#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/12/2013 20:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψηφοφορία για υποβρύχια: «Μάσκα οξυγόνου» σε ένα ημιθανές πολιτικό σύστημα

 



(Ανανεωμένο) - Υπέροχος κόσμος, αγγελικά πλασμένος, εντός κι εκτός Βουλής. Τι λέγαμε τόσο καιρό ότι δεν πρέπει να μένουν σκιές στην πολιτική ζωή του τόπου; Τι γράφαμε ότι η κυβέρνηση δε μπορεί να γίνει το… καθαρτήριο του ΠΑΣΟΚ;

Τελικά, με αναβίωση της πρώτης κυβέρνησης του 2012, δηλαδή, σχεδόν μπετοναρισμένη ΝΔ, ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ αποφάσισαν να απορρίψουν την πρόταση για σύσταση εξεταστικής επιτροπής για την παραχώρηση των Ναυπηγείων Σκαραμαγκά σε ιδιώτες. 167 ψήφοι κατά και 120 υπέρ με τη Θεοδώρα Τζάκρη να ψηφίζει ουσιαστικά εναντίον του μέχρι πρότινος αρχηγού της, Ευ. Βενιζέλου. Δεν ήξερε τίποτε για τη σύμβαση, δεν γνώριζε όταν ήταν στο ΠΑΣΟΚ. Τώρα τα θυμήθηκε όλα που στρώνει κόκκινο χαλί στην Κουμουνδούρου.

Εν πάση περιπτώσει στην ονομαστική ψηφοφορία που διεξήχθη, υπέρ της πρότασης ψήφισαν 120 βουλευτές από τον ΣΥΡΙΖΑ, τους ΑΝΕΛ, τη ΧΑ, το ΚΚΕ, τους Ανεξάρτητους Δημοκρατικούς βουλευτές καθώς και η ανεξάρτητη βουλευτής Θεοδώρα Τζάκρη.

Από την ψηφοφορία έλειπαν οι τρεις χρυσαυγίτες βουλευτές που βρίσκονται στον Κορυδαλλό, όπως και ο κ. Ματθαιόπουλος επίσης από τη Χρυσή Αυγή.

Έλειπε επίσης η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, Ρένα Δούρου, ενώ δεν μπορεί να χαρακτηριστεί τυχαία και η απουσία του Μίμη Ανδρουλάκη αν και πλέον δεν ανήκει στο ΠΑΣΟΚ. Φαίνεται ότι δεν ήθελε να δώσει αφορμές.

Ελειπε, όμως, από την ψηφοφορία και ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ, Φώτης Κουβέλης, αλλά και δύο βουλευτές του κόμματος, οι κ.κ. Ρεπούση και Ξηροτύρη.

Αν κοιτάξουμε τους τύπους της υπόθεσης θα δούμε ότι ήταν μια κίνηση εντυπωσιασμού του ΣΥΡΙΖΑ που θέλησε να πλήξει την κυβέρνηση μέσω του Βενιζέλου. Κι αν είδε κανείς τη συζήτηση στη Βουλή κατάλαβε πολλά. Ογδόντα λεπτά απολογούνταν ο κ. Βενιζέλος, καταθέτοντας χαρτιά και ξανά χαρτιά και βάζοντας στο τραπέζι το όνομα του Γιάννη Ταφύλλη, απόστρατου της Αεροπορίας ο οποίος δούλεψε στη συνέχεια σε εταιρείες που σχετίζονται με αντισταθμιστικά ωφελήματα. Ο κ. Βενιζέλος άφησε αιχμές για τον υποψήφιο βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ ότι… κάτι τρέχει. Κι εμείς λέμε… τρέχα γύρευε.

Ο δε κ. Τσίπρας ανέβηκε δύο φορές στο βήμα για να μην πει τίποτε. Αστήρικτες κατηγορίες χωρίς κανένα ενδιαφέρον.

Τι έμεινε από όλο αυτό; Εμεινε ότι ο κόσμος δεν ξέρει τι συνέβη, κι αν συνέβη κάτι με τα Ναυπηγεία. Και με όλα αυτά που γίνονται στον τομέα των εξοπλισμών, με τις καταγγελίες του Κάντα και τις μίζες θα έπρεπε όλα να είναι διάφανα. Ο κ. Βενιζέλος και το ΠΑΣΟΚ αν δεν είχαν να φοβηθούν τίποτε θα έπρεπε να δεχθούν την εξεταστική επιτροπή. Και η ΝΔ να στηρίξει όλη αυτή την προσπάθεια για ξεκάθαρες κουβέντες. Τελικά αυτό που επικράτησε ήταν το μικροκομματικό συμφέρον. Και τι μένει στον κόσμο; Ότι για ακόμη μια φορά θα λέει πως τα κόμματα καλύπτουν το ένα το άλλο και πως δεν υπάρχει δικαιοσύνη.

Επομένως, η παράσταση στη Βουλή απλά λειτούργησε για ακόμη μια φορά ως «μάσκα οξυγόνου» ενός ημιθανούς πολιτικού συστήματος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βασίλης avatar
    βασίλης 18/12/2013 18:43:33

    Η Νέα Δημοκρατία δεν είναι Κολυμβήθρα του Σιλωάμ για το ΠΑΣΟΚ..........

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ βασίλης 19/12/2013 02:00:55

      Ουτε για νεα δημοσκοπηση ειναι...

      • tassos.κ avatar
        tassos.κ @ Μεγαλες στιγμες 19/12/2013 19:05:01

        Δεν είναι αλλά έγινε!!!

  2. Νικήτας avatar
    Νικήτας 18/12/2013 19:10:21

    Μια σωστή πρόταση απορρίφθηκε....βγάζουμε και άλλα συμπεράσματα!
    Κατά τα άλλα θα υπάρξει φώς.....!

    • pythagorean avatar
      pythagorean @ Νικήτας 18/12/2013 21:12:55

      Μόνο αφελείς πιστεύουν ότι η πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ είχε σκοπό να χύσει φως στην υπόθεση και όχι να πλήξει την κυβέρνηση. Αν οι Συριζαίοι ήθελαν φως, ας μίλαγε πρώτα το πρώην δεξί χέρι Τσοχατζόπουλου και νυν δικός τους Κοτσακάς.

      • tassos.κ avatar
        tassos.κ @ pythagorean 19/12/2013 19:09:22

        Κάποια στιγμή δεν πρέπει να φύγουν οι παρωπίδες; Οποιοσδήποτε κι αν είναι ο λόγος που ο ΣΥΡΙΖΑ έφερε το θέμα, η ΝΔ έχει εκτεθεί ανεπανόρθωτα. Και όλα αυτά κάνουν τους Χρυσαυγίτες να τρίβουν τα χέρια τους. Δυστυχώς η ΝΔ έχει βάλει "πλάτη" στο Βενιζέλο. Έτσι θα καθαρίσει το πολιτικό τοπίο;

    • ωρε μανα μου avatar
      ωρε μανα μου @ Νικήτας 18/12/2013 23:33:28

      +++

  3. bd avatar
    bd 18/12/2013 19:12:09

    Ζητωωωω...

  4. tassos.κ avatar
    tassos.κ 18/12/2013 19:46:26

    Αναρωτιέμαι πώς θα δικαιολογήσουν οι βουλευτές της ΝΔ τη στάση τους. Μέχρι χθές κατηγορούσαν το ΠΑΣΟκ για διαφθορά και τώρα το υπερασπίζονται. Αλήθεια , ποιός νοήμων θα πιστέψει την οποιαδήποτε ανοησία επικαλεσθούν; Αυτά κι αυτά βλέπουν στη ΧΑ και τρίβουν τα χέρια τους.

    • pythagorean avatar
      pythagorean @ tassos.κ 18/12/2013 21:20:39

      Πότε κατηγόρησε η ΝΔ τον Βενιζέλο για διαφθορά και πότε ζήτησε εξεταστική για τα υποβρύχια?

      • Χαρης avatar
        Χαρης @ pythagorean 19/12/2013 08:38:03

        Για κοιτα τις δηλωσεις αβραμοπουλου πριν ενα χρονο.

  5. mara M. avatar
    mara M. 18/12/2013 20:02:40

    Ενα τέτοιο ακόμα και θα βγάλουν το συριζα αυτοδύναμο.

    • Aris avatar
      Aris @ mara M. 18/12/2013 20:58:13

      Αν επέτρεπαν τον έλεγχο θα τον έβγαζαν αυτοδύναμο νωρίτερα...Είναι προφανές οτι γι αυτό καταψήφισαν την πρόταση.

  6. benny avatar
    benny 18/12/2013 20:12:11

    ο Μιχελακης πριν κανα χρονο κατηγορουσε το Πασοκ για τα σκανδαλα των υποβρηχιων-κ καλα εκανε- ολα καλα λοιπον.Αραγε τι ψηφισε ο Μιχελακης?

  7. Στέλλα avatar
    Στέλλα 18/12/2013 20:14:21

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΓΑΡΓΑΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙ, ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΧΝΕΙ ΨΗΦΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΙ.

  8. nikos87 avatar
    nikos87 18/12/2013 20:47:04

    όλοι ασχολούνται με τον Λιάπη. Μα κι αυτός παρανόμησε τις ημερες συζήτησης - ψηφοφορίας για τα υποβρύχια??

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ nikos87 19/12/2013 01:51:51

      Οχι αλλο CSI

  9. Aris avatar
    Aris 18/12/2013 20:55:56

    Οι ένοχοι φυσικά αρνούνται τον έλεγχο...

  10. ανδρεας avatar
    ανδρεας 18/12/2013 21:01:32

    ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ......................................................ΚΥΡΙΟΙ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΣΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ.............

  11. Aris avatar
    Aris 18/12/2013 21:18:48

    "Ότι για ακόμη μια φορά θα λέει πως τα κόμματα καλύπτουν το ένα το άλλο και πως δεν υπάρχει δικαιοσύνη".
    Για να μη γινόμαστε και μεις συνένοχοί τους, θα πρέπει να διευκρινίζουμε σαφέστατα πως ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ που μας οδήγησαν στην σημερινή τραγωδία, καλύπτουν το ένα το άλλο και πως δεν υπάρχει δικαιοσύνη, αφού και αυτη THN EΛΕΓΧΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ...

  12. AkriAkri avatar
    AkriAkri 18/12/2013 21:31:00

    Ουφ! Τώρα ησύχασα. Χωρίς αθωωμένο Βαγγέλη και δίχως δόση, πως θα σωθεί η παρτίδα; Όλα καλά. Όλα καλά. Μέχρι και το φως στο βάθος του τούνελ άρχισα απόψε να διακρίνω. Την ...πτήση, την αφήνω γι αργότερα. Να μεγαλώσουν τα φτερά μου, να ζεστάνει και λίγο, γιατί οπωσδήποτε θα κάνει πολύ κρύο εκεί ψηλά στους ...αιθέρες.

  13. Free Democrat avatar
    Free Democrat 18/12/2013 22:30:18

    Κρίμα.

    Χάθηκε μία ευκαιρία να αναδειχθεί έστω και καθηστερημένα ο δόλιος ρόλος του Αντιπροέδρου της κυβέρνησης διαχρονικά.

    Η στάση της ΝΔ ήταν δουλική στην εξουσιαστική βουλιμία του βενιζέλου. Η στάση δε της ΔΗΜΑΡ είναι πραγματικά ακατανόητη έως προδοτική!!!

    Προφανώς ο εκβιασμός του Βενιζέλου στο Σαμαρά έπιασε τόπο... Η εξουσία αλλοτριώνει και εθίζει επικίνδυνα...

    • pythagorean avatar
      pythagorean @ Free Democrat 19/12/2013 08:10:03

      Ναι, ναι, χάθηκε η ευκαιρία να δώσουμε ένα μαθηματάκι στο δόλιο Μπένυ, να πέσει η κυβέρνηση και να δούμε επιτέλους πρωθυπουργό τον επαναστάτη πρόεδρο του δεκαπενταμελούς.

      • Free Democrat avatar
        Free Democrat @ pythagorean 19/12/2013 10:01:37

        Αλήθεια? θα έπεφτε η κυβέρνηση αν οι Νεοδημοκράτες βουλευτές ψήφιζαν κατά συνείδηση..??

        Πρωτότυπη και κενοφανής άποψη.

        Μάλλον με τέτοιες κινήσεις η ΝΔ επιδιώκει να δρομολογήσει τάχιστα τις διαδικασίες για να αλλάξει ο ένοικος στο Μαξίμου..

        Μήπως τελικά σας πέφτει βαρύς ο Μπένυ..?? Αναμενόμενο..

        • pythagorean avatar
          pythagorean @ Free Democrat 19/12/2013 10:34:22

          Οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ επιχείρησαν να ρίξουν το Σαμαρά πρώτα στο πεζοδρόμιο. Δεν τους βγήκε. Τώρα στη βουλή με πλαγιοκοπήσεις του αδύναμου, πλην βαρέως, κρίκου. Δεν τους βγαίνει και σκυλιάζουν.

          • Free Democrat avatar
            Free Democrat @ pythagorean 19/12/2013 11:11:22

            Μήπως αναφέρεσαι στον συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα και στον ιστορικά καταγεγραμμένο ρόλο της αξιωματικής αντιπολίτευσης να ελέγχει την κυβέρνηση και να θέτει σε συνεχή δοκιμασία την κοινοβουλευτική πλειοψηφία της..???

            Όλα θα πρέπει να ισοπεδωθούν στο βωμό της αγαστής συνεργασίας Σαμαρά-Βενιζέλου..??

            Αντιλαμβάνεσαι ποιός τελικά θα ισοπεδωθεί πολιτικά..???

          • tassos.κ avatar
            tassos.κ @ pythagorean 19/12/2013 19:16:53

            Αφού για σας δεν υπάρχουν σκάνδαλα , αφήστε τον Τσοχατζόπουλο να πάει στο σπίτι του. Δηλ. για να κάθεται στην πρωθυπουργική καρέκλα ο Σαμαράς πρέπει να ανεχθεί όλους όσους φάγανε ή καταχράστηκαν; Γιατί να μην πιστεύω ότι υπάρχουν και βουλευτές τέτοιοι που δεν μπορεί να τους "ακουμπήσει γιατί θα πέσει η κυβέρνηση; Ωραία λογική.

      • tassos.κ avatar
        tassos.κ @ pythagorean 19/12/2013 19:11:53

        Να υποθέσω ότι ο Βενιζέλος εκβιάζει το Σαμαρά; Να γελάσουμε ή να κλάψουμε;

  14. δημης avatar
    δημης 18/12/2013 22:55:22

    ΌΛΟΙ ΜΑ.....ΟΛΟΙ ΑΘΩΟΙ...
    ΑΓΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ....ΦΩΤΟΣΤΕΦΑΝΑ..
    -ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ;;;;;;; αθώοι..
    -Σκάνδαλα δεκαετιών ..ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΦΘΑΣΑΜΕ ΕΔΩ ..γαργάρα....
    -Υποβρύχια ..αθώοι...
    ΕΠΟΜΕΝΩΣ: για τα χάλια της χώρας ευθύνονται...
    -Οι ΕΚΠ/ΚΟΙ....
    -Οι ΕΝΣΤΟΛΟΙ...
    -Οι συνεπείς ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ....
    Η πρόφαση-δικαιολογία "μα...ψηφίζουμε "...όταν ελέγχουν το input με τα μμε ΑΥΤΟΜΑΤΑ ελέγχουν και το output του κόσμου στην κάλπη...
    αποσιωπούν δηλ ότι η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΙΑ...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ δημης 19/12/2013 06:57:54

      Μονο που χθες δεν εγινε συζητηση για τα "χαλια της χωρας".
      Εγινε συζητηση για τα ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ.Και εκεινο που στην ουσια εγινε ηταν οτι οι παλαιοπασοκοι που ησαν οι ανθρωποι του πραγματικου ενοχου που ειναι φυλακη (Ακης Τσοχατζοπουλος) και τωρα εχουν καταφυγει στο ΣΥΡΙΖΑ προσπαθησαν να ριξουν την κυβερνηση στοχοποιωντας τον αρχιπασοκο που την στηριζει σημερα κατηγορωντας τον για ενα αναγκαστικο νομο που εκανε για να μαζεψει τα σπασμενα του Ακη.

      • Ν. avatar
        Ν. @ ψυχραιμια 19/12/2013 07:42:40

        Ο ποιητής θέλει να μας πεί ότι ο Άκης έτρωγε και οι γύρω γύρω απλά τον κοιτούσαν?Ούτε μια μικρή γκανιότα για το κόμμα?Ο Μαντέλης του κύκλου του Άκη ήταν?Ο Τσουκάτος?
        Στην Ελλάδα σπάει καρύδια........

      • George avatar
        George @ ψυχραιμια 19/12/2013 09:47:58

        Η ΝΔ έτρεχε την σύμβαση του Άκη επί 6 χρόνια. Τι ακριβώς έκανε για να την φτιάξει? Ηξερε ότι πέσανε μίζες, ήξερε ότι οι Γερμανοί δεν τα κατάφεραν με την σύμβαση για το upgrade των παλιών, ήξερε ότι είχαν προβλήματα με το νέο τύπο. Αποτέλεσμα? Επίσης τρέχει την νέα σύμβαση του Μπένυ 1,5 χρόνο τώρα. Αποτέλεσμα: Ο Ωκεανός παλιό υποβρύχιο που θα έκαναν upgrade κόστισε πιο πολύ από καινούργιο αλλά ποτέ δεν παραλήφθηκε, τα 3 καινούργια σκουριάζουν, στα 2 νέα που παρήγγειλε ο Μπένυ με άλλο 1 δις, δόθηκε προκαταβολή αλλά δεν έχει γίνει τίποτα, το ναυπηγείο έχει κλείσει και ο Ελληνικός λαός έχει πληρώσει πολλά δις αλλά έχει πάρει μόνο ένα υποβρύχιο. Επιπλέον το ναυτικό φορτώθηκε εκατοντάδες εκατομμύρια από άχρηστα υλικά που θα πηγαίνανε για το upgrade των 2 αδελφών σκαφών του Ωκεανού που ο Μπένυ ακύρωσε. Τέλος ο ΥΠΑΜ βεβαιώνει την βουλή ότι και τα 9 υποβρύχια είναι επιχειρησιακά παρόλο που το ναυτικό έχει μόνο 8! Αν αυτή η ιστορία δεν θέλει εξεταστική τότε ποιά θέλει?

  15. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 18/12/2013 23:02:30

    "Ο κ. Βενιζέλος και το ΠΑΣΟΚ αν δεν είχαν να φοβηθούν τίποτε θα έπρεπε να δεχθούν την εξεταστική επιτροπή. Και η ΝΔ να στηρίξει όλη αυτή την προσπάθεια για ξεκάθαρες κουβέντες. Τελικά αυτό που επικράτησε ήταν το μικροκομματικό συμφέρον. Και τι μένει στον κόσμο; Ότι για ακόμη μια φορά θα λέει πως τα κόμματα καλύπτουν το ένα το άλλο και πως δεν υπάρχει δικαιοσύνη."
    Τέλειο!
    Η Δημοκρατία στο απόσπασμα!

  16. παραμεθοριος avatar
    παραμεθοριος 18/12/2013 23:19:06

    Ηπλακα ειναι που υπαρχει πολυ κοσμος ακομη που ανησυχει, για το πως θα κυβερνηθει η χωρα μετα την το τελος αυτης της κυβερνησης, και κανενας δεν αναρωτιεται, απο που αντλει ο Βενιζελος αυτο το απυθμενο θρασος και μας κουναει το δαχτυλο;

  17. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 19/12/2013 01:59:34

    Και αμεσως ξεπηδησε το νεο σλογκαν της κοινωνιας....
    ''Κανουν τα υποβρυχια γαργαρες;''

  18. κ.σ.μαυρόπουλος avatar
    κ.σ.μαυρόπουλος 19/12/2013 06:10:34

    -εσείς τα γράφατε,
    -εμείς τα διαβάζαμε,
    -εκείνοι τα μοίραζαν.

  19. καθαρός ουρανός avatar
    καθαρός ουρανός 19/12/2013 07:25:54

    εάν και εφόσον είναι έτσι γιατί να καταψηφιστεί η εξεταστική... εφόσον ο Βενιζέλος ήταν "καθαρός" και ο μοναδικός ένοχος είναι ήδη φυλακή και οι υπόλοιποι στο ΣΥΡΙΖΑ, θα υπάρχουν αρκετά στοιχεία να οδηγήσουν "αυτό το παιχνίδι" εις βάρος του ΣΥΡΙΖΑ.... Γιατί λοιπόν τόσο φόβος και τόσο άγχος για την εξεταστική;;;; Και οι λίγοι που ήλπιζαν .... έφυγαν... ήταν το κερασάκι στην τούρτα και φαίνεται ξεκάθαρα από τα σχόλια στο συγκεκριμένο ιστολόγιο....

  20. Κωστας avatar
    Κωστας 19/12/2013 07:36:02

    Ετσι ψυχραιμε....ο καθαρος Βενιζελος που δεν ηξερε τιποτα για το φαγοποτι τοσα χρονια και που τους λογαριασμους του ακη τους αθωωνε σαν αριθμους τηλεφωνων ειναι στην κυβερνηση.Τελικα η' ετρωγες και εσυ τοτε η' τρως τωρα.Εκτος αν εισαι πασοκος αλλοιως δεν εξηγειται τοση υποστηριξη στον μπενυ.

    • Aris avatar
      Aris @ Κωστας 19/12/2013 08:37:13

      Και οχι μόνο. Ολοι οι πρώην υπουργοί του Πασοκ είτε συνεχίζουν να αμοίβονται παχυλώς ως υπουργοί ή υψηλοβαθμα στελέχη του Σαμαρά, είτε στηρίζουν την κυβέρνησή του.

    • pythagorean avatar
      pythagorean @ Κωστας 19/12/2013 08:55:15

      Δηλαδή, φίλε Κώστα, ο Σαμαράς και όποιος άλλος φοβάται να ρίξει τον Μπένυ και την κυβέρνηση στο γκρεμό είτε είναι πασόκος είτε τα τρώει?

      • Κωστας avatar
        Κωστας @ pythagorean 19/12/2013 10:56:31

        Aπλα γινονται συνενοχοι στο εγκλημα.Εκτος αν δεχθουμε οτι αυτοι που αθωωναν τον ακη το εκαναν απο βλακεια.Αποφασισε η' εκλεβε το πασοκ η' ηταν καθαροι και τζαμπα τους κατηγορουσαμε.Ξερεις την ζημια του δημοσιου απο ολη την ιστορια με τα υποβρυχια ?

        • pythagorean avatar
          pythagorean @ Κωστας 19/12/2013 11:24:45

          Ο Σαμαράς το 2012 ζήτησε αυτοδυναμία, αλλά οι αφελείς ελληναράδες ψήφισαν ΑΝΕΛ & ΧΑ, ενώ τα λαμόγια του βαθέος ΠΑΣΟΚ μετακόμισαν στο ΣΥΡΙΖΑ. Έτσι είχαμε 2 επιλογές: Συγκατοίκηση με Μπένυ ή ακυβερνησία. Όποιος πράγματι θέλει νοικοκύρεμα και κάθαρση, ας αφήσει την επαναστατική αγανάκτηση και ας σκεφτεί ποια θα πρέπει να είναι η κυβέρνηση μετά τις επόμενες εκλογές.

      • tassos.κ avatar
        tassos.κ @ pythagorean 19/12/2013 19:19:39

        Έχω μια απορία. Όταν κατηγορείται κάποιος και αυτός θεωρεί τον εαυτό του αθώο γιατί δεν ζηταει Ο ΙΔΙΟΣ την αρση ασυλίας του για να αποδείξει τις ψεύτικες κατηγορίες; Γιατί;

  21. benny avatar
    benny 19/12/2013 08:05:53

    ......Mε προεδρικο διαταγμα θεσπιζεται η μονιμη αθωωτητα των πολιτικων αναδρομικα σε παρανομιες κ σε οσες θα κανουν.

  22. benny avatar
    benny 19/12/2013 08:07:44

    ....οποτε Αν βγει ποτε ο Συριζα θα δικαιουται κ αυτος την συγκαληψη των σκανδαλων για να μην πεσει κ η τοτε κυβερνηση.....
    .....νομιζω οτι αυτο ηταν το κυκνειο ασμα της κυβερνησης.......

  23. benny avatar
    benny 19/12/2013 08:08:12

    ........κατα τα αλλα δεν ειναι ολοι ιδιοι......

  24. benny avatar
    benny 19/12/2013 08:09:12

    ........α κ να μην περιμενει κανενας χαζος την μια κ μονη εξεταστικη ........παω κ στοιχημα !

  25. benny avatar
    benny 19/12/2013 09:07:26

    .....αντε μετα το θαψιμο απο τον Βενιζελο του σκανδαλου της ΖΙΕΜΕΝΣ πανε κ τα υποβρυχια......