22/12/2008 11:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψηφίστηκε ο προσωρινός Προϋπολογισμός

Με ψήφους 151 υπέρ, 146 κατά, και ένα «παρών» υπερψηφίστηκε το σχέδιο νόμου για τον κρατικό προϋπολογισμό.«Παρών» δήλωσε ο ανεξάρτητος βουλευτής Αρκαδίας Π. Τατούλης.

Όπως είπε και ο Κ. Καραμανλής στην ομιλία του  «με όρους του χθες, ξύλινο λόγο και υποσχέσεις κενού περιεχομένου δεν λύνονται τα προβλήματα». Αυτό όμως ισχύει και για τον ίδιο, εκτός από τους άλλους πολιτικούς ηγέτες μας. Οι οποίοι μίλησαν χθες για όλα επί παντός επιστητού - σε μια απελπισμένη προσπάθεια να πείσουν ότι υπάρχουν ως πολιτική ηγεσία - αλλά μόνο για την Οικονομία και τον Προϋπολογισμό δεν μας είπαν τίποτα. Επειδή γνωρίζουν, όπως κι εμείς, ότι ο προϋπολογισμός αυτός δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ποτέ.

Ήδη τα Νέα προαναγγέλλουν σήμερα σχέδιο SΟS για Ιταλία και Ελλάδα  Σύμφωνα με το δημοσίευμα η Ευρωπαϊκή Ένωση μελετά μηχανισμό χρηματοδοτικής στήριξης των χωρών της ευρωζώνης, όπως η Ελλάδα και η Ιταλία, που αντιμετωπίζουν τον κίνδυνο του δανεισμού από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, επειδή το κόστος δανεισμού τους έχει γίνει υπέρογκο.

Είναι επίσης χαρακτηριστικό ότι ο υπουργός Οικονομίας, Γιώργος Αλογοσκούφης, προανήγγειλε από το βήμα της Βουλής ότι η κυβέρνηση θα προχωρήσει σε αναθεώρηση των προβλέψεων της οικονομίας. Μέχρι το τέλος του 2008  ο κ. Αλογοσκούφης πρέπει να στείλει στις Βρυξέλλες το αναθεωρημένο Πρόγραμμα Σταθερότητας, όπου σύμφωνα με πληροφορίες θα προβλέπεται για το 2009 μικρότερος ρυθμός ανάπτυξης από το 2,7% που περιγράφεται στον Προϋπολογισμό και υψηλότερο ποσοστό ανεργίας από το 7,5%.

Ουσιαστικά δηλαδή αμέσως μετά την ψήφισή του άρχισε και διαδικασία αναθεώρησης του Προϋπολογισμού. Στους επόμενους τρεις μήνες θα κριθούν η επιτήρηση, η εξυπηρέτηση του δημόσιου χρέους και η προσφυγή στο ΔΝΤ εάν δεν αποδώσουν οι προσπάθειες εξυγίανσης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Johan avatar
    Johan 22/12/2008 12:10:56

    Qouiz- Ποιος ήταν ο πραγματικός λόγος που οι 151 της Ν.Δ. χειροκροτούσαν τον ΚΚ τόσο θερμά και με πάθος ???

  2. tony avatar
    tony 22/12/2008 12:16:48

    Τό μηνιάτικο του Ιαννουαρίου.Για τον Φεβρουάριο θα βγάλουν κάλους τά χέρια τους.Ξέρεις πόσος κόσμος σέ αυτή τη χώρα κάνει μεροκάματο χειροκροτώντας?

  3. tony avatar
    tony 22/12/2008 12:43:07

    Εγώ πάντως το σχέδιο sos το βρήκα εντελώς κλαιν μαιντ.Από που θα χρηματοδοτηθεί?Από την Κίνα?Από την Αμερική?Από το Ισραήλ?από το διεθνές κεφάλαιο που καταρρέει?από τους γραφειοκράτες των Βρυξελλών που δεν μπορούν να ταΐσουν τον εαυτό τους?Ποιός θα δανείσει ποιόν για να πληρώσει τά δανικά του?Ο κόμπος εφτασε στο χτένι.Το χτένι δεν πάει πίσω.Μπορούμε νά υφάνουμε δεν μπορούμε νά ξευφάνουμε.Μπορούμε να πάρουμε το νήμα και νά το κάνουμε υφασμα.Δεν μπορούμε να ξανακάνουμε το υφασμα νήμα.Δεν μπορούμε να γυρίσουμε το ρολόι πίσω

  4. Ευτέρπη Πολυξερίδου avatar
    Ευτέρπη Πολυξερίδου 22/12/2008 12:49:08

    Κατά τα άλλα εγώ είμαι τρομοκράτης που σας τα' λεγα προχτές... Τι έχει αντί του ΔΝΤ? Το ΕΝΤ!

  5. miamar avatar
    miamar 22/12/2008 12:52:43

    Καλά πολύ μουγκαμάρα που ψηφίστηκε δικέ μου!!!
    Βέβαια τα σαίνια ψάχνουν(βλέπε tony) απο που θα χρηματοδοτηθεί τώρα!! Ο ΓΑΠ απο που θα τα εύρισκε δικέ μου και ήταν και 20 δις περισσότερα, απο τον Μπαμπά του τα κληρονόμησε και θα έβαζε για να σωθεί το Ελλαδάκι;
    Ή ο μέγας πατριώτης θα τα ευρισκε απο τις συνεντεύξεις που δίνει στα διάφορα ξένα ΜΜΕ, και κατηγορεί ασύστολα την Χώρα του; Μάλλον καλό μεροκαματάκι ηθοκό αλλά και οικονομικό να κατηγορείς την χώρα που αργότερα θέλεις να κυβερνήσης;
    Ο τιραμόλα που είναι που έβαζε και στοίχημα για τον προυπολογισμό;

  6. τιραμολα avatar
    τιραμολα 22/12/2008 13:02:05

    Εδω ειμαι...
    Δεν πειραζει ασε να κολλησουν τα τελευταια ενσημα...

  7. oktapus avatar
    oktapus 22/12/2008 13:03:29

    Johannes 1.

    Λες να' ναι λιγο εγκυος;

  8. νέος avatar
    νέος 22/12/2008 13:07:04

    Δυό γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα.

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/12/2008 13:08:02

    Το πρόβλημα δεν είναι ο προσωρινός προϋπολογισμός, αλλά οι μόνιμοι ισόβιοι πολιτικοί μας.
    Να κάνει τι ο καημένος προϋπολογισμός όταν όπως διαμορφώνεται το διεθνές οικονομικό κλίμα η πρωταρχική ασχολία των δικών μας ηγεμόνων είναι σε ποια καρέκλα θα εναποθέτουν τα ...οπίσθιά τους?

    Ακούσατε μέτρα για την οικονομία, γιατί εγώ άκουσα μόνο για:

    -κυβέρνηση συνεργασίας
    -κυβέρνηση συμμαχίας
    -οικουμενικούς Υπουργούς
    -υπηρεσιακούς Υπουργούς
    -εκλογές
    -ΔΝΤ
    κλπ

    ο καθένας και ο καημός του....

  10. τιραμολα avatar
    τιραμολα 22/12/2008 13:10:13

    mea culpa miamar....
    Λαθος εκτιμηση , δεν εδωσα την απαιτουμενη προσοχη...
    Ειχα πιστεψει οτι θα υπαρχουν εστω δυο-τρεις που θα τους εχει μεινει λιγο φιλοτιμο....

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/12/2008 13:38:18

    Μπα δεν με ανησυχεί καθόλου: χειροκροτητές πάντα θα έχει αυτή η χώρα...χρώμα και λάβαρα αλλάζουν μόνο

  12. tony avatar
    tony 22/12/2008 13:46:32

    Εδω η μηχανή χτύπησε μπιέλα και εμείς συζητάμε που θά βρούμε λάδι.Οσο κεφάλαιο και νά ρίξεις στη μηχανή που παράγει ζημιές ζημιές θα παράγει.Το πρόβλημα δεν ειναι του εγγονού και του ανιψιού είναι μεγαλύτερο.

  13. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 22/12/2008 13:48:58

    Και για να λεμε και μερικα χρηστικα,ποιο ειναι το χειροτερο σεναριο, σε επιπεδο απλου κοσμου.Οχι μακροοικονομικα,αλλα στην τσεπη μας.
    Εγω δηλ.,που κανει να παιρνω καποια συνταξη, τι μπορει να γινει; Να τη μειωσει σε κανα 30%,η να την κοψει εντελως, και να πει το ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος,και γραφτειτε σε κανα συσσιτιο, οπως στην Κατοχη;
    Ετσι, για να ξερουμε τι μπορει να περιμενουμε.

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/12/2008 14:02:24

    Τι να περιμένεις ....πανεύκολο:

    - σύνταξη στα 65+βάλε (...πάνε τα 50 ...Ελληνική πατέντα γαρ)
    - ανταποδοτικότητα εισφορών - σύνταξης (συμφωνώ ότι έχουμε συντάξεις ανέχειας, αλλά αναρωτήθηκε κανείς πόσα θα πρέπει να παίρνει κάποιος με 15 χρόνια εργασίας?)
    - μείωση κατανάλωσης
    - λιτότητα
    - δυστυχώς τίποτα από: πάταξη φοροδιαφυγής, ορθολογισμό δαπανών νοσοκομείων, μείωση σπατάλης ΔΕΚΟ έστω και με κλεισίματα, αξιοκρατία και διαφάνεια, ανάπτυξη, μετάλλαξη και μεταστροφή γεωργίας, κατασκευή λιμανιών και μαρίνων στα νησιά, ενεργειακή θωράκιση της χώρας, κλπ διότι έτσι θα ενοχλήσουμε είτε τους κολλητούς μας είτε τους ...εργοδότες μας.

    Η συνταγή είναι γνωστή, δεν χρειάζεται κανένας μάγος ή ΔΝΤ να στην πουν, είναι ότι κάνει ο καθένας σπίτι του όταν δεν βγαίνει: αρχίζει να κόβει....

  15. Xase avatar
    Xase 22/12/2008 14:53:33

    Τι διαβασα φακτορ;; Τατουλης;;
    Που ηταν αυτη η ψυχη ρε παιδια;
    Πριν λιγο καιρο ηταν συνεχεια στο προσκηνιο, ο Τατουλης αυτο, ο Τατουλης εκεινο, ο Τατουλης τον ριχνει τον διεφθαρμενο κλπ.
    Φουσκα ηταν και αυτος, οπως και πολλα αλλα στην χωρα μας και ξεφουσκωσε.
    Το μονο που μενει και θα μενει στο προσκηνιο παντα θα ειναι οτι θα μας κυβερνανε διεφθαρμενες κυβερνησεις και μεις κανουμε τα σχολια μας εδω σαν να μπορουσαμε να αλλαξουμε κατι.
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

  16. Johan avatar
    Johan 22/12/2008 15:02:52

    Ανέλαβε την «Πολιτική Ευθύνη » χα χα α

  17. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 22/12/2008 15:12:27

    Δηλ. τους ειπε
    «και στην κηδεία χρειάζεται ,
    καλός και όμορφος παπάς»

  18. Xase avatar
    Xase 22/12/2008 15:34:59

    Προβοκατωρ !

    Μην μου πεις και συ πως εισαι της γενιας των 700Ε.

  19. miamar avatar
    miamar 22/12/2008 21:25:05

    Να κάτεχα και μεις δεν είμαστε χειροκροτητές της κάθε μαμακίας που λέει ο κάθε μαμάκας βολευτής; Βλέπε Τατούλη πριν κάμποσο καιρό-Βενιζέλο -Παγκαλό- Βουλγαράκη και σία;