#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/03/2010 13:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψυχολόγος δίνει μαθήματα σε υπουργούς του ΠΑΣΟΚ (!)

Διαβάζω σήμερα ότι ο Καθηγητής του Χάρβαρντ Ronald A. Heifetz, ο οποίος κατέχει την Έδρα  «Βασιλιάς Χουσεϊν»,  στην περίφημη Σχολή Διακυβέρνηση JFK , θα εκπαιδεύσει τους Υπουργούς.

Ακόμα και τον ίδιο τον Πρωθυπουργό μας!

Ο Heifetz  τα τελευταία χρόνια διδάσκει  θέματα ηγεσίας σε επιχειρήσεις, κυβερνήσεις  και μη κυβερνητικές οργανώσεις.

Προηγουμένως ο κ. Heifetz εργαζόταν ως Κλινικός Ψυχολόγος στην  Ιατρική Σχολή του Χάρβαρντ!

Δεν ξέρω υπό ποία ιδιότητα θα εκπαιδεύσει την κυβέρνηση και τον Πρωθυπουργό μας.

Ελπίζω μόνο να μην κουράστηκαν πριν την ώρα τους και αναζητούν ..ψυχολογική στήριξη.

Και κάτι ακόμα: Έμαθα ότι η ταρίφα του εν λόγω καθηγητή, είναι πολύ ακριβή. Θα μπορούσε παρακαλώ κάποιος, στο πλαίσιο της «Ανοιχτής Διακυβέρνησης»,  να μας ενημερώσει  ποια είναι η αμοιβή του εν λόγω καθηγητή  και από ποιο  κωδικό θα καταβληθεί;

Είναι πουθενά αναρτημένη η σύμβασή του;

Δεν είμαι κακόπιστος, απλώς θέλω να δώ μήπως με συμφέρει για να προτείνω τον κ. καθηγητή και κάπου αλλού.

Θέλω επίσης να πιστεύω ότι ο κ.Heifetz  δεν έχει απολύτως καμιά σχέση με την Έδρα Σπουδών «Πέτρου Κόκκαλη» που λειτουργεί στο ίδιο Πανεπιστήμιο, με χορηγό, ξέρεται ποιόν. Από την οποία πέρασε βεβαίως βεβαίως και η ευρωβουλευτίνα του ΛΑΟΣ κ. Νίκη Τζαβέλλα

Μια και αρχίσαμε  τις αδιάκριτες ερωτήσεις: Εκείνοι οι ξένοι καθηγητάδες που θα αναλάμβαναν την αναδιοργάνωση του Μεγάρου Μαξίμου κατά τα πρότυπα του Λευκού Οίκοι, που χάθηκαν τα παλληκάρια;

Έπιασαν δουλειά;

‘Ένα άγχος το έχω;

Οι συμβάσεις τους έχουν αναρτηθεί ή μήπως θα εργάζονται …αμισθί;

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. firfirikos avatar
    firfirikos 29/03/2010 13:57:57

    Ψυχοθεραπεία γι'αυτούς, ψυχοφάρμακα για μας.
    Είναι άδικο.

  2. Spm avatar
    Spm 29/03/2010 14:03:10

    Ειδες πως σπαταλανε τα χρηματα! Και μετα σου λέει στηριξτε τα ελληνικα προϊόντα!
    Εμ, τότε γιατι δεν παίρνει ο ΓΑΠ, τον δικό μας, τον Ελληνα, τον Γιώργο, που έχει ακριβώς το ιδιο σχολείο με τον φίλο μας παραπάνω. Harvard JFK School of Coverment.
    Να μη φεύγουν και τα λεφτα στα εξωτερικά... ΓΑΠ μας.

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ Spm 29/03/2010 16:01:15

      Δεν γινεται..
      Δεν εχει την ιδια καταγωγη με τον ΓΑΠ.

  3. Orestios avatar
    Orestios 29/03/2010 15:18:44

    Λεφτά υπάρχουν για τέτοιες πολυτέλειες. χο! χο!

  4. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 29/03/2010 15:23:53

    Εάν οι πράξεις των δεν είχαν άμεσο αντίκτυπο στην ίδια την υπόσταση της χώρας, τότε με σιγουριά θα μπορούσα να πω ότι μιλάμε για την καλύτερη κωμωδία που έχει ανέβει στα χρονικά της χώρας.
    Μου αρέσει που κάθισαν 5,5 χρόνια στην αντιπολίτευση και ήρθαν με όρεξη για δουλειά στην εξουσία! Που είσαι Αντρέα για να δεις τα παιδιά της αλλαγής!
    Χαχαχαχαααααααααααααααα!

  5. Kalesanos avatar
    Kalesanos 29/03/2010 16:03:15

    Κακομοιρε Ελληνα τι εχουν να δουν τα ματια σου ακομη!Μ'αυτους που εμπλεξες καλα ξεμπερδεματα.

  6. ataktos avatar
    ataktos 29/03/2010 17:48:52

    Ο αγαπητός Κώστας Στεγανής δεν του έκανε την δουλειά ….

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 29/03/2010 18:06:12

    Την αρρώστια που έχουν αυτοί στο ΠΑΣΟΚ, ούτε ψυχολόγος, ούτε ψυχίατρος, ούτε ο Φρόϋντ ο ίδιος δεν μπορεί να τη γιατρέψει.

  8. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 29/03/2010 19:30:55

    Ερχονται δεύτεροι....
    Την ιδέα και τις πρώτες και καλύτερες γνώσεις τις έλαβε ο Κυριάκος!
    Τα απποτελέσματα ορατά!!!

  9. Orestios avatar
    Orestios 29/03/2010 20:18:21

    Να τους μάθει να παίρνουν την σωστή θέση για να υποδεχθούν την τσανάκα με το γιαούρτι.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/03/2010 21:10:50

    Ο πιο καλός ο μαθητής
    ήμουνα εγώ στη τάξη ω! ω! ω! ω!
    κι οι δάσκαλοι μου με είχανε
    μη βρέξει και μη στάξει

    Πάντοτε στο τετράδιο
    βαθμό έπαιρνα δέκα ω! ω! ω! ω!
    κι αν στη ζωή πήρα μηδέν
    τα φταίει μια γυναίκα

    Στον έλεγχο διαγωγή
    είχα κοσμιωτάτη ω! ω! ω! ω!
    κι όμως οι συναναστροφές
    μου βγάλανε το μάτι

  11. άστεγος avatar
    άστεγος 29/03/2010 22:00:40

    Ψυχολόγο για τους υπόλοιπους, ψυχίατρο για το ΧοντροΘόδωρο.
    Άντε με το καλό και ένα καράβι ψυχοφάρμακα για το χαζό λαό, που έκανε το λάθος να τους πιστέψει.

  12. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 30/03/2010 00:05:22

    Που τόχω ακούσει αυτό το όνομα...Μάλιστα, Ο βιολονίστας Γιάσα Χάιφετς (Jascha Heifetz).

  13. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 30/03/2010 01:21:48

    Ολοι θα θελουμε ψυχολογο σε λιγο!
    Οπως οι Αμερικανοι στρατιωτες που γυρνουν απο το Ιρακ!

    Κοιταχτε τι αντιμετωπιζουμε καθε μερα...

    Παραφρασα απο την καταχωρηση με τιτλο GAMER του FactorX:

    "Αφηναν τους πολιτες σε έναν αφυλακτη πολη κι αυτοί έπρεπε να γλιτώσουν από τους αλλοδαπους που τους καταδίωκαν ανελέητα μέχρι να τους εξοντώσουν. Η δικαιολογία για αυτή τη φρικαλεότητα ήταν ότι επρόκειτο για ρατσιστες και ξενοφοβους κι ότι έτσι τους δινόταν η ευκαιρία, αν επιβιωναν, να κερδίσουν μια συνταξη στα 67 τους την οποια εξ αιτιας της γραφειοκρατιας θα την επαιρναν απο τα 75 τους και χωρις αναδρομικα."

  14. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 30/03/2010 10:11:22

    Κάθε γονιός θέλει το καλύτερο για το παιδί του γι' αυτό η Κυβέρνηση πάει στο Πειραματικό.

    http://balafara.blogspot.com/2010/03/blog-post_30.html