25/11/2008 19:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψωμιάδης: «Μας ..υπνώτισαν»

Με την  παράγκα του ποδοσφαίρου και τις γνωστές καταγγελίες της για την διαπλοκή άρχισε την ...σταδιοδρομία της η παρούσα κυβέρνηση, με την παράγκα του Βατοπεδίου θα την κλείσει.

Καταθέτοντας σήμερα στην Εξεταστική Επιτροπή ο Νομάρχης Θεσσαλονίκης Π. Ψωμιάδης απέδωσε ευθύνες σε υπουργούς για τις «μυστικές μεθοδεύσεις των χαριστικών ανταλλαγών» και χωρίς να ερωτηθεί (!) δήλωσε: «Αν υπάρχει παράγκα ψάξτε την στην Αθήνα, όχι στη Θεσσαλονίκη». Στη συνέχεια αναφέρθηκε επανειλημμένα στην «παράγκα της Αθήνας». Όταν δε ρωτήθηκε πως έγιναν τόσες ανταλλαγές αφού καμία δεν μπορούσε να προχωρήσει χωρίς την υπογραφή του νομάρχη απάντησε «μας υπνώτισαν».(διαβάστε τα πρακτικά που τα δημοσιεύουμε όπως και τα προηγούμενα στην κατηγορία «Αρχεία»: Κατάθεση Π. Ψωμιάδη

Ο επικεφαλής της επιτροπής για το ξέπλυμα βρώμικου χρήματος, Στέλιος Γκρόζος, επιβεβαίωσε η κυπριακή RASSADEL είναι η Μονή Βατοπεδίου. Μετά από πιέσεις από την αντιπολίτευση κατά την κατάθεσή του στην Εξεταστική Επιτροπή, ο κ. Γκρόζος δεσμεύθηκε ότι θα αναλάβει πρωτοβουλία να ανοίξουν οι λογαριασμοί όλων των εμπλεκομένων στο σκάνδαλο, προσώπων και εταιρειών στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Δήλωσε επίσης  ότι η Επιτροπή είχε ενημερωθεί για την συναλλαγή του πρώην εκδότη της εφημερίδας «Μακεδονία», Γιώργου Σαχπατζίδη με τη Μονή Βατοπεδίου και της εταιρείας που είχε λάβει μέρος στο διαγωνισμό για το ολυμπιακό ακίνητο από το Μάρτιο του 2007, όταν επικεφαλής της Αρχής για το ξέπλυμα μαύρου χρήματος ήταν ο Γιώργος Ζορμπάς.

Στο μεταξύ, την άσκηση ποινικής δίωξης εις βάρος της προέδρου του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Ροδόπης, Μαρίνας Ψάλτη, του ηγουμένου Εφραίμ και του μοναχού Αρσένιου παρήγγειλε ο αντεισαγγελέας του Αρείου Πάγου, Αναστάσιος Κανελλόπουλος, με έγγραφό του προς την Εισαγγελία Πλημμελειοδικών Ροδόπης. Σύμφωνα με την παραγγελία του κ. Κανελλόπουλου, τα αδικήματα για τα οποία ζητείται η άσκηση ποινικής δίωξης είναι παραβίαση δικαστικού απορρήτου και παράβαση καθήκοντος για την κα. Ψάλτη και ηθική αυτουργία στα αδικήματα αυτά. Υπενθυμίζεται ότι ο κ. Κανελλόπουλος διενήργησε προκαταρκτική έρευνα για τυχόν ευθύνες της Μαρίνας Ψάλτη, που προήδρευε στη δίκη του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Ροδόπης, με αντικείμενο την αγωγή της Μονής Βατοπαιδίου κατά του ελληνικού Δημοσίου για την κυριότητα της λίμνης Βιστωνίδας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 25/11/2008 20:19:13

    Τωρα ανελαβαν και οι καφετζουδες; Ελλας το Μεγαλειο σου!!!

  2. Le canard avatar
    Le canard 25/11/2008 20:23:28

    "Παράγκα της Αθήνας", "παρακράτος της Θεσσαλονίκης", κύλησε ο τέτζερης και βρήκε το καπάκι.

  3. donaE avatar
    donaE 25/11/2008 20:25:58

    σαν τον Ραν Ταν Πλαν.

  4. tiramola avatar
    tiramola 25/11/2008 20:27:28

    Τον υπνωτισμο ωφειλω να ομολογησω δεν τον ειχα σκεφτει...
    Αλλη μια "παραμετρος" που πρεπει να λαβουμε υποψιν μετα την παραπλανηση , αποπλανηση και χαμηλου iq...

  5. nikos avatar
    nikos 25/11/2008 20:56:35

    poso χχχχχ einai telika o anthropos ?

  6. ataktos avatar
    ataktos 25/11/2008 21:11:14

    nikos - εσει λες malakas και αυτος Ακούει ΚΥΡΙΟΣ .χα χα χα

  7. timoros avatar
    timoros 25/11/2008 21:15:48

    Οι Δεξιοί θα μας αποτρελάνουν όλους. Μιλά για παράγκα της Αθήνας, όταν όλες οι σκαστές υποθέσεις που απασχόλησαν την κοινή γνώμη (κουμπάροι, βατοπαίδι, ζαχόπουλος) ξετυλίγονταν στην αυλή του ! κρίμα στους θεσσαλονικείς...

  8. tiramola avatar
    tiramola 25/11/2008 21:25:51

    Και ομως...
    Αυτος ο ανθρωπος εχει βασιμες ελπιδες να ξαναεκλεγει ειτε δημαρχος ειτε νομαρχης...ΠΑΛΙ!
    Ακομα και η αποδειξη της ανικανοτητας του στην πραξη ως δημοσιος λειτουργος δεν θα ειναι αρκετη για πολλους...

  9. ataktos avatar
    ataktos 25/11/2008 21:41:46

    κυριος!!! παιδια τερμα ο χχχχχ!!!

  10. Factorx avatar
    Factorx 25/11/2008 21:48:27

    Πολύ σημαντικά στοιχεία που ολοκληρώνουν το τεράστιο πάζλ της υπόθεσης των ακινήτων της Μονής Βατοπεδίου αποκάλυψε χθες, στη διάρκεια της τρίωρης κατάθεσής του στην Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής, ο νομαρχιακός σύμβουλος Θεσσαλονίκης, μέλος της Γραμματείας των Οικολόγων Πράσινων Μιχάλης Τρεμόπουλος.
    1. Στις 17.5.2005 η Δ/νση Πολιτικής Γης του Υπουργείου Ανάπτυξης και Τροφίμων (προϊσταμένη κ. Μαντέλη) έστειλε έγγραφο με την επισήμανση «ΕΠΕΙΓΟΝ- ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ» σε 20 Νομαρχίες της Βόρειας και Κεντρικής Ελλάδας με το οποίο ζητούσε «εντός 10 ημερών» να στείλουν καταλόγους ενημερώνοντας τον υφυπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης κ. Κοντό για τις κοινόχρηστε και διαθέσιμες εκτάσεις, οι οποίες έχουν «οικοπεδική ή τουριστική αξία ή είναι παραθαλάσσιες».
    2. Μετά την επιστολή Ψωμιάδη στις 16.12.2005 όπου καταγγέλλεται το σκάνδαλο της Μονής Βατοπεδίου στον Πρωθυπουργό και σε 8 Υπουργούς και υφυπουργούς, ακολουθεί επίσκεψη του νομάρχη Θεσσαλονίκης Π. Ψωμιάδη στη Μονή Βατοπεδίου και όταν επιστρέφει εισηγείται στο Νομαρχιακό Συμβούλιο (20.1.2006) να επισκεφτούν όλοι οι νομαρχιακοί σύμβουλοι το Άγιο Όρος, απόφαση στην οποία μειοψηφεί μόνον ο Μ. Τρεμόπουλος. Η απόφαση αυτή δεν θα υλοποιηθεί ποτέ. Τρείς μέρες μετά, στις 23.1.2006 ακολουθεί έγγραφο της Δ/νσης Πολιτικής Γης του Υπ. Ανάπτυξης στο οποίο αναφέρεται ότι τα οικόπεδα του νομού Θεσσαλονίκης «ανατέθηκαν στην ΚΕΔ» και ζητά την «αποφυγή έκδοσης οποιασδήποτε πράξεως επέμβασης στα τεμάχια αυτά».
    3. Όλοι οι αποδέκτες της καταγγελτήριας επιστολής Ψωμιάδη της 16.12.2005 θα πρέπει να απαντήσουν εάν παρέλαβαν την επιστολή, με ποιον αριθμό πρωτοκόλλου παραλαβής και τι απάντησαν. Ήδη ο Μ. Τρεμόπουλος έχει παραλάβει απάντηση από τη Δ/νση Πολιτικής Γης του Υπουργείου Ανάπτυξης και Τροφίμων ότι «δεν έχει εισέλθει ποτέ» στην υπηρεσία. Από τη στιγμή που ο κυβερνητικός εκπρόσωπος κ. Αντώναρος επιβεβαίωσε προφορικά ότι η επιστολή αυτή έφτασε στον Πρωθυπουργό, θα πρέπει και όλοι οι παραλήπτες να απαντήσουν στα παραπάνω ερωτήματα Εάν δεν το έχουν πρωτοκολλήσει σημαίνει ότι αυτό έγινε μετά από «άνωθεν εντολή» ώστε να αποφύγουν την απάντηση και πιθανόν στον Π. Ψωμιάδη να έδωσαν τα ανταλλάγματα που ζητούσε.
    «Τα στοιχεία αυτά αποδεικνύουν ότι στο συμφωνικό έργο του σκανδάλου του Βατοπεδίου εκτός από τους σολίστες που φαλτσάρουν, πρόβλημα υπάρχει και με το συνθέτη και με το διευθυντή ορχήστρας» δήλωσε ο Μ. Τρεμόπουλος.

  11. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 25/11/2008 21:51:09

    Οι εκλογείς ψηφίζουν καθ εικόνα και ομοίωση και οι φελλοί είναι σαφώς περισσότεροι από τους μη φελλούς. Αυτό είναι το πρόβλημα σήμερα

  12. daris avatar
    daris 25/11/2008 22:03:11

    Μπορεί να συνφωνώ ως αποτέλεσμα φίλε Εξάκτινε με ότι γράφεις αλλά σημασία έχει ποιός κατάντησε φελούς τόσους πολίτες σε αυτή τη χώρα. Μήπως οι δημοσιογράφοι-παπαγαλάκια και μερικά BLOG; Ο κοσμάκης σήμερα τρέφεται με ότι του προσφέρουν και καμιά φορά όχι άδικα αφού του έχουν αφαιρέσει ακόμα και την δυνατότητα κριτικής σκέψης.ΚΡΙΜΑ!!!

  13. daris avatar
    daris 25/11/2008 22:03:12

    Μπορεί να συνφωνώ ως αποτέλεσμα φίλε Εξάκτινε με ότι γράφεις αλλά σημασία έχει ποιός κατάντησε φελούς τόσους πολίτες σε αυτή τη χώρα. Μήπως οι δημοσιογράφοι-παπαγαλάκια και μερικά BLOG; Ο κοσμάκης σήμερα τρέφεται με ότι του προσφέρουν και καμιά φορά όχι άδικα αφού του έχουν αφαιρέσει ακόμα και την δυνατότητα κριτικής σκέψης.ΚΡΙΜΑ!!!

  14. daris avatar
    daris 25/11/2008 22:03:43

    Εξάκτινος Says: Μπορεί να συμφωνώ ως αποτέλεσμα φίλε Εξάκτινε με ότι γράφεις αλλά σημασία έχει ποιός κατάντησε φελούς τόσους πολίτες σε αυτή τη χώρα. Μήπως οι δημοσιογράφοι-παπαγαλάκια και μερικά BLOG; Ο κοσμάκης σήμερα τρέφεται με ότι του προσφέρουν και καμιά φορά όχι άδικα αφού του έχουν αφαιρέσει ακόμα και την δυνατότητα κριτικής σκέψης.ΚΡΙΜΑ!!!

  15. daris avatar
    daris 25/11/2008 22:05:00

    Συγνώμη λάθος η πολλαπλή αποστολή....

  16. ataktos avatar
    ataktos 25/11/2008 22:19:58

    Τώρα ποια ο τελευταίος ΚΥΡΙΟΣ που έκανε ντους η βαφτίστηκε στην Κορωνια η Θερμαϊκό .

  17. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 25/11/2008 22:21:48

    Σαλονικισμός: το ανώτατο στάδιο του λαϊκισμού.

    "Μας υπνώτισαν"! Χα! Και θρίλερ επιστημονικής φαντασίας...

    Αναμένω σύντομα εκπομπή του Liako που θα λέει ότι τις ημέρες που στην νομαρχία Θεσ-νίκης υπογραφόταν οι παραχωρήσεις, αεροπλάνα ή UFO ψέκαζαν την πόλη με υπνωτιστικές ουσίες.

  18. osaperas avatar
    osaperas 25/11/2008 23:08:14

    Ντροπή. Τέτοιος θεοσεβούμενος άνθρωπος να λέει τέτοια πράγματα...
    Μα αναγνωρίζει η εκκλησία το μάτι;
    Απορώ που δεν έχει παρέμβει ακόμη ο Άνθιμος...

  19. κινεζος avatar
    κινεζος 25/11/2008 23:40:32

    τι εγινε συντροφοι?
    το "αριστερο" αμερικανοδουλο παρακρατος των μμε,και "εναλλακτικων" μπλογκς ,εθαψε την επισκεψη του προεδρου της κινας.
    αυτο πως λεγεται φακτορ?
    "συνωμοσια" η καρτελ παραπληροφορησης.

  20. briza007 avatar
    briza007 25/11/2008 23:46:31

    Είχαμε ένα όνειρο η Θεσσαλονίκη να μην γίνει αθήνα αλλά τώρα μας ξύπνησαν τι κρίμα.

  21. tiramola avatar
    tiramola 26/11/2008 00:03:25

    Σε ολες τις πολεις της χωρας συμβαινει το ιδιο φαινομενο.
    Το μεγεθος του σκανδαλου(ων) και ο αριθμος των λαμογιων διαφερει αναλογα με τον πληθυσμο...

  22. κινεζος avatar
    κινεζος 26/11/2008 00:09:55

    οι αμερικανοι μας κοβουν την πιστωση...

    τελεσιγραφο του αμερικανου πρεσβη.

    Σε αυστηρές συστάσεις προς την Ελλάδα προέβη ο αμερικανός πρέσβης στην Αθήνα Ντάνιελ Σπέκχαρντ για τα αδιέξοδα στο χώρο της υγείας στη χώρα μας.

    Όπως δήλωσε στην Καθημερινή, ο κίνδυνος να σταματήσουν οι προμήθειες φαρμάκων και υγειονομικού υλικού από τις ΗΠΑ στο ελληνικό δημόσιο είναι ορατός αν έως το τέλος του χρόνου η ελληνική κυβέρνηση δεν προχωρήσει στην καταβολή σημαντικού χρηματικού ποσού για αποπληρωμή των χρεών της.

    Τα ελληνικά νοσοκομεία χρωστούν 4 δισ. δολάρια σε αμερικανικές φαρμακοβιομηχανίες.

  23. tiramola avatar
    tiramola 26/11/2008 00:16:11

    Τοσο ειναι το ξεπουλημα του λιμανιου στους κινεζους κινεζε!
    Την γλυτωσαμε παλι...
    Γιαυτο ο Αβραμο ηταν ανετος...ως συνηθως.

  24. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 26/11/2008 01:03:58

    Τι έγινε; Έσπασε η ομερτά στη Σαλονίκη και άρχισαν τα καρφώματα; Αν, έστω και το ένα εκατοστό αυτών που ακούγονται τώρα στην εκπομπή του UFO-λόγου Χαρδαβέλλα είναι αλήθεια, τότε έχει χαθεί η μπάλλα!

  25. thanos avatar
    thanos 26/11/2008 04:24:49

    Προς Εμμαους....σοφια προσχομεεεεεεν.
    Αλλο παλι τουτο,θα περασομε ενα χειμωνα μουρλια.

  26. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/11/2008 09:02:45

    λέω να υπνωτίσουμε τον πρέσβη, μπας και διαγραψει τα χρέη για τα φάρμακα...

    μετά, να υπνωτίσουμε τον Αλογοσκούφη να μειώσει τον ΦΠΑ στο 12%

    και να υπνωτίσουμε τον πρωθυπουργό μπας και ξυπνήσει...

  27. salonikios_s54 avatar
    salonikios_s54 26/11/2008 09:47:57

    αυτά που βγαίνουν στην επιφάνεια για τις νομαρχιακές αυτοδιοικήσεις είναι η κορυφή του παγόβουνου!
    ΟΛΟΙ οι νομάρχες λειτουργούν με τον ίδιο ανεξέλεγκτο τρόπο, απλά ο Ψωμιάδης βρέθηκε στο μάτι του κυκλώνα και την πάτησε και τώρα λέει άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε

  28. Helmut avatar
    Helmut 26/11/2008 10:50:38

    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ξεματιάστρα.
    Αν ξέρει χορό της κοιλιάς ακόμη καλύτερα.
    Πληροφορίες ενταύθα.
    Νομαρχία Θεσσαλονίκης.

  29. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 26/11/2008 11:56:40

    archaeopteryx- o KK εχει 16 εργοατασια στο εξωτερικο τελευταιο στην Τουρκια ,Πολωνια μας εχει γραμενους στα παλια παπουτσια του

  30. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 26/11/2008 12:27:34

    Άτακτε

    με τόσα εργοστάσια, λίγο δύσκολο να έχει παλιά παπούτσια....τα δικά μας είναι παλιά.

  31. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 26/11/2008 13:50:09

    Μεγαλοφυία ο Πανικας είναι ο μονος που σε μια παραλία γυμνιστών μπορεί να θυμάται φάτσες !!!!

    Του το αφιερωνω !

    ΠΠ