#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/03/2011 12:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χταπόδι ξυδάτο




Κάνοντας πράξη την προτροπή των πιστών φίλων αναγνωστών για διεύρυνση της θεματολογίας (και καθώς στα ζώδια δεν είμαι καλός), θα το ρίξω στις συνταγές. Η συνταγή είναι απλή, καθόλου γκουρμέ,  αλλά εξαιρετικά νόστιμη.

Λοιπόν: Αγοράζουμε ένα χταπόδι θηλυκό. Μην ψάχνετε στις άκρες των πλοκαμιών για γόβες, ούτε να αφήσετε την πιστωτική σας πάνω στον πάγκο μήπως «τσιμπήσει». Αυτοί που τα πουλάνε ξέρουν. Βάζουμε το χταπόδι στην κατσαρόλα (αφού το πλύνουμε) μαζί με ξύδι μέχρι να «βουλιάξουν»   τα πλοκάμια. Παίρνει βράση, ρίχνουμε 1 ποτήρι λάδι, αλάτι, πιπέρι σίγουρα, 2 δαφνόφυλλα, ρίγανη προαιρετικά και περιμένουμε μετά από 45 λεπτά να μαυρίσει η κοιλιά του. Το παρακολουθούμε κατά τη διάρκεια μήπως μείνει από υγρά, οπότε προσθέτουμε ξύδι για να μην κολλήσει το σαζμάν. Αν δεν είμαστε σίγουροι ότι πρέπει να βγει από τη φωτιά, δοκιμάζουμε, φροντίζοντας να μη το φάμε όλο και να μη κάτι για το τραπέζι. Το έδεσμα πρέπει αν είναι τόσο μαλακό που να μπορούν να το φάνε και οι γριές χωρίς μασέλα. Η οσμή του ξυδιού που θα πλημμυρίσει το σπίτι, υποβοηθά το καλμάρισμα των νεύρων.

Άντε και καλά Κούλουμα.

Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. usound avatar
    usound 06/03/2011 13:20:09

    Στ' αρσενικά χταπόδια ο τρίτος αριστερός βραχίονας είναι μακρύτερος τού αντιστοίχου δεξιού. Έτσι εξηγείται γιατί όλα τ' αρσενικά είναι ΠΑΣΟΚ!

    • factorx avatar
      factorx @ usound 06/03/2011 13:44:47

      Μην σκίσουν κανένα καλσόν μόνο

  2. kiki avatar
    kiki 06/03/2011 13:24:53

    Τοτε αυτους που ξερω δεν ειναι χταποδια.

    • kiki avatar
      kiki @ kiki 06/03/2011 19:21:48

      εννοουσα τους πασοκους που ξερω εγω δεν ειναι χταποδια.
      αρκετους κυβερνητικους.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ kiki 08/03/2011 13:44:46

      Eιναι μοσκιοί.

  3. juliet avatar
    juliet 06/03/2011 13:30:01

    και εγώ που ετοιμαζόμουν να ρωτήσω πως θα ξεχωρίσω το αρσενικό από το θυληκό.
    Μου έλυσες την απορία,τα είχε μαζεμένα στο προχθές στο εθνικό συμβούλιο,μάλλον σκεφτόταν ετσι είναι πιό εύκολο ,για να αποφασίσει ποίον θα βάλει στο ξύδι,για χαλάρωση των υπολοίπων.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ juliet 06/03/2011 14:01:57

      Μπορείς να τα ξεχωρίσεις,ως προς το φύλο τους, και με άλλο τρόπο. Πες στα δυο χταπόδια ότι Πρωθυπουργός της Ελλάδας είναι ο ΓΑΠ. Σίγουρα το αρσενικό θα σου απαντήσει #στα απίδια μας#.

      • juliet avatar
        juliet @ ΙΩΝΑΣ 06/03/2011 15:04:54

        έξυπνο!!

  4. Χριστόφορος avatar
    Χριστόφορος 06/03/2011 13:37:54

    Και για όσους δεν βουτάνε σε κρύα, ζεστά ή θολωμένα νερά, 32 ευρώ το κιλό, τα θηλυκά κατά πολύ πολύ λιγότερο τα αρσενικά.
    Τα φρέσκα εννοείται.
    Και για τους καλοπροαίρετους θυμωμένους, το χταπόδι βράζει στο ζουμί του μόνο και το σβήνουμε στο τέλος με καλό κόκκινο κρασί.
    Αυτό το χταπόδι, σερβιρισμένο σε πιατέλα με λαδάκι, "ξυδάκι" και ρίγανη τρώγεται από όλους.

  5. anonymous avatar
    anonymous 06/03/2011 13:43:32

    Στην τηλεόραση είχα ακούσει ότι οι βεντούζες στο αρσενικό χταπόδι είναι μεταξύ τους άνισες-ανομοιόμορφες δηλ. διαφόρων και διαφορετικών μεγεθών. Άλλες είναι μικρότερες άλλες είναι μεγαλύτερες κλπ.
    Στο θηλυκό είναι όλες ομοιόμορφες.

  6. hminas avatar
    hminas 06/03/2011 13:54:03

    Δεν ξέρω για το χταπόδι, πάντως οι γαρίδες έχουν 55€ το κιλό! Το άκουσα και έμεινα!

  7. Wolf avatar
    Wolf 06/03/2011 13:58:44

    Χρυσοχέρα μου, εσύ!!!
    Άντε και καλή Σαρακοστή...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Wolf 06/03/2011 15:30:11

      Κανά κυνήγι θα φέρεις να βρούμε καμιά καλή συνταγή ή πετυχαίνεις ξυστά τον ελέφαντα στα δύο μέτρα?

      • Wolf avatar
        Wolf @ Μικρός Οδυσσέας 06/03/2011 20:59:34

        Ακούω προτιμήσεις και θα σου φέρω και τη συνταγή...

  8. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 06/03/2011 14:04:01

    Το χταπόδι συνήθως είναι κατεψυγμένο. Για να μαλακώσει και να "τραβήξει" το ιδανικό ξύδι, πετάς στην κατσαρόλα 5-6 φελλούς από κρασί...Δε χρειάζεται ξύδι.

  9. Χριστόφορος avatar
    Χριστόφορος 06/03/2011 14:09:02

    Χταπόδι

    Μάνα μ' έπιασαν
    -Μη φοβάσαι παιδί μου
    Μάνα με χτυπάνε
    -Μη φοβάσαι παιδί μου
    Μάνα μ' έβαλαν στο τσικάλι
    -Μη φοβάσαι παιδί μου
    Μάαανα, μου ρίχνουν κρασί
    -Έ τώωωρα παιδί μου.........

  10. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 06/03/2011 14:31:36

    Ωραίες η συνταγές αλλά... Λεφτά υπάρχουν για χταπόδι?

    • juliet avatar
      juliet @ Γ.Κ 06/03/2011 15:14:35

      εμάς ρωτάς; ο ΓΑΠ λέει : λεφτά υπάρχουν άρα και χταπόδια.
      Αυτός που έχει πολλά χέρια πως λέγεται;

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/03/2011 14:43:56

    το νινι και το χταποδι οσο το χτυπας απλωνει....

    ΠΠ

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/03/2011 17:35:05

      Φαλλοκράτη...

  12. Αγροφύλακας avatar
    Αγροφύλακας 06/03/2011 16:35:29

    Συνεπώς, όσο πιό επίπονο το μάσημα τόσο πιό νόστιμο το τσιτσί!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Αγροφύλακας 06/03/2011 17:36:49

      !!!

  13. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 06/03/2011 18:24:36

    Αν τύχει και πιάσεις το χταπόδι στη θάλασσα είναι γνωστό ότι πρέπει να το χτυπήσεις πάνω από σαράντα φορές και μετά να το τρίψεις πάνω σε πέτρα ή βράχο για να μαλακώσει. Ένας καλός τρόπος είναι να βάλεις πάνω του μια φωτογραφία του Φοροκωνσταντίνου και να αρχίσεις να το κοπανάς με μανία και μετά αφού τελειώσεις με το χτύπημα να αρχίσεις το τρίψιμο. Πριν ρίξεις το χταπόδι στα κάρβουνα, προσοχή! Βγάλε τη φωτογραφία!
    Καλή Σαρακοστή!

    • kiki avatar
      kiki @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/03/2011 19:20:41

      @ Φαιλτωρα αυτην την μεθοδο χρησιμοποιω οταν καθαριζω τις ελιες με τσεκουρι, τους σκεπτομαι.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ kiki 06/03/2011 20:06:52

        Η μέθοδος ενδείνκυται και για "τσακιστές" ελιές. Αρκεί να βρεις καλή πέτρα!

  14. Wolf avatar
    Wolf 06/03/2011 21:00:46

    γιατί όπως καλά έχεις καταλάβει, εγώ και ο φακτορας είμαστε του ...πουρναρόψαρου!!!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Wolf 06/03/2011 23:11:08

      Δεν σας είχα για χορτοφάγους όντως

  15. pepito avatar
    pepito 06/03/2011 22:32:25

    α... ωραια, μετα το χωνι και το λαδι ας προσθεσουμε και ξυδι, αντι για δαφνοφυλλα προτεινω αγκαθια τριανταφυλλιας. δεν ξερω ηια νοστημια αλλα σιγουρα προσφερουν ικανοποιηση

  16. ΦωΚ avatar
    ΦωΚ 06/03/2011 23:01:28

    τα μεγαλα σε μεγεθος χταποδια πιθανον να ειναι και αρσενικα, αφου τα θυληκα δεν προλαβαινουν να μεγαλωσουν μιας και πεθαινουν μετα την ωοτοκια ζαρωνουν και χανουν πολυ βαρος αυτα τα χταποδια ειναι ειναι και αρκετα φτηνα στις αγορες τα καλυτερα και τα ακριβοτερα ειναι τα αρσενικα.Το αρσενικο
    εχει ενα διαφορετικο πλοκαμι.Αυτην την εποχη εχει καλα νωπα χταποδια ασχετως αν ειναι αρσενικο η θυληκο μιας και ειναι ακομα χειμωνας στο κατεψυγμενο πρεπει να εχεις εμπιστοσυνη απο εκει που αγοραζεις γιατι δεν ξερεις την περιοδο αλιειας (εδω μπορω να γραψω πολλα) και δεν βλεπεις το πλοκαμι που κανει την αναπαραγωγη και το εχει μονον το αρσενικο.Ειμαι εμπορος χταποδιων και λοιπων.

  17. γκαβουλιακας avatar
    γκαβουλιακας 07/03/2011 08:31:49

    Βαλτε ενα ποτηρι κρασι κι εναν καθρεφτη πανω στο τραπεζι κι αφηστε το χταποδι διπλα τους.Αναλογα με το που θα δειξουν την προτιμηση τους,θα καταλαβετε το φυλο τους.

  18. juliet avatar
    juliet 07/03/2011 09:57:29

    Αν πάρει το ποτήρι το κρασί και καθίσει απέναντι απο το καθρέπτη και το πιεί,τι θα είναι ;
    Του φίλου ΙΩΝΑ ,είναι όλα τα λεφτά!!!!
    Καλή Σαρακοστή!

    • γκαβουλιακας avatar
      γκαβουλιακας @ juliet 08/03/2011 09:04:33

      Θηλυκη μπεκρου,τι αλλο?

  19. danaos avatar
    danaos 07/03/2011 23:52:11

    Ε ρε Μικρέ που κατάντησες! Βέφα Αλεξιάδου! Και σε προΐδοποιήσαμε με το Ροδινό! Ευτυχώς που ακόμα δεν μπορώ να γράψω!Ωδή ολόκληρη θα σου 'γραφα!