04/03/2011 15:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χ. Παμπούκης: «Δεν θα κόψουμε εμείς την κορδέλα στο Ελληνικό» !!!

Σε μια αποστροφή του λόγου του πριν από λίγο στην Βουλή σχετικά με την πορεία των διαπραγματεύσεων για το έργο του Ελληνικού ο υπουργός Επικρατείας Χάρης Παμπούκης είπε: «Το Ελληνικό θα το πιστωθούμε ως έναρξη έργου, αλλά την κορδέλα δεν θα την κόψουμε εμείς…»!!!

Το περίεργο είναι ότι δεν ζητήθηκαν «διευκρινίσεις» από τους παριστάμενους βουλευτές αλλά όλοι συνέκλιναν προς το αυτονόητο που του ... ξέφυγε. Ότι δηλαδή πάμε για πρόωρη προσφυγή στις κάλπες και ότι θα ηττηθεί το ΠΑΣΟΚ.

Πριν από λίγο εξάλλου ο Υπουργός Οικονομίας και  Ανταγωνιστικότητας Μιχάλης Χρυσοχοΐδης ανακοίνωσε στην Βουλή προγράμματα ύψους 1,3 δισ. ευρώ που θα “τρέξουν” μέσα στο Μάιο από το Ελληνικό Ταμείο Επιχειρηματικότητας και Ανάπτυξης (ΕΤΕΑΝ) και το ΕΣΠΑ.

Αν σε αυτά προσθέσουμε τα άλλα 2 δισεκατομμύρια ευρώ που προβλέπει και ο νέος επενδυτικός νόμος η προκήρυξη του οποίου θα γίνει περί τις 20 Μαρτίου και θα αφορούν τη γενική επιχειρηματικότητα, τη νεανική επιχειρηματικότητα και τους καινοτόμους επιχειρηματίες που θέλουν να επενδύσουν στη Χώρα

Και συνυπολογίσουμε τις χιλιάδες προσλήψεις που προαναγγέλλουν άλλοι υπουργοί

Τότε η ερμηνεία όλων αυτών είναι αυτονόητη

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/03/2011 15:30:43

    Μπορεί να εννοεί και κάτι χειρότερο.

    Ότι την κορδέλα θα κόψουν, ομού με τους Καταρ-αμένους επενδυτές, οι ξένοι επικυρίαρχοι τής υπό εκκαθάριση χώρας που παραδίδουν...

  2. Wolf avatar
    Wolf 04/03/2011 15:31:57

    Αυτό το λένε "κυβερνητική παρένθεση", αλλοιώς!!!

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 15:32:23

    Αλλος Λαλιωτης μας βρηκε... αστο καημενε.. μην το πιστωθεις!
    να πιστωθεις το χρεος των +42Δις και του Σημιτη... και και αλλα 100 που ερχονται σε 2-3 χρονια. Σουμα πιστωσης 450 Δις +...
    θετε να τα πιστωθειτε?? θετε δε θετε τα εχετε χρεωθει.
    "να μεινουν ανεργα τα παιδια να συνηθιζουν" ειπε ο Παγκαλος.. - Χρεωση

    Αν και η Λογιστικη ηταν και ειναι το χειροτερο μου μαθημα... θα γινω αρχιλογιστης μαζι σας... ΠΑΣΟΚΟΙ.. ΤΟΚΟΙ ( και ποιητης )

    παμπουκη προσεχε... θα μαζευτουν και θα φωναζουν..
    "Παμπουκη Παμπουκη βγες απ το κουτουκι.."

    ΠΠ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 15:34:28

      Μάλλον απ' το... καβούκι θα του ζητάνε να βγει, όπου θα έχει αναγκαστεί να κρυφτεί για να μην τον λυντσάρουν οι νεόπτωχοι που πολλαπλασιάζονται γεωμετρικά.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 16:41:02

      παμπούκη παμπούκη, βγές απ' το καβούκι!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ευθύμης 04/03/2011 16:43:38

        ;)

        ΠΠ

  4. Αριστοτέλις avatar
    Αριστοτέλις 04/03/2011 15:32:38

    Καλά, γιατί να πάει σε εκλογές; Για να τις χάσει η/και να αναγκασθεί να κυβερνήσει με την Ντόρα, τον Κουβέλη και τον Καραντξαφέρη; Τότε θα επέλθει η ολική καταστροφή της Ελλάδας.
    Με εκτίμηση
    Αριστοτέλης

  5. Γιώργος avatar
    Γιώργος 04/03/2011 15:59:51

    Και είναι ανάγκη να ξεπουλήσουν και το Ελληνικό προτού φύγουν; Έλεοc

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Γιώργος 04/03/2011 16:42:06

      Γιατί είναι αχόρταγοι.. για αυτό. Έτσι έχουν μάθει απο πάντα.

  6. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 04/03/2011 19:12:42

    E που να τους κοψει το τραινο που θελουν να κοψουν και κορδελλες!!!!!!

  7. akis avatar
    akis 04/03/2011 20:28:03

    οχι ρε παιδια,
    απλα εννοει ο ανθρωπος οτι δεν θα υπαρξει καμια κορδελα να κοψει,
    δεν θα γινει ή θα αργησει τοσο που... ποιος ζει και ποιος πεθαινει...
    μεχρι τοτε...