Χτύπησε η πανκ του ΣΥΡΙΖΑ. Να νομιμοποιηθούν όλοι οι λαθρομετανάστες!!!
28/02/2014 16:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χτύπησε η πανκ του ΣΥΡΙΖΑ. Να νομιμοποιηθούν όλοι οι λαθρομετανάστες!!!

Θυμάστε μια βουλευτίνα του ΣΥΡΙΖΑ ονόματι Ιωάννη Γαϊτάνη που μιλούσε στη Βουλή με ξυρισμένο το μισό κεφάλι σαν πανκ και φορώντας κάτι απίθανα ρούχα και σκουλαρίκια. Ε λοιπόν αυτή αποφάσισε να γίνει διάσημη και προτείνει στην κυβέρνηση να νομιμοποιήσει όλους του μετανάστες. Πόσοι είναι βρε παιδί μου, 1 εκατομμύριο, 2 εκατομμύρια. Ολοι να αποκτήσουν χαρτιά και να μείνουν για πάντα στη χώρα μας. Διότι, όπως λέει και η Γαϊτάνη, είναι… ταξικά μας αδέρφια. Εσύ φίλε αναγνώστη που διαβάζεις τώρα, έχει καμιά 10αριά μετανάστες που δεν ήξερες ότι είναι αδέρφια σου. Από άλλη… μάνα, την ταξική αλλά δεν πειράζει. Είπε, λοιπόν μέσα στη Βουλή η κ. Γαϊτάνη: «Για εμάς ο φασισμός και ο ρατσισμός παλεύεται στο δρόμο. Και το κάνουμε όλη η Αριστερά μαζί με τους μετανάστες που είναι αδέλφια μας -γιατί τους θεωρούμε ταξικά μας αδέλφια. Θα το σταματήσουμε μαζί τους. Είμαστε, όμως, υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε αυτόν τον αγώνα και μέσα στη Βουλή. Γι’ αυτό σας ζητάμε και επιμένουμε, μέσα από τις ενστάσεις μας και τις τροπολογίες μας, να κάνετε ακόμα περισσότερες παραχωρήσεις, διότι είναι πολύ λίγες αυτές που έχετε κάνει, κύριε υπουργέ. Το νομοσχέδιο έχει πολύ λίγες βελτιώσεις και δεν καλύπτει τις ανάγκες των ανθρώπων

Και πρόσθεσε: «Κατ’ αρχάς, κάνετε μια σοβαρή διάκριση, στην οποία επιμένετε, και είναι ζήτημα φυσιογνωμίας του ΠΑΣΟΚ και μην μας λέτε ότι μιλάτε για τον προοδευτικό χώρο και για τα ανθρώπινα δικαιώματα κ.λπ., διαχωρίζετε τους μετανάστες σε νόμιμους και παράνομους, ενώ θα έπρεπε να είναι οι μετανάστες και πώς θα τους αντιμετωπίσουμε όταν δεν τους νομιμοποιείτε όλους. Αυτοί που είναι μέσα στα στρατόπεδα συγκέντρωσης τι θα γίνουν; Αυτοί που ήρθαν μετά το 2005 και είναι οκτώ χρόνια εδώ τι θα γίνουν; Έχουν παιδιά που πηγαίνουν στο σχολείο. Άρα, επιμένετε στις διακρίσεις και στο διαίρει και βασίλευε».

Και ερωτάται ο ΣΥΡΙΖΑ. Είναι η επίσημη θέση του κόμματος αυτή; Ότι δηλαδή όταν γίνει κυβέρνηση θα νομιμοποιήσει όλους τους μετανάστες που ζουν στην Ελλάδα; Να το ξέρουμε για να γκρεμίσουμε το φράχτη του Έβρου, να αποσύρουμε το λιμενικό από το Αιγαίο και να περιμένουμε με λουλούδια στα λιμάνια τα λαθρεμπορικά που θα έρχονται γεμάτα τουρίστες. Όμως, δεν θα είναι λαθρεμπορικά διότι δεν θα υπάρχουν πια παράνομοι μετανάστες. Όλοι οι Έλληνες λοιπόν, όπως γίνεται στη Χαβάη, θα φτιάξουμε στεφάνια και θα υποδεχόμαστε τα εκατομμύρια των μεταναστών που θα έρθουν στην Ελλάδα για να γίνουν νόμιμοι και να κυκλοφορούν σε όλο τον κόσμο. Και μπροστάρισσα η Γαϊτάνη θα χαίρεται που βλέπει τα ταξικά της αδέρφια. Χαρά που θα κάνουν στην εκλογική της περιφέρεια, την Α’ Θεσσαλονίκης και στον τόπο γενέτειράς της, τη Βέροια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aplos Politis avatar
    Aplos Politis 28/02/2014 16:38:00

    Οι άνθρωποι βασικά κάνουν πλάκα, δεν έχουν καμία επίγνωση πολιτική , ιστορική και κοινωνική της κατάστασης. Θα εκπλαγώ εάν υπάρξει αυτοδυναμία και κυβέρνηση σύριζα, σίγουρα θα την έχουν σπρώξει κάποιοι.... γιατί από μόνοι τους δεν προχωράνε ούτε μέχρι το Κακοσάλεσι.

  2. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 28/02/2014 17:08:23

    Tέτοιοι( Μπάρκας) και τέτοιες αξίζουν στον αντιμνμονιακό συρφετό πρώην πελατών του ΠΑΣΟΚ ( οι θρασύτεροι εξ αυτών υμνούν ακόμη τον ολετήρα Ανδρέα- και εδώ μέσα- που δανειζόταν με 20+% και ως πυροβολημένοι συγχόνως καταριούνται τους "τοκογλύφους" του 2%). Μακάρι να γίνουν και υπουργοί αυτοί. Για να πάρει ο "αντιμνημονιακός" βούρκος παλαιοπασόκων ψηφοφόρων του Ανδρέα- νυν συριζαίων ό,τι τους αξίζει.

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ Κώστας ΜΠ 28/02/2014 23:18:22

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Άλυτη εξίσωση avatar
      Άλυτη εξίσωση @ Κώστας ΜΠ 01/03/2014 08:04:06

      ''Υπάρχουν άνθρωποι ηλίθιοι από φανατισμό και άλλοι φανατικοί από ηλιθιότητα '' -Ασημάκης Πανσέληνος Περαστικά, αν και είναι ανίατη και ανίκητη!

  3. angel avatar
    angel 28/02/2014 18:39:49

    και να ηταν μονο αυτοι που παντα ετσι σκεφτονταν,τι διαφορα εχουν απο το ΠΑΣΟΚ και ΝΔ που πανε να περασουν τα ιδια στα μουλωχτα Υπερψηφίστηκε το ν/σ για τον μεταναστευτικό κώδικα http://www.capital.gr/News.asp?id=1967455 πρεπει να περασει πρωτα απο την ολομελεια και φυσικα εκει θα
    ψηφιστει,πρεπει να προσφυγουμε παλι στο στε οχι ομως μονο για την
    ιθαγενεια(γιατι δεν φτανει) αλλα και για την ακυρωση των νομιμοποιησεων οσων αλλοδαπων
    εισηλθαν παρανομα στην Ελλαδα οπως ακριβως προβλεπει ο νομος το τελος του εθνους μας ,πανω απο 100000 ιθαγενειες θα δωσουν μονο σε παιδια αλλοδαπων φανταστειτε λοιπον τι θα συμβει στο συνολο και θα νομιμοποιησουν ετσι τον εποικισμο της πατριδας μας

  4. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 28/02/2014 18:43:21

    Η επίσημη θέση του ΣΥΡΙΖΑ είναι αυτή που εξέφρασε το ξυρισμένο τόμαχοκ στη Βουλή,μη ρωτάτε καθόλου. Και πρέπει να τους ρίξουν άγριο κράξιμο και ξεμπρόστιασμα,τί άλλη απόδειξη χρειάζεται ότι πρόκειται περί ανθελλήνων εκπροσώπων του ελληνικού λαού στη Βουλή! Οι άνθρωποι είναι προδότες,να τους τα σύρουν κατάμουτρα και να τους εξαναγκάσουν ή να ανασκευάσουν,ή να λογοδοτήσουν στη Δικαιοσύνη.

  5. Factorx avatar
    Factorx 28/02/2014 19:19:36

    Η Εκπρόσωπος Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, Άννα Ασημακοπούλου, αναφερόμενη στα όσα είπε σήμερα στην Επιτροπή Δημόσιας Διοίκησης της Βουλής η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Ιωάννα Γαϊτάνη περί νομιμοποίησης όλων των μεταναστών, έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Με αυτά που είπε σήμερα η κυρία Γαϊτάνη αποκαλύπτει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει τη χώρα ξέφραγο αμπέλι και “πλυντήριο” για τους σύγχρονους δουλεμπόρους. Αυτή την Ελλάδα ονειρεύεται ο κ. Τσίπρας για εμάς και τα παιδιά μας;»

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ Factorx 01/03/2014 00:21:38

      Δυστυχώς όμως ,όπως λέει και ο angel πιο πάνω, ο ΣΥΡΙΖΑ τα λέει, αλλά ΝΔ και ΠΑΣΟΚ τα κάνουν. Το ν/σ χωράει τους πάντες. Και δυστυχώς θα επαληθευτεί η Γαϊτάνη. Στην ολομέλεια θα ξεχειλώσει κι άλλο, άν φτάσει, πρώτα ο Θεός..

  6. Ρηνα avatar
    Ρηνα 28/02/2014 19:37:23

    Mωρε δε της ξυριζουν και το υπολοιπο κεφαλι μπας και αεριστει και συνελθει....

  7. Άλυτη εξίσωση avatar
    Άλυτη εξίσωση 28/02/2014 20:17:38

    Αμέτε αγαπητή κυρία σε κανένα ΚΑΠΗ -αν υπάρχει ακόμη ανοικτό- να κάνετε εκδρομές, γνωριμίες, να δείτε τη ζωή εναλλακτικά! Μη μας λέτε τι να κάνουμε με τις ορδές των λαθροεισερχομένων δυστυχισμένων! Αυτά αφορούν νεότερες γενιές, που θα υποστούν και τις συνέπειες. Στους ηλικιωμένους, δεν πίπτει λόγος επί των ...μελλούμενων! Απλή λογική.

    • panas avatar
      panas @ Άλυτη εξίσωση 01/03/2014 01:07:57

      Μα γιατί; Μικρή είναι η κοπέλα... Το νεαρόν της ηλικίας δικαιολογεί και τις εμφανισιακές της ακρότητες. Τι να πεις...

  8. roadrunner avatar
    roadrunner 28/02/2014 22:56:27

    Με βάση τις ανθελληνικές θέσεις που εκφράζει ο Σύριζα, για νομιμοποίηση όλων των λαθρομεταναστών-"ΤΑΞΙΚΩΝ" αδερφών μας, προκύπτει ότι τα Συριζαίικα αδέρφια είναι "ΤΟΞΙΚΑ" για τους Έλληνες.

  9. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 01/03/2014 09:08:07

    Και ποιος θα τους ταϊζει, κα Γαϊτάνη? Εσείς? Άντε τότε, κόψτε απ' την βουλευτική σας αποζημίωση και δώστε στις κατάλληλες οργανώσεις να ταϊσει αυτούς που ήδη είναι δω. Αν πουλήσετε και κανά lacoste του Τσουκαλά, θα μαζέψετε κι άλλα.. Θα περισσέψουν κιόλας.. Μ' αρέσει που λέει κιόλας "..εμείς η Αριστερά.." Ποια "εσείς η Αριστερά", ρε όρνια?! Ε, όρνια! Δεν καταλάβατε ακόμα που έχετε καταντήσει?

  10. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 01/03/2014 13:40:53

    Στρατοπεδα συγκεντρωσης ειχε το κρατος που γεννησε την ιδεολογια σας. Εδω στην Ελλαδα δεν το λες ακριβως στρατοπεδο συγκεντρωσης οταν catering προσφερει κρουασαν για πρωινο..

  11. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 02/03/2014 08:23:08

    "...Όλοι οι Έλληνες λοιπόν, όπως γίνεται στη Χαβάη, θα φτιάξουμε στεφάνια και θα υποδεχόμαστε τα εκατομμύρια των μεταναστών που θα έρθουν στην Ελλάδα για να γίνουν νόμιμοι και να κυκλοφορούν σε όλο τον κόσμo." ...Φτάνουν τα κρουασάν για πρωινό και τα catering -όταν προηγμένες χώρες τους αφήνουν ως γευμα στα ...sharks...-, οι Έλληνες στερούνται τα βασικά.... Μην τους δίνετε κι άλλες ιδέες, ...γιατί ούτε που φαντάζονται ότι οι "χαβανεζες,-οι" υποδέχονται τους "εισβολείς-τουρίστες"=ταξικά αδέρφια τους ( κατά συριζα), ειδικά κατά τις προηγούμενες δεκαετίες αφού από American Embassy για την έγκριση έκδοσης visa εισόδου/παραμονής στη χώρα βασικό προαπαιτούμενο ήταν το ύψος του ετησίου εισ/τος σε συνάρτηση με το σκοπό ταξιδιού και "προφίλ "του επισκέπτη και για συγκεκριμένη διάρκεια πάντα , οι δηλώσεις τόπου διαμονής κλπ...Για επαγγελματική (και τις υπόλοιπες διαφόρων τύπων visa) ....ούτε που φαντάζονται ...παρ΄όλες τις όποιες απλουστεύσεις διαδικασιών ή καλύτερα τροποποιήσεις... Μήπως λοιπόν αν είναι να τους υποδεχόμαστε όπως στο "Aloha state" δηλ. USA να υιοθετήσουμε (αφού απεμπλακούμε από διάφορες συνθήκες/συμφωνίες ή τροποποιηθούν ...) τις διαδικασίες αυτών ή Ευρωπαϊκών αλλά και άλλων χωρών και στο επίπεδο εισόδου & παραμονής νόμιμων αλλά και απέλασης (....) παρανόμων για να μην τίθεται σε κίνδυνο -σε όλα τα επίπεδα- η ασφάλεια της χώρας και των πολιτών της ; Εξ΄άλλου ο συριζα είναι εκφραστής/υποστηρικτής .... σύγχρονων και ολοκληρωμένων αντιλήψεων και θα προχωρήσει.... παρακάτω για την ευημερία και ισονομία ....των πολιτών ...οπότε μην ανυσηχούμε.... Ας ονειρεύονται Hawai'i όσοι δεν την έχουν επισκεφθεί αλλά και να την ανακαλούν στη μνήμη τους οι τυχεροί ... και να παρακαλούμε να μην δούμε κι άλλους "εφιάλτες" ...!

    • Δήμητρα avatar
      Δήμητρα @ Δήμητρα 02/03/2014 09:27:32

      διόρθ: ανησυχούμε