#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/10/2010 18:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψήφισε το Μνημόνιο και τώρα ζητάει επαναδιαπραγμάτευση



Αφού με τις δηλώσεις του περί πρόωρων εκλογών έσπρωξε πάλι τα spread στην ...ανηφόρα, ο κ. Παπανδρέου βγήκε σήμερα στις Βρυξέλλες και είπε  πως “το ότι ανέβηκαν τα spread δείχνει το πόσο ευάλωτη είναι η χώρα μας απέναντι σε κινήσεις που μπορούν να ερμηνευθούν ως αστάθεια” !!!.

Στη συνέχεια επανέλαβε τα περί “ψήφου ευθύνης” στις επερχόμενες εκλογές
και  πρόσθεσε ότι εξήγησε στους ομολόγους του τι συμβαίνει στην Ελλάδα, επισημαίνοντας πως “έχουν την εικόνα της βούλησης και των αποφάσεων μας, όχι μόνο να σταθεροποιήσουμε την Ελλάδα, αλλά και να αλλάξουμε ριζικά πρακτικές”.

Πρέπει να είναι εντελώς τυφλοί οι ομόλογοι στις Βρυξέλλες για να εκλάβουν τον κατεξοχή παράγοντα αστάθειας στην Ελλάδας παράγοντα σταθερότητας.
Στη συνέχεια βεβαίως παραδέχθηκε ότι το δεύτερο μνημόνιο βρίσκεται ήδη εδώ λέγοντας ότι “το θέμα της επιμήκυνσης της αποπληρωμής του δανείου, τέθηκε από το ΔΝΤ προκειμένου να διευκολυνθεί η Ελλάδα στην αντιμετώπιση της κρίσης”

Στη συνέχεια  επιτέθηκε ως συνήθως στον Αντώνη Σαμαρά, καλώντας τον να μιλάει και στο εσωτερικό με την ίδια γλώσσα, όπως στο εξωτερικό.
Διαβάστε τα υπόλοιπα  εδώ: Συνέντευξη Παπανδρέου στις Βρυξέλλες
Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Πάνος Παναγιωτόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Αρχιτέκτων της πολιτικής διγλωσσίας είναι ο κ. Παπανδρέου, που αφού ψήφισε το Μνημόνιο, ζητάει σήμερα επαναδιαπραγμάτευση. Δεν του φταίει η αντιπολίτευση, επειδή η πολιτική του δεν του βγήκε. Έδωσε το λάθος “φάρμακο”, που “σκοτώνει” καθημερινά την Ελληνική οικονομία και την εξυγίανσή της. Γι΄ αυτή την πραγματική εξυγίανση αγωνίζεται, μέσα και έξω από την Ελλάδα -σταθερά και πάντοτε- με το δικό του συγκροτημένο Σχέδιο Εξόδου από την κρίση, ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τραπεζικος avatar
    τραπεζικος 29/10/2010 18:51:28

    τιποτα δεν σου αρεσει τελικα.....

  2. liotsos avatar
    liotsos 29/10/2010 19:03:46

    Η αληθεια ειναι οτι η χωρα ειναι ευαλωτη επειδη την κυβερνα το σοι και η συμμορια σου.
    ΡΕ ΟΥΣΤ.....

    • KILLER avatar
      KILLER @ liotsos 29/10/2010 19:06:19

      λιγα λόγια για τους καραμανλήδες

  3. Enzo avatar
    Enzo 29/10/2010 19:09:40

    Factorx: σαν ανθρωπος δεν μπορείς να γράφεις; επίδειξη κακου γούστου κανεις;

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/10/2010 20:04:41

    To σπορ ρολογακι, του δειχνει και το βαρομετρικο χαμηλο στον εγγεφαλο του??

    Ο ηρωας της ΕΕ και ο αναρτης της Μερκελ. ρε ουστ. προδοτη της Χωρας.

    ΠΠ

  5. 11888 avatar
    11888 29/10/2010 20:53:17

    Δεν αντεχεται αλλο αυτη η κυβερνηση.Το πρωι ακουσα δηλωσεις του Ραγκουση -που αλλου-στο ΜΕΓΚΑ ΒΟΘΡΟ.

    "Το Μνημόνιο είναι τα όπλα μας, τα πυρομαχικά μας. Η αντιπολίτευση δε βάλλει εναντίον των εχθρών. Βάλλει εναντίον των όπλων. Εχουμε βγει στη μάχη μαζί με τον ελληνικό λαό και αυτοί πισώπλατα αντί να χτυπάνε τον εχθρό χτυπάνε τα όπλα και τα πυρομαχικά. Ο πρωθυπουργός λέει "ελληνικέ λαέ να έχεις επίγνωση ότι αυτός που έχει βάλει σκοπό να πλήξει τα μόνα όπλα και πυρομαχικά που έχουμε, αν αυτός αποκτήσει δικαίωμα με τις εκλογές ή αργότερα να μου πει ότι δεν δικαιούμαι για να πολεμώ, εγώ θα σε ρωτήσω, ελληνικέ λαέ, αν έχω δικαίωμα να πολεμώ"

    Στην απαντηση ποιος ειναι ο εχθρος απαντησε "η τροικα!"


    Δεν μου εχει μεινει αντερο για αντερο.

    • 11888 avatar
      11888 @ 11888 29/10/2010 20:54:10

      "ερωτηση"....

      • man8os avatar
        man8os @ 11888 29/10/2010 21:40:17

        Bλεπω καλα την εξελιξη? Αν γινει οτιδηποτε (βλεπε χρεοκοπια)θα κατηγορησουν την ΝΔ για πισωπλατη μαχαιρια?
        Τα ιδια δεν κανανε και οι ναζιδες? Σε τι διαφερει απο αυτο ο Ραγκουσης?

    • Δημος avatar
      Δημος @ 11888 30/10/2010 11:57:15

      Ειναι αυτό που λένε, τρικυμία εν κρανίω

  6. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 29/10/2010 22:00:53

    Με τη λογικη του Παπανδρεου θα πρεπει να τον ανακυρηξουμε ισοβιο πρωθυπουργο για να μην διεγειρονται οι αγορες!Αν ειναι δυνατον!Ο εκβιαζμος καλα κρατει...

  7. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 30/10/2010 00:23:18

    Καλά λένε στην αριστερά ότι βρίσκεται σε πλήρη αφασία.

  8. varanus komodoensis avatar
    varanus komodoensis 30/10/2010 00:46:51

    επαναδιαπραγματευση; γιατι; δεν ηξερε απο πριν τις συνεπειες; μα αφου αυτος ωρυοτανε οτι "δεν γινοτανε αλλιως" μαζι με τον αλλο τον δωσιλογο τον καρατζαφυρερ.τωρα που αρχισαν τα βρισιδια και οι προπηλακισμοι αλλαξε θεση;

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ varanus komodoensis 30/10/2010 00:58:10

      γιατί σαμπως ξέρει τι του γίνεται, αφου μας έχωσε καλά καλά και υπογράψαμε θα μας το παίζει αντιμνημόνιο σε λίγο.

      όπως ο πατέρας του με τις αμερικανικές βάσεις

      • aengus avatar
        aengus @ Σοσιαληστής 30/10/2010 14:03:53

        «Και εις την Λαοκρατίαν πιστεύομε….» (ο παππούς του)

  9. ISession avatar
    ISession 30/10/2010 02:51:03

    Και μια ιδέα (αν και μάλλον ουτοπική). Να γίνει δημοψήφισμα για το να μείνουμε ή να φύγουμε από την ΕΕ! Να αποφασίσει ο λαός! Αλλά τι λέω τώρα. Αυτά είναι δημοκρατικές διαδικασίες και εμείς έχουμε δημοκρατία μόνο στα χαρτιά!

  10. Μακκις Friss Τσιαβόλο avatar
    Μακκις Friss Τσιαβόλο 30/10/2010 03:44:28

    Απόσπασμα απο το “Οι αντοχές των ψηφοφόρων”

    Tου Kωνσταντινου Zουλα
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_28/10/2010_420361

    ,,,,,Το ΠΑΣΟΚ συνέτριψε προ έτους τη Ν.Δ. με 10,5 μονάδες διαφορά (43,9% έναντι 33,5%), αλλά μέσα στους πράσινους πανηγυρισμούς μια «λεπτομέρεια» πέρασε εντελώς απαρατήρητη: το 2009 τη σημερινή κυβέρνηση ψήφισαν 3.012.373 πολίτες. Ξέρετε πόσοι είχαν ψηφίσει το ΠΑΣΟΚ το 2004, όταν υπέστη τη μεγαλύτερη ήττα του; 3.003.988 πολίτες. Δηλαδή μόλις 8.400 λιγότεροι! Με απλά λόγια, δηλαδή, το ΠΑΣΟΚ συνετρίβη το 2004 και θριάμβευσε το 2009 έχοντας ψηφιστεί από ακριβώς ίδιο αριθμό ψηφοφόρων σε όλη την επικράτεια! Επομένως, αυτό που παραδόξως υποτιμούν οι σύμβουλοι του κ. Παπανδρέου είναι ότι ο προ έτους «θρίαμβος» που κατήγαγαν, δεν οφειλόταν στο ρεύμα που δήθεν δημιούργησαν υπέρ του σημερινού πρωθυπουργού, αλλά αποκλειστικά και μόνον στην αυτο-κατάρρευση του αντιπάλου του.,,,,

    ,,,Τη «λεπτομέρεια» αυτή αμφιβάλλω αν την έχουν συνυπολογίσει στους σχεδιασμούς τους οι επικοινωνιακοί φωστήρες του ΠΑΣΟΚ που έπεισαν τον κ. Παπανδρέου να «ξαναεκβιάσει» αναιτίως τους ψηφοφόρους (και όχι μόνο τους πράσινους). Εν ολίγοις, όταν οι πολίτες αντιλαμβάνονται ότι δεν θα χαθεί δα και ο κόσμος αν η Αττική στερηθεί τις... αρετές του κ. Σγουρού και εκλέξει περιφερειάρχη τον κ. Δημαρά ή τον κ. Κικίλια, μού είναι εξαιρετικά δύσκολο να καταλάβω πώς ο κ. Παπανδρέου θα αιτιολογήσει την απόφασή του να ξανασύρει τη χώρα σε εθνικές εκλογές έναν χρόνο μετά τον «θρίαμβό» του. Πόσω μάλλον να αποφύγει το πιθανότατο εκλογικό μπούμερανγκ μιας τέτοιας επιλογής...

  11. τραπεζικος avatar
    τραπεζικος 30/10/2010 07:59:43

    α ρε νουδουληδες πόσο ίδιοι είστε με τους πασοκους ....τίποτα δεν αλλάζει δυστυχώς σ’ αυτόν τον τόπο

  12. LS avatar
    LS 30/10/2010 14:11:16

    Θαρρώ πως όλοι λίγο-πολύ έχουμε αναλογιστεί και ελπίζουμε πως τουλάχιστον κάτι καλό θα μείνει... Έστω το κάτιτις...

    Το μόνο καλό θα είναι εντέλει αν γλιτώσουμε δια παντός απ΄τον «Παπανδρεισμό».

    • LS avatar
      LS @ LS 30/10/2010 14:12:02

      *Απ΄την «κρίση»