#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/10/2011 15:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψωμί, κεμπάπ, Πρωθυπουργός ο ΓΑΠ…




 «Μου ασκείται μεγάλη πίεση. Ίσως αναγκαστώ να πάω σε εκλογές!» είπε σε δραματικούς τόνους ο Γιώργος Παπανδρέου κατά τη διάρκεια της συνάντησης του με τους Άνγκελα Μέρκελ, Νικολά Σαρκοζύ.

«Κάνε ότι νομίζεις...» ήταν η ψυχρή απάντηση που έλαβε.

Δηλαδή αν πάμε σε εκλογές  δεν θα καταρρεύσει η Ελλάδα, η ΟΝΕ και το παγκόσμιο καπιταλιστικό σύστημα;  Δεν θα καταστραφούν οι Δανοί ψαράδες, οι Ιταλοί μαφιόζοι και οι Άγγλοι μπάτλερ.; Μόνο οι «Μήτσοι» και οι «Κατίνες» του νεοπράσινου ή φαιοπράσινου συστήματος θα την πατήσουν  χάνοντας την εξουσία, την αίγλη που την περιβάλει, τα τζάμπα γιαούρτια και ζαρζαβατικά;

Αν ενθυμούμαι καλώς εις την αρχή της πρωθυπουργικής του θητείας, οι «σοβαροί» δημοσιογράφοι μιλούσαν για τον "διεθνή παράγοντα" ΓΑΠ, την εμπειρία του στις διαπραγματεύσεις, το ειδικό του βάρος στην εξωτερική πολιτική.

Που κατέληξε ο μετρ των λεπτεπίλεπτων  διπλωματικών χειρισμών: να λέει ουσιαστικά «κύριοι, μη με ζορίζετε άλλο γιατί θα την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια» και να του απαντούν ότι είναι «φύρα» και να του εύχονται στην επόμενη Σύνοδο να έλθει ως εμπειρογνώμονας του ΔΝΤ;

Ανεπίτρεπτο και καταγγέλουμε ανοικτά και τον Σαρκοζύ και την Μέρκελ, ως όργανα του Σαμαρά.

Πάντως με τέτοια έφεση στις «μπλόφες» τα διεθνή τουρνουά πόκερ τον περιμένουν πως και πως. Ελπίζουμε κάποιο τηλεοπτικό κανάλι να αντιληφθεί την τεράστια ευκαιρία για τηλεθέαση και έσοδα  και να τον απολαμβάνουμε πάνω στην πράσινη τσόχα τις μεταμεσονύκτιες ώρες. Οι poker fighters θα βρουν τον δάσκαλο τους.

Υπάρχουν όμως ακόμη και πιστές δυνάμεις στον ΓΑΠ: Στο Μεγάλο κανάλι αποφάνθηκαν πρωί-πρωί, χωρίς να έχουν κάνει ντους ή να έχουν πιει καφέ, ότι η ΝΔ δεν είναι αντιμνημονιακή δύναμη, «γιατί συμφωνεί με τους στόχους».

Δηλαδή ποιος λέει ότι δεν πρέπει να μειωθεί το έλλειμμα ή το χρέος, χωρίς να κάνει ψυχοθεραπεία; Κι όποιος λέει το  προφανές αυτόματα κατατάσσεται στους υποτελείς του Ράιχενμπαχ;

[caption id="attachment_129445" align="alignnone" width="600" caption="Crystal Harris, για να πάνε τα φαρμάκια κάτω"][/caption]

«…Αλλά οι συνομιλητές του – ενώπιον Ρομπάι και Μπαρόζο ξεκαθάρισαν ότι δεν ενδιαφέρονται για το πολιτικό μέλλον της κυβέρνησης. Ενδεικτικό του κλίματος που αντιμετώπισε ο κ. Παπανδρέου στη Σύνοδο Κορυφής των Βρυξελλών είναι η επίθεση που δέχθηκε από τον Ολλανδό ομόλογο του, ο οποίος έδειξε τη δυσαρέσκεια του για τα ελλιπή αποτελέσματα στις διαρθρωτικές αλλαγές. «Τι θα γίνει με σας εκεί στην Ελλάδα; Κάθε βδομάδα εδώ θα είμαστε για το πρόβλημα σας;».

Κυνικός ο Ολλανδός και ανιστόρητος. Αν δεν λύσετε το πρόβλημα του ομφαλού της γης –που στη σύγχρονη εποχή δεν είναι οι Δελφοί αλλά το ΠΑΣΟΚ- με τι θα ασχοληθείτε εκεί στη Σύνοδο Κορυφής;  Με το τραπεζικό σύστημα και τη συστημική κρίση. Εμάς μας ενδιαφέρει ποιος θα είναι στην εξουσία: Ψωμί, κεμπάπ, Πρωθυπουργός ο ΓΑΠ. Ή - εναλλακτικά - «και μπαπ» η σφαλιάρα μετά το κούρεμα. Διότι αν έχει καθαρίσει ο σβέρκος, έρχεται το «φατούρο».

«…Τα πρώτα «μαύρα σύννεφα» από τις διαπραγματεύσεις στις Βρυξέλλες έφτασαν στην Αθήνα. Υπουργοί και βουλευτές είναι εξαιρετικά ανήσυχοι από τις πρώτες ενδείξεις και τα «μαντάτα» που φτάνουν από τη Σύνοδο Κορυφής με αρκετούς να μιλούν ήδη για «πακέτο μη διαχειρίσιμο πολιτικά». Οι πληροφορίες που αναφέρουν ότι για "αρμαγεδδώνα" που θα ανακοινωθεί την Τετάρτη.»

Παρακαλούνται όσοι πολίτες έχουν χαρτόκουτα  που δεν  χρειάζονται να τις στείλουν στα Υπουργεία και τα βουλευτικά γραφεία για να μαζέψουν τα πράγματα τους οι Εθνοπατέρες.  Αποκλείονται οι κούτες pampers για προφανείς ιστορικούς λόγους. Επίσης και οι ΝΟΥ-ΝΟΥ γιατί συνειρμικά παραπέμπει στη ΝΔ. ..

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. A.PAPACHRISTOU avatar
    A.PAPACHRISTOU 24/10/2011 15:11:59

    νομίζω ότι πολύ καλά θα κάνουν να φύγουν το συντομότερο δυνατό, είναι η τελευταία πραγματική υπηρεσία που μπορούν να προσφέρουν στην πατρίδα...

  2. Mike avatar
    Mike 24/10/2011 15:16:02

    Η φωτο ολα τα λεφτα....χαχαχαχα

  3. gynner avatar
    gynner 24/10/2011 15:35:10

    Το καλό στις μέρες μας είναι οτι τα γραπτά πλέον μένουν.Θα έχει ενδιαφέρον του χρόνου τέτοια εποχή να διαβάζουμε αντίστοιχες αναλύσεις για το τι κάνει ο πρωθυπουργός της Ελλάδας Αντώνης Σαμαράς.Μόνη λύση οι Ενοπλες Δυνάμεις κύριοι μέσα απο δημοκρατικές διαδικασίες.Ηδη το κόμμα των αποστράτων στελεχών οργανώνεται και στη γιορτή των ΕΔ 21 Νοεμβρίου ανακοινώνεται η ίδρυση του.Εμείς τουλάχιστον ορκιστήκαμε πίστη στην πατρίδα και έτσι πορευτήκαμε στη μακρά σταδιοδρομία μας,σε αντίθεση με τους παντός είδους "πατριώτες" πολιτικούς.

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 24/10/2011 15:35:36

    Βλέπω, μετά λύπης μου, ότι το Ευχέλαιο, το οποίο τελέστηκε με ευσέβεια και κατάνυξη, δεν έπιασε τόπο..
    ΥΓ1: Τον μεγάλο μπλοφαδόρο τον αντιμετωπίζουν σαν τη..Ρένα Βλαχοπούλου, στα διεθνή τραπέζια ή μου φαίνεται...
    ΥΓ2:Απορώ, γιατί τέτοια έκρηξη ορμονών από τον Ολλανδό...δεν υπήρχε λόγος...ίσως πάλι, είχε ''τα ρούχα του''....
    ΥΓ: Θα παρατηρήσει κανείς άρρεν σχολιαστής το σηματάκι του playboy ή..μπα...

    • manos avatar
      manos @ ΕΥΑ 24/10/2011 15:59:08

      Ααααααααα, του playboy είναι αυτό το σήμα?
      Κατευθείαν στο σεντόνι πήγε το μάτι μου.
      Μόνο στο σεντόνι. Αφού θα πω της γυναίκας μου να πάρουμε τα ίδια.
      Το κακό είναι ότι το βραδυ γλυστράς, και το πρωί έχεις ξυπνήσει δίπλα στη συρταριέρα.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ manos 24/10/2011 16:35:56

        χαχαχα! βάλε μαξιλαράκια γύρω γύρω να κάνεις ανάχωμα!
        Εντύπωση επίσης μου προκαλεί η ''αφαιρετική ματιά'' που ρίχνετε στη φωτό οι άντρες!

        • Πεπόνης avatar
          Πεπόνης @ ΕΥΑ 25/10/2011 01:53:48

          εγω παντως εριξα "προσθετικη" ματιά...

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ΕΥΑ 24/10/2011 16:20:22

      Αχ βρε Εύα, κι εγώ που νόμιζα ότι το κορίτσι είχε προσφέρει τα ρούχα του στον Στρατό (της Σωτηρίας)!!!!!!!!!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Σταύρος 24/10/2011 16:28:08

        Αχ, βρε Σταύρο, τι καλοπροαίρετος που είσαι....αλλά είναι και οφθαλμοφανές ότι έχεις δίκιο...''τα 'δωσε όλα''...μόνο τα σκουλαρίκια κι ένα παλιοφανελάκι κράτησε για τον εαυτό της...παράδειγμα προς μίμηση!

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ ΕΥΑ 24/10/2011 16:38:07

      Το μόνο blog που πακέτο με τα κακά μαντάτα προσφέρει και δωρεάν ψυχοθεραπεία! τα συγχαρητήρια μου!!!! :)

      • danaos avatar
        danaos @ ΝΙΚΗ 24/10/2011 17:25:04

        Ρεπορτάζ: Ευχέλαιο και επιμνημόσυνη δέηση υπέρ του μνημονίου,με κάθε μυστικότητα, τελέστηκε στο σπίτι της κας Άντας για να ξορκίσει το κακό! Λίγοι οι προσκεκλημένοι της χάι σοσάιτι που έψαλλαν εν χορώ το "άμωμοι εν οδώ". Αριστερά ο α' αντιπρόεδρος , δεξιά ο β' αντιπρόεδρος και στη μέση ορθός ο ψιλόλιγνος Γιώργος: Σαν κάτι μοιάζει αυτή η εικόνα αλλά δεν το λέω γιατί έτοιμο είναι το ΕΣΡ. Μετά το πέρας των τελετών ακολούθησε μπουφές με εδέσματα φτωχικά.Τζιεροσαρμάδες,χήνα βραστή,μπουρέκια φασιανού με σαντιγί και κουκουνάρια, ενώ στο CD κυριαρχούσε η ζεμπεκιά " γεννήθηκες για την καταστροφή".Το γλέντι κράτησε μέχρι τις πρωινές ώρες.Στο τέλος προσφέρθηκε της γριάς το μαλλί και πατσάς ψιλοκομμένος για τους μερακλήδες! Η κοπέλα της φωτό επιμελήθηκε το πολιτιστικό μέρος της βραδιάς!!!

        • ΝΙΚΗ avatar
          ΝΙΚΗ @ danaos 24/10/2011 17:36:41

          Χαχαχα!!! Κορυφαίο!!!!!

          • danaos avatar
            danaos @ ΝΙΚΗ 24/10/2011 17:45:39

            ΝΙΚΗ, έχω και άλλα παραπολιτικά, αλλά εμπίπτουν στα προσωπικά δεδομένα και φοβάμαι να τα βγάλω στη φόρα.Πάντως η όλη βραδιά κύλισε σε ατμόσφαιρα κατανυκτικότητας!!Βλέποντας την κοπέλα των πολιτιστικών όλοι μαζί έψαλλαν: "Να χαρώ να χαρώ να χαρώ, το μωρό το μωρό το μωρό...".Το ίσο κρατούσαν οι αντιπρόεδροι!

          • ΝΙΚΗ avatar
            ΝΙΚΗ @ danaos 24/10/2011 18:27:17

            Δαναέ, εντάξει, τι να πώ; respect!! στη μαυρίλα των ημερών λίγο ευφυές χιουμοράκι είναι ό,τι καλύτερο!! ;)

  5. Apo8iki avatar
    Apo8iki 24/10/2011 15:36:44

    Δεν ξέρω αν πρεπει να χαρώ που θα μας αδείασουν τη γωνιά κάποιοι ή να κλάψω για το πακέτο μέτρων που επιβάλλεται!

  6. johny avatar
    johny 24/10/2011 15:44:25

    gynner οι στρατιωτικοί/ανωτατα στελέχη έχουν φάει με χρυσά κουτάλια μεταπολιτευτικά, οι λεγόμενες σπατάλες στις αμυντικές δαπάνες για να μη το ξεχνάμε, αφορούν 30% στους εξοπλισμούς και 70% στις λειτουργικές δαπάνες, όποιος φανταράκος ήταν χαμάλης στο τέταρτο γραφείο ξέρει πολύ καλά τι έβλεπε...ασε, τους ξέρουμε, τους είδαμε κι αυτούς....

  7. Dora avatar
    Dora 24/10/2011 15:50:34

    "...για να παν τα φαρμακια κατω."
    Δηλαδη ρε ...ρατσιστη,οι γυναικες δεν θελουν να ριξουν τα φαρμακια τους κατω?

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Dora 24/10/2011 16:02:54

      Ίσα ίσα,με το «βοηθητικό μοχλό»υποστηρίζεται στο έπακρο η λειτουργία
      των ζωτικών οργάνων που συντελούν στη σωστή πέψη!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Dora 24/10/2011 17:08:34

      Ἐσεῖς πάρτε μάτι τόν Πάγκαλο,γιά νά φτιαχτεῖτε.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/10/2011 20:22:43

        Α, ο Φάκτορας είναι κιμπάρης άνθρωπος και δίκαιος...τις γυναίκες τις προσέχει ιδιαίτερα...ανεβάζει την αδρεναλίνη στα ύψη με φωτό των Παπάκ και Ρομπάι...τι άλλο να ζητήσουμε πια...κιχ δε βγάζουμε, διότι φοβόμαστε τα χειρότερα...

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 24/10/2011 16:39:57

    Τελικά εμείς που ζούμε στην επαρχία είμαστε πολύ τυχεροί...ούτε real, ούτε grill...βλάπτουν και τα δύο σοβαρά την υγεία...

    • Y. avatar
      Y. @ ΕΥΑ 24/10/2011 16:59:21

      Όλη η Ελλάδα μια επαρχία είναι πλέον. Εσύ για πια επαρχία μιλάς Εύα?

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Y. 24/10/2011 17:21:02

        Αυτή που έχει: Τη λίμνη Πλαστήρα, μέρος των Αγράφων, καλούς ανθρώπους (χαχα), δεξιό Δήμαρχο μετά από 40 χρόνια κι άλλα πολλά καλούδια...!(Το καλοκαίρι είχαμε κι ένα κουνούπι του Νείλου, ατυχές συμβάν)

        • Y. avatar
          Y. @ ΕΥΑ 24/10/2011 19:54:24

          Δώσε χαιρετίσματα στον Ελληνόπυργο, και κάνε μέσα από το βουνό τη διαδρομή στη λίμνη

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ ΕΥΑ 24/10/2011 20:18:41

          Νίκη, εσύ πούθε κατάγεσαι;
          Υ, ξέρεις πολλά για τον τόπο μου...

          • ΝΙΚΗ avatar
            ΝΙΚΗ @ ΕΥΑ 24/10/2011 23:52:11

            Λάρισα μεριά Εύα!!!

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΕΥΑ 24/10/2011 20:36:55

          Λίμνη Πλαστήρα,Ελάτη,Περτούλι,τι μου θυμήζεις ρε Εύα!
          Τύφλα νάχει η Ελβετία!Από τις ομορφότερες
          περιοχές της πατρίδας μας!

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 24/10/2011 21:01:09

            Χαίρομαι, χαίρομαι ,χαίρομαι που έχετε επισκεφθεί το νομό μας!

          • danaos avatar
            danaos @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 24/10/2011 21:14:02

            Μην επαναλαμβάνεις τρεις το χαίρομαι, γιατί αν γράψω το χθεσινό μπιζάρισμα στο χορό της βραδιάς απ' το παραπάνω ρεπορτάζ, θα με κυνηγάει η Νίκη!!!

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 24/10/2011 21:27:58

            mano, αν απευθύνεσαι σε μένα, θα ήταν μεγάλη μου χαρά και τιμή να έρθεις με την οικογένειά σου στα μέρη μας! Όχι δυστυχώς δεν έχω επισκεφθεί το νησί σας...

          • manos avatar
            manos @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 24/10/2011 21:48:42

            Ευχαριστώ Ευα.
            Επίσης.

          • ΝΙΚΗ avatar
            ΝΙΚΗ @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 24/10/2011 23:54:00

            Δαναέ σε προκαλώ!!!!! ;)

  9. ΑΧΘΟΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ 24/10/2011 17:41:04

    Το ότι μαζευουν μπαγκάζια ήδη καποιοι συμβουλοι σε κυβερνητικούς θώκους δεν μας λεει τίποτα;

  10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 24/10/2011 17:55:21

    ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΓΑΠ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ!!!.

  11. NIKOS avatar
    NIKOS 24/10/2011 17:56:40

    πολύ καλό το πανό. και οι Υπουργοί και βουλευτές ήταν γνώστες των πραγμάτων, εδώ τα ξέραμε εμείς , αυτοί δεν τα ήξεραν ; Βρε όλοι μαζί με μια φωνή ουουουουουουστ από εδώ , Λαμόγια.

  12. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 24/10/2011 19:31:33

    Μολις τους ειπε ο ΓΑΠ οτι τον ζοριζουν ¨α)ο Σαρκοζυ εκανε την V κινηση με τα χερια ανοικτα πανω απ το κε φαλι και κατεβατα σε συγκλειση μεχρι κατω απ την κοιλια β)η Μερκελ εφτιαξε την μπαλκονοθηκη της και τσιτωσε το στρινγκ γιατι την ενοχλουσε γ)ο Σοιμπλες ειπε για μια φορα στη ζωη του θα παρει κουρσα το ουρι της φωτο και μετα παλι τα ιδια και δ) η Λαγκαρντ θα κανει πριβε παρτυ με σκουρους με ολες τις σιτεμενες του ΔΝΤ.
    Φευγοντας εδωσαν και στον ΓΑΠ ενα βιβλιο εσοδων-εξοδων να περναει ολες τις φατουρες γιατι αλλοιμονο του.

  13. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 24/10/2011 19:32:16

    Γεια σου γειτόνισσα Εύα!

  14. camelia avatar
    camelia 24/10/2011 20:51:22

    A.PAPACHRISTOU είπε:
    24/10/2011 στις 3:11 pm
    νομίζω ότι πολύ καλά θα κάνουν να φύγουν το συντομότερο δυνατό, είναι η τελευταία πραγματική υπηρεσία που μπορούν να προσφέρουν στην πατρίδα…

    Απάντηση
    am tote na katsw

  15. manos avatar
    manos 24/10/2011 21:08:32

    Δεν έχω καταφέρει ακόμα να έρθω. Να είμαστε καλά το επόμενο Πάσχα, θα φορτώσω γυναίκα και κοπέλι στο αμάξι, και θα έρθουμε.
    Εχεις κατέβει Κρήτη?

  16. promitheas avatar
    promitheas 25/10/2011 13:48:29

    Σου βάζω 10 για την δεύτερη φωτογραφία.

  17. Στάθης Σαραφόπουλος avatar
    Στάθης Σαραφόπουλος 26/10/2011 12:26:50

    Δείτε τους γραφικούς Ολλανδούς, που δεν τόλμησε ο Γιωργάκης να τους βάλλει στη θέση που τους αξίζει, στο video της ανάρτησης:
    http://emprosdrama.blogspot.com/2011/10/blog-post_2360.html