#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/09/2010 23:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χωρίς ζημία του δημοσίου το Βατοπέδι



Δεν υπάρχει ζημία του ελληνικού δημόσιου στην υπόθεση του Βατοπεδίου, αποκάλυψε η τηλεόραση του ΣΚΑΪ.

Αυτό προκύπτει από τα έγγραφα που υπάρχουν στην δικαιοσύνη, αλλά και στην αρμοδία επιτροπή της Βουλής, καθώς οι αρχικές εκτιμήσεις δεν έχουν ανατραπεί μέχρι σημερα.

Τα στοιχεία αυτά, δηλαδή ότι δεν υπάρχει ζημιά για το ελληνικό δημόσιο, προκύπτουν από εκθέσεις που έχει κάνει το σώμα ορκωτών εκτιμητών, άλλες κρατικές υπηρεσίες, αλλά και ανεξάρτητος οίκος.

Τα νέα δεδομένα αποτελούν μία σημαντική ανατροπή στα όσα γνωρίζαμε για την υπόθεση της μονής Βατοπεδίου.

Νεότερα δεδομένα αναμένονται μετά τη νέα πραγματογνωμοσύνη που διέταξε πρόσφατα η προανακριτική
Υπενθυμίζεται, ότι αυτή είναι και η κεντρική θέση της ΝΔ στην υπόθεση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 24/09/2010 23:07:49

    Και τώρα?
    Τί θα λέει η προπαγάνδα?
    Μάλλον θα σκυλιάσουν ακόμη περισσότερο.
    Ας δούμε την προπαγάνδα να αυτοξεφτιλίζεται.

    • kernel easy avatar
      kernel easy @ Orestios 25/09/2010 00:20:11

      η προπαγάνδα λέει ήδη ότι με αυτόν τον τρόπο ΤΟΥ ΤΗ ΧΑΡΙΖΟΥΝ ΜΕΘΑΥΡΙΟ

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ Orestios 25/09/2010 00:22:27

      δεν καταλάβατε καλά .....

      τα πορίσματα που ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ στα χέρια τους ,δεν καταλογίζουν ζημία του δημοσίου.....

      αυτά που παρείγγειλαν ,τα παρείγγειλαν να ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ζημία.......

      γιατί , ποιός ο λόγος ΝΕΑΣ ανάθεσης ,αφού ήδη έχουν αρκετά πορίσματα στα χέρια τους;;;;;;;;

    • loretta avatar
      loretta @ Orestios 25/09/2010 00:37:50

      ...καποιος της νεας δημοκρατιας προ λιγων ημερων τον ακουσα να λεει....ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΚΑΤΑΡΕΥΣΕΙ Ο ΧΑΡΤΙΝΟΣ ΠΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ...

      αρχισε η καταρευση.....σε λιγο το πολυ σε 6 μηνες θα σκουπιζουμε τα συντριμια που θα αφησει πισω το πασοκ...

      οποτε Ορεστιε οσο και να σκυλιασουν ο ΜΠΟΓΙΑΣ ειναι ετοιμος να τους μαζεψει εναν εναν.

      και πολυ καιρο εκατσαν οι αχρηστοι.

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ loretta 25/09/2010 02:57:50

        Ναί παιδιά
        Ο χάρτινος πύργος άρχισε να καταρέει
        Αλλά εμείς αν θυμάστε , έχουμε χάσει τις εκλογές και είμαστε στην αντιπολίτευση από αυτόν τον πύργο

        Ας είναι καλά ο ΄΄Ασφαλιστής΄΄

  2. γαλαζιος avatar
    γαλαζιος 24/09/2010 23:16:38

    Και να δούμε και όλους αυτούς τους γελοίους γαλάζιους βουλευτές που έλεγαν στα ραδιόφωνα και τα κανάλια πόσο σκάνδαλο είναι το βατοπέδι, γιατι αυτοί έπεισαν τους γαλάζιους ψηφοφόρους ότι πρόκειται περί σκανδάλου. Αν δεν ήταν οι νεροδημοκράτες βουλευτές να σιγουντάρουν την πράσινη, υπερατλαντική και πολυδιαπλεκόμενμη προπαγάνδα, οι γαλάζιοι ψηφοφόροι θα αντιστέκονταν. Γι αυτό τώρα να ξεβρωμίσει το κόμμα από την 5η φαλαγγα. Να ανατρέξει στο αρχείο του ο Α. Σαμαράς, να βρεί ποιοι και πως υπονόμευσαν τον Κασραμανλή με την υπόθεση βατοπεδίου, δηλώνοντας ότι η ΝΔ είναι κόμμα σκανδάλων και να τους διώξει άμεσα . Γιατί αυτοί ήταν προδότες...όχι μόνο της ΝΔ αλλα και της Ελλάδας που στέκει τώρα υπόδουλη και ανήμπορη στα χέρια των προπαγανδιστών της.

  3. Jack avatar
    Jack 24/09/2010 23:23:50

    Aυτο ειναι μια ανατροπη που θα μπορουσε να γινει μπουμερανγκ και ταφοπλακα του ΠΑΣΟΚ!! Think about it!!!

  4. tiramola avatar
    tiramola 24/09/2010 23:30:45

    Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω...
    Το γεγονός από μόνο του της παραχώρησης δηλαδή ακινήτων φιλέτων στους παπάδες δεν αποτελεί ζημιά?

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 24/09/2010 23:33:08

      Καλά τιραμόλα.
      Δεν περιμέναμε να μπορείς να σκεφτείς περισσότερο.
      Μάσησε το κουτόχορτο της Ιπποκρατους αλλά μην ρεύεσαι εδώ σε παρακαλώ.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Orestios 24/09/2010 23:35:02

        Εγώ είπα την γνώμη μου, εσύ μπορείς να μας πεις την δικιά σου?

      • tiramola avatar
        tiramola @ Orestios 24/09/2010 23:39:15

        Βάλε τη κεφάλα σου να σκεφτεί επιτέλους μιά φορά...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 24/09/2010 23:42:03

        Γνώμη είναι η απορία σου?
        Στα ρεψίματα πάς καλά τιραμόλα κοψοχέρη.

    • Enzo avatar
      Enzo @ tiramola 24/09/2010 23:37:48

      εγινε καμια ζημια?

    • ΝΙΚΕ avatar
      ΝΙΚΕ @ tiramola 24/09/2010 23:40:00

      Αν αφησεις για λιγο την ευκολη ενημερωση του καναπε και μπεις και ψαξεις σε βαθος τοτε θα δεις τι ακριβως εχει συμβει.Υπαρχουν πολλοι και κυριως εθνικοι λογοι που ωθησαν στην χρηματοδοτηση του Βατοπεδιου απο τα χρονια του ΠΑΣΟΚ ακομα.Μηπως η αναπλαση της μονης στοχευε πουθενα αλλου?Μηπως λεω μηπως επροκειτο σε ωρα αναγκης να στεγαστει κατι αλλο εκει?Φιλε δεν στο λεω με εμπαθεια αλλα αν εντρυφησεις θα βρεις απαντησεις σ αυτα που σου λεω.

      • Hellas-Orthodoxy avatar
        Hellas-Orthodoxy @ ΝΙΚΕ 24/09/2010 23:43:35

        Ακριβως...
        Αλλα μην ξυπνας τα...προβατα,δεν κανει!

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΝΙΚΕ 24/09/2010 23:49:36

        @Hellas-Orthodoxy
        Και έπρεπε να κονομήσουν και οι κάθε λογής Πάπιστες ρε κριάρι?

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΝΙΚΕ 24/09/2010 23:54:25

        Τιραμόλα είσαι εμπαθής και προκατειλημμένος.
        Χώρια που είσαι πρόβατο.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΝΙΚΕ 24/09/2010 23:57:40

        Tiramola,

        Ο Πάπιστας δεν είναι ο "εκ Κοζάνης" φίλος που είχε δεχθεί πέρσυ τον Σεπτέμβριο ο κ. Παπακωνσταντίνου στο γραφείο του ή κάνω λάθος;

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΝΙΚΕ 24/09/2010 23:58:22

        Ορέστιε σε παίζουν ρε κακομοίρη όπως θέλουν, γελάνε μαζί σου.
        Και σένα και πολλούς άλλους.
        Σας έχουν αφαιρέσει τη δυνατότητα να σκέφτεστε.
        Είσαι άξιος της τύχης σου...

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΝΙΚΕ 25/09/2010 00:00:58

        Τι σημασία έχει ρε Κώστα αν είναι φίλος του Παπακωνσταντίνου ή και του ίδιου του Παπανδρέου?
        Την κοροιδία δεν τη βλέπεις?
        .....

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΝΙΚΕ 25/09/2010 00:14:18

        Καλά εντάξει Κώστα...
        Να σου πω εγώ λοιπόν, την ιστορία την έστησε ο πληρωμένος από το ΠΑΣΟΚ πράκτορας Αγγέλου μέσα από Μαξίμου.
        Αυτός δεν έπαιρνε τηλέφωνα στους Δούκα και Κοντό να κάνουν γρήγορα?
        Ε λοιπόν αυτός είναι ο ένοχος

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 25/09/2010 00:39:48

      τιραμολα πολυ φιλικα στο λεω....αρχισε η αντιστροφη μετρηση...

      πασοκ τελος.

      κατα την ταπεινη μου παντα γνωμη θα βγουνε και αλλα στην φορα.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ tiramola 25/09/2010 02:29:30

      @ tiramola

      Κοίτα να δεις. Το ότι η Μονή Βατοπεδίου επεδίωξε τις ανταλλαγές με το δημόσιο που οδήγησαν σε μετέπειτα μπίζνες real estate είναι ηθικά απαράδεκτο. Βρίσκεται εκτός του όλου ορθόδοξου χριστιανικού πνεύματος και προσομοιάζει περισσότερο με την λογική των επενδύσεων της ρωμαιοκαθολικής εκκλησίας. Γι' αυτόν και μόνο το λόγο θα έπρεπε να καθαιρεθεί ο Εφραίμ και η Σύναξις του Αγίου Όρους να προβεί μόνη της σε αυτοκάθαρση όλων των μονών που έχουν τέτοιες εκκοσμικευμένες στοχεύσεις. Όμως δεν είναι λογικό να εγκαλεί τον Καραμανλή ο οποιοσδήποτε γιατί δεν απέτρεψε μια Μονή από την ανορθόδοξη πορεία της. Η δουλειά αυτή ανήκει στην εκκλησιαστική διοίκηση και συγκεκριμένα στην Ιερή Κοινότητα των 23 μονών του Αγίου Όρους και τυπικά στον Οικουμενικό Πατριάρχη. Όχι στην ελληνική πολιτεία. Απλώς το ΠαΣοΚ έψαχνε ένα σκάνδαλο και το βρήκε. Ήξερε και τις λεπτομέρειες αφού το ίδιο ξεκίνησε την όλη ιστορία της παραχώρησης της Βιστωνίδας και δρομολόγησε και τις ανταλλαγές με τους υπουργούς του (τον Δρυ και τον Φωτιάδη). Η αλήθεια είναι αυτή. Η μεγάλη δημοσιότητα που πηρε το θέμα, μαζί με την μη προνοητικότητα του Ρουσόπουλου ο οποίος δεν αντιλήφθηκε ότι η στήριξη στις επιδιώξεις της μονής δίνουν πάτημα στους σκανδαλοθήρες οδήγησε στη γνωστή εξέλιξη και ανάγκασε τον Καραμανλή να δεχτεί δημοσίως ότι έχει πολιτικές ευθύνες που δεν αποσόβησε το πρόβλημα.

      Πάντως, πολιτικό χρήμα δεν υπήρξε, ζημιά του δημοσίου δεν υπήρξε σε αντίθεση με το κυρίως ΠΑΣΟΚΙΚΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ της ΖΗΜΕΝΣ (πασοκικό διότι επί Σημίτη ήταν ο μεγαλύτερος όγκος των προμηθειών του δημοσίου) όπου ΟΜΟΛΟΓΗΜΕΝΑ πια η ζημιά του δημοσίου ήταν 10% επί του συνολικού κόστους. Με απλά λόγια, η ΖΗΜΕΝΣ φούσκωνε τα ποσά των προμηθειών κατά 10% και οι πολιτική ηγεσία της τότε εποχής το ΑΠΟΔΕΧΟΤΑΝ γιατί έπρεπε να δωθούν σε μίζες ως εξής: 8% για το πλέγμα των διαφόρων υπηρεσιακών παραγόντων και μεσαζόντων και 2% για τους πολιτικούς και τα πολιτικά κόμματα (όλα, αλλά κυρίως το ΠαΣοΚ που κυβερνούσε).

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ tiramola 25/09/2010 03:11:25

      Ναι tiramola

      Σωστά μιλάς αύτή ειναι Η ΖΗΜΙΑ .
      Αλλά δές ποιός εκανε την παραχώρηση στους παπάδες?????
      Το ΘΑΣΟΚ

      Η ΝΔ απλά ενέκρινε την ανταλαγή με ακίνητα του δημοσίου και όπως βλέπεις απο αυτήν την ανταλλαγή δεν ζημιώθηκε το Δημόσιο

    • hellastt avatar
      hellastt @ tiramola 25/09/2010 11:37:05

      Η ανταλλαγή ακινήτων της αυτής (επαναλαμβάνω: της αυτής) αξίας δεν συνιστα σκάνδαλο και δεν αποτελεί παραχώρηση (άνευ ανταλλάγματος). ΣΔκάνδαλο έτσι δεν υφίσταται. Αν κάτι με σκανδαλίζει δεν είναι η ανταλλαγή αλλά αφ' ενός η πολυπραγμωσύνη κάποιων ρασοφόρων (άλλος ηγούμενος μονής μου εξομολογήθηκε ότι δεν αντέχει τα γραφειοκρατικά της μονής γιατί δεν έχει χρόνο για πνευματικό έργο)και η άθλια εκμετάλλευση της υποθέσεως.

    • athamas avatar
      athamas @ tiramola 25/09/2010 17:29:00

      Δηλαδή τζάμπα παραχώρησαν ότι παραχώρησαν «στους παπάδες»;

      «Ξύπνησε ένα πρωΐ ο Καραμανλής και λέει:
      ρε δε χαρίζω στους παπάδες μια λίμνη;
      Και την χάρισε!!!!»

      Και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερααααα!!!

      Στον ύπνο μας βέβαια εννοείται!

      Και στα μυαλά πολλών που η καλοστημένη πλεκτάνη των πασόκων σε συντονισμό με τα παπαγαλάκια τους στα δελτία παραπληροφόρησης κατάφερε να περάσει το παραμυθάκι επειδή προφανώς πολλά μυαλά κοιμούνται όρθια! ακόμα και γαλάζιου χρώματος!

      Και επί τη ευκαιρία και με αφορμή την εξαπάτηση του ελληνικού λαού με ένα τόσο χοντροειδέστατο ψέμα και με την σπίλωση του ονόματος του πρωθυπουργού της χώρας μερικοί δεν θάπρεπε να πάνε στην ψειρού;

      Ειδικά όσοι έβγαιναν επί μήνες και μας τάκαναν τούμπανο κάθε βράδυ με «το σκάνδαλο του Βατοπαιδίου» δεν πρέπει να λογοδοτήσουν για το παραμύθι τους;

      Δεν υπάρχει ποινικό αδίκημα για προσβολή της κοινής νοημοσύνης;

      Κάκιστα!
      Να θεσμοθετηθεί πάραυτα!

  5. para;ellhnaw avatar
    para;ellhnaw 24/09/2010 23:37:15

    όταν λέμε δεν υπάρχει ζημιά του δημοσίου, εννοούμε αφού οι ανταλλαγές ακυρώθηκαν, έτσι; άρα λέμε τρίχες και γινόμαστε πασόκια μπλε. πώς λέμε φούτσες μπλε.

    • para;ellhnaw avatar
      para;ellhnaw @ para;ellhnaw 24/09/2010 23:43:44

      επίσης αυτή η κατόπιν εορτής τελική δικαίωση της σιωπηρής ανοχής σε όλα με μαγικό τρόπο με μεταμορφώνει στο συμπαθή μας γείτονα.

    • trellokamperos avatar
      trellokamperos @ para;ellhnaw 25/09/2010 08:12:37

      δεν εχει να κανει με την ακυρωση

  6. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 24/09/2010 23:42:31

    Ο Καραμανλής ήταν ενοχλητικός για Κοντομηνάδες, νταβάδες, Αμερικάνους. Έπρεπε να φύγει άμεσα και να έρθει το πάντα πρόθυμο παιδί της Μάργκαρετ. Όσο περνάνε οι μήνες τα κομμάτια του παζλ θα συμπληρώνονται. Το χειμώνα αυτό θα γελάσουμε πολύ..

    • Enzo avatar
      Enzo @ ΓΙΑΝΝΗΣ 24/09/2010 23:57:38

      φασουλι το φασουλι θα γεμιζει το σακουλι και εκεινη η πλατεια συνταγματος καποια μερα θα σκασει σα μπαλονι τεραστιο.
      που σε πονει και που σε σφαζει μετα.

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 25/09/2010 03:18:45

      Γιάννη

      Ο ΄΄Ασφαλιστής και λοιποί νταβάδες είναι τα τσιράκια.
      Στους Μπαρμπασάμηδες ήταν ενοχλητικός ο ΚΚ.

      Αυτοί απλά ήταν οι εκτελεστές και έπειτα μιλάμε για τρομοκρατία.

  7. Factorx avatar
    Factorx 24/09/2010 23:43:30

    Το πιο σημαντικό ίσως είναι ότι το λέει το κανάλι του Αλαφούζου. και προσέξτε και την διατύπωση της είδησης - την έχω αυτούσια απο το σκαι

    • Orestios avatar
      Orestios @ Factorx 24/09/2010 23:45:48

      Ο παραλληλισμός με την απάτη του εμβολίου της γρίπης τσακίζει κάθε προπαγάνδα.

    • Misha avatar
      Misha @ Factorx 24/09/2010 23:47:11

      Ακριβώς. Μαζί με τις σχετικά εκτεταμένες αναφορές στον Σαμαρά των άλλων καναλιών, φαίνετια πως οι νταβάδες αλλάζουν στρατόπεδο.

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Misha 27/09/2010 13:15:17

        Η μήπως οι νταβατζήδες βολιδοσκοπούν το άλλο στρατόπεδο ;


        ελέω λαικής δυσαρέσκειας προς το ΠΑΣΟΚ, δεδομένου ότι έρχονται εκλογές .... και ο λαός είναι απρόβλεπτος..

        Πάντως όλη αυτή η υποτίμηση της νοημοσύνης μας είναι εξοργιστική!

        ... Έδωσε το κράτος ακίνητο που πούλησε αμέσως η μονή για 40.000.000 και πήραμε πίσω τη..... λιμνη !!!!

        αλλά βελάζουν εδώ τα γαλάζια πρόβατα, συνεπικουρούμενα πλέον και από της φωνές των νταβατζήδων που αμφιταλαντεύονται, οτι δεν υποστήκαμε καμμία ζημιά....

        οκ... τί να πω...

  8. Hellas-Orthodoxy avatar
    Hellas-Orthodoxy 24/09/2010 23:45:01

    Ειδηση-κολαφος που πρεπει να ειναι πρωτο θεμα για μερες.
    Η Νεα Δημοκρατια να περασει στην αντεπιθεση και να τακτοποιησει τους συκοφαντες.Το ιδιο και η Μονη.
    Για ολους εμας που απο την αρχη δεχτηκαμε καταιγισμο υβρεων ακομα και απο "Ελληνες" και "Χριστιανους" επειδη υποστηριξαμε πως το "σκανδαλο Βατοπαιδιου" ειναι ανυπαρκτο,αυτη ειναι μια μικρη δικαιωση.

    • Misha avatar
      Misha @ Hellas-Orthodoxy 24/09/2010 23:52:25

      Δημήτρη, το σκανδαλώδες της υπόθεσης από Ορθοδόξου πλευράς είναι η εμπλοκή ενός αγιορείτικου μοναστηριου σε μπίζνες και εταιρείες και χρηματοοικονομικά κόλπα.
      Το αν υπήρξε ή όχι ζημιά του Δημοσίου είναι άλλο πράγμα και αφορά την κυριότητα της λίμνης Βιστωνίδας.Βεβαίως όπως εξχλίθηκαν τα πράγματα είναι χίλιες φορές προτιμότερο όχι μόνο η λίμνη αλλά και όλη η Δημόσια περιουσία να ανήκει στην Εκκλησία (όπως επι τουρκοκρατίας) εφόσον ό,τι είναι στην κατοχή του Δημόσιου έχει υποθηκευθεί από τη συμμορία του Τσολάκογλου στο ΔΝΤ.

      • Hellas-Orthodoxy avatar
        Hellas-Orthodoxy @ Misha 25/09/2010 00:00:59

        Οπως ξερεις,διαφωνω καθετα στο θεμα της "μπιζνας" μοναχων,διοτι απλα ειναι ανυπαρκτη!Καποιος πρεπει να διαχειριζεται τα περιουσιακα στοιχεια καθε Μονης κι αν δεν ειναι οι μοναχοι,ποιος θα ειναι;Εσυ κι εγω;Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα.Χωρια που,οπως επισης ξερεις,το συγκεκριμενο Μοναστηρι εχει κι αλλη...χρησιμοτητα,που ισως φανει στο αμεσο μελλον.

      • xrhxa65 avatar
        xrhxa65 @ Misha 25/09/2010 00:37:45

        πές το βρε φίλε.....δεν είναι πια μυστικό.....

        η μονή Βατοπεδίου είναι προορισμένη να υποδεχθεί την έδρα του οικουμενικού πατριαρχείου ,σε περίπτωση που τελικά οι Τούρκοι δεν ανήξουν την Χάλκη ,άρα δεν θα μπορέσει να υπάρξει νέος πατριάρχης που να είναι Τούρκος πολίτης εκπαιδευμένος εντός της τουρκικής επικράτειας ......άρα αν δεν ανοίξει η Χάλκη , πιθανόν να ζούμε σήμερα τον τελευταίο πατριάρχη της Νέας Ρώμης.....το εναλλακτικό σχέδιο είναι να μεταφερθεί η έδρα στο Άγιο όρος στην μονή Βατοπεδίου, που όπως και όλο το Αγιο όρος είναι έδαφος πατριαρχικό.....

        Μέσα σ'αυτό το σχέδιο ήταν και η οικονομική ενδυνάμωση της μονής......και δεν το ξεκίνησε ο Κ.Κ. αυτό....προυπήρχε και του Σημίτη ακόμη....

        Απλώς ακόμη μία φορά φαίνεται η λύσα που είχανε για να αναλάβουν την κυβέρνηση με όλα τα μέσα .....αναδείξανε σε μείζον σκάνδαλο έναν τομέα που υποτίθεται λειτουργούσε μέσα στα όρια της μυστικότητας και της εθνικο-θρησκευτικής μυστικής πολιτικής της Ελλάδας......

        (θυμάστε τα πάνε έλα του Πούτιν εκείνη την περίοδο;....έχει και η Μόσχα παρόμοιες βλέψεις,βλέπετε.....)

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ Misha 25/09/2010 03:32:13

        @Hellas-orthodoxy

        Οι μπίζνες είναι μπίζνες .

        Και αυτό στο λέει κάποιος που Μπαίνει στο Ορος 4-5 φορές τον χρόνο και έχει Πνευματικό εκεί.

        Και για να σε προλάβω όχι στην Εσφιγμένου.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 25/09/2010 09:29:54

        Δημήτρη,τα έχουμε ξαναπεί.
        Οι Ιεροι Κανόνες είναι σαφέστατοι για την διαχείριση των εκκλησιαστικών και μοναστηριακών περιουσιών.
        Είναι αδιανόητο για ένα μοναστήρι να «παίζει» σε μετοχές, χρηματιστηρια , αμοιβαία κεφάλαια κλπ
        «Εάν το άλας μωρανθή εν τίνι αλισθησεται»;
        Για τις αγιορείτικες μπίζνες τα έχει πεί «φάτσα κάρτα» ο παπα Γιώργης ο Μεταλληνός.Τους έλεγε: «τι νομίζετε; πως σας αγάπησαν οι ευρωπαίοι και σας δίνουν επιδοτήσεις; σας δίνουν φράγκα και θα ζητήσουν ανταλλάγματα ».
        Ε,έφτασε η ώρα για τα ανταλλάγματα.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Hellas-Orthodoxy 25/09/2010 00:02:15

      παιδια τα γνωμικα και οι παροιμιες του λαου δεν βγηκανε για πλακα, αλλα βγηκανε μεσα απο το περασμα των αιωνων και την ζωη!

      Ο ΨΕΥΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΕΦΤΗΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ!

      ποτε κλεινουμε χρονο ειπαμε?

  9. Orestios avatar
    Orestios 24/09/2010 23:47:19

    Αυτός που πήγε τον φάκελο και έλεγε ότι λυπόταν που δεν έριξε την κυβέρνηση ΚΚ θα συναντήσει την Δήμητρα Λιάνη της ΝΔ?

    • loretta avatar
      loretta @ Orestios 25/09/2010 00:43:14

      Στον γιακουματο αναφερεσαι ορεστιε????
      αυτος η θα κρυβετε ηδη...η θα κανει την κλασικη κωλοτουμπα οπως παντα ....

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 25/09/2010 00:48:23

        και οι διαφοροι εισαγγελεις? ΑΥΤΟΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝ???? ΓΙΑ ΤΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙΠΟΤΑ?????????

        και αν δεν ηλθε εις γνωση τους εκσεμμενα καποιος δεν πρεπει να διωχθει?????

      • Orestios avatar
        Orestios @ loretta 25/09/2010 00:57:35

        Θα του πρότεινα να παραιτηθεί τώρα για να κάνει την επιθυμία του πραγματικότητα. Ας δείξει έστω την τελευταία στιγμή πολιτική ανδρεία ή όση του έχει απομείνει.

      • sanderson avatar
        sanderson @ loretta 25/09/2010 01:31:13

        Οι εύθικτοι εισαγγελείς ήταν στημένοι.
        Ο ένας είναι συγγενής ιδρυτικού στελέχους και βουλευτή του μπασόκ και είχε κομβικό ρόλο στο πρώτο και μοιραίο θάψιμο της ΔΕΚΑ.
        Ο ΚΚΒ κακώς τους έδωσε σημασία. Τεράστιο λάθος του.

  10. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 24/09/2010 23:48:57

    Και τώρα τι θα κάνουμε χωρίς τους ...βατοπεδινούς;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας Ροδινός 24/09/2010 23:52:13

      Έχουμε ήδη προχωρήσει, τους αφήσαμε πίσω

  11. ΝΙΚΕ avatar
    ΝΙΚΕ 25/09/2010 00:00:29

    Οσοι διαβασατε το σχολιο μου πιο πανω περι εθνικων θεματων διαχρονικων στο θεμα της αναστηλωσης του Βατοπεδιου καταλαβατε και τι πιστευω.
    Στο πεζο τωρα της υποθεσης.Καλα εδω γινεται αμαν και πως για να διασυρθει ο καραμανλης και η ΝΔ,τον αντωνη με το ζορι τον προβαλλουν,μας κατακλυζουν καθημερινα με καθε ειδους προπαγανδα και τωρα πως προβαλλουν πρωτη ειδηση ενα ανυπαρκτο σκανδαλο?Τοσο καιρο δν τ ηξεραν?Ποτε κυκλοφορησαν οι εκθεσεις των ορκωτων λογιστων και των ξενων οικων?Κατι βρωμαει και το βγαζει τωρα ο ΣΚΑΙ..Δεν γινεται ο ομιλος του μνημονιου (χρονια τωρα το ετοιμαζει μεσα απο σεμνοτυφα αρθρα η καθημερινη) να παει να ανατρεψει το ΠΑΣΟΚ.μηπως να ειμαστε επιφυλακτικοι?

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΝΙΚΕ 25/09/2010 00:05:17

      Πέταξες μιά μπαρούφα και αμέσως μάσησε ο ορτόντοξυ.
      Η αυτοκριτική Καραμανλή για το συγκεκριμένο θέμα έγινε επειδή ούτε αυτός γνώριζε για τα άδυτα της μονής?
      Τρέλλα πουλάτε ομαδική?

      • ΝΙΚΕ avatar
        ΝΙΚΕ @ tiramola 25/09/2010 00:25:31

        Με ολο το θαρρος.Εχω την εντυπωση οτι οι κλακαδοροι του ΠΑΣΟΚ το πρωι μεταμορφωνονται σε clickαδορους του διαδικτυου το βραδυ.Ο καραμανλης οπως θα αποδειχτει δεν εκανε αυτο που δεν θα εκανε καθε πραγματικος ηγετης.Δεν αδειασε προσωπα και συνεργατες του γιατι απλα και μονο αυτο ζητουσε η κοινη γνωμη.Μεσα στο βομβαρδισμο εστω και για τακτικισμο απαιτουσαν ολοι καρατομησεις..Δεν το εκανε γιατι δεν ηξερε αλλα γιατι ηξερε τι παιζεται.Καποιοι δεν τον ηθελαν και εψαχναν τροπο να τον βγαλουν.
        Αλλα και αυτο ηταν μεγαλη κινηση.Για λιγους και σκεπομενους.Δεν προδοσε τους συνεργατες του για να βγει κερδισμενος.

      • Hellas-Orthodoxy avatar
        Hellas-Orthodoxy @ tiramola 25/09/2010 00:36:00

        Αφου ρε κακομοιρε δεν ξερεις τι σου γινεται,τι μπλεκεσαι;
        Εχεις ιδεα για ποιο σκοπο προοριζεται η Μονη Βατοπαιδιου;
        Αν οχι,μη μιλας!

  12. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 25/09/2010 00:03:00

    Σκανδαλο χωρις ζημια του δημοσιου δεν υφιστατο .Τωρα αν ο Καραμανλης εκανε το τελειο σκανδαλο που επιτροπες επι επιτροπων δεν μπορουν να το αποδειξουν,ε τι να πουμε:Μαγκια του!!!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 25/09/2010 00:09:41

      Συκοφάντη,

      Πως το είπες αυτό; Ο Καραμανλής έκανε το τέλειο σκάνδαλο;

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Κώστας Ροδινός 25/09/2010 00:13:32

        Λεω ΑΝ το εκανε..

    • athamas avatar
      athamas @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 25/09/2010 17:33:05

      Το τέλειο σκάνδαλο δεν είναι σκάνδαλο.
      Όπως ακριβώς το τέλειο έγκλημα δεν είναι έγκλημα επειδή κανένας δεν το μαθαίνει ποτέ.
      Αν λοιπόν ο Καραμανλής είχε αυτήν την ικανότητα σίγουρα σήμερα θα ήταν ακόμα πρωθυπουργός.
      Δεν την είχε όμως και γι αυτό δεν είναι.
      Την θέση του την πήραν αυτοί που ξέρουν να οργανώνουν καλά τις καλές πλεκτάνες.
      Όχι όμως και τις τέλειες επειδή όπως βλέπεις βγήκε στη φόρα.

  13. Hellas-Orthodoxy avatar
    Hellas-Orthodoxy 25/09/2010 00:03:18

    Απαντω εδω στον πρασινοφρουρο που με αποκαλεσε "κριαρι",επειδη τολμησα να γραψω για την αλλη χρησιμοτητα που θα εχει στο μελλον η συγκεκριμενη Μονη:
    Πηγαινε στην ιστοσελιδα του CNN (Οχι του...Μεγκα) να βρεις την προσφατη συνεντευξη του Πατριαρχη και να δεις τι λεει για το αμεσο μελλον.Θα σου λυθουν πολλες αποριες για πραγματα που αγνοεις ολοκληρωτικα,αλλα παρολα αυτα εκφερεις αποψη.

    Οσο για το θεμα,επαναλαμβανω:Η ΝΔ,η Μονη και ο καθε εμπλεκομενος πρεπει να τσακισουν τους συκοφαντες,ιδιαιτερα τους δημοσιογραφους.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Hellas-Orthodoxy 25/09/2010 00:05:42

      ειδικα με τον πατριαρχη να κρατας μικρο καλαθι.μην τον πολυπιστευεις

      • Hellas-Orthodoxy avatar
        Hellas-Orthodoxy @ Enzo 25/09/2010 00:10:26

        Τον πιστευω γιατι στο προσφατο παρελθον εχει χρησιμοποιηθει ξανα η Μονη γι'αυτο το θεμα!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Enzo 25/09/2010 00:16:06

        Η Ελβετία είναι καλύτερη

    • ελεμ avatar
      ελεμ @ Hellas-Orthodoxy 25/09/2010 01:10:49

      δηλαδή για να υπάρχει μια εναλλακτική στέγη για το βατοπαίδι έγιναν πολυδαίδαλες συναλλαγές και κατέληξε η μονή να διεκδικεί ολυμπιακά ακίνητα; δεν γινόταν ο Καραμανλής ως προθυπουργός, δεξιός κιόλας, να πει απλά "επιχορηγούμε τη μονή Βατοπαιδίου με το χ ποσό;" καθαρές δουλειές, παστρικές; ωραίο άλλοθι βρήκατε όλοι εσείς που προκειμένου να δείτε το Σαμαρά στην εξουσία είστε έτοιμοι να κάνετε τη μέρα νύχτα...

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Hellas-Orthodoxy 25/09/2010 03:49:49

      @ Hellas-Orthodoxy

      Επειδή αναφέρεσαι στό ΄΄αξιόπιστο CNN΄΄
      Να σου κάνω γνωστό ότι
      Λίγες βδομάδες πρίν σκάσει το υποτιθέμενο σκάνδαλο ,
      ο Θείος Σαμ δια του προξένου του ήταν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΣ επισκέπτης στο Όρος.....
      Σου λέει τίποτα αυτό ?????

    • Misha avatar
      Misha @ Hellas-Orthodoxy 25/09/2010 10:47:16

      Δημήτρη, ο κ.Βαρθολομαίος παίζει ξεκάθαρα τα παιχνίδια των αμερικάνων. Μοιράζει κοράνια ως δώρα και φιλοφρονήσεις για το σπουδαίο έργο (!!!!) της Κόκα Κόλα.
      Δούρειος ίππος είναι , λύκαρος με δορά προβάτου.
      Η σχεση του με το Βατοπέδι έχει αναφορά σε κάποιες χορηγίες του μοναστηριού προς το Φανάρι και ένα «ταπεινό» ενοικιάκι , υψους μερικών δεκάδων χιλιάδων ευρω μηνιαίως, που πληρώνει το μοναστηρι για ακίνητο εν Αθηναις που χρησιμοποιούν οι φαναριώτες.

  14. Orestios avatar
    Orestios 25/09/2010 00:07:19

    Τιραμόλα, δώστα όλα!
    Μην αφήνεις την πραγματικότητα να εισβάλει στον κόσμο των παραισθήσεων που σου δημιουργεί το κουτόχορτο του ΠΑΣΟΚ.
    Μάσησε κι άλλο σαν καλό προβατάκι που είσαι! Για να φτάσεις στα ανώτερα επίπεδα ανοησίας.

  15. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 25/09/2010 00:07:55

    Tiramola

    Εμένα, όπως και εσένα υποθέτω, με ενδιαφέρει να βγεί η αλήθεια.

    Εδω διασύρθηκαν υπολήψεις, σπιλώθηκαν άνθρωποι, καταστραφηκαν καρριέρες, ανατράπηκε το πολιτικό σκηνικό.

    Δεν είνα απλά τα πράγματα και ούτε τελείωνουμε με ένα "δεν βαριέσαι" ή "όλοι το ίδιο είναι".

    Αν δεν υπήρχε κάτι το επιλήψιμο (που αρχίζι πλέον να γίνεται βεβαιότητα) πρέπει να μάθουμε ποιοί έστησαν την ιστορία.

    Και αφού έχει η Επιτροπή αυτά τα στοιχεία, τι νόημα είχε η κλήση Καραμανλή;

  16. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 25/09/2010 00:15:52

    Δεν ξέρω ποιός και πότε ειχε γράψει πρώτος για το “σκανδαλο” του Βατοπεδίου κι αν ηταν τέτοιο, αλλά για δες τε παρακάτω σε copy-paste τι ειχα γράψει πριν 2 ολόκληρους μήνες και πως θα μπορούσε θα η Ν.Δ. να αντιμετωπίσει την κατάσταση. Λέτε η Ν.Δ. να πήρε γραμμή??

    DeltaLamda says:
    22/07/2010 at 13:52

    Αμαν πια με αυτη την ιστορία του Βατοπεδίου! Η κυβέρνηση της Ν.Δ. επεσε και το κομμα σύρετε και θα σύρετε για πολύ εγκλωβισμένο στην προπαγάνδα του ΠΑΣΟΚ και των μιντιακών υποστηρικτών του.

    Το πράγμα θα είχε τελειώσει και κάθε κατεργάρης θα πήγαινε στον πάγκο του αν η τότε Ν.Δ. και η Ν.Δ. του σήμερα, έλεγε και εκανε το εξης απλό που κάνουν πάντα οσοι θέλουν να αποτιμήσουν π.χ. μια εταιρεία, ενα περουσιακό στοιχείο και τα συναφή για να αξιολογήσουν αν η σκοπούμενη αγοραπωλησία, συγχώνευση, απορρόφηση, κλπ. γίνεται με fair ορους και πρακτικές και σε πραγματικές αξίες.

    Ζητήστε κυριοι τον διορισμό ακόμα και τριών ανεξάρτητων, αξιόπιστων και σεβαστών ελεγκτικών οργανισμών (απο το εσωτερικο και εξωτερικο) που θα αποτιμήσουν με όλες τίς σύγχρονες μεθόδους και οικονομοτεχνικά κριτήρια τίς αξίες των ανταλλαγών ωστε να δούμε ποιός οφελήθηκε και ποιός ζημιώθηκε απο αυτές.
    Ακολούθως πάρτε τα πορίσματα και βγάλτε τίς μέσες αποτιμήσεις ως δεδομένα και αποδώστε τότε συγκεκριμένες ευθύνες όπου υπάρχουν, αν υπάρχουν...

    Σχεδόν δύο χρόνια τωρα ασχολούνται και θα συντηρούν το θέμα τα κατευθυνόμενα μιντια, θα καθηλώνεται η πολιτικη ζωη του τόπου σε “πιασιάρικα” ζητήματα αποπροσανατολισμού της κοινής γνωμης οταν ο κόσμος γκρεμίζεται γύρω μας.

    Με την παραπάνω διαδικασία η υπόθεση θα είχε τελειώσει σε 2-3 μήνες και με πολύ λιγώτερα έξοδα απ’ αυτά που καταβάλλονται σε επιδόματα και αποζημιωσεις για παραστάσεις βουλευτών σε ατέρμονες επιτροπές και συνεδριάσεις.

    Απορώ που δεν βγαίνει ο Σαμαράς να το απαιτήσει. Αν περιμένει τα πορίσματα των επιτροπών, κλπ. η υπόθεση θα τραβήξει μέχρι τίς επόμενες εκλογές ωστε να ειναι η Ν.Δ. “δέσμια” και μόνιμα απολογούμενη για ένα θέμα που ενδεχομένως θα αποδειχτεί σύντομα μία τεράστια φούσκα!

  17. rage avatar
    rage 25/09/2010 00:18:05

    υπάρχει και πολυυυυς κόσμος πάντως που πιστεύει ότι...

    "Υπενθυμίζεται, ότι μέσα στην επόμενη εβδομάδα ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής, θα απαντήσει με επιστολή του στην κλήση του ως μάρτυρας, από την προανακριτική επιτροπή που ερευνά το θέμα."

    όλα μαγειρεύτηκαν μια χαρά.

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ

  18. Aris avatar
    Aris 25/09/2010 00:30:52

    Αϊ στο διάολο όλοι τους!

  19. Hellas-Orthodoxy avatar
    Hellas-Orthodoxy 25/09/2010 00:34:57

    Διαβαστε προσεκτικα αυτο εδω το αρθρο και θα καταλαβετε πολλα:

    http://vatopaidi.wordpress.com/2010/09/17/%CF%8C%CE%BB%CE%B7-%CE%B7-%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B9/

  20. loretta avatar
    loretta 25/09/2010 00:52:57

    HΛΙΑ

    αυτος ειναι ληγμενο χαρτι ...θα πηγαινει για συναυλιες στας μυκονους...
    αστον μην τον υπολογιζεις καν...στις επομενες εκλογες δεν θα υπαρχει.

  21. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/09/2010 00:54:45

    Το παρακάτω κείμενο αφιερώνω σε όσους έχουν ασθενή μνήμη και ξεχνούν γρήγορα............

    "Στην πρωινή συνεδρίαση της Εξεταστικής Επιτροπής στις 10/11/08, ο πρόεδρος του Προέδρου του ΣΟΕ, καθηγητής κος Μουμούρας έκανε τις ακόλουθες αποκαλύψεις:

    - Χαρακτήρισε άκυρα τα συμβόλαια της Μίκρας, Θέρμης, Ραιδεστού, Βεγορίτιδας, Ουρανούπολης, Λαυρίου, Γραμματικού λόγω των παράνομων αποχαρακτηρισμών, που έγιναν μεταγενέστερα των εκτιμήσεων των μελών του ΣΟΕ .
    - Χαρακτήρισε όργιο τις ανταλλαγές.
    - Απέδωσε ευθύνη στην ΚΕΔ που, ως αιτία εκτίμησης, δεν έθετε την ανταλλαγή, αλλά την «αξιοποίηση ακινήτου», αποκρύπτοντας την αλήθεια!
    - Δασικές και παραλιακές εκτάσεις που εκτιμήθηκαν ως τέτοιες με χαμηλή τιμή ανταλλάχθηκαν τελικά ως άρτιες και οικοδομήσιμες, ερήμην του ΣΟΕ, αλλά με συνυπογραφή της ΚΕΔ, προς όφελος της Μονής.
    - Ανταλλάχθηκαν 75.000 περίπου τμ. αρχαιολογικών χώρων στη Ραμνούντα..."

    http://www.antinews.gr/?p=4228

    θα αναφερθώ μόνο στην περίπτωση της Ουρανούπολης....Στην Ουρανούπολη Χαλκιδικής οι εκτιμητές του ΣΟΕ τα 8.608 στρέμματα εκτίμησαν μόλις 1.100.000 ευρώ ή 128 ευρώ το στρέμμα(!!!!!!), διότι τα εκτίμησαν ως δασική έκταση.
    Η Επιτροπή Απαλλοτριώσεων το 2000 είχε αποφανθεί ότι αξίζει από 7.000 έως 20.000 ευρώ το στρέμμα, δηλαδή 60 με 170 εκατ. ευρώ.
    Αν μπορούσε να οικοδομηθεί η έκταση, τότε η εμπορική αξία της θα ήταν πολλαπλάσια, κάποιοι κάνουν λόγο για 800 εκατομμύρια ως 1 δις ευρώ.
    Και μετά την ανταλλαγή της συγκεκριμένης δασικής έκτασης και ενώ οι εκτιμήσεις ΣΟΕ ανέφεραν τον δασικό χαρακτήρα στα συμβόλαια, τα στρέμματα σαν θαύμα μεταβιβάστηκαν ως άρτια και οικοδομήσιμα. Ήταν ευδιάκριτο ότι οι εκτιμήσεις αφορούσαν άλλη χρήση γης από αυτήν που τελικά μεταβιβάστηκε, οπότε έπρεπε κανονικά να ακυρωθεί η ανταλλαγή (δηλαδή και τα συμβόλαια) και να γίνει νέα εκτίμηση από το ΣΟΕ, όπου τα στρέμματα της Ουρανούπολης θα τα εκτιμούσαν όχι ως δασική έκταση αλλά ως άρτια και οικοδομήσιμα (οπότε και θα εκτιμούσαν την έκταση όχι μόνο 1.100.000 ευρώ, αλλά σίγουρα σε πολλαπλάσια αξία).

    Τέλος από τις καταθέσεις του Προέδρου του ΣΟΕ, αλλά και ορισμένων εκ των εκτιμητών που έκαναν της επίμαχες εκτιμήσεις του ΣΟΕ, στην Εξεταστική Επιτροπή το 2008, βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο αποχαρακτηρισμός των 8500 περίπου στρεμμάτων στην Ουρανούπολη ήταν εντελώς παράνομη και, κατά συνέπεια, τόσο η Κτηματική Εταιρεία του Δημοσίου (ΚΕΔ), η αρμόδια συμβολαιογράφος της Μονής Βατοπαιδίου και ο ηγούμενός της Μονής παρανόμησαν εσκεμμένα, μεταβαπτίζοντας το δάσος σε άρτια και οικοδομήσιμη έκταση, καθώς αυτός ο αποχαρακτηρισμός δεν γίνεται με γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους(ΝΣΚ), και μάλιστα γνωμοδότηση εξπρές μέσα σε 24 ώρες, αλλά με λεπτομερείς διαδικασίες που ορίζονται από το Σύνταγμα.

    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΖΗΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ??????
    ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ??????
    (όχι απαραίτητα πολιτικά πρόσωπα).

  22. Γιαννης avatar
    Γιαννης 25/09/2010 00:55:27

    Παρακαλώ σκεφθείτε πολύ καλά και τα εξής δεδομένα:
    Ποιοι υπουργοί, κατόπιν εντολής του Καραμανλή, ξεμπρόστιασαν το κατασκοπικό τρίγωνο του σκανδάλου των υποκλοπών? (όλοι θα θυμάστε την σκηνή με τον πίνακα που ζωγράφιζαν ποια σημεία παρακολουθούνταν, κι ανάμεσά τους το Μέγαρο Μαξίμου κι ο Καραμανλής...)
    Ποιοί υπουργοί κατηγορήθηκαν ευθέως για εμπλοκή στο "σκάνδαλο" του Βατοπαιδίου κι έτσι κάηκαν πολιτικά (κι ολοκληρωτικά! Κι αναμεσά τους κι ο Καραμανλής!)???
    3 ονόματα είναι...τα ίδια και στις 2 υποθέσεις!!! Τυχαίο??? δεν νομίζω!

  23. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 25/09/2010 00:55:31

    Το Βατοπέδι δεν ήταν σκάνδαλο, τουλάκιστον όχι σκάνδαλο της κυβέρνησης της ΝΔ. Για το τι έκανε στη συνέχεια η Μονή δεν έχω άποψη αν και κατ΄ αρχήν συντάσσομαι με την άποψη του Hellas -Orthodoxy ότι η Μονή πρέπει να διαχειρίζεται την περιουσία της και μάλιστα επωφελώς.
    Το Βατοπέδι ανέδειξε το τεράστιο έλλειμμα παραταξιακής αλληλεγγύης στη ΝΔ, θεμα που κατ΄ επανάληψη νομίζω έχει θίξει ο "ψυχραιμία"(που χάθηκε αλήθεια αυτή η ψυχή?). Στην υπόθεση αυτή βρήκαν ευκαιρία κάποιοι να το παίξουν "αδιάφθοροι" θάβοντας αναιτίως όπως αποδεικνύεται συναδέλφους τους, υπονομεύοντας την παράταξη και πριονίζοντας ηλιθίως το κλαδί στο οποίο κάθονταν.Ανάλογα ισχύουν και για κάποιους "γαλάζιους" υποτίθεται δημοσιογράφους αλλά από αυτούς εδώ και καιρό δεν έχω καμμία απαίτηση.
    Η ζημιά πάντως έγινε και πολύς κόσμος όταν και η εξεταστική δεν θα βγάλει τίποτα θα μείνει με την εντύπωση όχι ότι δεν υπήρξε σκάνδαλο, όχι ότι η ΝΔ "στήθηκε", αλλά ότι το σκάνδαλο "κουκουλώθηκε". Το Βατοπέδι, την τρίμηνη απραξία μετά τις 4/10 και την για μεγάλο διάστημα επαμφοτερίζουσα στάση της νέας ηγεσίας φοβάμαι ότι θα την πληρώσουμε ως χώρα- όχι απλώς ως παράταξη - πολύ ακριβά.

  24. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 25/09/2010 00:57:23

    Τολμάει και γράφει στο ελεύθερο αυτό βήμα ο Δημητράκης όταν στο φασιστομπλόγκ του κόβονται σχόλια. ΟΥΣΤ από εδώ λογοκριτή και φασίστα

    • Hellas-Orthodoxy avatar
      Hellas-Orthodoxy @ ΝΙΚΟΣ 25/09/2010 02:16:33

      Εχεις μεγαλο προβλημα,ε;

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Hellas-Orthodoxy 25/09/2010 09:41:14

        Ρε συνονόματε, νενεκομαγνήτη έχεις, όποτε διαβάζω το μπλογκ σου σε λυπάται η ψυχή μου με όλα τα λαοσούργελα που μαζεύονται. Κράτα Μήτσο!

  25. nick avatar
    nick 25/09/2010 00:57:23

    Θυμάμαι ακριβώς τι έκαναν οι δημοσιοκάφροι πριν από 3 χρόνια.
    Θυμάμαι πως χωρίς κανένα στοιχείο έβαζαν ταμπέλες σε ανθρώπους. Θυμάμαι τα σχόλια των τηλεπαρουσιαστών των 8, θυμάμαι να βρίζουν όλο το Άγιον Όρος αισχρά, να κατασυκοφαντούν αθώους, να δημιουργούν εντυπώσεις, να υβρίζουν τον ηγούμενο Ευφραίμ, θυμάμαι την ενορχηστρωμένη επίθεση συμφερόντων εναντίον όχι της Μ. Βατοπαιδίου, αλλά συνολικά της Ορθοδοξίας. Τελικά όλη αυτή η προπαγάνδα, όλα τα ψεύδη αποδείχτηκε πως είχαν έναν μόνο στόχο: τον Κ. Καραμανλή. Δημιούργησαν ένα ΚΟΛΟΣΣΙΑΙΟ ψεύδος με μόνο στόχο την ανατροπή της κυβέρνησης.
    Τώρα τρώνε καλά όλοι τους. Και κυρίως τρώνε καλά οι Έλληνες. 10% διαφορά; Ε, ρουφάτε τώρα τ' αυγό σας και πάρτε το ΔΝΤ σας για 10 χρονάκια. Άλλωστε ο λαοπρόβλητος πρωθυπουργός σας θέλει μόνο το καλό σας. Το λένε άλλωστε και οι νταβατζήδες της ενημέρωσης. Να τους ξαναεμπιστευθείτε. Αυτοί μόνο λένε αλήθεια και αυτοί μόνο νοιάζονται για το καλό σας...

    "Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση".

    Ουμπέρτο Έκο

    • Hellas-Orthodoxy avatar
      Hellas-Orthodoxy @ nick 25/09/2010 02:17:33

      Κι εμεις τα θυμομαστε και δεν τα ξεχναμε.Οι πρωτοι που πρεπει να λογοδοτησουν,ειναι οι "δημοσιογραφοι".

  26. victoria avatar
    victoria 25/09/2010 00:57:55

    Για τον τιραμόλα, σου θυμίζω και τα προηγούμενα (πολλά) άρθρα και σχόλια για το Βατοπέδι, γιατί λέμε ότι δεν είναι σκάνδαλο κλπ: h**p://www.antinews.gr/?p=55182

    Η επιχειρηματολογία ισχύει και επαληθεύεται.

    Μέσα στην τσέπη του Αγγέλου δεν είμαι, ούτε του Καραμανλή, αλλά δεν τους το'χω να τα πήραν και να ενορχήστρωσαν τέτοιο σκηνικό.
    Πώς το λένε εκείνο το θεώρημα που λέει ότι όταν υπάρχουν διάφορες εξηγήσεις σε ένα θέμα συνήθως η απάντηση είναι η πιο απλή. Αν θέλανε να χρηματιστούν δεν παίρνανε κανένα πάμπερς; Έπρεπε να τρέχουν 4 υπουργεία και συμβολαιογραφεία για δεν ξέρω πόσες μεταβιβάσεις;

    Και ο συλλογισμός μου με φέρνει στο εξής ερώτημα: μα για τελευταία φορά, με αυτούς που ΤΟ ΛΕΝΕ, ΤΟ ΛΕΝΕ, στον κόσμο φάτσα φόρα, στη ΒΟΥΛΗ μέσα, ότι 1) τα πήραμε τα λεφτά (Μαντέλης) και 2) τα φάγαμε τα λεφτά (ΠΑΓΚΑΛΟΣ), πώς γίνεται να μη θυμώνεις;;

  27. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 25/09/2010 01:00:07

    ... και σε συνέχεια του προηγούμενου, σημειώστε οτι "φούσκα" θα αποδειχτεί και η υπόθεση με τα δομημένα ομόλογα με την δήθεν εμπλοκή υπουργών, υφυπουργών, γενικών γραμματέων ή διευθυντών της Ν.Δ. σε αυτό.

    Δεν λέω οτι δεν έγλειψαν κάποιοι λίγο μέλι, αλλά αυτοί είναι μέσα απο τις διοικήσεις των ταμείων που εν τελει αποφάσισαν να ρισκάρουν κάποια απο τα διαθέσιμά τους σε ομόλογα υψηλού ρίσκου για υψηλότερες αποδόσεις.

    Ανταγωνιστικά τραπεζικά συμφέροντα στο χώρο των χρηματοοικονομικών προιόντων έβαλαν στο στοχαστρο την ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ, η οποία ήταν απο τίς πιο δυνατές ανεξάρτητες ιδιωτικές χρηματιστηριακές στο χώρο των παραγώγων γιατί έκλεβε δουλειές απο τίς χρηματιστηριακές των τραπεζών που μέχρι τότε έπαιζαν μόνες τους μοιράζοντας τίς δουλειές μεταξύ τους.

    Το ΠΑΣΟΚ εκμεταλλεύτηκε το θέμα κυρίως λόγω Σημαιοφορίδη και με την πρόθυμη και θερμή υποστήριξη των ΜΕΓΑλοκαναλαρχών το φούσκωσαν πολιτικοποιόντας το για τους γνωστούς λόγους.

    Η υπόθεση δεν θα κλείσει γρήγορα γιατί το ΠΑΣΟΚ δεν θα αντέξει να σκάσει απανωτά δεύτερη φουσκα μετα αυτη του Βατοπεδίου!

    • loretta avatar
      loretta @ DeltaLamda 25/09/2010 01:40:11

      Delta lamda

      αυτο ειναι σωστο που λες....και ναι θα αποδειχθει φουσκα δεν ανησυχουν καθολου γιαυτο .το θεωρουν τελειωμενο ηδη.

  28. Orestios avatar
    Orestios 25/09/2010 01:02:50

    Επιπλέον καταρρίπτεται και ο ισχυρισμός της Πελεκάνας φανερώνοντας την εμπάθειά της.

  29. nick avatar
    nick 25/09/2010 01:07:38

    Θυμάμαι ακριβώς τι έκαναν οι δημοσιοκάφροι πριν από 3 χρόνια.
    Θυμάμαι πως χωρίς κανένα στοιχείο έβαζαν ταμπέλες σε ανθρώπους. Θυμάμαι τα σχόλια των τηλεπαρουσιαστών των 8, θυμάμαι να βρίζουν όλο το Άγιον Όρος αισχρά, να κατασυκοφαντούν αθώους, να δημιουργούν εντυπώσεις, να υβρίζουν τον ηγούμενο Ευφραίμ, θυμάμαι την ενορχηστρωμένη επίθεση συμφερόντων εναντίον όχι της Μ. Βατοπαιδίου, αλλά συνολικά της Ορθοδοξίας. Τελικά όλη αυτή η προπαγάνδα, όλα τα ψεύδη αποδείχτηκε πως είχαν έναν μόνο στόχο: τον Κ. Καραμανλή. Δημιούργησαν ένα ΚΟΛΟΣΣΙΑΙΟ ψεύδος με μόνο στόχο την ανατροπή της κυβέρνησης.
    Τώρα τρώνε καλά όλοι τους. Και κυρίως τρώνε καλά οι Έλληνες. 10% διαφορά; Ε, ρουφάτε τώρα τ’ αυγό σας και πάρτε το ΔΝΤ σας για 10 χρονάκια. Άλλωστε ο λαοπρόβλητος πρωθυπουργός σας θέλει μόνο το καλό σας. Το λένε άλλωστε και οι νταβατζήδες της ενημέρωσης. Να τους ξαναεμπιστευθείτε. Αυτοί μόνο λένε αλήθεια και αυτοί μόνο νοιάζονται για το καλό σας…

    “Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση”.

    Ουμπέρτο Έκο

  30. victoria avatar
    victoria 25/09/2010 01:12:30

    Occam-s razor το θεώρημα, το θυμήθηκα (δηλ εντάξει wiki το θυμήθηκε).

    Και Ορέστιε, ναι, εμπάθεια και κανείς δεν κατάλαβε τι την τσίμπησε. Άλλο παράδειγμα για το πώς το ατεκμηρίωτο γίνεται είδηση.

  31. Jack avatar
    Jack 25/09/2010 01:49:39

    O Κωστας Βαξεβανης τι εχει να πει για ολα αυτα;;
    Αν θυμαμαι εκεινος πρωτοεβγαλε αυτη την ιστορια...Σωστα;;

    • Hellas-Orthodoxy avatar
      Hellas-Orthodoxy @ Jack 25/09/2010 02:18:36

      Ανταμειφθηκε με προσληψη στην ΕΡΤ.
      Τυχαιο θα'ναι.

  32. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/09/2010 02:36:48

    Προς επίρρωση της παραπάνω επιχειρηματολογίας μου, παραθέτω απόσπασμα από την εκπομπή «Νέοι Φάκελοι» σχετικά με την Μονή Βατοπαιδίου, που προβλήθηκε στον τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΙ………

    - Ηλίας Ζιώγας, Σώμα Ορκωτών Εκτιμητών :
    “Το αποτέλεσμα το οποίο διήρκεσε και δημιούργησε έναν ογκώδη φάκελο εξέτασης κατέληξε ότι εφαρμόστηκαν τα εκτιμητικά πρότυπα, εφαρμόστηκε η πρόσφορη μεθοδολογία, δεν υπήρχαν προβλήματα στον κώδικα δεοντολογίας που με προεδρικό διάταγμα έχει το σώμα, και οι τιμές ήταν μέσα στο εύρος των αξιών που έπρεπε να κινηθεί η κάθε εκτίμηση.
    Κι όμως, οι λεπτομέρειες της δουλειάς των ορκωτών εκτιμητών δείχνουν ότι σε ορισμένες περιπτώσεις οι διαδικασίες έγιναν εξαιρετικά γρήγορα.
    Όπως στην περίπτωση οικοπέδων στην Θεσσαλονίκη όπου 82 οικόπεδα αξίας 17.5 εκ. ευρω εκτιμήθηκαν μέσα σε 9 εργάσιμες ημέρες”.

    Ο Ζιώγας επιμένει όμως ότι το πρόβλημα στην υπόθεση των ανταλλαγών δεν βρίσκεται στις εκτιμήσεις αλλά στο πως αυτές χρησιμοποιήθηκαν.

    - Ηλίας Ζιώγας, Σώμα Ορκωτών Εκτιμητών :
    “Η έκθεση εκτιμήσεως παρήχθη για κάποιον συγκεκριμένο σκοπό. Εάν αλλάξει ο σκοπός για τον οποίον παρήχθη, πρέπει να επιστραφεί, να αλλάξει ξανά ο σκοπός για να μπορεί να γίνει μεταβίβαση”.

    Χαρακτηριστικά, ο Ζιώγας μας ανέφερε το παράδειγμα της Ουρανούπολης. Εκεί ο ΣΟΕ εκτιμά 8.600 στρέμματα ως δάσος. Την εκτίμηση ακολουθεί μια σειρά εσωτερικής αλληλογραφίας της στο υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης οπού αυθημερόν αποφασίζεται ότι εν λόγω έκταση δεν είναι δάσος όπως την εκτίμησαν οι εκτιμητές αλλά δασική έκταση, που σημαίνει πολύ περισσότερες δυνατότητες δόμησης για τον τελικό ιδιοκτήτη.
    Η Κτηματική εταιρία του δημοσίου όμως που έφερε την ευθύνη για την διαδικασία των ανταλλαγών δεν απευθύνεται με αυτό το νέο δεδομένο πίσω στο ΣΟΕ για να του ζητήσει επανεκτίμηση και τα 8.500 στρέμματα μεταβιβάζονται τελικά στην Μονή με τιμή κάποιες δεκάδες εκατομμύρια λιγότερα από όσο μάλλον θα έπρεπε.

    http://folders.skai.gr/default.asp?pid=10&la=1&tID=225&tr=1

  33. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/09/2010 03:04:12

    κατανοώ ότι πολλοί από εσάς πιστεύετε ότι δεν υπάρχει σκάνδαλο και ότι δεν υπέστη το Δημόσιο καμιά οικονομική ζημιά.....καλή η γνώμη σας, αλλά καλύτερα τα επιχειρήματα.....με 2 παραπάνω αναρτήσεις μου, απέδειξα περίτρανα ότι το δημόσιο υπέστη οικονομική ζημιά τουλάχιστον στην έκταση των 8500 περίπου χιλιάδων στρεμμάτων της Ουρανούπολης(και ασχολήθηκα μόνο με αυτή την έκταση).....μπορεί τώρα κάποιος από εσάς κόσμια να αντικρούσει την θέση μου για την Ουρανούπολη με συγκεκριμένα επιχειρήματα?
    Την γνώμη σας περί μη σκανδάλου την διάβασα με προσοχή...περιμένω τώρα και τα επιχειρήματά σας για την έκταση στην Ουρανούπολη....

  34. Κάποιος avatar
    Κάποιος 25/09/2010 03:19:18

    ΠΑΣΟΚ και ΝΔ εδώ και χρόνια επιδιώκουν να βγάζουν τις βρωμιές του άλλου στην φόρα όχι για να σωσουν την Ελλάδα αλλά για να ανέβουν ή να παραμείνουν στην εξουσία, προσπαθωντας παράλληλα να καλύψουν τα δικά τους σκάνδαλα και αποτυχίες.

    Και προκύπτει από την πρόσφατη ειδησιογραφία ότι από το Βατοπέδι δεν ζημιώθηκε το ελληνικό δημόσιο.Αυτή είναι καλή είδηση για το ελληνικό δημόσιο και όχι για την ΝΔ και τον Καραμανλή που η αποτυχία στα έτη της διακυβέρνησης της δεν ήταν μόνο το Βατοπέδι, ούτε άλλωστε το μοναδικό της σκάνδαλο.
    Μαγγίνας,Βουλγαράκης,Παυλίδης,Τσιτουρίδης,Λιάπης,Ζαχόπουλος,Παλαιοκρασσας,Μητσοτακέικο,Siemens,OTE,ΟΣΕ,δομημένα ομόλογα,παραδικαστικό,παράνομες προσλήψεις,κα, δεν νομίζω να αποτελούν παράσημα ή εύσημα διακυβέρνησης.
    Και πέρα από την σκανδαλολογία δεν νομίζω να έγινε ούτε επανίδρυση του κράτους, ούτε ξήλωμα των νταβατζήδων, αντίθετα τα διάφορα καρτέλ έλυναν και έδεναν, όπως πάντα.
    Γιατί αν γίνονταν 100 καλά και 10 στραβά θα το δεχόμουν, όχι όμως το αντίστροφο.
    Το ότι ο giorgos και το pasok τα έχουν κάνει ακόμα πιο σκατά δεν νομίζω ότι ούτε δίνει συγχωροχάρτι στους προηγούμενους, ούτε σε καμιά περίπτωση τους αγιοποιεί.
    Και δεν αναφέρομαι όταν γράφω αυτές τις γραμμές στην προσπάθεια του Σαμαρά, που μόνο ο χρόνος θα δείξει αν είναι ειλικρινής,εφαρμόσιμη και αποδεκτή από την πλειοψηφία των ψηφοφόρων, αλλά στους διαφόρους που βγαίνουν και υπερασπίζονται γαλάζιες και πράσινες σημαίες και επιχαίρουν ποιος έκανε τα πιο ανώδυνο σκάνδαλα ή την λιγότερο επιζήμια για την Ελλάδα διακυβέρνηση.

  35. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/09/2010 03:41:56

    ως και οι υποστηρικτές της Μονής, μέσα από ένα άκρως φιλικά προσκείμενο site,έμμεσα αποδέχονται τους ισχυρισμούς μου για την έκταση στην Ουρανούπολη.

    "Η μόνη περίπτωση να πρόεκυψε υπεραξία είναι κατά την υπογραφή του Συμβολαίου να έγινε αλλαγή χρήσης της γής και από δάσος να έγινε οικόπεδο… αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που σίγουρα αφορά μια μικρή μειοψηφία των ανταλλαγέντων εκτάσεων".

    http://vatopaidi.wordpress.com/2010/07/27/%CF%84%CE%BF-%CE%AD%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CE%BF%CE%B5-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%80%CF%84%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-2/

    Εντέχνως όμως αποσιωπούν το γεγονός ότι η "μικρή έκταση" είναι
    έκταση-φιλέτο 8500 περίπου στρεμμάτων στην Χαλκιδική και ότι εφόσον άλλαξε η χρήση γης, έπρεπε να γίνει επανεκτίμηση (ως άρτιων και οικοδομήσιμων οικοπέδων) και τα 8.500 στρέμματα να μην μεταβιβαστούν τελικά στην Μονή με την ελάχιστη τιμή 1.100.000 ευρώ, αλλά σε πολλαπλάσια τιμή,επειδή πλέον τα στρέμματα ήταν άρτια και οικοδομήσιμα.

    Εξάλλου στο ίδιο site υπάρχει έγγραφο του ΣΟΕ με ημερομηνία 01 Ιουλίου 2010, με θέμα "την συνέχιση της διερεύνησης των οικονομικών στοιχείων του Βατοπαιδίου".

    Στο έγγραφο αυτό τονίζεται ότι η εμπλοκή του ΣΟΕ αφορούσε αποκλειστικά την αποτίμηση των ακινήτων και ότι αυτό δεν έχει καμιά απολύτως ανάμειξη στον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιήθηκαν οι εκθέσεις εκτίμησης, μετά την παράδοσή τους στην ΚΕΔ.

    Και καταλήγει το συγκεκριμένο έγγραφο : "ΤΥΧΟΝ ΖΗΜΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ,ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ (δηλαδή αλλαγή χρήσης από δασική έκταση σε άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα)..."

    ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΣΟΕ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΟΥ, ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΖΗΜΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.

  36. γιαννης avatar
    γιαννης 25/09/2010 04:29:34

    Δαιμονακι η δασικη εκταση δεν ειναι δασος...Αρα μπορει και να ειναι αρτια και οικοδομισημη με καποιες προυποθεσεις και υπαρχουν πολλα κτιρια οπως νοσοκομεια η σχολεια που εχουν κτιστει σε δασικες εκτασεις και ειναι για κοινωφελεις σκοπους.Το Πασοκ οταν ηρθε στην εξουσια για να ενισχυσει την επιχειρηματολογια του για το δηθεν "σκανδαλο Βατοπαιδιου" φροντισε τη συγκεκριμενη εκταση στην Ουρανουπολη να την χαρακτηρισει τον φεβρουαριο του 2010 ως δασος οποτε και η αξια της θα επεφτε σε πολυ χαμηλα επιπεδα και θα φαινοταν οτι οι ανταλλαγες ηταν εις βαρος του δημοσιου...ομως η αληθεια ειναι οτι αυτα τα στρεμματα μεταβιβαστηκαν ως δασικη εκταση ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΑΣΟΣ που εχει πολυ μεγαλη διαφορα(συνηθως οι λεγομενες δασικες εκτασεις εχουν ελαχιστα δενδρα...)!!!
    Οπως καταλαβαινεις ολη η δηθεν επιχειρηματολογια σου καταρρει σαν χαρτινος πυργος και τα στοιχεια που αναφερεις ειναι αναληθη και αρα δεν απεδειξες περιτρανα ΤΙΠΟΤΑ...
    Αληθεια για το βιντεακι του σκαι που παραδεχονται οτι δεν υπαρχει κανενα σκανδαλο απο τα επισημα πορισματα που εχουν στα χερια τους,δεν σε ειδα να γραψεις κατι...

  37. Greco avatar
    Greco 25/09/2010 04:29:47

    υπαρχουν πολλα πραγματα που δεν βγαινουν ευκολα στη δημοσιοτητα ωστε να μην προκαλειται αναταραχη στον κοσμο

    πχ το σεναριο για μεταφορα του πατριαρχειου ως μεσο πιεσης στην τουρκια ειναι παλιο,ειχε ακουστει η ελβετια ενα διαστημα

    αργοτερα,το αγιο ορος ως εναλλακτικη λυση απτη στιγμη που ειναι κιολας αυτονομο και υπαγεται στο πατριαρχειο

    επισης δεν ειναι τυχαιο οτι υπαρχει υπερβολικη ανεκτικοτητα στη Θρακη και καμια προσπαθεια οι πομακοι να ξεχωρισουν απτους "τουρκους" ,και ακομα οικονομικη υποβαθμιση της περιοχης-πιστευω εθελημενα

    ισως,δεν ειναι απιθανο και αυτο,οι εκαστοτε κυβερνησεις να θελουν η περιοχη να παραμεινει "γκριζα" ωστε να φανει χρησιμη σε πιθανο "διακανονισμο" ή με καποιο εδαφικο ανταλλαγμα απο την τουρκια στο μελλον

    παιζουν πολλα...το θεμα ειναι οτι το πασοκ αλλα και οι "δημοσιογραφοι-παπαγαλακια του" εμφανισαν a priori χωρις αποδειξεις το βατοπεδι ως "μεγα σκανδαλο" κανοντας πλυση εγκεφαλου επι ενα χρονο στην ελληνικη κοινωνια με ενα και μονο σκοπο:την ατιμη εξουσια
    πραγματι,η εξουσιομανια αυτου του κομματος δεν εχει ορια.Ειναι ικανοι για ολα

  38. phoivos avatar
    phoivos 25/09/2010 05:14:02

    Ο άνθρωπος-κλειδί στην ιστορία, αυτός που συνδέει τη μονή με τους επιχειρηματίες είναι ο Άθως Κοιρανίδης.

    Σύμφωνα με το βιογραφικό του, ο Άθως Κοιρανίδης "BSc (Econ), FCA, σπούδασε οικονομικά στο LSE από το 1983 μέχρι το 1986 και πήρε τον τίτλο του Chartered Accountant εργαζόμενος στην KPMG στο Λονδίνο από το 1986 μέχρι το 1989. Εργάστηκε στο Συγκρότημα της Τράπεζας Κύπρου ιδρύοντας και διευθύνοντας τις Τράπεζα Κύπρου Φάκτορς Ltd, ABC Factors AE και BOC Ventures Ltd. Ίδρυσε και διευθύνει την δική του εταιρεία συμβούλων επιχειρήσεων από το 2003 η οποία εξειδικεύεται σε θέματα στρατηγικής και αναδιοργάνωσης".

    Ο manager από την Κύπρο είναι ο συνδετικός κρίκος στα περισσότερα επεισόδια της ιστορίας. Είναι διευθυντής και μοναδικός μέτοχος της εταιρείας Rassadel Corporation Ltd (ιδρύθηκε στις 14 Ιουλίου του 2005), της οποίας η έδρα στην Κύπρο είναι στη διεύθυνση του νομικού γραφείου "Τάσσος Παπαδόπουλος και σία" (Σοφούλη 2, Μέγαρο Σιαντεκλαίρ στη Λευκωσία), του γραφείου του πρώην προέδρου της Κυπριακής δημοκρατίας, το οποίο σήμερα είναι στα χέρια των παιδιών του πρώην προέδρου. Το γραφείο εκτελεί χρέη νομικού συμβούλου της εταιρείας του Κοιρανίδη.

    Ο Κοιρανίδης είναι οικονομο-επενδυτικός σύμβουλος της μονής Βατοπεδίου, στην Κύπρο τουλάχιστον. Παράλληλα ο Άθως Κοιρανίδης είναι ιδρυτικό στέλεχος και μέλος στο Δ.Σ. της εταιρείας ΑΝΘΕΜΙΑΣ (ιδρύθηκε το Νοέμβριο του 2006), του ομίλου ΠΑΠΙΣΤΑΣ. Ο ίδιος είχε χειριστεί το οικονομικό σκέλος της συμφωνίας μεταξύ ΠΑΠΙΣΤΑ και VODAFONE, συμφωνία η οποία έδωσε "φτερά" στον Πάπιστα. Παράλληλα, ο Κοιρανίδης είναι και σύμβουλος στην εταιρεία NOLIDEN, στην οποία η μονή Βατοπεδίου πούλησε τα ακίνητα από το Ολυμπιακό χωριό που περιήλθαν στην κατοχή της μετά την ανταλλαγή με εκτάσεις της λίμνης Βιστωνίδας. Έκανε αγώνα για την εκλογή του Αθανασίου στην Αρχιεπισκοπή Κύπρου.

    Ο Κοιρανίδης είναι ο άνθρωπος που δένει ολόκληρη την ιστορία, αυτός που συνδέει τους πάντες μεταξύ τους.

    Το μέχρι σήμερα δίκτυο εταιρειών που συγκροτούν το εγχείρημα του ηγούμενου Εφραίμ, είναι εντυπωσιακό.

    1) «Μετόχιον Ιεράς Μονής Μεγίστης Βατοπεδίου». Πρόκειται για τη μητρική εταιρεία που ανήκει πλήρως στο Βατοπέδι. Έδρα Κύπρος. Διευθύνων σύμβουλος Αθ. Κοιρανίδης. Επίτιμος πρόεδρος (με δικαίωμα βέτο) ηγούμενος Εφραίμ.

    2) “Rassedel Corp. LTD (Κύπρος)”. Διευθυντής Αθ. Κοιρανίδης. Ανήκει 100% στο Βατοπέδι. Πρόκειται για την 1η θυγατρική.

    3) «Ανθέμιας Αναπτυξιακή Εταιρεία Ακινήτων». Το 30% κατέχει η Rassedel. Στο Δ.Σ. συμμετέχουν ως αρχικά μέλη ο Αθ. Κοιρανίδης και ο Αλέξανδρος Χατζηαλεξάνδρου. Ο τελευταίος είχε καταδικαστεί πρωτοδίκως και στο Εφετείο για παράνομη διακίνηση βρεφών και παράνομες υιοθεσίες. Απαλλάχθηκε μετά από προσφυγή του στον Άρειο Πάγο.

    4) «Πάπιστας Συμμετοχική Ακινήτων Α.Ε.». Συνεργάζεται με τις παραπάνω εταιρείες.

    5) «Πάπιστας Συμμετοχική Α.Ε.». Έως το 2000 συμμετείχε η Panafon-Vodafone με 40%. Συνεργάζεται με τις παραπάνω, ελέγχει 14 άλλες εταιρείες σε Κύπρο και Ελλάδα.

    6) Και τώρα το ζουμί. Η επόμενη εταιρεία, η «Noliden LTD» (Κύπρος). Αγόρασε το oλυμπιακό ακίνητο στους Θρακομακεδόνες έναντι 41 εκ. ευρώ, συν 9 εκ. ευρώ ως δωρεά στον Εφραίμ. Η εταιρεία είναι συμφερόντων του εφοπλιστή Πολέμη. Η Αρχή καταπολέμησης βρώμικου χρήματος εντόπισε το άνευ αποδείξεως ποσό των 9 εκ. ευρώ που εισέπραξε προσωπικά ο ηγούμενος Εφραίμ.

    Πόσοι έχουν πάει στη Μονή Βατοπεδίου και πόσοι υπουργοί τους ανακηρύχθηκαν ευεργέτες της.

    1997: Κ. Λαλιώτης, υπουργός ΠΕΧΩΔΕ, ενέκρινε 50 εκατ.
    1999: Κ. Βρεττός, υφ. Γεωργίας, χορηγία 441 εκ
    1999: Ι. Μαγκριώτης, υπ. Μακεδονίας-Θράκης, χορηγίες 20 και 70 εκ
    2001: Γ. Πασχαλίδης, υΜα-Θρα, 30 εκ 1994: Κ. Τριαρίδης, υΜα-Θρα, 1 εκ
    1999: Χρ. Πάχτας υφ Οικονομικών, ενέκρινε επιχορήγηση 996 εκ δρχ

    Το σύνολο των καταθέσεων της Μονής Βατοπεδίου σε τράπεζες που εντοπίστηκαν έως σήμερα και αφορούν αποκλειστικά την Ελλάδα ανέρχονται σε 104.855.971,14 ευρώ. Κανείς δεν γνωρίζει τα ποσά που έχουν κατατεθεί σε τράπεζες της Κύπρου ή σε τραπεζικά ιδρύματα άλλων χωρών. (απο το πάγωμα των λογαριασμών της μονής και προσωπικά του Εφραίμ και του αδελφού Αρσένιου, αργότερα δε και των μοναχών Ευδόκιμου και Βαρνάβα.)

    Marfin-Egnatia 1) Όψεως: 48.140.555,33 ευρώ 2) Όψεως: 256.250,67 ευρώ 3) Όψεως (Rassadel Corp. LTD): 44.498,06 ευρώ 4) Χαρτοφυλάκιο (Rassadel): 733.000 ευρώ

    Πειραιώς ΑΧΕΠΕΥ 1) Χαρτοφυλάκιο: 25.368,20 ευρώ 2) Μετρητά: 3.110,56

    Επενδυτική Τράπεζα Ελλάδας: 1) Χαρτοφυλάκιο (Rassadel): 50.564.019,94 ευρώ 2) Χρηματιστηριακός: 217.151,61 ευρώ 3) Τρεχούμενος: 3.500.000 ευρώ

    Τράπεζα Πειραιώς: 1) Πολυμορφικός: 112.546,22 ευρώ 2) Προθεσμιακός: 524.268,50 ευρώ

    Eμπορική Τράπεζα: 1)Τρεχούμενοι: 153.461,18 ευρώ 2) Έργων: 275.186,77 ευρώ

    Εθνική Τράπεζα: 1) Τρεχούμενοι 124.737,06 ευρώ

    Αγροτική Τράπεζα: 1) Τρεχούμενος: 64.444,62 ευρώ 2) Συνάλλαγμα: 5.716, 25 ευρώ 3) Προθεσμιακοί σε συνάλλαγμα: 61.656,17 ευρώ

    Αναρωτιόμαστε ακόμα αν πρόκειται για σκάνδαλο... !

  39. Y. avatar
    Y. 25/09/2010 08:46:14

    Δε βλέπω και πολύ ρεαλιστικό το σενάριο, ένα πρωΐ ξύπνησε το Αλαφουζέϊκο και είπε, “ας κάνουμε ένα ρεπορτάζ με την Αντωνοπούλου, ότι το Βατοπέδι δεν ήταν σκάνδαλο”

    Η εκτίμηση μου? Ο ΚΚ2 ενεργοποίησε επιτέλους ένα από τα κονέ του με ένα μέλος της νομενκλατούρας της παραπληροφόρησης, τώρα που δυσκόλεψαν επικοινωνιακά τα πράματα για τον ίδιο, και με αναφορά βέβαια στα τεκμήρια των αποτιμήσεων και όχι μόνο. (Μη ξεχνάμε ότι στα συρτάρια των πολιτικών και παραπληροφορητών, υπάρχουν πάντα αλληλόχρεες υποσχετικές κάθε μορφής και κενής ημερομηνίας, που εξοφλούνται κατά τη περίσταση). Οι δε Αλαφούζοι που είναι γατόνια, “έπιασαν” το μήνυμα που “έπιασαν” οι πολίτες από τη παρουσία του Σαμαρά στη ΔΕΘ, και είναι οι πρώτοι που αλλάζουν τη μέχρι τώρα κασέττα.
    Να δούμε ποιοί άλλοι θα ακολουθήσουν, αν και πότε.

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 25/09/2010 09:12:30

      Μόνο που θέλω να πιστεύω, το κονέ με το Αλαφουζέϊκο έγινε προσωπικά και όχι μέσω Μητσοτακέϊκο. Ο ΚΚ2 μπορεί να υπήρξε αναποφάσιστος και εν πολλοίς άβουλος, έχει όμως τον μακεδονίτικο εγωϊσμό να μην υπορεώνεται σ’ αυτούς που τον πριόνιζαν.

  40. Y. avatar
    Y. 25/09/2010 10:44:51

    Μιας και περί σκάϊ η ευκαιρία, αυτός ο Π#παναγιώτου είναι νεοταξίτης κατά θεώρηση, ή κάνει μεροκάματα?

  41. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/09/2010 12:44:04

    @ γιαννης....δεν διάβασες με προσοχή τα κείμενά μου...η συγκεκριμένη εκτίμηση του ΣΟΕ στην Ουρανούπολη σαφώς αφορούσε δασική έκταση.....εφόσον έκαναν αλλαγή χρήση της γης, έπρεπε να ακυρωθούν τα συμβόλαια και να γίνει νέα εκτίμηση για οικοδομήσιμα οικόπεδα....τότε με την εκτίμηση της λίμνης Βιστωνίδας στα 63.000.000 ευρώ, η Μονή Βατοπαιδίου στα πλαίσια της ανταλλαγής δεν θα έπαιρνε ούτε 1000 στρέμματα της Ουρανούπολης(επειδή τα οικοδομήσιμα οικόπεδα θα είχαν πολλαπλάσια αξία), όχι και τα 8500 περίπου στρέμματα, πόσο μάλλον και το Ολυμπιακό ακίνητο και τις άλλες εκτάσεις.

    Διάβασε ξανά τι λέει το πρόσφατο έγγραφο του ΣΟΕ : “ΤΥΧΟΝ ΖΗΜΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ,ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ (δηλαδή αλλαγή χρήσης από δασική έκταση σε άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα)…”

    ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ :

    Αν έχεις μια έκταση 4-5 στρεμμάτων και έρθει και το απαλλοτριώσει το Δημόσιο για να φτιάξει έναν δρόμο, και το εκτιμήσει 10.000 ευρώ, αλλά τελικά το πουλήσει 1.000.000 ευρώ σε μια κατασκευαστική εταιρεία που θέλει να χτίσει ξενοδοχείο, εσύ δεν θα έχεις προφανώς υποστεί οικονομική ζημιά?????

    • 11888 avatar
      11888 @ δαιμονάκι 25/09/2010 14:04:22

      Κανεις δε μπαινει στο κοπο να διαβασει τα κομματικα σεντονια σου ουτε και να σου απαντησει.Αξιος για λυπηση και για τιποτα αλλο.

    • Misha avatar
      Misha @ δαιμονάκι 25/09/2010 14:25:32

      δαιμονάκι

      ΟΛΗ η επιχειρηματολογία σου έχει καταρριφθεί εκ του γεγονότος ότι το Μοναστήρι (για την τακτική και πρακτική της ηγεσίας του οποίου έχω τεράστιες διαφωνίες) πρότεινε την ακύρωση όλων των ανταλλαγων και την επάνοδο στην προ΄τερα κατάσταση δλδ στο καθεστώς της επι δικαστηρίοις συζητήσεως για την κυριότητα της Βιστωνίδας (στην αρχη της ιστορίας θεωρούσα πως η Βιστωνίδα θα έπρεπε να ανήκει στο κράτος.Σημερα, μετα την υποθηκευση από τον Τσολάκογλου Β΄όλης της δημόσιας περιουσία στο ΔΝΤ λέω ευθαρσως πως προτιμώ να την κατέχει το μοναστήρι )

  42. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/09/2010 14:26:28

    @ 11888...ωραία και πειστικά επιχειρήματα έχεις!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Τυχαίο?....δεν νομίζω......

  43. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/09/2010 14:28:26

    @ Misha...να την κατέχει το μοναστήρι για να την ξεπουλήσει νύχτα σε offshore εταιρίες, όπως έκανε με το Ολυμπιακό χωριό στους Θρακομακεδόνες?

    • Misha avatar
      Misha @ δαιμονάκι 25/09/2010 14:30:58

      Να την κατέχει ως προστατευόμενο βιότοπο, όπως τόσους αιώνες.
      Χρειάζεται πολύ θράσος όταν ο πρωθυπουργός σου ξεπουλαει τη χωρα μαζί με τους κατοίκους της στο ΔΝΤ , να μέμφεσαι άλλους για «ξεπουλήματα».

  44. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/09/2010 14:29:19

    @ Misha....διόρθωση....για το ολυμπιακό ακίνητο στους Θρακομακεδόνες.....

  45. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/09/2010 14:59:29

    @Misha....1) Οσο αφορά το ολυμπιακό ακίνητο στους Θρακομακεδόνες, ο τότε διευθύνων σύμβουλος της ΚΕΔ κατέθεσε στην εξεταστική επιτροπή ότι :
    "το αίτημα της μονής Βατοπαιδίου τον Δεκέμβριο του 2006 - και ενώ οι ανταλλαγές ήταν σε εξέλιξη - ήταν να βρεθεί ένα κτίριο 20.000 τ.μ. στο Λεκανοπέδιο Αττικής για την κάλυψη στεγαστικών αναγκών του ινστιτούτου με την επωνυμία «Αγιος Μάξιμος ο Γραικός» και του υπό σύσταση κοινωφελούς ιδρύματος με την επωνυμία «Αγιος Γρηγόριος ο Παλαμάς»"
    Και συνεχίζει στην κατάθεσή του το υψηλόβαθμο στέλεχος της ΚΕΔ :
    "Η ΚΕΔ αξιολόγησε το ολυμπιακό ακίνητο ως ακατάλληλο να στεγάσει τις υπηρεσίες του υπουργείου Απασχόλησης, για το οποίο προοριζόταν, και μάλιστα σε συνάντηση που έγινε έπειτα από πρόταση του κ. Εφραίμ με τον τότε υπουργό κ. Σ.Τσιτουρίδη τον Μάρτιο του 2007 εκείνος «κατάλαβε το έργο που ήθελε να επιτελέσει μέσω αυτού του ακινήτου η μονή» , αλλά επιφυλάχθηκε να απαντήσει, ενώ επί υπουργίας κ. Β.Μαγγίνα έγινε γνωστό ότι «δεν υπάρχει πρόθεση του υπουργείου να μετεγκατασταθεί εκεί» και έτσι προχώρησε στην ανταλλαγή του με ακίνητα της Μονής...."

    Δηλαδή η Μονή ζήτησε στα πλαίσια της ανταλλαγής να πάρει ένα μεγάλο ακίνητο στην Αττική για να στεγάσει φιλανθρωπικό ίδρυμα!!!!!!
    Και αντί αυτού, πούλησε το ολυμπιακό ακίνητο μόλις το πήρε σε offshore εταιρεία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=32&artId=7164&dt=22/11/2008

    2) Δεν υπάρχει πρότερη κατάσταση δηλαδή δεν υπάρχει το καθεστώς της επι δικαστηρίοις συζητήσεως για την κυριότητα της Βιστωνίδας....και αυτό γιατί την δίκη στο πρωτοδικείο Ροδόπης για την κυριότητα της λίμνης Βιστωνίδας την έχασε η Μονή Βατοπαιδίου με ψήφους 2-1. Και όταν η Μονή ενημερώθηκε παρασκηνιακά για την έκβαση της δίκης(ότι την έχασε δηλαδή), και εκμεταλλευόμενη την προκλητική και περίεργη καθυστέρηση στην καθαρογραφή της υπόθεσης ζήτησε παρασκηνιακά και πέτυχε την απόσυρση της αγωγής από το Δημόσιο και την αποποίηση των νόμιμων δικαιωμάτων του.

    Για την υπόθεση αυτή χει καταδικαστεί πρωτόδικα η πρόεδρος του δικαστηρίου Ροδόπης κυρία Ψάλτη για παραβίαση δικαστικού απορρήτου και παράβαση καθήκοντος.

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_31/10/2009_335469


    Εξάλλου ο Επιθεωρητής Δικαστηρίων, αντιπρόεδρος του Αρείου Πάγου στα πλαίσια πειθαρχικής έρευνας που διενήργησε για την υπόθεση της μη έκδοσης απόφασης του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Ροδόπης, επί της αγωγής της Μονής κατά του Ελληνικού Δημοσίου, που συζητήθηκε στις 5/11/2003, σχετικά με την διεκδίκηση από την Μονή Βατοπεδίου κυριότητας των εκτάσεων στην λίμνη Βιστωνίδα, έκρινε ότι η συγκεκριμένη δίκη μεταξύ Δημοσίου και της Μονής έκλεισε με μη νόμιμο τρόπο.
    Δέχθηκε δηλαδή ότι η Πρόεδρος του δικαστηρίου όφειλε να είχε δημοσιεύσει την απόφαση υπέρ του Δημοσίου αφού είχε ολοκληρωθεί η διάσκεψη των τριών δικαστών (το αποτέλεσμα ήταν 2-1 σε βάρος της Μονής) κρίνοντας ότι δεν μπορούσε να υπάρξει παραίτηση η συμβιβασμός μετά την συζήτηση της υπόθεσης, παρά μόνο κατά την διάρκεια της συζήτησης.

    Για αυτό και διέταξε να δημοσιευθεί άμεσα η απόφαση του Πρωτοδικείου Ροδόπης που λήφθηκε το 2004, η οποία αποκαθιστά το Δημόσιο στα δικαιώματα που είχε επί των εκτάσεων της λίμνης Βιστωνίδας, γεγονός που σημαίνει ότι δεν μπορούσαν στην συνέχεια να γίνουν οι ανταλλαγές με άλλα ακίνητα του Δημοσίου.

    Κατά το διατακτικό της απόφασης αυτής αναγνωρίζεται, κατά πλειοψηφία, η κυριότητα της Μονής μόνο σε 1720 στρέμματα της νησίδας Αντά Μπουρού από τα 27.044 συνολικά που διεκδικούσε η Μονή Βατοπαιδίου.

    http://www.ministryofjustice.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=1206


    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΑΣΕΙ!!!!!!!!!!!

  46. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/09/2010 15:10:46

    @ Misha....ποτέ η Μονή Βατοπαιδίου δεν κατείχε ολόκληρη την λίμνη Βιστωνίδα....πρώτη φορά την διεκδίκησε την δεκαετία του 90 εμφανίζοντας χρυσόβουλα διατάγματα (δηλαδή διατάγματα Βυζαντινών αυτοκρατόρων).

    Και είναι τυχαίο ότι και η Μητρόπολη Ξάνθης πρωτοστατούσε στις κινητοποιήσεις του λαού εναντίον της Μονής Βατοπαιδίου?

    • Misha avatar
      Misha @ δαιμονάκι 25/09/2010 15:19:18

      Επαναλαμβάνω κι ας κάνεις τον κουφό ή την κουφή:

      Το μοναστήρι πρότεινε να ακυρωθούν όλες οι ανταλλαγές και να επανέλθει η κατάσταση όπως ήταν πριν αυτές γίνουν.
      Δλδ στη συζήτηση για το καθεστως της λίμνης
      ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ!

      Φαίνεται πως την έχουν κοστολογήσει στην υποθήκη που μάς έβαλαν όλους στο ΔΝΤ.

      Τα υπόλοιπα ΕΊΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΟΣ και αφορουν μόνο το ηθικό του πράγματος εφόσον εμπράγματη ζημιά του Δημοσίου δεν προκύπτει από πουθενά.

      Και στα λέω αυτά παρότι στην εξέλιξη της υποθέσεως εχω αντιπαρατεθεί σφοδρότατα με τους «οπαδους» του μοναστηριού, γεγονός εύκολα διαπιστωσιμο με μερικά κλικ.

  47. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/09/2010 15:30:11

    @ Misha.....στο έγραψα και παραπάνω....η κατάσταση πριν τις ανταλλαγές δεν είναι υπέρ της Μονής Βατοπαιδίου.....γιατί υπάρχει η απόφαση του Πρωτοδικείου Ροδόπης που δέχεται την αγωγή του Δημοσίου!!!!!!!!
    Οπότε το καθεστώς της λίμνης προφανώς αμφισβητείται και μάλλον θα κριθεί η υπόθεση σε ανώτερο βαθμό(π.χ εφετείο,Άρειο Πάγο).

    Δεν διαβάζεις προφανώς τις αναρτήσεις μου....όσο για την οικονομική ζημιά, σου γράφω ξανά το κείμενο που έχω παραπάνω και δεν διάβασες....

    - θα αναφερθώ μόνο στην περίπτωση της Ουρανούπολης….Στην Ουρανούπολη Χαλκιδικής οι εκτιμητές του ΣΟΕ τα 8.608 στρέμματα εκτίμησαν μόλις 1.100.000 ευρώ ή 128 ευρώ το στρέμμα(!!!!!!), διότι τα εκτίμησαν ως δασική έκταση.
    Η Επιτροπή Απαλλοτριώσεων το 2000 είχε αποφανθεί ότι αξίζει από 7.000 έως 20.000 ευρώ το στρέμμα, δηλαδή 60 με 170 εκατ. ευρώ.
    Αν μπορούσε να οικοδομηθεί η έκταση, τότε η εμπορική αξία της θα ήταν πολλαπλάσια, κάποιοι κάνουν λόγο για 800 εκατομμύρια ως 1 δις ευρώ.
    Και μετά την ανταλλαγή της συγκεκριμένης δασικής έκτασης και ενώ οι εκτιμήσεις ΣΟΕ ανέφεραν τον δασικό χαρακτήρα στα συμβόλαια, τα στρέμματα σαν θαύμα μεταβιβάστηκαν ως άρτια και οικοδομήσιμα. Ήταν ευδιάκριτο ότι οι εκτιμήσεις αφορούσαν άλλη χρήση γης από αυτήν που τελικά μεταβιβάστηκε, οπότε έπρεπε κανονικά να ακυρωθεί η ανταλλαγή (δηλαδή και τα συμβόλαια) και να γίνει νέα εκτίμηση από το ΣΟΕ, όπου τα στρέμματα της Ουρανούπολης θα τα εκτιμούσαν όχι ως δασική έκταση αλλά ως άρτια και οικοδομήσιμα (οπότε και θα εκτιμούσαν την έκταση όχι μόνο 1.100.000 ευρώ, αλλά σίγουρα σε πολλαπλάσια αξία).
    Τέλος από τις καταθέσεις του Προέδρου του ΣΟΕ, αλλά και ορισμένων εκ των εκτιμητών που έκαναν της επίμαχες εκτιμήσεις του ΣΟΕ, στην Εξεταστική Επιτροπή το 2008, βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο αποχαρακτηρισμός των 8500 περίπου στρεμμάτων στην Ουρανούπολη ήταν εντελώς παράνομη και, κατά συνέπεια, τόσο η Κτηματική Εταιρεία του Δημοσίου (ΚΕΔ), η αρμόδια συμβολαιογράφος της Μονής Βατοπαιδίου και ο ηγούμενός της Μονής παρανόμησαν εσκεμμένα, μεταβαπτίζοντας το δάσος σε άρτια και οικοδομήσιμη έκταση, καθώς αυτός ο αποχαρακτηρισμός δεν γίνεται με γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους(ΝΣΚ), και μάλιστα γνωμοδότηση εξπρές μέσα σε 24 ώρες, αλλά με λεπτομερείς διαδικασίες που ορίζονται από το Σύνταγμα.

    Και σχετικό έγγραφο του ΣΟΕ η ημερομηνία 01 Ιουλίου 2010 αναφέρει αυτολεξεί:

    “ΤΥΧΟΝ ΖΗΜΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ,ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ (δηλαδή αλλαγή χρήσης από δασική έκταση σε άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα)…”

    Αν δεν μπορεί να σε πείσει ούτε το πρόσφατο έγγραφο του ΣΟΕ, δικό σου πρόβλημα.....

    Υ.Γ : Και να φανταστείς ότι επικαλούνται ότι αυτό το έγγραφο δεν κάνει λόγο για καμιά απολύτως ζημιά του Δημοσίου!!!!!!!!!!!!!!

    • Misha avatar
      Misha @ δαιμονάκι 25/09/2010 15:36:27

      Καταλαβαίνεις ελληνικα;
      Το μοναστηρι προτεινε να επιστραφουν όλα όσα πηρε από τις ανταλαγες!
      ΟΛΑ!
      και η κατάσταση να επανέλθει όπου ήταν πριν, κακή ή καλή για το μοναστηρι και να συνεχιστει η δικαστική αντιδικία.
      Ε,αυτό το ΠΟΛΥ ΞΕΚΑΘΑΡΟ δεν το δεχτηκαν οι ΠΑΣΟΚοι.

      Από κει και πέρα οποιαδήποτε άλλη συζητηση δεν έχει καμμία σημασία, εφόσον η προταση του μοναστηριου πηγε εγγραφως και απορριφθηκε με ευθυνη των ΓΑΠιτών.
      Αν από τις ανταλλαγες προκύπτει ζημιά του Δημοσίου , πλεόν η ευθυνη δεν ανήκει στο μοναστηρι αλά σε αυτούς που αρνήθηκαν την επιστροφή των ανταλλαγμάτων !!!
      Δλδ αν οι Πασόκοι θελήσουν να τραβήξουν την ιστορία πιθανότατα θα φάνε το κεφάλι τους, καθως οι δικές τους πραξεις απέτρεψαν την αποκατάσταση της ζημιάς (;).

  48. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/09/2010 15:50:50

    @ Misha....Η ανάκληση της αποδοχής της επιστροφής των ανταλλαγών,που π΄ρότεινε η Μονή Βατοπαιδίου, έγινε γιατί το Δημόσιο θεωρεί ότι δεν μπορεί να συναλλάσσεται, ούτε να συμβιβάζεται με οποιονδήποτε τρόπο και με οποιοδήποτε φυσικό ή νομικό πρόσωπο, για τα προφανή και αδιαμφισβήτητα δικαιώματα του, τόσο στις κοινόχρηστου χαρακτήρα εκτάσεις της λιμνοθάλασσας, όσο και στις παραλίμνιες εκτάσεις, καθώς και στα ακίνητα,που κακώς περιήλθαν στα χέρια της Μονής ή τρίτων.

    http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/4caf8956-9927-4059-a1da-e114adb39f40

    Αν ρωτήσεις έναν νομικό, θα σου πει ότι δεν είναι παράνομη αυτή η απόφαση, απλώς ότι η παρούσα κυβέρνηση έχει μια διαφορετική θεώρηση από την προηγούμενη.

  49. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/09/2010 16:06:25

    @Misha...δεν θες να καταλάβεις ότι εφόσον η λίμνη της Βιστωνίδας δεν άνηκε στην Μονή Βατοπαιδίου (βάση της δικαστικής απόφασης που δημοσιεύτηκε το 2008), τότε ΠΑΡΑΝΟΜΑ και ΚΑΚΩΣ έγιναν οι ανταλλαγές.....οπότε τι να ανταλλάξει πλέον η Μονή με το κράτος? Περιουσία που δεν της ανήκει?
    Αφού το ολυμπιακό ακίνητο και οι υπόλοιπες εκτάσεις ΠΑΡΑΝΟΜΑ τις δόθηκαν ως προιόν ανταλλαγής εξ αρχής....και την Βιστωνίδα δεν μπορούσε να την ανταλλάξει με τίποτα, αφού βάση της δικαστικής απόφασης δεν είναι περιουσία της.

    Η Μονή έχει ήδη προσβάλλει την δικαστική απόφαση του δικαστηρίου της Ροδόπης και η υπόθεση θα εκδικαστεί το 2011....

    Με αυτήν την επιστροφή των ανταλλαγών που πρότεινε η Μονή,πήγε να καρπωθεί οφέλη, αφού προφανώς :

    - το δημόσιο με την αποδοχή της επιστροφής των ανταλλαγών θα αναγνώριζε ενδεχομένως δικαιώματα στην Μονή επί της λίμνης Βιστωνίδας (και θα το χρησιμοποιούσε αυτό προς όφελός της κατάλληλα στην επερχόμενη δίκη)

    - θα ήταν ένα καλό υπερασπιστικό "χαρτί" σε ενδεχόμενη ποινική δίωξη της Μονής ή όσων την διοικούν(π.χ Εφραίμ).

    - θα σταμάταγε η δέσμευση τεράστιων χρηματικών ποσών

    • γιαννης avatar
      γιαννης @ δαιμονάκι 25/09/2010 16:55:08

      βρε δαιμονακι κασσετα εχεις βαλει...???η αδιαφορεις για αυτα που γραφουν ολοι οι αλλοι...???ειπαμε η συγκεκριμενη εκταση ως δασικη εκταση μπορει να κηρυχθει ανετα αρτια και οικοδομισημη και ετσι μεταβιβαστηκε....ΑΛΛΟ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΔΑΣΙΚΗ ΕΚΤΑΣΗ...Τι δεν καταλαβαινεις???

      Ο νέος νόμος (ν. 3208/03)

      Ο νέος νόμος, αν και περιλαμβάνει τους συνταγματικούς ορισμούς (ενδεχομένως να είναι περιττό απόσπασμα του Συντάγματος να περιληφθεί αυτούσιο σε διάταξη νόμου), κάνει διάκριση μεταξύ δάσους και δασικής έκτασης ως προς το ύψος, ουσιαστικά, της ξυλώδους βλάστησης. Αν πρόκειται δηλαδή για δέντρα μέχρι 25%, έχουμε δάσος, αν πρόκειται για θαμνώδη βλάστηση (πάλι μέχρι 25%), πρόκειται για δασική έκταση!

  50. hotdog avatar
    hotdog 25/09/2010 17:30:25

    "ΧΩΡΙΣ ΖΗΜΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ" ,Ε; ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ;

    • athamas avatar
      athamas @ hotdog 25/09/2010 17:36:03

      Όχι δεν το ξέρουμε.
      Κάνε έναν κόπο και γράψτο μας να το μάθουμε.

      • hotdog avatar
        hotdog @ athamas 25/09/2010 17:41:03

        ..........!

  51. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/09/2010 21:20:58

    @ γιαννης....έπρεπε να γίνει πρώτα νέα εκτίμηση του ΣΟΕ, να εκτιμήσει την έκταση ως οικοδομήσιμη και τότε ασφαλώς η νέα εκτιμώμενη αξία της έκτασης από το ΣΟΕ θα αυξανόταν δραματικά σε σχέση με την αρχική χαμηλή εκτίμηση.....και μάλιστα μόνο η εκτίμηση 8500 περίπου στρεμμάτων σε μια τουριστική περιοχή όπως η Χαλκιδική, θα υπερέβαινε τα 63.000.0000 ευρώ που εκτιμήθηκε η λίμνη Βιστωνίδα...και τότε η Μονή δεν θα έπαιρνε όλη την έκταση, αλλά ένα μόνο μέρος της και δεν θα έπαιρνε ασφαλώς το Ολυμπιακό ακίνητο στους Θρακομακεδόνες καθώς και τις υπόλοιπες εκτάσεις!!!!!!!!!!!!!

    ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ή ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ?????????????????????????????????????

    • Misha avatar
      Misha @ δαιμονάκι 25/09/2010 22:06:37

      Δαιμονάκι

      Την πασοκική κασέτα την ακούσαμε.
      Η πλάκα είναι πως τέσσερεις ανεξάρτητες ερευνες λένε πως δεν υπάρχει ζημιά του Δημοσίου.Ματαίως προσπαθούν οι δοσίλογοι του ΓΑΠ να βρουν πατήματα οικονομικής ζημιάς του Δημοσίου.Και ματαίως προσπαθείτε εσεις οι οπαδοι τους να αναπαράξετε τα έωλα επιχειρήματα τους.

      Θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον αν μας έλεγε τη γνωμη σου για το Τ3-Τ10 ή για τογιγαντιαίο σκάνδαλο του χρηματιστηρίου ή γιατι ο Γκιοργκάκις σου δε δανειζόταν όταν το επιτόκιο ήταν 1,5% και με την αυτοδυσφημιση το πήγε στο 10%

  52. Max Stirner avatar
    Max Stirner 27/09/2010 00:49:33

    Απλά τα πράγματα. Το "ιερό" ή "ανίερο" ξεπούλημα δημόσιας περιουσίας συνιστά μέγα σκάνδαλο και είναι μια πράξη προδοτική και πέρα για πέρα ανήθικη.
    Τώρα το για τι προορίζουν κάποιοι τη μονή Βατοπεδίου το ακούω βερεσέ και δεν με απασχολεί καθόλου. Με απασχολεί η ουσία και επιτέλους ας σταματήσουν οι διάφοροι αγιατολάχηδες να προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.