17/11/2009 14:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χωρίς τον ... μηχανισμό του πήγε ο Άρης στη Ντόρα



Όπως προαναγγείλαμε χθες ( Το περιβάλλον του Άρη, δεν στηρίζει Ντόρα) ο βουλευτής Λάρισας της ΝΔ Μάξιμος Χαρακόπουλος στηρίζει τον Αντώνη Σαμαρά με σημερινή δημόσια δήλωσή του. Ενώ, όπως επίσης γράψαμε χθες υπερ του Σαμαρά τάσσονται και τα στελέχη της ομάδας του Άρη, Δ. Γαλαμάτης (πρώην βουλευτής Θεσσαλονίκης), ο διευθυντής του γραφείου του Θανάσης Κοτταράς, ο Περ. Αλιβιζάτος κ.α.

Στη δήλωσή του, μεταξύ άλλων ο κ. Χαρακόπουλος αναφέρει: «Τιμώ την πολιτική διαδρομή της Ντόρας Μπακογιάννη και την αγνή φωνή του Παναγιώτη Ψωμιάδη. Στις εκλογές της 29ης Νοεμβρίου ψηφίζω για νέο αρχηγό της Νέας Δημοκρατίας τον Αντώνη Σαμαρά γιατί πιστεύω ότι μετά και τη στήριξη του αποσυρθέντος υποψηφίου για την προεδρία Δημήτρη Αβραμόπουλου, μπορεί να εκφράσει το όλο κόμμα. Και τους παραδοσιακούς δεξιούς, αλλά και όσους αυτοτοποθετούνται στο «μεσαίο χώρο», που βρίσκεται πιο κοντά και στις δικές μου απόψεις. Η επιλογή της αμφίπλευρης διεύρυνσης σε ένα μεγάλο πολυσυλλεκτικό κόμμα εξουσίας, όπως η Νέα Δημοκρατία, είναι επιλογή νίκης».

O Μάξιμος Χαρακόπουλος και o Δημήτρης Γαλαμάτης, ήταν οι πιο στενοί συνεργάτες του Άρη Σπηλιωτόπουλου. Η τοποθέτησή τους έχει σημασία, επειδή χωρίς αυτούς ο μηχανισμός του Άρη είναι ανάπηρος.

Ο πρώην βουλευτής Β’ Θεσσαλονίκης και ο βουλευτής Λάρισας ήταν αυτοί που συγκρότησαν τον πρώτο οργανωτικό πυρήνα του κύκλου του Άρη και περπάτησαν μαζί του όλη την πολιτική διαδρομή από το 1998, όταν ακόμη ο Σπηλιωτόπουλος ήταν εκπρόσωπος Τύπου της Ρηγίλλης και στενότατος συνεργάτης του Κώστα Καραμανλή.

Ο Μάξιμος, δημοσιογράφος στο επάγγελμα, ήταν τότε αναπληρωτής διευθυντής του Γραφείου Τύπου του κόμματος. Ο Δημήτρης πρόεδρος της δυνατής τότε ΟΝΝΕΔ Θεσσαλονίκης. Οι τρεις συγκρότησαν την πρώτη ομάδα, που ισχυροποιήθηκε πολύ όταν ο Άρης απομακρύνθηκε από τη θέση του με διάδοχο τον Θόδωρο Ρουσόπουλο. Τότε, μαζί με αρκετά ακόμη στελέχη της νέας γενιάς από όλη τη χώρα προχωρούσαν ανοικτά σε διατύπωση των πολιτικών θέσεών τους για ένα κόμμα πιο ανοικτό στην κοινωνία, πιο δημοκρατικό και σε κατεύθυνση αναζήτησης νέων ιδεών και απόψεων για όλα τα σύγχρονα προβλήματα της ελληνικής κοινωνίας.

Η ομάδα δυνάμωσε ακόμη περισσότερο όταν οι Χαρακόπουλος και Γαλαμάτης εκλέχτηκαν βουλευτές. Τότε συχνές ήταν οι κοινές επερωτήσεις και η διατύπωση κοινών δηλώσεων, καθώς ήταν γνωστό ότι η ομάδα αυτή ήλπιζε ότι από τα σπλάχνα της θα ξεπηδήσει η νέα ηγετική ομάδα του κόμματος αλλά και φόρα τα οποία θα εκσυγχρονίζουν με το πολιτικό τους λόγο το ιδεολογικό στίγμα της ΝΔ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 17/11/2009 14:31:58

    Για ποια ισχυ του Αρη μιλαμε? κοροιδευομαστε?

    Εξαλλου το μονο που χρειαζεται ο αρης ειναι βιτρινα...το περιεχομενο κατα πως φαινεται δεν τον απασχολει καθολου.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ loretta 17/11/2009 20:55:22

      βιτρίνα; Ή κότερο με κατάρτι;

  2. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 17/11/2009 14:57:58

    Λάθος! Η Τζίνα είναι ακόμα στο πλευρό του.

  3. Ιωαννης Ένατος avatar
    Ιωαννης Ένατος 17/11/2009 15:48:15

    ΄Ημουν σίγουρος πως ο Μάξιμος θα έκανε το σωστό!! Στην πατρίδα μου ο λόγος του Μάξιμου μετράει! Με την επιλογή του Μάξιμου σιγούρεψα κι εγώ πως ο Αντώνης είναι πέρα για πέρα καθαρός! Ο Μάξιμος είναι από τους ανθρώπους που κάνουν την πολιτική στη χώρα μας ελπιδοφόρα! Ένα τίμιο παιδί με καθαρότατο λόγο που δεν προκαλεί δεν εμπαίζει τους ψηφοφόρους του και ποτέ δεν θα πρόδιδε την τιμή και την υπόληψή του!!!
    Μπράβο Μάξιμε! Είμαι περύφανος που είμαι Λαρισαίος! Σ' ευχαριστώ!!

  4. varnava avatar
    varnava 17/11/2009 17:30:06

    Ego pistevo oti o kathe vouleutis exei to anafaireto dikaioma na epilegei poion tha ypostirixei. Auto epitassei alloste kai h dimokratia, tin eleutheria logou kai ekfrasis tou kathenos mas. Apo ekei kai pera, anathematikes topothetiseis kai parekklinouses symperifores pou stoxo exoun na fimosoun olous tous ypostiriktes tis Doras, den vriskoun apixisi se kanena logiko psifoforo tis Neas Dimokratias...

    • loretta avatar
      loretta @ varnava 18/11/2009 01:28:33

      Βιαστηκες...!ποιος φιμωθηκε??και ποιος διαψευστηκε??

      Πχ Ο καμμενος που απεσυρε την στηριξη του στην ΝΤΟΡΑ τα ακουσε απο τον BARBIE JUNIOR...!!
      Αλλα την πηρε την απαντηση του και τζαμπα!!

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 17/11/2009 20:40:30

    Ο αγροτοσυνδικαλιστης Θανασης Κοκκινουλης δηλωσε πως στηριζει την Μητσοτακαινα. Το Σαββατοκυριακο ο Αντώνης θα ειναι σε τρικαλα, Καρδίτσα, Μαγνησία, Λάρισα.. Θα μιλησει ο Θεσσαλικος λαός και όχι οι κομματάρχες..Στο μεταξυ, βγηκε αποψε δημοσκοπιση ALCO που δινει μπροστα τον Αντώνη 5,6% στον α γυρο και 6,1% στον δευτερο. Η Ντόρα εσπεσυσε μεσα σε μιση ωρα να απαντησει με ανακοινωση του γραφειου της. Η γυναικα εχει πανικοβληθει. Υπομονη..Εμειναν 12 ημερες. Κατι λιγοτερο απο 287 ώρες. Τελειώνει το μαρτύριο Θοδωρούλα...

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΓΙΑΝΝΗΣ 17/11/2009 20:46:52

      Μην βιάζεσαι δεν έκανε δηλωση ο Κοκκινούλης υπερ της Ντόρας

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 17/11/2009 20:47:05

      Τελικα πριν 2 λεπτα ο Κοκκινούλης (αγροτοπατερας που κυκλοφορει στον κάμπο με πολυτελη BMW) βγηκε στον Χαρζηνικολαου και διεψευσε τον εαυτό του, λεγοντας πως δεν ειπε πως στηριζει Ντόρα και πως τον παρερμήνευσαν(!!!!!). Με τετοιο εμψυχο δυναμικο μεσα στην παραταξη, γιατι απορούμε που πεσαμε στο 33,5% ???

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 17/11/2009 20:51:03

        Περιμένω να ακούσω δημόσια τοποθέτηση του παμμέγιστου Πάκη ποιον στηρίζει για να αποφασίσω.
        Φίλε, λες για τον Κοκκινούλη. Εδώ βρέθηκαν χιλιάδες ψηφοφόροι της ΝΔ που έβαλαν σταυρό στον Παυλόπουλο στην Α΄ Αθηνών...Από εκεί να καταλάβεις το ποιόν του μέσου πρόβατου, συγγνώμη, ψηφοφόρου.

        • Υ. avatar
          Υ. @ Μάρκο Τ 17/11/2009 20:58:28

          Εδώ βρέθηκαν χιλιάδες ψηφοφόροι της ΝΔ που έβαλαν σταυρό στη Ντόρα στην Α΄ Αθηνών…Από εκεί να καταλάβεις το ποιόν του μέσου πρόβατου, συγγνώμη, ψηφοφόρου.
          (Με βοήθησες με το κόπυ-πέϊστ. Μόνο το όνομα άλλαξε. Όλα τα άλλα τα ίδια)

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ ΓΙΑΝΝΗΣ 17/11/2009 21:07:15

        Καλά, ο Κοκκινούλης ας μάθει πρώτα να μιλάει και μετά να βγαίνει στις τηλεοράσεις. Μετά παραπονιόμαστε ότι δεν "επικοινωνούμε" τις θέσεις μας..

        • Ιωαννης Ένατος avatar
          Ιωαννης Ένατος @ Κώστας Θ. 18/11/2009 01:20:53

          Επειδή τυγχαίνει να τον ξέρω λόγω καταγωγής (όχι προσωπικά) δεν θα στήριζε την Ντόρα εκτός κι αν του έδινε τώρα την έδρα της! Είναι αντιμητσοτακικός και φανατικός εχθρός του Σουφλιά! Παίζει σε διπλό ταμπλό μόνο και μόνο για να πάρει κάποια στιγμή έδρα....
          Τώρα όσο για το σχόλιο περι προφοράς μην είστε ρατσιστής Κώστα. Στη Θεσσαλία έτσι μιλούν οι περισσότεροι.. Απλά ο Θανάσης είναι από τους έγκλειστους στο Πολυτεχνείο που... δεν διάβαζαν όλο τους το μάθημα! Πέρα από την πλάκα όμως δεν σχολιάζουμε τους Κυπρίους τους Ποντίους ούτε τους Κρητικούς! Αφήστε λοιπόν και τους Θεσσαλούς ήσυχους!
          Πέρα από την πλάκα ο Κοκκινούλης θέλει να το παίξει συνείδηση κι αυτός! Κατα τ' άλλα να είστε σίγουροι πως τουλάχιστον μέχρι πρότινος έβγαζε καντήλες με το Μητσοτακέικο!!!Τώρα άν έπαθε Νικήτα δεν ξέρω!
          Να δούμε όμως πόσες συνειδήσεις θα έχει αυτή η παράταξη!!!!!!

        • Kώστας Θ. avatar
          Kώστας Θ. @ Κώστας Θ. 18/11/2009 08:41:43

          Αγαπητέ Ιωάννη, δεν μιλάω για την προφορά. Το γνωρίζω ότι έτσι μιλούν οι Θεσσαλοί και καλά κάνουν. Αν είναι δυνατόν.
          Εννοώ ότι άλλα λέει και άλλα εννοεί. Και γω τον άκουσα χθές και κατάλαβα ότι στηρίζει την Ντόρα.