23/04/2009 22:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψηφίστε ….αντί

 
________________________________________________________________________________________
Δεν θα ψηφίσω:

-ΝΔ διότι όσο και να έχω αλλάξει μεγαλώνοντας, δεξιός δεν μπορώ να γίνω. Πάει κόντρα στα γονίδιά μου.

-ΠΑΣΟΚ διότι ξεπούλησαν και ξευτέλισαν κάθε προσδοκία που είχαν δημιουργήσει το 1974.

-ΣΥΡΙΖΑ διότι ενθαρρύνει τους καταστροφείς, τους λαθρομετανάστες, τους κακοποιούς και έτσι διαλύει τον όποιο ιστό της ελληνικής κοινωνίας είχε μείνει μετατρέποντάς μας σε τριτοκοσμικό γιουσουρούμ των Βαλκανίων.

-ΚΚΕ διότι παραείναι αγκυλωμένο και κολλημένο σε παρελθούσες ιδεοληψίες χωρίς ούτε προσπάθεια ανανέωσης του κομουνιστικού οράματος και διείσδυσης στη νεολαία όπως αυτή διαμορφώθηκε σήμερα.

-ΛΑΟΣ διότι μου τα χαλάει στον εναγκαλισμό του με την (κατ` εμέ) αναχρονιστική και αντιλαϊκή πάμπλουτη και πλήρως αδιάφορη εκκλησία.

-Οικολόγους διότι τους θεωρώ απλά ... πειραγμένους.

Είμαι ο μόνος άραγε που σκέφτεται έτσι;

Strange Attractor

(στη φωτό η πράσινη γραμμή στην Κύπρο)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Underdog avatar
    Underdog 23/04/2009 22:26:56

    Μπορεί να μην είσαι ο μόνος αλλά η αποχή ενός ή περισσοτέρων δεν αλλάζει σε τίποτα το πολιτικό τοπίο.
    Μόνο με τη συμμετοχή μπορεί κάτι να αλλάξει.
    Εξάλλου το απόλυτο δεν είναι συμβατό με τη δημοκρατία. Βρες το πλησιέστερο προς την ιδεολογία και την αισθητική και άσκησε το δικαίωμα.

  2. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 23/04/2009 22:34:31

    Με τιποτα δεν μπορει ν αλλαξει κατι.Δυστυχως.
    Ο κοσμος ειναι απογοητευμενος,αλλα στο τελος,καποιον απο τους δυο θα ψηφισει βαυκαλιζομενος,οτι ολο και κατι θα γινει.
    Ετσι κι αλλοιως,ο πνιγμενος,απ τα μαλλια του πιανεται.

  3. metaxy mas avatar
    metaxy mas 23/04/2009 22:35:11

    Μονο τα γονιδια σου δεν σου επιτρεπουν να ψηφισεις ΝΔ?
    Φοβερη πολιτικη κριτικη και απαιχτο κριτηριο μπροστα στην καλπη!
    Να γνωριζεις οτι τωρα υπαρχουν γονιδιακες θεραπειες και θα σε βοηθησουν στο θεμα αυτο...
    Ολοι οι γονιδιακα μεταλαγμενοι με τον ΚΑΤΑΛΗΛΟΤΕΡΟ!!!

  4. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 23/04/2009 22:36:41

    Μαζί σου, φίλε.
    Όχι ακριβώς για τους ίδιους λόγους σε όλα,
    αλλά στο ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα.
    Κάθε ψήφος - των στοιχειωδώς σκεπτόμενων και μη εχόντων μικρά, ή μεγάλα συμφέροντα - είναι συναίνεση στην απόλυτη σήψη τους.

  5. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 23/04/2009 22:40:45

    Η ατάκα της εβδομάδας: Ο ΣΥΡΙΖΑ διαλύει τον κοινωνικό ιστό. Γειά σου attractor καραμπουζουκλή!

  6. FROG avatar
    FROG 23/04/2009 22:41:26

    όταν λες ότι θεωρείς τους οικολόγους πειραγμένους, εννοείς τους συγκεκριμένους οικολόγους, ή γενικά θεωρείς πειραγμένη την οικολογία ως πολιτικό κίνημα;

    αν, λέω αν, θεωρείς την οικολογία ως πολιτικό κίνημα προιόν "πειράγματος" τότε τι θεωρείς για μια ολόκληρη χώρα που σέρνεται μήνες πίσω από τον Παυλίδη;

  7. ... avatar
    ... 23/04/2009 22:44:17

    Μαρκογιαννάκης δηλώνει στην Παναγιωταρέα. "Οι εγκληματίες βρίσκονται πάντα πιο μπροστά από την αστυνομία, η οποία έχει να αντιμετωπίσει διάφορα προβλήματα, έχει την ΑΔΑΕ, τα προσωπικά δεδομένα, τις κάμερες που δεν λειτουργούν κλπ κλπ". Υπότιτλος: Πρώτο θέμα η σύλληψη Ριτζάι-Παλαικώστα.

    Τα προσωπικά δεδομένα τους φταίγανε όταν την κάνανε από το Κορυδαλλό με το ελικόπτερο. Τη δεξιά μου μέσα.

  8. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 23/04/2009 22:46:44

    Πριν από μερικά χρόνια,
    ελπίζαμε σε κάτι αοριστίες του τύπου
    "υγιείς δυνάμεις ", αλληθωρίζοντας προς την πνευματική ηγεσία αυτής της χώρας,
    αλλά εις μάτην,
    όπως αποδείχτηκε εκ των πραγμάτων.
    Κατάλαβα ότι, σε μια χώρα που σήπεται σε όλα τα επίπεδα, δεν είναι δυνατόν να υπάρχει υγιής πυρήνας για τη δημιουργία του νέου.
    Μόνον ελάχιστες υγιείς ατομικότητες που διασώζουν τον εαυτό τους.Και σωστά πράττουν.

  9. FROG avatar
    FROG 23/04/2009 22:47:00

    είναι ευρέως γνωστό ότι ο Σύριζα με φουσκωτά μεταφέρει λαθρομετανάστες κάθε βράδυ, για να διαλύσει τον κοινωνικό ιστό. είναι επίσης γνωστό ότι οι διαβόητοι κακοποιοί έχουν έλλειψη θάρρους από μόνοι τους, γι αυτό ο σύριζα τους παρέχει δωρεάν συνεδρίες ενθάρρυνσης.

  10. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 23/04/2009 22:48:33

    Συμφωνώ σε γενικές γραμμές... όσο για την αγανάκτηση δεν θα ήθελα να πω περισσότερα για Σύριζα και το τι εκφράζει από την Ρεπούση μέχρι τα γεγονότα του Δεκέμβρη, πλήρης αναγούλα ανεκδιήγητοι τους τοποθετώ μαζί με συρφετό της φθαρμένης εξουσίας.

  11. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 23/04/2009 22:50:27

    frog Says:
    April 23rd, 2009 at 10:47 pm

    Είναι γνωστό σε πιο χώρο ανήκει η Ρεπούσια θεωρία και όλος ο ανθελληνικός συρφετός που έχει φωλιάσει εκεί μέσα, τέτοια ανθελληνική βοθρύλα δεν συναντάς σε κανένα άλλο κόμμα.

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/04/2009 22:53:34

    Ειναι πολλοι οι απογοητευμενοι αλλα καλυτερα να βρουν ενα μικρο κομμα και να ψηφισουν απο το λευκο.
    Υπαρχουν για ολα τα γουστα.Ενα καινουργιο κομμα στο οποιο δεν βρηκα καποιο σοβαρο ελαττωμα ειναι οι Δημοκρατικοι.
    http://dimokratikoi.gr/
    Θα υπαρχουν και αλλα.Με την αποχη δεν κερδιζεις τιποτα.

  13. FROG avatar
    FROG 23/04/2009 22:53:49

    Κασσάνδρα, ο σύριζα είναι ένα πολύ μικρό κόμμα. χαίρομαι αληθινά αν είναι όπως τα λές. σημαίνει πως τα κόμματα που μας κυβερνούν είναι πατριωτικά. άλλωστε, δεν έχει σημασία τι είσαι, αλλά τι δηλώνεις. και ο χίτλερ πατριώτης εθεωρείτο.

  14. metaxy mas avatar
    metaxy mas 23/04/2009 22:54:35

    "Είμαι ο μόνος άραγε που σκέφτεται έτσι;"
    Δυστυχως , φαινεται και από τα σχολια, δεν εισαι ο μονος και αυτό είναι η ριζα του κακου στην Ελλαδα.
    Η ισοπεδωση των παντων που εντεχνως επιβαλλουν οσοι στηριζονται σε αυτή.
    Αν παλι κανω λαθος τοτε οσοι σκεφτεστε ετσι μπειτε μπροστα να σωσετε την χωρα μας και αφηστε τα προπαγανδιστικα παιχνιδακια.

  15. FROG avatar
    FROG 23/04/2009 22:56:19

    Κασσάνδρα, πιστοποιητικά εθνικοφροσύνης να πας να μοιράσεις στους ομοίους σου. εμείς δεν θα πάρουμε.

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/04/2009 22:59:05

    Όχι, δεν είσαι ο μόνος...

  17. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 23/04/2009 23:02:50

    frog Says:
    April 23rd, 2009 at 10:56 pm

    Δεν μοιράζω σε κανένα πιστοποιητικά δεν με αφορούν άλλωστε μόνοι σας εκτίθεστε.

  18. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 23/04/2009 23:09:27

    Γειά σου Κασσάνδρα Μπουμπουλίνα.

  19. donaE avatar
    donaE 23/04/2009 23:10:32

    Δεν μπορεις να γινεις δεξιος αλλα το μονο που σε χαλαει με το ΛΑΟΣ ειναι ο εναγκαλισμος με την εκκλησια?Κατι δεν παει καλα.

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/04/2009 23:10:55

    πως το γυρνάμε, πως το γυρνάμε...

    Το να μην είναι κανείς ευχαριστημένος από τις πολιτικές επιλογές, δεν μπορεί να ξενίζει, απεναντίας. Η δυσαρέσκεια με δύο κληρονομικά κόμματα και 3-4 περίεργα είναι απόλυτα φυσιολογική.

    Δεν θέλω να "σώσω" καμία χώρα. Δεν θέλω να είμαι η πιο διεφθαρμένη, η πιο βρώμικη και η πιο φαιδρή. Μόνον αυτό. Δεν δέχομαι το δίλημμα ή τίμιος ή ικανός. Δεν δέχομαι ότι πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε τρίχες, σκατά και πορδές.

    Δεν είσαι μόνος strange attractor, το ερώτημα όμως παραμένει. Ας πούμε ότι είσαι εσύ, εγώ και άλλα 6 εκατομμύρια. Τι κάνουμε; Ψάχνουμε για κορόϊδο να πολιτευθεί; Ψάχνουμε με φανάρι το μεσημέρι για ικανούς και τίμιους; Ή απλά εκτονωνόμαστε και πάμε για ύπνο;

  21. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 23/04/2009 23:11:01

    Για σου αγανάκτηση Ρεπουσηλίνα.

  22. ... avatar
    ... 23/04/2009 23:13:39

    Ελέγχουμε τους βουλευτές που ψηφίζουμε. Είναι ένα καλό βήμα.

  23. ... avatar
    ... 23/04/2009 23:14:25

    Και όσο για τον "ανθελληνισμό" του ΣΥΡΙΖΑ, δεν ξέρω αν είναι πιο επιζήμιος από τον πατριωτισμό της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ ή του ΛΑΟΣ.

  24. ... avatar
    ... 23/04/2009 23:14:55

    "πατριωτισμό". Σόρρυ για τα πολλά ποστς.

  25. Orestios avatar
    Orestios 23/04/2009 23:16:31

    Πράσινη γραμμή (στη φωτό) όπως λέμε πράσινη ανάπτυξη?

  26. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 23/04/2009 23:17:35

    22 Σωστό, ΜΑΥΡΟ ιδίως τους προβεβλημένους και τους γυρολόγους των ΜΜΕ και όσους μας παρουσιάζουν μόνο το «έσχες» άνευ «πόθεν»

  27. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 23/04/2009 23:18:39

    Κασσάνδρω, η Ρεπουσίνα υπάρχει από κάτι τέτοιες σαν κι εσένα. Σιγά τα ωά.

  28. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 23/04/2009 23:19:41

    πάντως, η μίμηση είναι η καλύτερη κολακεία.
    Σας ευχαριστώ, Κασσάνδρα.

  29. metaxy mas avatar
    metaxy mas 23/04/2009 23:20:09

    "Τι κάνουμε; Ψάχνουμε για κορόϊδο να πολιτευθεί; Ψάχνουμε με φανάρι το μεσημέρι για ικανούς και τίμιους; Ή απλά εκτονωνόμαστε και πάμε για ύπνο;"
    Λιγο μπερδεμενα τα λες...
    Απαντησε μονος τι θα κανετε και ασε τις ερωτησεις.
    Εισαι πολιτης για εκτονωση ή θελεις συμμετοχη στα κοινα?
    Αν δεν σε ενδιαφερει να σωσεις καμια χωρα σεβασου οσους ενδιαφερονται (πολιτες και οχι πολιτικοι) και μπες στο παιχνιδι.
    Η αποχη ειναι ευκολος δρομος αλλα δεν οδηγει πουθενα...

  30. wert01gf avatar
    wert01gf 23/04/2009 23:20:46

    Μόνο οι σχέσεις με την εκκλησία σας ενοχλούν στον ΛΑ.Ο.Σ.; Αυτό είναι το λιγότερο.

  31. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/04/2009 23:23:38

    αντι-αντι

  32. metaxy mas avatar
    metaxy mas 23/04/2009 23:23:40

    @22 και 26
    Συμφωνω...ας γινει μια αρχη.
    Δε φτανει αλλα κατι ειναι.

  33. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/04/2009 23:25:16

    @3 Αν θέλεις πιο εμπεριστατωμένη πολιτική ανάλυση στο γιατί δεν θα ψήφιζα ΝΔ μου είναι πολύ εύκολο. Η ανάρτηση όμως αυτή ήταν αρχικά ένα απλό σχόλιό μου σε άλλη ανάρτηση (οπότε & λίαν συνοπτική) που το ανέβασε ο φάκτορΧ.

  34. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/04/2009 23:26:09

    @5 Αγανάκτηση. Το αυτό και δι` εσέ.

  35. Orestios avatar
    Orestios 23/04/2009 23:26:42

    @ Strange Attractor
    Καλά τα λές αλλά το θέμα δεν είναι αν ψηφίσεις ή όχι. Δεν λέω πως οι προβληματισμοί σου δεν έχουν βάση. Όσο κυνικός και να γίνεις το ερώτημα που αναδύεται είναι:
    ποιός θέλει να κυβερνήσει υπό τις παρούσες συνθήκες?

  36. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/04/2009 23:26:56

    Frog, ή είσαι χιουμορίστας ή απλά βλάξ.

  37. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 23/04/2009 23:27:59

    Ναι αγανάκτησή πριν συγγράψει την νέα Ιστορία από μένα υπήρξε, από «μένα» τα μάζεψε και κλείστηκε στο καβούκι της μετά το φιάσκο. Τέτοιες παπάτζες λέτε στο ΣΥΡΙΖΑ για να «απενοχοποιήστε» από την πολιτική στήριξη που τις παρέχετε;

  38. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/04/2009 23:28:41

    @μεταξύ μας,

    Κατ' αρχάς αρνούμαι να κάνω ο,τιδήποτε είναι υποχρεωτικό. Κατά δεύτερον δηλώνω ελεύθερος. Τρίτον, πληρώνω κάθε νόμιμο φόρο, και δεν θέλω ελεημοσύνες ή επιδοτήσεις. Όταν έχω τρώω, όταν δεν έχω δεν τρώω. Τέταρτον έχω αναπτύξει καλή όσφρηση και όταν μυρίζω απατεώνες φέυγω, για να μην παω φυλακή.

  39. Orestios avatar
    Orestios 23/04/2009 23:30:58

    Ο βάτραχος τα μπέρδεψε λίγο με τον Χίτλερ. Δεν ήταν πατριώτης αλλά βαμμένος Εθνικο-Σοσιαλιστής.

  40. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 23/04/2009 23:31:57

    Πάντως παίδες και η αποχή και το λευκό που δεν προσμετράτε είναι χειρότερο μάλλον αυτόν θα ήθελαν οι λοχαγοί των 2 μεγάλων κομμάτων

  41. metaxy mas avatar
    metaxy mas 23/04/2009 23:36:25

    @40 archaeopteryx
    Συμφωνω με αυτα που γραφεις αλλα αυτα ειναι για να φιλοσοφουμε και οχι για να συζηταμε επι συγκεκριμενου πολιτικου θεματος.
    Εχω ζωη,οικογενεια,παιδια και κοινωνικα ειμαι ενταγμενος σε ενα συνολο που θελω να λειτουργει σωστα.
    Πληρωνω καθε νομιμο φορο και θελω καθε νομιμη ανταποδωση.

  42. LeProvocateur avatar
    LeProvocateur 23/04/2009 23:38:20

    Ετσι ακριβώς. Συμφωνώ απόλυτα. Για αυτό ΛΕΥΚΟ>

  43. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 23/04/2009 23:41:35

    @Κασσάνδρα 39.

    Ποιον Σύριζα και πράσινα άλογα μου τσαμπουνάς κυρά μου; Την μπαλαφάρα του attractor σχολίασα περί διάλυσης του κοινωνικού ιστού. Αλλά είναι τέτοια η εμμονή σου που παντού βλέπεις συριζιανούς, όπως παλιότερα βλέπανε παντού κουμμουνιστές. Την ίδια ακριβώς χρησιμότητα έχουν. Να κρύβουν τους πραγματικούς μασκαράδες που μας πηδάνε.

  44. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 23/04/2009 23:42:49

    LeProvocateur Says:
    April 23rd, 2009 at 11:38 pm

    Λευκό άκυρο αποχή είναι η χειρότερη βλακεία δεν προσμετράτε ψήφισε Λεβέντη ή κάποιο άλλο μικρό κόμμα καλύτερα ώστε να αποτυπωθεί η δυσαρέσκεια σου τελικό αποτέλεσμα.

  45. FROG avatar
    FROG 23/04/2009 23:43:24

    "Frog, ή είσαι χιουμορίστας ή απλά βλάξ."

    Strange, είμαι ένας βλάκας με χιούμορ.

  46. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 23/04/2009 23:45:27

    Άρα βλαξ στο τετράγωνο

  47. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/04/2009 23:48:09

    @48 Όταν τα ΑΕΙ ανοίγουν μια μέρα και κλείνουν 90 μέρες, όταν οι χώροι τους γίνονται καταφύγια μέχρι και Αφγανών ειασγωγέων ηρωίνης, όταν Νιγηριανοί κυνηγιούνται με γιαταγάνια στο κέντρο της Αθήνας, όταν οι κουκουλοφόροι του Δεκέμβρη πήγαν πίσω την οικονομία και την εικόνα της Ελλάδας 10 χρόνια, όταν οι κάθε λογής Τσετσένοι μαχαιροβγάλτες μας έκαναν να φοβόμαστε μέσα στο ίδιο το σπίτι μας, όταν τα κέντρα των μεγαλουπόλεών μας έχουν γίνει Βεγγάζη ή Ταγγέρη, και όταν ο μοναδικός υποστηρικτής των παραπάνω στρεβλών καταστάσεων είναι ο ΣΥΡΙΖΑ και οι συν αυτώ.... τότε εγώ είμαι που λέω "μπαλαφάρες"; (Αλήθεια τι σημαίνει ακριβώς αυτός ο νεολογισμός σου;)

  48. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 23/04/2009 23:49:35

    ΛΑ.Ο.Σ. και ΣΥ.ΡΙΖ.Α έχουν
    πολύ περισσότερες ομοιότητες,
    παρά διαφορές.
    Τουλάχιστον 5, στα πρόχειρα.

  49. metaxy mas avatar
    metaxy mas 23/04/2009 23:50:03

    @49
    Παντως εμενα με προβληματιζει οτι αυτη η προτροπη ειναι πολυ της μοδας τελευταια και μαλιστα προβαλλεται απο δημοσιοκαφρους που ειναι βουτηγμενοι στα σκατα μεχρι το λαιμο...
    Απλα με προβληματιζει η σκοπιμοτητα μιας τετοιας προτροπης και προσπαθω να την εξηγησω.
    Ποιος δεν θελει να κυβερνηθει ο τοπος και γιατι?

  50. BLACK avatar
    BLACK 23/04/2009 23:51:45

    είναι πολύ ενδιαφέρον ότι όλοι θεωρούν ότι ο σύριζα μας χαιδεύει, ενώ ο σύριζα όταν κάνει καθοδήγηση στους χώρους εργασίας, λέει τα χειρότερα για μας. σήμερα μια συριζαία μου έλεγε "είδατε εσείς οι αναρχικοί που νομίζετε ότι είστε πιο μάγκες από τους αριστερούς, τι κάνανε οι εργάτες στη γαλλία στα αφεντικά τους;"
    επίσης στον ευρύτερο αναρχικό/ελευθεριακό/αντιεξουσιαστικό χώρο ο σύριζα δεν λαμβάνεται ιδιαιτέρως σοβαρά, ούτε ως φίλος ούτε ως εχθρός. δεν μπορεί ας πούμε με τίποτα να προκαλέσει το μίσος που προκαλεί το κκε, αλλά ούτε και καμία ουσιαστική συμπάθεια.

    ναι, ο σύριζα χαιδεύει τους αναρχικούς, αλλά αυτό συμβαίνει μόνο στο μιαλό του σύριζα και του πολύ κόσμου. ο αναρχικός κόσμος δεν έχει νοιώσει κάποιο χάδι, με λίγα λόγια ακόμη κι αν ήθελε ο σύριζα να μας κεφαλαιοποιήσει πολιτικά, δεν τα κατάφερε καθόλου καλά...

  51. Φωφη avatar
    Φωφη 23/04/2009 23:52:15

    Απο αυτα που γραφεις μαλλον μας κοροιδευεις ΧΟΝΤΡΑ.

    Ο ΛΑ.Ο.Σ. και τα μικρα παιδια ξερουν οτι,
    εκτος "του εναγκαλισμου του με την αναχρονιστικη κλπ κλπ εκκλησια",
    οπως μονο αναφερεις,
    ειναι κατα κυριο λογο : ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ , ο ΝΑΖΙΣΜΟΣ , ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ , η ΞΕΝΟΦΟΒΙΑ και
    οτι αλλο μπορει να συνεπαγεται ο συνδυασμος αυτων των πραγματων.

    Γενικα πιπες μας λες.

    Σε βλεπω να ψηφιζεις ΛΑ.Ο.Σ. δαγκωτο που λεμε.

  52. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 23/04/2009 23:52:30

    Strange Attractor, έχεις σε όλα δίκιο. Αλλά ότι ο ΣΥΡΙΖΑ διαλύει τον κοινωνικό ιστό, παραμένει η ατάκα της εβδομάδος.

  53. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/04/2009 23:53:11

    @50 Frog, ωραία η απάντηση ατάκα σου αλλά θα ξέρεις ότι ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά της ηλιθιότητας ή και της βλακείας είναι η αδυναμία κατανόησης του όποιου χιούμορ. (Οι βλάκες γελάνε με χοντράδες κυρίως. Slapstick) Άρα άτοπο το επιχείρημα.

  54. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 23/04/2009 23:53:59

    (επίσης πριν ψάξεις στο λεξικό την "μπαλαφάρα", ψάξε και τον "νεολογισμό")

  55. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/04/2009 23:57:46

    @57 Δεν σε κάλυψε το @52 σχόλιό μου. Τι άλλο θέλεις για να καταλάβεις;
    @56 Κάθε μια έννοια που αναφέρεις την γνωρίζεις μάλλον επιδερμικά. Αν θελεις τις αναλύουμε.

  56. αντιαθεστωτικος avatar
    αντιαθεστωτικος 23/04/2009 23:58:03

    --Μετάφραση αναρτήσεως-------

    Δεν ψηφιζω ΝΔ γιατί δεν μου το μάθανε απο το σπίτι(μονο για αυτο)

    παΠΑΣΟΚ γιατί έχουν ασυνέχεια(μονο για αυτο)

    ΚΚΕ γιατί είναι γερόντια (μονο γι αυτο)

    ΛΑΟΣ γιατί διαφωνό με την 5η ερώτηση της μανωλίου στην τελευταία εκπομή της (μονο γι αυτο)

    ΣΥΡΙΖΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΑΚΟ
    (μην ψάχνετε τα αίτια για την πολιτιστική, πολιτική, ηθική, οικονομική, γεωστρατηγική, αξιακή, θεσμική παρακμη αδίκως. Το κόμμα που απαρτίζεται απο πράκτορες της ΣΤΑΖΙ, της ΣΙΑ, που ευθύνεται για την αποστασία, για τη χούντα, για τη διαφθορά, την απο ξένα κέντρα καταδυνάστευση της χώρας μέσω νταβατζήδων και...ιερομόναχων και μυστικών παραθρησκευτικών στοών,

    πρέπει να καταψηφιστεί στας εκλογάς, να φάει μάυρον ακόμη και να διαλυθεί!!!)

    είμαι ο μόνος άραγε που σκέφτεται έτσι?

  57. Φωφη avatar
    Φωφη 23/04/2009 23:59:24

    Για εξηγησε μου για καποια ή καποιες , που τις ξερεις καλυτερα !

  58. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/04/2009 00:00:56

    @55 Συμφωνώ με αυτά που λές. Όμως ο ΣΥΡΙΖΑ είναι που οργανωμένα και θεσμικά συμμετέχει στα κοινά και νομοθετεί στην Βουλή. Άρα αυτός είναι που θα δεχθεί και τα όποια πυρά για την συμπάθειά του και πολιτική στήριξη των κουκουλοφόρων. Άσχετα αν αυτοί τον σιχαίνονται εξ`ίσου και με τα υπόλοιπα κόμματα, φορείς κλπ.

  59. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 00:04:58

    ποτέ λευκό ή αποχή, μικρά κόμματα

  60. metaxy mas avatar
    metaxy mas 24/04/2009 00:05:04

    @62
    Οριακα θα μπορουσα να συμφωνησω με την μεταφραση σου.
    Απλα νομιζω οτι τετοιες αναρτησεις ειναι κατα καποιο τροπο "στημενες",(οχι κατ'αναγκη απο το επισημο μπλογκ),και ετσι εξηγουνται και τα δεκαδες σχολια μεταξυ των οποιων και τα δικα μας.
    Αναρτησεις που προκαλουν και προσκαλουν!!!

  61. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 24/04/2009 00:05:52

    @61, Strange Attractor

    Νομίζω ότι η τοποθέτησή σου στο 52, είναι προσωπική άποψη. Είναι γεγονός ότι δεν με κάλυψε ολόκληρον, προεξέχει ένα αφγανικό γιαταγάνι -ελπίζω να είσαι άνθρωπος με χιούμορ...

  62. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 00:06:27

    strange γιαααα αλάλυσε μας τι είναι ο ναζισμός και ο φασισμός. μαλλον περι παρεξηγήσεως θα πρόκειται αυτό που έχουμε κάοοιοι "κουκουλοφόροι" στο μυαλό μας...

    κατα το...ο καρατζαφέρης και ο πλεύρης δεν είναι τα άκρα...

    η οτι το πνευματικό πεαιδί του μητσοτάκη είναι ...αντιαμερικανός...

    η οτι ...οι επενιτες και χρυσαυγίτες δεν ευθύνονται για την τραγωδία της κύπρου....παρεξήγηση ...

    ο αλαβάνος φταίει και η δυαρχία του με τον τσίπρα....

  63. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/04/2009 00:08:13

    Φώφη @63
    Φασισμός = συντεχνιασμός. Μάντεψε ποιό κόμμα στην Ελλάδα έφερε τον συντεχνιασμό στα ύψη και επέτρεψε στους συνδικαλιστές και τις συντεχνίες να συγκυβερνούν; Ποιό άραγε;
    Ρατσισμός είναι να διαφωνείς με τους κακοποιούς και τους εγκληματίες; Επειδή "κατα διαβολική σύμπτωση" οι περισσότεροι που διαπράττουν εγκλήματα σήμερα είναι ανατολικής προέλευσης και επειδή δεν πάω τους κακοποιούς είμαι ρατσιστής;
    Ξενοφοβία; Μουά; Μεγάλωσα και αργότερα σπούδασα στο εξωτερικό. Κάθε άλλο παρά ξενόφοβος είμαι.
    Ναζισμός; Χα. Ας μην πάμε εκεί. Θα εκπλαγείς για όσα νομίζεις ότι ξέρεις αλλά μάλλον τα έμαθες από την τιβι και το σινεμά.

  64. ΚΩΤΣΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΚΩΤΣΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 24/04/2009 00:09:45

    ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ "ΑΔΙΑΒΛΗΤΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ"ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΑΓΝΟΟΥΝ.
    ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΣΤΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΑ ΓΚΑΛΟΠ ΤΟΥΣ.ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΕΛΚΥΣΤΗ ΠΡΟΣΘΕΤΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΤΡΙΩΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΘΕΣΕΙΣ,ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΟΚΤΑΕΤΙΑ.ΔΕΙΤΕ ΣΚΟΠΙΑΝΟ(ΒΑΣΙΛΙΚΟΤΕΡΟΙ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΑΝΩΝ),ΑΓΩΓΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ(ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕ ΟΧΙ)Κ.Λ.Π.

  65. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 24/04/2009 00:10:52

    αντικαθεστωτικος Says:
    April 24th, 2009 at 12:06 am

    Εντάξει το πιάσαμε μετά το ΣΥΡΙΖΑ το χάος και μετά ξύπνησες είδαμε και τα στελέχη σας που μεταπήδησαν στην πασοκάρα.

  66. Φωφη avatar
    Φωφη 24/04/2009 00:12:52

    Ακριβως για τον Ναζισμο περιμενα να μου πεις αλλα δεν προεκυψε τελικα.
    Κατι δεν παει καλα μ΄εσενα.

    Σε βλεπω να ψηφιζεις ΛΑ.Ο.Σ. δαγκωτο που λεμε.

  67. Factorx avatar
    Factorx 24/04/2009 00:13:01

    Είναι άδικο να τα χώνετε μόνο στον strange. Εμεις κάναμε post ένα σχόλιό του, επειδή το αυθόρμητο εκφράζει καμιά φορά την πραγματικότητα καλύτερα απο χίλιες λέξεις: Θέλετε να το βάλουμε πιο σοβαρα;

    1 Δεν ψηφίζουμε ΝΔ γιατί δεν εκφράζει απολύτως τίποτα έτσι που έγινε. Μόνο τη νομή της εξουσίας απο τις μεγαλες οικογένειες που την διαφεντεύουν.

    2. Δεν ψηφίζουμε ΠΑΣΟΚ γιατί δεν ξεχνάμε και μας ανησυχεί ο ρεβανσισμός που εκδηλώνεται στις γραμμές του

    3. Για το ΚΚΕ ούτε λόγος, Μονο στον ζωολογικό κήπο με τους δεινόσαυρους

    4. Ούτε και τον ΣΥΡΙΖΑ επειδή διέψευσε για μια ακόμα φορά τους πόθους της κοινωνίας για μια άλλη πολιτική έκφραση

    5. Το ΛΑΟΣ γι αυτό που είναι και επιπλέον επειδή με την παρουσία του και μόνο λειτουργεί ανασταλτικά στην εκδήλωση του πατριωτισμού των Ελλήνων

  68. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 00:15:03

    όλοι οι πόθοι της κοινωνίας στον σύριζα συμπυκνώνονταν; μην τρελλαθούμε, τι ιδεοληψία είναι αυτή

  69. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 00:15:41

    @52 strange

    "όταν οι κουκουλοφόροι του Δεκέμβρη πήγαν πίσω την οικονομία και την εικόνα της Ελλάδας 10 χρόνια"

    καταπληκτικό. απίστευτο. εκπληκτικό. άπαιχτο. θεικό. καρατζαφερικό.

    θα ήταν το απόλυτα γελοίο αν δεν υπήρχε κατεφανέστατη προσπάθεια εκφασισμού της κοινωνίας.

    η πργματικότητα μεσιέ ηλεκτρονικέ κονδυλοφόρε ή άλλως μεσιέ
    χατζηνικολάου (του κουρή ) του διαδικτύου, και μιραίως η αλήθεια βρισκεται στην πατησίων 70

    ονομάζεται ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΤΕΝΕΖΟΣ

  70. donaE avatar
    donaE 24/04/2009 00:16:17

    'Οσα ξερεις για τον ναζισμο'!Παντως εγω τα ειδα στα χερια καποιων ηλικιωμενων στα λεωφορεια της Θεσσαλονικης μεσα απο το μανικι τους.Φακτορα νοιωθω ενα δαγκωμα να τα διαβαζω αυτα εδω.Το ενοιωσα και το γραφω,με συγχωρεις.

  71. Φωφη avatar
    Φωφη 24/04/2009 00:16:42

    #75
    Αυτα αγαπητε διαχειριστα , χρηζουν αλλων απαντησεων.
    * Ξεχασατε τους οικολογους στο τελος.

  72. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 24/04/2009 00:16:58

    Μπας έχεις την εντύπωση φώφη πως λες και κάτι εσύ;

  73. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 24/04/2009 00:18:32

    Κασσάνδρα, νομίζω ότι και ο factorx κατά βάθος είναι συριζιανός.

  74. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 00:21:22

    Το ζητημα εκλογες ειναι αστειο απο μονο του. προσθετουμε τους πολιτευαμερνους, αφαιρουμε την κοινη λογικη και μενουμε με ελλειμα . ψηφιζω ελλειμα. κουβα. χιονι. θολουρα. φραπε. αλλοδαπα. ημερδαπα. το Μπαμπη τον εραστη. την κ. Τινα Σπαθη, τον κ Κωστα Γκουσγκουνη.
    Ειμαστε μονιμως στο "μειον" απ ολες τις μεριες.
    Να συγκροτησουμε την πρωτη δικτυωμενη κυβερνηση χωρις κυβερνητες. ολα στη φορα σε δημοσιο διαλογο. "δια ψηφιακης βοης"
    οι ντοματες τα προβια κ η φυλακα να ειναι ευκαιρα.....

    ΠΠ

  75. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/04/2009 00:22:14

    Ντονα. Γιατί δεν ένιωσες το ίδιο δάγκωμα όταν διάβαζες από φιλαράκια σου εδώ μεσα σχόλια για καλοψημένες μανάδες, καψαλισμένα μωρά και αέρια και φούρνους όταν ήταν να επιτεθούν σε υποτιθέμενους "σιωνιστές" και "εβραίους"; Τώρα σε έπιασε το φιλοεβραικό σου; Μήπως κάτι ξέρει ο @47;

  76. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 24/04/2009 00:24:39

    Strange Attractor,
    έτσι είναι.
    "Ο φασισμός γεννιέται από τις αξίες που στρεβλώνουμε ή προδίδουμε".

  77. LeProvocateur avatar
    LeProvocateur 24/04/2009 00:26:52

    DonnaE Καλά, τελικα δεν ειναι εβραίος ο παράξενος; Ναζιστής είναι; Ακούει ο εβραιοφάγος decay;

  78. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 00:28:50

    strange

    παρέδωσε η ακροδεξιά την κύπρο στην τουρκία μετα συνεργασίας με τις ΗΠΑ ναι ή ού?

    @91.

    όχι. απλά είμαστε κοντά σε πολιτική/δικαστική/θεσμική εκτροπή με συρρίκνωση των ελευθεριων για γαρνίρισμα.

  79. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/04/2009 00:31:41

    @88 Μήπως θέλεις να μιλήσουμε και για τον Τρωικό πόλεμο; Πας καλά; Μήπως είσαι εν συγχίσει; Τι σχέση έχει το Κυπριακό με το τι θα ψηφίσω ή δεν θα ψηφίσω εγώ στο φινάλε;

  80. siemens avatar
    siemens 24/04/2009 00:33:51

    Τι εννοεί ο τίτλος οταν λέει, "Ψηφίστε...Αντί" ?

  81. donaE avatar
    donaE 24/04/2009 00:35:55

    @ 87 Μηπως εισαι εσυ ο 47?Λοιπον δεν ειμαι υπαναπτυκτη για να ψαχνω απαντησεις σε αιρεσεις και ιδεολογιες.Αυτα τα πραγματα μου προκαλουν γελιο.Και δεν εισαι σε θεση να ξερεις τι αισθανομαι παρα μονο οταν το εκφρασω εγω.Αν δεν σου αρεσει να σε κριτικαρουν ασχημα να μην εκτιθεσαι.Γενικα μην κανεις στους αλλους οτι δεν θελεις να σου κανουν.

  82. Νἰκος avatar
    Νἰκος 24/04/2009 00:36:12

    Φιλτατε Strange Attractor,

    ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ.

  83. οκτώ avatar
    οκτώ 24/04/2009 00:36:40

    ΝΔ + ΠΑΣΟΚ + ΛΑΟΣ = 90%
    ΚΚΕ + ΣΥΡΙΖΑ = 10%

    Διαβάζοντας κανείς αυτά τα ποσοστά θυμάται κάποιες σημειώσεις πάνω σε ένα πακέτο τσιγάρα, από έναν αλκοολικό υπήκοο και έναν μουστακαλή, όταν χώριζαν την Ελλάδα σε ζώνες επιρροής.
    Τυχαία παρατήρηση μπορεί να πείτε, αλλά δεν ταιριάζει στο πολιτικό μας σύστημα εάν θεωρήσουμε ότι η "εξάρτηση" είναι η παιδική ασθένεια των Ελληνικών κομμάτων ;

  84. Factorx avatar
    Factorx 24/04/2009 00:37:41

    @donaE: για πές μου τι ακριβώς σε ενοχλεί απο αυτά που γράφουμε ΕΜΕΙΣ. Τους άλλους δεν μπορω να τους φιμώσω, ούτε πρέπει, ουτε θέλω. Αρκει να μην βρίζουν.

    Και αν επιτρέπεις της παρατήρηση: Μια αφ υψηλού και ελιτίστικη (δηθεν προοδευτική) σταση απεναντι στην κοινωνια και τα υποκείμενά της, εμάς τουλάχιστον δεν μας παει καθόλου.

  85. provato avatar
    provato 24/04/2009 00:37:54

    22 @... ΄΄Ελέγχουμε τους βουλευτές που ψηφίζουμε. Είναι ένα καλό βήμα.΄΄ , το μετέωρο β(λ)ήμα ...;

    Ποιός έλεγχος αυτοί είναι ανεξέλεγκτοι , κάτι σαν θεομηνία.Για να μπουζουριάσουν κανένα πρέπει με τη νομοθεσία που έκαναν να είναι το λιγότερο serial killer.Ά και να γίνει άρση της ασυλίας.Που βλέπουμε πόσο απλή είναι.Ούτε ο πύρος δήμας σε φουλ φόρμα δεν θα μπορούσε να την κάνει....

    Εγώ θα ψήφιζα κάποιους που θα έκαναν πράξη ΑΜΕΣΑ (με υποβολή σχεδίων νόμου ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ και όχι ΘΑ ΘΑ και γενικολογίες) αυτά που κατά καιρούς έχει προτείνει ο Ιθαγενής και άλλοι σχολιαστές εδώ μέσα.Θυμίζω μερικά και προσθέτω ..
    στο πόδι κάποια.
    -Φορολόγηση εκκλησιαστικής περιουσίας και όλων των προσόδων από ενοίκια , μισθώματα κτλ. και υποχρέωση δημοσίευσης ισολογισμών σε όλα τα φιλανθρωπικά ιδρύματα και τους ΜΚΟ με βαρύτατες ποινές σε περίπτωση διαπίστωσης εικονικών δαπανών κτλ.
    -Ενιαίο μισθολόγιο στο δημόσιο τομέα ,ενσωμάτωση στο βασικό μισθό ή κατάργηση των περισσότερων επιδομάτων.
    -Πλήρη μηχανογράφηση ΕΣΥ - προμηθειών δημοσίου - κατάργηση βιβλιαρίων υγείας και αντικατάσταση με κάρτα που θα χρησιμοποιείται σε όλες τις ιατροφαρμακευτικές διατυπώσεις.
    -Δημοσίευση στο δίκτυο όλων των διαγωνισμών , αναθέσεων δημοσίων έργων κτλ από εθνικό μέχρι τοπικό επίπεδο.
    -Καθιέρωση προσλήψεων στο Δημόσιο με ΚΛΗΡΩΣΗ μεταξύ υποψηφίων που πληρούν τις προυποθέσεις των διαγωνισμών πρόσληψης υπαλλήλων και όπου αυτό είναι εφικτό.
    -Θέσπιση ενιαίου κατά το δυνατόν τύπου ποινικής ρήτρας με δρακόντειες ποινές σε περιπτώσεις κακοτεχνιών και άλλων ατασθαλιών τόσο για τους εργολάβους όσο και για αυτούς που παραλαμβάνουν.
    -κατάργηση του πανεπιστημιακού ασύλου
    -κατάργηση της βουλευτικής ασυλίας
    -κατάργηση του νόμου περί ευθύνης υπουργών
    -τροποποίηση της πρόβλεψης νόμου περί χρήσης ως αποδεικτικού στοιχείου οπτικοακουστικού υλικού σε περιπτώσεις τέλεσης παράνομων πράξεων.
    -τροποποίηση νόμου περί προσωπικών δεδομένων
    -χρονική επέκταση του ορίου παραγραφής σε αδικήματα.Σε καμία περίπτωση αδικήματα όπως της απιστίας , παράβασης καθήκοντος να μην παραγράφονται σε χρονικό ορίζοντα μικρότερο πχ των δεκα ετών.
    -θέσπιση ανώτατου ορίου άσκησης καθηκόντων σε όλους τους αιρετούς απο βουλευτές μέχρι δημάρχους.πχ δώδεκα χρόνια.Φτάνουν για να μας σώσουν.μετά ας δοκιμάζουν και άλλοι.Για τους λίγους καλούς ας υπάρχει εξαίρεση με καθορισμό ποσοστού πχ για κάποιον που το ψηφίζει πάνω απο 60%.
    -μείωση τουλάχιστον στο μισό της χρηματοδότησης των κομμάτων.

    και ο κατάλογος μπορεί να συνεχίζεται ...

  86. Νἰκος avatar
    Νἰκος 24/04/2009 00:40:09

    Οτι υπαρχουν εδω μεσα συνιστολογουντες που χλευαζουν τον πατριωτισμο (αν ειναι δυνατον να χλευαστει ενα αφηρημενο ουσιαστικο, οπως λεμε ο πολεμος κατα της τρομοκρατιας)ειναι αποδειξη της καταντιας της διανοησης στην Ελλαδα του Αθηναισταν.
    Ρεpussies, και λοιπα νεοταξακια του χωρου, γρηγορειτε !

  87. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 24/04/2009 00:40:15

    Η χούντα τα έκανε σαν τα μούτρα και έχοντας την μεγαλύτερη ευθύνη (όχι την αποκλειστική) χάθηκε η Κύπρος... αλλά τι σχέση έχουν αυτά με τον πατριωτικό χώρο και κατ΄ επέκταση τους καραγκιοπαίχτες του ΛΑΟΣ έχει να κάνει κάτι με το ΣΥΡΙΖΑ; Κοίτα τα χάλια σας που έχετε μαζέψει κάθε καρυδιάς ανθελληνικό καρύδι εκεί μέσα.

  88. siemens avatar
    siemens 24/04/2009 00:41:23

    Εγώ σκέπτομαι να τα βάλω όλα μαζί στο φάκελλο.
    Ειναι λόγος ακύρωσης αυτός ?

  89. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 24/04/2009 00:43:51

    Μόνον στην Ελλάδα,
    η ανομία θεωρείται ελευθερία.

    Και εσύ,strange,
    άστα αυτά...
    Οι Τούρκοι μας έκαναν έναν "συνωστισμό" στην Σμύρνη,
    επειδή οι Αχαιοί έκαναν το ίδιο στους προγόνους τους Τρώες.
    Ανοιξε και κανένα βιβλίο Ιστορίας - της Ρεπούση και των λοιπών...που την ξέρουν τόσο καλά,
    ώστε να την ξαναγράφουν!

  90. Νἰκος avatar
    Νἰκος 24/04/2009 00:44:13

    @Προβατο #94,
    Μην περιμενεις να γινει τιποτα απο αυτα φιλε. Η κλεπτοκρατια που ψηφιζουμε το πολεμα λυσσωδως. ΝΔ και ΠΑΣΟΚ (οι σοσιαληστες μας)ειναι, εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων και δυστυχως οι εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα) κουμασια με ολη τη σημασια της λεξης.
    Η Ελλαδα ως κρατος δεν εχει υποληψη εθνικη, και αυτο εξηγει γιατι μας αντιμετωπιζουν ΟΛΟΙ, απο τα Σκοπια μεχρι και τις ΗΠΑ, ως συρφετο κλεπτων.

  91. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 00:44:19

    όταν τα ρίχνεις στη δημοκρατική αριστερά καταγγέλοντας δήθεν οτι έχει μερίδιο για τα χειρότερα που ζει η ελλάδα, παραβλέποντας τις εθνικές προδοσίες των δήθεν υπερεθνικιστών (οι περισσότεροι εκ των οποιων είναι παντελως απαιδευτοι ανθρωποι, ενω λιγοτεροι απολυτα κατευθυνομενοι και "παιδια" αποστατων)

    και πετας φωτοβολίδες για δεκεμβρη και "κουκουλες" προερχομενες απο ρουσοπολικες μηχανες που απευθυνονται στα γεροντια και στους εθισμενους της τιβι

    ενω "συζητας" για το εαν ο φασισμος και ο ναζισμος ειναι καλο η κακο

    ε, υπάρχει ένα μικρό θεματάκι, δεν νομίζεις;

    ποιός λοιπόν έδωσε την κύπρο στην τουρκία; πού βρίσκεται σήμερα "αυτός"; σε ποιό πολιτικό χώρο/κόμμα;

    "πατριώτης" είναι;

  92. siemens avatar
    siemens 24/04/2009 00:44:34

    Φάκτορα γιατί η σελίδα του Αντί γέρνει δεξιά?
    Μήπως φταίει η οθόνη μου ?

  93. ... avatar
    ... 24/04/2009 00:46:10

    πρόβατο δεν διαφωνώ σε αυτό που προτείνεις, αλλά επειδή δεν πρόκειται να γίνει, πρέπει να διαλέξουμε ανάμεσα στα υπάρχοντα κόμματα. Εγώ αυτό που λέω είναι να ελέγξουμε τους βουλευτές που ψηφίζει ο καθένας. Χωρίς έλεγχο των αντιπροσώπων μας, όχι απαραίτητα δικαστικό, η (αστική) δημοκρατία( εάν έτσι ονομάζεται το σύστημα που έχουμε) πάει περίπατο. Μην το ρίξουμε ασταύρωτο το τιμημένο, και εννοείται να μην ψηφίσουμε λαμόγια. Αλλιώς είμαστε άξιοι της μοίρας μας( αυτό το ξέραμε ήδη)

  94. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 24/04/2009 00:46:27

    Έτσι είναι Νίκο σε λίγο θα μας που ότι όσοι προσπάθησαν να αλλοιώσουν την ιστορία μας που έχουν βρεί στοργική φωλιά στο ΣΥΡΙΖΑ είναι περισσότερο πατριώτες από τον οποιονδήποτε άλλο.

  95. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/04/2009 00:51:01

    @101 Η δεξιά έδωσε την Κύπρο στην Τουρκία. ΟΚ; Πάμε τώρα παρακάτω;

    ΥΓ-Η δεξιά καλύπτει φάσμα από ΝΔ έως και Χρυσή Αυγή, νεοναζι, χουντόφρωνες κλπ όπως και η αριστερά συμπεριλαμβάνει από ΣΥΡΙΖΑ έως 17Ν και βάλε...
    Άρα;
    Άλλο ήταν το θέμα του ποστ.

  96. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 00:51:32

    Α. Πολιτικες αλλαγες είναι αναποφευκτο να γινουν , οσο και να μην το θελουν καποιοι η αλλοι που προσπαθουν να τις ελεγξουν.
    Β. Ψηφιστε δεν Ψηφιστε εσεις, λιγη σημασια εχει, τις αλλαγες τις φερνουν μεγαλα η μικρα κοινωνικα ρευματα τα οποια εχουν ηδη μπει σε αυτην την διαδικασια εστω ασυναισθητα , βουβα ισως που δεν ακουγονται σαν και εσας αλλα όταν μιλησουν αυτά, τα λογια τα δικα σας ουτε σαν ψιθυροι δεν θα ηχουν.
    Γ. ΗΓΕΤΕΣ (αναφερομαι του τυπου που αναζητατε εσεις ,όχι τους Ντεμεκ) Ο ΛΑΟΣ τους ΕΠΙΛΕΓΕΙ αλλα δεν τους ΦΤΙΑΧΝΕΙ αυτος (ο λαος) .
    ΗΓΕΤΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.
    Δ. ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ του καθενος τι δρομο θα διαλεξει, μεσα στον καθενα μας ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΝ τα παντα στην θετικη και αρνητικη μορφη τους.
    Συνυπαρχει μεσα σας και Ο ΗΓΕΤΗΣ και Ο ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΣ , απολυτα προσωπικη επιλογη σας είναι τι θα αποφασισετε να ειστε.
    Ε. Εάν ενθυμεισθε πριν από καιρο υπο τυπον αστειοτητος εξελεχθει εδώ μεσα ΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ( η συνθεσις ητο τυχαια, καλλιστα μπορουσαν να είναι στην θεση καποιων ,καποιοι αλλοι εξισου εξαιρετικοι και ισως και καλυτεροι) μην στεκεστε σε αυτό το σημειο.
    ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙΤΕ ΟΜΩΣ , EAN ΕΙΧΑΤΕ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ¨
    ΥΠ. ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ – ΠΑΚΗΣ η ΙΘΑΓΕΝΗΣ ;
    ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ – ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗΣ η AΡΧΕΟΠΤΕΡΥΞ;
    YΠ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ - ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ η ΝΗΠΙΟΣ ΓΕΡΩΝ;
    ΥΠ. ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ - ΝΤΟΡΑ η ΕΠΩΝΥΜΟΣ;

    Συνεχιστε να κανετε τετοιους συνειρμους και παραλληλισμους με διαφορα ατομα που συμμετειχαν εδώ και με ενδιαφερον αναμενω τις απαντησεις σας.

    ΥΓ. παντως για τον φιλο STRANGE ATTRACTOR θα συγκροτουσα ένα υπουργειο ΨΥΧΑΓΩΓΙΑΣ, ΑΡΤΩΝ ΚΑΙ ΘΕΑΜΑΤΩΝ οποτε δεν εχω συγκριτικα στοιχεια προχειρα.

  97. siemens avatar
    siemens 24/04/2009 00:51:58

    @101
    Τι ερωτήσεις ειναι αυτές τώρα ?
    Τους φέρνεις σε δύσκολη θέση.
    Ρωτάνε τέτοια πράγματα ?

  98. donaE avatar
    donaE 24/04/2009 00:52:08

    @ 93 Φακτορα δεν θα σου πω εγω πως να κανεις την δουλεια σου στον δικο σου χωρο.Αλλα επειδη ειναι ακριβως δικος σου χωρος,σε εσενα θα πω κατι που δεν μου αρεσει γιατι εσενα αφορα.Εμεις ειμαστε περαστικοι.Δεν νοιωθω καθολου υψηλα ουτε ελιτ,χαλια νοιωθω.Αλλα πιστευεις και εσυ πως οσα γνωριζουμε για τον ναζισμο δεν γινανε ποτε?

  99. Factorx avatar
    Factorx 24/04/2009 00:54:12

    donaE: εσυ τι λές; Μπορεί να το πιστεύω;. Οτι νομίζεις, πάντως. Εγω δεν απαντώ σε ερωτήσεις αμφιθεάτρου.

  100. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 00:55:10

    κασανδρονίκο

    εάν κρίνουμε απο την ιστορία, ο παπανδρέου με την υποστήριξη της ΕΔΑ έστειλε την μεραρχία στην κύπρο το 60. ποιός την απέσυρε;

    τα εθνικά θέματα βρίσκονται στο χειρότερο σημείο των τελευταίων δεκαετιών, όλα δείχνουν οτι θα γίνουν παραχωρήσεις στο αιγαίο μέχρι τον επόμενο χειμώνα, ενώ τα σκόπια πλέον δεν αλλάζουν ονομασία που να σκάσυμε.

    ποιός διαχειριστηκε αυτά τα θέματα;

    ποιός ξεπούλησε εθνικό πλούτο για να φιμώσει τους γερμανούς για τη ζίμενς;


    ακόμη και εαν δεν είναι περισσότερο πατριώτες, τουλάχιστον οι του συριζα δεν είναι και ΔΩΣΙΛΟΓΟΙ.

  101. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/04/2009 00:55:36

    @102 Κοίτα να ξεφύγεις από τις ταμπέλες δεξιά και αριστερά κλπ και να διαλέγεις αυτό που σου πάει από κάθε σχηματισμό. Όχι μόνο τα κόμματα είναι πλέον ξεπερασμένα αλλά και οι παρατάξεις (που παρεμπιπτόντως έκλεισαν ήδη 220 χρόνια ιστορίας). Πάμε παρακάτω επιτέλους.
    Μπορείς να είσαι αριστερός σε μερικά, δεξιός σε άλλα και πάει λέγοντας.
    Και άρα να καταλήξεις στους προβληματισμούς του ποστ, δηλαδή να μη βρίσκεις υπάρχον κόμμα να σε καλύπτει.

  102. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 24/04/2009 00:55:56

    Αγαπητέ Φάκτορα,
    μου θυμίζεις ποιος Πανεπιστημιακός
    είχε πει στα... "Δεκεμβριανά"
    τη φράση :
    "κάτι κ...παιδα του ΣΥ.ΡΙΖ.Α
    θα μας κάνουν όλους...ακροδεξιούς;".
    - εξαφάνισαν τη δήλωση τα ΜΜΕ, ως δια μαγείας-
    Ευχαριστώ.

  103. siemens avatar
    siemens 24/04/2009 00:56:12

    @108
    Εισαι αδιάκριτη μου φαίνεται.
    Τίθενται τέτοια ερωτήματα ?

    (Ο κόσμος το εχει τούμπανο και μεις κρυφό καμάρι).

  104. nikosx avatar
    nikosx 24/04/2009 00:57:57

    "Φάκτορα γιατί η σελίδα του Αντί γέρνει δεξιά?
    Μήπως φταίει η οθόνη μου ?"

    Μην το ψάχνεις βρε siemens. H παραταξη περνάει δύσκολες ώρες ("έτσι όπως είναι σήμερα" - παλιά ήταν η ελπίδα τους χα χα χα)
    Να μην βοηθήσουν λίγο;

  105. Factorx avatar
    Factorx 24/04/2009 00:57:59

    donaE: Και να σου πω κάτι ακόμα επειδή δεν με ενοχλούν οι φασιστικές ή άλλες κραυγές- με την ένοια οτι ειναι αστείες και τις σβήνω και πανε εκεί που ανήκουν. Η απάθεια και ο ελιτισμός με ενοχλούν περισσότερο. Επειδή λοιπόν όπως διακήρυξε πρώτος ο Προφήτης στο ιστολόγιο αυτό "όποιος δεν πάρει θεση θα καεί στο μεγαλύτερο κανάλι της κόλασης": Το θέμα είναι ποιος - ισμός κάνει μεγαλύτερο κακό; Ο σταλινισμός ή ο φασισμός; Τι βλέπεις στον κινηματογράφο οταν δείχουν μια ταινία για το Στάλιγκραντ. τα χιλιάδες αθώα θύματα των δυο μεγάλων - ισμών του αιώνα μας.

  106. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 00:58:07

    @112: μετά από 112 σχόλια ειπώθηκε επιτέλους το αυτονόητο είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβουμε;

  107. donaE avatar
    donaE 24/04/2009 00:58:45

    @ 110 Εγω λεω πως οχι δεν το πιστευεις.Οπως και να εχει καληνυχτα,το πραγμα αγριεψε και δεν με παιρνει.

  108. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 24/04/2009 01:01:43

    Όλα αντικαθεστωτικέ μου αλλά την αθήνα το 2008 την ισοπέδωσαν να φιντάνια της κουμουνδούρου που παρείχε και πολιτική κάλυψη βαφτίζοντας τους και ήρωες του 21'

  109. siemens avatar
    siemens 24/04/2009 01:03:56

    @117
    Ποιό ειναι το αυτονόητο ?
    Δεν καταλαβαίνω, μπήκα αργά στην κουβέντα.

  110. siemens avatar
    siemens 24/04/2009 01:05:38

    Το "αντί" του τίτλου εχει το νόημα του "κανένα κόμμα " ?

  111. nikosx avatar
    nikosx 24/04/2009 01:05:39

    -ΠΑΣΟΚ διότι ξεπούλησαν και ξευτέλισαν κάθε προσδοκία που είχαν δημιουργήσει το 1974.

    -ΚΚΕ διότι παραείναι αγκυλωμένο και κολλημένο σε παρελθούσες ιδεοληψίες χωρίς ούτε προσπάθεια ανανέωσης του κομουνιστικού οράματος και διείσδυσης στη νεολαία όπως αυτή διαμορφώθηκε σήμερα.

    Ρε παλικάρι, το κκε είναι αγκυλωμένο στο παρελθόν ενώ εσύ που δεν είσαι μιλάς για τις "προσδοκίες του 1974", οτι ναναι...

    τους λόγους για τα άλλα κόμματα τους αφήνω ασχολίαστους (αν και το ίδιο επιφανειακοί και ίσως πονηροί)

  112. provato avatar
    provato 24/04/2009 01:07:16

    104... πρόβατο δεν διαφωνώ σε αυτό που προτείνεις, αλλά επειδή δεν πρόκειται να γίνει, πρέπει να διαλέξουμε ανάμεσα στα υπάρχοντα κόμματα.

    ναι αλλά εγώ αισθάνομαι ότι βρισκομαι σε λεωφορείο με κομμένα φρένα , κακοσυντηρημένο , σε ... κατηφόρα (το κάνω πιο τραγικό :-) ) με οδηγούς και υποψήφιους οδηγούς , έναν μεθυσμένο (ΝΔ) ένα υπο την επήρεια ουσιων (ΠΑΣΟΚ) , έναν ... δαιμονισμένο αλα εξορκιστή (ΣΥΡΙΖΑ) , έναν 130 χρονών (ΚΚΕ)και έναν με άδεια οδήγησης μοτοποδήλατου (ΛΑΟΣ).Ε αυτοί δεν ελέγχονται.Ή πηδας απο το λεωφορείο ή κάνεις το σταυρό σου περιμένοντας το μοιραίο...

    ΥΓ:Υπάρχει και η βρεγμένη σανίδα.Και οι ντομάτες με τα αυγά.... οι καφέδες αλλά ρέλιος .Φαντασία να υπάρχει και θα γελάσει κάθε πικραμένος...

  113. siemens avatar
    siemens 24/04/2009 01:07:34

    @122
    πολυ πονηροί οχι "ίσως πονηροί".

  114. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/04/2009 01:07:34

    @122 Εσένα δεν σου ξεφεύγει τίποτα. Παίζεις με πλήρη τράπουλα.... πυ λένε και οι Αμερικάνοι!

  115. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 01:08:17

    @112

    με τη διαφορά οτι δεν μίλησα για δεξιά/αριστρά αλλά δημοκρατικούς και υπερεθνικιστές.

    αλλα

    αν οι μαρκογιαννάκηδες της κυβέρνησης, δεν γνωριζεις τι πιστεύουν, (πλην στοων) και τι προσπαθουν να περάσουν....μη μου πεις οτι στο σωμα του μαρκογιαννακη το αριστερα (πλην ΚΚΕ)/δεξια καταργειται....

  116. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 01:10:03

    ΕΠΙΣΗΣ θα προσεθετα ότι σας κυβερνουν ΓΚΑΠΗΔΕΣ και ΚΑΚΑΔΕΣ γιατι το θελετε εσεις και όχι γιατι είναι ικανοι αυτοι η τα ΜΜΕ ,αυτό για να ξεκαθαριζουμε και τις προσωπικες ευθυνες του καθενος μας. Το ζηταει ο οργανισμος ειδκα ορισμενων , αποδειξη πως εξελισσεται μια συζητηση ,που θα μπορουσε να εχει θετικο αποτελεσμα.

  117. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 01:12:58

    siemens: το αυτονόητο είναι το σχόλιο #112, ότι κάθε σχηματισμός μπορεί να έχει κάτι σωστό και ενδιαφέρον να πει και οφείλουμε να έχουμε αυτιά τεντωμένα, ίσως και οι λέξεις αριστερά - δεξιά να έπρεπε να αντικατασταθούν από άλλες, τις οποίες είτε δεν έχουμε βρει ακόμα είτε θα οριστούν στην πορεία

    και μια παρατήρηση για τους δημοκρατικούς: προβάλλονται από τον ΣΚΑΪ και η παρουσία γυναικών είναι από φτωχή έως μηδενική

  118. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 01:14:39

    119

    η δήλωση του αλαβάνου ηταν για τον αλεξη γρηγορόπουλο. αυτόν χαρακτήρισε ήρωα.

    υποκυπτεις ομως - με προθυμια μαλλον- στη μεγκαλη κουρικη προπαγανδα της "κουκουλας". απο τα 100000 ατομα που κατεβηκαν στους δρομους, μενεις στα 300 που εσπαγαν (εαν δεν προβοκαραν), και εν συνεχεια βαζεις το συριζα να καλυπτει τους 300 και οχι τις 100000.

    πανε τα πραγμτικα γεγονοτα, πανε οι δηλωσεις που αποτυπωθηκαν ειτε αρεσει ειτε οχι.

  119. siemens avatar
    siemens 24/04/2009 01:15:38

    Αρα καλά εγραψα το #98.
    Ψηφιζω ολα τα θετικά.
    Και γ@μω τήν λογική μας.

  120. nikosx avatar
    nikosx 24/04/2009 01:17:23

    @Strange Attractor
    εντάξει μην σε ρίξω και στην πυρά. έχεις τα δίκια σου αλλά οι λόγοι είναι γραμμένοι στο πόδι.

    πχ ΝΔ/καραμανλήδες κτλ τους βγάζεις λάδι ουσιαστικά καταπίνοντας όλα αυτά που γνωρίζουμε, για να μας πεις οτι δεν σου πάει λόγο παράδοσης. Είναι ντροπή :)

  121. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 01:19:50

    @131: όχι ακριβώς, θα τα περάσεις από τα φίλτρα σου

  122. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 24/04/2009 01:21:01

    Αντικαθεστωτικέ, έχω αυτάκια και άκουσα τι ειπώθηκε από ψαριανογραφικούς και τα άλλα φυντάνια, όλοι ακούσαμε και καταλάβαμε τώρα η δική σου αριστερή κοπτική ραπτική περισσότερο σε εκθέτη πάρα γίνεσαι πιστευτός.

  123. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 01:21:39

    π.χ. το δικό μου φίλτρο κατακρατεί το κυβερνών κόμμα, δεν το αφήνει να περάσει στο επόμενο ξεδιάλεγμα

  124. siemens avatar
    siemens 24/04/2009 01:24:01

    Το φίλτρο εχει δύο λειτουργίες.
    Κάποια κρατάει και κάποια αφήνει.
    Το δικό μου δουλεύει ανάποδα.

  125. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 01:27:36

    σήτα που ξεδιαλέγεις το αλεύρι, τα χοντρά ζωύφια τα κατακρατεί, στο τραπέζι αρχίζει και πέφτει πιο καθαρό

  126. siemens avatar
    siemens 24/04/2009 01:27:55

    ειναι siemens (πλάκα κανω) συγνωμη, αλλενάκι.

  127. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 01:28:42

    Κασσάνδρα

    για τους 300 μιλούσαν οι ψαριανοί η για τις 100000?

    και μην ξεχνάς οτι στο "κουκουλοφόρος" μπάινουν και χιλιάδες που κάλυπταν το κεφάλι και δεν έσπασαν τίποτε. μπαίνουν και νέοι με πανεπιστημιακές σπουδές οι οποίοι φρίτουν με το καθεστώς

    σε ενοχλεί που βγήκαν αντισυστημικοί στο δρόμο η οτι ο σύριζα δεν τους καταδίκασε;

  128. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 24/04/2009 01:29:03

    Είπε στο MEGA ότι θα έπρεπε ο Αλέξης Γρηγορόπουλος να μπει στο πάνθεον των ηρώων,
    μαζί με τον Παπαφλέσσα και τον Αθανάσιο Διάκο(sic).
    Πιο κάτω δεν έχει.
    Για μερικές δεκάδες ψήφους...

  129. siemens avatar
    siemens 24/04/2009 01:31:53

    @141
    Θα μπεί, δεν ειναι η κατάλληλη στιγμή τωρα.
    Λιγο αργότερα.
    Δεν ξεχνάμε τι σημαίνει δεξιά.

  130. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 01:33:01

    Καθρέφτης

    για το εάν η δολοφονία του παιδιού μείνει ιστορική θα δείξει. γνώμη μου είναι οτι ο γρηγορόπουλος είναι πράγματι ένας ήρωας για τη γενιά του. εθελοτυφλείς εαν νομίζεις οτι οι 15 χρονοι / 20 χρονοι στη συντριπτική πλειοψηφία τους δεν τον έχουν ηρωωποιήσει.

  131. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 01:34:50

    απλά θυμίσου τον παλμό και τον όγκο των διαδηλώσεων απο παιδιά του γυμνασίου το πρωί της 8ης δεκεμβρίου.

  132. Ζίνα avatar
    Ζίνα 24/04/2009 01:36:28

    Καθρέφτη,
    Έχει ρε
    πώς δεν έχει παρακάτω,

    "Σε γνωρίζω από την κόψη....
    σε γνωρίζω από την όψη που με
    β ί α = βία
    μετράει τη γη"...............

    (άλλο τώρα που επειδή δεν σε γνωρίζω και πολύ καλά
    σε κάνω αγνώριστο. άλλο θέμα αυτό).Λέμε τώρα.
    Να χαμε να λέγαμε δηλαδή!

  133. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 01:37:15

    ας μην αναφέρουμε και εμείς εδώ το παιδί, αλλού ανήκει το παιδί αυτό ... στη μητέρα και στην αδελφή ... ας μην γινόμαστε εσπρέσσο διαβασμένη αριστερόστροφα ...

  134. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 24/04/2009 01:39:03

    Δυστυχώς για αυτούς επι μέρες τα παλικάρια της επαναστατικής γυμναστικής ήταν ινδάλματα, όχι μόνο δεν καταδίκασαν τους 300-500 αλλά ακούστηκαν φωνές που τους ταύτιζαν με τους κλέφτες και τους αρματολούς του 21!!!! Μετά την κατακραυγή και το ξεβράκωμα που τους έκανε η Αλέκα άρχισαν να τα μαζεύουν καταδικάζονταν χλιαρά τα έκτροπα. «Σύντροφοι» όλοι ξέρουμε τι σημαίνει επαναστατική γυμναστική είναι η πρώτη γραμμή της «επανάστασης» μεταξύ μας κοροϊδευόμαστε; στο ΣΥΡΙΖΑ 8 στους 10 είχαν την εντύπωση ότι το λαϊκό κίνημα άρχισε την επανάσταση για την ανατροπή του συστήματος!

  135. siemens avatar
    siemens 24/04/2009 01:40:45

    Καιρός φέρνει τα λάχανα, καιρός τα παραπούλια.
    Εδώ θα είμαστε να δούμε και την συνέχεια.

  136. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 24/04/2009 01:48:03

    Αντικαθεστωτικέ,
    δεν διαφωνούμε
    ως προς την δολοφονία του άτυχου παιδιού.
    Αλλά νομίζω ότι διαθέτω την κοινή λογική - ως ώρας, ποτέ δεν ξέρεις (!)-
    και ότι ο ηρωϊσμός προϋποθέτει ή συνάδει,αν θές, προς την εμπρόθετη δράση, στόχο, κλπ,
    και δεν τεκμαίρεται από τραγικά γεγονότα απλώς.
    Αλλά το θέμα μου δεν ήταν αυτό.
    Θεωρώ ανεπίτρεπτο ένας πολιτικός αρχηγός
    να κάνει μια τέτοια δήλωση.
    Διότι είναι παντελώς άστοχος παραλληλισμός
    και μόνον ως "καπηλεία" - κατά την ταπεινή μου γνώμη - μπορεί να εκληφθεί.

  137. 321 avatar
    321 24/04/2009 02:00:01

    Εδώ και ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ έχουν αναρτηθεί σχολιασμοί σε σχέση με ένα 5-ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ.

    Και μοιάζει πως είτε ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΑΣΤΕΙΟΥ είτε ΤΕΛΟΥΜΕ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΠΑΡΑΚΡΟΥΣΗΣ.

    Τα προβλήματα της χώρας μας τα βλέπουμε όλοι. Ότι υπάρχουν και αδιέξοδα με αφορμή τη διαπλοκή και την αδιαφάνεια είναι επίσης προφανές. Εκείνο για το οποίο χρειάζεται να νοιαστούμε είναι η εμπέδωση μιας νοοτροπίας και μιας πρακτικής που θα δικαιώνει τον πολίτη απέναντι στην κάθε λογής αυθαιρεσία.

    Εκείνο όμως που ξαφνιάζει είναι η απόλυτη βεβαιότητα ορισμένων για το μέγεθος της ευθύνης που εύκολα καταλογίζεται είτε στη δεξιά είτε στην αριστερά είτε στη μεσαία πλευρά του πολιτικού φάσματος.

    Last but not least, ας προσέξουμε λίγο τις ομαδοποιήσεις και τα στερεότυπα σε ό,τι αφορά τους όποιους αποσυνάγωγους εντοπίζουν ορισμένοι σε μια κοινωνική/πολιτική διαμαρτυρία. Το φαίνεσθαι δεν δηλοί το είναι. Οι μαρτυρίες για προβοκάτορες (με μια περιβολή που θυμίζει κάτι πιο οικείο και εύκολα αποδιοπομπαίο) ήταν, είναι και θα είναι πάγια τεχνική καταδολίευσης γενικευμένων αντιδράσεων. Άλλωστε υπάρχουν και τα σχετικά φωτο/βιντεογραφικά τεκμήρια, εδώ δίπλα μας, στην οθόνη του υπολογιστή, μέσω ιντερνετ.

    Σε ό,τι αφορά την πιο light εκδοχή της αριστεράς και τις κατηγορίες που της προσάπτουν, ας μην στηρίζονται στα κάδρα και τους λόγους της τηλεοπτικής δημοκρατίας. Και αυτό γιατί υπάρχει ένας πολιτικός χώρος, πέρα και από την εξωκοινοβουλευτική αριστερά, που δε έχει ανάγκη ούτε πολιτικής κάλυψης ούτε χαϊδέματος. Αναφέρομαι στον αναρχικό χώρο, οποίος σε πείσμα της γενικευμένης αποσιώπησης υφίσταται και δρα και τελεί σε φάση θαλλερή. Οπότε, είναι καλύτερα να κατανοήσουμε σε βάθος κάποια λετπά ζητηματάκια, παρά να σπεύδουμε και να τοποθετούμαστε "εν χορδαίς και οργάνοις".

    Σε κάθε περίπτωση, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα από ό,τι φαίνονται και λύνονται πολύ πιο εύκολα από ό,τι νομίζουμε.

  138. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 02:01:23

    148

    το είπες μόνος σου. "ακουστηκαν φωνές". δεν σημαίνει οτι ολόκληρος πολιτικός χώρος επιδοκιμάζει ή καλύπτει κάποιες ακραίες πράξεις.

    η αλήθεια είναι πάντως οτι για τον εμπρησμό του σπιτιού του ειρηνικού ακτιβιστή που μαχεται για να μην καταστραφούν ολόκληρες περιοχές από εξόρυξη βωξίτη - προφανώς από μεγάλα συμφέροντα - που αποτελέι και τρομοκρατία, δεν ακούστηκε τίποτε. δεν βγήκαν έστω συμβολικά οι...κυβερνώντες να καταδικασουν...

    αστα λοιπόν

    έχεις την εντύπωση οτι η κινητοποίηση που υπήρξε για 1 μήνα έχει τελειώσει; οτι η κατάσταση που έχει διαμορφωθεί με την αντιδημοκρατικότητα του καθεστώτους και την μασωνική αντιμετώπιση των πραγμάτων ενώ η πλειοψηφία στενάζει, δεν είναι έτοιμη να ξαναεκραγεί με ακόμη μεγαλύτερο θόρυβο με μια αφορμή;

    τώρα αρχίζει να διαμορφώνεται και να παίρνει μορφή το "αντισυστημικό", λέω εγώ...

  139. nik avatar
    nik 24/04/2009 02:02:41

    Πραγματικά σωστή κι εντός πραγματικότητας η συνοπτική περιγραφή του αρχικού σχολίου. Η αποχή όμως σηκώνει την τεράστια, γνωστή κουβέντα για το ποιούς και τι τελικά εξυπηρετεί στο διαμορφωμένο σύστημα μας, όπως και η "απολιτίκ' κατάσταση κ.τ.λ. Οπότε προς το παρόν, μάλλον ΠΑΣΟΚ, έστω και μόνο για να φύγουν αυτοί, και βλέπουμε...

  140. χάραμα avatar
    χάραμα 24/04/2009 02:06:44

    ΝΔ: δεν θα ψηφίσω διότι είναι δεξιά εκεί που δεν πρέπει (οικονομία) και ακροαριστερούλικη εκεί που δεν πρέπει (εθνικά κοινωνικά ζητήματα). Επίσης δεν θα την ψηφίσω εξαιτίας της δουλοπρεπούς στάσης που κράτησε απέναντι στα αριστερά σκυλιά του ΣΥΡΙΖΑ που έκαψαν την Ελλάδα το Δεκέμβρη και επιδόθηκαν σε παιδομάζωμα και υπέβαλαν σε ξεδιάντροπη πλύση εγκεφάλου την νεολαία.

    ΠΑΣΟΚ: δεν θα ψηφίσω επειδή θεωρώ οτι ο σοσιαλισμός του έχει αλωθεί από τα γκρουπούσκουλα της εθνοπροδοτικής φράξιας της αριστεράς.

    ΣΥΡΙΖΑ: δεν θα ψηφίσω διότι οι μεν προδότες είναι εχθροί μου τους δε χρήσιμους ηλίθιους τους αφενός μεν τους θεωρώ επικίνδυνους αφετέρου τους σιχαίνομαι.

    ΚΚΕ: αν ο σοσιαλισμός του κινούνταν σε εθνικό επίπεδο και αν είχε εθνικιστική συνείδηση θα το ψήφιζα. Δεν έχει όμως.

    ΛΑΟΣ: Δεν ψηφίζω μη ιδεολόγους ακροδεξιούληδες σαλτιμπάγκους που φοβούνται να διακηρύξουν καθαρές και τίμιες ιδέες για να μην τους κάνουν ντα τα κοπρόσκυλα του ΣΥΡΙΖΑ.

    Θα ψηφίσω εεθνικοσοσιαλιτικά για το Έθνος μου, για την Κοινωνία μου, για τη Φυλή μου, για το Κράτος μου.
    Θα στηρίξω τον εθνικισμό.
    θα ψηφίσω Λαικό Σύνδεσμο-Χρυση Αυγη.

    και ας απορούνε οι προπαγανδισμένοι και ας κουνάνε το κεφάλι τους επιτιμητικά οι επαναπαυμένοι αστοί και ας αφρίζουνε τα προδοτικά σκυλιά της κουμουνδουρου.

  141. 321 avatar
    321 24/04/2009 02:12:42

    @57
    Και η Κανέλλη καλή είναι

  142. κακός ψόφος avatar
    κακός ψόφος 24/04/2009 02:14:42

    @157
    Τα ζόμπι ξύπνησαν ?

  143. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/04/2009 02:24:10

    Προφανώς πλακώσανε οι συνιστώσες εδώ μέσα.
    Γιατί δεν τούς ρωτάτε καλύτερα τι γνώμη έχουν γιά τον Παπαγιαννάκη και τον Κουβέλη οι λαϊκιστές τού ΣΥΡΙΖΑ πού εμφανίστηκαν εδώ μέσα.
    Αν είναι ειλικρινείς θά σάς απαντήσουν όπως τούς στολίζουν στά μπλόγκια τους και τούς βρίζουν σάν ταξικούς εχθρούς.
    Εμφανίστηκαν οι οπαδοί τού Ρινάλντι και τού Νταβανέλου και θένε να κάνουν τον ΣΥΝ σάν τά μούτρα τους,δηλαδή αριστερίστικο γκρουπούσκουλο,μέ Μαοϊκές αποχρώσεις πού ουδεμίαν σχέση έχει μέ τίς παραδόσεις τής Ανανεωτικής Αριστεράς,πού προέρχονται απο τον Γκράμσι τον Τολιάτι και τον Μπερλινγκουέρ.
    Στο θέμα πού θέτει ο Strange ,εάν δεχτούμε ως αναγκαιότητα τήν Κυβερνητική Αλλαγή(πού κατά την γνώμη μου είναι αναγκαία πλέον),όποιος εμπιστεύεται στοιχειωδώς τον Γ.Α.Π.ψηφίζει ΠΑΣΟΚ ,διαφορετικά άλλα μικρά κόμματα πλήν ΛΑΟΣ(γιά ευνόητους λόγους πού δεν χρήζουν περαιτέρω αναλύσεως)και Οικολόγων(μακριά απο τό υβρίδιο τού εγκληματία Γιόσκα Φίσερ στο οποίο ηγείται ο Τρεμόπουλος και η Βασιλάκου).
    Στήν αριστερά ή ψηφίζεις αμυντικά ,δηλαδή ΚΚΕ αγνοώντας τίς ιστορικές επιστροφές του στον Σταλινισμό ή επιλεκτικά, στελέχη τής Ανανεωτικής Αριστεράς τού ΣΥΝ ή έναν-δυό απο το Αριστερό Ρεύμα ευελπιστώντας στην εξαφάνιση τών συνιστωσών τύπου ΄Πρασινοκόκκινου΄ή τών γελοίων πού έκαναν πλάτες στον Γκρουέφσκι πηγαίνοντας εκδρομές στά Σκόπια.
    Λευκό ή αποχή δεν συμφέρει.

  144. κακός ψόφος avatar
    κακός ψόφος 24/04/2009 02:27:54

    θα μπορουσα να σου πω οτι φεξε μου και γλυστρισα, αλλα δεν στο λεω.

  145. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 24/04/2009 02:29:36

    Ψηφίζω Ν.Δ., επειδή θεωρώ ότι από το υπάρχον πολιτικό σκηνικό ο Κώστας Καραμανλής είναι ο πλέον κατάλληλος για πρωθυπουργός.
    Ψηφίζω ΠΑΣΟΚ, επειδή όποτε κυβέρνησε, έστω στο πέντε πάνω-πέντε κάτω, ψιλοβολευτήκαμε όλοι μας. Και θα τα ξανακαταφέρει να μας βολέψει.
    Ψηφίζω ΚΚΕ, επειδή μου αρέσουν οι σταθερές και ξεκάθαρες θέσεις και πιστεύω ότι ο κομουνισμός θα επικαιροποιηθεί και πάλι.
    Ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ, επειδή σε πολλά ζητήματα λέει πράγματα προωθημένα ενώ σε άλλα με προκαλεί και, ως γνωστόν, η γοητεία κρύβεται στην πρόκληση.
    Ψηφίζω ΛΑΟΣ, επειδή πιστεύω ότι η λαθρομετανάστευση είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της χώρας μας και πρέπει κάποιος εκεί μέσα (Βουλή) να τα χώνει με δυνατότερη φωνή στους υπόλοιπους.
    Ψηφίζω Οικολόγους επειδή η φύση είναι η μόνη αλήθεια και δεν μας παίρνει άλλο να κλείνουμε τα αυτιά μας στη μόνη αλήθεια.
    Ψηφίζω Ένωση Κεντρώων, έτσι για να τους τη σπάσω.
    Δεν πάω να ψηφίσω, επειδή α) δεν πιστεύω στη δημοκρατία τους, β) τους έχω σιχαθεί όλους, γ) βαριέμαι να κατεβώ στο χωριό, έχω τσακωθεί και με κάτι ξαδέρφια εκεί..., δ) αδυνατώ να επιλέξω, ε) θεωρώ ότι οι εκλογές είναι ένα είδος εκβιασμού και δεν επιθυμώ να εμπλακώ στα διλήμματα που μου θέτουν.
    Ψηφίζω λευκό/άκυρο, επειδή α) εκφράζω έμπρακτα και με σαφήνεια την απόρριψή μου προς όλους, β) θέλω να γράψω κάτι στο ψηφοδέλτιο, γ) ψηφίζω κάποιο από τα παραπάνω κόμματα, αλλά έξω το παίζω ότι έριξα ''λευκό''.

  146. remover avatar
    remover 24/04/2009 02:35:00

    Μου αρέσει που ξέρεις τί θέλεις.
    χαχαχαχαχαχα

  147. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 24/04/2009 03:17:10

    Ελληνες, η αποχη δεν ειναι λυση και ειναι σαφεστατο οτι βοηθαει μονον αυτους που θελουμε ολοι να τιμωρησουμε.
    Τι θα λεγατε για εκδικηση για οσα μας εχουν κανει σαν χωρα και σαν πολιτες? Εγω επανεφερω για πολλοστη φορα την προταση μου:
    ΜΑΥΡΟ, ΚΑΤΑΜΑΥΡΟ σαν ΚΑΤΡΑΜΙ σε οσους ασκησαν οποιοδηποτε ειδος εξουσιας απο τη μεταπολιτευση μεχρι τωρα, σε οποιο κομμα καB 9 αν ανηκουν.
    ΜΑΥΡΟ και στους "γονους", σε οσους μας εχουν ηδη "φορτωθει", και σ' αυτους που θελουν να μας "φορτωσουν" τωρα για να συνεχιζεται η αενεη κληρονομικη εξουσια τους.
    Και ψηφιζουμε καποιον 'η καποιους απο τους αλλους που θα περιλαμβανονται στους συνδυασμους των κομματων, των υπαρχοντων και οσων αλλων ενδεχομενως θα εμφανιστουν στο μεταξυ.
    Οπωσδηποτε, θα ειναι και αυτοι "προιοντα του κομματικου σωληνα", αλλα το χτυπημα θα ειναι συντριπτικο και για το λεγομενο "πολιτικο κατεστημενο" και για τους οποιουδηποτε ειδους "νταβατζηδες", τους "εθνικους" κατασκευαστες, τους εκδοτες και τους καναλαρχες και τα τσιρακια τους
    Σκεφθειτε να μπορεσουμε να πεισουμε τους συμπατριωτες μας να μην "σταυρωσουν" κανεναν απο τους υπαρχοντες σημερα "γονους" οι οποιοι χρειαζονται "τον σταυρο" μας για να εκλεγουν βουλευτες, λογου χαρη ΓΑΠ, Ντορα Μητσοτακη/Μπακογιαννη/Κουβελου, Κυριακος Μητσοτακης, Μιλτιαδης Βαρβιτσιωτης? Σκεφθειτε να μην εκλεγουν βουλευτες η κυρια Αλεκα, αν "ξυπνησουν" απο τον βαθυ ληθαργο τους τα μελη και γενικως οι οπαδοι του ΚΚΕ και θελησουν και αυτοι να εχουν επιτελους μια φορα και λογο και ρολο και να ανατρεψουν τις "πρ σταγες" της καθοδηγησης, ο Αλαβανος, ο Καρατζαφερ...
    Σκεφθειτε τι μαλλιοτραβηγμα θα γινει μεταξυ αυτων που θελουμε να "μαυρισουμε" και εκεινων που θα ψηφισουμε για να εκδικηθουμε αυτους που ειναι υπευθυνοι - χωρις καμμια εξαιρεση - για την καταντια μας - μια γευση για το τι θα γινει μας δινουν οσα διαδραματισθηκαν στο ΣΥΡΙΖΑ με τις υποψηφιοτητες για τις ευρωεκλογες. Και μο νον γι' αυτο το "θεαμα" αξιζει να δοκιμασουμε.
    Και προσοχη: Ειναι η τελευταια ευκαιρια μας, η τελευταια ευκαιρια να γ....σει και ο φτωχος, γιατι οι επομενες εκλογες θα γινουν με λιστα, οποτε θα συνεχισουν αυτοι να μας γ....νε εις το διηνεκες.
    ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΩΡΑ, λοιπον, η μοναδικη απαντηση του πολιτη που σκεπτεται και ποναει τον τοπο.

  148. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 24/04/2009 04:39:51

    Οχι, "λευκό άκυρο ή αποχή" που δίνει τη δυνατότητα στους γκαλοπατζήδες να δημαγωγήσουν με τους αριθμούς. ΑΠΟΧΗ ΞΕΡΗ,σκέτη ως έκφραση βαθύτατης περιφρόνησης στην κακοποιό δράση τους, αν στόχος μας πρέπει να είναι η ΑΠΟΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ τους.

  149. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 24/04/2009 04:43:12

    Εννοείται αν μπορούσε να υπάρξει συντονισμός να πάμε όλοι να ρίξουμε μια ...σκατούλα στις κάλπες το μήνυμα θα ήταν ακόμα πιό σαφές. Ομως αυτό είναι πολύ δύσκολο το πιό εύκολο και αποτελεσματικό συνάμα είναι να μην πάμε, να είμαστε αλλου για να καταρρακωθει η κουρελιασμένη νομιμοποίηση της εξαπάτησής μας.

  150. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/04/2009 07:50:05

    Μόνο Ο Σπατζιώτης @162 (και 2-3 άλλοι) έπιασαν το νόημα της αρχικής ανάρτησης που ήταν απλά ένα σχόλιο συνπτικό σε κάποιο άλλο ποστ.

  151. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 24/04/2009 08:40:46

    Οπως καταλαβαινω απο τα λεγομενα του στρειντζ προκειται για συνηθισμενο φαινομενο πρωην πασοκου αριστεριζοντος αθεου που εχει απαγοητευτει απο ολα τα κομματα της ελλαδος και δεν μπορει να ψηφησει δεξια.

  152. 321 avatar
    321 24/04/2009 09:18:09

    @170
    συμφωνώ
    @166, 167
    Η πλέον ενδεδειγμένη λύση στην περίπτωση μιας γενικευμένης εφαρμογής: "ΑΠΟΧΗ ΞΕΡΗ,σκέτη ως έκφραση βαθύτατης περιφρόνησης στην κακοποιό δράση τους, αν στόχος μας πρέπει να είναι η ΑΠΟΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ τους.", όπως λες.

  153. 321 avatar
    321 24/04/2009 09:27:12

    @69 Παράξενε ελκυστή
    Δες θα διαφωνούσες, φαντάζομαι, με τη θέση ότι ενώ υπάρχει το αυθεντικό νόημα των όσων διατυπώνονται αφού ο συγγραφέας τους το προσδιορίζει, από την άλλη πλευρά όταν αυτές οι σκέψεις εκφέρονται in publicum υφίστανται τη βάσανο της σκληρής ανατόμησης, ανάλυσης και αποδόμησης.
    Στην περίπτωση, βέβαια, της χιουμοριστικής εκφοράς του λόγου μάλλον αιφνιδιάζεις το ανυποψίαστο αναγνωστικό κοινό, με αποτέλεσμα να έχεις όλες αυτές τις αναρτήσεις. Πρόκειται, συνάμα, για έναν εκπληκτικό θησαυρό, ο οποίος τηρουμένων των στατιστιστικών αναλογιών, αποκαλύπτει πολύ καλύτερα το zeitgeist των ημερών μας.

  154. afelis avatar
    afelis 24/04/2009 10:10:35

    Τέλειωσε ο πόλεμος, ανασυντάχτηκε η Ευρώπη, δημιουργήθηκαν νέες αυτοκρατορίες.
    Όταν οι άλλοι κάνανε εκκαθάριση κι εκτελούσανε γερμανοτσολιάδες και τομάρια (π.χ. οι Ολλανδοί τον Κουίσλιγκ κατοχικό τους πρωθυπουργό), εμείς τους κάναμε υπουργούς.
    Όταν οι άλλοι εκμεταλευόμενοι τα δολλάρια της αμερικάνικης βοήθειας στήνανε τις χώρες τους απ την αρχή, εμείς, με την βοήθεια των γερμανοτσολιάδων που κάναμε κυβερνήτες τα μοιράζαμε στις 2-3 οικογένειες για να "τρώνε με χρυσά κουτάλια".
    Όταν οι άλλοι ταυτίζανε καπιταλισμό ή κομμουνισμό με τα οφέλη και τα συμφέροντα της χώρας τους, εμείς φροντίζαμε για τα συμφέροντα του "μαυραγορίτη του Κατάκολου".
    ΄Όταν οι άλλοι, ειδικά οι δυτικοί είχαν βρεί τρόπο να συμβιώσουν δεξιούς μ αριστερούς, εμείς είχαμε βρεί τρόπο να βγάζουμε τα μάτια μας μ έναν εμφύλιο.
    Όταν λοιπόν κυβερνιέται μια χώρα απ αυτούς που έπρεπε νάναι στη φυλακή ή στο εκτελεστικό απόσπασμα, μοιραία έχεις μια χώρα υπηκόων κι όχι πολιτών.
    Ανθρώπων χωρίς μόρφωση, μα με άποψη.
    Κι ακόμα χειρότερα, με δικαίωμα ψήφου !
    Και παγιώθηκε η κατάσταση. Κι έφτασε κι η εποχή της βίας και της νοθείας και της ψήφου των δέντρων.
    (Αν και προσωπικά πιστεύω, πως δεν έγινε δα και τίποτα με τη βία και τη νοθεία. Το 40% το κάνανε 50%. Και λοιπόν;
    Το ότι 40% αμόρφωτων, πάμφτωχων, κατεστραμένων απο ένα παγκόσμιο κι ενα εμφύλιο πολεμο, ανθρώπων να έχουν ταχτεί ψυχή τε και σώματι στο να αναδείξουν με την ψήφο τους, ότι το κεφάλαιο είναι η πανάκεια για πάσα νόσο και πάσα μαλακία, δεν σας λέει τίποτα;).
    Ο κάθε πικραμένος, έβλεπε στον καθρεφτη, όχι ένα κορόιδο, μα τον Μεγαλέξανδρο. Τον εαυτό του να μεγαλουργεί.
    Δεκαετίες τώρα πιά. Δεξιά και πάλι δεξιά. Και να διαδέχονται δωσίλογοι και απόγονοι αυτών τις καρέκλες της διακυβέρνησης.
    Και να φροντίζουν να μας κρατουν κοιμισμένους κι όμηρους αμορφωσιάς, διορισμών, παραπαιδείας και παραοικονομίας.
    Για να φτάσουμε στο σήμερα, το ίδιο κορόιδα και κουτοπόνηροι να συζητάμε για το αν η δεξιά είναι κατάλληλη προς βρώσιν.
    Ως γνωστόν, ο έλληνας ψηφοφόρος, έχει μνήμη χρυσόψαρου. Κι απαιτήσεις αλβανού λαθρομετανάστη.
    Αρκεί να τον κάνεις να πιστέψει, πως αυτό που δικαιούται του το δίνεις χαριστικά. Κατ εξαίρεση και μόνο σ αυτόν, διότι είναι ο εκλεκτός του κάθε πονηρου πολιτευτή.
    Αυτή η παράταξη, πρόδωσε, κατέστρεψε, αλλοτρίωσε τη χώρα κια τους πολίτες της.
    Κι όσοι δεν το βλέπουν, αν δεν είναι μπούφοι, σίγουρα δεν το βλέπουν εκ του πονηρού.
    Βολεύονταιτόσο μικρόψυχα, που καταντουν επικίνδυνοι.
    Σαν τον δημόσιο υπάλληλο, που αφού πάρει τις πίπες της ζωής του για να διοριστεί στο δημόσιο (δηλ. στό κράτος, να τον ταίζουν οι άλλοι με τους φόρους τους), κάνει ό,τι μπορεί όταν έρθει η ώρα της κάλπης, να αφαιρέσει αυτό που ο ίδιος απολαμβάνει, απ τούς άλλους.
    Είναι υπέρ των ιδιωτικοποήσεων, υπέρ της ελεύερης οικονομίας, υπέρ του άγχους και της ανασφάλειας, μα για τους άλλους.
    Η σαν κάτι δημοσιογράφους-σχολιαστές-διαμορφωτές της κοινής γνώμης, που αφού έχουν εξασφαλίσει 2-3-4-5...θέσεις κρατικά μισθοδοτούμενες, βάζουν φωτιά στην πένα τους γράφοντας τα κακά του κρατισμού. Χά !
    Έφτασε το πλήρωμα του χρόνου τώρα πιά. Έ, λουστήτε τα...
    Μα όχι και ν ακούω ακόμα και σήμερα για το αν η δεξιά έχει όχι απλώς λόγω ύπρξης, μα αν πρέπει να συνεχίσει...¨Ελεος !

  155. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 24/04/2009 10:23:50

    Για την αποδραση με το ελικο[πτερο,εχεις αδικο,γιατι το μονο που μπορουσε να γινει ηταν η προληψη,για να μην επιχειρηθει.Και εδω,ειχαμε απλως την αισιοδοξια του Ελληνος,συνωνυμο της βλακειας βεβαια,που δε μπορουσε να φανταστει οτι θα γινοτανε κατι τετοιο.Για τους φύλακες μιλαω βεβαια.
    Απο τη στιγμη που πραγματοποιηθηκε,δε μπορουσε να γινει τιποτα,εκτος και αν ηθελες να το ριξουν,αλλα τοτε,και θα σκοτωναν αθωο,τον πιλοτο,και θα σκοτωναν αθρωπους,που η ποινη για το αδικημα που ειχαν εγκλειστει,δεν ηταν εις θανατον,αλλα και υπηρχε ο κινδυνος,να πεσει απ εξω,πανω σε κανα σπιτι η αυτοκινητο και να παρει κι αλλους μαζι.
    Αυτο ηθελες;

  156. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 10:30:14

    Ο Κουισλινγκ δεν ηταν Ολλανδος αλλα Νορβηγος.
    Ο εμφυλιος δεν θα γινοταν εαν το ΚΚΕ παρεδιδε τα όπλα στον παππου του σημερινου αρχηγου του ΠΑΣΟΚ Παπανδρεου όπως εκαναν όλες οι αντισταστικες οργανωσεις της υπολοιπης Ευρωπης μόλις εφτγαν οι γερμναοι ή εαν εστω συμμετειχε στις πρωτες εκλογες όπως παλι εγινε στην υπολοιπη Ευρωπη.
    Την 30ετια του "κρατους της δεξιας" η οικονομικη αναπτυξη της Ελλαδος ηταν η δευτερη στον κοσμο μετα την Ιαπωνια και οδηγησε στην εισοδο μιας βαλκανικης χωρας στην ΕΟΚ που τοτε ηταν λεσχη ιστορικα ανεπτυγμενων και απρωην αυτοκρατορικων χωρων.
    Απο εκει και περα ανελαβαν οι "προοδευτικες δυναμεις" με ενα τριετες διαλειμμα εως το 2004.
    Λοιπον σημερα όλοι εχουν παρελθον και ουδεις μπορει να το παιζει αναμαρτητος.

  157. tiramola avatar
    tiramola 24/04/2009 10:37:55

    To ΠΑΣΟΚ δεν το ψηφίζεις γιατί είσαι πολύ αριστερός , το καταλαβαίνω....
    Αλλά το ΣΥΡΙΖΑ που διαλύει τον κοινωνικό ιστό?
    Κόψε κάτι ρε φίλε...

    Σε κάθε περίπτωση εννοείται πως ο καθένας είναι ελεύθερος στην δημοκρατία μας να επιλέξει ή να μην επιλέξει κανέναν.

    Η αλήθεια όμως είναι ότι για πολοστή φορά η όποια άρνηση δεν συνοδεύεται από πρόταση και όραμα..
    Όλοι θέλουν κάτι να αλλάξει αλλά δεν εντοπίζουν που θέλουμε να πάμε και τι κοινωνία ονειρευόμαστε...

    Ο λόγος που κατά την άποψή μου ευθύνεται για την απουσία οράματος και τελικού στόχου έχει να κάνει με την παντελή έλλειψη αισθήματος κοινωνικής προσφοράς.
    Είναι απολύτως σίγουρο ότι αν δεν αλλάξει κάτι με τις υπάρχουσες συνθήκες θα οδηγηθούμε στην κοινωνική βαρβαρότητα , όλοι εναντίον όλων...

    Σε μία κοινωνία όπου ο καθείς κοιτάει την πάρτυ του , και είναι μία φυσιολογική εξέλιξη αφού όλοι προσπαθούν να επιβιώσουν σε ένα οικονομικό σύστημα ελεύθερης αγοράς όπου όλα έχουν την τιμή τους , υπάρχει δυσκολία εντοπισμού κοινού στόχου άρα και έλειψη κοινού οράματος και φυσικά κοινής προσπάθειας.
    Το ατομικό συμφέρον και η προσπάθεια επιβίωσης κάθε πολίτη διαλύει τον κοινωνικό ιστό και την κοινωνική συνοχή και όχι ο ΣΥΡΙΖΑ του 3% οι κουκουλοφόροι και οι μετανάστες θύματα μιάς παγκοσμιοποίησης όχι των λαών αλλά των συμφερόντων της υπερεθνικής ελιτ.

    Η κρίση που βιώνουμε δεν είναι μόνο οικονομική αλλά και πολιτική , οικολογική και βαθειά κοινωνική.

    Η άποψή μου και η πρόταση μου:
    Το διαδύκτιο είναι ένα μεγάλο όπλο στα χέρια των πολιτών.Μέσω αυτού πρέπει να απαιτηθεί ο κοινωνικός έλεγχος και η συναπόφαση.
    Οι όποιες αποφάσεις που αφορούν το μέλλον μας και των παιδιών μας είναι δική μας απόφαση και όχι της νομενκλατούρας της εξουσίας.
    Το μέλλον ανήκει στους πολιτικούς εκείνους που θα ανοίξουν διαδυκτιακούς δρόμους και θα δημιουργήσουν συνθήκες τέτοιες ώστε σταδιακά να περάσει η εξουσία στα χέρια των πολιτών.
    Αν συνεχίζουμε να ψάχνουμε για "τίμιους" σε ένα οικονομικό σύστημα όπου όλα πουλιούνται και αγοράζονται , ακόμα και αγαθών που έχουν να κάνουν με τις βιοτικές ανθρώπινες ανάγκες , θα είναι σαν να ψάχνουμε βελόνα στα άχυρα...

  158. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 10:42:59

    @175 ψυχραιμια
    Και όμως μπορει , εχει ακομη πολύ αρκετη πελατεια για να στηριχθει.
    175 σχολιασμοι και τι σου μενει απ`όλα αυτα;
    Καποιες ελαχιστες φωνες που εχουν κατι σημαντικο να πουν «ποδοπατημενες» από οργιλους λογους.

  159. matakis avatar
    matakis 24/04/2009 10:51:37

    @ψυχραιμία : Άδικα τα λες....
    Ποιός είναι σε θέση να καταλάβει όταν η πολιτική σε αυτή την χώρα είναι χουλιγκανικού επιπέδου...

  160. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 10:51:37

    @176 tiramola
    Οσο και να διαφωνω μαζι σου σε καποια σημεια, όταν αρθρωνεις λογο δικο σου «εχεις κατι να πεις» συνεχισε ετσι ,σε καλο δρομο εισαι…

  161. Προφήτης avatar
    Προφήτης 24/04/2009 10:53:13

    ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ

    απάτριδες
    εθνομηδενιστές
    αλλοδαπούς
    υπερ-πατριώτες
    πολυ-επώνυμους
    απογόνους
    συνδικαλιστές
    τραπεζίτες
    εργολάβους
    «οικολόγους»
    τραγουδιστές
    ηθοποιούς
    μοντέλα
    γυμνάστριες
    κοσμικούς
    ποδοσφαιριστές
    μπασκετμπωλίστες
    προπονητές
    ψυχολόγους
    τηλε-παρουσιάστριες
    τηλε-μαϊδανούς
    τηλε-δημοσιογράφους
    βλαχοσελέμπριτις
    λαϊφσταϊλάδες
    χαμόγελα


    ΨΗΦΙΖΩ ΟΜΩΣ.

    Δεν παραχωρώ στους θαμώνες της Αννίτας Πάνια το δικαίωμα να με κυβερνούν, με τις επιλογές τους.

  162. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ 24/04/2009 10:54:45

    ΜΕΡΟΣ ΄Γ. ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΤΣΤΗΜΑ. ΜΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑ.

    ...Στη σύγχρονη εποχή η δικλείδα εκείνη που εξασφαλίζει, αφενός την επιδιωκόμενη κυριαρχία στους κρατούντες και αφετέρου την ανεκτικότητα του κοινωνικού συνόλου απέναντι σε αυτά τα φαινόμενα και συμπεριφορές, είναι τα δημοκρατικά πολιτεύματα...
    ...Οι αποφάσεις λαμβάνονται και οι επιλογές προκρίνονται μέσα από αρκούντως δημοκρατικές διαδικασίες, αποκτώντας έτσι την απαραίτητη “κοινωνική συναίνεση”, νομιμοποίηση και αποδοχή.
    Αυτό το δημοκρατικο επίχρισμα, είναι εκείνο το χαρακτηριστικό του συστήματος που προκαλεί τη σκέψη οτι, αν η καθολική συμμετοχή στις εκλογές ήταν πραγματικά σε θέση να επηρεάσει την ισχύουσα κατάσταση, σε καθοριστικό βαθμό και με καθοριστικό τρόπο, θα τίθονταν εκτός νόμου και μια άλλη διαδικασία θα την αντικαθιστούσε...

  163. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 11:07:23

    @ 181 Προφήτη
    Επιτελους μια σωστη και ξεκαθαρη θεση.
    ΤΟΣΟ ΑΠΛΗ ΤΟΣΟ ΞΕΚΑΘΑΡΗ

  164. ... avatar
    ... 24/04/2009 11:08:20

    Προβοκάτωρ δεν θέλω αυτό προφανώς. Δεν γίνεται η αστυνομία να είναι ανίκανη, ανοργάνωτη κλπ κλπ, και ύστερα να έρχεται ο Μαρκογιαννάκης να μας λέει ότι δεν μπορούν να συλλάβουν τον Παλαιοκώστα επειδή υπάρχει η ΑΔΑΕ, η αρχή προστασίας των δεδομένων και τα δικαιώματα. Αυτές τις εξυπνάδες, για να μην το πω αλλιώς, τις είχε πει πριν μια βδομάδα ο Καρατζαφέρης και τον κράξανε όλοι. Η Παναγιωταρέα όμως, μόνο αέρα δεν του έκανε για να μην ιδρώνει.

    Γίνεται ακριβώς το ίδιο παιχνίδι με το άσυλο. Αφήνουν τους μπαχαλάκηδες να τα σπάνε( αν δεν είναι βαλτοί, ή έστω κατευθυνόμενοι), χωρίς να τους αγγίζουν και μετά λένε φταίει το άσυλο. Ενώ η ανικανότητα της αστυνομίας, όχι. Θυμάμαι στις πορείες του Δεκέμβρη που βλέπαμε να τους πετάνε πέτρες, και αυτοί να τις αποκρούουν με τις ασπίδες. Λες και παίζαν ένα καινούργιο άθλημα πόλης. Και μετά το πόπολο τα χάφτει και λέει φταίει το άσυλο.

  165. afelis avatar
    afelis 24/04/2009 11:09:19

    75, ψυχραιμια
    Ολλανδός ήτανε, μα δεν είναι εκεί το νόημα.
    Ποιά ανάπτυξη; Από το συνάλαγμα των ναυτικών στα λίμπερτυς;
    Από τα δάνεια μέσω ΔΕΗ;
    Από τον τουρισμό;
    Ή από τα 2 εκατομύρια μετανάστες σ Αμερική, Αυστραλία, Γερμανία, Καναδά, Βέλγιο ή δεν ξέρω κι εγώ που αλλού;
    Μια χώρα με πληθυσμό σχεδόν όσο κι η Κωνσταντινούπολη είμασταν.
    Με μια βιομηχανική μονάδα μόνο, μπορούσαμε να συντηρηθούμε.
    Σε ποιόν τα πουλάς αυτά; Ανάπτυξη λες την αλόγιστη ανοικοδόμιση του ΄70 λόγω επαναπατρισμού και αγοράς διαμερισμάτων από μετανάστες και πολιτικούς πρόσφυγες;
    Από επαρχιώτες λόγω εγκατάλειψης της υπαίθρου;
    ΚΙ αν υπήρξε εισροή χρημάτων, σε ποιούς πήγε;

  166. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 11:14:01

    Και γεωργικη αναπτυξη υπηρξε και βιομηχανικη και οδικο δικτυο και εξηλεκτρισμος της χωρας απο το 1950 εως το 1980.Δεν ειναι μονο οι στατιστικες αλλα και η ορατη αλλαγη της κοινωνιας.

  167. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 11:16:47

    @ Μακρης
    Ο διχαστικος λογος και η παρελθοντολογια ηταν παντα το καταφυγιο αυτων που δεν εχουν λυσεις για το σημερα.
    Σημερα ειμαστε σε ενα συγκεκριμενο πλαισιο του ενιαιου νομισματος που εχει καποιους κανονες.Η ζητας να φυγουμε και πληρωνεις το κοστος γιαυτο ή παραμενεις και αγωνιζεσαι μεσα στο πλαισιο αυτο.
    Εγω καταλαβαινω αυτους που δεν τους αρεσει το πλαισιο αυτο αφου ειναι δεξιων και μαλιστα γερμανικων δεξιων προδιαγραφων.Ας πουν τοτε να φυγουμε επαναφεροντας τη δραχμη να ησυχασουμε.Μονο το ΚΚΕ εχει παρομοια θεση.

  168. 321 avatar
    321 24/04/2009 11:22:51

    @υψυχραιμία
    Μπορεί το γενικότερο να είναι έτσι όπως το θέτεις(ευρώ κλπ), αλλά το πώς διαμορφώνονται οι τάσεις της κοινωνίας σχετίζεται και με την ιστορία.

  169. 321 avatar
    321 24/04/2009 11:27:02

    @ψυχραιμία
    Επιπλέον, οι επιδόσεις μιας οικονομίας δεν εξετάζονται μόνο στη βάση κάποιων δεικτών. Άλλωστε, όλοι ξέρουμε πώς μπορούν να ευημερούν οι αριθμοί και οι άνθρωποι να υποφέρουν.
    Τέλος, σε ό,τι αφορά κάποια βήματα προόδου, αυτά πάντα συνέβαιναν. Το ζήτημα ήταν και είναι η γενικότερη κατάσταση. Γιατί από την πραγματικότητα θα πάμε στη φαινομενολογία των πραγμάτων. Και αυτή είναι μια ψευδής συνθήκη.

  170. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 11:27:38

    Οπωσδηποτε οι ιστορικες καταβολες παιζουν ρολο αλλα η ευθυνη των κομματων ειναι να εξηγουν και να διαπαιδαγωγουν.
    Οταν ψηφιζοταν η Συνθηκη του Μααστριχτ που ηταν;
    Ασχολουνταν με τις υποκλοπες Μαυρικη,την πωληση της ΑΓΕΤ και αν τα λεωφορεια πρεπει να ειναι κρατικα.

  171. Παλαιός Οννεδίτης avatar
    Παλαιός Οννεδίτης 24/04/2009 11:28:58

    υπεύθυνος πολίτης είναι ο ενεργός πολίτης. Η άρνηση ψήφου οδηγεί σε αδιέξοδα που σε τελική ανάλυση διευκολύνουν αυτόκλητους σωτήρες. Η ισοπέδωση όλων των κομμάτων και όλων των πολιτικών ανοίγει κερκόπορτες στην δημοκρατία μας. Πέρα από τα προβλήματα και την κρίση δεν πρέπει να ισοπεδώνουμε τους πάντες και τα πάντα. Υπάρχουν υπεύθυνοι και άξιοι πολιτικοί σε όλα τα κόμματα. Εναπόκειται σε εμάς να τολμήσουμε να διαλέξουμε εκείνους που έχει ανάγκη ο τόπος και όχι με την προσδικία προσωπικών ρουσφετιών ή άλλων διευκολύνσεων.

  172. 321 avatar
    321 24/04/2009 11:36:23

    Τα οποία θέματα, σε μια χώρα που έχει διαμορφώσει συνθήκες εξαρτημένων αντανακλαστικών στους πολίτες της, μπορούν να αλλάξουν από την μια μέρα στην άλλη; Όχι.

    Αλλά πέρα όλων των άλλων, υπάρχει ένα απόθεμα βεβαρημένων και ανεπίλυτων λογαριασμών.

    Και αυτά προκύπτουν όταν οι οι πολιτικές δυνάμεις ημι-αυτονομούνται και λειτουργούν όπως ο Βοναπάρτης. Η έλλειψη ελέγχου και ανατροφοδότησης από την κοινωνία και τους πολίτες θα εντείνουν τα συμπτώματα διαφθοράς, παρακμής, αποσύνθεσης και εμπλοκής του πολιτικού συστήματος.

    Στη συνέχεια πολώνεται και η κοινωνία με αποτέλεσμα αναρτήσεις όπως οι σημερινή. . .

  173. tiramola avatar
    tiramola 24/04/2009 11:39:00

    Στην οδό Πατησίων αριθμός 70 και απέναντι απο το κτήριο της επιτροπής ανταγωνισμού πάνω από 2 μήνες κάνει απεργία πείνας ένας άνθρωπος.
    Έπρεπε να είχε ξεσηκωθεί το σύμπαν!
    Είτε για να αποκαταστήσουμε μία αδικία , είτε για να γλυτώσουμε έναν άνθρωπο από τυχόν περιπλοκές της υγείας του που μπορεί να τον οδηγήσουν και στο θάνατο.
    Ποιά είναι η αντίδραση των πολιτών?
    Δύο συγκεντρώσεις συμπαράστασης των 200 ατόμων....

    Όταν δεν αντιλαμβάνεστε την σοβαρότητα της περίπτωσης , όταν δεν συμμετέχετε διαμαρτυρόμενοι και απαιτώντας την όποια λύση στο πρόβλημα δεν πρόκειται ούτε όραμα αλλά και ούτε στόχο να εντοπίσετε.

    Είναι ποτέ δυνατόν να αφήσουμε έναν άνθρωπο να πεθάνει?
    Που είναι η ανθρωπιά μας?
    Αν , λέω αν , ο άνθρωπος έχει δίκιο και είναι θύμα του μη υγιούς ανταγωνισμού δεν θα έπρεπε , γιατί είναι κάτι που αφορά όλους μας , να απαιτήσουμε χιλιάδες πολιτές την αποκατάσταση της αδικίας και να δώσουμε ένα μήνυμα ότι δεν πρόκειται να ανεχθούμε στο μέλλον παρόμοιες αδικίες?
    Πόσοι από σας μαζεύτηκαν στο κάλεσμα συμπαράστασης από το διαδύκτιο?
    .......
    Γιατί συζητάμε αγαπητοί συνομιλητές?

  174. #*!)*(^&#@ avatar
    #*!)*(^&#@ 24/04/2009 11:46:29

    σωστός ο συνομιλητής tiramola.

    Ξεχνάς όμως κάτι: η διαμαρτυρία του Τενέζου έχει φτάσει στον ΠτΔ Κ. Παπούλια. Και από εκεί σιγή ιχθύος. Τα ΜΜΕ έχουν επιβάλλει συσκότιση. Το ΛΑΟΣ "βρήκε αφορμή ως άλλο αγγελικό κορμί", παράδοση οργανωμένης συμπαράστασης είχε η Αριστερά, η οποία δεν ενδιαφέρεται, οπότε?

  175. LOULIS avatar
    LOULIS 24/04/2009 11:51:20

    σωστός ο στρειντζ αττρακτορ. τιποτα αλλο.

  176. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 11:59:32

    ψυχραιμία, είναι θλιβερός ο εγκλεισμός σου σε 2 συστήματα.

    η ακρατο καπιταλισμό λοιπόν μπορούμε να έχουμε ή απόλυτο απολυταρχισμό σοβιετικού τύπου, εκτός ΕΕ.

    Σου διαφεύγει, και η αλήθεια είναι οτι σε αυτό το σημείο φταί ει πράγματι και ο ΣΥΡΙΖΑ ΟΤΙ ΥΠΆΡΧΕΙ ΈΝΑ ΜΟΝΤΈΛΟ διακυβερνησης που διαχεει την εξουσια στον λαό, οχι την κωμωδια και σξυβριση δημοκρατιας που εχουμε σημερα.

    ονομαζεται ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, εφαρμόζετσι σε χώρες όπως η ελβετία επιτυχέστατα, και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη των λάτρεων της αρχαίας ελλάδος πάνω σε αυτό.

    ο σύριζα λοιπόν ενώ το έχει στο εσωτερικό του σαν σκέψη και σαν στόχο, ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΗΜΑΙΑ, ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ.

    μέγα λάθος. τεράστια καθυστέρηση

    ανωτέρω κι σωστά καποιοι μίλησαν για τη χρήση του ντερνετ στην πολιτική διαδικασία. η χώρα ποτε΄δεν είχε τόσους μορφωμένους, καλλιεργημένους και ικανούς ανθρώπους (προφανώς οι 9 στους 10 από αυτούς βρίσκονται εκτός κομμάτων).

    τα εργαλέια και οι άνθρωποι να κινήσουν μια πολιτιστική, δημοκρατική, μεταπολιτευτική επανάσταση υπάρχουν

    μένει να αξιοποιηθούν και να γίνει η άμεση δημοκρατία λάβαρο και στόχος.

  177. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 12:03:52

    #*!)*(^&#@

    ο σύριζα έχει επισκεφτεί και συμπαρίσταται στον τενέζο, και μεσα στη βουλή(επερωτ'ησεις λαφαζανη κα) το ίδιο και κομμάτι του πασοκ (τζουμάκας, μπόλαρης).

    ο ίδιος ο τενέζος έχει θέση ως αιτημα την " αποκατάσταση γν'ησιου δημοκρατικού πολιτεύματος" . καθόλου ΛΑΟΣ δηλδή

  178. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 12:05:32

    #*!)*(^&#@ : ψάξε στον άι ρεπόρτερ μερικα σχόλια σε ΒΑΘΟΣ για να αντιληφθείς ίσως μερικά πράγματα

    (το διαδίκτυο πυροβολεί με λέξεις)

  179. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 12:16:10

    @192 tiramola
    To 1999 μου συνεβει κατι παρομοιο ,κοποι ετων δουλειας από το πρωι με ένα διαλλειμα από 6-8 και συνεχεια μεχρι τις 12-1 το βραδυ ,7 ημερες την εβδομαδα ,αρα μπορω να ισχυρισθω ότι κατανοω καλυτερα από ολους σας την περιπτωση Τενεζου και τα κινητρα του.
    Ευχαριστως θα ηθελα να του μιλησω και να του συμπαρασταθω ,αλλα στην κατασταση που βρισκεται δεν προκειται να με ακουση.
    Ξερω τι λακος των λεοντων τον περιμενει από εδώ και περα και τι «φιδια» διαβιουν εκει μεσα,προφανως ξερει και αυτος, γι αυτό προσπαθει να κτισει γυρω του ένα «τειχος προστασιας» όμως λαθος υπερασπιστικη γραμμη διαλεξε .
    Εάν εψαχνε συμπαραστατες μεσα στην κοινωνια , επρεπε να περιορισθει στην ξεκαθαρη δυτυπωση του προβληματος του και των αιτηματων του και όχι να τους φορεσει τον «μανδυα» των αιτηματων μιας ΜΚΟ με «θολα και γενικολογα» αιτηματα.
    Ετσι εγινε ερμαιο και λαβαρο καποιων με μη διαφανεις σκοπους και ο κοσμος αδυνατει να καταλαβει τι ζητα. Και ο περισσοτερος κοσμος εχει προβληματα ζωτικα διαβιωσεως και καθημερινα παλευει να τα κρατησει μεσα στα «τειχη» της αξιοπρεπειας του.
    Μην βιαζεσαι να κατηγορησεις και να επικρινεις τοσο ευκολα τους αλλους

  180. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 12:22:34

    ας μη βιαζόμαστε να βγάλουμε τελικά συμπεράσματα

    το ότι ενδέχεται να έχουν εμπλακεί και θολές ΜΚΟ όπως εσύ είπες δεν αναιρεί την ουσία που είναι η υπερσυγκέντρωση όλων των οικονομικών δραστηριοτήτων της χώρας σε δέκα χέρια

  181. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 24/04/2009 12:23:43

    tiramola βγαλε την κασετα επιτελους. Θα αρχισει να μασαει σε λιγο.

  182. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 12:27:40

    @Μακρης Κωνσ

    η στοπκαρτελ είναι δικη του. είναι προφανές οτι θέλει να τραβήξει το εδιαφέρον μεριδας η όλων των πολιτών για να μπορέσει να την λειτουργήσει ως οργανισμό κοινωνικού ελέγχου.

    το αν η τακτική του είναι σωστή η όχι, μιας και είναι ο ίδιος θύμα των καρτέλ, οποίος ίδρυσε την ΜΚΟ, είναι άλλο...τώρα εάν θεωρείς οτι η κίνηση του να απεργήσει είναι αναξιοπεπής, εν αντιθέσει με τους υπόλοιπους, διαφωνώ απολύτως...διότι θέλω να πιστε΄ψω και πιστεύω οτι οι προθέσεις του είναι πράγματι να βοηθήσει. του έχω μιλήσει επανηλλειμένως και τον πιστεύω. οακτιβισμός δεν είναι ντροπή αλλά μέσο αφύπνισης.

  183. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 12:33:27

    @ αντικαθεστωτικος
    Δεν εγκλειομαι πουθενα.Εκεινο που σου λεω ειναι oτι εχεις υπογραψει συγκεκριμενους ορους για να εχεις το ισχυροτερο νομισμα του κοσμου και πρεπει να τους τηρησεις αλλιως φευγεις και φυσικα υπαρχουν ενδιαμεσα συστηματα αλλα με δραχμη.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν τολμα να προτεινει την επανοδο της δραχμης και γκρινιαζει για τους ορους του Συμφωνου Σταθεροτητας όπως και ως ενα σημειο το ΠΑΣΟΚ οι οποιοι ομως δεν καθορισθηκαν απο τραπεζιτες γενικως και αοριστως αλλα ήσαν οι οροι της Γερμανιας για να εγκαταλειψει το μαρκο υπερ του ευρω.

  184. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 24/04/2009 12:33:53

    @ Κασσάνδρα
    Κάποιος μεγάλος του έθνους μας είπε" ΕΘΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ". Δυστυχώς τα περισσότερα σχόλια δείχνουν ότι η ενημέρωσή μας είναι από κοτσομπολιά κι όχι από μελέτη. Κι αυτό δεν αφορά μόνο τα τωρινά γεγονότα, που εν πάση περιπτώση κυριαρχούν τα πάθη, αλλά να μην μελετούμε και τα ιστορικά γεγονότα;
    Όσο για την κριτική καφενείου που κάνει ο καθένας στα διάφορα κόμματα, αν κάποιος αισθάνεται πιο άξιος απ' αυτούς ας πολιτευθεί ο ίδιος. Το πιο εύκολο πράγμα είναι να τραβάνε οι άλλοι κουπί και συ να κάνεις κριτική.
    Όσο για το δεν ψηφίζω κανένα, οι αρχαίοι πρόγονοί μας όποιον δεν ασχολούνταν με τα κοινά τον έλεγαν ΙΔΙΩΤΗ. Ξέρετε τι σημαίνει στα αγγλικά η λέξη. ΗΛΙΘΙΟΣ. Από μας την πήραν.
    Διαλέξτε τον καλύτερο με περίσκεψη, κρίνοντας γεγονότα και πράξεις, όχι κούφια λόγια και φήμες, και αν νομίζετε ότι κανείς δεν είναι άξιος κατεβήτε υποψήφιοι ΕΣΕΙΣ.

  185. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 12:37:45

    @196 αντικαθεστωτικος
    Για να παρει ο κοσμος σοβαρα υπ`οψιν του καποιον, πρεπει ο ιδιος να παρει σοβαρα υπ`οψιν του τον εαυτον του. Αυτό συμβαινει με τον ΣΥΡΙΖΑ.
    Όταν ακουω από στελεχος του να λεει σοβαροτατα κιολας ότι , εμεις για να γινουμε κομμα διεκδικησεως εξουσιας ,μονον όταν πιασουμε το 20 τοις % μπορουμε ,αλλιως απλως ειμαστε «ρευμα» αρκει για να καταλαβεις ποσο σοβαρα παιρνουν οι ιδιοι τον ρολο τους.
    Είναι σαν να λες στον κοσμο, τωρα ειμαστε παρειτσα κανουμε την πλακα μας ,κανουμε και τα μπαχαλακια μας, όταν μας ψηφισετε με 20% και πανω θα σοβαρευθουμε και θα στρωθουμε στην δουλεια. Ετσι απλοικα το εκλαμβανει ο κοσμακης που δεν καταλαβαινη και πολλα πολλα από υψηλα νοηματα αλλα ζητα απλες και κατανοητες απαντησεις για τα καθημερινα του προβληματα.
    Μονοι τους «κοντυνανε» ,αντι να εχουν επεξεργαστει κρουστες και σοβαρες προτασεις και να είναι ετοιμοι την ωρα που στραφηκε ο κοσμος προς αυτους.
    Ο ΜΙΚΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΠΡΩΤΑ ΑΥΤΟΣ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΟΣ ,αυτή η συμβουλη, είναι η ειλικρινης μου συνεισφορα προς τους εκλεκτους φιλους του ΣΥΡΙΖΑ, αλλιως θα καταντουν να εκλιπαρουν τον ΓΚΑΠ να συμφωνησουν σε σημεια, οποια εξαθλιωσης, μετα από 18-19% υποστηριξη από τον κοσμο!!!

  186. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 12:38:44

    Αντι λοιπον να τα βαζετε με θεους και δαιμονες ή την κυβερνηση λες και θελει ο Καραμανλής ή οποιοσδηπoτε άλλος να εχει τον κορσε του Αλμουνια απο πανω πηγαινετε συριζοπασοκοι να βγαλετε κοινη ανακοινωση με τα γερμανικα αριστερα κομματα κατα του Συμφωνου Σταθεροτητας και να ειμαστε όλοι χαρουμενοι.
    Γιατι δεν πατε;Μηπως γιατι θα ακουσετε οτι ο Γερμανος εργαζομενος θελει ισχυρο νομισμα και δεν περνανε αυτα;

  187. Factorx avatar
    Factorx 24/04/2009 12:40:51

    @tiramola για Τενέζο: Πολύ δημοκοπική η προσπάθειά σου να αλλάξεις τη συζήτηση με το θέμα του Τενέζου. Αν θυμάσαι καλά είμαστε απο τους πρώτους που γράψαμε και ξαναγράψαμε και πήγαν μάλιστα και δικοί μας εκεί. Και φυσικά, συνεχίζουμε να συμπαραστεκόμεθα, αλλά προφανώς εσυ θέλεις να το πάρουμε εργολαβία το θέμα όπως μερικοί άλλοι

  188. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 24/04/2009 12:42:14

    #203 πυροπαθη. ετσι οπως καταντησανε τα κοινα σημερα ακομα και οι αρχαιοι θα αλλαζαν γνωμη. Πως λεγεται το λαμογιο στα αρχαια;

  189. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 12:43:08

    Oσον αφορα την αμεση δημοκρατια θελει πολυ ωριμο λαο και παντα υπαρχει ο κινδυνος δημαγωγιας.Και αν νομιζεις οτι τα δημοψηφισματα θα συμφερουν τις θεσεις του ΣΥΡΙΖΑ εισαι πολυ γελασμενος.Την υποθεση με τις ταυτοτητες τη θυμασαι;Εκει δεν εχει αμεση δημοκρατια και δημοψηφισμα;Ξερεις τι αποτελεσμα θα βγει στο δημοψηφισμα για μεταναστες,ρατσισμους και αλλα αγαπημενα συριζικα θεματα;

  190. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 12:45:10

    αν το διαδίκτυο δεν κατορθώσει να τρέξει αίσια την υπόθεση Τενέζου θα έχει υποστεί την πρώτη μεγάλη του ήττα ως μέσο κοινωνικής παρέμβασης και αυτό είναι το ΚΥΡΙΩΣ διακύβευμα της υπόθεσης, όχι μόνο η απεργία πείνας αυτή καθ' αυτή, μέσω του Τενέζου επιχειρείται να ξεδοντιαστεί το διαδίκτυο δια της σιωπής και όχι δια του νόμου ...

  191. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 24/04/2009 12:45:36

    Πως καταφέρατε και σε 200+ σχόλια δεν έγινε μπρα ντε φερ Πασόκ-Νδ δεν το έχω καταλάβει ακόμα .

    Είναι ένα καλό σημάδι όμως

  192. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 12:48:41

    @199 αλλενάκι
    συμφωνω απολυτως μαζι σου η ουσια πραγματι ειναι αυτη και θα προσθεσω οτι αυτο ειναι απο τα μεγαλυτερα εμποδια αναπτυξεως της χωρας. Η διαφορα; οτι αυτα που πρεσβευεις να τα πρεσβευεις παντα και οχι να τα ενθυμεισαι οταν σου ερχονται αναποδα. Ετσι δεν στηνονται κοινωνικοι αγωνες.

  193. #*!)*(^&#@ avatar
    #*!)*(^&#@ 24/04/2009 12:58:51

    @199 + 211
    ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΤΟΝΟ ΣΤΑ ΜΠΟΓΚΣ ΤΟΝ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΑ ΜΜΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΛΕΙΣΑΜΕ 12 ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΩΡΕΣ ΕΠΙΣΚΟΠΩΝΤΑΣ ΜΙΑ ΓΕΛΟΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ δεν θα αλλάξει το παραμικρό. Τα τυχαία και τα απρόβλεπτα γεγονότα πόσες φορές ΑΝΕΤΡΕΨΑΝ το ρου της ιστορίας; ΠΟΛΛΕΣ

  194. #*!)*(^&#@ avatar
    #*!)*(^&#@ 24/04/2009 13:00:58

    Ο ΔΕΚΕΜΒΡΗΣΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΕ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΜΙΑ ΕΚΤΕΛΕΣΗ?

  195. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 13:01:47

    @111 Μακρής Κωνστ.: έστω κι' έτσι αναδεικνύει ένα πρόβλημα με έναν τρόπο απελπισμένο για τον ίδιο πρώτα απόλα, το θέμα του πρέπει να το παρακολουθούμε στενά.

  196. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 13:06:40

    ασε ρε ψυχραιμια. νομίζεις οτι είσαι "ελίτ?' οτι 'εχεις ωριμότητα όπως οι λωποδύτες που αυτοαποκαλολυνται πολιτικοί;

    ναι, πιθανόν να είχε αρνητικά για κα΄ποιους -και για τα πιστεύω μου- αποτελέσματα η άμεση δημοκρατία. αλλά παίζει με μεγάλη πιθανότητα να εξαλέιφονταν οι νταβαττζήδες, θα υπήρχε πολύ μεγαλύτερος εξορθολογισμός, και μασώνοι σαν τον σανιδά, τον ρουσοπουλο και τον βενιζέλο που καταδυναστεύουν τη χώρα θα βρίσκονταν στον αγύριστο, όπως και καποιοι κεντρώοι χουντικοι που επιβάλλουν τα ΜΜΕ.

    και σίγουρα θα υπήρχε τεράστια διαφορά σε θέματα αξιοκρατάις δικαιοσυνης και οικονομικής κατάστασης.

    το επιχε'ιρη,μα οτι ο λαός εαν αποφάσιζε τα πράγματα θα ήταν χειροτερα είναι για μενα αστεία.

  197. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 13:06:48

    @211.
    Τι να σε συγκλονισει σε μια εκτελεση;Ξερεις ποσοι φονοι γινονται καθε χρονο στην Ελλαδα;
    Απο τη στιγμη που συνεληφθη ο δολοφονος και περιμενει τη δικη του στη φυλακη τι αλλο να γινει;

  198. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 13:13:43

    @215.
    Δεν ειμαι ελιτ αλλα ειμαι επιφυλακτικος.Η Ελβετια υποψιν ειναι πολυ συντηρητικη χωρα και χωρις προβληματα.Τι θα γινει αν ο λαος παρει μια αποφαση -πχ. 12 μιλια στο Αιγαιο -που οδηγει σε πολεμο;
    H εφαρμογη του συστηματος αυτου στην αρχαιοτητα οδηγησε στην καταδικη του Σωκρατη,των ναυαρχων της ναυμαχιας των Αργινουσων επειδη δε μαζεψαν τα πτωματα σε τρικυμια,στον εξοστρακισμο του Αριστειδη και του Θεμιστοκλη,στην ανοδο του Κλεωνα και του Αλκιβιαδη την ηττα στον πελοποννησιακο πολεμο και πολλα αλλα.
    Εχει βαλει μυαλο ο κοσμος τωρα ;Εν πασει περιπτωσει δεν ειναι προβλημα μου -απλως σου επισημαινω οτι δεν ειναι πανακεια.

  199. #*!)*(^&#@ avatar
    #*!)*(^&#@ 24/04/2009 13:17:06

    @216
    Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΥΧΑΙΟ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ.

    ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ, ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ ΩΣ "ψυχραιμία" ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΊΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΙΜΑΤΟΣ, ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΞΙΣΩΝΕΤΕ ΚΑΘΕ ΑΞΙΟΠΟΙΝΗ ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΑΣΧΕΤΩΣ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΠΤΩΣΕΩΝ

  200. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 13:17:43

    @214 αλλενάκι
    Η απελπισμενη του ματια που ειδα σε Βιντεο, επετρεψε μου να ισχυρισθω ότι διαπερνα την ψυχη μου πιο βαθεια από εσας ,ολους σας, γιατι εχω ζησει ιδια και χειροτερα ισως από αυτόν. Αλλα η ζωη είναι συνεχης αγωνας ,κάθε ανθρωπος επωμιζεται αυτό το «χρεος» με το που γεννιεται. Ολοι μας εχουμε επωμισθει καποιον σταυρο του μαρτυριου να σηκωσουμε στις πλατες μας ,μακαρι να ειμαστε ικανοι να τον μοιραζομαστε γιατι όπως πολύ σωστα υπεδειξε και ο 203 Πυροπαθης, ο «ιδιωτευον» στα αγγλικα σημαινει και είναι ηλιθιος .

  201. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 13:17:46

    217

    ειναι πρφανές οτι δεν θα μαζευτούν 10 εκατομ στο συνταγμα να αποφασίσουμε για ολα, ψυχραιμ'ια, υπάρχουν δομές και επιτροπές που θα προτε΄νουν λύσεις και θα θέτουν εναλλακτικές προς ΄ψηφιση, θα ζυγιζουν τα υππερ και τα κατα. θα υπάρχει εξισορόπηση. αλλα η φωνή του αλού θα είναι βροντερή, και θα ελέγχει επόλυτα τους πολιτικούς. διαβασε για τη συγχρονη εκδοχη της αμεσης εδω

    http://direct-democracy.geschichte-schweiz.ch/

  202. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 13:18:59

    ούτε απάντηση δεν αξίζει να χαραμίσεις ...

  203. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 13:20:32

    @216 ψυχραιμια
    τι εννοεις γιατι δεν καταλαβαινω τα λογια σου ,εκτος εαν εγραψες λαθος παραμποπη.

  204. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 24/04/2009 13:21:29

    @219 χαλαρωσε λιγο ρε υπουργε. Πολύ βαρυ σε βλεπω. Λιγο χιουμορ ρε παιδι μου.

  205. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 13:22:49

    το @220 όχι για Μακρής Κωνστ.

  206. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 13:26:42

    @223 Αρχίδαμος
    Σωστος, μας επαναφερεις σε ταξη

  207. leon avatar
    leon 24/04/2009 13:28:55

    217 post για 5 αραδες που δεν λενε και τιποτα.
    Καταλαβαινει κανεις πως η αντιπαραθεση ειναι στο αιμα του Νεο Ελληνα. Με το παραμικρο γραφει και γραφει ατελειωτες σειρες απο σχολια. Μονο που δεν εχει καταλαβει την παγιδα. Για τον Strange και τον καθε Strange ειναι πολυ ευκολο να γραψει 5 πραγματα για τα οποια ΔΕΝ θα ψηφισει. Η αρνητικη κριτικη ειναι πανευκολη. Τα ψαρια που τσιμπανε δινουν μια πρωτης ταξεως στατιστικη ερευνα για μια ομαδα ανθρωπων που βρισκονατι σε ενα (γενικως παραδεκτο στο Ελληνικο διαδυκτιο) αξιοτιμο και με επιπεδο blog.

    Οποιος εχει κοτσια ας γραψει ενα, οχι παραπανω, μονο ΕΝΑ λογο που θα ψηφισει καποιον η καποιο κομμα. Και τοτε να αναλαβει και την ευθυνη της κυβερνησης που θα βγαλει αυτη η ψηφος του.
    Αλλα που καιροι για ευθυνες....

  208. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 13:30:23

    Λαθος εγραψα.Εννοουσα το 213.
    @ 218.Το τυχαιο εχει δυναμη οταν εχουν προετοιμασθει τα πνευματα γιαυτο.Επι πολλα χρονια γινεται συστηματικη προπαγανδα οτι η Ελλαδα ειναι αστυνομοκρατουμενο κρατος και οτι πρεπει να γινει καποια επανασταση χωρις να καθοριζεται τι ακριβως θα περιλαμβανει.Υπηρξαν προδρομες δρασεις με εμπρησμους βιβλιοπωλειων,καταστηματων και ολοκληρη νοοτροπια σπασιματος.Αρα η δολοφονια βρηκε ετοιμο το εδαφος.
    Δεν ενδιεφερε καν τους σπασιματιες αν ο αστυνομικος πυροβολησε μονος του η μετα απο διαταγες.Αλλωστε εψαχναν μια παρομοια αφορμη δυο χρονια στα πανεκπαιδευτικα συλλαλητηρια για το νομο πλαισιο.Δεν βγηκε τοτε και βγηκε σε ανυποπτη στιγμη.

  209. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 24/04/2009 13:32:14

    Μακρης Κωνστ

    συμφωνώ εν μέρει για τον σύριζα, το λέω και ο ίδιος όπως βλέπεις.

    οι απόψεις όμως περι του οτι η αντιπλίτευση του είναι ακράια, νομίζω οτι είναι εκ του πονηρού, διοτι κατ εμε δεν ειναι ουτε καν αρκούντως ριζοσπαστική

    από χθές εχουμε ΠΛΗΡΗ ΕΚΤΡΟΠΗ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΑΝΙΔΑ κύριοι, το εχετε αντιληφθεί;

    μια χουφτα μαλη παραθρησκευτικων οργανωσεων και απο τα δυο κομματα εχουν καταστησει το πολιτευμα κουρελι, τον λαό ΖΩΑ. η ρηση καρατζαφερη "ειμαστε το κρεοπωλειο που σας προμηθειε με κρεας" απευθυνομενο στον καραμανλη προδίδει αυτό ακριβως. ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΖΩΑ, με μασωνική σφραγίδα ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ.

    δεν χωρούνπλέον ψυχραιμίες, αγαπητε μακρή, αλλά δυναμκοί κοινωνικοί αγώνες για πλήρη ανατροπή της ολιγαρχικη ψευδοδημοκρατίας που μας έχουν φεσώσει οι στοές και οι σαπιοκοιλιάδες.

    ο ανεξάρτητος ιστορικός του μέλλοντος θα γράψει οτι στην ελλάδα των τελευταίων 50 χρόνων θέριεψε ένα άθλιο αντιδημοκρατικό καθεστώς που με πρόφαση την δημοκρατία διέλυσε κάθε αξία και ξεπούλησε την περιουσια του λαού.

    Και Πρέπει να δράσουμε

  210. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 13:36:00

    @ leon
    Θα απαντησω.Στις ευρωεκλογες μπορει να ψηφισω ενα μικρο κομμα και το εγραψα : Οι Δημοκρατικοι.
    Στις βουλευτικες ψηφιζω παντα κομμα εξουσιας και με εξαιρεση το 1996 που ψηφισα ΠΑΣΟΚ ψηφιζω ΝΔ.
    Παλι το ιδιο θα κανω γιατι δεν εμπιστευομαι τον ΓΑΠ.
    Ο Καραμανλής εχει πολλες ατελειες αλλα φοβαμαι τον αλλο περισσοτερο.Θα ψηφιζα ΠΑΣΟΚ αν ειχε τον Βενιζελο αλλα οχι τωρα.

  211. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 13:45:54

    @ 228 αντικαθεστωτικος
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ

  212. leon avatar
    leon 24/04/2009 13:46:31

    @Ψυχραιμια
    Οι αποψεις σου σεβαστες. Ομως για ποιο λογο αλλο κομμα στις βουλευτικες και αλλο στις Ευρωεκλογες?
    Τι θα κερδισει η χωρα σου απο αυτη τη διαφοροποιηση?

  213. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/04/2009 13:46:59

    πριν μήνες, κατέληξα ότι τελικά συμφωνώ με τον Προφήτη.

    Μαζί σου Προφήτη, αν και νομίζω ότι πράξη συμβολική ηρωισμού κάνουμε, σε καράβι που δεν πάει.

    "Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει" λέει το τραγούδι... Τραγούδι είναι.

  214. leon avatar
    leon 24/04/2009 13:48:13

    @Μακρης

    Εισαι Ελλαδα? Γιατι εχω την εντυπωση πως ζεις εξωτερικο?

  215. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 24/04/2009 13:51:32

    @ 233 leon
    απο οτι ξερω ναι ζω Ελλαδα, η λες να ζω στην "κοσμαρα" μου;

  216. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 13:58:47

    @ leon
    Οι ευρωεκλογες δεν αποφασιζουν κυβερνηση και ειναι ευκαιρια για να γινουν γνωστα νεα κομματα ωστε να προκυψει κατι καλο.Στις βουλευτικες αποκλειεται.
    Χρειαζομαστε νεα μετριοπαθη κομματα επειγοντως και η λυση στο δικομματισμο δεν ειναι κατα τη γνωμη μου ουτε δεξια ουτε αριστερα αλλα στο κεντρο.
    Η αρχη μονο απο τις ευρωεκλογες μπορει να γινει και τη χαλαρη ψηφο.

  217. tiramola avatar
    tiramola 24/04/2009 14:31:45

    @φάκτορ
    Είναι γεγονός ότι από την μικρή μου εμπειρία στην ιστοσελίδα , φτάνει ένα άσχετο ποστ προκειμένου η συζήτηση να ξεφύγει απο το θέμα...
    Δεν έλαβα υπόψιν μου αυτήν την παράμετρο προτού γράψω για τον Τενέζο.

    Αλλά ρε φίλε είναι ένα παράδειγμα δίπλα μας για προβληματισμό έστω....

  218. leon avatar
    leon 24/04/2009 14:34:16

    @Μακρης
    Καμια σχεση. Νομιζα οτι εισαι απο τους σχολιαστες απο Γερμανια...

  219. leon avatar
    leon 24/04/2009 14:38:34

    @ Ψυχραιμια

    Μα στην Ελλαδα κανεις δεν ασχολειται με τους Ευρωβουλευτες ουτε και τα κομματα που αντιπροσωπευουν. Ο μοναδικος ισως που πηρε ποντους στις εθνικες απο τις Ευρωεκλογες ειναι ο Καρατζαφερης. Και απο οτι θυμαμαι αυτος δεν ειναι στο κεντρο.
    Με ποιο τροπο ενα μετριοπαθες κομμα που κερδιζει Ευρωεδρανα θα ανεβει και στο εσωτερικο απο την στιγμη που κανεις δεν ασχολειται με την Ευρωπη?

  220. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/04/2009 14:43:17

    Θα γινει γνωστο.Ο Καρατζφερης ετσι εγινε γνωστος και ως ενα σημειο την ιδια μεθοδο ακολουθησε και ο Τσοβολας ασχετα αν τα παρατησε καποια στιγμη.
    Δεν παρακολουθουμε το ευρωκοινοβούλιο αλλα αναφορες υπαρχουν και ολοι απο εκει ξεκινουν.Και οι Οικολογοι απο εκει περιμενουν.

  221. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/04/2009 17:03:33

    @239 Πότε ασχολήθηκε ο Τσοβόλας με την Ευρωβουλή; Λάθος κάνεις. Το ΔΗΚΚΙ είχε 2 νομίζω ευρωβουλευτές αλλά όχι τον τσοβόλα.

  222. ΛΑΟΣ και Εκκλησία avatar
    ΛΑΟΣ και Εκκλησία 24/04/2009 19:34:21

    Διαφωνώ κάθετα για τον λόγο που δεν ψηφίζεις ΛΑΟΣ.

    Εγώ δεν ψηφίζω ΛΑΟΣ επειδή με τη στάση του περιθωριοποιεί ορισμένες απόψεις που δήθεν εκφράζει μονοπολώντας τες. Έτσι τις απαξιώνει. Έτσι τις περιορίζει. Έτσι ουσιαστικά παίζει τον αντίθετο ρόλο.

    Όσο για την Εκκλησία το ξέρω ότι δεν θα σε πείσω αλλά ούτε αναχρονιστική είναι, ούτε αντιλαϊκή (μας δουλεύεις;) είναι, ούτε πάμπλουτη, ούτε αδιάφορη για την πλειονότητα του λαού. Και δεν είναι επειδή Εκκλησία είναι το σώμα των πιστών. Είσαι κι εσύ "Εκκλησία" ακόμα και αν δεν πας στην "Εκκλησία" παρά μία φορά το χρόνο. Αυτά που εσύ θεωρείς "περιουσιακά στοιχεία" της "πάμπλουτης Εκκλησίας" είναι δημόσια αγαθά και μπορείς και εσύ όποτε θέλεις και για όσο θέλεις να τα εκμεταλλευτείς: να φιλοξενηθείς στα Μοναστήρια της χώρας, να σε ταΐσουν, να σε ποτίσουν, να σε φροντίσουν, εντελώς δωρεάν, εσένα και όποιον άλλον το επιθυμεί. Αν είσαι άπορος μπορείς να πάρεις συσσίτια φαγητού ή να αποκτήσεις σκεπή πάνω από το κεφάλι σου, αν είσαι υπέργηρος να γηροκομηθείς, αν είσαι ορφανός να φιλοξενηθείς.

    Ας μην επηρεαζόμαστε από τη λύσσα των ΜΜΕ και τα αντικληρικαλιστικά ανακλαστικά της αριστεράς που έχουν γίνει κόμπλεξ για ορισμένους...

    Το θέμα είναι ότι και το ΛΑΟΣ χρησιμοποιεί συχνά διάφορα "φιλοεκκλησιαστικά" επιχειρήματα για ψηφοθηρικούς και μόνο λόγους. Είναι φανερό σε όποιον έχει μάτια και δεν έχει παραμορφωτικούς φακούς.