#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/03/2010 21:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ωδαί προς τον Καπετάνιο του Τιτανικού

 



Τριακόσιες μονάδες βάσης και αίφνης οι κοσμοπολίτες Δραγωνόψυχοι ανακάλυψαν την Πατρίδα και το Εθνικό Καθήκον για να βάλουν στο χέρι τα χρήματα των συμπατριωτών τους. Ώρα είναι τώρα να ανακαλύψουν και τη Θρησκεία. Ας αρχίσουν δεήσεις στη Μεγαλόχαρη ούτως ώστε να κάνει το θαύμα της τη μέρα του Ευαγγελισμού και να δανειστούν από τους τοκογλύφους «εταίρους» τους με λίγο χαμηλότερο επιτόκιο. Έχει μεγάλη πλάκα η παρέα του Καρατζαφέρη.

Τελικά μήπως ο «Θρίαμβος» των ταξιδιών Παπανδρέου σε Μέρκελ, Σαρκοζί και Ομπάμα συνιστούσε όντως ένα Θρίαμβο αντάξιο των Θριάμβων που τελούσαν οι Ρωμαίοι Αυτοκράτορες και όπου ηττημένοι και ταπεινωμένοι «Βάρβαροι» παρήλαυναν προκαλώντας είτε τη χλεύη είτε τη «συμπάθεια» του όχλου;

Την κατάντια του να μην προκαλείς ούτε καν τη χλεύη του όχλου παρά μόνο τη συμπάθεια, ο Μέγας Ποδηλάτης την πέρασε για εθνική επιτυχία.

Εν ολίγοις τι ζητάμε από τη Μέρκελ; Ένα γεμάτο πιστόλι στο τραπέζι δηλώνει ο Παπακωνσταντίνου. Να υπενθυμίσω στον καπετάνιο του Τιτανικού ότι σε όσες κινηματογραφικές ταινίες έχω δει, όταν ένας γερμανός αξιωματούχος αφήνει σε κάποιον ένα γεμάτο πιστόλι στο τραπέζι, αυτό χρησιμοποιείται πάντα και βεβαίως δεν επακολουθεί διάσωση αλλά αυτοκτονία.

«ΑΙ ΕΥΧΑΙ» του Α. Κάλβου

    Της θαλάσσης καλήτερα
φουσκωμένα τα κύματα
'να πνίξουν την πατρίδα μου
ωσάν απελπισμένην,
                έρημον βάρκαν·

    'Σ την στεριάν, 'ς τα νησία
καλήτερα μίαν φλόγα
'να ιδώ παντού χυμένην,
τρώγουσαν πόλεις, δάση,
                λαούς και ελπίδας·

    Καλήτερα, καλήτερα
διασκορπισμένοι οι Έλληνες
'να τρέχωσι τον κόσμον,
με εξαπλωμένην χείρα
                ψωμοζητούντες·

    Παρά προστάτας 'νάχωμεν.
Με ποτέ δεν εθάμβωσαν
πλούτη ή μεγάλα ονόματα,
με ποτέ δεν εθάμβωσαν
                σκήπτρων ακτίνες.

[ε'-ι']

    Ημείς δια τον σταυρόν
ανδρείως υπερμαχόμεθα
και σεις εβοηθήσατε
κρυφά τους πολεμούντας
                σταυρόν και αλήθειαν.

    Δια 'να θεμελιώσητε
την τυραννίαν, τιμάτε
τον σταυρόν εις τας πόλεις σας,
και αυτόν επολεμήσατε
                εις την Ελλάδα.

    Και τώρα εις προστασίαν μας
τα χέρια σας απλώνετε!
τραβήξετέ τα οπίσω·
βλέπει ο θεός και αστράπτει
                δια τους πανούργους.

    Όταν το δένδρον νέον
εβασάνιζον οι άνεμοι,
τότε βοήθειαν ήθελεν·
εδυναμώθη τώρα,
                φθάνει η ισχύς του.

    Το ξίφος σφίγξατ', Έλληνες -
τα ομμάτιά σας σηκώσατε -
ιδού - εις τους ουρανούς
προστάτης ο θεός
                μόνος σας είναι.

    Και αν ο θεός και τ' άρματα
μας λείψωσι, καλήτερα
πάλιν ' να χρεμετήσωσι
'ς τον Κιθαιρώνα Τούρκων
                άγριαι φοράδες,

    παρά... Αι, όσον είναι
τυφλή και σκληροτέρα
η τυραννίς, τοσούτον
ταχυτέρως ανοίγονται
                σωτήριοι θύραι.

    Δεν με θαμβώνει πάθος
κανένα· εγώ την λύραν
κτυπάω, και ολόρθος στέκομαι
σιμά εις του μνήματός μου
                τ' ανοικτόν στόμα.

ΥΓ. ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΑΠΟΡΙΑ: Αν κατάλαβα καλά οι ταξιτζήδες θα κόβουν αποδείξεις από τον Απρίλιο. Οι αποδείξεις αυτές θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τους καταναλωτές αλλά δεν θα έχουν καμία φορολογική επίπτωση στους ταξιτζήδες. Να υποθέσω ότι ο απόφοιτος του London School of Economics έχει λάβει όλα εκείνα τα μέτρα προκειμένου να μην υπάρξει κάποιου είδους παρεμπόριο για να καλύπτουν ορισμένοι το απαιτούμενο όριο αποδείξεων μέσω αποδείξεων από ταξί;

Mavro Kounavi

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 17/03/2010 21:29:35

    Πανωλεθρίαμβος!
    Είναι πατριωτισμός να μας τα παίρνουν με άγρια φορολογία και να διατηρούν την διαφορά επιτοκίων δανεισμού πάνω από τις 300 μονάδες. Είναι πατριωτισμός να χαρίζονται εκατομμύρια και δισεκατομμύρια σε μίζες, ιδρύματα, ΜΚΟ και κάθε αδιαφανή δραστηριότητα.
    16 δις σε τράπεζες πάλι σαν "ανάσα ρευστότητας" όταν ξεσπάθωναν ενάντια σε αυτή την "εθνική προδοσία".
    Πατριωτισμός είναι να παραβιάζεται η δημοκρατική φωνή των ελλήνων με "πατριωτική ένεση ιθαγένειας" σε κάθε μουσουλμάνο της Μέσης Ανατολής.
    Πόση υποκρισία θα αντέξουμε?

    Το επιχείρημα του όπλου το είχε αναφέρει ο Πόλσον το 2008 αλλά έλεγε για μπαζούκα.
    http://www.zerohedge.com/article/paulsons-bazooka-reemerges-greek-finance-minister-wants-eu-put-loaded-gun-table-protect-him-

  2. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 17/03/2010 21:38:13

    Κι ενώ το κρουαζιερόπλοιο βυθιζόταν,η ορχήστρα έπαιζε το 'θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες'............

    • Orestios avatar
      Orestios @ Σπάρτακος 17/03/2010 22:24:46

      Η ορχήστρα είναι τα ΜΜΕ

  3. elsoto avatar
    elsoto 17/03/2010 21:39:53

    Germany Seeks IMF Role for Greece in Reversal, Lawmaker Says

    http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=a7yzSkhxEkmk&pos=3

  4. neotera avatar
    neotera 17/03/2010 21:44:24

    Ο βυθιζόμενος λέει, απ' τα μαλιά του πιάνεται. Η αμερικανόδουλη ηγεσία έχει προσχεδιασμένη την υπαγωγή της χώρας μας στο ΔΝΤ των ΗΠΑ. Και παίζει ένα παιχνίδι για να αυξήσει τη ζημιά που προξενείται στο ευρώ απ' αυτήν την εξέλιξη. Τα άγρια μέτρα κατά του πληθυσμού ασμένως τα έλαβαν καθώς όλοι οι ξένοι συμφωνούν σ' αυτό. Δεν μπορούν να τους πουν φέρτε πίσω τα κλεμμένα που είναι υπόθεση του ελληνικού λαού ο οποίος ακόμη καθεύδει μπροστά στις οθόνες. Οι γαλλογερμανοί τα γνωρίζουν αυτα και παίζουν παιχνίδι φθοράς κατά του γιωργάκη, ο οποίος επείγεται να ανακοινώσουν μέτρα για να τα προεξοφλήσουν γρήγορα οι αγορές και να φανεί το ευρώ ως μη δυνάμενο... Μύλος γίνεται ερημην μας που θα πληρώσουμε το μάρμαρο...

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ neotera 17/03/2010 21:50:19

      Ο Δελαστίκ σήμερα προτείνει δανεισμό από Κινέζους, Άραβες, Ρώσους (αυτοί μας είπαν να πάμε στο ΔΝΤ, αλλά Ρώσος αγόρασε την Mercedes είδα πάλι σήμερα)
      ..έτσι ακριβώς. Μύλος ερήμην μας.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ neotera 17/03/2010 23:07:40

      Kαι γιατι αυτοι θα μας δωσουν χαμηλοτερα επιτοκια;Εχουν λεφτα για χασιμο;

    • anonymous avatar
      anonymous @ neotera 18/03/2010 00:48:05

      B.K.Σ.
      Οι Κινέζοι για να σε δανεισουν θα ζητήσουν περισσότερα ανταλλάγματα από τους Γερμανούς. Οι Άραβες θα σου ζητήσουν να γίνεις μουσουλμανικό κράτος. Οι Ρώσσοι είναι ασταθείς.
      Η μόνη λύση είναι μείωση προσωπικού στο δημόσιο, εκδίωξη των μεταναστών και τις δουλειές που κάνουν οι μετανάστες να τις κάνουν αυτοί που θα φύγουν από το δημόσιο. Μη ρωτάς αν μπορεί να γίνει πράξη. Μάλλον δε μπορεί.

  5. tiramola avatar
    tiramola 17/03/2010 21:49:48

    Να απευθύνω και εγώ με τη σειρά μου θερμό αγωνιστικό χαιρετισμό στο κουνάβι που περιπλανώμενο στο διαδύκτιο κάνει αντιπολίτευση παραπολιτικού τύπου.
    Αυτού του είδους η "αντιπολίτευση" είναι επικοινωνιακά απαραίτητη ειδικά σε περιόδους που είναι δυσεύρετα επιχειρήματα που να στέκουν σε λογική...
    Ωραία η σφήνα Κάλβος, το ΥΓ αποθέωση κουτοπονηρίας...

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ tiramola 17/03/2010 22:56:07

      κατά τα άλλα ; όλα καλά κε τιραμόλα;

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 18/03/2010 08:14:35

      Τέλεια...
      Τόσο καλά που έβαλαν φόρο 30% και στην αποζημίωση λόγω απόλυσης...
      Έχω γράψει κύριε xrhxa65 για τα δύο νεοφιλελεύθερα κόμματα που διέλυσαν την Ελλάδα.
      Είναι βέβαια δικαίωμα του καθενός ανάλογα με την οπαδική του προσέγγιση στην πολιτική να βλέπει την μισή αλήθεια όπως και ο κούναβος.

    • nancy avatar
      nancy @ tiramola 18/03/2010 09:57:35

      tiramola, να δείς τα άλλα κόμματα παράξενες συμμαχίες που κάνουν να ξαφνιαστείς. Ποιό βρώμικο 89.. Με φιλικούς χαιρετισμούς.

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 18/03/2010 10:18:02

      Δεν με απασχολεί πλέον Νάνσυ κανένα κόμμα και ούτε προκειται να ασχοληθώ ξανά αφού πρόκειται για αρκούδες που χορεύουν όπως βαράνε το ντέφι οι κερδοσκόποι και οι ισχυροί νεοφιλελεύθεροι ηγέτες της ΕΕ.
      Δεν μπορεί να είναι μονόδρομος το αλύπητο ξύλο που τρώνε οι άνθρωποι της παραγωγικής εργασίας.
      Να τα βάλουν εκεί που ξέρουν και τα CDS και τα spreads και τα κέρατά τους...
      Ας πάνε χέρι χέρι με οποιον κρίνει ο καθένας.
      Το ΠΑΣΟΚ με τον Καρατζαφέρη , η ΝΔ με το ΚΚΕ και ο ΣΥΡΙΖΑ με τους αναρχικούς.
      Αρκετά η φαρσοκωμωδία...
      Όσοι νομίζουν ότι μπορούν να βρούν εναλλακτικές με το υπάρχον πολιτικό προσωπικό είναι διακαίωμά τους.
      Το ξύλο θα το φάνε ούτως η άλλως...

    • nancy avatar
      nancy @ tiramola 18/03/2010 10:38:34

      Και μένα δεν με απασχολούν τα κόμματα, οι τελείες κλπ. Ο πατέρας μου έλεγε "ψήφισε αυτόν που θα κάνει το λιγότερο κακό". Και εδω μέσα πολλοί είναι αυτοί που προβληματίζονται. Θα δούμε κανα φώς στον ορίζοντα?

  6. Κανάλ avatar
    Κανάλ 17/03/2010 23:28:09

    Έξι μήνες ήταν αρκετοί. Σε πολύ λίγο μια άλλη Ελλάδα θα είναι μπροστά μας.
    Καταρακωμένοι κι απαξιωμένοι πολίτες και αλλοδαποί που θα ενωθούν με τους εναπομείναντες Έλληνες προς ένα νέο γένος.


    Tiramola συγχαρητήρια.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/03/2010 06:18:27

    Λεφτά υπάρχουν, λεφτά υπάρχουν. ΟΥΣΤ ξεφτίλες.

  8. ataktos avatar
    ataktos 18/03/2010 07:12:00

    Dzien dobry...zaczeli pokazywac ze sie ciebie boja .

  9. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 18/03/2010 08:41:20

    anonymous ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΝΑ ΞΕΣΚΑΤΩΝΕΙΣ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ,ΝΑ ΚΤΙΖΕΙΣ ΒΙΛΕΣ ΣΤΗΝ ΜΥΚΟΝΟ ΓΙΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΑΣΤΟΥΣ ΜΕ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ κλπ κλπ, και θα πω αυτό ήταν σωθήκαμε ως χώρα,ο νέος πατριωτισμός να ούμε,και μετά να αρχίσουν τα ρετσινόλαδα και τα ξερονήσια για όσους διαφωνούν.ΖΗΤΩ ΟΙ ΝΕΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΔΕΣ...ΟΛΑΡΙΑ ΟΛΑ ΛΑ..

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΠΑΝΑΓΟΣ 18/03/2010 11:46:05

      Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή. Εδώ κάποιοι είναι πρασινοφρουροί, τουλάχιστον ο άλλος καθαρίζει σκατά, δεν είναι ο ίδιος.

  10. ploutarchos.lefkaditis avatar
    ploutarchos.lefkaditis 18/03/2010 09:40:36

    Νέο Non-PASOK, νέος πατριωτισμός, νέοι "Έλληνες", νέο σχολείο, νέα (πράσινη) ανάπτυξη... ίδια και απαράλλαχτα λαμόγια εδώ και 30 χρόνια!

  11. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 18/03/2010 12:42:00

    Φυσικά και καμμιά εργασία δεν είναι ντροπή,ντροπή είναι να ζείς και να εισπράτεις χωρίς να εργάζεσαι,πχ να εισπράτεις νοίκια,μερίσματα μετοχών,να είσαι 20χρ.και να οδηγείς αμάξι αξίας 100.000 κλπ κλπ
    κανονικό παράσιτο δηλαδή...

  12. PAmizensSOK avatar
    PAmizensSOK 18/03/2010 17:22:57

    απάντηση στα παπαγαλάκια των καναλιων στο μαυρο μέτωπο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΛΑΟΣ... για το......................που είναι τα λεφτά..!!!

    Νάτα τα λεφτά!
    Ενα μόνο στοιχείο που αποτυπώνει τη λεηλασία του ελληνικού λαού από τις πολιτικές του δικομματισμού:

    Την αύξηση, μέσα σε μια δεκαετία, κατά 350 δισ. ευρώ (!) του Ενεργητικού των τραπεζών, που από τα 233 δισ. το 2000 και τα 275 δισ. το 2004, εκτινάχτηκε το 2009 στα 579 δισ. ευρώ!

    Ενα ποσό δυσθεώρητο, που αριθμητικά ξεπερνά το σύνολο του δημόσιου χρέους της χώρας,
    που αποδεικνύει τον αμύθητο πλούτο που έχει σφετεριστεί μια κάστα ολιγαρχών

    και ταυτόχρονα δηλώνει τη σαθρή βάση της καπιταλιστικής οικονομίας αφού μια χούφτα πλουτοκρατών παίζοντας με το «πλασματικό χρήμα» και κερδοσκοπώντας πάνω σε «φούσκες», απαιτεί να κατέχει πλούτο υπερδιπλάσιο ολόκληρου του ΑΕΠ της χώρας!

    Στο σημερινό σημείωμα συνεχίζουμε την καταγραφή της υπερεκμετάλλευσης που υφίσταται ο εργαζόμενος, παρουσιάζοντας στοιχεία σχετικά με το περίφημο ερώτημα «αν υπάρχουν λεφτά».

    1 Ως γνωστόν, μέσω των «οφ σορ» δεν κάνουν τις συναλλαγές τους ούτε συνταξιούχοι, ούτε άνεργοι, ούτε μισθωτοί. Αλλοι τις κάνουν... Σύμφωνα, λοιπόν, με τις αναφορές από το λεγόμενο Παγκόσμιο Δίκτυο Φορολογικής Δικαιοσύνης, αλλά και εκτιμήσεις των επιτελών του τμήματος Οικονομικών Ερευνών του ΣΔΟΕ (εφημερίδα «Νέα», 11/5/2009), οι ελληνικών συμφερόντων «οφ σορ» εταιρείες υπερβαίνουν τις 10.000 (!) και διακινούν ετησίως περί τα 500 δισ. ευρώ! Νάτα τα λεφτά!

    2 Οι καταθέσεις και οι συμφωνίες επαναγοράς (τα περίφημα repos) των επιχειρήσεων στις τράπεζες από 160 δισ. ευρώ το 2004 εκτινάχτηκαν στα 277 δισ. ευρώ μέχρι το Νοέμβρη του 2009. Δηλαδή, οι «ραντιέρηδες» (κατά τη ρήση του Αντρέα Παπανδρέου) αύξησαν σε μια πενταετία το χρήμα που διαθέτουν κατά 117 δισ. ευρώ (ποσοστό αύξησης 73%). Νάτα τα λεφτά!

    3 Οι καταθέσεις προθεσμίας των επιχειρήσεων και των ιδιωτών στις τράπεζες από 36 δισ. ευρώ το 2004 έφτασαν στα 136 δισ. ευρώ το Νοέμβρη του 2009. Εκείνες οι καταθέσεις δηλαδή που κατά τεκμήριο αφορούν σε μορφή κατάθεσης των πλουσιότερων κοινωνικά στρωμάτων, αυξήθηκαν σε μια πενταετία κατά 100 δισ. ευρώ (ποσοστό αύξησης 278%). Νάτα τα λεφτά!

    4 Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα και σύμφωνα με τα στοιχεία του ΙΚΑ, ο ένας στους δύο εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα αμείβεται με κάτω από 1.090 ευρώ ενώ περίπου 250.000 εργαζόμενοι αμείβονται με το κατώτατο ημερομίσθιο των 33 ευρώ, ήτοι, μηνιαίως 740 ευρώ. Την ίδια ώρα το επίσημο Ενεργητικό των μεγαλύτερων επιχειρήσεων στη χώρα έχει φτάσει στα 700 δισ. ευρώ. Νάτα τα λεφτά!