01/07/2010 09:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χωρίς λεωφορεία της ΕΘΕΛ από το πρωί η Αθήνα

Πρόβλημα με τις μετακινήσεις τους αντιμετωπίζουν οι πολίτες του Λεκανοπεδίου από το πρωί της Πέμπτης, καθώς οι οδηγοί των λεωφορείων της ΕΘΕΛ αποφάσισαν να μην βγάλουν τα οχήματα στο δρόμο, διαμαρτυρόμενοι για τη μη καταβολή των δεδουλευμένων τους.

Προβλήματα, ωστόσο, αντιμετωπίζουν και οι επιβάτες του ΗΣΑΠ, καθώς παραμένει κλειστό το τμήμα Ειρήνη-Νερατζιώτισσα, ενώ η λεωφορειακή γραμμή Χ16 δεν μπορεί να εξυπηρετήσει το κοινό, καθώς τα λεωφορεία έχουν ανεβάσει χειρόφρενο.

Οι εργαζόμενοι βρίσκονται κανονικά στα αμαξοστάσια και γράφονται κανονικά στα γραφεία κινήσεως ώστε εάν υπάρξει κάποια θετική εξέλιξη τα δρομολόγια να ξεκινήσουν άμεσα. Ωστόσο, εάν δεν  πάρουν τα χρήματά τους, θα προχωρήσουν σε απεργία διαρκείας.

Σημειώνεται ότι είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο με τις μισθοδοσίες. Κανονικά οι μισθοί έπρεπε να μπουν από προχθές, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε και όταν εκπρόσωποι των εργαζομένων αναζήτησαν τον λόγο έμαθαν ότι δεν κατέστη δυνατή η χρηματοδότηση.

Το ζήτημα αφορά 7.000 εργαζομένους της ΕΘΕΛ. Οι καθαροί μισθοί τους φτάνουν τα 12 εκατομμύρια ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2010 10:49:46

    Εμαθα οτι η ΕΘΕΛ παιρνει το 70% απο τα εισιτηρια του Μετρο !!! και μπαινουν και οι 2 μεσα.. Αληθευει ??? Θα μας απαντησει καποιος ???

    ΠΠ

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2010 10:58:47

      Τους ζήτησαν περικοπές δαπανών κι αυτοί σφυρούσαν κλέφτικα.

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/07/2010 11:05:22

    Ποιος ειναι ο μισθός των οδηγών γνωρίζει κάποιος να μας πει, ποιες είναι οι επαγγελματικές τους ασθένειες και ποιο ειναι το προσδοκιμο ζωής αυτών των ανθρώπων;

  3. undercover gpr avatar
    undercover gpr 01/07/2010 11:12:17

    Να μας πουν και ποιός είναι ο μισθός των "διοικητικών" τους και να μας δώσουν και τις καρτέλες προμηθειών και που χρησιμοποιήθηκαν.Να γίνει και σύγκριση κατανάλωσης-προμήθειας βενζίνης/πετρελαίου και αν το πλεόνασμα που θα βγει είναι κάπου αποθηκευμένο χεχεχε.

    Δυστυχώς δεν δουλεύουν μόνο οδηγοί στην ΕΘΕΛ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ undercover gpr 01/07/2010 11:16:43

      ε, η πλειοψηφία των 7000 θα είναι οδηγοι φαντάζομαι, αυτοί για τους οποίους μιλάς να είναι το 20% άραγε?

      Δεν έχουν λένε 12 εκ. για μισθοδοσία.

      Οι αμοιβές των ξένων συμβουλευτικών οίκων σε τι ύψος ανέρχονται και έχουν αναρτηθεί στο διαδίκτυο οι συμβάσεις τους;

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ αλλενάκι 01/07/2010 11:25:38

        Κι εγώ φαντάζομαι ότι είναι η συντριπτική πλειοψηφία αλλά για σκέψου το 20% (μεταξύ των οποίων και αρκετοί οδηγοί να "καταναλώνουν" το 60-70% του προυπολογισμού της ΕΘΕΛ.Άκουσα για μισθούς που φτάνουν 7 κι 8 χιλιάρικα , για αχρείαστες προμήθειες και βενζίνες που μεταπωλούν ή κλέβουν κτλ κτλ.

        Ο συνδικαλιστικός φορέας των οδηγών τι να λέει επ' αυτών?

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ undercover gpr 01/07/2010 11:38:53

      Η σύνθεση του προσωπικού της ΕΘΕΛ σύμφωνα με την επίσημη λίστα του Οργανισμού:

      Κίνηση: 79% (απ΄αυτούς οδηγοί το 73%)
      Συντήρηση: 15%
      Διοικητικοι: 4,2%
      Οι υπόλοιποι κατατάσσονται ως βοηθητικοί

      Σύνολο προσωπικού: 6.564

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ antiathlitikos 01/07/2010 11:56:54

        Το μόνο που μένει τώρα είναι να μας πουν είναι τι ποσοστό του προυπολογισμού της απορροφούν οι αμοιβές του 4,2% και τι ποσοστό απορροφούν και που χρήσιμοποιούνται οι προμήθειες που προορίζονται για το 15%.Επίσης αν δεν τους κάνει κόπο να μας πουν και τι μισθούς απορροφούν οι βοηθητικοί γιατί και στην ΕΡΤ π.χ γέμισαν τον τόπο με βοηθητικούς με αμοιβές από τον Άρη.

  4. Misha avatar
    Misha 01/07/2010 11:17:29

    Το πάνε για ξεπούλημα το σύστημα Αστικών Συγκοινωνιών και κάνουν γυμνάσια στους εργαζόμενους.
    Εχει έρθει ο Γάλλος Υπ.Μεταφορών και στήνεται το σκηνικό της απαξίωσης της ΕΘΕΛ και της εξαθλίωσης των εργαζομένων όπως έκανε και ο Μητσοτάκουλας

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ Misha 01/07/2010 11:20:06

      Αυτός , άκουσα στο ράδιο , ότι ήρθε για την ΤΡΕΝΟΣΕ.Σιγά μην ασχοληθούν με τα λεωφορεία.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Misha 01/07/2010 11:21:11

      Οι Γερμανοι ειναι ειδη εδω !!!!! ξερω τι λεω...

      ΠΠ

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2010 11:27:28

        Από παλιά μέσω ΜΑΝ άλλωστε χοχοχο.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2010 11:32:13

        μεσω Κιολειδη θελεις να πεις. Ο φιλος του ΣηιμτοΤσουκρατου !!

        οσον αφορα στους Γερμανους ειναι εδω και συζητουν τα παντα ολα και ειδικα μεταφορες. Ετσι εμαθα και οτι το Μετρο δινει 70+% στην ΕΘΕΛ.. και αλλα πολλα π δεν ειναι της παρουσης.

        ΠΠ

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2010 11:46:28

        Ο Βερελής μετανάστευσε ή θα κάτσει να υπερασπιστεί το εκσυγχρονιστικό Πασόκ?

        Οι Γερμανοί και οι Κινέζοι έχουν να ξοδέψουν , οι Γάλλοι που στο διάολο θα τα βρουν αναρωτιέμαι (170μύρια το καινούργιο αεροπλάνο του Σαρκό λολ).

    • Κάποιος που σκέφτεται... avatar
      Κάποιος που σκέφτεται... @ Misha 01/07/2010 12:22:59

      Το σκηνικό της "ελεγχόμενης πτώχευσης", της υποτίμησης κλπ. στήνεται για να προετοιμαστεί το πλιάτσικο των φιλέτων της δημόσιας περιουσίας που θα την πάρουν κοψοχρονιά το εφοπλιστικό κεφάλαιο (και γενικά το εγχώριο κοσμοπολίτικο κεφάλαιο) και οι ξένοι μεγάλοι μονοπωλιακοί οίκοι. ΚΑΜΙΑ ΘΥΣΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ!

  5. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 01/07/2010 12:42:23

    ...ευτυχώς που δεν έχει γίνει στάση πληρωμών ακόμα.

    Κατά τα άλλα οι αγορές δεν τα βλέπουν αυτά και θα μας δανείσουν τον Ιούλιο που θα βγούμε για δάνειο.

  6. Σχολιαστής avatar
    Σχολιαστής 01/07/2010 13:08:30

    Αυτοί οι κακομαθημένοι σωφεραίοι κάνουν σαν μωρό που του πήραν το μπιμπερό επειδή άργησε η πληρωμή για 1 μέρα! Τι να πούνε τότε χιλιάδες υπάλληλοι του ιδιωτικού τομέα που κάνουν μήνες να πάρουν το μισθό τους; Επειδή οι σωφεραίοι δουλεύουν σε νευραλγικό τομέα νομίζουν ότι μπορούν να εκβιάζουν το κοινωνικό σύνολο. Ας θυμηθούν τι τους έκανε ο Μητσοτάκης το 1992 και ας κάτσουν καλά, γιατί η κυβέρνηση ΓΑΠ είναι πιο δεξιά από την κυβέρνηση Μητσοτάκη!

    • Τίποτα avatar
      Τίποτα @ Σχολιαστής 01/07/2010 14:58:25

      Σε αυτή τη χώρα όποιος μπορεί να τα κάνει αυτά τα κάνει. Οι υπόλοιποι λέμε κι ευχαριστώ όταν μας απολύουν.

      Το 92 ήταν που είχαν βγάλει τα ρέο στους δρόμους;

  7. anonymous avatar
    anonymous 01/07/2010 14:13:36

    Αυτός ο Κολλάς που χάθηκε; Από τότε με το Μητσοτάκη εξαφανίστηκε.

  8. anakonta avatar
    anakonta 02/07/2010 01:11:02

    Εχουνε τάξει τις συγκοινωνίες στόυς Γάλλους με το μνημόνιο. Ο κ. Πέρκινς Παπακωνσταντίνου,