31/03/2009 11:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψυχρή εμφάνιση Σημίτη στη Θεσσαλονίκη

Δεν ενθουσίασε την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ η χθεσινή ομιλία του Κώστα Σημίτη σε εκδήλωση του ΠΑΣΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Ο πρώην πρωθυπουργός αφού επέκρινε τα μέτρα της κυβέρνησης και επιτέθηκε στο τραπεζικό σύστημα (!) εκθείασε για μια ακόμα φορά την δική του εποχή και είπε για την προοπτική επανόδου του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία: «Το ΠΑΣΟΚ πρέπει να αναλάβει την ευθύνη μετά τις επόμενες εκλογές, οποιαδήποτε χρονική στιγμή πραγματοποιηθούν». Γι αυτό, πρόσθεσε, «χρειάζεται συνεχής και συστηματική προετοιμασία τόσο σε επίπεδο επεξεργασίας θέσεων, όσο και σε επίπεδο πληροφόρησης και ετοιμότητας των πολιτών. Να δημιουργηθεί η ανάταση».

Όπως αναφέρουν δημοσιογραφικές πληροφορίες οι πάγοι στις σχέσεις Παπανδρέου - Σημίτη δεν έχουν λιώσει ακόμα εντελώς και έτσι η χθεσινή εμφάνισή του στην εκδήλωση της νομαρχιακής επιτροπής Θεσσαλονίκης χαρακτηρίζεται από κομματικές πηγές απλώς «απαρχή της σταδιακής του ένταξης στο ΠΑΣΟΚ»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Smash Direct avatar
    Smash Direct 31/03/2009 11:53:38

    Γιατι χαρακτηριζεται ψυχρη η εμφανιση Σημιτη??Αυτο δεν κανει το Πασοκ ολο αυτο τον καιρο δηλαδη δεν προετοιμαζεται συστηματικα σε καθε τομεα να κανει ποιο συγκεκριμενο το προγραμμα του??

  2. Lavazza avatar
    Lavazza 31/03/2009 12:09:16

    "Ο πρώην πρωθυπουργός αφού επέκρινε τα μέτρα της κυβέρνησης και επιτέθηκε στο τραπεζικό σύστημα (!) εκθείασε για μια ακόμα φορά την δική του εποχή"

    Τώρα, τον χ..ζεις ή δεν τον χ..ζεις, που λέει κι ο λαός μας...

    Τί εκθείαζε;

    Το Χρηματιστίριο του 1999;

    Τη SIEMENS (που έλεγε οτι έδινε 12.000.000 το χρόνο μίζες);
    Όχι βέβαια οτι επί Ν.Δ. δεν τα έχωνε η Siemens...

    Το Αεροδρόμιο, που 5-6 Πασόκοι (πολιτικοί και Κατασκευαστές) λύσαν το πρόβλημα 8 γενεών);

    Την Αττική οδό, που την πληρώσαμε 8 φορές επάνω με τα κόλπα του Μπόμπολα;

    Τα Εξοπλιστικά προγράμματα του Γιάννου, που έχει βουίξει ο τόπος για έργα και ημέρες;

    Τους γάμους του Άκη (που από οτι έχω διαβάσει πλήρωσε με Επιταγή ιδιωτικής τράπεζας του Εξωτερικού στην οποίαν για να σε πάρουν πελάτη πρέπει να κάνεις πρώτη κατάθεση minimum 10.000.000);

    Την είσοδο στο Ευρώ, που κοιμηθήκαμε τις 31.12.2001 με την Τυρόπιτα να κάνει 120 δρχ. και ξυπνήσαμε τις 01.01.2002 και την είδαμε να κοστίζει 1,20 €;

    Τί εκθείαζε;;;

    Ρε θράσος που έχουν μερικοί...

  3. Smash Direct avatar
    Smash Direct 31/03/2009 12:14:00

    @3 lavazza. Μπορεις να σχολιασεις την σημερινη κατασταση και το ελλειμα στο 4,5 και το σχετικο παραμυθιασμα που τοσο καιρο μας εκαναν τα σαινια της κυβερνησης????

  4. Lavazza avatar
    Lavazza 31/03/2009 12:36:22

    @Smash

    κακοί και κάκιστοι και τούτοι βρε παιδάκι μου (εγώ δεν είμαι Ν.Δ.).

    Αλλά όχι να βγαίνεις και να εκθειάζεις κιόλας...

    Βγες και πες "τόσο μπορούσα τόσο έκανα" ή κάτι τέτοιο ρε παιδάκι μου.

    Αλλά όχι να εκθειάζεις κι από πάνω.

    Ο κόσμος δεν είναι χαζός. Για αυτό τον "έστειλε". Και θα τον είχε στείλει από την πρώτη τετραετία κιόλας εάν δεν είχε κάνει το 2000 τα κόλπα με τις ελληνοποιήσεις.

    Βγήκε ο Γιωργάκης (ούτε ΠΑΣΟΚ είμαι) και για να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα έδιωξε καί τον Σημίτη και τους οικονομικούς του επαείωτες (Γιάννος, Χριστοδουλάκης) εκείνης της εποχής.

  5. Smash Direct avatar
    Smash Direct 31/03/2009 13:23:28

    @ 5 Εγω δεν ισχυριστηκα ποτε οτι και το Πασοκ δεν εκανε λαθη η ορισμενοι δεν ειχαν καβαλησει το καλαμι η οτι δεν εγιναν ατασθαλιες. Ομως το Πασοκ κριθηκε και θελω να ελπιζω οτι δεν θα επαναληφθουν .Αλλα πες μου σε παρακαλω τοση ανικανη και διεφθαρμενη κυβερνηση και μαλιστα σε μικρο σχετικα διαστημα θυμασαι ποτε???

  6. Θύμα avatar
    Θύμα 31/03/2009 13:24:37

    Άντε σπίτι του έφτασε 75 χρονών δέν έχει τίποτε άλλο να δώσει δρόμο.
    Αρκετά δεινά έφερε στον λαό την τελευταία τετραετία του, άν είναι κατόρθωμα που έφερε το ευρώ με τον τρόπο που το έφερε καλύτερα να μήν το είχε φέρει καθόλου. Και το χειρότερο άνοιξε όλες τις πόρτες έδωσε κάθε δικαίωμα στον διάδοχο του Καραμανλή να κυβερνάει με αυτόν τον τρόπο.

  7. Hellenic avatar
    Hellenic 31/03/2009 13:51:13

    6-"Smash Direct">Aυτη η "ανικανη και διεφθαρμενη κυβερνηση" που αναφερεσαι, εσωσε τη χωρα απο τις διαλυτικες τασεις τοσο σε θεσμους αλλα και στο Κρατος που μας αφησε η Διακυβερνηση Σημιτη. Δεν ειναι ομως τολμηρη η ετοιμη ακομα για την Επανιδρυση του Κρατους,εργο της επομενης κυβερνησης, βημα αναγκαιο για την θωρακιση της Δημοκρατιας απο τα καθε λογης παρασιτα, οπως η διακυβερνηση 2000-2004.

  8. Smash Direct avatar
    Smash Direct 31/03/2009 14:15:51

    @ 8 Μπορεις να μας πεις σε ποσα χρονια η σε ποσες δεκαετιες θα ειναι ετοιμη???Τωρα σοβαρολογεις οτι εσωσε την χωρα απο τις διαλυτικες τασεις της κυβερνησης Σημιτη??Την υποθεση των ομολογων του Βατοπεδιου ,των υποκλοπων ,των golden boys τα ξεχασαμε η εχουμε επιλεκτικη μνημη?

  9. Hellenic avatar
    Hellenic 31/03/2009 14:44:32

    @9 Αυτα που αναφερεις ειναι συμπτωματα της μη επανιδρυσης του κρατους στην οποια και αναφερθηκα. Η διακυβερνηση Σημιτη ομως, και ειδικα το διαστημα 2000-2004 συνετηνε στην παρολιγο διαλυση του Κρατους. Ο λαος εχει και μνημη και κριση και στις επομενες εκλογες θα δωσει την εντολη στον Γεωργιο Παπανδρεου και οχι στους υπονομευτες του. (ξερεις πολυ καλα ποιους εννοω)

  10. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 31/03/2009 14:53:36

    @ 8 Hellenic
    "Aυτη η “ανικανη και διεφθαρμενη κυβερνηση” που αναφερεσαι, εσωσε τη χωρα απο τις διαλυτικες τασεις τοσο σε θεσμους αλλα και στο Κρατος που μας αφησε η Διακυβερνηση Σημιτη."
    Μηπως αναφερεσαι στο ΑΣΕΠ? Γιατι εχει λυσσαξει η ΝΔ να το καταργησει αραγε? Για να αποκαταστησει την αξιοκρατια? Οπως με τα γαλαζια παιδια που πηγαιναν για "συνεντευξη" με γαλαζια γραβατα! πολυ ευρηματικο!
    Μηπως αναφερεσαι στην ΟΝΕ? Αν δεν ειμαστε σε αυτη (που χωρις αμφιβολια δεν αξιζουμε να ειμαστε) σημερα θα εβλεπες τι εστι "φυστικι".
    Μηπως αναφερεσαι στο ΧΑΑ? Θυμαται κανεις σας τη δηλωση του ΚΑΚ (προ των εκλογων και της πτωσης του ΧΑΑ) οτι το ΧΑΑ ανεβαινει διοτι το διεθνες οικονομικο συστημα και ο ελληνικος λαος εχουν καταλαβει οτι συντομα η ΝΔ θα ειναι κυβερνηση?
    Αυτος δε φερει ευθυνη για την εισροη του κοσμου στο ΧΑΑ? Ποιος απο εσας θα ηταν υπουργος οικονομικων ή πρωθυπουργος και θα ελεγε οτι το ΧΑΑ θα πεσει?? και αν το εκανε ποσο IQ θα ειχε αραγε? Σας πιεσε κανεις να βαλετε τα λεφτα σας στο ΧΑΑ? Τα βαλατε μονοι σας απο απληστια για γρηγορο κερδος! Σωστα? Οποτε σταματηστε να μυξοκλαιτε.
    Μηπως αναφερεσαι στους αγροφυλακες? στα ομολογα? στο βατοπεδι? στις υποκλοπες? Εγιναν τετοια επι Σημιτη?
    Μηπως μιλας για το Ελσινκι? Ηταν η μονη φορα που η Τουρκια "εφαγε γκολ"! Ειναι καλυτερα σημερα με τη Ντορα?
    Δε λεω οτι ειναι αγιος. Σιγουρα οχι. Ειμαι σιγουρος οτι πληρωσε ομως οχι δικα του λαθη αλλα την απληστια της καστας που μαζευτηκε γυρω του (πανταγιας, τσουκατος κλπ).
    Φταιει επισης που δεν διεγραψε το 96 τον παγκαλο. Μεγαλο λαθος!

  11. Smash Direct avatar
    Smash Direct 31/03/2009 15:04:02

    @ 10 Aσφαλως και γνωριζω πολυ καλα τους υπονομευτευς!!!

  12. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 31/03/2009 15:04:42

    Ξεχασα την πιθανοτητα να αναφερεσαι στην εκμεταλλευση της εκκλησιας με τις ταυτοτητες! Τι εγινε? Γιατι δεν καταργησατε τις διαβολικες ταυτοτητες που εισηγαγε το ΠΑΣΟΚ? Μηπως ηταν απλα στα πλαισια επανιρδυσης της σχεσης σας με την εκκλησια (οπως παντα) και αποκαταστασης των χρηστων ηθων της χουντας?

  13. Μακρης  Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 31/03/2009 15:04:49

    @ 8 Hellenic
    Και εδω; Τα Μπερδεψατε πολυ εκει στην ΝΔ.
    Ρητορεια Παπαρηγα με τσεπη Φουσκωμενη δεν ταιριαζουν βρε αδελφι. Γι`αυτο θα σας παρουν την κουταλα απο το στομα οι Πρασινοι.

  14. Hase avatar
    Hase 31/03/2009 15:55:17

    Αγραπτα
    Μαλλον εχεις ξεχασει τις πρασινες κλαδικες. Αν δεν γραφοσουνα δεν εβλεπες δουλεια. Τα ιδια κανει φυσικα και η ΝΔ τωρα με τα γαλαζια παιδια. Να τα βλεπεις και απο τις δυο μεριες ιδια. Αν σου αναφερω 500 μαλακιες του ΠΑΣΟΚ σιγουρα θα μου αναφερεις 500 μαλακιες τις ΝΔ. Και οι δυο κλεφτες ειναι, ηταν και θα ειναι.
    @Smash Direct
    Λες οτι το ΠΑΣΔΟΚ κριθηκε, τι εννοεις;; Οτι το βαλαμε 5 χρονια τιμωρια και τωρα ειναι ενταξει;;. Φιλε οι ιδιοι ειναι, παρε και δες τα ονοματα και κρινε, και οπως ελεγε ο μπαρμπας μου, η πουτανα δεν σταματαει να γ######ι. Απλα εδω μεσα οι εχοντες ευνοειθει απο το ΠΑΣΟΚ το υποστηριζουν γιατι απο κει εχουν φαει, και οι εχοντες φαει απο την ΝΔ την υποστηριζουν για να συνεχισουν να εχουν την κουταλα στα χερια τους. ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΥΤΑΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.

  15. Smash Direct avatar
    Smash Direct 31/03/2009 16:03:23

    @ 15 Yπαρχουν και φωτεινες εξαιρεσεις, δεν ειναι ολοι οι ιδιοι!!!

  16. Orestios avatar
    Orestios 31/03/2009 17:31:01

    Έλιωσαν οι πάγοι, ε? Γνωρίζετε πως ένα κομμάτι πάγου μπορεί να προκαλέσει πυρκαγιά?

  17. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 31/03/2009 17:36:22

    @ 15
    Για τις κλαδικες που λες ειλικρινα δεν ξερω. Ισως φταιει η ηλικια μου.
    Εγω το βλεπω ως εξης:
    Ειναι σιγουρο οτι ολοι πανε για την κουταλα αλλα θελω να κυβερναει εκεινος που κανει και 2-3 σωστα πραγματα για τη χωρα μου.
    Θεωρω πως το ΠΑΣΟΚ εχει κανει αυτα τα 2-3, αλλα η ΝΔ ειναι μονο για οπισθοδρομηση!

  18. Hase avatar
    Hase 31/03/2009 21:36:00

    ΑΓΡΑΠΤΑ
    Δεν σε παρεξηγω εφοσον εισαι νεος και δεν ξερεις. Ρωτησε ομως και μαθε. Και τοτε θα δεις αν υπαρχει διαφορα.

  19. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 31/03/2009 22:07:41

    @ 19
    Ειμαι αρκετα μεγαλος για να γνωριζω οτι πριν την καταργηση των "κιτρινων χαρτιων" δεν υπηρχε περιπτωση να βρεις θεση στο δημοσιο!
    Ακομα και στο στρατο αυτος που ειχε τελειωσει πανεπιστημιο αλλα ηταν "αριστερου παρελθοντος" δεν επαιρνε βαθμο αλλα τον αφηναν απλο φανταρο.
    Επισης, ειμαι αρκετα μεγαλος για να γνωριζω οτι οταν βγηκε το ΠΑΣΟΚ το 81 διορισε πολυ αριστερο κοσμο απο το παραθυρο ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ διοτι αποκατεστησε αδικια δεκαετιων!
    Νομιζω πως αυτο αποκατασταθηκε με το ΑΣΕΠ αλλα το υπονομευσε ακομα και το ιδιο το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ εχει λυσσαξει να το καταργησει.