#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/01/2012 13:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χωρίς λεφτά, χωρίς φάρμακα, χωρίς ... ανθρώπους



Αρρώστησα την Πρωτοχρονιά, ημέρα ελπίδας και αισιοδοξίας για κάτι καλύτερο. Είπα να περάσει η μέρα και την επόμενη 2 Ιανουαρίου να πάω στο γιατρό.

Αναζητώντας ιδιώτη γιατρό διαπίστωσα ότι όλοι είχαν… χαθεί γιατί κάνουν διήμερη απεργία.

Έκανα πέτρα την καρδιά και είπα να πάω σε ένα δημόσιο νοσοκομείο. Μπορεί το ΕΣΥ να είναι μισοδιαλυμένο αλλά είναι και το τελευταίο αποκούμπι για τους ασθενείς μη έχοντες που δεν μπορούν να πάνε σε ιδιωτικό νοσηλευτήριο.

Μπαίνω στο νοσοκομείο αφού η πόρτα ήταν ανοικτή αλλά μου λένε ότι αν δεν είναι κάτι σοβαρό δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν. Η αιτία; Δεν υπάρχουν νοσοκομειακοί γιατροί διότι απεργούν μέχρι 5 Ιανουαρίου.

Παρακαλάω μήπως βρεθεί κανένας χριστιανός που είναι στο προσωπικό ασφαλείας να με κοιτάξει. Βρίσκεται ένας κακόμοιρος ειδικευόμενος που του έλαχε η βάρδια ασφαλείας. Με κοιτάει, κάνει τη διάγνωση κουτσά – στραβά, μου γράφει τη συνταγή με τα φάρμακα που πρέπει να πάρω για να γίνω καλά.

Ξεκινώ λοιπόν να πάω στο φαρμακείο να πάρω τα απαραίτητα φάρμακα.

Όμως, σε όλα τα φαρμακεία υπάρχουν λουκέτα και κατεβασμένα ρολά διότι οι φαρμακοποιοί κάνουν διήμερη απεργία καθώς το κράτος τους χρωστά 400 εκατ. ευρώ.

Κοιτάζω τα φαρμακεία που έχουν βάρδια, βρίσκω ένα και μπαίνω με τη συνταγή του γιατρού. Πάω να πληρώσω τη συμμετοχή καθώς το ταμείο μου καλύπτει ένα σημαντικό ποσό (γι’ αυτό άλλωστε πληρώνω τόσες ασφαλιστικές εισφορές).

«Όχι, μου λέει ο φαρμακοποιός. Έχουμε καταγγείλει τις συμβάσεις με όλα τα ταμεία γιατί δεν μας πληρώνουν. Πρέπει να καταβάλεις όλο το ποσό και μετά να πας στο ταμείο σου να πάρει τα λεφτά πίσω».

Παθαίνω σοκ, γιατί μόνο μια ένεση κοστίζει 320 ευρώ. Που θα βρω να τα πληρώσω και μετά να πάω στο ταμείο να στηθών στην ουρά και να πάρω πίσω τα λεφτά μου;

No money, no φάρμακα, μου λέει ο φαρμακοποιός. Κι εγώ ο κακόμοιρος ασθενής παθαίνω εγκεφαλικό μέσα στο φαρμακείο, περιμένω το ΕΚΑΒ που έχει απεργία να με πάει στο νοσοκομείο που απεργεί και ούτω κάθε εξής.

Αυτό είναι το Εθνικό Σύστημα Υγείας τις γιορτινές αυτές ημέρες, τις πρώτες του νέου χρόνου.

Νομίζω ότι ο υποψήφιος πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και υποψήφιος… σωτήρας της χώρας, κ. Ανδρέας Λοβέρδος θα είναι περήφανος. Μπορεί να κάνει τις καθιερωμένες συνεντεύξεις του και με στεντόρεια φωνή να ανακοινώσει τη μεταρρύθμιση που έχει κάνει στην Υγεία.

Δεν πειράζει που δε θα υπάρχει Έλληνας να τον ακούσει.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 02/01/2012 13:39:11

    Στο Σοσιαλιστικό Κράτος δεν πρέπει να αρρωστήσει κανείς.

  2. atheo avatar
    atheo 02/01/2012 14:11:20

    Σας παρακαλω η μεγαλη προσφορα του Λοβερβου θα εκτιμηθει συντομα χα χα χα
    Ντροπη τους για την καταντια που μας εφεραν και κυριως στους ανημπορους συνανθρωπους μας.

  3. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 02/01/2012 14:18:42

    Φίλε Α.Ψ. υπάρχει λύση στο πρόβλημα που μας εκθέτεις ,το έκανα και πέτυχε ,
    Πήγα λοιπόν στο Νοσοκομείο και τους είπα επί λέξη (ιγκό πακιστάν τέλο ντοκτόρ)αμέσως με έβαλαν στο φορείο, μου έκαναν όλες τις εξετάσεις ,μου έδωσαν τα φαρμακά μου και μου είπαν να μείνω νοσηλευόμενος άγιες μέρες που είναι να μην κρυώνω και πεινάω.
    Χρόνια πολλά

    • juliet avatar
      juliet @ Αντάμ Παπαντάμ 02/01/2012 20:20:10

      Αντάμ Παπαντάμ
      χρόνια πολλά ,χαχαχαχα,έχω μια απορία ,ερώτησες τον Αριστερό Ψάλτη αν είναι ξανθός ή μελαχρινός;αν είναι ξανθός τι να πει ;

  4. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 02/01/2012 16:00:53

    Ωχ βρε Αριστερέ Ψάλτη, αυτό που περιγράφεις είναι ένας από τους εφιάλτες μου και πιστεύω και όλων μας. Αν ξέρατε τι εστί Λοβέρδος , ποιός είναι και από που έρχεται........Επειδή πιστεύω, λέω συχνά: '' ο Θεός να μας βοηθήσει...''. Αλλά μέχρι πότε εμείς μόνοι, αβοήθητοι ,θα ζητάμε από το Θεό να κάνει τις δουλειές τις δικές μας;;

    • juliet avatar
      juliet @ Diamond Angel 02/01/2012 20:09:01

      Diamond Angel
      Καλή χρονιά!αυτό το τι εστί, άστο ........!και υπάρχουν και άλλα που τα ξέρουν οι πιό παλιοί στη Πάτρα.Το ότι δεν κατέβηκε κει, δεν είναι τυχαίο.

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ juliet 02/01/2012 21:16:27

        Καλή χρονιά Juliet! Ε, αυτά είναι τα'' κακά '' της επαρχίας, όλοι γνωριζόμαστε.....!! Εσύ έρχεσαι καθόλου στα πάτρια; Αν ναι, θα'ταν ωραίο να τα λέγαμε.

        • juliet avatar
          juliet @ Diamond Angel 02/01/2012 21:22:44

          Καλή σκέψη! θα το δούμε ,ακόμη και αν κατεβώ μόνο γι΄αυτό.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/01/2012 16:06:54

    Το έχουμε ξαναπεί. Εσωτερικά η χώρα έχει κηρύξει στάση πληρωμών προ πολλού.
    Η ενδεχόμενη χρεοκοπία που τρέμουμε έχει να κάνει με τις αποπληρωμές των επιτοκίων των ομολόγων προς τους ξένους επενδυτές, για τους οποίους λειτουργούν ως ατζέντηδες οι κυβερνώντες μας.
    Οι κρατήσεις των ΔΥ για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη συνεχίζονται κανονικά, και μάλιστα αυξανόμενες, αλλά δημόσια και δωρεάν υγεία γιοκ προ πολλού.
    Σχεδόν κανένας γιατρός δεν δέχεται βιβλιάριο του ΟΠΑΔ, όπως και τα φαρμακεία δεν δέχονται συνταγές του δημοσίου και άλλων ταμείων.
    Και όποιος έχει δύναμη και υπομονή, πρέπει να πληρώσει το 70αρι της επίσκεψης, να πάρει αν μπορεί απόδειξη απ τον γιατρό, και να πάει μετά να στηθεί σε ουρές του ΟΠΑΔ (από τις 5 τα χαράματα) μπας και πάρει τα χρήματά του πίσω σε 2-3 χρόνια.
    Αυτό που περιγράφει ο αριστερός ψάλτης ισχύει καθημερινά, και όχι μόνο τα εορταστικά τριήμερα.

  6. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 02/01/2012 17:33:40

    Κάτσε ρε Strange, ποιος πληρώνει σε γιατρό 70ρι επίσκεψη στη Σαλονίκη;; Ξερεις τι καυγά πάτησα με τους ΔΥ στην αναστολή με τον ΟΠΑΔ όταν απλά τους ζήτησα να δώσουν την επίσκεψη με κρατική τιμή (20 ευρώ) και με απόδειξη;;
    Κατά τα άλλα συμφωνώ με την εσωτερική στάση πληρωμών, την νιώθω στο πετσί μου τα τελευταία τεσσερα χρόνια του ιατρείου, με τα κατ' οικον, τα ελεύθερα, και όταν πληρώνει η δευτερη δουλεία , η Εξπρες, ζούμε. Ο ΟΠΑΔ προχθές να πλήρωσε τον Σεπτέμβριο...του 2010!. Τώρα που δεν μπήκαμε όλοι στον ΕΟΠΠΥ, θα κάνουμε πραγματικό ελευθερο επάγγελμα, θα πληρώνουν όλοι..

  7. stefanos avatar
    stefanos 02/01/2012 19:09:17

    Σύναδελφε Γιώργο Χ οι πιο πολλοί μας μπερδεύουν με τους μεγαλογιατρούς που παίρνουν εβδομηντάρες,καταστάρες και εκατοπενηντάρες όταν οι περισσότεροι από εμάς παίρνουμε τριάντα ακόμα και είκοσι ευρώ για να ζούμε τις οικογενειές μας και να εξυπηρετούμε τον πληθυσμό. Υπάρχει όμως φιλοι μου και η Αξιοπρέπεια λέξη χαμενη από το λεξιλόγιο των λαμόγιων πολιτικών.
    Δε θα μιλήσω για τις σπουδές μας για να μας δικαιολογήσω, αλλά έαν κάποιοι είναι ευτυχισμένοι να βλέπουν αυτούς που αντικειμενικά στα 18 τους χρόνια αποτελούσαν την ελίτ των μαθητών και τους πιο άριστους να παρακαλάνε για 10 ευρώ μεικτά ανα επίσκεψη τότε βρίσκω άλλη μια σπουδαία δικαιολογία για την καταβαράθρωση και το Ξεπεσμό της πατρίδας μας.

    • juliet avatar
      juliet @ stefanos 02/01/2012 20:03:04

      Την Πέμπτη ήμουνα σε ενα νοσοκομείο κάπου βόρεια να δώσω αίμα,είμαι εθελόντρια,και απ' αυτά που άκουγα είπα ο Θεός να μας φυλάει .ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΕ.Ολα λειτουργούν στη καλή θέληση του κάθε υπαλλήλου.Πλήρης εξαθλίωση της αξιοπρέπειας του ατόμου και από τις δυό πλευρές.Ο γιατρός να παρακαλά για να έπιβιώσει και ο ασθενής για να ζήσει.Ντροπή!

  8. antonis avatar
    antonis 02/01/2012 20:47:39

    Αν είσαι Πακιστανός με καποια άδεια μετανάστη παίρνεις τα φάρμακα απο το φαρμακείο του νοσοκομείου ΕΝΤΕΛΩΣ δωρεάν και αμέσως χωρία καμία ταλαιπωρία.
    Σήμερα στο νοσοκομείο που δουλεύω δώσαμε 6 τέτοιες συνταγές η μία ήταν αξίας 256 ευρώ!!!

    • juliet avatar
      juliet @ antonis 02/01/2012 20:53:30

      Φίλε, Αντώνη
      μας έλυσες τα χέρια.Αδεια Πακιστανού από που θα προμηθευτούμε παιδιά;;;;;

  9. Χ.Γ avatar
    Χ.Γ 02/01/2012 21:07:06

    Ο παρτάκιας ο Λοβέρδος όμως ήξερε όταν αρρώστησε στη Βέροια να ρθει με διακομιδή στην Αθήνα στο ΝΙΜΙΤΣ! Κι είχε και το θράσος να μας πει ότι όπως κάθε Έλλην ασθενής εξάσκησε το δικαίωμά του να επιλέξει το γιατρό του.
    Τα ασθενοφόρα Λοβερδάκο χρησιμοποιούνται για διακομιδές στο πλησιέστερο νοσοκομείο που μπρεί να αντιμετωπίσει το περιστατικό και δεν είναι ταξάκια να μας πάνε από Βεροια Αθήνα. Βέβαια ίσως να σου πούμε κι ευχαριστώ που δεν πέταξες με στρ. αεροπλάνο όπως ο σύντροφός σου ο Πετσάλνικος που κρύωσε και ήρθε από την Καστοριά στο 'Σωτηρία'..
    Ρε σα δεν ντρέπεστε , τιποτένιοι. Ιδεολογήματα και φούμαρα είστε. Όταν φτάνει η ώρα κοιτάτε πάντα τον εαυτούλη σας. Ου να μου χαθείτε

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Χ.Γ 02/01/2012 21:19:54

      !!!!!!!!!!

    • juliet avatar
      juliet @ Χ.Γ 02/01/2012 21:20:11

      Oσο για τον Πετσάνικο η πισίνα έφταιγε ,δεν κάνεις μπάνιο γέρος άνθρωπος ....και παράνομη πισίνα και έξοδα για τη μεταφορά, πολυέξοδοι αυτοί οι σοσια ληστές.