09/04/2010 19:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψωμιάδης: «Ο Σαμαράς είναι αρχηγός»

Δεν θα με απασχολούσε το θέμα , αν δεν έσπευδαν από χθες διάφορα δημοσιεύματα  να υπερπροβάλλουν την μη παρουσία του Παναγιώτη Ψωμιάδη  στη συνεδρίαση της ΚΕ της ΝΔ την Κυριακή λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων του, όπως ενημέρωσε ο ίδιος  τον διευθυντή του Γραφείου του προέδρου της ΝΔ Κωνσταντίνο Αρβανιτόπουλο.

Και αν ο Γιώργος Καρατζαφέρης δεν έσπευδε κι αυτός να δηλώσει σήμερα ότι «αν απουσιάζουν οι δύο υποψήφιοι αρχηγοί τότε θα χρειαστεί να πείσει ο κ. Σαμαράς ότι ελέγχει το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης».

Καλό λοιπόν θα ήταν να ενημερωθεί ο κ. Καρατζαφέρης ότι ο κ. Ψωμιάδης μίλησε προ ολίγου στο προσυνέδριο της Κοζάνης εκφράζοντας την πλήρη συμφωνία του με την πολιτική Σαμαρά και λέγοντας μεταξύ άλλων: «Ο Σαμαράς είναι αρχηγός και αυτός θα μας κάνει κυβέρνηση».

Στο ίδιο μήκος κύματος μίλησαν και ο πρώην υπουργός κ. Φώλιας, αλλά και  βουλευτής Μ. Παπαδόπουλος που εφέρετο στην επιρροή της Ντόρας.

Α, να μην το ξεχάσω… και ο Γιακουμάτος έκανε σήμερα κυβίστηση, μιλώντας στο «Ράδιο Θέμα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 09/04/2010 20:30:12

    Μα καλά αυτός ο ανεκδιήγητος Καρατζαφέρης χτυπώντας τον Σαμαρά σε τι αποσκοπεί; Θα τον κάνει υπουργό ο ΓΑΠ;

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Αγανάκτηση 09/04/2010 20:45:35

      Στο μεταξύ το ίντερνετ βοά: http://www.youtube.com/watch?v=TkrVCRD5Za8&feature=player_embedded

  2. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 09/04/2010 20:33:37

    Ο Καρατζαφέρης είναι όνειδος για την ιστορία της ΝΔ και λυπάμαι που κάποτε υπήρξε βουλευτής της παράταξης. Εμείς που ψηφίζουμε ΝΔ έχουμε ιερή υποχρέωση να είμαστε ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ όταν βάζουμε σταυρό σε κάποιον υποψήφιο. Οι Κιλτίδηδες και οι Γιακουμάτοι έχουν εκλεγεί με τον σταυρό Νεοδημοκρατών. Ας προσέχαμε..Πάντως ο ρόλος Ψωμιάδη είναι ύποπτος και δύσκολα θα μπορέσω να πειστώ για το αντίθετο. Από τη στιγμή που θέλει να έχει το χρίσμα του περιφερειάρχη όφειλε να είναι συνεπής προς τις κομματικές του υποχρεώσεις. Τελεία και παύλα. Η υποψηφιότητά του έκοψε ψήφους από το Σαμαρά ο οποίος θα είχε εκλεγεί όχι με 50,1 αλλά με 61-62% αν δεν επέμενε ο Ψωμιάδης μέχρι τέλους. Η άποψη που λέει πως ο Ψωμιάδης είναι ακίνδυνος και πως απλά του αρέσει να κάνει θόρυβο για να τον βγάζουν τα κανάλια είναι αφελής.. Να τιμήσει την ποντική καταγωγή του και να είναι πιο ντόμπρος απέναντι στον αρχηγό της παράταξης.

    • Tassos avatar
      Tassos @ ΓΙΑΝΝΗΣ 09/04/2010 23:10:01

      Είσαι πολύ σωστός σε όσα γράφεις εκτός από αυτά για τον Ψωμιάδη. Η μόνη του φιλοδοξία είναι να βγει περιφερειάρχης και να κλείσει την καριέρα του. Οσο για τους βουλευτές έχεις δίκιο. Και να ταν μόνο αυτοί? Δεν είναι έκπτωση της αξιοπρέπειας ενός κόμματος να βγάζει βουλευτή τον Βαρβιτσιώτη με τις ανταύγειες και την Κεφαλογιάννη?

    • oxoxo avatar
      oxoxo @ ΓΙΑΝΝΗΣ 10/04/2010 13:58:18

      Νηφάλια εκτίμηση!

  3. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 09/04/2010 20:41:06

    Οσο γιά τον χοντρομ...κα, χαζοχαρούμενο μπακάλη που πουλάει τοις μετρητοίς,άξιος ο μισθός του.Απ'όλα έχει ο μπαξές και οι εφιάλτες δεν έλειψαν ποτέ από τη χώρα μας.Ας μην ξεχάσει ποτέ του,ότι βάσκανος μοίρα του χάρισε τον τίτλο του δεκανικιού της μακράν χειρότερης κυβέρνησης,που γνώρισε η πατρίδα μας.

  4. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 09/04/2010 20:57:34

    Φάκτορα,

    Όταν 800.000 άνθρωποι στήθηκαν με τις ώρες, σε ένα πανηγύρι δημοκρατίας και εξέλεξαν με πάνω από 50% τον Αντώνη Σαμαρά,
    Γιατί γαμώτο (συγνώμη), καταλήξαμε να έχουμε τον Καρατζαφέρη δραγουμάνο και να ζητάμε νομιμοποιήσεις από την κάθε Ντόρα και τον κάθε Ψωμιάδη, για να συνεδριάσει η ΚΕ, που στο κάτω κάτω δεν είναι όργανο του Σαμαρά;;
    Τι στο διάολο; (και πάλι συγνώμη) είμαστε δημοκρατικό κόμμα μελών ή είμαστε ολιγαρχικό κόμμα παραγόντων και πολιτικών τζακιών;

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 09/04/2010 22:05:50

      Βρισκόμαστε σε κρίσιμο σταυροδρόμι όπου τέμνονται το χθες με το αύριο. Ελπίζω πως ο Αντώνης θα κάνει την τομή, την ρήξη που απαιτούν οι καιροί. Εμείς πρέπει να παραμείνουμε ενεργοί και θα δώσουμε τη λύση αν χρειαστεί, όπως ακριβώς κάναμε στις 29 Νοεμβρίου.

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 10/04/2010 00:05:28

      1.Πέτρο περίμενα να έχεις καλύτερη αντίληψη της πολιτικής.
      2.Απαντάς στην συντονισμένη επίθεση που κανουν ΠΑΣΟΚ - Οικογενεια - ΛΑΟΣ στον Σαμαρα διερεωτόμενος αν είμαστε (ποιοί;) "κόμμα μελών ή είμαστε ολιγαρχικό κόμμα παραγόντων και πολιτικών τζακιών;".

      • ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
        ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ @ Factorx 10/04/2010 12:57:42

        Φάκτορα,

        Το λέω αυτό γιατί θα πρέπει να γίνει ένα σοκ αφύπνισης και να καταλάβουν κυρίως οι άνθρωποι της ΝΔ ότι δεν πρέπει να δίνουν αξία στον κάθε πολιτικό παράγοντα που παίζει το προσωπικό του πολιτικό παιχνίδι (όπως και να τον λένε) και να αγνοούν τους 800.000 εαυτούς τους, σαν να μην υπήρξαν ποτέ.
        Θα πρέπει λοιπόν το μέλος της ΝΔ να καταλάβει ότι ο ίδιος πλέον έχει τη δύναμη και την εξουσία και όχι να την παραχωρεί σε παράγοντες, διολισθαίνοντας με αυτό τον τρόπο, με τη βοήθεια και των ΜΜΕ, πάλι σε κόμμα παραγόντων και τζακιών. Θα πρέπει δηλαδή να γράψει στα παλαιότερα των υποδημάτων του το τι λέει ο κάθε παράγοντας και να αφοσιωθεί στην συμμετοχή του στην εσωκοκομματική δημοκρατία.
        Πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι οι καιροί άλλαξαν και το παλιό απλά κλωτσάει αργοπεθαίνοντας.
        Τέλος πια οι πορφυρογέννητοι πολιτικοί γόνοι, οι διαχρονικοί πολιτικοί παράγοντες και οι πάτρωνές τους.

  5. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 09/04/2010 21:25:03

    Δεν μου λες λεβέντη, ήδη αποδέχθηκε ο αρχηγός σου ο ΓΑΠ τον όρο "Βόρεια Μακεδονία"?

    For the time being, we need BALLS, not meat balls........

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ΑΡΚΑΣ 09/04/2010 23:18:00

      Τι είπες τώρα, ρε ΑΡΚΑΣ...
      Ντιπ εξωγήινος είσαι μωρ'αδερφάκι μου!

  6. Orestios avatar
    Orestios 09/04/2010 21:34:14

    Είσαι Αητός αδερφέ μου!

  7. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 09/04/2010 21:36:13

    Για μούσι μου φαίνεται. Το blog αυτό δεν είναι σοβαρό κατά την άποψη μου.

    Εαν είναι αλήθεια πάντως θα πέσει πολύ γέλιο...

  8. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 09/04/2010 22:12:14

    "Orestios says:

    "Άλλος ένας λεκές από τη Νότια Μακεδονία. Καιρός να ξεβρωμίσουμε με τους κρυφούς υποστηρικτές του GAP."

    Ναι ρε Αλβανε τι μας λες? Νοτια Μακεδονια ειμαστε εδω πανω?

    • Orestios avatar
      Orestios @ paratiritis2000 09/04/2010 22:36:24

      χο! χο!
      Παρατηρητή σε είχα για πιο έξυπνο.

  9. Tassos avatar
    Tassos 09/04/2010 23:04:33

    Ρε έχετε τρελλαθεί? Βρίζετε τον Ψωμιάδη? Ασε που ο άνθρωπος είναι με τα μπούνια με τον Αντώνη, ξεχνάτε ότι θα κατέβει για περιφερειάρχης? Πρέπει να το παίξει και λίγο υπερκομματικός. Οσο για τον σαλτιμπάγκο τον Καρατζαφέρη στο τέλος θα πάθει εγκεφαλικό από το φτύσιμο που του ρίχνει ο Σαμαράς.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Tassos 10/04/2010 01:58:09

      Ναι αλλά επειδή ζούμε πονηρές μέρες, δεν έπρεπε ο Πανίκας να δημιουργήσει θόρυβο δηλώνοντας αρχικά πως ούτε αυτός θα πάει στη συνεδρίαση της ΚΕ την Κυριακή (ότι δηλαδή και η γεροντομπεμπέκα!!)για να αλλάξει τελικά γνώμη αργότερα. Δεν είναι υπεύθυνη συμπεριφορά αυτή.

      • oxoxo avatar
        oxoxo @ ΓΙΑΝΝΗΣ 10/04/2010 14:02:22

        Υπάρχει μια ουσιαστική διαφορά. Στη δήλωσή του ο Ψωμιάδης αναφέρει ότι συμφωνεί και προσυπογράφει όλες τις αλλαγές που προτείνει στην ΚΕ ο πρόεδρος του κόμματος ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ!

  10. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 09/04/2010 23:50:22

    Ο Γιακουμάτος γιατί δεν πάει σπιτάκι του, ν΄ασκήσει επιτέλους το επάγγελμά του και να τελειώνουμε με δαύτον;

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Βρασίδας 10/04/2010 01:55:28

      Γιατί πριν 6 μήνες κάποιες δεκάδες χιλιάδες ψηφοφόροι της Β Αθήνας τον σταύρωσαν.

  11. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 09/04/2010 23:52:09

    Αν ο Ψωμιάδης αποσυρθεί από το δημόσιο βίο τί θα στερηθεί η χώρα;

    • Tassos avatar
      Tassos @ Βρασίδας 10/04/2010 01:39:53

      Αυτό ακριβώς δεν καταλαβαίνετε όσοι δεν είστε Θεσνικείς. Ο Ψωμιάδης εκλέγεται γιατί είναι ΚΑΛΟΣ ΝΟΜΑΡΧΗΣ ΘΕΣΝΙΚΗΣ. Οχι γιατί βγαίνει στην τηλ. και λέει τις παπαριές του. Εχει έργο σαν Νομάρχης και ιδίως στην περιφέρεια του Νομού.

  12. παλιός αναγνώστης avatar
    παλιός αναγνώστης 09/04/2010 23:59:15

    @ΓΙΑΝΝΗΣ: φίλε, μην μεταφερεις εδω οτι παπα#$%ς γραφουν αλλού. ΟΙ Βαρδήδες θεωρεουν τον Κεφαλογιαννη ....second class και τον ανεχονται μόνο. Σιγά μην νοιαστουν για την Ολγα

  13. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 10/04/2010 02:57:43

    Για ποιο λόγο να περιπλέκουμε τις εξόφθαλμα ξεδιαλυμένες καταστάσεις;
    Ο Αντώνης δεν έχει κανένα πρόβλημα με τον Ψωμιάδη, έχει και παραέχει μόνο με την Ντόρα.
    Ο Παναγιώτης δεν περίμενε να εκλεγεί, παρά μόνο να καταγράψει ένα ποσοστό που θα του δώσει μια ώθηση για να πραγματοποιήσει υψηλότερα όνειρά του. Ζητεί, έστω και απαιτητικά, ρόλο διακεκριμένο και οι ενέργειές του αποβλέπουν στην αναγνώριση, στηριζόμενος στο ότι αποτόλμησε να διεκδικήσει μέχρι και την αρχηγία.
    Η Ντόρα αντίθετα, θεωρούσε την επικράτησή της παραπάνω από βέβαιη, την είχε δουλέψει σκληρά και μεθοδικά όλα τα χρόνια και δεν θα καταπιεί ποτέ, το ότι έχασε από τον Αντώνη. Αυτή κι αν ήταν μαχαιριά! Αυτήν την εξέλιξη δεν την είχε δει, ούτε στον χειρότερο εφιάλτη της.
    Ο ένας λοιπόν απλά «πιέζει» και η άλλη απροκάλυπτα «υπονομεύει»!
    Αυτά ασφαλώς δεν ταυτίζονται με τίποτα! Το ότι τα ταυτίζει ο Καρατζαφέρης, δεν συνιστά και κανέναν δυσεπίλυτο γρίφο. Απλούστατα, ως γνήσιο τέκνο του επιτίμου και δουλεύοντας τόσα χρόνια στην υπηρεσία της οικογένειας, υποχρεούται να παρουσιάσει ότι ο Αντώνης δεν ελέγχει το κόμμα! Γι αυτό και προσπαθεί να εξομοιώσει ως ισοβαρή, την απουσία των δύο υποψηφίων από την Κ.Ε.
    Η παρουσία όμως και η τοποθέτηση του Ψωμιάδη, στη συνδιάσκεψη της Κοζάνης, έδωσε τη δέουσα απάντηση, ξεκαθαρίζοντας την θολούρα στο εσωκομματικό τοπίο για όσα τουλάχιστον αφορούν σ’ αυτόν!

    • ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ @ Αφροδίτη 10/04/2010 13:07:08

      Αφροδίτη,

      Το πρόβλημα δεν είναι η ίδια η Ντόρα ή ο Ψωμιάδης ή ο κάθε παράγοντας.
      Το πραγματικό πρόβλημα είναι κάποιες χιλιάδες μελών που ψήφισαν Ντόρα και τώρα (λανθασμένα) αισθάνονται και τα ίδια "ηττημένα" και αναζητούν ταύτιση με τις όποιες ενέργειες κάνει η Ντόρα.
      Αυτό είναι το πρόβλημα που είναι δυσεπίλυτο, προς το παρόν.
      Πρέπει να γίνει συνείδηση η συμμετοχή στις δημοκρατικές διαδικασίες και όχι επειδή δεν βγήκε αυτός που ψηφίσαμε πρέπει και να φύγουμε.

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 10/04/2010 15:50:44

        Αγαπητέ Πέτρο, στην "ταύτιση" που αναφέρθηκα, σχολίασα τη στάση και το τί προσπαθεί να "υπονοήσει" ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ, για την απουσία των δύο υποψηφίων από την Κ.Ε.
        Η δημιουργία συνείδησης συμμετοχής και σεβασμού των δημοκρατικών διαδικασιών, είναι θέμα Παιδείας του καθένα μας! Αυτό φίλε μου δεν επιβάλλεται, παρά μόνον καλλιεργείται!
        Στην εκτίμησή σου, ότι τα χιλιάδες μέλη που ψήφισαν Ντόρα ταυτίζονται μαζί της και νοιώθουν ηττημένα, θα μου επιτρέψεις να μην το συμμεριστώ. Τώρα που αποκαλύπτεται, ο δικός της "σεβασμός" στο αποτέλεσμα της ανοικτής και άκρως δημοκρατικής διαδικασίας, πολλοί θα επανεκτιμήσουν την ίδια και οι περισσότεροι θα αναθεωρήσουν τη στάση τους. Και να μην ξεχνάμε, ότι πάρα πολλοί ψηφοφόροι της είχαν προσωπικές δεσμεύσεις λόγω των γνωστών "εξυπηρετήσεων", απέναντι σε βουλευτές,νομάρχες και δημάρχους που στην πλειονότητά τους τη στήριξαν τότε.

  14. nikos avatar
    nikos 10/04/2010 20:31:35

    Επρεπε κατ΄αρχη ( 1) Να έχει ηδη δωθεί το χρίσμα στον Ψωμιάδη
    (2) Στις εσωκομματικές εκλογες δεν τον επαιξε κανένα ΜΜΕ και πήρε 14,5 % αυτό ήταν το πραγματικό ποσοστό και όχι το 10% που ανακοινώθηκε για να βγεί ο Σαμαράς απο το 1ο γυρο και να μην υπάρχει δευτερος με συνεπακολουθα
    και (3) Αν η ΝΔ είχε στη Ρηγγίλης 2-3 Ψωμιάδηδες δύσκολα θα έχανε τη κυβέρνηση