Ψαριανός σε Φωτίου: Είσαι νεομνημονιακό σούργελο
11/06/2015 17:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψαριανός σε Φωτίου: Είσαι νεομνημονιακό σούργελο

Και να ήταν μόνον αυτή;

Κοίτα να δεις που οι Συριζαίοι θα μας κάνουν να συμπαθήσουμε τον Ψαριανό; Κοίτα να δεις που η αθλιότητα της «πρώτη φορά Αριστερά» θα μας κάνει να αναπολούμε μέχρι και τον... Γ. Παπανδρέου ή τον Κουβέλη.

Όποιος είδε την απίστευτη κόντρα μεταξύ του Ψαριανού και της υπουργού Θ. Φωτίου χθες στο Mega έβγαλε τα συμπεράσματά του. Η εν λόγω κυρία, καθηγήτρια στο Πολυτεχνείο με μια διόλου ευκαταφρόνητη περιουσία ζει τον αντιμνημονιακό της όνειρο αφού ως «αριστερή» πονάει τον φτωχό λαό. Ασχέτως αν έχει σπίτια μέχρι και στο... Λονδίνο. Ασχέτως κι αν είναι παντελώς άσχετη με το αντικείμενο που ανέλαβε.

«Αντιμνημονιακό» αγώνα να πουλάς και σ' αυτή την πολιτική κατάσταση επιβραβεύεσαι.

Όμως, η σφοδρή αντιπαράθεση με τον Ψαριανό είναι ένα πολύ σημαντικό γεγονός για το που πάει αυτός ο τόπος. Ασχέτως ποιος είναι ο Ψαριανός και ποια η Φωτίου, σημασία έχει ο προσανατολισμός της ελληνικής κοινωνίας, με ευθύνη της κυβέρνησης της Αριστεράς.

Ο βουλευτής του Ποταμιού διαμαρτυρήθηκε γιατί η κυρία υπουργός επανέλαβε όλα όσα λένε χρόνια τώρα οι Συριζαίοι. Τον χαρακτήρισε εκπρόσωπο των δανειστών επαναφέροντας στο μυαλό τους χαρακτηρισμούς που έχουν κατά καιρούς πει για τους αντιπάλους οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ κι όχι μόνο. «Μερκελιστής», «προδότης», «γερμανοτσολιάς», «Κουίσλινγκ» είναι μερικά από τα όμορφα που έχουν ακουστεί για όσους δεν είναι με τον ΣΥΡΙΖΑ.

Χρόνια τώρα η τακτική του κόμματος που τώρα κυβερνά και διαπραγματεύεται με τους δανειστές ήταν αυτή: Ο χωρισμός των Ελλήνων σε «μνημονιακούς» και «αντιμνημονιακούς», σε «προδότες Μερκελιστές» και σε «αντιστασιακούς αντιγερμανούς». Έτσι κέρδισαν την εξουσία διχάζοντας τον ελληνικό λαό και δημιουργώντας ένα κλίμα εμφυλίου σε μια χώρα που έχει πληρώσει ακριβά τον χωρισμό των πολιτών ανάλογα με το τι πιστεύουν.

Ειδικά οι... αριστεροί που μια ζωή κλαίγονται για τις διώξεις τους θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικοί όταν μιλάνε για εμφυλίους και κυρίως θα έπρεπε να προσέχουν όταν οι ίδιοι «στήνουν» εμφυλίους.

Τώρα λοιπόν που ο αντιμερκελιστής Τσίπρας έχει γίνει το... κανισάκι της Καγκελαρίου, τώρα που ο ΣΥΡΙΖΑ ετοιμάζεται να υπογράψει νέο μνημόνιο με σκληρά μέτρα, ίσως είναι η στιγμή να κάνουν την αυτοκριτική τους. Όχι μόνο γιατί κορόιδεψαν τον ελληνικό λαό αλλά κυρίως γιατί έχουν σπείρει ένα απίστευτο μίσος το οποίο διακρίνει κανείς στην κοινωνία, σε κάθε συζήτηση. Οι άνθρωποι είναι πλέον πιο καχύποπτοι, επανήλθε η μεταπολιτευτική περίοδος όπου φοβόσουν μήπως μιλήσεις και χαρακτηριστείς. Οι αριστεροί βολεύονται σωρηδόν στο Δημόσιο (δείτε τι γίνεται στην ΕΡΤ και στα υπουργεία), οι «άλλοι» είναι οι εχθροί που απομονώνονται, παρακολουθούνται, ένα παρακράτος έχει στηθεί και κανείς δεν τολμά να κρίνει τις πράξεις της κυβέρνησης.

Κι όμως, ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ένα βήμα πριν την υπογραφή του νέου μνημονίου ή της παράτασης του παλαιού συνεχίζουν οι Συριζαίοι να προκαλούν.

Αυτή η εικόνα με το δεξί χέρι υψωμένο και το δάχτυλο να «δείχνει» τους αντιπάλους, πρέπει να σταματήσει από τους σοβαρούς αριστερούς, αν έχουν μείνει τέτοιοι. Οι κουκουλοφόροι της Κατοχής έχουν περάσει από τη χώρα και έχουν ξεχαστεί. Εκτός κι αν πλέον έβγαλαν τις κουκούλες και δείχνουν τον εχθρό απροκάλυπτα.

Οπότε, μάλλον με συμπάθεια θα πρέπει να δούμε τον Ψαριανό να φωνάζει στη Φωτίου «είσαι νεομνημονιακό σούργελο». Και να ήταν μόνον αυτή;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. deltaplus avatar
    deltaplus 11/06/2015 18:08:49

    Αγαπητε κε Ψαριανε μηπως αργα καταλαβατε τι θα πει προπαγανδα της περιβοητης αριστερομπολσεβικικης κουλτουρας;;;παντως μ'αυτες τις θεσεις μην περιμενετε να σας καλεσει ποτε ο λακις στο τσαντιρι του.

  2. F?te??? avatar
    F?te??? 11/06/2015 20:17:46

    ῾Η φωτίου ἦταν προκλητικότατα ἐκνευριστική καί δέν ἄφηνε νά μιλήση οὐδείς ἀπό τό πάνελ. ῾Ο Βρούτσης μιλοῦσε μέ στοιχεῖα καί αὐτή τήν "ἀντιμνημονιακή" της ρητορική. ῎Αν συμπάθησα τόν Ψαριανό;; Βεβαίως, τό φχαριστήθηκα!

    • gunner avatar
      gunner @ F?te??? 12/06/2015 02:20:04

      Μπράβο σου,είσαι και γυναίκα.Μάλλον γουστάρεις να σε ακουμπάνε με το δάχτυλο και να σε βρίζουν.Περί ορέξεως....

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ gunner 12/06/2015 14:26:48

        Συγνώμη για την παρέμβαση,αλλά νομίζω ότι έχει δίκιο η Φωτεινή,η Φωτίου ήταν προκλητικότατη,ο Ψαριανός καλά της τα είπε,αν και έπρεπε λίγο πιό κόσμια. Δεν ήταν πάντως πιό κόσμια η κ.Υπουργός που έσφαζε με το βαμβάκι... Τον Ψαριανό όμως δεν πρόκειται να τον συμπαθήσω ποτέ...

      • M.V avatar
        M.V @ gunner 12/06/2015 15:24:12

        Φίλε gunner, o γραφικός Γρηγοράκος o τίποτας ήτανε ντάγκλα ως συνήθως και όταν ξενέρωσε και κατάλαβε πως γελοιοποιήθηκε, ζήτησε και συγνώμη. Αλλά δεν φταίει αυτός που διαθέτει φανατικούς θαυμαστές και θαυμάστριες ! Είναι γνήσιος εκπρόσωπος των άφθονων Νεογραικύλων, πριμοδοτείται κρατικά με παχυλό μισθό ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΑΡΒΑΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ του πανάξιου. Γιατί προσφέρει !!! Στην παραπέρα βλακοποίηση και υποβάθμιση του μέσου χαχόλου-ψηφοφόρου. Κάνει δουλίτσα ο κάθε Ψαρριανός.... Η φιλοσοφία των αποτυχημένων Εθνοσωτήρων : https://vid.me/iuN1

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ M.V 12/06/2015 15:38:09

          Φαντάζομαι @Μ.V. είχατε τις ίδιες ευαισθησίες όταν οι συριζαίοι ασταμάτητα καθύβριζαν κάθε μη-συριζαίο ως γερμανοτσολιά, τσολάκογλου και τα συναφή ....φαντάζομαι έχετε την ίδια ευαισθησία σχετικά με τους πεζοδρομιακούς και σεξιστικούς όρους που χρησιμοποίησε πριν μια εβδομάδα, ο Καμμένος στη Βουλή για τη ΝΔ..

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ gunner 12/06/2015 20:01:22

        gunner, ῎Αν καί δέν ἀξίζει νά σοῦ ἀπαντήσω, ἔχεις ὁλόκληρη ΕΡΤ, μήν ἀσχολεῖσαι μέ ἀλλα κανάλια. Στήν ΕΡΤ εἶναι ὅλοι φιλαράκια τώρα. ᾿Εκεῖ θά ἐκτονώνεστε. :) ΥΓ. Μάχαιρα ἔδωσες, μάχαιρα θά λάβης.

    • MoonWalk avatar
      MoonWalk @ F?te??? 12/06/2015 14:39:04

      Μπράβο σου. Οι Ψαρριανοί κάθε απόχρωσης, αυτοί σου ταιριάζουν και σου αξίζουν. Σιγά το νέο! Το ύφος, το ήθος, ο πολιτισμός και το επίπεδό τους, είναι αυτά που σε χαρακτηρίζουν απόλυτα και δυστυχώς, δεν είσαι η μόνη. Ευτυχώς όμως, καθώς η ένοχη και άξεστη (κατά πολύ μεγάλο μέρος) γενιά σας γερνά και φθείνει, σύντομα θα απαλλαγούμε απ΄τους αγράμματους ''τραμπούκους'' κάθε κομματοστάνης, αυτούς που κατά βάθος ψηφίζουνε τον άθλιο εαυτό τους ψηφίζοντας τιποτένιους, αναγνωρίζοντας τη συγγένεια. Στέλνοντας όμως τα κατακάθια στο Κοινοβούλιο, υποβαθμίζουν ταυτοχρόνως τη Δημοκρατία και προσβάλλουν και όλους εμάς, τους άλλους Έλληνες. Όμοιος ομοίω αεί πελάζει. Νόμος!

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ MoonWalk 12/06/2015 15:41:59

        Προτιμότερη μια χοντροκομμένη αλήθεια, από ένα επιφανειακά εκπολιτισμένο ψέμα.

        • Κατά τον δαίμονα εαυτού avatar
          Κατά τον δαίμονα εαυτού @ roadrunner 13/06/2015 09:05:41

          Όχι. Μέγα λάθος. Ποτέ δεν θα είναι προτιμότερη η αλητεία από την ευγένεια, ακόμα κι αν η πρώτη πολλές φορές, ''αντιμετωπίζει'' ...δραστικότερα και ισοπεδωτικά τον ''αντίπαλο'' (στυλ Κασιδιάρη). Τόσα χρόνια εκπαίδευσης στη χυδαιότητα από τα αγοραία ΜΜΕ, σας έχουν καταστρέψει τελικά το κριτήριο κι έχουν διαφθείρει τις ηθικές αντιστάσεις σας. Αυτό λέει και ο MoonWalk παραπάνω, αλλά ψιλά γράμματα.

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Κατά τον δαίμονα εαυτού 14/06/2015 22:02:04

            Το προσωπικό σύστημα προτεραιοτήτων είναι αυτό που μας διαφοροποιεί τελικά. Ακολουθώ τη λογική του Σωκράτη, αυτή της "τριπλής διήθησης". Στη λογική του αυτή ο Σωκράτης, για να αξιολογήσει κάποιον θέτει πάντα ως πρώτη προτεραιότητα, το φίλτρο της αλήθειας (ακολουθούν η καλή προαίρεση και η χρησιμότητα). Η αλήθεια όμως τις περισσότερες φορές δεν μας ρωτάει αν της "επιτρέπουμε την είσοδο". Μπορεί αναπάντεχα να την ανακαλύψεις ανοίγοντας μια πόρτα, ένα συρτάρι, ένα κομμάτι χαρτί ή κοιτάζοντας ή ακούγοντας κάποιον για λίγα κλάσματα του δευτερολέπτου. Το γεγονός ότι η αλήθεια συχνά δεν μας είναι ευχάριστη, μπορεί να είναι σκληρή, να εμφανίζεται αναπάντεχα και να μας ξεβολεύει οδηγεί πολλούς στο να βρίσκουν δικαιολογίες (του τύπου ότι η αλήθεια παραβιάζει το sovoir vivre τους) για να στρουθοκαμηλίσουν. Μάταιος κόπος. Ούτε η παραβίαση του sovoir vivre, ούτε η έλλειψη γοητείας και στυλ κατέστρεψαν ποτέ μεμονωμένα άτομα ή λαούς. Σε αντίθεση με το ψέμα, την απόκρυψη της αλήθειας, τον στρουθοκαμηλισμό...

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ MoonWalk 12/06/2015 20:09:07

        MoonWalk, ᾿Εδῶ κάνατε τόν ἀρχηκαταληψία πρωθυπουργό, στόν ψαριανό θά κολλήσωμε; PS. You have no idea who I am, my morals, my contributions to Greece.

        • Κατά τον δαίμονα εαυτού avatar
          Κατά τον δαίμονα εαυτού @ Φωτεινή 13/06/2015 09:09:36

          Τρείς λαλούν και δυό χορεύουν ! Η κριτική και συγκριτική σου ικανότητα, πραγματικά θαυμαστή. Δεν σε αδικώ. Αναγνωρίζεις κάτι από τον εαυτό σου στις χαμερπείς συμπεριφορές αυτών που θαυμάζεις. Αυτοθαυμάζεσαι ουσιαστικά. Ο Ναρκισσισμός της ανοησίας! Αδυναμίες...

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Κατά τον δαίμονα εαυτού 13/06/2015 10:44:11

            Πόνεσε; :) ῾Ο ναρκισσισμός ἀποκλειστικό προνόμιο σας!

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 11/06/2015 21:38:08

    Στα όρια του παραλογισμού είναι να λες σε βουλευτή της αντιπολίτευσης "είστε με τους δανειστές", ενώ ο αρχηγός σου είναι αυτός που σέρνεται, πίσω από τους δανειστές παρακαλώντας για λίγο ακόμη μνημόνιο !!! Για το μέγεθος του παραλογισμού της Φωτίου, μια χαρά ψύχραιμα της απάντησε ο Ψαριανός και λίγα της είπε... Το "νεομνημονιακό σούργελο" θα πονέσει πολύ και άλλους, εκτός από τους αυτήκοους αποδέκτες ...

  4. ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ avatar
    ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ 12/06/2015 13:31:24

    Πεστα Γρηγόρη με τα σούργελα που έχουμε μπλέξει...........

  5. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 12/06/2015 16:48:48

    Και λιγα της ειπε

  6. Παναγιώτης Μεσολόγγι avatar
    Παναγιώτης Μεσολόγγι 12/06/2015 17:03:16

    Είδα την εκπομπή και θεωρώ ότι μια χαρά της τα είπε! Κι άλλα έπρεπε κια μάλιστα πολύ νωρίτερα!! Κι όχι μονο ο Ψαριανός αλλά και οι υπόλοιποι. Ολη την ώρα η Φωτίου προσέβαλε και απλά κράυγαζε τα γνωστά (ειστε ψευτες - είστε με τους δανειστές κτλ.) Μεγάλη ευθύνη η Τρέμη έχει: έπρεπε να τη σταματήσει όταν τα έλεγε αυτά προς τους άλλους. Ασκούσε συνεχώς λεκτική βία (καλά το είπε ο Ψαριανός). Τερμα πια με τη δικτατορία της ψευτοαριστεράς.

  7. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 12/06/2015 18:12:10

    ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΤΗΣ ΕΙΠΕ

  8. ΜΑΡΤΙΟΣ avatar