20/05/2009 15:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψήφο στα 16 προτείνει η Ντόρα

Υπέρ της ψήφου στα 16 τάχθηκε σήμερα η Ντόρα Μπακογιάννη μιλώντας στην παρουσίαση του βιβλίου του Αντώνη Μακρυδυμήτρη στη Στοά του Βιβλίου. Τάχθηκε επίσης υπέρ της αλλαγής του νόμου για το πολιτικό χρήμα και των θεσμικών παρεμβάσεων για την εμπέδωση της διαφάνειας.

Θυμάστε όμως που το είχαμε ανακινήσει εμείς το θέμα: Ψήφο στα 16;

Μπράβο λοιπόν στη Ντόρα που το πρότεινε και μπράβο και στους συνεργάτες της που μας διαβάζουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 20/05/2009 15:49:46

    Αδικία για τα 12χρονα.Άρα θα χάσει τη μελλοντική της πελατεία! Για να μη μιλήσω για τα νεογέννητα των οποίων η κατάρα θα την κυνηγά αιώνια.Ας πείσει πρώτα τους γέροντες να την ψηφίσουν και μετά βλέπουμε...

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/05/2009 15:57:08

    Το Υπ Εσωτερικων θα πρέπει να προνοησει για τις νεες καλπες. Κατι σε κουβα ???


    ΠΠ

  3. koinos_nous avatar
    koinos_nous 20/05/2009 15:57:22

    @factor
    Επειδη δεν κατάλαβα ειστε υπέρ του να ψηφίζει κάποιος στα 16?

  4. faust avatar
    faust 20/05/2009 16:01:46

    είμαι υπέρ της ψήφου στα 10 όταν ο μικρός-η-καταλάβουν τι έχουν φηφίσει οι γονείς του και για ποιον κόσμο προετοιμάζονται...

  5. matakis avatar
    matakis 20/05/2009 16:15:07

    Τον κακό τους τον καιρό....

  6. leon avatar
    leon 20/05/2009 16:16:48

    Δεν βλεπω τον λογο να δινουμε συγχαρητηρια για την ψηφο στα 16. Εδω καποιοι στα 66 και δεν πρεπει να ψηφιζουν!

  7. Θύμα avatar
    Θύμα 20/05/2009 16:24:42

    @6 σωστά τα λές απο 65 και πάνω τρέχουν όλοι να ψηφίσουν αυτόν που ακούνε στις τηλεοράσεις οτι στα γκάλοπ είναι καταλληλότερος.

  8. Vass avatar
    Vass 20/05/2009 16:31:33

    Η Ντόρα κάνει ρελάνς στην εμφάνιση του Αντώνη και προσεγγίζει τη μεγάλη εκλογική δεξαμενή των ανήλικων.
    Αυτό περί "εμπέδωσης της διαφάνειας" τη σχήμα λόγου είναι;

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/05/2009 16:45:21

    # Strange Attractor Says:
    March 23rd, 2009 at 6:48 pm

    Όχι μόνο δεν πρέπει να επεκταθεί η ψήφος στα 16χρονα αλλά θα πρέπει και να περιοριστεί στους ήδη ενήλικες.
    Πως;
    Με την καθιέρωση κάποιου είδους τεστ IQ (προ της κάλπης) προκειμένου να αποκλειστούν οι ηλίθιοι μεταξύ μας που σήμερα βγάζουν κυβερνήσεις.

  10. Orestios avatar
    Orestios 20/05/2009 16:49:00

    Μετά από την μείωση αυτή καιρός να μειωθεί και το όριο κάτω από το οποίο μπορεί κάποιος να θεωρηθεί παιδεραστής.

  11. time killer avatar
    time killer 20/05/2009 16:53:34

    @9
    strange,
    οχι "καποιου ειδους", ΚΑΝΟΝΙΚΟ τεστ IQ,
    το οποιο προτεινω να καθιερωσει και ο Φακτορας για τους σχολιαστες. Διπλα στο nickname η επιδοση.
    Φακτορα, ειπαμε ΚΑΝΟΝΙΚΟ, και οχι τυπου
    ποσο κακοι ειναι οι Σκοπιανοι και οι Οικολογοι.
    Αντε να δουμε...

  12. anetos avatar
    anetos 20/05/2009 16:54:23

    την "πεφτει " στα ανηλικα τωρα ?

  13. περιπετών avatar
    περιπετών 20/05/2009 17:19:10

    Το θέμα τό'χε ανακινήσει ο Αλαβάνος επανηλλημένως εδώ και χρόνια...

  14. Ανωνυμη avatar
    Ανωνυμη 20/05/2009 17:24:57

    Για να την ψηφισουν τα εγγονια της;
    Ακομη δεν καταλαβε οτι ειναι βαρυδι;

  15. kanis avatar
    kanis 20/05/2009 17:27:12

    Εδώ τα 16χρονα δεν μπορούν, να ψηφίσουν κάτι της προκοπής στη Eurovision ,θα βγάλουν και κυβέρνηση;

  16. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 20/05/2009 18:30:39

    Άντε πάλι τα ίδια, τα χουμε ξαναπεί και δεν θα μπω σε επιχειρηματολογία , το μόνο που θα στιλητεύσω είναι η αλαζονεία ορισμένων 40-60φεύγα οι οποίοι έχοντας την διαχρονική σοφία του "ενήλικα" μας χαρίζουν αδιαλήπτως τις ανεπανάληπτες κυβερνήσεις των κλεπταποδόχων ! Και μάλιστα εκτός του ότι μας τις χαρίζουν δίχως ντροπή αναγκαζόμαστε να τους ακούμε και να τσακώνονται για το ποιος έκλεψε τα λιγότερα!

    Τόση σοφία !

    ..ευχαριστώ δεν θα πάρω.

  17. dr.thess avatar
    dr.thess 20/05/2009 18:47:01

    να αφαιρεθει η ψηφος απο τους ενηλικες που ακουν σκυλάδικα και να δοθει στα 10χρονα που ακουν ροκ

  18. Θ.Κ. avatar
    Θ.Κ. 20/05/2009 18:49:49

    Υπάρχουν πολλοί τρόποι να λαϊκίσει κανείς.
    Αυτός ο λαϊκισμός που χαϊδολόγάει ανηλίκους ίσως είναι ο χειρότερος.
    Το δικαίωμα ψήφου προϋποθέτει ωριμότητα.
    Το ερώτημα είναι: έχουν τα 16χρονα την ωριμότητα του ενήλικα;
    Η ψυχολογια λέει όχι.
    Η ανθρωπολογία λέει όχι.
    Η νομοθεσία λέει όχι. Γι' αυτό και απαγορεύεται να δουλεύουν. Γι' αυτό και υποχρεούνται να πηγαίνουν σχολείο (ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ δεκαετής εκπαίδευση). Γι' αυτό κι αν αδικοπραγούν, έχουν μειωμένο καταλογισμό.
    Είμαστε έτοιμοι να τα αλλάξουμε όλα αυτά; Είμαστε έτοιμοι να τους θεωρήσουμε ώριμους προς εργασία, ώριμους προς δικαιοπραξίες, ώριμους για να πηγαίνουν φυλακή αν διαπράττουν αδίκημα;
    Κι αν όχι, πως τους θεωρούμε ώριμους να ψηφίζουν;
    Πώς; Και οι 18αρηδες ίσως είναι ανώριμοι; Σωστό, αλλά κάπου πρέπει να σύρουμε τη γραμμή της ενηλικίωσης. Και κανείς δεν έχει προτείνει ενηλικίωση στα 16. Και γιατί στα 16 κι όχι στα 15 ή στα 14;
    Τι είδους "κολοκυθιά" είναι αυτή; Αντί να προσπαθούμε να καλλιεργήσουμε την πνευματική καλλιέργεια των νεαρών εμείς τους κολακεύουμε, τους διδάσκουμε το εύκολο δρόμο διεκδίκησης ακοπων "δικαιωμάτων" χωρίς αντίστοιχες υποχρεώσεις.
    Κι οπου μπορούμε τους καταδημαγωγούμε.
    Διότι αυτο το να καταβάζουμε συνεχώς το όριο ηλικίας για την άσκηση του δικαιώματος ψήφου, δεν αναβαθμίζει τους νέους, υποβαθμίζει το πολίτευμα. Και δεν είμαι σίγουρος ότι αντέχει ΚΙ ΑΛΛΗ υποβάθμιση...

  19. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2009 18:54:29

    Μετά τα 65 χρειάζεται και μια μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου αμφοτέρων των ημισφαιρίων. Για να αποφευχθουν προβλήματα αργότερα, πιστέψτε με, ξέρω τι σας λέω, θα ψάχνετε καμια γιαγιά ξαφνικά στα χαντάκια και δεν θα ξέρετε από που σας ήρθε.

  20. Θ.Κ. avatar
    Θ.Κ. 20/05/2009 19:01:08

    Θυμάμαι το 1977, όταν το τότε ΚΚΕεσωτ. έβγαλε το κεντρικό σύνθημα "ψήφο στα 18" (τότε το όριο ήταν στα 21), το βασικό επιχείρημα ήταν ότι οι ΤΟΤΕ νέοι διάβαζαν περισσότερο, είχαν ευρύτερη και βαθύτερη ενημέρωση για όσα γίνονται στον έξω κόσμο, ήταν εξαιρετικά "πολιτικοποιημένοι", άρα διέθεταν την ωριμότητα και να ψηφίζουν.
    Αυτό ως επιχείρημα είχε πολύ συζητήσιμη αξία, αλλά ως παρατήρηση ίσχυε απόλυτα.
    Τώρα ως λογική εξακολουθει να μην ισχύει απολύτως (δεν είναι οι σωσσωρευμένες κα καμιά φορά κακοχωνεμένες γνώσεις που συνθέτους των προσωπική ωριμότητα, ούτε η κομματικοποίηση που μετράει για πολιτικοποίηση). Αλλά ως διαπίστωση ΔΕΝ ισχύει πλέον για τα νέα παιδιά ΣΗΜΕΡΑ.
    Διαβάζουν πολύ-πολύ λιγότερο. Είναι πολύ λιγότερο ενημερωμένα για το τι γίνεται στον έξω κόσμο. Είναι απολίτικα.
    Μιλούν τη γλώσσα τους πολύ πιο άτσαλα απ' ότι οι παλαιότεροι. Για την ακρίβεια είναι η πρώτη γενιά των νεοελλήνων που μιλάει ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ελληνικά απ' ότι οι προηγούμενοι!
    Γι' αυτό ασφαλώς δεν φταίνε τα ίδια τα παιδιά μας. Εμείς φταίμε! Αλλά το γεγονός ότι αποτύχαμε να τα μορφώσουμε και να τους προσφέρουμε εφόδια πνευματικής καλλιέργειας και προσωπικής ωρίμανσης είναι λόγος για να αναθεωρήσουμε το εκπαιδευτικό μας σύστημα συνολικά και εκ βάθρων, όχι να τους δώσουμε και δικαίωμα ψήφο πριν βγάλουν τη Β' Λυκείου;
    Ελεος πιά...

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2009 19:09:55

    Στις χώρες της Ευρώπης οι μαθητευόμενοι στα 16 τους χρόνια πηγαίνουν σε άλλη πόλη για να φοιτήσουν στη σχολή μαθητείας. Ναυτικό φυλλάδιο βγάζουν από τα 16 νομίζω, στις ΗΠΑ δίπλωμα οδηγου στα 16.

  22. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2009 19:16:07

    Η ελληνική οικογένεια πρέπει επιτέλους να μάθει να απογαλακτίζει σταδιακά και υπεύθυνα τα παιδιά της. Και υπό το πρίσμα αυτό συμφωνώ με τη μείωση του ορίου της ενηλικίωσης. Αν όχι στα 16, στα 17 θεωρώ ότι αυτό είναι δυνατό.

  23. Δ.Τ.Δ. avatar
    Δ.Τ.Δ. 20/05/2009 19:24:02

    Είναι προφανής η λόγος που η Ντόρα ζήτησε ψήφο στα 16χρονα: Δεν είχαν γεννηθεί κατά τη διακυβέρνηση του πατέρα της...

  24. Σχολιαστής avatar
    Σχολιαστής 20/05/2009 20:11:42

    Απορώ γιατί η Ντόρα δεν πάει να γραφτεί στο ΣΥΡΙΖΑ. Σε όλα τα βασικά σημεία της πολιτικής ακολουθεί πιστά τα κελεύσματα της νέας τάξης, όπως και ο τσύριζα. Τώρα αντέγραψε και το πρόσφατο πυροτέχνημα του Τσίπρα για ψήφο στα 16. Εγώ θα έβαζα το όριο αλλιώς. Δικαίωμα για ψήφο θα είχαν όσα άτομα είχαν αποδεδειγμένα πάψει να είναι παρθένοι/ες!

  25. Θύμα avatar
    Θύμα 20/05/2009 20:50:35

    @23 Δ.Τ.Δ. επειδή εγώ δέν είμαι 16χρονο και έχω πολύ γερή μνήμη σε διαβεβαιώνω απόλυτα οτι την εποχή διακυβέρνησης του πατέρα της ο κόσμος περνούσε πολύ καλύτερα συγκριτικά με την τελευταία εξαετία του κουρασμένου. Αυτό που μετράει είναι οτι σάν πρωθυπουργός ήταν ασύγκριτα καλύτερος αυτά που λένε για γκαντέμης, αποστάτης, προδότης δέν με ενδιαφέρουν καθόλου σιγά που θα ασχοληθώ με το 65 δέν πάω να ασχοληθώ με το 1821 καλύτερα?

  26. time killer avatar
    time killer 20/05/2009 21:04:33

    @ θυμα,
    επειδή ΚΑΙ εγώ δέν είμαι 16χρονο και έχω πολύ γερή μνήμη,
    ΚΟΦ'ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ.

  27. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/05/2009 21:07:24

    @25 Πας καλά;

  28. Θύμα avatar
    Θύμα 20/05/2009 21:09:39

    @26, 27 γιατί τόσα νεύρα?

  29. kanenas avatar
    kanenas 20/05/2009 21:10:05

    MONO MIKRA H XAZA MPOROUN NA PEISTOUN APO TH MHTSOTAKAINA, OPOTE LOGIKH H PROTASH THS. MHPWS PERIMENAME TIPOTA SOVARO AP'TOUS POLITIKOUS MAS?

  30. Θύμα avatar
    Θύμα 20/05/2009 21:12:14

    @26,27 τί πάθατε σφίγκα σας τσίμπησε?

  31. Θύμα avatar
    Θύμα 20/05/2009 21:14:32

    @26, 27 τί έκανε ο Μητσοτάκης την περίοδο 90 - 93 έσφαζε κόσμο?

  32. Ανωνυμη avatar
    Ανωνυμη 20/05/2009 22:15:40

    Μαυρο δακρυ θα ριξει η κυρια τωρα που εχασε αυτη και ολη της η οικογενεια το στυλοβατη της οικογενειας, τον αγαπητο κ. Χριστοφορακο.Τους σταθηκε σαν πραγματικος πατερας.
    Τους φροντιζε μεχρι και την τελευταια πριζα του σπιτιου τους.Να ζουν καλα και τιποτα να μη στερηθουν στη ζωη.
    Γιατι γνωριζε οτι η ανεχεια δημιουργει αισθημα στερησης.
    Και καθοτι απο τα γιδοβοσκια τσι Κρητης αυτοι θα
    εχουν σιγουρα πληρη επιγνωση της στερησης.

  33. Ανωνυμη avatar
    Ανωνυμη 20/05/2009 22:18:08

    31. Πατσασε τις γερμανικες αποζημιωσεις των θυματων πολεμου με αυτα που ηρθαν απο το κομμα Χονεκερ στην Ελλαδα.

  34. Jimmy L avatar
    Jimmy L 21/05/2009 00:06:56

    Γιατι ψηφος στα 16 και οχι στα 17???Ετσι μου ηλθε και κανω την προταση...Ετσι ντορος απο την Ντορα να γινεται.....Λυσαμε ολα τα προβληματα και το μονο που εμεινε ηταν η ψηφος στα 16 που τα σημερινα παιδια τα βλεπουμε καθημερινα""ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΤΟΥΣ""..

  35. Dennyl avatar
    Dennyl 21/05/2009 00:35:16

    @αλλενάκι

    Στην Αμερική όμως που επικαλείσαι αλκοόλ μπορείς να πιεις νόμιμα μετά τα 21.

    Και όσο για απογαλακτισμό από την οικογένεια, η ψήφος δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο. Μπορεί μάλιστα να φέρει και τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα. Π.χ. να 'εκβιάζει' κατά κάποιο τρόπο ο γονιός το παιδί να ψηφίσει ένα συγκεκριμένο κόμμα για να του αγοράσει το παπάκι που ζητάει τόσο καιρό.
    Όπως κι εσύ λες, σταδιακά πρέπει να απογαλακτίζονται τα παιδιά, και γι'αυτό έχουμε πάρα πολύ δρόμο ακόμα να κάνουμε, όχι μόνο ως οικογένεια, αλλά και ως κράτος. Γιατί πώς περιμένεις από ένα παιδί να 'απογαλακτιστεί' όταν παίρνει 700 Ευρώ το μήνα? Αναγκαστικά θα εξαρτάται από την οικογένεια για να επιβιώσει, ή συνήθως θα μένει με την οικογένειά του για να γλυτώσει το ενοίκιο.
    Ας ασχοληθούμε λοιπόν με τα σοβαρά και ας αφήσουμε τα χαζοπυροτεχνήματα τέτοιου είδους. Και όπως λέει και κάποιος παραπάνω, η ψυχολογία (επειδή έχω κάποια γνώση) λέει ότι στα 16 σου είσαι εν μέσω της εφηβείας, και μόνο λογικές και ξεκάθαρες αποφάσεις δεν παίρνεις.
    Δεν θα ασχοληθώ με τις προτάσεις περί IQ τεστ, πρώτον γιατί δεν υπάρχει κανενός είδους τεστ μέχρι σήμερα που να θεωρείται αρκετά έγκυρο για τέτοιους σκοπούς. Και δεύτερον γιατί είναι πολύ ρατσιστικό να νομίζουμε ότι οι 'έξυπνοι' άνθρωποι μπορούν να αποφασίσουν καλύτερα για το ποιος θα κυβερνήσει. Ο Χίτλερ π.χ. πανέξυπνος ήταν...

  36. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 21/05/2009 01:11:30

    από 16 μηνών καλύτερα!

  37. chr avatar
    chr 21/05/2009 04:57:54

    nomizw oti dikaiwma pshfou prepei na exoun oi
    apo 3-13
    apo 25 - 35
    apo 80 - apeiron.
    kai ekshgw.

    1) apo mikro k apo trello...
    2) apo thn genia twn oute 700 eurw
    3) ap tous gerous pou ta xoun dei ola k ta xwnoun.

    antistoixa

    oi apo 13 -24
    einai ypo thn ephrroia twn proodeftikwn daskalwn sta sxoleia kai katopin ginontai gnhsia kommatoskyla h epanastates toy frape

    oi apo 35 - 80 exoun xwthei me ta bounia sto systhma k ta xoun ola grammena, arkei na paroun thn epidothsh..

    pshfo sta niata, loipon!!!!

  38. 21 avatar
    21 21/05/2009 09:34:23

    Aν υπήρχε ίχνος σοβαρότητας στην επικράτεια (είδος σε απόλυτη ανεπάρκεια από το 1981 τουλάχιστον) γιά τους μέν άνδρες θα έπρεπε να ψηφίζουν μόνο μετά την εκπλήρωση των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων δηλ. μετά από τα 19 ή μετα τα 20. Κατ' αντιδιαστολή, γιά τις γυναίκες μόνο μετά μία εναλλακτική θητεία είτε στν στρατό(καλύτερα), είτε σε κάποιο κοινοφελές έργο λ.χ. πολιτική προστασία , κλπ..
    Δημοκρατία πολιτών που συμμετέχουν στην υπεράσπιση των κοινών κι όχι απλών ψηφοφόρων...

  39. niaou avatar
    niaou 21/05/2009 09:40:20

    για όσους κι όσες δεν το έχουν πάρει χαμπάρι...στις ευρωεκλογές ψηφίζουν και οι 17 μισο-άρηδες.όσοι γεννήθηκαν από 1-1-1991 μέχρι 31-12-2009, δηλαδή οι μαθητές και οι μαθήτριες...
    Το θέμα της απόκρυψης από τα μμε, το υπουργείο, τους δήμους και τα κόμματα έφερε στο προσκήνιο ο ΣΥΡΙΖΑ. ΄Στην Γερμανία, στο Βέλγιο και αλλού ψηφίζουν οι 16άρηδες στις δημοτικές εκλογές. Στην Ελλάδα την πρόταση την έκαναν πρώτοι οι οικολόγοι, ακολούθησε ο Τσίπρας. Τους κορόιδευαν οι πρετεντέρηδες, τώρα που την είπε η Ντόρα, υποψιάζομαι θα αποθεωθεί για την ευρύτητα και ριζοσπαστικότητα της σκέψης της.

  40. Θύμα avatar
    Θύμα 21/05/2009 10:09:11

    @38 21 κατά μέσον όρο τα κορίτσια ωριμάζουν στο μυαλό γύρω στα 18, τα αγόρια γύρω στα 23.

  41. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/05/2009 10:54:16

    @35 Dennyl: ο απογαλακτισμός δεν είναι πάντα η διαμονή μακριά από το σπίτι, ή η οικονομική απεξάρτηση, υπάρχουν 30ρηδες και 40ρηδες και 40άρες παντρεμένοι που δεν κάνουν βήμα αν δεν δώσουν τηλεφωνικό ραπόρτο στη μαμά κάθε πρωί.
    Ο απογαλακτισμός είναι ψυχολογική διεργασία και αν συνοδεύεται από σταδιακό οικονομικό απογαλακτισμό ακόμα καλύτερα (π.χ. το καλοκαίρι να εξοικειωθεί ο πιτσιρίκος/πιτσιρίκα με την έννοια της εργασίας ή της κοινωνικής προσφοράς).

    Ο απογαλακτισμός είναι ρήξεις, που δεν χρειάζεται να είναι "φωναχτές" και "δραματικές", μπορεί να είναι σιωπηλές, εσωτερικές.

  42. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/05/2009 10:58:30

    @40 δεν ξέρω πότε ωριμάζει ο εγκέφαλος, χρειάζεται κρανιοτομή γι' αυτό, θα μας πει ο δρ. Χάουζ, το πότε σαπίζει με ενδιαφέρει περισσότερο

  43. Dennyl avatar
    Dennyl 21/05/2009 12:30:58

    Αλλενάκι συμφωνώ ότι ο ορισμός του απογαλακτισμού δεν είναι σε καμία περίπτωση η διαμονή μακριά από το σπίτι, ή η οικονομική απεξάρτηση. Αλλά είναι από τις απαραίτητες προϋποθέσεις για να επέλθει σταδιακά ο απογαλακτισμός.

    Απλώς κατά τη γνώμη μου η ψήφος στα 16 δεν παίζει κανέναν ρόλο στο αν θα επέλθει πιο γρήγορα αυτή η ρήξη.

    Στα 16 θα έπρεπε να μαθαίνει ο έφηβος τα δικαιώματα αλλά και τις υποχρεώσεις του στην κοινωνία, όχι να επιβραβεύσουμε την εφηβική αλλαζονία ότι τα ξέρουν όλα και είναι ώριμοι. Δεν το λέω υπεροπτικά απέναντι στα νέα παιδιά αυτό, απλώς είναι χαρακτηριστικό της εφηβείας, όπου πολλά παιδιά γίνονται επαναστάτες χωρίς αιτία. Αυτό βεβαίως μπορεί να τους κάνει πολύ καλό για την μετέπειτα ωρίμανσή τους (π.χ. να μην καταπίνουν αμάσητα ό,τι ακούν), αλλά δεν παύει να είναι πολλές φορές μια κενή επανάσταση που ικανοποιεί μόνο τα ένστικτα των εφήβων να τα βάλουν με το καθετί που θεωρείται κατεστημένο.

  44. α avatar
    α 21/05/2009 22:20:39

    Δεν είναι έτοιμοι οι νέοι στα 16 τους να ψηφίζουν. Υποβάλλονται πολύ εύκολα ακόμη. Ο οργανισμός δεν έχει τις κατάλληλες αντιστάσεις.