26/11/2008 17:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψάχνουν να βρουν τον βουλευτή που θα τους …ρίξει

Πόσες φορές σας έχουμε πει μέχρι τώρα ότι το τι θα γίνει στην ΝΔ «περνάει μέσα από μια εν συνειδήσει απώλεια της δεδηλωμένης και με σύντομες όσο γίνεται εκλογές, επειδή δεν αντέχουν.....»; 

Αυτή την ώρα λοιπόν, σε δημοσιογραφικά γραφεία ψάχνουν να επιβεβαιώσουν τις φήμες που άρχισαν να κυκλοφορούν μετά τη σημερινή παρέμβαση Μειμαράκη (εξερχόμενου του ...Μαξίμου) και που θέλουν συγκεκριμένο βουλευτή - αντάρτη της ΝΔ να ρίχνει την κυβέρνηση, επειδή ούτε αυτή, ούτε ο Καραμανλής αντέχουν να χειρισθούν την οικονομική κρίση που επιδεινώνεται σταθερά. Προς άρση κάθε παρεξηγήσεως διευκρινίζουμε ότι ο «αντάρτης» που βρίσκεται στο στόχαστρο εκλέγεται πάνω από τον ...Ισθμό.

Με τις σημερινές δηλώσεις του ο υπουργός Άμυνας, άφησε ανοικτό ενδεχόμενο πρόωρων εκλογών, σε περίπτωση που υπάρξουν αστάθμητοι παράγοντες, όπως για παράδειγμα, «η καταψήφιση του προϋπολογισμού». Μιλώντας με δημοσιογράφους έξω από το Μέγαρο Μαξίμου ο κ. Μειμαράκης μίλησε επίσης, εμμέσως πλήν σαφώς, και για πολιτικές ευθύνες  στο σκάνδαλο του Βατοπεδίου, λέγοντας ότι «από τις δημοσκοπήσεις φαίνεται πως ο κόσμος μας καταλογίζει πολιτικές ευθύνες».  Αναφερόμενος σαφώς στους εμπλεκόμενους υπουργούς και κυρίως τον μεγάλο αντίπαλό του Θ. Ρουσόπουλο ο κ. Μειμαράκης είπε πάντως πως δεν προκύπτουν ποινικές ευθύνες.

Είπε ακόμα ότι η ΝΔ χάνει με 4 μονάδες από το ΠΑΣΟΚ λόγω του σκανδάλου του Βατοπεδίου και ότι θεωρεί πως η κυβέρνηση (δηλαδή ο Καραμανλής) είναι εγκλωβισμένη στην υπόθεση και γι' αυτό δεν μπορεί να λάβει πρωτοβουλίες σε άλλα σημαντικά θέματα.

Την μπόμπα περί οικειοθελούς ...ανατροπής της κυβερνητικής αυτοδυναμίας την τοποθέτησε ως εξής: «Στόχος, επιδίωξή μας είναι να πάμε μέχρι το 2010 και εφόσον δεν προκύψει κάτι σε σχέση με την εκλογή προέδρου της Δημοκρατίας να πάμε κανονικά, δηλαδή μέχρι το 2010 και βάλε...Τώρα, τι να σας πω, ξέρεις ποτέ τι μπορεί να σου προκύψει, ξέρεις αν θα καταψηφίσει κάποιος τον προϋπολογισμό;».

Έλα, ντε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. daris avatar
    daris 26/11/2008 17:58:46

    ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΝΤΙΜΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΟΝ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΡΙΞΕΙ ΝΑ ΨΑΧΤΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΣΕΜΝΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΑ!!!

  2. kaskanter avatar
    kaskanter 26/11/2008 18:14:08

    Πάλι τα ίδια !!! Σκευωρίες και ...Μπιπ. Ο Καραμανλής δεν πέφτει καλά δε το καταλάβατε.
    Τσιράκια των Αμερικάνων, μόλις υπόγραψε με τους Κινέζους και αμέσως να βρούμε τον βουλευτή που θα τα πάρει για να τον ρίξουμε!
    Τα μισά να κάνανε οι άλλοι πρωθυπουργοί θα τους γλείφατε αλλά τι πριμένετε τηλεκατευθυνόμενοι.
    Γουστάρετε την ανακύκλωση και τίποτα άλλο. Γράψτε κάτι καινούργιο βρε!!
    Μετά απο τον Μειμαράκη δηλώσεις έκανε και ο Τατούλης και ο Μανώλης και ο Βολουδάκης αλλά και ο Μαρκογιαννάκης.

  3. timoros avatar
    timoros 26/11/2008 18:51:32

    Γιατί παραγραφή, αν είναι τόσο άσπιλοι και αμόλυντοι, πολύ απλά να εκδόσουν ένα ψηφισμα ομόφωνα που να λέει οτι δεν παραγράφονται τυχόν ποινικές ευθύνες ακόμη κι άν διαλυθεί η Βουλή. Να δούμε θα τολμήσει κανείς να εναντιωθεί?

  4. Lara avatar
    Lara 26/11/2008 18:58:44

    Η μεγαλη αλητεια ειναι ο Αρχικομματαρχης δεν εχει βγαλει αχνα ως τωρα για καποιο σκανδαλο.
    Πλαναται στον κοσμο της ασυδωτης ασυνειδησιας.
    λαρα

  5. Μαρια-Ειρηνη avatar
    Μαρια-Ειρηνη 26/11/2008 19:02:11

    Η αλήθεια είναι ότι ο Καραμανλής δεν ξέρει ποιο δρόμο να ακολουθήσει ώστε να φύγει από την καρέκλα του -που έχει μετατραπεί πλέον σε "ηλεκτρική". Θέλει να φύγει όχι μόνο για την οικονομική επιδείνωση. Ούτε μόνο για το σκάνδαλο Βατοπεδίου. Ούτε μόνο για την Siemens. Η αγωνία του κορυφώνεται από τις πληροφορίες που έφτασαν στα αυτιά του ότι όσες αποκαλύψεις επακολουθήσουν αν δεν αποχωρήσει οικειοθελώς θα κάνουν τα ήδη υπάρχοντα προβλήματα να μοιάζουν εντελώς ανούσια. Εύχομαι να μην είναι αλήθεια οι φήμες. Γιατί καλώς η κακώς ο Καραμανλής είναι πρωθυπουργός της Ελλάδας και αυτή τη στιγμή ο διασυρμός δεν αφορά πρόσωπα αλλά την ίδια τη χώρα. Σας βεβαιώνω ότι εκτός Ελλάδας κανείς μα κανείς δεν ενδιαφέρεται για τις αντιπαραθέσεις των παρατάξεων στη χώρα μας. Καλά-καλά δεν ξέρουν ποιας πολιτικής απόχρωσης κόμμα βρίσκεται στην εξουσία και ούτε τους ενδοαφέρει. Το μόνο που ακούγεται είναι το ονομα Ελλάδα...

  6. Lara avatar
    Lara 26/11/2008 19:04:54

    Τι λες καλε, Μαρια Ειρηνη;
    Οι Γερμανοι θρηνουσαν μετα τις φωτιες οταν επαναεξελεγη ο ιδιος ο ανικανος.
    Οι τηλεορασεις ηταν στο φορτε τους εκεινο το βραδυ με τους δημοσιουγραφους πυρ και μανια.
    Ολα ειναι γνωστα στην Ευρωπη και με λεπτομερειες.
    λαρα

  7. ΝΑΥΠΛΙΟΣ avatar
    ΝΑΥΠΛΙΟΣ 26/11/2008 19:23:35

    ...Η αγωνία του κορυφώνεται από τις πληροφορίες που έφτασαν στα αυτιά του ότι όσες αποκαλύψεις επακολουθήσουν αν δεν αποχωρήσει οικειοθελώς θα κάνουν τα ήδη υπάρχοντα προβλήματα να μοιάζουν εντελώς ανούσια. Εύχομαι να μην είναι αλήθεια οι φήμες.....ΠΕΡΙ ΤΙΝΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΜΑΡΙΑ ΕΙΡΗΝΗ?????

  8. theo avatar
    theo 26/11/2008 19:36:07

    Και η απορία?

    Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση σ' όλα αυτά που έχουν συμβεί και μας συμβαίνουν?

    1.Παράθεση ντοκουμέντων
    2. Δημοσιογραφική έρευνα για τις εξηγήσεις ή τα ανεξήγητα!!!
    Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν για δημοσιογράφους!!!

  9. trigonis avatar
    trigonis 26/11/2008 19:41:45

    Δεν μπορώ να καταλάβω πώς δουλεύει η δικαιοσύνη στην Ελληνική δημοκρατία.

    Ας πούμε ότι είμαι ένας ζάπλουτος μεγαλοαπατεώνας που έχω κλέψει δισεκατομμύρια από τους πελάτες μου και το χρηματιστήριο.

    Μία λύση για να μή με πιάσουν είναι να εξαφανιστώ σε κάποια Λατινοαμερικάνικη χώρα, κατά προτίμηση κάνοντας και μία πλαστική στο πρόσωπο.

    Στην Ελλάδα έχω και άλλη μία επιλογή. Αγοράζω ένα κανάλι και απειλώ την εκλεγμένη κυβέρνηση ότι εάν με στείλουν να δικαστώ θα τους κάνω συκοφαντικό πόλεμο και θα φέρω την αντιπολίτευση να κυβερνήσει.

    Καλό έ;

    (Και εγώ που νόμιζα ότι οι τηλεοπτικές συχνότητες είναι δημόσιο αγαθό, όπως λέει και το Σύνταγμα, μάλλον δεν είχα καταλάβει καλά).

  10. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 26/11/2008 20:00:02

    Καλησπέρα, τί άλλα νέα ;

  11. ataktos avatar
    ataktos 26/11/2008 20:31:49

    τελειωσαν τα DVD στη πιατσα ;;;;

  12. noname avatar
    noname 26/11/2008 21:15:12

    ΑΝ ΠΟΤΕ αναλάβει η Ντόρα, ο Μειμαράκης θα στεφθεί αντιπρόεδρος;

  13. someboddy avatar
    someboddy 26/11/2008 21:19:31

    einai epiteloys eykolo na paei na gamithei o paliopoystas o karamanlis mpas kai alaksei i tyxi mas ma ton malakokayli poy mpleksame ton poli ligo
    prothipoyrgo toy koloy ta reniamera kai tis poytsas ta saranta .tha dialisei telios thn elada o asxetos malakas poy mas kybernaei gamo to kantili toy ton gamiolopoysta

  14. Κανένας avatar
    Κανένας 26/11/2008 22:27:38

    ο γιωργακης πανω και τι στο κοσμο. ε ρε γελια. μακαρι να τον ριξουν τα κολοκαναλα τον καραμανλη να να παρει ολα το δημοσιο οπως λενε οι πρασινοι. ρε ποιον δουλευετε;

  15. thanos avatar
    thanos 27/11/2008 03:31:49

    Factorx

    Για τους Εμμαους(Μοναστηρι κοντα στον Λαγκαδα) δεν ακουσες δεν εμαθες τιποτα?
    Ουτε τα ΜΜΕ αλλα ουτε και το καναλι που παρουσιασε την εκπομπη....γιαι αραγες?

  16. Factorx avatar
    Factorx 27/11/2008 03:40:44

    Αν άκουσες εσύ ενημέρωσέ μας

  17. Lara avatar
    Lara 27/11/2008 08:14:37

    Δεν ηξερα οτι και στην Ελλαδα υπαρχει μονη Εμμαους.
    Ενα μοναστηρι μ' αυτο το ονομα γνωριζω εξω απο το Bremgarten στο Καντον Argau με το ρομαντικο ξωκλησακι.

  18. prasina-aloga avatar
    prasina-aloga 27/11/2008 10:27:44

    ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΟΝΗ ΤΟΠΛΟΥ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΑΤΟΠΕΔΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ

    Συγκεκριμένα, η Μητρόπολη Ιωαννίνων εξασφάλισε με υπουργικές αποφάσεις τη διαχείριση των κληροδοτημάτων ευεργετών, αντί για την Τοπική Αυτοδιοίκηση όπως προβλέπουν οι νόμοι και οι αποφάσεις του Συμβουλίου της Επικρατείας.

    Τα κληροδοτήματα περιλαμβάνουν μετοχές της Εθνικής Τράπεζας, μεγάλο αριθμό ακινήτων και αρκετές εκτάσεις.

    Στο νέο «Βατοπέδι» εμπλέκονται οι πρώην υφυπουργοί Οικονομικών του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Δρυς και Απόστολος Φωτιάδης καθώς και νομικός σύμβουλος του κράτους που γνωμοδότησε υπέρ της Μητρόπολης, όπως ακριβώς έκανε και στην υπόθεση της Μονής Βατοπεδίου.