#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/11/2010 20:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψάχνουν την άκρη του νήματος για τη «Σέχτα»



Ένα άτομο, το οποίο, όπως υποστηρίζουν κύκλοι της αστυνομίας, φέρεται να ανήκει ή να έχει στενές σχέσεις με την οργάνωση «Σέχτα Επαναστατών», και ένα δεύτερο, εις βάρος του οποίου είχε εκδοθεί ένταλμα σύλληψης για συμμετοχή στην οργάνωση «Συνωμοσία των Πυρήνων της Φωτιάς», αλλά δεν είχε βρεθεί εδώ και τουλάχιστον ένα χρόνο, φαίνεται πως είναι τα δύο άτομα, 22 και 24 ετών, που συνελήφθησαν σήμερα στο Παγκράτι, μετά την αποτυχημένη απόπειρά τους να στείλουν επιστολές-βόμβες μέσω εταιρειών κούριερ. Αυτή την εικόνα «διαρρέει», προς το παρόν, η ΕΛΑΣ. Εάν είναι έτσι τα πράγματα, τότε το τυχαίο περιστατικό στο Παγκράτι, ίσως αποδειχθεί σοβαρό.

Να σημειωθεί πως το καλοκαίρι δύο αξιωματικοί της αντιτρομοκρατικής που είχαν χειριστεί την υπόθεση της οργάνωσης «Πυρήνες της Φωτιάς», ή αναγκάστηκαν σε παραίτηση ή αποπέμφθηκαν ευθέως. Επρόκειτο για τον κ.Γκρίζη είχε χειριστεί την «υπόθεση 17Ν» το 2002, αλλά και τη «Συνωμοσία Πυρήνων της Φωτιάς» τα δύο τελευταία χρόνια δράσης της. Επίσης, ο κ.Χηνόπουλος που είχε παίξει καίριο ρόλο στην ανακάλυψη (2009) του διαμερίσματος στην οδό 25ης Μαρτίου 8  στο Χαλάνδρι που, κατά την ΕΛΑΣ, το χρησιμοποιούσαν τα μέλη της «Συνωμοσίας Πυρήνων της Φωτιάς». Υπό αυτές τις συνθήκες, βέβαια, δεν προκαλεί έκπληξη ότι επί ένα χρόνο δεν βρέθηκε το μέλος της οργάνωσης που τυχαία συνελήφθη σήμερα.

Πάντως, το τελευταίο κτύπημα της «Σέχτας», σύμφωνα με την προκήρυξη της που στάλθηκε στην εφημερίδα «Τα Νέα», ήταν η δολοφονία του δημοσιογράφου, Σωκράτη Γκιόλια, φέτος τον Ιούλιο. Αυτός πυροβολήθηκε από πιστόλια τύπου «Γκλόκ». Τέτοια βρέθηκαν σήμερα να έχουν και οι δύο συλληφθέντες. Αναμένονται τα αποτελέσματα της βαλλιστικής εξέτασής τους. Οι δύο συλληφθέντες επίσης, φορούσαν αλεξίσφαιρα. Τέτοια φορούσαν και οι δράστες της δολοφονίας Γκιόλια.

Οι επιστολές-βόμβες, κατά την αστυνομία, είχαν παραλήπτες τις πρεσβείες του Μεξικό, της Ολλανδίας και του Βελγίου στην Αθήνα, τον Σαρκοζί (!) και αποστολέα τον ... Θόδωρο Πάγκαλο. Η μια επιστολή-βόμβα εξερράγη στα γραφεία της Swift Mail, κοντά στη διασταύρωση των οδών Ευφρονίου και Αστυδάμαντος στο Παγκράτι. Τραυματίστηκε ελαφρά η υπάλληλος που την παρέλαβε, προφανώς επειδή δεν εξερράγη όλη εκρηκτική γέμισή της, αλλά, μάλλον, μόνον ο πυροκροτητής της. Κατόπιν, οι δύο δράστες συνέχισαν σε άλλη εταιρεία κούριερ σε κοντινό τετράγωνο για να δώσουν τη δεύτερη «επιστολή». Ηδη όμως, είχε ειδοποιηθεί η αστυνομία. Στο μεταξύ, ως λέγουν αξιωματικοί της ΕΛΑΣ, και από την δεύτερη εταιρεία αναφέρθηκε «περίεργο δέμα». Εδόθησαν οι περιγραφές των υπόπτων, οι οποίοι βρέθηκαν λίγο μετά σε στάση λεωφορείου, πίσω από το Εθνικό Ιδρυμα Ερευνών (Παγκράτι, Σπύρου Μερκούρη). Αν και οπλισμένοι δεν προέβαλαν αντίσταση, αλλά μόνον προειδοποίησαν τους αστυνομικούς ότι δύο φάκελλοι που είχαν σε σάκκο, είναι βόμβες. Η περιοχή αποκλείστηκε και έγιναν τέσσερις ελεγχόμενες εκρήξεις για να καταστραφούν και αυτές οι επιστολές-βόμβες.

Οι επιχείρηση δείχνει άκρως ριψοκίνδυνη και, μάλλον, ερασιτεχνική. Πόσο μάλλον, αφού γίνεται από δύο καταζητούμενα άτομα (έστω κι’αν αυτά φορούσαν, ως ειπώθηκε, περούκες και καπέλα), και δεν φαίνεται να είχαν κάλυψη από ομάδα υποστήριξης, από άλλα μέλη οργάνωσης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 01/11/2010 20:19:06

    Καλα.
    Παναγια μου ουτε μια προβοκατσια της προκοπης δεν μπορουν να κανουν.
    Ακου ρωταγανε ποσο κανει η μεταφορα οι τσιπηδες,οι φτηνιαρηδες
    Τι σαχλαμαρες,σαχλαμαρες.
    Το λεει ο Ομπαμα,να και ο ΓΑΠ.
    Και ημυλωνου τον αντρα της με τους πραματευταδες.Σαχλαμαρες.

  2. vonchristoforakos avatar
    vonchristoforakos 01/11/2010 20:32:18

    Ενδιαφέρουσα ενημέρωση από τεχνικό της τηλεόρασης πριν από λίγο για τα τρομοκρατικα στο Ιντυμίντια

    Θεώρησα στοιχειώδη υποχρέωσή μου να ενημερώσω μέσα από αυτό εδώ το μέσο, που πάντα στηρίζει τους αγώνες μας σαν εργαζόμενους. Παρακαλώ να μη δημοσιοποιηθούν τα προσωπικά μου στοιχεία.

    Εργάζομαι ως τεχνικός για τηλεοπτικό σταθμό. Πριν λίγο οι δημοσιογράφοι του αστυνομικού ρεπορτάζ ενημερώθηκαν ότι η ΕΛ.ΑΣ. ετοιμάζεται να κάνει εφόδους σε σπίτια και καταλήψεις κτιρίων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

    Συγκεκριμένα, θέλουν τα συνεργεία να είναι στημένα απ'έξω για να πάρουν πλάνα και από τη γενικότερη επιχείρηση και από τις εφόδους. Αυτό είναι μια διαφοροποίηση σε σχέση με προηγούμενες περιπτώσεις τέτοιων επικοινωνιακών κινήσεων.

    "Επειδή δεν εμπιστεύονται ούτε τον ίσκιο τους, η ειδοποίηση για να πάμε στα σημεία που έχουν προεπιλέξει από την ΕΛ.ΑΣ. θα έρθει τελευταία στιγμή. Σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο νεότερο θα ενημερώσω ή αν δε μπορώ εγώ, κάποιος άλλος συνάδερφος.

    Δυστυχώς λόγω της εργασίας μας και των γενικότερων επισφαλών συνθηκών που επικρατούν, είμαστε αναγκασμένοι να ακολουθήσουμε αυτά που ζητάει η εργοδοσία, δηλαδή να πάμε στα σημεία όπου δήθεν υπάρχει "είδηση". Και το ζήτημα είναι ότι η εργοδοσία διψάει για ψέμα, διψάει για λαϊκισμό, όσο και η ΕΛ.ΑΣ.. Ζητάμε την κατανόησή σας για την αδυναμία μας να σπάσουμε εντελώς αυτή την αλυσίδα. Σε καμία περίπτωση δε συμμετέχουμε με τη θέλησή μας σε όλα αυτά τα κάλπικα σόου".

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ vonchristoforakos 01/11/2010 21:14:00

      καλά τι ασχολείσαι με το τι γράφει το indymedιa και καλά για να μας πει καλά διώκονται για τις πολιτικές τους πεποιθήσεις, σαν τους άλλους που ήταν αθώοι και τους βρήκαν τα RPG.

      το θέμα βέβαια ποιοι είναι οι εγκέφαλοι στρατολόγοι που πάντα την γλιτώνουν.

  3. politis avatar
    politis 01/11/2010 21:37:38

    Μαζι με τους τρομοκρατες θα έπρεπε να μαζέψουν και τον τεχνικό.
    Δηλαδή ενημερώνεις τουσ τρομοκράτες να τι κάνουν; Εξυπνάδα πουλά; Όσο και δολια να ειναι τα κινητρα της Ε.Λ.Α.Σ. για την παρουσία καμερών, τρομοκράτες θα πιάσουν όχι κορασίδες Αρσακίου.
    Απο την άλλη βλέπουμε (αν ειναι πραγματική η παραπάνω "καταγγελία") ότι στην χώρα αυτή μυστικά δεν......

    • A.M. avatar
      A.M. @ politis 01/11/2010 23:17:26

      Αντιτρομοκρατική επιχείρηση με παρούσες τις .. κάμερες!!! , παραμονές εκλογών, καταγγελία στο indymedia...
      Μάλιστα.
      Μου διαφεύγει η σωστή λέξη.. πως το λέν αυτό; χμμ ααα!
      Προβοκάτσια!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ A.M. 01/11/2010 23:23:35

        Προβοκάτσια το έλεγαν παλιά.

        Τώρα το λένε "stupid is as stupid does"...

        • A.M. avatar
          A.M. @ tsilivithras 01/11/2010 23:25:00

          Ευχαριστώ για το ... update!

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ A.M. 01/11/2010 23:27:13

            You got the joke, right?

  4. politis avatar
    politis 01/11/2010 22:42:30

    Είναι λοιπόν τόσο απελπισμένοι που επαναφέρανε το φάντασμα της τρομοκρατίας?

    • A.M. avatar
      A.M. @ politis 01/11/2010 23:18:40

      Και κόσμο να σκοτώσουν δεν θάχουν πρόβλημα, μην αμφιβάλλεις καθόλου.

  5. LEON avatar
    LEON 01/11/2010 23:26:04

    "Μνημόνιο η χάος"...
    μάϊστα

    • A.M. avatar
      A.M. @ LEON 01/11/2010 23:28:43

      Παλιό κόλπο. Και αποδοτικό συνήθως.

      Ίσως ο tsilivithras γνωρίζει μια πιο νέα έκδοση του διλήμματος. :lol:

  6. A.M. avatar
    A.M. 01/11/2010 23:32:23

    Yes of course!
    thnks!

  7. Orestios avatar
    Orestios 01/11/2010 23:34:30

    Αλ Κάιντα στη Γαλλία.
    Σέχτα στην Ελλάδα.
    Σοσιαλιστική Διεθνής Παγκόσμια.
    χο! χο!

  8. Count Cagliostro avatar
    Count Cagliostro 02/11/2010 03:09:08

    Τρομοκρατία της πλάκας με μηδαμινή εκπαίδευση και ψευδο-μηδενιστική ιδεολογία. Μικρά ψαράκια εμφορούμενα από τα Δεκεμβριανά. Διόλου απίθανο βέβαια να έχει παρεισφρύσει και κάποιος παρακρατικός, ο οποίος να δίνει τις κατευθυντήριες γραμμές στον εκτελεστικό βραχίονα της ομάδας. Ο τελευταίος μάλλον πιστεύει πως πράττει επαναστατικό έργο αλλά μάλλον πλανάται οικτρά.
    Αν δεν πήγαν καρφωτοί, η σημερινή σύλληψη ίσως ήταν αποτέλεσμα αυτόνομης δράσης από μέλη της οργάνωσης. Βόμβα με αποστολέα Πάγκαλο και παραλήπτη Σαρκοζύ μοιάζει βγαλμένο από ταινία με τον Λουί ντε Φινές!

  9. www.aksioprepeiakantoxh.com avatar
    www.aksioprepeiakantoxh.com 02/11/2010 14:37:13

    "Φορώντας την προεκλογική τρομοκρατική... περούκα!"

    http://www.aksioprepeiakantoxh.com/thematikes/tromokratia/307-forontas-tin-tromokratiki-perouka.html

  10. δημης avatar
    δημης 03/11/2010 00:51:42

    "Ψάχνουν την άκρη του νήματος για τη «Σέχτα»"
    μα....ΓΙΑ ΝΑ ...ΣΒΗΣΟΥΝ ΤΑ ...ΙΧΝΗ