#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/07/2013 14:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψηφίστηκε στην Επιτροπή το πολυνομοσχέδιο με αλλαγές



(Ανανεωμένο) Με διευκρινίσεις εκ μέρους του υπουργού Παιδείας για τους λόγους και τη διαδικασία κατάργησης κλάδων της τεχνικής εκπαίδευσης, καθώς και νομοτεχνικές βελτιώσεις και αλλαγές εκ μέρους του υπουργού Υγείας, υπερψηφίστηκε στην Επιτροπή Οικονομικών της Βουλής, το πολυνομοσχέδιο για το νέο φορολογικό κώδικα και τις απολύσεις στο Δημόσιο.

Παράλληλα, έγινε γνωστό χωρίς να ανακοινωθεί επίσημα, πως κατά την αυριανή συζήτηση του πολυνομοσχεδίου στην Ολομέλεια της Βουλής θα αποσυρθεί η διάταξη που προσφέρει ποινική ασυλία στα μέλη του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (υπό τον όρο αυτό υπερψήφισε το σχετικό άρθρο το ΠΑΣΟΚ), καθώς και τροπολογία με την οποία προσφερόταν το προεδρικό αεροσκάφος και στον υπουργό Εθνικής Άμυνας για τις μετακινήσεις του.

Σύμφωνα με τον υπουργό Παιδείας, Κωνσταντίνο Αρβανιτόπουλο, οι καταργήσεις ειδικοτήτων στην τεχνική εκπαίδευση δεν αποσκοπούν αλλού, παρά στην εκκαθάριση της σύγχυσης που δημιουργείται στην αγορά εργασίας από τις επικαλύψεις ειδικοτήτων ανάμεσα σε διαφορετικές εκπαιδευτικές βαθμίδες. «Πολλά από τα επαγγέλματα υγείας τα βρίσκουμε σε τρεις ή και τέσσερις βαθμίδες» τόνισε ο υπουργός Παιδείας. «Για παράδειγμα έχουμε νοσηλευτές αποφοίτους ΕΠΑΛ, ΙΕΚ, ΤΕΙ και ΑΕΙ - κάτι που σημαίνει συμπίεση και στρέβλωση στην αγορά εργασίας. Στη δική σας ιδεολογική διάλεκτο, αυτό σημαίνει πάρτι των εργοδοτών που μπορούν να προσλάβουν εκείνον που αμείβεται με τα λιγότερα» σημείωσε ο κ. Αρβανιτόπουλος απευθυνόμενος προς τον ΣΥΡΙΖΑ.

«Εμείς δεν καταργούμε τις ειδικότητες αυτές. Τις μεταφέρουμε στα δημόσια ΙΕΚ που είναι 91 και βρίσκονται σε όλους τους νομούς (κάποιοι έχουν και δύο). Με τον τρόπο αυτό, μας δίνεται η δυνατότητα να μην χάσουμε τις ειδικότητες και να μικρύνουμε αυτήν την πανσπερμία στα επίπεδα της εκπαίδευσης. Αυτό γίνεται σε πάρα πολλές χώρες - το να σπρώχνουμε την εξειδίκευση στην παραπάνω βαθμίδα» διευκρίνισε ο υπουργός Παιδείας.

Ειδικά σε ό,τι αφορά τους καθηγητές στις ειδικότητες των παραϊατρικών επαγγελμάτων (το 55% του συνόλου), ο υπουργός Υγείας, Άδωνις Γεωργιάδης, δεσμεύθηκε να τους απορροφήσει στο υπουργείο του, καθώς είναι σε θέση να καλύψουν υφιστάμενες ανάγκες του, χωρίς να παραβιαστούν με αυτόν τον τρόπο οι μνημονιακές δεσμεύσεις της χώρας για περιορισμό στις προσλήψεις. Από τους υπόλοιπους καθηγητές, θα προστατευτούν οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι - αν και ο ορισμός των τελευταίων, αναμένεται να διευκρινιστεί αύριο. Σε κάθε περίπτωση, οι νέοι που ήδη φοιτούν στα ΕΠΑΛ θα έχουν τη δυνατότητα να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους.

Ο κ. Γεωργιάδης ανέφερε επίσης πως 1.250 εργαζόμενοι απ' τον τομέα της Υγείας θα μπουν σε κινητικότητα, «θα μεταφερθούν απ' τις μονάδες των οποίων θα αλλάξουμε χαρακτήρα και θα μεταφερθούν σε κενές οργανικές θέσεις γειτονικών μονάδων. Ούτε μία απόλυση δεν θα γίνει. Ο λόγος που δεν προβλέπεται να γίνουν απολύσεις, είναι γιατί τα κενά που έχουμε είναι περισσότερα απ' την κινητικότητα».

Τέλος, απέναντι στις επικρίσεις για την απόλυση των σχολικών φυλάκων, ο κ. Αρβανιτόπουλος διευκρίνισε πως η αρμοδιότητα για τη φύλαξη των σχολείων και την πρόσληψη φυλάκων δεν εμπίπτει στο υπουργείο του, και ανέφερε πως «έχουμε κάνει τις δικές μας παραστάσεις ώστε να προφυλάσσονται οι σχολικές μας μονάδες. Αυτό είναι για μας θέμα ευαισθησίας».Αλλάζουν επίμαχες διατάξεις του πολυνομοσχεδίου

Σημαντικές αλλαγές σε διατάξεις του πολυνομοσχεδίου ώστε να μειωθεί η ένταση και να μην υπάρξουν διαρροές στην ψηφοφορία της Τετάρτης, ετοιμάζεται να ανακοινώσει η κυβέρνηση. Τις αλλαγές συζήτησαν στελέχη της Νέας Δημοκρατίας με βουλευτές του κόμματος σε σύσκεψη που έγινε στη Συγγρού.

Όπως όλα δείχνουν, δόθηκε υπόσχεση ότι οι περισσότεροι δημοτικοί αστυνομικοί θα απορροφηθούν στην Αστυνομία και τα σωφρονιστικά ιδρύματα. Ειδικά οι έχοντες μεταπτυχιακοί δεν πρόκειται να απολυθούν.

Επίσης, σε ότι αφορά τους καθηγητές της Τεχνικής εκπαίδευσης, των οποίων οι θέσεις καταργήθηκαν, δόθηκε υπόσχεση ότι οι περισσότεροι θα απορροφηθούν από τα 91 δημόσια ΙΕΚ.

Το υπουργείο Παιδείας ζήτησε λίστες με ονόματα όλων των εκπαιδευτικών ώστε να προχωρήσει η διαθεσιμότητα αλλά και η ένταξη όσων χρειάζονται στα ΙΕΚ.

Ακόμη, αποσύρθηκε η επίμαχη τροπολογία που έδινε τη δυνατότητα χρήσης των πρωθυπουργικών αεροσκαφών και από άλλους υπουργούς, διάταξη που είχε προκαλέσει σάλο, και μέσα στους κόλπους της Νέας Δημοκρατίας.

Τέλος, αποσύρεται η διάταξη που απάλλασσε τα μέλη του ΤΧΣ από τυχόν ποινικές ευθύνες. Με τις αλλαγές αυτές εκτιμούν στην κυβέρνηση ότι θα υπάρξει εξομάλυνση των σχέσεων με τους υποψήφιους αντάρτες βουλευτές.

Παράλληλα, στελέχη της ΝΔ κάνουν «μασάζ» σε όσους βουλευτές είναι… επίφοβοι προκειμένου να καταψηφίσουν το πολυνομοσχέδιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mpaaa avatar
    Mpaaa 15/07/2013 14:25:07

    Tελικα δεν προκειται να απολυθει κανενας .
    Αλοιμονο στους εργαζομενους του ιδιωτικου τομεα .

    • {Α}θανάσης avatar
      {Α}θανάσης @ Mpaaa 15/07/2013 14:34:25

      Μην στενοχωριέσαι φίλε μου. Το τάξιμο δεν κοστίζει, το δώσιμο κοστίζει.

      ΟΛΟΙ θα απολυθούν, άρχισε τα πανηγύρια!

      • Mpaaa avatar
        Mpaaa @ {Α}θανάσης 15/07/2013 23:31:40

        Δεν νομιζεις οτι η διασπορα της κρισης θα επρεπε να ειχε γινει σε περισσοτερες ομαδες του κοινωνικου ιστου και οχι μονον στον ιδιωτικο τομεα ?
        Ετσι για να υπαρχει και μια ελαφρα αισθηση δικαιου καταμερισμου των βαρων ?

    • ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
      ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ @ Mpaaa 15/07/2013 14:44:51

      ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Ο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΣ.
      ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΝΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΟΛΩΝ.
      ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.
      Ο ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΟΣ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΠΙΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟΣ ΟΣΟ ΠΟΤΕ ΑΛΛΟΤΕ.
      ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΣ.
      ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΙΩΣ...

  2. foros1 avatar
    foros1 15/07/2013 14:50:30

    μηπως για οσους τελικα απολυθουν και ειναι πανω απο 50-55 χρονων, πρεπει να δουν και την βοηθεια για συνταξη;

  3. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 15/07/2013 15:06:27

    Σημερα διαβασα για απολυσεις αστυνομικων-στρατιωτικων λογω σημαντικης μειωσης οργανικων θεσεων.Πως θα ενσωματωσεις τους Δημοτικους;
    Και εγω πιστευω θα απολυθουν οι περισσοτεροι

  4. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 15/07/2013 15:06:44

    Ἂς πατήσουμε ὅλοι μαζὶ ἐπὶ τῶν πτωμάτων τοῦ ἰδιωτικοῦ τομέα γιὰ νὰ «δώσουμε ὑποσχέσεις» στοὺς διορισμένους στρατοὺς τοῦ κομματικοῦ ἑλλαδικοῦ κράτους.

  5. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 15/07/2013 15:19:29

    Βαλτε του δημοτικους αστυνομικους στην ΕΛΑΣ για να τους διδαξουν.......πως κτυπαμε το ΠΑΡΕΜΠΟΡΙΟ εναντι..........και αν δεν φτανουν τα ατομα παρτε και τους ΑΓΡΟΦΥΛΑΚΕΣ απο τα τσιπουραδικα.........στις πλατειες των χωριων.Αληθεια με ποιο δικαιωμα κανουν πορειες και κινητοποιησεις αυτοι οι κυριοι των ΟΤΑ με ΚΡΑΤΙΚΑ ΟΧΗΜΑΤΑ που πληρωνει το.........κοροιδο ο φορολογουμενος????Κατα τα αλλα δεν εχουμε λεφτα για καυσιμα-συντηρηση........

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Σαρακατσανος 15/07/2013 17:39:04

      ". . .ΟΤΑ με ΚΡΑΤΙΚΑ ΟΧΗΜΑΤΑ που πληρωνει το………κοροιδο ο φορολογουμενος????"

      Σὑμφωνῶ! Ποιός τούς ἐπέτρεψε νά χρησιμοποιοῦν ΚΡΑΤΙΚΑ ὀχήματα γιά προσωπικά ὀφέλη;;; ῎Εχουν ξεφύγει τελείως.

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Φωτεινή 15/07/2013 21:44:31

        Αυτό ήταν και δική μου απορία...

  6. {Α}θανάσης avatar
    {Α}θανάσης 15/07/2013 15:34:27

    Συγγνώμη, αλλά ποιος φιλελευθερισμός εφαρμόζεται τώρα, ο καλός ο ριζοσπαστικός, ή ο κακός του Μνημονίου, γιατί δεν κατάλαβα...

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ {Α}θανάσης 15/07/2013 16:38:09

      Ο σοσιαλιστικός των φόρων...

      • ΑπυθιΑ avatar
        ΑπυθιΑ @ Σωτ Μητραλ 15/07/2013 19:54:30

        Ο σοβιετικός της προς τα κάτω συνολικής υποβάθμισης (πλην εκλεκτών)....

  7. Dimitris avatar
    Dimitris 15/07/2013 15:46:46

    Κανείς δεν πρόκειται να απολυθεί. Κανείς δεν τολμά να τα βάλει με το πελατειακό κράτος που οι ιδιοι δημιούργησαν. Έτσι ελεγαν και για την ΕΡΤ και στο τέλος και τις παχυλές αποζημιώσεις θα πάρουν όλοι και όλοι θα επαναπροσληφθουν (πλην συνταξιοδοτουμενων). Τώρα πάλι τα ίδια: υπό την πίεση των συνδικαλιστών και των πολιτικών πατρόνων τους απλά θα τους μεταταξουν σε άλλη υπηρεσία όλους. Παρα τα 3 χρόνια χρεοκοπίας δεν έχει φύγει ούτε ένας Δ.Υ. Μόνο 20 επίορκοι που απλά τελεσιδηκησαν οι υποθέσεις τους μετά από 5 και χρόνια.

  8. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 15/07/2013 15:57:22

    Υπομονή αγαπητοί βουλευτές, λίγο κουράγιο κάντε, να ψηφιστεί αυτό το μνημόνιο (νούμερο 4 είναι αυτό?) και το φθινόπωρο -είπε ο πρωθυπουργός- ...απογειωνόμαστε!

  9. ΑΝΤΑ avatar
    ΑΝΤΑ 15/07/2013 16:31:04

    Στεναχωριέμαι πολύ γιατί θέλουν και οι άλλοι να πετάνε με το πρωθυπουργικό αεροσκάφος και δεν τους αφήνουν ...
    Αφού ένας πετά οι άλλοι να μην πετούν?

    Αφού η μισή Ελλάδα είναι ΑΝΕΡΓΗ να μην προσπαθήσουμε να γίνουν και οι άλλοι άνεργοι?
    Γι αυτό δεν υπάρχει άλλωστε η βουλή ? .Να ψηφίζουμε για την ισότητα .....

  10. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 15/07/2013 17:49:06

    Πού νά τό 'ξερε ἡ νέα γενιά ὅτι ἔπρεπε νά μοχθήσει πάρα πολύ γιά νά μπορέσει νά μήν ἀπολυθεῖ ἀπό μιά δουλειά πού δέν ἔχει καμμία σχέση μέ τό μεταπτυχιακό της...

    • ΑπυθιΑ avatar
      ΑπυθιΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 15/07/2013 20:10:23

      ...Και για ένα μισθό, που ούτε για χαρτζιλίκι δεν....
      Και για μία ''ζωή'', άνιση πάλη επιβίωσης, που μόνο για ΖΩΗ δε μοιάζει....
      Ποιός όμως έπλασε αυτή τη νέα γενιά-φυγάδα, που στέκεται παθητικά σα θεατής χωρίς πάθος, @@ και πίστη; Γιατί αν έβγαιναν στο δρόμο ΟΛΟΙ αυτοί που ισοπεδώνεται το παρόν και το μέλλον τους, τίποτε και κανείς δε θα μπορούσε να τους αντιμετωπίσει.... Αντί ν΄αγωνιστούν και να νικήσουν, αντί να επιτεθούν, απλά λουφάζουν.
      Οι γονείς τους, φυσικοί και ηθικοί αυτουργοί του εγκλήματος.....

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ ΑπυθιΑ 15/07/2013 21:12:29

        Ἔτσι Βασίλισσα!
        Ἤ λουφάζουν ἤ φεύγουν.Ὅπως καί νά 'ναι ὅμως δέν φταῖνε αὐτά...Οἱ γονεῖς,ὅπως λές,τά ἔφεραν σ' αὐτή τήν κατάσταση,νά μή θέλουν νά διεκδικήσουν τό μέλλον τους.
        Ἤ,ἀκόμη χειρότερα,τά ἄφησαν νά μάθουν νά διεκδικοῦν καί νά ἀγωνίζονται μέ λάθος τρόπο γιά λάθος ἰδέες.

  11. Θόδωρος 17.06.2013? avatar
    Θόδωρος 17.06.2013? 15/07/2013 17:54:20

    Εγώ αύριο κάνω απεργία, παιδιά.

    • Θόδωρος 17.06.2013? avatar
      Θόδωρος 17.06.2013? @ Θόδωρος 17.06.2013? 15/07/2013 18:13:36

      ...κι όχι για τον εξορθολογισμό του Δημοσίου, που πρέπει να γίνει..

      Αν και αφού ο Μανιτάκης κ@#$βαρούσε 1 χρόνο και έκανε "αντίσταση μέσα απ' το σύστημα", δεν θα μπορούσε να πάρουμε λίγο ακόμα χρόνο να αξιολογηθούν σωστά και να μη διωχθούν όλοι οι χιλιάδες χωρίς κριτήριο?

    • {Α}θανάσης avatar
      {Α}θανάσης @ Θόδωρος 17.06.2013? 15/07/2013 18:25:39

      Μα αν μπούνε κριτήρια, θα απολυθούνε κομματόσκυλα. Αναγκαστικά λοιπόν θα φύγουν διορισμένοι με ΑΣΕΠ, πτυχία κλπ.

      • Θόδωρος 17.06.2013? avatar
        Θόδωρος 17.06.2013? @ {Α}θανάσης 15/07/2013 19:54:12

        Δεν είναι τόσο απλά τα πράματα όπως τα λέτε.. Και κομματόσκυλα θα φύγουν και άλλα μικρο-μέγαλο-ρουσφέτια θα φύγουν.
        'Ντάξει, όλοι τα ξέρουμε αυτά, όλοι έχουμε εμπειρίες σχετικά, μπορεί και κάποιος φίλος ή συγγενείς μας να είναι σε τέτοια θέση.
        Αλλά αν καταρτίζονταν λίστες με τα προσόντα του καθενός ΔΥ σε κοινή θέα (internet) -όπου θα μπορούσαν να αμφισβητηθούν απ' τον καθένα- δεν θα υπήρχε η αίσθηση της αδικίας που νιώθουν τώρα αυτοί που λένε: "μαζί με τους αχαΐρευτους και τα ρουσφέτια, την πληρώνουμε κι εμείς!" Προσέχτε μιλάω για τα επαγγελματικά μόνο, δεν μπλέκεται με προσ. δεδομένα η πρόταση. Την ίδια αδικία νιώθουν και Ιδιωτ. Υπαλ. που πληρώνουν τις μαλ@#$ες του αφεντικού τους, αλλά αυτοί λένε: "εγώ το επέλεξα, εγώ πληρώνω" ενώ οι ΔΥ με την νοοτροπία που ανέπτυξαν τόσα χρόνια λένε: "δεν φταίω εγώ, φταίει το κράτος" που δεν είναι έτσι. Γιατί δεν πήγες να "δώσεις" τους "αχαϊρευτους" τόσα χρόνια? Ομερτά? Εε, η ομερτά είναι μαγκιά και πληρώνεται, μάστορα! Ήρθε η ώρα της!

        Εγώ πάντως για άλλο λόγο θα κάνω απεργία..

        • {Α}θανάσης avatar
          {Α}θανάσης @ Θόδωρος 17.06.2013? 15/07/2013 21:45:35

          Να τους "δώσεις" σε ποιούς? Σε αυτούς που τους προσέλαβαν? Σε αυτούς που τους κραταν στη θεση τους με μαϊμού αξιολογήσεις?

          Δεν το κατέχεις το θέμα...

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/07/2013 17:58:33

    H υποχρεωση προς την τροικα ειναι να απολυθουν 15.000.Ουτε λιγοτεροι ουτε περισσοτεροι.

    • ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ avatar
      ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ @ ψυχραιμια 15/07/2013 18:47:07

      Όπως βλέπεις εμείς δεν τηρούμε τις υποχρεώσεις που απορρέουν απο την δανειακή σύμβαση που η κυβέρνηση υπέγραψε.
      Έχουμε όμως την απαίτηση να δίνουν οι ευρωπαίοι χρήματα χωρίς καθυστέρηση και να μας ξεμπλέξουν (βλέπε ευρωομόλογο), αλλιώς είναι στυγνοί εκβιαστές...

      • Ελλην (ο κανονικος) avatar
        Ελλην (ο κανονικος) @ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 15/07/2013 19:31:12

        Ισως δεν εχεις πληροφορηθει οτι δεν μας χαριζουν χρηματα αλλα μας τα δανειζουν και αποκομιζουν οφελος αρκετων δις. Και δεν ειναι οι ευρωπαιοι φορολογουμενοι που μας τα δανειζουν, αλλα οι τραπεζες τους που κερδοσκοπουν και σε βαρος τους.

  13. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/07/2013 20:40:04

    Κανενας δημοτικος αστυνομικος να μη χασει τη δουλεια του απο τα καφε
    κανενας αγροφυλακας απο τσιπουραδικα.

  14. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 15/07/2013 21:31:21

    Κανετε λαθος κυριε γιατι το 201ο η τροικα ειχε ζητησει απολυσεις 200 χιλιαδων με ενα οφελος τοτε 8 και δις το χρονο, αλλα ο γαπ εκανε και 70 χιλ. προσληψεις.......Αν γινοταν αυτο δεν θα την πληρωναν οι υπολοιποι, ουτε θα πληρωνε ο Ελληνες χαρατσια και επαχθεις φορους. Τωρα αν δεν ειμαστε αξιοι να.....διωξουμε 200χιλ.παραθυροβαλμενους πελατες......απο το 1.200.000 που συτιζει......ο υπολοιπος λαος τοτε ειμαστε ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ........

  15. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 15/07/2013 21:31:25

    Διαβάζω ότι μετά τους Δημοτικούς Αστυνόμους και Καθηγητές των ΕΠΑΛ, στο στόχαστρο για απόλυση θα μπουν 1.956 "Καθηγητές Ολυμπιακής Κατεύθυνσης". Μήπως ξέρει κανένας τι είναι αυτοί ? Τι δουλειά κάνουν ? Που βρίσκονται ?
    Ευχαριστώ...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 15/07/2013 22:04:15

      Εἶναι οἱ γυμναστές.

  16. Οικονόμου Τέλης avatar
    Οικονόμου Τέλης 16/07/2013 06:38:32

    Συμφψνώ με τον πρώτο σχολιαστή. Περι όνου σκιάς η υποθεση. Κανεις εν τελει δεν θα απολυθει, αυτο βεβαια είναι ευχάριστο είναι ταυτοχρονα ομως ενδεικτικο ή και αποδεικτικό της ανικανότητας του δικομματικου κυβερνητικού σχήματος να υλοιποιησει εστω και μια εξαγγελία του.
    Αν τώρα δειτε τον Παπακωνσταντίνου σε εδώλιο ,δεν μιλούμε για φυλακές και τετοιες ανοησιες που με περίσσεια ευκολια εκστομισαν ορισμενοι αφελεις κοινοβουλευτικοι μας χτες το βραδυ, να μας γράψετε.
    Εν κατακλείδι η σιγουρια του δημοσίου ποτέ δεν...πεθαινει,μονο οι εργαζομενοι στον ιδιωτικο τομέα πανε σαν το σκυλι στο αμπέλι!
    Σκεφτειτε ο αδελφος μου ειναι υπαστυνόμος ,για να ενταχθεί στην Αστυνομια επιασε σχεδον 21.000 μοναδες στις πανελλαδικες,κυριολεκτικά τρια χρόνια ήταν δεσμιος των φροντιστηρίων. τωρα οι δημοτικοί αστυνομικοί εντασσονται στην Αστυνομια άκοπα.Ωραια επανιδρυση του κράτους!

  17. Θόδωρος 17.06.2013? avatar
    Θόδωρος 17.06.2013? 16/07/2013 09:20:50

    Διάβασε την ιστορία μιας κας ονόματι Γιαταγάνα, δικαστικής λειτουργού για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι εννοώ.. Γιατί πάλι "απλά" το προσεγγίζεις το θέμα

  18. laz avatar
    laz 16/07/2013 12:59:56

    στο τέλος θα την σκαπουλάρουν οι αποφοιτοι λυκειου που μπηκαν με γλυψιμο σε ΟΤΑ και δεν ξερω γω και θα την πληρωσουν οι πτυχιουχοι που διοριστηκαν με γραπτο ΑΣΕΠ...
    θα μπουνε σε λειτουργια οι ακρες ...
    δυστυχως αυτοι ειναι οι ελληνες πολιτικοι μας,ας μην μας παραμυθιαζουν.

    • laz avatar
      laz @ laz 16/07/2013 13:01:06

      θα αρχίσουν και οι "εξαιρέσεις" προκειμενου να στοχοποιηθεί ακριβώς αυτό το κομμάτι...οι νέοι δηλαδή