#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/08/2010 12:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ωραίο το παραμύθι και έχει και δράκο



Για την ιδιαίτερα δύσκολη για το ΠΑΣΟΚ περιφέρεια της Πελοποννήσου, επιλέγει τελικά ο γνωστός απο την συστηματική υπονόμευση της ΝΔ ως κυβέρνησης, τώς βουλευτής Πέτρος Τατούλης.  Κατά τα άλλα ο κόσμος τόχε τούμπανο κι αυτοί κρυφό καμάρι. Επειδή όλοι στα δημοσιογραφικά γραφεία γνώριζαν ότι αυτή θα ήταν τελικά η επιλογή του ΠΑΣΟΚ, ειδικά απο την στιγμή που την στήριξε και το εξαπτέρυγο του ΛΑΟΣ. Τώρα βέβαια προσπαθούν να την εμφανίσουν ως « έκπληξη».

Να σημειώσουμε ότι  ενώ για τις άλλες περιφέρειες υπήρχε και υπάρχει συνωστισμός  από υποψηφίους της κυβερνώσας παράταξης, την Πελοπόννησο ουδείς φαινόταν ή φαίνεται να διεκδικεί.

Τώρα όσοι από εσάς θεωρήσετε την υποψηφιότητα επιστροφή  γραμματίου για την αντιπολιτευτική συμπεριφορά του πρώην υφυπουργού στην δεύτερη θητεία Καραμανλή είστε κακεντρεχείς συνομωσιολόγοι και δεν έχετε την απαιτούμενη μνήμη χρυσόψαρου.

Ωραίο το παραμύθι και έχει και Δράκο



Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 08/08/2010 12:54:30

    Γλίτσα.....Άντε ανοίγει ο δρόμος κ για τον Γιακουμάτο να γίνει περιφερειάρχης Αττικής....Έτσι είναι τα γραμμάτεια πληρώνονται

  2. Gibellini avatar
    Gibellini 08/08/2010 12:57:52

    Την συγκεκριμένη εκλογική περιφέρεια την έχει το ΠΑΣΟΚ εξ'ορισμού χαμένη λόγω του οτι στους νομούς της πάντα προηγείται η ΝΔ με μεγάλα ποσοστά. Λάβετε υπόψην σας οτι δέν περιλαμβάνονται οι μοναδικοί δύο Πελοποννησιακοί νομοί που το ΠΑΣΟΚ έχει προβάδισμα Αχαία και Ηλεία δηλαδή. Πολύ έξυπνη επικοινωνιακή τακτική του ΠΑΣΟΚ να βάλει έναν υποψήφιο που προέρχεται απο την δεξιά σε μιά δεξιά περιφέρεια που την είχε χαμένη ώστε να πάρει δεξιούς ψήφους. Έτσι ο Τατούλης θα πάρει και όλες τις ψήφους των δεξιών ψηφοφόρων των δυσαρεστημένων απο το κόμμα της Νέας Δημοκρατίας σύν τις ψήφους του ΠΑΣΟΚ.

    • Νασος avatar
      Νασος @ Gibellini 08/08/2010 16:55:58

      Έτσι ο Τατούλης θα πάρει και όλες τις ψήφους των δεξιών ψηφοφόρων των δυσαρεστημένων απο το κόμμα της Νέας Δημοκρατίας σύν τις ψήφους του ΠΑΣΟΚ.

      Και πέρασαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα....έτσι πρέπει να τελειώσεις το παραμύθι.....

    • Kostas avatar
      Kostas @ Gibellini 09/08/2010 12:43:45

      Θαύμα! Θαύμα!! Νεκρανάσταση!!!!!!
      Και κει που πίστευα οτι αρχίσαμε να γλυτώνουμε από τους ολίγιστους. . . Ποιός τον επαναφέρει στο προσκήνιο. Τι έκανε όσο ήταν στο Υπουργείο; ΤΙΠΟΤΑ. Και όταν έφαγε τσαρούχι, άρχισε να κατηγορεί. Τι θα ήταν χωρίς τη συγχώρεση του Καραμαλή; ΑΓΝΩΣΤΟΣ, θαμένος στο χρονοντούλαπο της; ιστορίας. Οι πολιτικές αμπελοφιλοσοφίες του δεν ενοχλούν κανένα, η παρουσία του προσβάλλει την αισθητική μας..

      Στα χαρακώματα ωρέ... στις ντάπιες. Να μη περάσουν οι καρατζαφέριοι ντορικοί απεσταλμένοι του ΠΑΣΟΚ. Από τέτοιους φίλους πάσχουμε, τους εχθρούς μας τους ξέρουμε...

  3. Ηλίας avatar
    Ηλίας 08/08/2010 15:12:21

    Ποιός προέρχεται από τη Δεξιά;;;;Ο Τροτσκιστής Τατούλης;;;;Χαχαχαχαχα! Αδιάβαστο σε πιάνω φίλε...για ψάξε καλύτερα από που προέρχεται...

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ Ηλίας 08/08/2010 19:10:07

      καραμαοικός ήτανε στην ΑΑΣΠΕ-ΕΚΚΕ

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Ηλίας 09/08/2010 00:45:05

      Και η ΝΔ σε μια ακόμα κίνηση Λαϊκισμού τον προσεταιρίστηκε. Τα πάντα για τη νίκη. Ακόμα και τις βασικές ιδεολογικές αρχές (ευφημισμός, όταν πρόκειται για το ΠΑΣΟΚ και την τελευταία ΝΔ -οψόμεθα με Σαμαρά).
      Για να μην αναρωτιόμαστε τι πήγε στραβά, δηλαδή...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΠΗΛΕΑΣ 09/08/2010 00:49:44

        Αν δεν κάνω λάθος, επί Δρακουμέλ τον προσεταιρίστηκε. Δηλαδή, επί αυτού που υποτίθεται ότι κόπτεται εναντίον του "λαϊκισμού". Για να μην ξεχνάμε...

  4. kapoios avatar
    kapoios 08/08/2010 15:52:39

    Και μετά σου λέει ότι δεν ανταμοίβοντια οι άξιοι (προδότες - πουλημένοι) στην Ελλάδα.

    Άντε και στα δικά σου Μανώλη...

  5. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 08/08/2010 15:59:26

    Τώρα η Ντόρα και το ΛΑΟΣ είναι εξαπτέρυγα του ΠΑΣΟΚ ή το ΠΑΣΟΚ εξαπτέρυγο της Ντόρας και του ΛΑΟΣ;
    Ας μας θυμίσει κάποιος, το σημαντικό έργο του αγωνιστή και πολιτικού άνδρα Τατούλη στο Υπουργ.Πολιτισμού...! Οι όποιες αναφορές του τότε, στο γραφείο Ντόρας, δεν αφορούν, καθώς γινόντουσαν μόνο εκτός ωραρίου εργασίας!

  6. zap-zap avatar
    zap-zap 08/08/2010 16:11:31

    Η λία ο Τατούλης δεν υπήρξε τροτσκιστής. Υπήρξε ΜΑΟΙΚΌΣ. (κάνε πάλι χαχαχαχαχα, ταιριάζει και σε αυτό)

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ zap-zap 08/08/2010 17:02:35

      Ας προσεχαν στη ΝΔ τι φιδια εξεθρεφαν στον κορφο τους.. Το ωραιοτερο θα ειναι να εκλεγει ο Τατουλης!!! Ποιος τον πιανει μετα

  7. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 08/08/2010 19:12:31

    Ονειρα. Οι εκλογές θα γίνουν κατω από καθεστώς γενικής εξέγερσης ουτε μια περιφερεια δεν θα πάρει το ΠΑΣΟΚ
    ηδη (διαβαστε το βήμα σήμερα) εοιμ'αζεται καταργηση των οικογενειακών επιδομάτων (2.5 δισ όσο και η υστέρηση εσοδων)

  8. kapoios avatar
    kapoios 08/08/2010 19:20:15

    Καλά και άλλα φίδια εκλέχθηκαν, βλέπε Μάνο, Ανδριανόπουλο εκβιαστικά βέβαια με λίστα και τους έχει φάει η μαρμάγκα!

    Μόνο ως μαϊντανοί βγαίνουν στους δημοσιογράφους της διαπλοκής και το παίζουν σοφοί - και καλά - οικονομολόγοι... Ούτε για δημοτικοί σύμβουλοι δεν τους παίρνει να κατέβουν σε εκλογές...

  9. Gibellini avatar
    Gibellini 08/08/2010 20:09:25

    Ακόμα και άν ήταν σάν φοιτητής Μαοικός δέν λέει τίποτα και ο Ρουσόπουλος ανήκε στην αριστερά μέχρι τα 40 του. Αυτό που μετράει είναι οτι ήταν 30 χρόνια πρώτος βουλευτής της ΝΔ, στάθηκε πολύ σκληρός απέναντι στον Καραμανλή ίσως και άδικος αλλά σε πολλά πράγματα τελικά δικαιώθηκε.
    Οι προειδοποιήσεις του άσχετα άν συνδυάστηκαν με εμπάθεια βγήκαν τελικά σωστές, άν άκουγε αυτά που έλεγε ο Καραμανλής δέν θα είχε τελικά τέτοιο άδοξο τέλος.

  10. exo_matia avatar
    exo_matia 08/08/2010 20:12:29

    Έτσι λοιπόν λαλίστατε κύριε Τατούλη μας.....
    Άντε και καλό πάτο για να τελειώσεις μια και καλή πολιτικά, όπως έχει τελειώσει και η Ντορούλα.....

    Μετά το μεγαλόθυμο ΠΑΣΟΚ μπορεί να σε κάνει συνδικαλιστή για να έχεις με κάτι να ασχολήσε.... Από δήμαρχος κλητήρας δηλαδή....

  11. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 08/08/2010 22:32:05

    "Ο Τατούλης λέει ο 12:57 θα πάρει τους δυσαρεστημένους της ΝΔ και τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ". Δεν θα δώσω χαρακτηρισμό στην ανάλυση σου όσοι διάβασαν το σχόλιο σου έχουν βγάλει τα συμπεράσματα τους.
    Ερωτώ τους επαίοντες, βουίζει όλη η Ελλάδα για το μαύρο που θα φάει ο Κουτόγιωργας λόγω ΔΝΤ και εσύ βλέπεις δυσαρεστημε΄νους μόνο από ΝΔ;

  12. trochalos avatar
    trochalos 08/08/2010 23:07:18

    Τα γραμμάτια και οι επιταγές πρέπει να οληρώνουνται στην ώρα τους.Μπράβο κ.Τατούλη που μεταγραφήκατε στο Πασοκλάος με αρχηγό τον κ.Γιώργο Καρανδρέου.
    Αυτό δε που έκανες είναι τι άκρον άωτον της ξεφτίλας,κατάλαβες;

  13. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 08/08/2010 23:20:33

    Κυριοι-ες κολημενοι με τα κομματα ξεκολατε ακομα και αν πληρωνοσαστε.Δηλαδη τωρα τον βγαλατε αχρηστο,προδοτη και και και.τον λαο δηλαδη δεν το ρωτατε,αν εχει προγραμμα,σχεδιο οραμα για την πελλοπονησο αλλα ξεχασα ειναι προδοτης υπομονευτης της μεγαλης κυβερνησης της ΝΔ.Στο κατω κατω της γραφης δεν ειπε και τιποτα ψεματα οταν διαφοροποιηθηκε

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Νιόνιος-διονύσης 09/08/2010 00:44:47

      Σωστά. Ο άνθρωπος απλά "διαφοροποιήθηκε".
      Η διαφοροποίησή του αυτή, τον οδηγεί στη σημερινή του επιλογή.

      Επέλεξε να κατέβει ως υποψήφιος της κυβέρνησης του ΔΝΤ!
      Τί το κακό έκανε δλδ? Μαοιστής ήταν μαοιστής παραμένει...
      Θα συμμετέχει κι αυτός στην νέα "πολιτιστική επανάσταση",
      -αυτή, του μεγάλου κωπηλάτη!

  14. Ελληνας avatar
    Ελληνας 08/08/2010 23:51:25

    Δεν με πειράζει που ο Τατούλης δέχθηκε να είναι υποψήφιος του ΠΑΣΟΚ. Ο καθένας κρίνεται από τα έργα του και τις επιλογές του. Προφανώς ο συγκεκριμένος θα κριθεί αυστηρά από τους Πασόκους ψηφοφόρους. (είναι σαν να έβαζε ο Βενιζέλος -γαμπρός του Μπακατσέλου γαρ- με την Ν.Δ. στην Βόρεια Ελλάδα χαχαχα)
    Αυτό που με ενοχλεί σαν ψηφοφόρο της Ν.Δ. είναι πως παρεισφήσαν αυτά τα λοιμά (βλέπε Τατούλης, Ρουσόπουλος) χωρίς να αντιδράσει ο μηχανισμός του κόμματος όταν εκ προοιμίου ήταν γνωστή η ταυτότητα των ανθρώπων αυτών.
    Και πως κάποιοι γνήσιοι πατριώτες (βλέπε Πολύδωρας) παραγκωνίστηκαν επιτηδευμένα.

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/08/2010 00:08:38

    Είναι πολύ απλό, αγαπητέ. Παρεισέφρησαν με τον ίδιο τρόπο που ο ΚΚ έκανε το λάθος να τους συγχωρήσει και να τους ξαναδεχτεί μετά τη διαγραφή του '98. Αν είχε τηρήσει αταλάντευτα σκληρή στάση από τότε και οι Τατούληδες και οι Σουφλιάδες είχαν παραμείνει στο πολιτικό έρεβος που τους άρμοζε, ίσως τώρα η ΝΔ να ήταν ακόμα στην κυβέρνηση. Προτίμησε όμως να υπακούσει στους νταβατζήδες και να τους ξαναδεχτεί στο μαντρί, και να τα αποτελέσματα...

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Αυριανιστής 09/08/2010 00:46:40

      Εεεπ! Άλλο Τατούλης και άλλο Σουφλιάς.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 09/08/2010 00:51:26

      Ως πολιτικά μεγέθη τους διαφοροποιείτε, ή ως πολιτικούς νάνους;

  16. μοναχός ρουσσόπουλος avatar
    μοναχός ρουσσόπουλος 09/08/2010 09:22:48

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΙΧΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΤΑΤΟΎΛΗ.ΑΞΙΌΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ ΠΛΗΡΩΣ ΣΕ ΟΣΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΉ

  17. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 09/08/2010 11:22:47

    Συνωστίζονται όλοι και περιμένουν, τρίβοντας από χαρά τα χέρια τους, άλλη μία ΤΕΤΡΑ-ΕΤΙΑ για να μας "υπηρετήσουν". Ανεξέλεγκτοι.

    Μόλις πάρουν το χρίσμα τα βλέπουν όλα ρόδινα. Ακόμα και αυτά που πριν τα έβλεπαν μαύρα.

    Δημοκράτες μου!

    Θραξ Αναρμόδιος

    ΥΓ. Καμμία αλλαγή δεν μπορεί να γίνει χωρίς δημοκρατία. Κρατείστε σημειώσεις.