22/01/2010 19:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χτες το Σταίητ Ντιπάρτμεντ, σήμερα η αστυνομία

Χτές:  Το State Department καταδικάζει τις εμπρηστικές επιθέσεις στις Εβραϊκές Συναγωγές (!!!!).

http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2010/01/135479.htm
Σήμερα: Στην εξιχνίαση της υπόθεσης των δύο εμπρησμών στο κτίριο της Εβραϊκής Συναγωγής στα Χανιά στις 5 και 16 Ιανουαρίου 2010, προχώρησαν οι αστυνομικές αρχές της πόλης.

Όπως έκανε γνωστό, κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου, ο αναπληρωτής αστυνομικός διευθυντής περιφέρειας Κρήτης, ταξίαρχος Φώτης Λιοτσάκης, η αστυνομία αξιοποίησε όλα τα διαθέσιμα στοιχεία και πληροφορίες και προχώρησε στη σύλληψη τριών ατόμων που εμπλέκονται στην υπόθεση, ενώ αναζητούνται δύο ακόμα άτομα, υπήκοοι ΗΠΑ.

Ο ένας από τους συλληφθέντες, υπήκοος Μεγάλης Βρετανίας, 33 ετών, είναι σύμφωνα με τα στοιχεία της προανάκρισης, ο δράστης του δευτέρου εμπρησμού.

Για τον πρώτο εμπρησμό στην Εβραϊκή Συναγωγή, στη 1:15 μετά τα μεσάνυκτα της 5ης Ιανουαρίου του 2010, αναζητούνται οι δύο υπήκοοι ΗΠΑ, ενώ στην υπόθεση εμπλέκονται οι τρεις συλληφθεντες, ένας Έλληνας υπήκοος 24 χρόνων, καταγόμενος από το Ηράκλειο, ο 33χρονος από τη Μεγάλη Βρετανία και ένας 23χρονος, επίσης από τη Μεγάλη Βρετανία.

Όπως είπε ο αναπληρωτής γενικός διευθυντής Κρήτης, για τον εμπρησμό τα ξημερώματα της 16ης Ιανουαρίου, υποδείχθηκε ως δράστης, από τον Έλληνα που συνελήφθη, ο 33χρονος από τη Μεγάλη Βρετανία.

Ωστόσο, όπως ανέφερε ο κ. Λιοτσάκης, ο Βρετανός δεν αποδέχεται την κατηγορία, αν και, όπως είπε στους αστυνομικούς, τρέφει αρνητικά αισθήματα για τη Συναγωγή.

Για συμμετοχή στον δεύτερο εμπρησμό κατηγορούνται ο 24χρονος Έλληνας και ο άλλος υπήκοος Βρετανίας, 23 χρόνων, οι οποίοι είχαν την ευθύνη επιτήρησης των γύρω από την Συναγωγή χώρων.

Όπως έγινε γνωστό, οι τρεις συλληφθεντες, παρουσία και εισαγγελέα, οδηγήθηκαν χθες το βράδυ στο κτίριο της Συναγωγής όπου και έγινε αναπαράσταση.

Σύμφωνα με τον διοικητή της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Χανίων Αρτέμη Κουτσαφτάκη, η υπόθεση, λόγω της μεγάλης σοβαρότητας, απαιτούσε, μεγάλη μεθοδικότητα και υψηλή επαγγελματικότητα.

Το κτίριο της Εβραϊκής Συναγωγής στα Χανιά βρίσκεται στην παλιά πόλη. Δέχθηκε την πρώτη επίθεση στη 1:15 μετά τα μεσάνυκτα της 5ης Ιανουαρίου.

Οι δράστες μπήκαν στον αύλειο χώρο της Συναγωγής και έβαλαν φωτιά σε εξωτερική ξύλινη σκάλα, με αποτέλεσμα να καει η σκάλα και μέρος από τα βιβλία της βιβλιοθήκης της Συναγωγής.

Η άμεση επέμβαση της Πυροσβεστικής αποσόβησε τα χειρότερα, καθώς και το ενδεχόμενο η φωτιά, να απειλήσει και άλλα οικήματα. Η Πυροσβεστική βρήκε στο σημείο, εύφλεκτο υλικό και αυτοσχέδιο φυτίλι.

Η δεύτερη πυρκαγιά, εκδηλώθηκε, στις 4 τα ξημερώματα της 16ης Ιανουαρίου. Από τις φλόγες κάηκε σημαντικό μέρος του αρχείου της Συναγωγής, ψηφιακοί δίσκοι, τέσσερις ηλεκτρονικοί υπολογιστές, κασέτες με εβραϊκή μουσική και βιβλία.

Εκτιμάται ότι και από τις δύο «επιθέσεις» καταστράφηκαν συνολικά 2.500 τίτλοι βιβλίων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μάρκος avatar
    Μάρκος 22/01/2010 19:57:56

    Έτσι, για να βλέπουμε πως δρουν οι πράκτορες στη χώρα μας...

  2. Ι Δ. avatar
    Ι Δ. 22/01/2010 20:23:12

    Tο ποιό πιθανό σενάριο είναι ότι η Ελληνική αστυνομία έδρασε χωρίs την παρέμβαση τπυ προπό για τον λόγο αυτό έφερε αποτέλασμα.Άν όντωs είναι έτσι γιτί η υπόθεση μυρίζει η κλίντον οφείλη τουλάχιστον μια συγνώμη.

  3. Edo avatar
    Edo 22/01/2010 20:25:49

    Το μόνο που δεν μας είπαν τα αμερικανάκια, είναι ότι είμαστε το προπύργιο του αντισημιτισμού στην Ευρώπη. Δεν είδα αντίστοιχη ευαισθησία όταν οι τουρκοι τα χώνουν στους εβραίους (μέρχι και δολοφονίες είχαμε απέναντι).

  4. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 22/01/2010 20:28:32

    Πέντε άτομα.

    Δύο Αμερικάνοι.

    Δύο Άγγλοι.

    Ένας Εφιάλτης.

    Με τις υγείες σας, ψευτοανθρωπιστές των ΜΚΟ.

  5. t avatar
    t 22/01/2010 20:32:08

    Ποιοί μπορεί να κερδίσουν από μια τέτοια ενεργεία?

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/01/2010 20:38:14

    Να επισημάνω κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση τους τελευταίους 6-9 μήνες. Δίαφορα δήθεν ελληνικά μπλογκς ασχολούνται με το να επισημάνουν αντιεβραϊκές συμπεριφορές στην Ελλάδα και δη σε ιστοσελίδες. Μερικά τα πρόσεξα τι έλεγαν και τι σχολίαζαν... Ενώ είμαστε λίγο απαράδεκτοι σε βλακώδη σχόλια, δεν θα έλεγα οτι στην Ελλάδα είμαστε αντιεβραίοι ή ανιτσημίτες κλπ. και σίγουρα όχι τύποι που καίνε εκκλησίες. Είδα λοιπον αυτό που θεωρησα τεχνητή οργή και αγανάκτηση για άνυπαρκτο αντισημιτισμό.

    Ποιός έχει συμφέρον να καλλιεργήσει κλίμα ότι είμαστε αντισημίτες; όχι εγώ παληκάρια μου, ούτε η θειά μου η Ζαχάρω, ούτε οι αριστεροί ούτε οι ακροδεξιοί και κάτι άλλο παίζει, και δεν ξέρω τι.

    Να μην πω ότι κάτι δήθεν «εβραίες» εδώ ψαρεύουν σε θολά νερά. Αλλά ποιός έχει συμφέρον;

    Εάν ενδιαφέρει, θεωρώ την ζημιά σε εβραϊκά, ενετικά, ρωμαϊκά, αραβικά κλπ μνημεία πραγματικη προσβολή στην ιστορία μας.

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ archaeopteryx 22/01/2010 23:08:23

      Αρχαιοπτέρυγα,

      όπως δεν ασχολούμαι μαζί σου, δεν επιτρέπω να ασχολείσαι μαζί μου.
      Με έχεις προσβάλει και συκοφαντήσει αρκετές φορές.
      Σέβομαι το antinews και έχεις διαπιστώσει ότι δεν συνεχίζω, ούτε δίνω τροφή στα συκοφαντικά-δυσφημιστικά σου σχόλια για το άτομό μου.
      Σου υπενθυμίζω για τελευταία φορά, πως έχεις κάνεις κατάχρηση της ευγένειας, της ανοχής και της υπομονής μου.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 22/01/2010 23:15:57

      Δηλαδή τι θα κάνεις; θα με πας στην επιτροπή δεοντολογίας; θα αποκαλύψεις ότι μου αρέσουν οι ζαρτιέρες; θα ψάξεις το πόθεν έσχες μου; ή θα μαρτυρήσεις για την συνάντηση εκείνη που ορκιστηκες δεν θα πεις τίποτα; αχαχαχαχάαααχα

    • remali avatar
      remali @ archaeopteryx 22/01/2010 23:32:25

      εχεις ακουστα μηπως κατι για ενα δημοσιο πληρωμενο καφρο
      που αρθρογραφει στις μεσαιες σελιδες μεγαλης φυλλαδας
      και προπαγανδιζει ανοιχτα τις θεσεις της μωσαδ?

      εχει βουιξει η μπλογκοσφαιρα

      χαιρετισματα στις υπηρεσιες Jasmin!

  7. tiramola avatar
    tiramola 22/01/2010 20:57:15

    Υπάρχει όμως περίπτωση να είναι απλώς μία νεοναζιστική διαδυκτιακή παρέα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 22/01/2010 21:02:14

      ψάχνω πάντα να βρώ «ποιός οφελείται». Οι νεοναζι (αν έχουμε τέτοιους) δεν έχουν τίποτα να κερδίσουν καταστρέφοντας σναγωγές στα Χανιά, ή πείθοντας το φιλοθέαμον κοινό ότι είμαι αντιεβραίος!

    • popolaros avatar
      popolaros @ tiramola 22/01/2010 21:06:18

      Ή "ποιός ΔΕΝ ωφελείται".

  8. thespieys avatar
    thespieys 22/01/2010 21:05:49

    To Foreign Office, το State Department και η Wall Street Journal θα ζητήσουν άραγε συγνώμη για τη βλακώδη συμπεριφορά των υπηκόων τους ή να περιμένουμε τη νέα "έκθεση για τις θρησκευτικές ελευθερίες" της κυρίας Clinton με τις γνωστές κατηγορίες αντισημιτισμού, βανδαλισμών σε εβραικα νεκροταφεια μπλα μπλα μπλα

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 22/01/2010 21:09:53

    Φυσικα και ειναι προσβολη για μας τους ελληνες η αποπειρα πυρκαγιας. Σημερα η Καθημερινη ειχε ολοκληρη σειρα αρθρων αφιερωμα, μονο κηρυγμα δεν μας εκαναν. Εκαντονταδες εκκλησιες εχουν καψει τουρκοι και αλβανοι και τσιμουδια τα πρακτορακια. Σιγην ιχθυος. Συναδει βλεπετε με τον εμφυτο γραικυλισμο τους και την δουλικοτητα, το βαθυ τους συμπλεγμα κατωτεροτητας απεναντι στους ξενους.

    "Να μην πω ότι κάτι δήθεν «εβραίες» εδώ ψαρεύουν σε θολά νερά. Αλλά ποιός έχει συμφέρον;"
    Ελα τωρα Αρχαιε, συνωμοσιολογιες, Αχαχαχαχαχαχαχαχα!

  10. karenin avatar
    karenin 22/01/2010 21:28:19

    Από την χθεσινή Ελευθεροτυπία. Γκάλοπ στην Τουρκία με ερώτημα τους εθρούς της χώρας. Κύριος εχθρός η Η.Π.Α, με μεγάλη διαφορά στα ποσοστά. Δεύτερο το Ισραήλ, και η Ελλάδα ....πεμτη!!!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ karenin 22/01/2010 21:32:06

      Μα απο το 1999 με τους σεισμους η Ελλαδα εκοψε τα πολλα πολλα αντιτουρκικα.Αντιθετα μετα τον πολεμο στο Ιρακ και την αναδειξη του κουρδικου οι ΗΠΑ ειναι εχθρος στη λαικη φαντασια.
      Το Ιρακ λειτουργησε στη τουρκικη κοινη γνωμη οπως η Γιουγκοσλαβια στην ελληνικη.

    • smoking area avatar
      smoking area @ karenin 22/01/2010 23:06:35

      Αν καταλαβουμε τι μας γινεται το ιδιο ...σκορ θα φερουμε και μεις.
      Ισως με αντιστροφη 1ης - 2ης θεσης.

  11. karenin avatar
    karenin 22/01/2010 21:39:52

    Δηλαδή πριν το 1999, η σειρά κατάταξης ήταν διαφορετική;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ karenin 22/01/2010 21:54:22

      Βεβαιως.Ο μεγαλος ερωτας της Τουρκιας με τις ΗΠΑ ηταν η δεκαετια του 90.Εβλεπα τουρκικες εφημεριδες με τουρκικες και αμερικανικες σημαιες.
      Ο ΚΛιντον στη ΑΘηνα εγινε δεκτος με ταραχες ενω στην Τουρκια πανηγυρικα.
      Το 1999 αρχισαν να λειωνουν οι παγοι με την Ελλαδα αλλα οι ΗΠΑ ηταν παντα συμμαχος.Ισως να νομιζαν οτι παντα θα βομβαρδιζουν χριστιανους οπως στη Γιουγκοσλαβια.ΗΛθε ομως η ημερα της Κρισεως ,11/9 και μετα ο πολεμος του Ιρακ. Εκει αλλαξαν ολα.Μεχρι και ταινιες οπου πολεμουν Τουρκοι με Αμερικανους γυρισθηκαν και εσπασαν τα ταμεια.

  12. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 22/01/2010 23:02:41

    H Iσραηλινη κοινοτητα της χωρας δεν εβγαλε γλωσσα οπως το συνηθιζει.
    Τη δουλεια της κλαμμενης χηρας, την ανελαβαν τα κουρδισμενα και κυριως καλολαδωμενα γραμμοφωνα της.

  13. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 22/01/2010 23:24:09

    Οι υπήκοοι Βρετανίας τί καταγωγής και τί θρησκεύματος είναι; Γιατί δεν μας το λένε;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μάρκο Τ 23/01/2010 10:57:45

      Marko_T: Πρέπει να αναφέρεται και η καταγωγή τουλάχιστον, αν όχι και το θρήσκευμα. Οι μισές αλήθειες που έντεχνα δημιουργούν εσφαλμένες εντυπώσεις είναι αποτελεσματικότατη μορφή προπαγάνδας. Αυτή την απορία την έχω και εγώ και θεωρώ ότι πλέον δεν αρκεί απλώς να αναφέρεται ο υπήκοος της χώρας για οποιαδήποτε υπόθεση, είτε αυτή άπτεται του κοινού ποινικού δικαίου είτε ενέχει διαφορετικές παραμέτρους. Πρέπει να αναφέρεται και η καταγωγή, φωτίζοντας έτσι κάθε πιθανό κίνητρο ή μεθόδευση.
      Βέβαια ας μην ξεχνούμε ότι συχνά εφαρμόζονται αλλεπάλληλα επίπεδοα μεθόδευσης ώστε να συσκοτιστούν τελείως τα πραγματικά κίνητρα ενός εγκλήματος ή μιας προβοκάτσιας.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Μάρκο Τ 23/01/2010 11:57:49

      Μα εδω παγκοσμιως υπαρχει μια τεραστια προσπαθεια να καλυφθουν τα πραγματα αυτα.
      Πριν λιγες εβδομαδες ενας λοχαγος του αμερικανικου στρατου σκοτωσε 13 στρατιωτες στο στρατωνα.Εδωσε λεπτομερη εξηγηση οτι ηταν το καθηκον του ως μουσουλμανος για να μη πανε στο Αφγανισταν και οτι οταν εκανε ηταν συμφωνο με τη πιστη του.Τα αμερικανικα ΜΜΕ αδιαφορησαν και ασχολουνται συνεχεια με τα "ψυχολογικα προβληματα" του δραστη ,το "στρεςς" που ειχε κλπ.
      Εν προκειμενω βρηκα αυτο.
      http://www.monstersandcritics.com/news/europe/news/article_1527627.php/Greek-police-arrest-Britons-in-connection-with-synagogue-attack
      Συμφωνα με το δημοσιευμα ο ενας απο τους Βρεταννους εχει ξανακανει επιθεσεις παρομοιου τυπου.Γιατι ομως;Νεοναζι ή ισλαμιστης;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μάρκο Τ 23/01/2010 12:34:00

      @Ψυχραιμία αίφνης αναφύεται και μια άλλη υπόθεση εργασίας, την οποια τώρα πληροφορούμαι από το σχόλιο του @Ανώνυμου πιο κάτω.

  14. κάποιος avatar
    κάποιος 23/01/2010 00:02:02

    Εμείς, ιστορικοί, κοινωνικοί επιστήμονες και όσοι άλλοι συμμετέχουμε στην Συνάντηση Κοινωνικής Ιστορίας για τη Δεκαετία του 40, θεωρούμε εξαιρετικά επικίνδυνες αυτές τις ενέργειες, δείγματα ανόδου μιας επιθετικής ακροδεξιάς, ρατσιστικής, αντισημιτικής και ξενόφοβης. Oι επιθέσεις αυτές, που τον τελευταίο καιρό πολλαπλασιάζονται στην Ελλάδα, είναι πολύ ανησυχητικό σημάδι και απαιτούν εγρήγορση. Καταγγέλλουμε τις ναζιστικής έμπνευσης κινήσεις, που συμβαίνουν λίγες ημέρες πριν την Ημέρα Μνήμης των θυμάτων του Ολοκαυτώματος.

    Δεν φτάνει που προέτρεξαν, εξέδωσαν και ψήφισμα και - μην τυχόν και δεν προλάβουν - μάζεψαν και 1.800 υπογραφές (τίς γνωστές ίδιες). Απολαύστε τους:

    http://www.petitiononline.com/chasynag/petition.html

    • smoking area avatar
      smoking area @ κάποιος 23/01/2010 00:35:17

      Ειναι προφανες πως η κοινωνικη ιστορια της δεκαετιας του 40 αναλυεται απο τον Σολομων, τον Ισαακ, τον Λεβι, τον Δαυιδ, τον Ελισαφ, τον Ααρων, τον Νωε και τους κολλητους τους...
      Και αποφαινονται πως απ'τον καιρο του ... Μινωα υπηρχε εβραϊκη παρουσια στην Κρητη...
      Και πως η ...συναγωγη ήταν κατι σαν την Κνωσσο...

      Τι λε ρε παιδι μου...

  15. Liebknecht avatar
    Liebknecht 23/01/2010 01:08:21

    Με τα σχολιάκια που διαβάζω και τις μπηχτές που πέφτουν, κατανοώ τη συμπεριφορά των Ισραηλινών και το πόσο κολλημένοι είναι, πόσο εύκολο είναι από γραφικός Δεξιός να εξελιχθείς σε επικίνδυνο φασίστα.
    Είχα ένα συμμαθητή στο Λύκειο, ο οποίος συμπέρανε ότι άλλος συμμαθητής μας Εβραίος στο θρήσκευμα ήταν σίγουρα πράκτωρ της Μοσάντ με το εξής σκεπτικό: φοράει Lacoste, ενώ ο πατέρας του είναι μάστορας/χειρώναξ, άρα που βρήκε τα λεφτα, σίγουρα τα πήρε από τη Μοσάντ.
    Αφού λοιπόν υπάρχει τόση μπέσα και παληκαριά από πλευράς μας, και δεν είμαστε και αντισημίτες ως λαός, άντε να επιστρέψουμε καμιά περιουσιούλα στη Θεσ/νίκη, σε τυχόν επιζώντες ή απογόνους Σεφραδιτών. Ποιος πήρε τα σπίτια και τα μαγαζιά, τις περιουσίες όσων εστάλησαν στα στρατόπεδα, τα Νεφελίμ? Σίγουρα πάντως όχι ο Ισαάκ, ο Ελισάφ και ο Ααρών, ούτε καν ο Νώε και ο Σολομών....

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Liebknecht 23/01/2010 01:25:30

      εγώ μαζί σου είμαι. διότι το πρόβλημα δεν είναι το θρήσκευμα, το πρόβλημα, η αρρώστεια για να κυριολεκτήσω, είναι ο άνθρωπος έμπορος, η ψυχή που υποστασιάζει το συγκεκριμένο ζωϊκό είδος. πως ζητάς από εμπόρους να επιστρέψουν περιουσίες που αποκτήσαν χωρίς κόπο; σε ποιές εποχές ζεις;

    • karl avatar
      karl @ Liebknecht 23/01/2010 14:49:47

      Ενώ ποιος πρέπει να τα πάρει; Ο Αβραάμ κι ο Μωυσής ή μήπως η "κοινότητα"; Οι εναπομείναντες 2000 αξιώνουν τις περιουσίες των 50.000 που δε γύρισαν.
      Προφανώς για να τιμήσουν την μνήμη τους το κάνουν.

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/01/2010 08:38:22

    Τίποτα από τα παραπάνω. Ο «ποπολάρος» το είπε: «Ποιός δεν οφελείται». Δεν οφελείται η Ελλάδα και οι Έλληνες. Εγώ δεν οφελούμαι. Εφ εξής θα καταπιέζεται η λογική. Η αστική τάξη. Η επιστήμη. Ο νοικοκύρης. Όλοι αυτοί θα είναι εφεξής οι «κακοί». Είναι ολοι ακροδεξιοί. Νομίζω είμαστε στον «θαυμαστό καινούργιο κόσμο». Ο Ελληνας πρωθυπουργός μας λέει για δίαιτες, ο Βούλγαρος ασχολείται με τους αγρότες και τα σύνορα, ο Τούρκος με τροφοδοασία στα νησιά και το Αιγαίο, οι Βρυξέλλες με τους φορολογούμενους και τους υπαλλήλους, και η Μπιρμπίλη, χαριτωμένη και λουλουδάτη βιτρίνα, κάνει ότι μπορεί για τους εισαγωγείς αερίου, αυτόχθονες και κατοίκους Λονδίνου, μαζί με τα διορισμένα παιδάκια στις Τράπεζες. Η Νέα Τάξη α λα γκρεκ.

    Τα αντιεβραϊκά είναι για να έχουμε τύψεις και να βάζουμε το κεφάλι κάτω.

  17. ανωνυμος avatar
    ανωνυμος 23/01/2010 11:17:45

    Αντε νομίζω οτι όλοι κάνετε οτι δεν καταλαβαίνετε.
    Η ιστορία ειναι καθαρά μεταξύ πρακτορίσκων με αντικείμενο την
    απόσχιση της Κρήτης απο την Ελλάδα . Ολοι αυτοί Αμερική, Αγγλία, Ισραήλ,
    ο καθείς για δικούς του λόγους, έχουν βλέψεις και συμφέρον μαζύ με ωρισμένους συφιλιδικούς δικούς μας την ανεξαρτοποίηση της Κρήτης, και προσπαθούν να αποσταθεροποιήσουν την κατάσταση.
    Πρίν λίγο καιρό συνελήφθησαν Ισραηλινοί πράκτορες στην Κρήτη γι αυτό το θέμα, απελάθησαν και το θέμα έγινε αβαβα απο τις κωλοφυλλάδες. Ψάξτε τα blogs της Κρήτης που βοά ο τόπος.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ανωνυμος 23/01/2010 12:55:10

      τι λες βρε ανώνυμε; Τι είδους μεσογειακή διατροφή θα έχουμε να αποσχιστεί η Κρήτη; Θα πεθάνουμε της πεινας.

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ ανωνυμος 23/01/2010 13:18:39

      Ναι όπως μου είχε πει ένας Σκοπιανός ότι δήθεν η συνθήκη του Βουκουρεστίου λήγει το 2013 και ότι θα χάσουμε την Κρήτη,την Μακεδονία και την Ήπειρο.
      Και του λέω ωραία όλα αυτά...τότε και εσείς μιας και δεν σας έχει η Σερβία πλέον θα πάτε κατά Τουρκία μεριά μιας και αυτή ήταν που σας είχε πριν και το βούλωσε.

    • Liebknecht avatar
      Liebknecht @ ανωνυμος 23/01/2010 16:55:12

      Όχι μόνο αυτό: εγώ άκουσα ότι κάλεσαν το πνεύμα της Γκόλντα Μέιρ με σέανς και τούς πρότεινε να διαμελίσουν και τη Μακεδονία/Θράκη. Στην Κρήτη θα οριστεί τοποτηρητής ο Τιραμόλα, ενώ στη Μακεδονία/Θράκη ο Σεραφίνο. Είναι γνωστό ότι όλη η υφήλιος κοιμάται και ξυπνάει με ένα πράγμα κατά νου: πώς θα καταστρέψει εμάς....

  18. akyros avatar
    akyros 23/01/2010 20:23:35

    Επί της ουσίας κ. Λιεβκνεχτ!
    Οπως παραδέχεστε έχουν κάθε δίκιο οι ομογενείς σας να διαμαρτύρονται όταν βλάπτονται και κοκολογούνται! Βεβαιότατα!!!! τατατα!
    Αλλά επιτρέψτε μας και μας τους σιχαμερούς, όταν μας συκοφαντούν, μας αντιμετωπίζουν με τον ρατσιστικώτερο τρόπο τα γνωστα φιλαράκια, ετοιμα να υπογράψουν καθε αναπόδεικτο λίβελλο εναντίον της πατρίδας τους, να τους ζητάμε τουλάχιστον να ανακαλέσουν!

    Το όνειδος του αντισημητισμού το έχετε καταγγείλει πολλάκις ανάδελφε αδελφέ!
    Ελπίζω να μας συμπαρασταθείτε τώρα που υποφέρουμε από τον "ανθελληνισμό" τόσων και τόσων "γνωστών και φίλων". Και να το καταγγείλεται δεόντως!