15/03/2010 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ωραίο το παραμύθι με τους μισθούς στην ΕΡΤ

Ωραίο το παραμύθι με τους μισθούς στην ΕΡΤ, τα έχει όλα. Και κακούς δράκους, και σωτήρες – ήρωες και δικαιοσύνη. Όλο το Σαββατοκύριακο ήταν πρώτη είδηση η παρέμβαση του επιτρόπου του Ελεγκτικού Συνεδρίου κ. Σχοινιωτάκη ο οποίος ζήτησε διαχειριστικό έλεγχο και να επιστραφούν τα χρήματα πίσω.

Κατ’ αρχάς να πούμε ότι η ΕΡΤ είναι όντως ένα σκάνδαλο διαρκείας, διαχρονικό και διακομματικό. Από την εποχή του… Μαρούδα γινόταν το έλα να δεις με παρατρεχάμενους, καλοπληρωμένους αργόμισθους και ακριβές παραγωγές.

Επίσης, είμαστε σίγουροι ότι τα προηγούμενα χρόνια έγινε μεγάλο φαγοπότι από γαλάζια τρωκτικά, όπως άλλωστε είχε γίνει και από πράσινο τρωκτικά προ του 2004.

Όμως, όλη αυτή η υποκρισία που επιδεικνύει η κυβέρνηση για το θέμα δεν έχει όρια.

Ξαφνικά θυμήθηκαν ότι κάποιοι πληρώνονταν με τεράστιους μισθούς ή έκαναν παραγωγές πανάκριβες. Εντελώς ξαφνικά ο επίτροπος του Ελεγκτικού Συνεδρίου μπήκε σαν ταύρος εν υαλοπωλείο στην ΕΡΤ και ζήτησε να ξεσκονίσουν όλες τις συμβάσεις.

Μα καλά. Που ήταν τόσα χρόνια; Όταν η ΝΔ έλυνε και έδενε στην ΕΡΤ γιατί κανείς δε μιλούσε; Όταν το ΠΑΣΟΚ του κ. Σημίτη έβαζε σε κορυφαίες θέσεις δικούς της παρατρεχάμενους γιατί κανείς δε σκέφτηκε τα χρήματα του κακόμοιρου του κοσμάκη.

Ή μήπως τώρα θυμήθηκε ο κ. Γερουλάνος να χτίσει το πολιτικό τους προφίλ και είπε να ξεκινήσει από την κάθαρση της ΕΡΤ;

Όμως εμείς έχουμε τα εξής ερωτήματα:

Βεβαίως είναι προκλητικά τα λεφτά που έπαιρναν και παίρνουν κάποιοι δημοσιογράφοι (πάνω από 300-400 χιλιάδες ευρώ το χρόνο). Ωστόσο, κάποιος τους τα έδωσε, δεν τα πήραν μόνοι τους. Θα διωχθούν οι επαγγελματίες κι όχι τα λαμόγια που υπέγραφαν για τους υπέρογκους μισθούς;

Είναι προκλητικό να κάνει παραγωγές με τεράστια κόστη και να μη σε βλέπει κανείς. Φταίνε οι εταιρείες παραγωγής και οι παρουσιαστές που κάποιοι τους έδιναν αυτές τις δουλειές; Γιατί δεν πάει ο δικαστής να πιάσει τον πρώην πρόεδρο του ευαγούς ιδρύματος της ΕΡΤ, κ. Χρ. Παναγόπουλο, ο οποίος έβαζε τις υπογραφές του;

Ο κ. Παναγόπουλος και μια σειρά ευνοούμενων ( που όλως τυχαίως είναι και πρώην στελέχη του συγκροτήματος Αλαφούζου) είχαν στήσει το δικό τους μαγαζάκι στην ΕΡΤ. Ανάλογο μαγαζί είχαν και προηγούμενοι πρόεδροι, ονόματα να μην αναφέρουμε αλλά προσπάθησαν στη συνέχεια ανεπιτυχώς να περάσουν στην πολιτική. Γιατί, λοιπόν, η κάθαρση από τη Δικαιοσύνη δεν γίνεται την ώρα της τέλεσης του εγκλήματος αλλά χρόνια μετά; Όποτε βολεύει την εκάστοτε κυβέρνηση για να δημιουργήσει εντυπώσεις.

Είπαμε, το σκάνδαλο της ΕΡΤ είναι διαχρονικό και κάποιοι παίζουν ακόμη μπιλιάρδο στις πλάτες των πολιτών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άφατος avatar
    Άφατος 15/03/2010 09:08:18

    Συμφωνώ. Δεν γίνεται να κατηγορείς τον Παπαδόπουλο και την εκπομπή του, όταν άλλοι τον έχουν προσλάβει και του δίνουν μεγάλα ποσά. Το ίδιο και με τη φορολογία και τη διαφθορά. Δεν γίνεται να μην κυνηγάς αυτούς που έπαιρναν μίζες τόσα χρόνια και που διόριζαν αργόμισθους στο δημόσιο. Πότε θα μπει φρένο στο χάιδεμα της παρανομίας και της ανομίας;

  2. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 15/03/2010 09:58:24

    O Παύλος Γερουλάνος προσπαθεί να εξηγήσει γιατί τον χτυπάνε κάποια ΜΜΕ. Αντί να στρωθεί στην δουλειά και να αποδείξει ότι δουλεύει με διαφάνεια όπως είχε πει, κάθεται και ψάχνει φαντάσματα.
    Δεν μας λέει το πιο απλό να τελειώνουμε; Ποιος είναι ο μισθός του Γιώργου Γαμπρίτσου, προέδρου της ΕΡΤ; Πόσο θα ... συνεχίζει να μας δουλεύει και να παζαρεύει τον μισθό του; Είμαστε σοβαροί; Μετά από έναν και πλέον μήνα δεν ξέρει τι μισθό θα πάρει ο πρόεδρος της ΕΡΤ; Μας δουλεύετε και από πάνω; Άντε να χαθείτε...

    Αναρτήθηκε από troktiko στις 8:56 π.μ.
    http://troktiko.blogspot.com/2010/03/blog-post_6982.html

  3. ΑΦΡΟΔΙΤΗ avatar
    ΑΦΡΟΔΙΤΗ 15/03/2010 10:25:45

    Επίσης αφού τα "ξεσκονίζουν" όλα ας "ξεσκονίσουν" και τη μισθοδοσία της κας Μάγιας Τσόκλη, η οποία φιγουράρισε και στο επικρατείας αν θυμάμαι καλά. Αλήθεια πόσο στοιχίζουν τα ταξιδάκια της κυρίας, ανά την υφήλιο, την οποία- κυρία-είχε περί πολλού και η προηγούμενη κυβέρνηση. Φαίνεται πως κάποιοι μένουν πάντα στο απυρόβλητο. Επίσης δε μας λένε και τη μισθοδοσία του κ. Πολίτη, ο οποίος "ντρεπόταν" λέει γιατί αγόρασε δώρο 350 ευρώ στο γιόκα του, όταν 350 ευρώ δεν ήταν το δεκαπενθήμερο του υπαλλήλου, που τον εξυπηρέτησε. Και βέβαια όλους αυτούς τους πληρώνετε εσείς, εγώ με τα τέσσερα παιδάκια μου, που σιγά μη δουν τέτοια δώρα αυτούς τους χαλεπούς καιρούς. Ντροπή για την κοροιδία. Ένα μόνο θα πω το ΠΑΣΟΚ το παίζει καλά το επικοινωνιακό παιχνιδάκι. Θα τσιμπήσουμε;

  4. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 15/03/2010 10:40:38

    Δηλαδοί οι συγκεκριμένοι αυτοί "επαγγελματίες" δεν είναι και οι ίδιοι λαμόγια ; Με το ζόρι τους χρυσοπληρώνανε, ή τα διέθεταν μετά σε αγαθοεργά ιδρύματα;
    Έλεος πιά με την "προστασία" στους χρυσοκάνθαρους και γενικά στους "κολλητούς ιδιώτες". Πότε θα το καταλάβετε ότι δεν είμαστε idiots για να πιστέψουμε ότι για όλα φταίνε μόνο οι πολιτικοί και το κράτος! Για να γίνει το τζιβιτζιλίκι χρειάζονται οπωσδήποτε δύο!

  5. Φοιβος avatar
    Φοιβος 15/03/2010 10:50:01

    καλημερα!
    Το πλιατσικο στις κρατικοδίαιτες Α.Ε. ειναι διαχρονικο απο το '80 και μετα.
    Ποιος δεν θυμαται την ολυμπιακη και τις ουρες εξω απο τα γραφεια των βουλευτων για μια προσληψη??Τον ΟΤΕ,ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ και πολλες άλλες..
    Το κερασακι στην τουρτα ειναι η ΕΡΤ.
    Οι τύποι εκει κανονιζουν μονοι τους ποσο θα παίρνουν εδω και πολλα χρόνια.
    Ειναι το αντρο της αθλιότητος απο κρατικοδιαιτους δημοσιογράφους εως κλητηρες που αμοιβονται με παρα πολλα λεφτα.
    Εχουν ξεπερασει κατα πολυ τους υπαλληλους του Οικονομικών!!
    Βεβαια να διωχθουν οι κεφαλες που υπόγραψαν.
    Αλλα μην ξεχνατε και τους αθλιους δημοσιογράφους(οχι ολους βεβαια) που ζουν σε βαρος της κοινωνιας.
    Οχι μονο να επιστρεψουν τα χρηματα αλλα να διωχθουν και ποινικα με επειγουσα τροπολογία.
    Αλλα ποιος τολμάει??
    Ξεχνατε το ασφαλιστικο της πετραλια??
    μολις πηγαν να θιγουν τα συμφεροντα, αρχισαν να βγαζουν τα σκάνδαλα του Μαγγίνα με τους ινδους, το σπίτι του Σουφλια κλπ.
    Πηρε τα μετρα πίσω η κυβερνηση και μουγκα στη στρουγγα..
    Μην ξεχνατε η αθλιότητα και η λαμογια δεν εχει χρώμα πολιτικό!!
    ειναι απο κοκκινο εως βαθυ μαύρο!!

  6. Καπσουλης avatar
    Καπσουλης 15/03/2010 11:55:58

    Εκεινο που ειναι εξοργιστικο ειναι οτι τωρα η επεμβαση του εισαγγελεα θα λειτουργησει ως κολυμπηθρα του Σιλωαμ για συμβασεις των 200,000 Ευρω για να βλεπουμε εκπομπες ποιοτητας "Φραπελιας".Οχι λοιπον στην νοοτροπια των λαμπερων αστεριων στην ΕΡΤ την στιγμη που την ιδια δουλεια μπορουν να την κανουν καλλιτερα ανωνυμοι μεν αλλα κατα πολυ ικανωτεροι ανθρωποι που εχουν επιλεξει να ειναι μακρυα απο τα φωτα της πασαρελας.

  7. striftompolas avatar
    striftompolas 15/03/2010 12:04:32

    Αν είναι παράνομο τότε καλό είναι να τηρηθεί ο νόμος. Ή, αν δεν μας αρέσει ο νόμος, να αλλάξει.

    [Δεν είμαι νομικός, αλλά ... ]
    Οι άνθρωποι αυτοί κάναν ένα συμβόλαιο - δεν τα πήραν με ρεσάλτο, άρα ευθύνη έχουν αυτοί που τα έδωσαν από την πλευρά της πολιτείας και αυτοί που δεν έκαναν έλεγχο της νομιμότητας τόσο καιρό.

    Οι άνθρωποι αυτοί ανέλαβαν να κάνουν μια δουλειά για κάποιο χρόνο, δεν ήταν υπάλληλοι. Σε απλά ελληνικά, είναι στην ίδια κατηγορία με οποιονδήποτε άλλον επαγγελματία που αναλαμβάνει να καθαρίσει, να βάψει, ή δεν ξέρω τι. Μπορεί να είναι καλή ή κακή συμφωνία αλλά αυτό είναι διαφορετικό θέμα. Διαφορετικά πρέπει να ισχύει για οποιαδήποτε αμοιβή δίνει το δημόσιο σε οποιονδήποτε για οποιονδήποτε λόγο. (Ένας γιατρός με σύμβαση στο δημόσιο ας πούμε με 15 επισκέψεις την μέρα Χ 20 εργάσιμες Χ 20 Ευρω φτάνει πολύ εύκολα τα 6000 ευρώ το μήνα)

  8. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 15/03/2010 12:16:44

    Το πρώτο και ΚΥΡΙΟ σκάνδαλο που εξηγεί και τα υπόλοιπα είναι αυτό που αντικρύζεις οταν πας σε κρατικό κανάλι. ΟΛΟ το πρόγραμμα είναι αγγλοαμεριοκάνικης προέλευσης με "διδακτικό" περιεχόμενο, για την κοινωνία τους, τους θεσμούς της - τους μπάτσους τους, τους δικαστές τους, το κουραδολάϊφ στάίλ τους - την παγκόσμια ιστορία. την τεχνολογία και την τέχνη όπως τις παρουσιάζουν στους δικούς τους λαούς. Υπάρχει ένα 5% στο πρόγραμμα κυρίως της Κυριακής που αποτελεί επιβίωση από την προηγούμενη δεκαετία που λειτουργεί ως ξεκάρφωμα. Χυδαία προπαγάνδα γίνεται και από τις ειδήσεις που έχουν καταντήσει, "οι βρετανικές δυνάμεις κατοχής ενημερώνουν"...

    Τώρα αν η επίμαχη "δημοσιογράφος" που θαυμάζει ο γιωργάκης λαμβάνει 300 ή 400 χιλιάρικα, ή αν ο ΔΟΛιος διευθυντής που εισήγαγε αυτην την αθλιότητα έπαιρνε από τις κυβερνήσεις Σημίτη και Καραμανλή 400 ή 500 το χρόνο δεν αλλάζει κάτι στην πραγματικότητα που φαίνεται με την πρώτη ματιά. Αν δεν επιστρέφουν μεγάλο μέρος της αμοιβής τους στα πολιτικά λαμόγια που τους προσλαμβάνουν τότε αμοίβονται για το "επίτευγμ" του αφελληνισμού του κρατικού φορέα ενημέρωσης και πολιτισμού που δίνει τον τόνο και στα ιδιωτικά μέσα. Ως πράκτωρες(agents) ξένων συμφερόντων που όπως συνήθως συμβαίνει στην ελλαδίτσα αμοίβονται με δημόσιο χρήμα...

    Τρίτο τεράστιο επίσης σκάνδαλο είναι πως υποχρεώνονται τα κορόϊδα να πληρώνουν έχουν δεν έχουν δέκτες την ΕΡΤ μέσα απ' τους λογαριασμους των ΔΕΚΟ. !

    Και τέλος σκανδαλίζει τον κόσμο όλο, πως μέσα σ΄αυτό το χάλαβρο αμοίβονται κάπου 5000 νομάτοι ! Βεβαίως η πλειοψηφία τα ξύνει μεγαλοπρεπώς, καθώς κυριαρχούν τα παρκαρισμένα ρουσφέτια, κάθε μορφής αργομισθίες, υπάλληλοι "στον πάγο", ενώ πραγματικά εργάζονται οι αμοιβόμενοι με δελτίο παροχής υπηρεσιών των 1000 και 1500 το μήνα και βέβαια οι φίρμες που κατόρθωσαν με μύριους εξεφτελισμούς να "κάνουν καριέρα" !

  9. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 15/03/2010 12:52:48

    Ένα άλλο ερώτημα (με την απάντησή του):
    Τα Ιδιωτικά κανάλια πώς πληρώνουν ανάλογες (ή και μεγαλύτερες) αποδοχές αστέρων;
    Με τά ανύπαρκτα "κέρδη" τους; Όχι βέβαια: Με τη φοροδιαφυγή και εισφοροδιαφυγή τους (είτε "μή νόμιμη και μη ηθική", είτε "νόμιμη και ηθική").
    Ποιά διαφορά στο φαγοπότι στα ιδιωτικά από το φαγοπότι στα κρατικά, αφού και στα δύο "κερνούν" οι πολίτες;

    • G.K avatar
      G.K @ Sic transit gloria mundi 15/03/2010 15:19:25

      Τα ιδιωτικά κανάλια αποζημιώνουν τα αστέρια τους με υπέρογκα ποσά διότι στους ιδιοκτήτες τους - νταβατζήδες ανατίθενται οι κρατικές προμήθειες και εργολαβίες σε υπερτιμημένα τιμήματα, και εξ αιτίας των στημένων διαδικασιών έχουν αποδιώξει κάθε σοβαρό ξένο οίκο από την Ελλάδα.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 16/03/2010 10:53:41

      Είπα εγώ κάτι διαφορετικό;

  10. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 15/03/2010 16:34:08

    ΑΠΟΡΙΑ 1...ο κ. Πευκιανάκης (γραφείο τύπου Κ.Μητσοτάκη) αμοίβεται ακόμη με 20.000ευρώ+ το μήνα, ως συμβουλος ειδικών θέσεων...!!! Ποιά αλήθεια ήταν η αρμοδιότητά του εδώ και τόσα χρόνια;;;;;

    ΑΠΟΡΙΑ 2,,,ο κ. Φυντανίδης αληθεύει, ότι αλίευε 80.000 ευρώ το μήνα από την ΕΡΤ (65.000 για την εβδομαδιαία εκπομπή του και άλλες 15.000 ως σύμβουλος)....κι αλήθεια ποιός επιφανής ....μυστικοσύμβουλος διεκδικεί τα προνόμιά του;

  11. noikokyra avatar
    noikokyra 16/03/2010 02:55:02

    Μην κάνετε έτσι. Δεν γίνονται διώξεις παρά μόνο για αυτόυς που τα ΕΔΩΣΑΝ. Αυτοί που τα ΠΗΡΑΝ απλά θα χρειαστεί να τα επιστρέψουν. :-)

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ noikokyra 16/03/2010 10:56:54

      Άμποτε, άν και δύσκολο το βλέπω! Το "μαλλί" νά 'ρθει πίσω μας ενδιαφέρει προπάντων. Όσο για τη φυλάκα, δεν βελτιώνει το ισοζύγιο, αλλά κάποιο θετικό έχει, αποτρέπει τους μελλοντικούς μιμητές.