19/01/2009 20:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χωρίς τη ΝΔ η συζήτηση για την Προανακριτική

(Ανανεωμένο). Χωρίς τους βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας άρχισε το απόγευμα η συζήτηση της πρότασης του ΠΑΣΟΚ για τη συγκρότηση Προανακριτικής Επιτροπής, για το σκάνδαλο της Μονής Βατοπεδίου. Η συζήτηση ολοκληρώθηκε αργά το βράδυ χωρίς τη διεξαγωγή  μυστικής ψηφοφορίας.

Μετά την ολοκλήρωση του καταλόγου ομιλητών, το λόγο πήρε ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ, Ευάγγελος Βενιζέλος που είπε ότι «δεν συντρέχουν οι προϋποθέσεις για να διεξαγωγή της ψηφοφορίας, καθώς δεν υπάρχει η δεδηλωμένη πλειοψηφία». Παράλληλα, επιτέθηκε προσωπικά στον πρωθυπουργό, τονίζοντας ότι «με αυτά που έγιναν, ο Κ. Καραμανλής αποκτά τον τίτλο του πρωθυπουργού της αδιαφάνειας, της συγκάλυψης και είναι υπεύθυνος για τον ορατό και άμεσο κίνδυνο της παραγραφής».

Με την πρόταση του ΠΑΣΟΚ συντάχθηκαν το ΚΚΕ και ο ΣΥΡΙΖΑ μέσω των κοινοβουλευτικών τους εκπροσώπων κ.κ. Χαλβατζή και Κουβέλη. Ο πρόεδρος του ΛΑ.ΟΣ Γ. Καρατζαφέρης επιτέθηκε στο ΠΑΣΟΚ, κατηγορώντας το ότι «παίζει θέατρο». Στην αρχή της συζήτησης είχε ζητήσει να προσέλθουν στην Ολομέλεια τουλάχιστον οι εγκαλούμενοι βουλευτές της ΝΔ ζήτησε ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γιώργος Καρατζαφέρης.

Υπέρ της σύστασης Προανακριτικής Επιτροπής τάχθηκε τη διάρκεια της ομιλίας του, ο ανεξάρτητος Βουλευτής Πέτρος Τατούλης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 19/01/2009 20:25:09

    Δεν παρέστη,όμως, ο "τοποτηρητής" Τατούλης;

  2. Factorx avatar
    Factorx 19/01/2009 20:27:08

    Νομίζω πως ήταν ο Τατούλης

  3. daris avatar
    daris 19/01/2009 20:34:36

    ΚΑΛΑ ΦΟΒΕΡΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΤΟΥ ΒΑΤΟΠΕΔΙΟΥ!!!ΤΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΟΣΗ ΣΙΩΠΗ!!!ΑΞΙΟΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ!!!

  4. ariel avatar
    ariel 19/01/2009 20:46:18

    Ο Τατούλης είναι εκεί. Αλλοι δεν είναι!!

  5. Factorx avatar
    Factorx 19/01/2009 20:50:15

    @daris: Πήγαινε στην κορυφή της σελίδας, κάτω απο ANTI WEBLOG και στην μηχανή αναζήτησης βάλε "Βατοπεδίου". Και όταν βγάλει τα αποτελέσματα έλα να τα ξαναπούμε.

  6. bill avatar
    bill 19/01/2009 21:09:22

    Μιλάμε για ασύλληπτο ρεκόρ. Απιστευτη προβατοποιηση της κοινοβουλευτικής ομάδας.....ΜΠΕΕΕΕΕΕ....

  7. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 21:18:22

    Αφού οι βουλευτές έχουν άποψη ,έχουν ιδεολογία(έτσι μόνοι τους λένε ) άμεσος πρόβατα να τους λέμε ,όχι φιλέ νεοφιλελεύθερη η νέοσυντηρητικοί λέγονται χμ χμ χμ

  8. anonymous avatar
    anonymous 19/01/2009 21:39:16

    εκαστος περι πάρτης δηλαδή, άτακτε;

  9. αποχωρών avatar
    αποχωρών 19/01/2009 21:43:01

    Tί διάλο ποιός κυβερνά αυτόν τον τόπο?
    Έπεσαν μόνοι τους?
    Αποφάσησαν να φύγουν?
    Ή μήπως είχαν κάτι καλύτερο να κάνουν?
    Ας μας εξηγήσει κάποιος.

  10. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 22:13:29

    Anonymous- εμ ....

  11. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 20/01/2009 00:10:02

    anonymous -και παλι εμ......(Το θράσος του πάει σύννεφο.... )

  12. Orestios avatar
    Orestios 20/01/2009 01:22:12

    Ούτε το GAP πήγε though. Γύρισε την πλάτη στο Βενιζέλο, ο οποίος ανέλαβε να ξελασπώσει. Ε, ρε γλέντια!!!

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 20/01/2009 03:49:22

    Τι ντροπή να είσαι νεοδημοκράτης! ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΑ υποκείμενα. Σε πέντε χρόνια έκαναν τους πασόκους να φαίνονται ...παρθένες μπροστά τους. ΝΤΡΟΠΗ!

    Οι πασόκοι ήταν, τουλάχιστον, πονηροί. Αυτοί είναι ΚΟΥΤΟ-ΠΟΝΗΡΟΙ...

  14. daris avatar
    daris 20/01/2009 09:13:25

    Factorx Says:
    January 19th, 2009 at 8:50 pm
    Kalhmera, profanws den enoousa siwph gia osa eginan alla gia osa ginontai meta thn exetastikh kai gia thn katalhxh ths ypotheshs.Kanena sovaro sxolio gia thn stash ths kyvernhshs oxi mono apo edw alla apo ola ta mesa enhmerwshs...poly apala teleiwse re paidia!OLA KALA KAI OLA WRAIA STH XWRA POY ANTHEI H FAIDRA PORTOKALEA! Giati na mh ginoume Voulgarakhdes oloi mas?

  15. andreas avatar
    andreas 20/01/2009 16:51:27

    Είναι πράγματι ντροπή να είσαι νεοδημοκράτης. ΜΕ τη στάση τους στη συζήτηση της προανακριτικής έσπασαν το δικό τους ρεκόρ. Έγιναν η πρώτη ελληνική κυβέρνηση που φεύγει δεύτερη φορά από τη Βουλή για το ίδιο θέμα. Το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι να μαζέψουν τα μπογαλάκια τους και να φύγουν νύχτα γιατί ουέ και αλίμονό τους μετά τις εκλογές

  16. andreas avatar
    andreas 20/01/2009 16:52:04

    Είναι πράγματι ντροπή να είσαι νεοδημοκράτης. ΜΕ τη στάση τους στη συζήτηση της προανακριτικής έσπασαν το δικό τους ρεκόρ.

  17. andreas avatar
    andreas 20/01/2009 16:52:35

    Είναι η πρώτη κυβέρνηση που αποχώρησε δεύτερη φορά από συζήτηση στη Βουλή