30/04/2013 19:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψηφίστηκε το Μνημόνιο στην κυπριακή βουλή



Με αγωνία περίμεναν στην Κουμουνδούρου τη συνεδρίαση της Κυπριακής Βουλής για την ψήφιση ή όχι του Μνημονίου. Κάποιοι μάλιστα είχαν πάρει μαζί τους και κυπριακές σημαίες για να ξεχυθούν στους δρόμους αν οι Κύπριοι βουλευτές έλεγαν το μεγάλο «όχι». Τελικά, με 29 ψήφους υπέρ, 27 κατά και καμία αποχή, εγκρίθηκε το νομοσχέδιο για το Μνημόνιο και τη δανειακή σύμβαση.

Υπέρ της έγκρισης της δανειακής σύμβασης ψήφισαν ο ΔΗΣΥ, το ΔΗΚΟ και ο Πρόεδρος του ΕΥΡΩΚΟ Δημήτρης Συλλούρης.

Το ΑΚΕΛ, η ΕΔΕΚ, το Κίνημα Οικολόγων, ο ανεξάρτητος βουλευτής Ζαχαρίας Κουλίας και ο βουλευτής του Ευρωπαϊκού Κόμματος, Νίκος Κουτσού, σύνολο 27 ψήφοι, ψήφισαν κατά.

Νωρίτερα, υπερψηφίστηκαν, επίσης κατά πλειοψηφία, από την Ολομέλεια τα μνημονιακά νομοσχέδια που κατέθεσε η κυβέρνηση.

Έμεινε όνειρο για τον Τσίπρα, λοιπόν, ένα όχι στη Λευκωσία. Αναπολεί το πρώτο όχι που παραλίγο να διαλύσει την Κύπρο, και που οι Συριζαίοι πανηγύριζαν.

Η πραγματικότητα δυστυχώς είναι σκληρή. Μακάρι να μπορούσαν οι αδύναμοι λαοί να λένε όχι ακόμη κι αν οι συνέπειες είναι καταστροφικές. Στην περίπτωση της Κύπρου, όπως και σ’ αυτή της Ελλάδας γίνεται ένας αγώνας να κρατηθούν ζωντανές δύο χώρες. Να μην καταρρεύσει η οικονομία και οι λαοί περάσουν χειρότερες ημέρες απ’ ότι σήμερα.

Όμως, η ευτυχία ή η δυστυχία ενός λαού δε μπορεί να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης από τζάμπα μάγκες και τζάμπα επαναστάτες.

«Έξω η Τρόικα από την Κύπρο»

Έξω από την Βουλή πραγματοποιήθηκε μεγάλη εκδήλωση διαμαρτυρίας εναντίον του μνημονίου και της δανειακής σύμβασης. Οι διαδηλωτές φωνάζουν συνθήματα όπως «Έξω η Τρόικα από την Κύπρο», «η Κύπρος δεν θα γίνει προτεκτοράτο», «Λαέ πολέμα σου πίνουνε το αίμα». Η Κίνηση Πολιτών Ενάντια στις Ιδιωτικοποιήσεις και Στα μέτρα Λιτότητας είχε συγκαλέσει τη μία εκδήλωση, στην οποία κάλεσε τον κόσμο να συμμετάσχει το ΑΚΕΛ και άλλες οργανώσεις. Παράλληλα, σε εκδήλωση διαμαρτυρίας είχε καλέσει και η Συμμαχία των Πολιτών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Pixeldraw avatar
    Pixeldraw 30/04/2013 19:44:12

    Ωραία. Ακολουθούν και αυτοί την ίδια τακτική... Και θέλετε να πιστέψουμε ότι όλα αυτά τελικά δεν είναι ένα καλοστημένο σχέδιο...

  2. Geros avatar
    Geros 30/04/2013 19:55:37

    Και οι Κύπριοι πολιτικοί προδότες? Είναι δυνατόν? Η Κίνα? Η Ρωσία? Το φυσικό αέριο? Τίποτα δεν βοηθησε?

    Χώρια την πλάκα νομίζω ότι οι αντιμνημονιακοί θα έπρεπε να ανάψουν μια λαμπάδα ίσα με το μπόι τους σε εμάς που χωρίς να συμφωνούμε με το μνημόνιο το βλέπουμε ως κάτι αναπόφευκτο.
    Γιατί? Γιατί εμείς με την στάση μας και με την ψήφο μας τους επιτρέπουμε να ζουν στην ΚΑΡΑΚΟΣΜΑΡΑ ΤΟΥΣ.
    Ζουν ανέμελοι και σίγουροι για τα δίκια τους στην χώρα της τσιχλόφουσκας , εκεί που τα ελλείμματα και τα χρέη λύνονται με γροθιές στο τραπέζι , με δάνεια από τους ... Αρειανούς , αγοράζουμε καύσιμα με αντάλλαγμα κηπευτικά , και τιτλοποιούμε κοιτάσματα που ακόμα δεν ξέρουμε αν υπάρχουν.
    Ένα ευχαριστώ από την μεριά σας μάγκες είναι λίγο , ΛΑΜΠΑΔΑ!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Geros 30/04/2013 23:23:29

      Άπαιχτος !!!!

    • orbit avatar
      orbit @ Geros 30/04/2013 23:57:56

      το ερωτημα σου γεροντα αν ειναι προδοτες η οχι θα απαντηθει οταν και οποτε αποκατασταθει η δημοκρατια και η δικαιοσυνη στη χωρα. και δεν εισαι δα και τοσο γεροντας για να το ζησεις.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Geros 01/05/2013 05:38:38

      'Εγραψες Geros!!!

    • B.Q avatar
      B.Q @ Geros 01/05/2013 11:32:26

      α)Το γήρας όρμον είναι των κακών.
      Βίας ο Πριηνεύς, 625-540 π.Χ., Εκ των 7 σοφών της αρχαίας Ελλάδος
      μτφρ: Τα γηρατειά είναι λιμάνι όπου αράζουν όλες οι συμφορές
      β)Γήρας και πενία δύο τραύματα δυσθεράπευτα.
      Δημόκριτος, 470-370 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος
      γ)Δεν πιστεύω ότι γερνάει κανείς. Νομίζω πως αυτό που συμβαίνει είναι ότι νωρίς στη ζωή, σε μια ορισμένη ηλικία μένει κάποιος ακίνητος και βαλτώνει.
      T. S. Eliot, 1888-1965, Βρετανός ποιητής, Νόμπελ 1948
      δ)Οι γέροι αγαπούν να δίνουν καλές συμβουλές, για να παρηγορούνται που δεν είναι σε θέση να δίνουν κακά παραδείγματα.
      Λα Ροσφουκώ, 1613-1680, Γάλλος συγγραφέας
      ε) Το να γερνάς σημαίνει να βλέπεις όλο και περισσότερο τον κόσμο σαν κάτι από το οποίο είσαι απέξω.
      Louis Scutenaire, 1905-1987, Βέλγος σουρεαλιστής & Αναρχικός

      Άντε, καλή ΑΝΑΣΤΑΣΗ.

  3. fe avatar
    fe 30/04/2013 20:27:12

    Οι προβλεψεις βγηκαν σωστες.Περασε οριακα 29-27.Οι συσχετισμοι στην κυπριακη βουλη ειναι στην κοψη του ξυραφιου.Σε λιγο που θα αρχισουν οι παρενεργειες του μνημονιου η κυπριακη βουλη πιστευω δεν θα αντεξει...ιδωμεν.

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 30/04/2013 20:29:47

    Ο ΣΥΡΙΖΑ χάρηκε με το πρώτο ΟΧΙ των Κυπρίων.
    Μήπως, λέω εγώ τώρα, μήπως ξέρετε κάποια άλλα ελλαδικά κόμματα που χάρηκαν με τα όσα έπαθε η Κύπρος μετά το ΝΑΙ;

    • mara M. avatar
      mara M. @ Στέργιος 01/05/2013 01:32:16

      Αυτό που έπαθε δεν ήταν τίποτα μπροστά σ'αυτό που θα πάθει με το μνημόνιο.
      Δεν ήξεραν; Δεν ρώταγαν;
      Και κάποιοι μας ζητούν να τους ανάψουμε και λαμπάδα για την καταστροφή και διάλυση της χώρας που με τη στάση τους και τη ψήφο τους επέλεξαν.Πόσο βολεμένοι Θεέ μου.

      • B.Q avatar
        B.Q @ mara M. 01/05/2013 11:34:40

        Πόσο συμφεροντολόγοι και χυδαίοι ατομιστές, ΘΕΕ ΜΟΥ!
        Καλή Ανάσταση Μάρα Μ.

        • mara Μ avatar
          mara Μ @ B.Q 01/05/2013 12:25:21

          Καλημέρα βασίλισσά μου.
          Καλή ανάσταση επισης. Καλή ανάσταση και στην Ελλάδα μας.

      • dim avatar
        dim @ mara M. 01/05/2013 13:09:32

        Το θέμα ήταν να μη κλείσουν οι αγορές... Από τη στιγμή που έκλεισαν, το μνημόνιο ήταν μονόδρομος γιατί εξασφαλίζει τη χρηματοδότηση της χώρας...

        Να ρωτήσουν να μάθουν τι? Ότι χάθηκε το 25% του ΑΕΠ? το 20% του μισθού? Ότι προστέθηκε ένα 20% ανέργων και ατόμων που ζουν στο όριο της φτώχιας?

        Τα ξέρουν όλα αυτά πολύ καλά... Αν έφευγαν όμως από το ευρώ, όπως κι εμείς, ξέρουν επίσης πολύ καλά ότι όλα τα παραπάνω νούμερα θα έπρεπε να τα πολλαπλασιάσουν επί 3....

        Αυτό που θα πάθουν με το μνημόνιο λοιπόν δεν θα είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που θα παθαίνανε εκτός ευρώ...

        Άλλο 25% πτώση ΑΕΠ, άλλο 70%

        Άλλο 25% ανεργία, άλλο 70%

        Άλλο 20% πτώση μισθού, άλλο 70%

        Βάλε πληθωρισμό, διεθνή απομόνωση κλπ κλπ κλπ...

        Οι μόνοι που δικαιούνται να μιλάνε για έξοδο από το ευρώ είναι αυτοί που ονειρεύονται μια άλλη κοινωνία... Κομμουνιστές, Φασίστες, Αναρχικοί, Εθνομηδενιστές... Αν λοιπόν δεν είσαι φίλος του Κουτσούμπα, του Αλαβάνου, του Μιχαλολιάκου, του ΤσιπροΛαφαζάνη ή του Κυπριανού στη Κύπρο καλά κάνεις και απορρίπτεις το μνημόνιο, γιατί αυτό σε βοηθάει να χτίσεις τη κοινωνία που ονειρεύεσαι… Αν πιστεύεις στην ελεύθερη οικονομία, στην ατομική ιδιοκτησία, στην αστική δημοκρατία, στο ότι η προάσπιση των συμφερόντων της πατρίδας σου δε συμβαδίζει με το διεθνή απομονωτισμό κλπ κλπ κλπ, να κάνεις και το σταυρό σου που μετά τα ανεκδιήγητα λάθη του ΓΑΠ, βρέθηκε ένας Σαμαράς που μας κράτησε να μη πέσουμε στο γκρεμό…

        • fe avatar
          fe @ dim 01/05/2013 16:18:01

          εχεις κληρονομικο χαρισμα η πετας νουμερα στον αερα;

          • dim avatar
            dim @ fe 01/05/2013 18:07:59

            Και λίγο λέω, απλά για να μην είμαι υπερβολικός λέω το μίνιμουμ, δηλαδή ό,τι συμβαίνει τώρα επί 3... Εξάλλου όλοι οι γνώστες το ίδιο λένε... Για 60% - 75% πτώση, αν γυρίσουμε στη δραχμή.. Απλά οι "αντιμνημονιακοί" ποντάρουν στο ότι μπλοφάρουν οι ξένοι... Δεν αμφισβητούν το τι θα γίνει αν τελικά δεν μπλοφάρουν... Συμφωνούν ότι θα καταστραφούμε κι εμείς, απλά λένε τάχα ότι θα καταστραφούν και οι ξένοι... Απλά πατάνε πάνω στο ότι μπλοφάρουν και λένε να ρίξουμε τη ζαριά... Το 70% πτώση πάντως είναι δεδομένο, και συμφωνούν όλοι ότι κάπου εκεί θα είναι η πτώση, άμεση και έμμεση μέσα από το πληθωρισμό...

        • mara Μ avatar
          mara Μ @ dim 01/05/2013 17:25:58

          @dim
          Καλή Ανάσταση και σε σένα.

  5. mara Μ avatar
    mara Μ 01/05/2013 11:40:16

    Kαλημέρα βασιλισσά μου.
    Καλή Ανάσταση επίσης. Καλή ανάσταση και στην Ελλάδα μας.

  6. yianna avatar
    yianna 01/05/2013 16:40:54

    Από το υπερήφανο ΟΧΙ στο υπερήφανο ΝΑΙ.

  7. mara Μ avatar
    mara Μ 01/05/2013 17:12:48

    Aστο!! Πιο μνημονιακός πεθαίνεις.
    Καλή ανάσταση.

    • fe avatar
      fe @ mara Μ 01/05/2013 20:15:02

      επισης

    • κατ αναγκην μνημονιακος η εχετε για βρυσουλες avatar
      κατ αναγκην μνημονιακος η εχετε για βρυσουλες @ mara Μ 03/05/2013 13:38:02

      Η ελλαδα δεν ειχε καπιταλισμο.
      Οι διαφοροι καψοκαλυβες της αριστερας, ασχετοι οι περισσοτεροι, παρουσιαζουν την χρεωκοπια σαν αποτελεσμα, ενω ειναι η αιτια που οδηγησε στην δανειακη συμβαση

  8. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 01/05/2013 17:25:42

    Ήταν Μ. Τετάρτη, 7 Απριλίου 2004, όταν ο αείμνηστος Τάσσος Παπαδόπουλος έκλεισε το διάγγελμά του με τις λέξεις: "Καλὴ Ἀνάσταση σὲ ὅλους!"

    Από χθες, Μ. Τρίτη, η Κύπρος άρχισε να ανεβαίνει τον Γολγοθά της... Κρίμα.

  9. fe avatar
    fe 01/05/2013 19:32:21

    Τα ειδες σε καποια σοβαρη μελετη η εισαι ακομη στην γνωστη εκθεση -μπακαλοδευτερο του παπαδημου λιγο πριν το μνημονιο 2;