21/01/2009 18:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Χτύπημα» σε ελληνικές τράπεζες από Deutsche Bank

«Χτύπημα» δέχτηκαν σήμερα οι ελληνικές τραπεζικές μετοχές καθώς η Deutsche Bank, σε σημερινή της έκθεση, προχωρά σε μείωση της τιμής-στόχου. Παράλληλα, δίνει σύσταση «αγορά» για τις μετοχές της Marfin PB και της Alpha Bank. Για τις δύο αυτές τράπεζες αναφέρει πως έχουν σχετικά ελκυστική αποτίμηση και ισχυρή κεφαλαιακή βάση.

Αναλυτικά, για την Τράπεζα Πειραιώς δίνει την τιμή-στόχο στα 4,4 ευρώ από 28 ευρώ και σύσταση «πώληση», ενώ και για την ATE bank δίνει την ίδια σύσταση και μειώνει την τιμή στα 0,8 ευρώ από 2,6 ευρώ. Επίσης, για την Εθνική Τράπεζα δίνει στόχο στα 13,8 ευρώ από 40 ευρώ, διατηρώντας την αξιολόγηση «σταθερή». Για την EFG Eurobank δίνει τιμή στα 5,3 ευρώ από 19 ευρώ, δίνοντας σύσταση «σταθερή» από «πώληση». Για Alpha Bank δίνει τιμή-στόχο στα 8,1 ευρώ από 24,5 ευρώ και η σύσταση είναι «αγορά» από «σταθερή». Για Marfin Popular Bank δίνει σύσταση «αγορά» και τιμή στόχο στα 2,4 ευρώ από 6,5 ευρώ.

 «Οι βασικές μας ανησυχίες αφορούν τις αναδυόμενες αγορές στην Ευρώπη, όπου κάποιες τράπεζες έχουν μεγάλη έκθεση, και όπου οι εκροές κεφαλαίων, ο υπερδανεισμός του τραπεζικού συστήματος και ο δανεισμός σε ξένα νομίσματα έχουν δραματικές συνέπειες για τις τράπεζες», αναφέρει σε ανακοίνωσή του ο ξένος οίκος.

Η Τράπεζα Πειραιώς, ανακοίνωσε ότι «της προξένησαν κατάπληξη οι αυθαίρετες υποθέσεις και τα σοβαρά λάθη της έκθεσης, που οδηγούν σε εσφαλμένα συμπεράσματα και δεν εξυπηρετούν την αξιόπιστη και τεκμηριωμένη ενημέρωση του επενδυτικού κοινού». Δηλώνει επίσης ότι «για προστασία των μετόχων της και των επενδυτών, επιφυλάσσεται να προσφύγει με νομικές ενέργειες στα αρμόδια δικαστήρια, και παράλληλα να ζητήσει τη διερεύνηση πρόσφατων συναλλαγών παραγώγων επί της μετοχής της».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/01/2009 19:08:58

    Η Τράπεζα Πειραιώς νομίζει ότι είναι Αντώναρος ή ...Χυτήρης να εντυπωσιάζει τους ιθαγενείς πελάτες της με δηλώσεις.

    Και εγώ έχω επιφύλάξεις τόσο για την ποιότητα του χαρτοφυλακίου τους, εντός και εκτός Ελλάδος, ιδιώς με τα σημερινά μακροοικονομικά. Επιφυλάξεις επίσης έχω για το εάν οι ικανότητες ενός ή δύο ατόμων φτάνουν για να ξεπεράσουν το πρόβλημα ότι με ύφεση το άτυπο καρτέλ θα διαλυθει και θα επιβιώσουν μόνο οι βιώσιμοι.

    Και αν παεξηγηθούν που είπα την λέξη «άτυπο καρτέλ»; Χμμμ... Θα τους δείξουμε τα κέρδη των τραπεζών σε σχέση με όλα τα κέρδη της βιομηχανίας και θα κάνουμε αντίστοιχες συγκρίσεις με άλλες χώρες. Θα ξεσηκωθεί ο ΣΕΒ!

    Και mon Dieu μου πουλήσαν και την μετοχή μου!

    Συμπέρασμα: Τα ελληναράδικα και οι π$ρδές παίζουν στην Ελλάδα, αλλά αλλού δεν είναι και τόσο σοβαρά.

    Καλή σας τύχη παιδιά

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/01/2009 19:12:21

    -Η CIRCUIT CITY η δεύτερη μεγαλύτερη αλυσίδα ηλεκτρονικών ειδών στις ΗΠΑ έκλεισε 35,000 άτομα απολύθηκαν
    -Η VW βάζει το προσωπικό σε 2 εβδομάδες ...ανάπαυση
    -Η BMW για 2 μήνες σε ...αγρανάπαυση
    -Η Βασιλική Τράπεζα της Σκωτίας...κλαίει
    -Η CITY GROUP ...ψάχνεται
    και
    Η Εθνική δανείζει Αγγελόπουλο για βαπόρια και Τούρκους επιχειρηματίες ενώ πχ η χώρα χρωστάει 300,000,000,000

    ...αλλά οι δικοί μας Τραπεζίτες εξανίστανται και διαμαρτύρονται, όταν από την αρχή του χρόνου απλά αγόραζαν ...ίδιες μετοχές.
    Δεν πάνε να κλείσουν ή ας τις αγοράσει η Marfin Popular Bank, φτάνει πια το δούλεμα....

  3. Βλάκας avatar
    Βλάκας 21/01/2009 19:27:53

    τσακιζονται κολοσσοι διεθνως,και οι βλαχοτραπεζιτες μας ,βλεπουν συνωμοσιες.
    ποτε θα βγαλουν τις ζημιες που κρυβουν?
    οι ασχετοι γερμανοι δεν εχουν ιδεα για την δραματικη κατασταση των ελληνικων τραπεζων.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/01/2009 19:53:18

    χμμμ... βλέπω, ιθαγενή, ότι δεν εντυπωσιάστηκες ούτε εσύ...

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/01/2009 19:56:44

    ΔΕΣ- ΜΑΘΕ- ΚΑΤΑΛΑΒΕ...

    Με απλά λόγια και ελληνικούς υπότιτλους, ένα α-πί-θα-νο βιντεάκι για το "ΠΟΤΕ", "ΠΏΣ", "ΠΟΎ", "ΓΙΑΤΙ" και από "ΠΟΙΟΥΣ" μπήκαν στην κυκλοφορία τα χαρτο-νομίσματα. Επίσης, το κυριότερο, "ΠΏΣ" δημιουργούν τα κέρδη τους οι Τράπεζες, και "ΠΏΣ" αυτό συνδυάζεται με την σημερινή Κρίση.

    "MONEY AS DEBT": http://www.viddler.com/explore/alogoskoufis/videos/1/

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/01/2009 19:58:47

    Φίλε μου αντί να τους ακούω να κλαίνε, θα τις αγόραζα (δεν θα μου στοίχιζε πάνω από 10-12 δις το 50,1%) και θα ...τις πέταγα στη θάλασσα.
    Τα άλλα 16 έως τα 28 θα τα έριχνα στην αγορά και όχι στους ...Αγγελόπουλους και άστους να σκούζουνε τους παππούδες.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/01/2009 20:07:39

    αν είχα λεφτά θα τις αγόραζα και θα τις εκλογίκευα

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/01/2009 20:13:06

    Για να σοβαρευτούμε λίγο, δυστυχώς και όχι μόνο στην Ευρώπη, οι μονεταριστικές ιδέες που είχαν επικρατήσει είδαν και βλέπουν ακόμα το € σαν λογιστικό εργαλείο και όχι σαν μοχλό οικονομικής και κοινωνικής ανάπτυξης .
    Η μόνη επωδός που ακούγονταν ήταν για το εργατικό κόστος και τους μισθούς λες και θα μπορούσαν να ανταγωνιστούν την Ασία.
    Ακόμα και τώρα τα μέτρα και τα πακέτα σωτηρίας έχουν στόχευση τους πελάτες του τραπεζικού συστήματος, τις παραγωγικές μονάδες, αδιαφορώντας τελείως για τον κινητήριο μοχλό των οικονομιών, την κατανάλωση.
    Αν σωθεί η μηχανή παραγωγής αλλά κανείς δεν αγοράζει την παραγωγή της απλά θα κλείσει πιο γρήγορα το μαγαζί και θα πάρει άμεσα φωτιά η κοινωνία.
    Το χρήμα το έχει ανάγκη η αγορά και για αυτό ο Ομπάμα έπιασε το νόημα και τόνιζε όχι τόσο την πράσινη οικονομία, αλλά 5,000,000 θέσεις εργασίας εσωτερικής κατανάλωσης.

    Οσο πιο απλά μπορώ να το ζωγραφίσω: όταν βουλιάζει ο Τιτανικός κοιτάς για βάρκες και όχι που παίζει η ορχήστρα.

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/01/2009 20:14:49

    archaeopteryx το ίδιο λέμε, θα τις αγόραζα σήμερα και θα τις πούλαγα όχι αύριο αλλά την άλλη εβδομάδα για να έχω βγάλει και κέρδος.

  10. KaryID avatar
    KaryID 21/01/2009 20:24:25

    @7: συμφωνώ μαζί σου, γι' αυτό και η μείωση των τιμών έως τον "μηδενισμό" τους ...
    και προσθέτω στο @2: έρικσον από το CNN προγραμματίζει 5.000 απολύσει
    Πως κρίνεις το ότι η Κράϊσλερ μπήκε κάτω από την ομπρέλα της Φίατ (αν το άκουσες);

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/01/2009 20:27:42

    Απλά οι Ιταλοί θα αρχίσουν να παράγουν "μικρά" αμάξια στις ΗΠΑ που προτιμούνται σε περιόδους κρίσης, ιδιαίτερα όταν στην Ευρώπη είχαμε συνολική πτώση 25% της παραγωγής το 2008, ενώ το 10% να κάνει στην οικονομία τους ο νέος πρόεδρος θα αρχίσει να τσουλάει ...το αμάξι

  12. KaryID avatar
    KaryID 21/01/2009 23:01:52

    κάλπικη η λίρα ...

  13. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 21/01/2009 23:16:15

    υπέροχο-διαφωτιστικοτατο το βιντεακι νηπιε

  14. P.O.U.M. avatar
    P.O.U.M. 21/01/2009 23:45:21

    Τι ακουγεται για ισοτιμια λιρας-ευρω..?
    Γιατι θελω να αγορασω κατι πραγματακια απο Λονδινο μερια...
    Να περιμενω καλυτερα λετε..?
    Δεν ειναι τιποτα σοβαρο, κατι Super Vita και μερικα Challenger, ετσι για να τα κανω δωρο στον "Μποτιλια", να εξοπλισει τις ταξιαρχιες ανακαταληψης που διοργανωνει...

  15. Nick avatar
    Nick 22/01/2009 00:10:32

    Super Vita καλύτερα μιας και είναι ήδη στο οπλοστάσιο. Challenger δεν αξίζει.

    Αντε και 4-5 Harrier GR9 και 4 μικρά αερόστρωμνα. Ό,τι πρέπει για ανακατάληψη.

  16. Orestios avatar
    Orestios 22/01/2009 01:44:05

    Is Britain Bankrupt? Will the UK Loose its AAA Rating?

  17. Orestios avatar
    Orestios 22/01/2009 01:47:06

    First Greece and Spain lost their AAA sovereign credit rating.

    Now, Bloomberg notes:

    “The U.K. government may lose its top AAA credit rating after taking a 70 percent stake in Royal Bank of Scotland Group Plc, credit-default swaps show.”

    Indeed, as the Financial Times writes:

    "The cost of buying credit protection for the sovereign debts of the UK, US, Ireland, Spain, Austria and Germany all hit fresh highs on Tuesday morning.***

    The cost of buying five-year credit protection on the UK gapped wider to 133bp on Tuesday, compared to Monday’s close at 124.9bp. Ireland was out at 281bp from 275.2bp yesterday, Spain was at 156.3bp, compared to 142.5bp, Austria climbed to 157.5bp from 146bp"

  18. Orestios avatar
    Orestios 22/01/2009 01:59:37

    England has not defaulted since the Middle Ages. There is a real risk it may do so now.

    Περιμένουμε να υπάρξει μια ερμηνία, για όλα αυτά που αφορούν την επάρκεια της Μεγάλης Βρετανίας, από όσους προεξοφλούσαν την συμβολή του ΔΝΤ στην χειμαζόμενη οικονομία της χώρας και πόσταραν κείμενα, που ανταγωνιζόταν σε ευρηματικότητα την αποκάλυψη του Ιωάννη.
    Θα αντέξει η Βρετανία την χρεωκοπία? Είναι η νέα Ισλανδία? Σε σχέση με την χώρα μας, που βρίσκεται?

  19. Orestios avatar
    Orestios 22/01/2009 02:21:01

    CDS data on some of the US states. These are quite revealing too.

    Michigan 192
    California 165
    Nevada 164
    New Jersey 150
    Ohio 104

    So, California is now priced as a greater bankruptcy risk than Slovakia 150.
    Αφορούν τον μήνα Νοέμβριο οι τιμές των CDS για κάποιες πολιτείες των ΗΠΑ.

  20. Orestios avatar
    Orestios 22/01/2009 02:51:36

    The Bank of England's Governor paved the way last night to unleash the weapon of “printing money” in a last-ditch drive to combat the rapidly deepening recession.

  21. Helmut avatar
    Helmut 22/01/2009 10:19:15

    ΧΑΧΑΧΑ καταρρέει η Citibank και η Barclays αλλά ο Σάλλας θα μηνύσει όποιον δεν λέει ότι η Πειραιώς θα τους φάει όλους μια μπουκιά!

    Έβγαλε η μύγα κ*λο και *χεσε τον κόσμο όλο...

    Τώρα για τα περί λίρας... μυρίζομαι competitive devaluation καθώς τα fundamentals δεν δικαιολογούν τέτοιο "ξύλο".

    Εξάλλου οι Άγγλοι είναι μανούλες στις π**στιές.

  22. F avatar
    F 22/01/2009 13:48:36

    Ὅσο θυμᾶμαι τὶς ἀλληλοκατηγορίες - φιλοφρονήσεις Βγενόπουλου-Σάλλα ("θὰ τοῦ πάρω τὴν τράπεζα σὲ ἕνα μήνα", "εἶναι μέγας στρατηγός" καὶ ἄλλες τέτοιες ἀηδίες) πρίν καὶ μετὰ τὴν διεκδίκηση μιᾶς ἀσήμαντης τράπεζας, γελάω μὲ τὸ ἐπίπεδο τῶν Ἑλλήνων ἐπιχειρηματιῶν ποὺ νομίζουν ὁτι ἔφτασαν νὰ γίνουν Ὠνάσηδες...

  23. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 22/01/2009 14:04:33

    Λοιπόν, εγώ ενστικτωδώς είμαι με τις ελληνικές τράπεζες.

    Να ξεκινήσουμε με το βασικό δεδομένο: η Deutsche Bank μπορεί να είναι μια μεγάλη τράπεζα, αλλά δεν παύει να είναι ανταγωνίστρια των υπολοίπων, όλων των υπολοίπων τραπεζών. Συνεπώς, οι "προβλέψεις" της είναι εξ ορισμού ύποπτες ως προς την αξιοπιστία τους.

    Έπειτα: Δεν μπορεί να μου βγάζει πεντακάθαρη την Alpha που κάποια στιγμή μέχρι και για αγοραστή έψαχνε. Από πού κι ως πού τώρα δεν τρέχει τίποτα;

    Και, άντε, η Πειραιώς να πιστέψω ότι μπορεί να έχει πρόβλημα. Αυτό με την Κύπρου ΔΕΝ μπορώ να το χωνέψω. Η Κύπρος είναι από τις ελάχιστες χώρες που δεν έχουν δώσει την παραμικρή βοήθεια σε τράπεζες. Η Κύπρου δεν είναι όποια κι όποια, είναι το αντίστοιχο της Εθνικής στην Ελλάδα. Ήδη στη Γερμανία η Commerzbank έχει πάρει ένα σωρό λεφτά σε βοήθεια, να μην μιλήσουμε για τη Hypo Real Estate που ήταν από τις μεγαλύερες διασώσεις στη Ευρώπη.

    Ήδη και η Deutsche Bank ανακοινώνει κι αυτή ζημιές για κάποια τρίμηνα. Αντιθέτως, οι ελληνικές τράπεζες, που δεν είναι εκτεθειμένες πουθενά παρά μόνον στα χρηματιστηριακά χαρτοφυλάκιά τους, βγάζουν ακόμη κέρδη και μάλιστα τα αυξάνουν. Με τα Διεθνή Λογιστικά Πρότυπα δεν μπορείς να κρύψεις τίποτα (εκτός πια κι αν είναι οι δικοί μας τόσο τεράστια λαμόγια και κρύβουν και με τα Διεθνή λογιστικά Πρότυπα, τι να πούμε τότε). Τώρα λοιπόν, έρχομαι εγώ και λέω για τη DB: Μήπως είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα;

    Πιστεύω ότι κάτι παίζεται και δεν είναι καθαρά τα πράγματα. Πάντως δεν είναι άσπρο-μαύρο.

  24. Helmut avatar
    Helmut 22/01/2009 14:12:05

    "Με τα Διεθνή Λογιστικά Πρότυπα δεν μπορείς να κρύψεις τίποτα"

    Το άλλο με το Τοτό το ξέρεις;;;;

    Για Πειραιώς και Eurobank η DB προβλέπει ραγδαία αύξηση επισφαλειών ύψους πολλών εκατοντάδων εκατ. € για το 2009-2010. Αυτός είναι ο λόγος που υποβαθμίζει τις εν λόγω τράπεζες.

    Τώρα αν οι επισφάλειες θα είναι 300 ή 700 εκατ. €
    (αυτή είναι περίπου η "διαφορά" μεταξύ Πειραιώς και DB), υπάρχουν δεκάδες τρόποι να κρυφτούν κάτω από το χαλί. Με ή χωρίς ΔΛΠ.

    Αν όμως κοιτάξετε την έκθεση των Ελληνικών Τραπεζών στη ΝΑ Ευρώπη και τα δάνεια προς ναυτιλιακές/εφοπλιστές προκύπτει σαφώς ότι Eurobank και Πειραιώς είναι πιο εκτεθιμένες σε θαλασσοδάνεια και κανόνια απ'ότι άλλες Ελληνικές τράπεζες.

  25. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 22/01/2009 14:28:38

    Έτσι είναι , όπως τα λέει ο Helmut . Κανείς δεν ξέρει πόσο είναι το μέγεθος των επισφαλειών (ούτε οι ίδιοι πιστεύω εγώ) κι αν προσθέσουμε την ραγδαία αύξηση των ακάλυπτων επιταγών και την επικείμενη χρεοκοπία ορισμένων μεγάλων και μικρών εταιρειών το μέγεθος μεγαλώνει επικίνδυνα .

  26. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 22/01/2009 14:43:43

    Συγγνώμη, αλλά τον απαξιωτικό λόγο δεν τον μπορώ.

    Να σε ρωτήσω τώρα Χέλμουτ που μου λες για Τοτούς και ιστορίες: Πώς ξέρεις εσύ και η DB ότι οι επισφάλειες είναι μεταξύ 300 και 700 εκ. και μάλιστα τόσο καλά ώστε να μπορείς να έχεις και άποψη για το αν θα πάμε στα 300 ή στα 700; Μήπως, λέω μήπως, μπορείς να το ξέρεις λόγω ΔΛΠ; Γιατί πριν το 2005 πολλές τράπεζες είχαν σκελετούς σε ντουλάπες (ντουλάπες που δεν ήταν υποχρεωμένες να τις κάνουν ενοποίηση με τους τότε κανόνες ενοποίησης) και μετά αυτά κόπηκαν. Αν είστε μέσα στον κλάδο θα το ξέρετε.

    Οι επισφάλειες είναι ένα θέμα, αλλά γιατί να είναι μόνον για δύο συγκεκριμένες τράπεζες; Η Marfin δηλαδή και η Alpha έχουν αποκλειστικά και μόνον υγιή χαρτοφυλάκια; Μην ξεχνούμε ότι ένα πολύ μεγάλο κομμάτι της πρώτης είναι στην Κύπρο (η παλιά Λαϊκή). Πώς είναι δυνατόν δυο τράπεζες με παρόμοια έκθεση στις δύο οικονομίες (ελλαδική και κυπριακή) η μία να είναι στο buy (Marfin) και η άλλη στο sell; Μαζεύτηκαν όλες οι επισφάλειες στη μία και καμία στην άλλη;

    Όταν έρχεται η Εθνική και δανείζει ένα σωρό λεφτά τον Αγγελόπουλο για να σώσει τα καράβια του (εδώ δεν γράφτηκε αυτό;) γιατί να είναι μόνον η Πειραιώς εκτεθειμένη και να μην είναι η Εθνική, ας πούμε;

    Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν προβλήματα. Δεν λέω ότι δεν θα αυξηθούν οι επισφάλειες. Δεν λέω ότι είναι όλα καλά και ρόδινα. Απλώς λέω ότι αν τα βάλω κάτω όσα διαβάζω στην έκθεση της DB, κάτι μου λέει ότι δεν μας τα λένε καλά.

    Ο ύποπτος έως εγκληματικός ρόλος των rating agencies στην κρίση των subprimes δεν μας έχει πείσει άραγε ότι είναι καλύτερα να καθόμαστε να μελετούμε μόνοι μας τα οικονομικά στοιχεία; Έτσι κι αλλιώς, οι σύγχρονοι χρηματιστηριακοί και λοιποί κανόνες (ΔΛΠ, Βασιλεία 2) μας διασφαλίζουν ένα αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο διαφάνειας. Γιατί να μην καθήσουμε να τα μελετήσουμε μόνοι μας και να καθόμαστε να ακούμε τι μας λέει ο ένας και άλλος; Καλύτερα μπορούν να τα κάνουν αυτοί από μένα και από σας; Όσα ξέρουν αυτοί ξέρω κι εγώ. Δεν είναι άλλο το επίπεδο γνώσης του ενός και του άλλου. Το γεγονός λοιπόν ότι θέλουν να με πείσουν να τα κάνουν αντί για μένα (για να μην κουράζομαι;) είναι από μόνο του ύποπτο. Σημαίνει ότι θέλουν να έχουν στο χέρι τους το χειρισμό της πληροφορίας και να την αξιοποιήσουν προς όποια κατεύθυνση επιθυμούν. Προτιμώ να τους αντιμετωπίζω ως ανέντιμους μέχρι αποδείξεως του εναντίου, παρά ως έντιμους μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Αυτό μας δίδαξαν τα subprimes.

  27. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 22/01/2009 15:05:24

    Δεν είμαι του κλάδου αλλά ρε συ , η Εθνική είχε τιμή στόχο 40 και την πήγαν στα 13 απλά (και σωστά κατά την γνώμη μου) άφησαν την σύσταση buy . Την Alpha από 24 σε 8 .

    Λογικές είναι αναπροσαρμογές , μη τα παίρνεις . Δε γίνεται να δείχνει το ταμπλό 12 την Εθνική και η DB να δίνει τιμή στόχο 40 .

  28. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 22/01/2009 15:44:42

    Ναι, σύμφωνοι. Δεν μίλησα για αυτό. Αν και γενικά οι "τιμές στόχοι" είναι μπαρούφα ως concept. Απλώς αυτό που λέω είναι ότι η διαφορετική μεταχείριση μεταξύ τραπεζών με τρόπο που δεν δικαιολογείται, μας δείχνει ότι κάτι ύποπτο υπάρχει στις προθέσεις της DB για τις αξιολογήσεις της.

    Παραπάνω έκανα τη σύγκριση με τη Marfin και την Κύπρου, που έχουν παρόμοια έκθεση, απλώς ξέχασα να γράψω το όνομα της δεύτερης.

    Θέλω επίσης να επισημάνω ότι αυτή τη στιγμή κυριαρχεί η ανασφάλεια και είναι λογικό να είμαστε όλοι ανήσυχοι. Εγώ δεν θα αγοράρω τίποτα. Κρατάω αυτά που έχω (είτε μετρητά είναι είτε μετοχές), δεν πουλάω τίποτε τώρα, που είναι πολύ χαμηλά, και κάνω το σταυρό μου να βοηθήσει ο καλός Θεός την ανθρωπότητα. Πιστεύω ότι από την κρίση όλη η ανθρωπότητα θα έπρεπε να βγει πιο θρησκευόμενοι, διότι βλέπουμε ξεκάθαρα την ανθρώπινη ανεπάρκεια.

  29. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 22/01/2009 16:11:20

    Σύμφωνα με το Greece-Salonika, "Συνωμοσία εις βάρος του ευρώ" βλέπει ο διοικητής της Ευρωπαικής Κεντρικής Τράπεζας. Είναι κάτι που δεν αποκλείεται καθόλου, αν σκεφτούμε ότι αυτή τη στιγμή η Βρετανία έχει τεράστια πρόβλημα και είναι λογικό να προσπαθεί να κάνει μια απεγνωσμένη αντίπραξη μέσω φημών και κατευθυνόμενων δημοσιευμάτων. Εξάλλου, η πολιτική και κοινωική συνοχή αυτής της χώρας είναι παροιμιώδης. Όταν απειλούνται ειδικά, οι Άγγλοι γίνονται μια γροθιά. Το έχουν αποδείξει επανειλημένα.

    Κάτι ακόμη για την πρόσφατη υποβάθμιση της οικονομίας. Είναι γνωστό ότι η Fitch δεν είναι και η πιο αξιόπιστη εταιρία στον κόσμο. Της τα ακουμπάς και σου δίνει ότι θέλεις. Από τα τρία "μεγάλα" rating agencies είναι η χειρότερη. Η Standard & Poor's θεωρείται καλύτερη, αλλά έρχεται μετά τη Moody's, που θεωρείται η πιο αξιόπιστη. Θα έλεγα, η μόνη που έχει κρατήσει ΚΑΠΟΙΑ (όχι συνολική) αξιοπιστία μετά τα subprimes, για τα οποία ο ρόλος της S&P ήταν εξωφρενικός (από τον Απρίλιο του 2006 ήξερε ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά δεν το έβγαλε παρά στο τέλος του χρόνου εκείνου, αφού φορτώθηκε η αμερικανική οικονομία μέσα στο 2006 με άλλα 600 δις δολάρια subprimes).

    Το ζήτημα της εμπιστοσύνης διαφέρει από οικονομία σε οικονομία. Σε ποια οικονομία έχετε σήμερα εσείς, ο καθένας, μεγαλύτερη εμπιστοσύνη; Στην ελληνική ή στην αμερικανική; Αναρωτηθείτε μέσα σας, δεν χρειάζεται να πείτε σε ποια. Στην ελληνική ή στη βρετανική; Αν είχατε λεφτά σήμερα, θα τα βγάζατε στο εξωτερικό; Αν έχετε λεφτά, τα βγάζετε στο εξωτερικό ή τα κρατάτε εδώ;

    Αυτό είναι όλο το νόημα. Το τι λέει ο ένας και ο άλλος δεν με πολυαφορά. Κάποτε είχα ακούσει έναν πάρα πολύ ωραίο ορισμό της έννοιας "αγορά". Αγορά είναι, λέει, πολλοί άνθρωποι που περιμένουν ότι θα συμβεί κάτι. Περιμένουμε σήμερα εμείς, εγώ κι εσείς, να καταρρεύσει κάποια ελληνική τράπεζα; Εγώ πάντως όχι. Μακάρι να μην πέφτω έξω, αλλά, η απάντηση είναι αυθόρμητη.

  30. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 22/01/2009 16:11:47

    Me too φίλε , υπομονή κι επιμονή .

    Πάντως εγώ δεν βλέπω διαφορετική μεταχείριση :

    Την Εθνική την ρίχνει 76%

    Την Πειραιώς 85%

    Την ΑΤΕ 70%

    Την Alpha 67%

    Την Marfin 54%

    και την Eurobank 73%

    Λογικά πράγματα δλδ , που είναι η διαφορετική μεταχείριση ? Στη σύσταση buy & sell ?

  31. Helmut avatar
    Helmut 22/01/2009 17:11:44

    Επώνυμε, αναπαράγω από το reporter.gr:

    Στην έκθεση επισημαίνεται ότι τα κέρδη της Πειραιώς το 2009 θα υποχωρήσουν στα 75 εκατ ευρώ και το 2010 θα εμφανίσει οριακές ζημίες λόγω της κατακόρυφης αύξησης των προβλέψεων για επισφαλείς απαιτήσεις κατά 700 εκατ το 2009 και 837 εκατ το 2010 (...)

    Ορισμένες πηγές δεν αποκλείουν οι προβλέψεις για το 2009 να φθάσουν τα 260 έως 330 εκατ ευρώ αλλά όχι τα 700 εκατ ευρώ που αναφέρεται στην έκθεση της γερμανικής τράπεζας.

    Πάντως και η UBS εκτιμά ότι οι προβλέψεις της Πειραιώς θα ανέλθουν στα 572 εκατ ευρώ για το 2009.

    Άρα και η UBS "βαράει"...

    Και επανέρχομαι: Αφού τα ΔΛΠ προσφέρουν τόσο καλή προστασία κατά των σκελετών στα ντουλάπια μπορείς να μου εξηγήσεις που ήταν οι σκελετοί των Citibank, Barclays, RBS, Natixis, UBS, τόσο καιρό;

    Και τα 50 δις του Madoff?

    Όλα αυτά δεν σου προκαλούν εντύπωση πως βγήκαν από το ντουλάπι μέσα σε 2 μήνες;

    Όσο για την Βασιλεία ΙΙ που αναφέρεις αυτή ακριβώς είναι το μεγάλο "αγκάθι" για την έκρηξη των επισφαλειών αφού σύμφωνα με τους κανόνες της, ακόμα και η καθυστέρηση πληρωμής μίας δόσης θα υποχρεώνει την τράπεζα να περάσει το σύνολο του ποσού του δανείου στις καθυστερήσεις της.

    Κατάλαβες τώρα τι έχει να γίνει;

    Τέλος, έχε υπόψη ότι η Κύπρου που αναφέρεις έφαγε και αυτή πολύ ξύλο από την έκθεση της DB...

  32. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 22/01/2009 18:56:10

    Ρε συ Χέλμουτ, διάβασε ρε φίλε λίγο πιο προσεκτικά τι ακριβώς λέω. Λέω ότι, ακόμη και αν πιστέψω ότι η Πειραιώς έχει πρόβλημα, που μπορώ εν μέρει να το πιστέψω, δεν μπορώ να το πιστέψω έτσι χαλαρά για την Κύπρου. Αυτό λέω.

    Το πρόβλημά μου δεν είναι η τιμή στόχος. Αυτά να σου πω την αλήθεια δεν με πολυενδιαφέρουν, ούτε τα θεωρώ αξιόπιστα. Πριν από ένα χρόνο είχε την Εθνική στο 50, τώρα η Εθνική είναι στα 12. Σε ένα χρόνο μπορεί να είναι στα 8 ή στα 60. Αν τα ξέρουν, γιατί δεν τα κρατούν για τον εαυτό τους να κερδίσουν.

    Η διαφορετική μεταχείριση, που είναι και το πρόβλημά μου, είναι το "buy", το "hold", το "neutral" και το "sell". Για να λες ότι δεν βλέπεις διαφορετική μεταχείριση, μάλλον δεν έχει δει το ίδιο άρθρο που είδα εγώ και περιστρέφομαι γύρω από αυτό. Δες το αν θέλεις: www,naftemporiki.gr/news/static/09/01/22/1619796.htm και συγκεκριμένα τα εξής:

    "Ως «αγαπημένες» μετοχές του, ο οίκος αναφέρει τις Alpha Bank και Marfin Popular Bank για τις οποίες συστήνει αγορά, εξαιτίας της σχετικά δυνατής τους κερδοφορίας, της χαμηλής έκθεσης στην αναδυόμενη Ευρώπη, την εύρωστη κεφαλαιακή τους βάση και την μικρότερη έναντι των υπολοίπων πιθανή ποσοστιαία μείωση κερδών έναντι των εκτιμήσεων.

    Αντίθετα ως λιγότερο προτιμώμενες μετοχές με σύσταση για πώληση, εκτός από την Τράπεζα Κύπρου αναφέρονται η Τράπεζα Πειραιώς και η Αγροτική Τράπεζα Οι δύο τελευταίες αναμένεται να ανακοινώσουν ζημιές για το 2009-2010.

    Στην περίπτωση των Eurobank και Εθνική, η Deutsche σημειώνει πως δεν μπορεί να υιοθετήσει θετική στάση (παρότι χαρακτηρίζονται ως ισχυρές τράπεζες), κυρίως εξαιτίας της έκθεσής τους στην αναδυόμενη Ευρώπη και στη μείωση καταναλωτικής πίστης, η οποία έτσι δεν μπορεί να καλύψει τις όποιες ανησυχίες."

    Επαναλαμβάνω ότι δεν με ενδιαφέρουν τα χρηματιστηριακά παιχνιδάκια και τα λεφτά που μπορεί να βγάλει καποιος ή να χάσει εκεί. Όσοι είναι της άποψης να ακολουθούν αυτά που λέει η κάθε DB και η κάθε UBS, δικαίωμά τους, δικά τους λεφτά ρισκάρουν. Όταν όμως λες "sell" για τράπεζες που δεν έχουν ουσιαστικό πρόβλημα, τότε τις χτυπάς στην καρδιά και της δημιουργείς πρόβλημα επιβίωσης, γιατί δημιουργείς μια πολύ άσχημη εικόνα για αυτές, όχι μόνον σε επίπεδο χρηματιστηριακό. Αναρωτιέμαι, είχε πει ποτέ sell για όλες τις πτωχευμένες ή/και διασωθείσες τράπεζες των ΗΠΑ και της Βρετανίας; Είχε προστατέψει εκεί το επενδυτικό κοινό, αν υποθέσουμε ότι θέλουμε μια αξιοπιστία από αυτούς τους οίκους;

    Στο επόμενο ποστ για το πού ακριβώς κρύφτηκαν οι επισφάλειες των μεγάλων του πλανήτη...

  33. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 22/01/2009 19:48:58

    Το κόλπο με το οποίο μέχρι το 2005 κρύβαμε σκελετούς ήταν το να "πετάμε" το κακό ενεργητικό μας σε εταιρίες, συνήθως off-shore τις οποίες ελέγχαμε με διάφορους τρόπους, μεταξύ των οποίων και το trust. Τι είναι το trust; Βάζουμε κάποιον να φαίνεται νομικά ο ιδιοκτήτης και υπάρχει όμως μια συμφωνία μεταξύ μας με τον πραγματικό ιδιοκτήτη να ενεργεί για λογαριασμό μας και σύμφωνα με τις εντολές μας. Τελικά το κουμάντο το κάνουμε εμείς, χωρίς να είμαστε υποχρεωμένοι να τα περνάμε στις λογιστικές μας καταστάσεις, γιατί οι παλιοί κανόνες ενοποίησης προέβλεπαν υποχρέωση ενοποίησης μόνον όταν υπήρχε σχέση μητρικής-θυγατρικής με νομικούς όρους. Όχι δηλαδή με όρους πραγματικού ελέγχου.

    Ήρθαν το 2005 τα ΔΛΠ και τα έκοψαν αυτά, γιατί υποχρέωσαν να γίνεται η ενοποίηση με όρους οικονομικού ελέγχου. Υπάρχει το SIC-12 το οποίο προβλέπει πολύ αναλυτικά όλες τις περιπτώσεις και από ό,τι το έχω δει εγώ, δεν ξεφεύγει καμία. Ακόμη και όταν το "πετάξεις" κάπου ανεξάρτητα τελείως από εσένα και εσύ παίρνεις όμως όλα τα οικονομικά οφέλη με διαδικασία "αυτόματου πιλότου" που την έχεις προκαθορίσει, πάλι εσύ έχεις υποχρέωση ενοποίησης.

    Η Αμερική, όπως και η Ευρώπη παλιότερα, δεν είχε τόσο αυστηρούς κανόνες ενοποίησης. Για την ακρίβεια, είχε πολύ περιπτωσιολογικούς κανόνες, χωρίς γενικές αρχές που υποχρέωναν σε μια συγκεκριμένη συμπεριφορά, ασχέτως της νομικής κατάστασης που εμφάνιζε το κάθε λογιστικό γεγονός. Ήρθε μετά το σκάνδαλο της Enron που εκμεταλλεύτηκε αυτές τις αδυναμίες του αμερικανικού συστήματος και αποφάσισαν τότε οι Αμερικανοί να κλείσουν αυτές τις τρύπες.

    Έλα μου όμως που δεν τις έκλεισαν τελείως. Ο λόγος νομίζω ότι ήταν ότι μια συγκεκριμένη τέτοια λογιστική "τρύπα" λειτουργούσε ως στάνταρ τρόπος για να τακτοποιούν κάτι κληρονομικά τους οι Αμερικανοί. Δεν είμαι σίγουρος αν ήταν αυτός ο λόγος που δεν την τακτοποίησαν, όποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας το πει. Την περιόρισαν πολύ την τρύπα, είναι αλήθεια, ώστε να εξυπηρετεί αυστηρά το συγκεκριμένο σκοπό. Οι προϋποθέσεις λοιπόν για να πετάξεις ενεργητικό στην τρύπα (δηλαδή: στην off-shore εταιρία που δεν ήσουν υποχρεωμένος να την ενοποιήσεις) ήταν να μην έχεις πλειοψηφία, να μην έχεις έλεγχο στις αποφάσεις της και να μην μπορείς να μεταβάλεις το σκοπό του στοιχείου ενεργητικού που μεταβίβασες. Δημιουργούσαν λοιπόν αυτοί το trust με συγκεκριμένες εντολές, κρατούσε το trust την πλειοψηφία και τον έλεγχο της off-shore και έπαιρνες εσύ μόνον τα ωφελήματα από το στοιχείο του ενεργητικού που είχες τοποθετήσει εκεί - από το τοξικό δηλαδή δάνειο.

    Όταν ήταν να πουλήσουν το τοξικό δάνειο στη UBS ή άλλού, δεν πουλούσαν το ίδιο το δάνειο, αλλά το έκαμναν collateral, εγγύηση δηλαδή, σε ένα νέο προϊόν, το CDO (collateral debt obligation). Δηλαδή το προϊόν που πουλούσαν είχε ως... εγγύηση (!) το τοξικό δάνειο. Με τον τρόπο αυτό ούτε εσύ το είχες λογιστικά το δάνειο (το είχε η off-shore, που τυπικά δεν την ήλεγχες, αλλά της είχες βάλει αυτόματο πιλότο), ούτε ο αγοραστής του δανείου, που είχε ένα διαφορετικό δάνειο στα χέρια του, απόλυτα ασφαλές, όπως νόμιζε ο δυστυχής. Λογιστικά δηλαδή αυτό που (θα έπρεπε να) ήταν επισφάλεια ήταν πεταμένο εντελώς νόμιμα σε μια off-shore, σε ένα Special Purpose Vehicle, όπως λέγεται η συγκεκριμένη μορφή εταιρίας.

    Όταν κατάλαβαν όλοι τι σόι πράγμα ήταν αυτά τα δάνεια, τότε ήταν που άρχισαν να τα θεωρούν όλα επισφάλειες και τότε ξαφνικά γέμισαν οι μεγάλοι του πλανήτη ζημιές.

    Έτσι κρύφτηκαν λοιπόν οι σκελετοί των subprimes. Για το Madoff δεν ξέρω γιατί δεν έχω ασχοληθεί.

  34. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 22/01/2009 21:45:23

    Επώνυμε , αν δεν το έχεις διαβάσει πάρε το "Η συνωμοσία των ηλιθίων" του Kurt Eichenwald .

    Αναφέρεται στην υπόθεση της Enron και είναι αναλυτικότατο στο πως οι πολυεθνικές κρύβουν τους σκελετούς τους . Λίγο τεράστιο (900σελ) αλλά φοβερό βιβλίο !!

  35. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 22/01/2009 22:50:19

    Ευχαριστώ. Κάπου το είχα δει σε ένα βιβλιοπωλείο το συγκεκριμένο βιβλίο.

  36. dpjiln qptu avatar
    dpjiln qptu 19/03/2009 09:09:00

    mkqbcv xajhdik xpjlmd auoj kpuyqfjbx kjsw ngyovjl

  37. youporn avatar