24/11/2008 22:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψιλό γαζί δουλεύουν την Εξεταστική Επιτροπή

Ψιλό γαζί δουλεύουν ο Εφραίμ και ο Αρσένιος την Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής των Ελλήνων με τα υπομνήματα που κατέθεσαν σήμερα. Προσέξτε να δείτε τι επικαλούνται μεταξύ άλλων:

Ο Εφραίμ ισχυρίζεται ότι όλα τα έκανε για το συμφέρον του δημοσίου και των ακτημόνων: «Η ανταλλαγή έγινε, προκειμένου να ικανοποιηθεί το δημόσιο συμφέρον και το συναφές με αυτό συμφέρον των αλιέων». Παρεμπιπτόντως, έγιναν πάμπλουτοι και ορισμένοι.

Ενώ  οι επαφές με εμπλεκόμενους υπουργούς είχαν κυρίως ....πνευματικό χαρακτήρα. «Τις σπάνιες φορές που είχα επαφή με τους αρμόδιους υπουργούς για την υπόθεση, τους επισκεπτόμουν μαζί με τον πατέρα Αρσένιο, για να τους εκθέσουμε και κυρίως εκείνος, τις απόψεις της Ιεράς Μονής....Όποιες άλλες επαφές είχα με άλλους υπουργούς, αυτές δεν αφορούσαν τη συγκεκριμένη υπόθεση της Ιεράς Μονής, αλλά εντάσσονταν στο πνευματικό μου έργο». Πήγαινε δηλαδή για να εξομολογήσει τον ΘΡ και τους άλλους.

Για όσα άλλα έγιναν φταίει ο Αρσένιος που τον καρφώνει κανονικά: «Δεν γνωρίζω οποιεσδήποτε άλλες λεπτομέρειες για την υπόθεση, την οποία όπως προελέχθη, είχε αναλάβει να διεκπεραιώσει ο πατήρ Αρσένιος, ο οποίος με ενημέρωνε μόνο σε γενικές γραμμές για την πορεία της».

Από την πλευρά του ο Αρσένιος ισχυρίζεται ότι το δάσος στην Ουρανούπολη χαρακτηρίστηκε άρτιο και οικοδομήσιμο λόγω... σχήματος. «Ο χαρακτηρισμός άρτιο και οικοδομήσιμο τέθηκε από τον τοπογράφο μηχανικό, επειδή το ακίνητο είναι "άρτιο" ως έχον έκταση μεγαλύτερη των 4 στρεμμάτων και είναι "οικοδομήσιμο", καθόσον έχει τέτοιο σχήμα, που να μπορεί να τοποθετηθεί σ' αυτό κτίσμα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 24/11/2008 23:24:24

    Σ αυτό το παιχνιδι ακόμα δεν καταλαβα ποιος δουλεθει ποιον. Ο Εφραίμ εχει αποθρασυνθεί τελείως καθως ξερει πως οτι και να γινει η ιστορια αργα ή γρηγορα θα "κατσει" και αν μη τι άλλο κατιτις θα μεινει στη Μονη

  2. Τζένη Καρέζη avatar
    Τζένη Καρέζη 24/11/2008 23:49:35

    Εγώ ντρέπομαι για το κατάντημα του ΚΚΕ που το αποδίδω στην παλαβή την Λ.Κ. Άκου να προστατεύει τον Ευφραίμ. Αίσχος!

  3. κωστας καζακος avatar
    κωστας καζακος 25/11/2008 00:14:46

    Τζένη, Τζένη!!!!!!!

  4. George avatar
    George 25/11/2008 00:36:47


    Εφτασε η ώρα του Καρχιμάκη. Ο Σανιδάς διέταξε επείγουσα προκαταρκτική για τη Μονή Τοπλού.

    ΚΑΡΧΙΜΑΚΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΥΦΤΕΙΣ ΤΩΡΑ;;;;;

  5. Πάνος avatar
    Πάνος 25/11/2008 01:07:25

    Η Λ.Κ. πάει από το κακό στο χειρότερο , τα έχει πάρει ψιλωμένα και δεν βγαίνει άκρη από τα λεγόμενά της. Κάτι σε Θηλυκό Ζουράρι να πούμε αλλά χωρίς τις γνώσεις του. Αυτή αναμασάει 5 εκφράσεις συνεχώς.
    Τώρα τι σχέση έχει με το ΚΚΕ αυτό είναι άλλη υπόθεση , παλιότερα ήταν θαυμάστρια του 1 ου ή 2ου προέδρου της Δημοκρατίας (του κοντού).

  6. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 25/11/2008 09:16:22

    "George"

    γιαι τι σχεση εχει ο Καρχιμακης με το σκανδαλο Τοπλου?

    Αυτος δεν εινα που καθε μερα "ανακαλυπτει" και 7-8 σκανδαλα της Ν.Δ και βγαινει και φωναζει οτι ουτε λιγο ουτε πολυ οταν βρεχει φταιει ο Καραμανλης???

    Καποιοι σοβαροι Πασοκοι φωναζουν απο προπερυσι στον ΓΑΠ να τον μαζεψει...

  7. Ένας κάποιος avatar
    Ένας κάποιος 25/11/2008 14:37:54

    Εμένα ως Έλληνα πολίτη με χαλαρή σχέση με την Εκκλησία δεν με ενδιαφέρει πόσα εκατομμύρια έχει το Βατοπαίδι στους λογαριασμούς του, αλλά γιατί ενώ πληρώνω χιλιάδες ευρώ τον χρόνο σε άμεσους και έμμεσους φόρους, τα ταμεία του κράτους (που υποτίθεται ότι θέλεινα με "προστατέψει" από τον Εφραίμ) είναι μονίμως άδεια, και οι πολιτικοί μας (που βγαίνουν τώρα στην εξεταστική κάνοντας τούς κήνσορες και θεράποντες τής ηθικής) να είναι κυριολεκτικά χεσμένοι στο τάλιρο.

    Εμάς τους πολίτες δεν μας κλέβει η Εκκλησία, το κράτος μας κλέβει. Και ως πολίτης αυτού του κράτους θέλω ΠΡΩΤΑ να μπει τάξη στα οικονομικά χάλια τού κράτους και μετά να μιλήσουμε για την Εκκλησία.

  8. Σατανάς avatar
    Σατανάς 25/11/2008 15:27:27

    Αν υποψιαστώ οτι οι καλόγεροι είναι άθεοι, θα...

    ...Οταν οι δύο μοναχοί βγήκαν από τη συνεδρίαση, προκειμένου η επιτροπή να αποφασίσει αν θα δεχόταν τα υπομνήματά τους, δημοσιογράφος πλησίασε τον Αρσένιο. Πριν καλά καλά τον ρωτήσει οτιδήποτε, ο μοναχός τον προκατέλαβε: "Η σιωπή είναι χρυσός. Εσείς ξέρετε τι κάνετε κι εμείς ξέρουμε ποιοι είμαστε".
    "Φοβάστε κάτι;", ρωτήθηκαν και οι δύο. "Δεν φοβόμαστε τίποτα", απάντησαν ομοφώνως.

    Υπάρχει ιερωμένος που δε φοβάται το Θεό;

    Στη Βουλή με Scoda, στο μαγαζί με ελικόπτερο.