΙΑ αναγνώριση συνιστά αναγνώριση.

    4. Όσο για τη "φασαρία" που θα έκαναν αν απορρίπταμε το αίτημά τους (όπως είπα: μία ακόμη φορά μετά τις τόσες άλλες), αυτό είναι ένα αήθες επιχείρημα για ηλιθίους. Συγγνώμη κι όλας. Δηλαδή η φασαρία που έκαναν όταν βάλαμε βέτο στο ΝΑΤΟ ήταν μικρότερη; Ποιος δουλεύει ποιον τελικά; Εκεί αρνηθήκαμε την είσοδό τους στο ΝΑΤΟ και πιέσαμε όλα τα μέλη να έχουν την ίδια γνώμη. Προσκλήθηκαν στο Βουκουρέστι και έφυγαν στη μέση του πάρτυ μετά από κρύο ντους. Και τώρα που θα ερχόταν με κάποιον άλλον τρόπο θα έκαναν τόσο τρομερή και φοβερή "φασαρία" εις βάρος μας; Ποιον δουλεύουν μερικοί; την κοινή λογική μήπως; Μην διαβάζουμε ανοησίες.

    5. Αυτό με την Τουρκία είναι ακριβές. Είναι ύποψήφιο μέλος σε ένα κλαμπ και δεν αναγνωρίζει ένα μέλος του κλαμπ! Ανήκουστο και πρωτοφανές! Και όση φασαρία και αν κάνει η Κύπρος (και η Ελλάδα όταν το θυμάται) μας έχουν γραμμένους οι Τούρκοι. Επειδή ξέρουν ότι ΜΙΑ αναγνώριση ("κατ' εξαίρεση") ίσον αναγνώριση. Ένα ίσον το παν.

    6. Τέλος είναι και ζήτημα αξιοπρέπειας να μην αυτοεξευτελιζόμαστε με τον χειρότερο τρόπο θέτοντας αιωνίως πια το επιχείρημα "μα πώς θα φανούμε στους ξένους;". Έλεος πια! Η συμπεριφορά ΟΛΩΝ των Ελλήνων εκπροσώπων σε διεθνείς συναντήσεις (από απλά συνέδρια μέχρι τέτοιες συνόδους) είναι δουλική και χαζοχαρούμενη όσο δεν παίρνει. ΕΛΕΟΣ!

  33. occultist avatar
    occultist 29/06/2009 22:49:10

    @ 21 ψυχραιμια
    Κατα την γνώμη σου εάν γίνει μια διεθνής συνδιάσκεψη στην Τουρκία, θα επιτρέψουν τον ελλιμενισμό και την προσγείωση Κυπριακών σκαφών στο έδαφός τους????

  34. occultist avatar
    occultist 30/06/2009 01:33:33

    @21ψυχραιμια
    ""Η ΤΔΒΚ δεν αναγνωριζεται απο κανενα κρατος πλην της Τουρκιας ""

    Σιγά το πρόβλημα. Της ρίχνουμε μια αναγνώριση πακέτο με την αναγνώριση των Σκοπίων ως ¨¨Δημοκρατία της Μακεδονίας¨¨ , δίνουμε και μερικά στρέμματα στον Εβρο, ήδη δώσαμε τον Οτσαλάν, δηλώνουμε ότι την σημαία από τα ΄Ιμια την πήρε ο αέρας, ξεφορτωνόμαστε το Φαρμακονήσι ακι Αγαθονήσι (ξέρεις τι στοιχίζουν οι καθημερνές αναχαιτίσεις??) και έτσι και ήσυχοι θα κοιμώμαστε κατα τον Τζέφρυ και μπράβο θα μας πουν οι ξένοι κατά την κα Μπακογιάννη-Κουβελου-Μητσοτ..μπρρρρρ, ΥΠΕΞ.
    Τα γράφω πολύ σοβαρά. Κικιρίκουουου. Πάω τώρα για τα ψυχοφάρμακα μου. Αργησα κιόλας.