23/12/2008 15:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χωρίς Qatar και Iberia

Χωρίς την Qatar Airways και την Iberia μπαίνει στην επόμενη φάση του ο διαγωνισμός για την πώληση της Ολυμπιακής. Μετά τη συνεδρίαση της Διυπουργικής Επιτροπής Αποκρατικοποιήσεων και τη σχετική εισήγηση των τεσσάρων επενδυτικών συμβούλων της Κυβέρνησης  ανακοινώθηκε ότι οι υποψήφιοι επενδυτές που κατέθεσαν μη δεσμευτικές προσφορές είναι 7 για την εταιρεία που θα αναλάβει το πτητικό έργο της νέας Ολυμπιακής, 7 για την νέα εταιρεία επίγειας εξυπηρέτησης και 3 για την νέα εταιρεία τεχνικής βάσης. Η διαδικασία εισέρχεται τώρα στη φάση της κατάθεσης δεσμευτικών προσφορών και η καταληκτική προθεσμία είναι στις 30 Ιανουαρίου 2009.

Διαβάστε τα ονόματα όλων των σχημάτων που κατέθεσαν μη δεσμευτική προσφορά και συνεχίζουν στην επόμενη φάση εδώ:

http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/12/23/1609958.htm

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Suhoi avatar
    Suhoi 23/12/2008 15:04:19

    Η ιστορία των πυροβολισμών σε αστυνομική κλούβα μέσα από πανεσπιστημιακό χώρο σήμερα, φαίνεται περίεργη, αλλά και σοβαρή. Λέγεται ότι πυροβόλησαν με Καλάσνικωφ. Την ίδια στιγμή συζητείται εντονότατα εντός κυβέρνησης, Αστυνομίας και πρυτανικών αρχών το ενδεχόμενο άρσης του πανεπιστημιακού ασύλου και ντού της αστυνομίας. Να υποθέσω ότι τυχαίως (;) οι πυροβλισμοί έπεσαν μέσα απο χώρο πανεπιστημιακού ασύλου;

  2. oktapus avatar
    oktapus 23/12/2008 15:14:21

    Στην αναμπουμπουλα, λενε, ο λυκος χαιρεται.
    Φυσικο ειναι να εκμεταλευτουν μερικες παραστρατιωτικες οργανωσεις των γειτονων μας, που θα δρουν, υποθετω, ανενοχλητα και στην Ελλαδα πχ Ουτσεκα και να οξυνουν το προβλημα εις βαρος μας.
    Αλλο οι πολιτικοι γιατι καθυστερουν;
    Η χωρα στερειται παντελως στοιχειωδους κυβερνησης
    και το πλοιο, η Ελλας
    ειν' ερμαιο στους πεντε ανεμους.

  3. tony avatar
    tony 23/12/2008 15:34:08

    Δεν είναι τίποτα μπροστά στά κανόνια που θα ακουστούν μέχρι τις 30-1.Η φωτιά στον Τειρεσία είναι ενα καλό άλλοθι γιά νά μην δοθούν στοιχεία.
    Τώρα που βρήκανε τους φταίχτες η βία θά ξεσπαθώσει.
    Οι προβοκάτσιες όλο και θά αγριεύουν.

  4. Suhoi avatar
    Suhoi 23/12/2008 15:41:03

    Οσμή παρακράτους αναδύεταιο εντονότατα εδώ και δυό τρείς ημέρες. Με δεδομένο ότι αυτή την ώρα γίνεται συγκέντρωση στο κέντρο της Αθήνας (να δούμε πως θα καταλήξει), τις κορώνες για ξαναζωντάνεμα της αγοράς του κέντρου της Αθήνας, τις πιέσεις για άρση του πανεπιστημιακού ασύλου, αλλά και τους φόβους για "κτύπημα" με στόχο αστυνομικό ή άλλον, ο κίνδυνος φαίνεται να είναι μεγάλος. Σε επιφυλακή λοιπόν.

  5. KaryID avatar
    KaryID 23/12/2008 15:43:52

    @3: δεν νομίζω στον Τειρεσία να μην είχαν back up τα στοιχεία και σε άλλο χώρο ή όροφο.

  6. KaryID avatar
    KaryID 23/12/2008 15:52:41

    άρα το χτύπημα ήταν για το θεαθήναι ...

  7. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 23/12/2008 15:57:00

    Δηλαδή τζάμπα έτρεχε στα κατάρια ο Κωστάκης;

  8. αποχωρών avatar
    αποχωρών 23/12/2008 16:13:43

    Αντί ο κ. Καραμανλής να οργανώνει στημένες παραστάσεις όπου θα υποδύεται τον «υπεύθυνο πρωθυπουργό», ας προβεί στην τελευταία υπεύθυνη πράξη της πρωθυπουργίας του κι ας δώσει τέρμα στα αδιέξοδα της χώρας προκηρύσσοντας εκλογές.

  9. oktapus avatar
    oktapus 23/12/2008 16:31:53

    Αυτος δεν παραιτειται. Η κατασταση μενει στασιμη στ' απονερα με εντονη την οσμη απαθειας στον αερα.
    Τωρα ειναι η σειρα του Προεδρου της Δημοκρατιας να δισταξει διαλυση της ανικανης κυβερνησης και να κηρυξει νεες εκλογες.
    Αν δεν το πραξει αυτος τοτε προς τι η αναμονη;
    Στο θειο βρεφος, που ετσι κι αλλιως θα το φερει ο αποτελειωμενος χρονος;

  10. oktapus avatar
    oktapus 23/12/2008 16:39:49

    Καπου διαβασα σημερα οτι τα ελαχιστα αεροπλανα της Ολυμπιακης αδυνατουν να πεταξουν λογω ελλειψης ανταλλακτικων.
    Και οι Ελληνες παρακαλουνται μην ασθενησουν επισης λογω ελλειψης στοιχειωδους πρωτης υλης στα επειγοντα περιστατικα.
    Βαρεθηκαν και οι γιατροι να βαραν μυγες.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/12/2008 16:48:22

    Κακή εξέλιξη για την ιδωτικοποίηση και για την αξιποιστία του εγχειρήματος (αν και με την "κρίση" ΟΛΕΣ οι δουλειές χαλάνε)

    Το μέλλον της ΟΑ ήταν προδιαγεγραμμένο από το 2001 όταν έφυγαν οι Αγγλοι "μανατζερς".

    Κάτι κομματάκια ίσως θέλει η Aegean (συγγνώμη εννοούσα Lufthansa) αλλά τωρα οι τιμές έχουν πέσει, αν τους πληρώσουμε κάτι ίσως το ξανασκεφτούνε.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/12/2008 16:50:53

    Όσο για τα ονόματα... έχει και απατεώνες η λίστα. Πόσα πληρώνουμε τόσα χρόνια? Κύριοι αγωνιστές συνδικαλιστές του Πασόκ, μπορώ να σας πω, στα αγγλικά, eat shit. Στην ΟΑ εσείς φταίτε (σαν εργαλεία των αφεντικών σας)

  13. οκτώ avatar
    οκτώ 23/12/2008 17:02:06

    Γιατί έφτασε η Ολυμπιακή σε αυτό το σημείο ; ρωτήστε κυρίως τους Υπουργούς Μεταφορών των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ, που εξυπηρετούσαν τους πελάτες-ψηφοφόρους τους.
    Μακάρι οι βολευτές μας να διαχειρίζονταν τα δημόσια οικονομικά όπως διαχειρίζονται τα προσωπικά οικονομικά τους, για τα οποία η ευφυϊα τους είναι άξια θαυμασμού.

  14. vromopasokos avatar
    vromopasokos 23/12/2008 17:11:55

    Καλά και ο Καραμανλής τζάμπα πήγε με τη Ντόρα στο Καταρ;
    Κρίμα τα έξοδα.

  15. theo 1611 avatar
    theo 1611 23/12/2008 17:20:05

    Τα κρατικά μονοπώλια μπαίνουν μέσα όταν επιβαρύνονται με δαπάνες του κρατικού προϋπολογισμού!!!

    Σήμερα η Ολυμπιακή μας βάζει 3 εκ. euros μέσα την ημέρα, αλλά είναι εύκολος στόχος γιατί μπορούμε να το χρεώσουμε στα ταξίδια των ημετέρων, τη χλιδή, κλπ. Που θα χρεώσουμε όμως τη ΔΕΗ που κι αυτή φέτος θα μας βάλει κοντά 1 εκ. μέσα την ημέρα, στα φτηνά τιμολόγια ΗΡ που πληρώνουμε σε σύγκριση με τον ευρωπαϊκό μέσο όρο?

    Άντε μπρε, καλά Χριστούγεννα!!!

  16. fantomas avatar
    fantomas 23/12/2008 18:00:52

    Suhoi Says:
    December 23rd, 2008 at 3:04 pm

    ψαξε τις καταθεσεις των μελων της 17 Ν και θα δεις τι ειχαν αναφερει για τα ΜΑΤ, και για ''χτυπημα'' σε αυτα!

  17. fantomas avatar
    fantomas 23/12/2008 18:16:17

    Suhoi Says:
    December 23rd, 2008 at 3:41 pm

    Θες αγαπητέ φίλε, να πάψουν οριστικά τα επεισόδια στο κέντρο των Αθηνών χωρίς να γίνει άρση του πανεπιστημιακού ασύλου?

    ερωτώ εσένα...... αλλά και όλους όσους κόπτονται για την δημοκρατία μας!!

    και για να μην σε κρατώ σε αγωνία άκου αυτό:


    Με έναν απλό νόμο που περνάει από την βουλή (προϋπολογισμός γάρ) αποφασίζει η πολιτεία ότι τα κτήρια των ΑΣΟΕ, ΕΜΠ, ΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ που είναι στο κέντρο των Αθηνών απαλλοτριώνονται από το κράτος για την δημιουργία μουσείων (αρχαιολογικό, δημοκρατίας , μουσικής κτλ) και αναλαμβάνει να ΕΚΤΑΜΙΕΥΣΕΙ ΑΜΕΣΩΣ το ποσό που χρειάζεται για την δημιουργία αντίστοιχων εγκαταστάσεων στην πανεπιστημιούπολη και την πολύτεχνιουπολη!!!

    Εάν γινόταν αυτό (που δεν θα γίνει) και το άσυλο δεν θα υπήρχε λόγος να καταργηθεί αλλά το σπουδαιότερο δεν θα έβρισκαν κάλυψη στο άσυλο όλοι οι εγκληματίες.

    Έτσι απλά Σύντροφε!!

  18. λαπ avatar
    λαπ 23/12/2008 18:31:40

    Ασχετο: οταν βαζετε εικόνα και δεν γραφετε τίποτα με το firefox k to chrome φαινεται έτσι
    imagebam.com/image/0afead21684039
    βάλτε μερικά κενά άλλη φορά. ετσι:










    ...

  19. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 23/12/2008 19:09:25

    Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ είναι η εικόνα της χώρας, μια εταιρεία που κάποτε όλοι την θαύμαζαν τώρα την αποφεύγουν τρέχοντας και για να την πάρουν πρέπει να πληρώσουμε και από πάνω.
    Όπως και την χώρα...
    Το κατάντημα είναι επίτευγμα των συνδικαλιστών που μέχρι πρόσφατα δεν φώναζαν και αμείβονταν αφού υπάκουαν...
    Μας στοιχίζει πάνω από ένα δις το χρόνο και θα μας στοιχίσει και άλλο 1,5 δις η "εθελουσία"...
    Γιατί "εθελουσία" και δημιουργία 45αριδων συνταξιούχων?
    Γιατί δεν διαμαρτύρεται η ΓΣΕΕ? ωχ ξέχασα οι συνδικαλιστές των ΔΕΚΟ είναι η ΓΣΕΕ...
    Κλείσιμο της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ και ας μεταταχθούν στο Δημόσιο...

    (...ορίστε κ Καθηγητά σας εξοικονόμησα 2,5 δις από το έλλειμμα...)

  20. Νἰκος avatar
    Νἰκος 23/12/2008 19:36:31

    Απο τον πηγαιο Σταθη, της "Ε".

    Θα έλεγε κανείς ότι ο κ. Γιώργος Παπανδρέου μιλάει σε αμνήμονες. Μιλώντας για τον Προϋπολογισμό στη Βουλή, κατήγγειλε μαινόμενος την ελαστική εργασία, την υποαπασχόληση, τις εξυπνάδες τύπου προγράμματος στέιτζ, τα ρουσφέτια, την κομματοκρατία κι ένα σωρό τέτοια κι άλλα συναφή

    τα οποία οι κυβερνήσεις στις οποίες συμμετείχε ο ίδιος είχαν καθιερώσει! Με έναν τρόπο αθώο ως εκ παρθενογενέσεως να έχει έρθει σε αυτή τη Γη, ο Γιωργάκης κατήγγειλε όσα έχουν κάνει οι κυβερνήσεις στις οποίες συμμετείχε, ώστε να πάρει πάλι την εντολή απ' τον λαό και να επιστρέψει στην εξουσία το κόμμα του για να κάνει τα ίδια. Οπως ήδη έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν -φέρ' ειπείν με την ΑΓΕΤ! Οταν το ΠΑΣΟΚ, ως αντιπολίτευση, κατηγορούσε τον κ. Μητσοτάκη ότι την ξεπουλάει για να κάνει αμέσως μετά επ' αυτού (και μυρίων άλλων) την πάπια όταν ξανάγινε κυβέρνηση!

    Μπορεί με κάτι τέτοια να μην παίρνουν ανάποδες οι αναλυτές και οι γκαλοπολόγοι ούτε το μέρος εκείνο των πολιτών που δεν πολιτεύεται, αλλά παίρνουν ανάποδες οι νέοι και πολλοί άλλοι μαζί τους. Και θα συνεχίσουν να μανουριάζουν όλο και πιο πολύ όλο και πιο πολλοί και θα το δούμε...

  21. Le canard avatar
    Le canard 23/12/2008 20:17:57

    Με αφορμή την ανάρτηση στις 16-12-08 με τίτλο “Προς ένα πανευρωπαϊκό «αντάρτικο πόλης»;”, αλλά και αυτά που λέγονται περί ανάληψης της ευθύνης για τις ριπές κατά του λεωφορείου των ΜΑΤ σήμερα τα ξημερώματα στο Γουδί από τη "Λαϊκή Δράση", επαναλαμβάνω στο σχόλιό μου εκείνη την ημέρα:

    "Είναι λογικό να δημιουργηθεί η τέταρτη γενιά της ευρωπαϊκής τρομοκρατίας. Οι βίαιες κοινωνικές εκρήξεις, όπως και αυτή στην Ελλάδα, θα λειτουργήσουν ως νομιμοποιητικός παράγοντας της δράσης μιας τέτοιας οργάνωσης. Η 4η γενιά θα είναι πιο βίαια, και ενδεχομένως πιο απρόσεκτη από τις προηγούμενες (πρόσεχαν να μην πάρουν στο λαιμό τους τρίτους). Δεν είναι περίεργο επίσης να είναι ένα μείγμα αναρχο-αριστερών, με ενδεχόμενα απολιτίκ στοιχεία. Καθρέφτης των διαδικασιών που συντελούνται στην κοινωνία μας θα είναι κι’αυτές. Και, ας το πούμε ευθέως: Μήπως λίγες φορές έχετε ακούσει το τελευταίο διάστημα του αποκορυφώματος των σκανδάλων, και της απειλής εκ μέρους των αφεντικών και των κυβερνώντων για μαζικές απολύσεις στο όνομα της κρίσης, τη φράση: “Μια 17 Νοέμβρη τους χρειάζεται. Τότε φοβούνταν λίγο”. Η τρομοκρατία δεν καταπολεμιέται με τρύκ τύπου Χρυσοχοΐδη, Εγγλέζων και Αμερικάνων στο όνομα της διεξαγωγής ομαλών Ολυμπιακών Αγώνων. Είναι μακριά νυχτωμένος όποιος νομίζει ότι σε αυτές τις συνθήκες κρίσης, δεν δημιουργούνται οι προϋποθέσεις για την επανεμφάνισή της. Και κάτι τελευταίο. Η αστυνομία διαρρέει ότι βρίσκεται στο κατόπι κάποιων από εκείνους που κτύπησαν την αμερικάνικη πρεσβεία δύο χρόνια πρίν. Γι’αυτό μάλιστα, λέγουν, δεν έχουν κτυπήσει ακόμα. Εν πάση περιπτώσει -τι να πούμε;- τη στιγμή που προκειται για το μοναδικό κτύπημα, που δεν βρέθηκε ούτε καν η μοτοσυκλέτα που χρησιμοποίησαν οι δράστες για τη διαφυγή τους. Κάποιοι πάντως μιλάνε για κατάσταση διάλυσης σε νευραλγικής σημασίας τμήματα της αντιτρομοκρατικής. Οψόμεθα λοιπόν, να δούμε τι πραγματικά συμβαίνει και τι θα συμβεί".

    Αυτά βέβαια, εφόσον ισχύουν τα περί επίθεσης από τρομοκρατική οργάνωση και όχι για προβοκάτσια στημμένη από παρακρατικά κέντρα που στόχο τους είχαν να διευκολύνουν την άρση του ασύλου (για το οποίο κόπτεται ο κ.Πρετεντέρης από το Μέγκα τώρα) αλλά και για να φοβίσουν τους μαθητές, ώστε να μην ξαναβγούν στο δρόμο και να περιοριστούν στη γαλοπούλα των Χριστουγέννων.

  22. Le canard avatar
    Le canard 23/12/2008 20:19:29

    Δύο πυροβολισμούς δέχθηκε κλούβα των ΜΑΤ που ήταν σταθμευμένη στη συμβολή των οδών Κοκκινοπούλου και Κατεχάκη στο Γουδή στις 5.50 σήμερα τα ξημερώματα.


    Οι δύο πυροβολισμοί έγιναν αντιληπτοί από τους αστυνομικούς των ΜΑΤ που βρίσκονταν μέσα στη κλούβα και οι οποίοι βγήκαν για να ελέγξουν τι είχε συμβεί. Διαπίστωσαν ήταν ότι το ένα λάστιχο της κλούβας είχε σκάσει από τη σφαίρα πυροβόλου όπλου, ενώ ακόμη μια σφαίρα είχε σφηνωθεί στη μηχανή του οχήματος. Από τους πυροβολισμούς δεν σημειώθηκε κανένας τραυματισμός. Επί τόπου έσπευσαν άνδρες της Ασφάλειας και της Αντιτρομοκρατικής. Εκτιμάται πως οι σφαίρες προήλθαν από παλιό πολυβολείο μέσα από την περίφραξη της Πολυτεχνειούπολης.

    Λίγο πριν τις 4.30 το απόγευμα άγνωστος που τηλεφώνησε στα γραφεία της ιστοσελίδας zougla.gr ανέλαβε την ευθύνη για λογαριασμό της "Λαικής Δράσης". Αστυνομικές πηγές χαρακτήριζαν, πάντως, την ανάληψη της ευθύνης ως μη αξιόπιστη.

    Οι πρώτες πληροφορίες αναφέρουν ότι οι σφαίρες ήταν διατρητικές, δηλαδή είχαν τη δυνατότητα να τρυπήσουν τη λαμαρίνα της κλούβας. Η εξέτασή τους από τα ειδικά εργαστήρια της αστυνομίας έδειξε πως ήταν διαμετρήματος 7,62 χιλιοστών, οι οποίες χρησιμοποιούνται από όπλα όπως τα G3 και τα Καλάσνικοφ, καθώς και από τα πιστόλια τύπου Τοκάρεφ, σοβιετικής κατασκευής.

    Enet - 23/12/2008

  23. Le canard avatar
    Le canard 23/12/2008 20:20:43

    Πρωτοεμφανιζόμενα τα παιδιά, ε;

  24. fantomas avatar
    fantomas 23/12/2008 20:48:54

    Le canard Says:
    December 23rd, 2008 at 8:20 pm
    Πρωτοεμφανιζόμενα τα παιδιά, ε;

    ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΠΟΥΜΠΟΥΛΑ Ο ΛΥΚΟΣ ΧΑΙΡΕΤΕ!!