#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/02/2012 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χρ. Παπουτσής: ένα σύμβολο της χρεοκοπημένης Μεταπολίτευσης



Από περιέργεια αναζήτησα το βιογραφικό του  Χρήστου Παπουτσή. Γεννήθηκε λέει το 1953 στη Λάρισα, αλλά μεγάλωσε στην  Αθήνα. Από το 1978 μέχρι το 1980 ήταν Πρόεδρος της ΕΦΦΕ. Δηλαδή, ήταν αυτό που λέμε ....αιώνιος φοιτητής! Δεν λέει πότε  πήρε πτυχίο, αλλά το 1984 διορίστηκε Ευρωβουλευτής! Δηλαδή στα 31! Επαναδιορίστηκε  το 1989 και το 1994! Το 1995 διορίστηκε Επίτροπος στην Κομισιόν , όπου και παρέμεινε μέχρι το 1999!

Από το 2000 εκλέγεται Βουλευτής στην Α Αθηνών.

Διετέλεσε, Υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας στην Κυβέρνηση Σημίτη. Δείτε τι αναφέρει για το έργο του:

« Προώθησε μεταξύ άλλων:

- Την ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας και του κύρους της Ελληνικής Εμπορικής Ναυτιλίας, με πρωτοβουλίες για την ασφάλεια της ναυσιπλοΐας, την προστασία του θαλασσίου περιβάλλοντος και την αναγνώριση της αξίας των Ελλήνων ναυτικών

- Το δίκτυο ακτοπλοϊκών συγκοινωνιών για τη διαρκή σύνδεση όλων των νησιών

- Τη διαμόρφωση, για πρώτη φορά στην Ελλάδα, συγκροτημένης πολιτικής για την ανάπτυξη των λιμένων της χώρας

- Τον εκσυγχρονισμό και την ουσιαστική αναβάθμιση του Λιμενικού Σώματος.»

 

Όχι, το Express Samina,  δεν το αναφέρει στο Βιογραφικό του!

Όμως, ο κ. Χρήστος ήξερε να επιβιώνει! Διαβάζω πάλι από το βιογραφικό του:

«Ως επικεφαλής της Αντιπολίτευσης στο Δήμο Αθηναίων και της Δημοτικής Παράταξης «Όμορφη Πόλη» (2002-2006), με δυναμικές παρεμβάσεις, ταυτίστηκε με το αίτημα των Αθηναίων για ποιότητα ζωής στην πρωτεύουσα!!!»

Το 2009 τοποθετήθηκε Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ. Αν θυμάσθε ήταν αυτός που ...επέπληττε τους ....κηπουρούς του Γιώργου γιατί δεν εφάρμοζαν το πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ! Αυτό, με τα  "λεφτά υπάρχουν", ντε!

Από τότε που διορίστηκε υπουργός ....Προστασίας του Πολίτη, η Αστυνομία σε κάθε ευκαιρία ...ξυλοφορτώνει τους διαδηλωτές. Πριν 15 μέρες το ιστορικό κέντρο της Αθήνας παραδόθηκε στις φωτιές. Τα κόμματα της αντιπολίτευσης ζήτησαν την παραίτηση  του.

Ο κ. Χρήστος δεν καταλάβαινε τίποτα!

Την περασμένη εβδομάδα, χρειάστηκε η παρέμβαση του Αρχηγού της Ν.Δ. για να σταματήσει τις κρίσεις που ετοίμαζε για την απόλυτο έλεγχο της Αστυνομίας.

Την Κυριακή βρέθηκε ο εκρηκτικός μηχανισμός στο μετρό,

Θα περίμενε κανένας, ο υπουργός θα παρέμεινε στη θέση του για να διαλευκάνει τη σοβαρή αυτή υπόθεση.

Όμως ο Παπουτσής, βρήκε την ευκαιρία, με πρόσχημα τη διεκδίκηση της αρχηγίας του ΠΑΣΟΚ, να ...πηδήξει απ’ το καράβι!

Ο κ. Παπουτσής συμβολίζει την κατάντια της μεταπολίτευσης. Πως «αιώνιοι φοιτητές» με μόνο διαβατήριο την κομματική ταυτότητα εκτοξεύτηκαν σε υψηλά αξιώματα.

Πως, όλα αυτά τα χρόνια, το κύριο μέλημά τους ήταν οι κομματικές ίντριγκες και η πιστή αφοσίωση στον κομματικό φανατισμό.

Αυτός ο Παπουτσής, θέλει να γίνει αρχηγός του ΠΑΣΟΚ για να το επαναφέρει στις παλιές του...ρίζες. Δηλαδή, τριάντα χρόνια πίσω..

Το περίεργο δεν είναι τι θέλει ο Παπουτσής, αλλά υπάρχουν άνθρωποι πρόθυμοι να τον ακολουθήσουν.

Εκτός και είναι ακόμα μια προσπάθεια του συστήματος ΓΑΠ για να κάψει τον Βενιζέλο....

 Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vagkalf avatar
    vagkalf 28/02/2012 13:13:55

    τι ασχολεισαι με το απολυτο μηδενικο......

  2. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 28/02/2012 13:30:56

    Αυτός είναι ο σοσιαλισμός. Στο σοσιαλισμό μπορεί ο οποιοσδήποτε να γίνει μέχρι και πρωθυπουργός αρκεί να ξέρει το μηχανισμό. Ο Παπουτσής για την προσφορά του στην Πατρίδα από τότε που θυμάται τον εαυτό του διορίζεται κάπου. ΕΦΕΕ-Ευρωβουλή-Επιτροπεία-Υπουργείο. Τώρα και αρχηγός και φέρελπις πρωθυπουργός. Και μετά μου λες γιατί ανεβαίνουν τα spreads; Παράλογο δεν είναι; Ένας τόσο αξιόλογος πιθανός κυβερνήτης προστίθεται στην παρέα του Φώτη, της Αλέκας, του Μπένι, του Τσίπρα και τόσων άλλων φωτεινών προσωπικοτήτων. Αν αναρωτιέστε γιατί ο Γιούνγκερ απειλεί μάλλον πρέπει να αρχίσετε να λαμβάνετε ιδιαίτερα σοβαρά τα λεγόμενά του. Ο Γιούνγκερ πιθανολογεί ότι για άλλη μια φορά η ελληνική κοινωνία θα επιλέξει το λάθος.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Dexi Extrem 28/02/2012 16:49:09

      Κι εμείς οι συντηρητικοί πρέπει να θυμώνουμε. Να μάθουμε ξανά να θυμώνουμε.
      Αν ο Παπουτσής γίνει πρωθυπουργός, θα ζητήσω πολιτικό άσυλο στην Τουρκία.
      Τελικά, μπας και τούτο το σαράβαλο θέλει τη Μέρκελ του;

      • Αγνωστος Ψ avatar
        Αγνωστος Ψ @ Μανιάτης 28/02/2012 17:10:58

        Μαζι σου αδερφε κι'εγω....

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 28/02/2012 13:35:22

    Ωστε προώθησε την "ασφάλεια της ναυσιπλοϊας"!
    Σκεφτείτε και να μην την είχε ...προωθήσει!

    • tak avatar
      tak @ Κώστας Ροδινός 28/02/2012 13:49:30

      Όπως στην περίπτωση του "Σάμαινα" Κώστα, που κρατούσε το ελικόπτερο διάσωσης στη διάθεσή του! Και ούτε την παραίτησή του δεν υπέβαλε ο ... "πρόεδρος", έστω και υποψήφιος!

  4. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 28/02/2012 13:42:21

    το απόλυτο μηδέν..

    • Flat avatar
      Flat @ περήφανος δεξιός 28/02/2012 13:51:59

      Για τον Παπουτσή αναφερεσαι ή για τον πέτρο Κωστόπουλο;

  5. ΣΤΑΥΡΟΣ Κ avatar
    ΣΤΑΥΡΟΣ Κ 28/02/2012 13:54:13

    Ιδανικος για πρόεδρος του ΠΑ...ΠΑ...ΠΑΣΟΚ με εξειδίκευση την ανικανότητα.Αφου τολμάει να ζητήσει την προεδρία ενός κόμματος με ένα τέτοιο ........βιογραφικό, φαντάζεστε τι σκέφτεται και πως βλέπει τον απλό Λαό.
    Κρίμα.........

  6. Γιάννης avatar
    Γιάννης 28/02/2012 13:57:33

    Παπουτσής το απόλυτο τίποτα μετά τον απόλυτο ηλίθιο θέλει να γίνει αρχηγός της χώρας και του ΠΑΣΟΚ . Αλλά από την ώρα που ο γιώργης έγινε πρωθυπουργός όλα είναι πιθανά.

  7. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 28/02/2012 14:02:37

    Πίσω δεξιά (από τον Δραβαλιάρη) ο Χρύσανθος δεν είναι?

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 28/02/2012 14:23:30

      Εμένα όλοι ίδιοι μου φαίνονται αυτοί με τα μούσια....

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 28/02/2012 15:48:35

      Σον

      Πάντα παρατηρητικός.!!!!!!!!!!!!!!!

  8. Γιώργος 33 avatar
    Γιώργος 33 28/02/2012 14:05:10

    Τι είπες ότι επαγγέλεσαι Παπουτσή;
    Επαγγελματίας επαναστάτης και βουλευτής

  9. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 28/02/2012 14:15:10

    Είναι ο ορισμός του μηδέν, που είναι καλύτερος από το -άπειρο του άχρηστου Βενιζέλου.

  10. nomad avatar
    nomad 28/02/2012 14:24:29

    Tha eixe endiaferon na koitaksoume ta biografika olwn oswn exoume pshfisei ta teleytaia xronia. Ti spoudes ekanan, pou ergasthkan , an htan epityxhmenoi sthn douleia tous. Tha entypwsiastoume dysaresta me to ti "mpoumpoukia" epileksame na mas kybernhsoun (giati profanws den fytrwsan, emeis tous phsfisame). As kanoume epitelous san polites thn aytokritikh mas kai as alaksoume myala, mhpws kai bgei kati thetiko apo thn krish.
    Kathe mikrh h' megalh epixeirhsh elegxei to poion ekeinwn pou tha proslabei, aporw giati den to kanoume kai gia ekeinous stous opoious empisteyomaste to megalytero apo ola ta "magazia", th xwra mas.

  11. Kυαίστωρ avatar
    Kυαίστωρ 28/02/2012 14:43:42

    Μιλάμε για έναν άνθρωπο που δεν έχει ούτε ένα ένσημο στη ζωή του. Που ζει παρασιτικά απο τη μέρα που γεννήθηκε.
    Πρώτα απο τους γονείς του (που δεν μας αφορά)
    Αλλά τα τελευταία 30 χρόνια απο τα χρήματα του ελληνικού λαού. Παιδί του κομματικού σωλήνα, όχι κάτι πολύ χειρότερο απο τον μέχρι τώρα πρόεδρό του, γιατί μην ξεχνάμε το ίδιο ανεπάγγελτος είναι και ο ΓΑΠ...
    Όμως δεν προκύπτει ζήτημα μόνο για τον Παπουτσή αλλά και για τον δοτό πρωθυπουργό.
    Γιατί έκανε αποδεκτή την παραίτησή του σε μια περίοδο όπου υποτίθεται πως ελλοχεύει μια τρομοκρατική απειλή; Έπρεπε να τον κρατήσει ώστε να υπάρχει μια συνέχεια στην κορυφή της πολιτικής διοίκησης του Υπουργείου ΠΡΟ-ΠΟ..
    Αλλά δεν περίμενα κάτι καλύτερα απο τον Παπα-Ρομπότ που δεν έκανε αποδεκτή την παραίτηση του Γερουλάνου (αλήθεια περίμενε να μας κλέψουν την Ακρόπολη απο τα ...μπετά για να ευαισθητοποιηθεί ; ).
    Φάκτορα και λοιποί φίλοι,
    το ζήτημα το μεγάλο δεν είναι τόσο ο Παπουτσής. Ψάξτε λίγο πως πήρε το διδακτορικό του ο μεσιέ Βενιζέλος...

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Kυαίστωρ 28/02/2012 18:24:15

      Πού να ψάξω. Πες ό,τι ξέρεις.
      Δεν είναι παρά δικολάβος σε επαρχιώτικο ειρηνοδικείο.
      Να, όμως, που ΄"λαός" γοητεύεται με τη δικολαβική....βουκολική ποίηση.

      • Kυαίστωρ avatar
        Kυαίστωρ @ Μανιάτης 29/02/2012 00:42:43

        Κοίτα φίλε Μανιάτη, τότε ήταν άγριες περίοδοι, μόλις είχε πέσει η Χούντα και όπως καταλαβαίνεις σε πολλά πανεπιστημία έπρεπε να δημιουργηθούν παιδιά ενός νέου συστήματος.
        Αν ήσουν πάνω απο τον μέσο όρο και είχες και ισχυρούς μέντορες μπορούσες να πας πολύ ψηλά εύκολα και γρήγορα.
        Και ο νοών νοείτο.
        Ουσιαστικά μιλάμε για μια περίοδο όπου η ευνοιοκρατια και η οικογενειοκρατία ήταν στα μεγάλα φόρτε τους.
        Πάμε στο πρώτο σκέλος : Μεταπτυχιακό στη Γαλλία.
        Το ολοκλήρωσε σε ένα έτος, κάτι όχι περίεργο αφού στο εξωτερικό ναι μεν υπάρχουν μεταπτυχιακά με ένα έτος παρακολούθησης συν εργασία διπλωματική ή εξετάσεις αλλά μιλάμε και για την Γαλλία που έδειξε ιδαιτερη ευαισθησία σε "κατατρεγμένα" αριστερούλικα παιδάκια απο την Ελλάδα.
        Τωρα για το σκέλος του διδακτορικού.
        Η εκπόνηση μιας διδακτορικής διατριβής δεν μπορεί να γίνει σε λιγότερο απο 3 χρόνια και οχι σε περισσότερα απο 5. Εκτος κι αν συντρεχουν σοβαροι λογοι υγειας, ή επαγγελματικοί οποτε μπορει να δοθεί παραταση ενός έτους και εξαιρετικές, αλλά πολύ εξαιρετικές για παραπάνω.
        Ο φίλος μας ο Μπένυ, το παιδί θαύμα ξεπέρασε όλη αυτή τη διαδικασία σε λιγότερο απο 2 χρόνια. Θαύμα !!!
        Η σύνθεση της τότε τριμελούς επιτροπης τους και της 7μελους συνολικα εξεταστικης αρκει για να δει καποιος πως οι ιδιοι του οι πατρονες ηταν αυτοι που τον εκριναν και τον εξελεξαν. Και τοτε ευδοκιμουσαν οι θεσεις υφηγητων που ηταν ας πουμε το παραθυρακι για ενα μονιμο διορισμο στα ΑΕΙ....

  12. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 28/02/2012 15:13:55

    Ο απόλυτος ΤΙΠΟΤΑ! Κάτι σαν...Γ.Α.Π. (Jeffry) δηλαδή...

  13. chris avatar
    chris 28/02/2012 16:47:35

    Ποια Αμερικη και πρασινα αλογα
    Η Ελλαδα ειναι η χωρα της ευκαιριας.
    Γιωργος, Κωστας,Αντωνης,Ευαγγελος,Χρηστος κλπ.
    Αφου μπορεσαν αυτοι, σειρα εχει ο CATMAN .

    • Αγνωστος Ψ avatar
      Αγνωστος Ψ @ chris 28/02/2012 17:39:52

      Διολου απιθανο φιλε!.........Τετοιοι που ειμαστε σαν λαος,ολα τα περιμενω.Ακομα και τον Κατμαν με ολη την κομπανια(Βας-Βας,ο αλλος με το πριονι κλπ).Ακομα και οι τιτλοι των εκπομπων της Αννιτας,γαντι με το τσιρκο που καποτε λεγονταν Βουλη...''Παρατραγουδα'',''Εισοδος Ελευθερη''...χαχαχα

  14. sabmarine avatar
    sabmarine 28/02/2012 16:48:47

    ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΕΝΟ

  15. Αγνωστος Ψ avatar
    Αγνωστος Ψ 28/02/2012 17:32:04

    Ο Παπουτσης ειναι μακραν ενας απο τους πιο αποτυχημενους ...Ο ανθρωπος που ειπε το αληστου μνημης ''Η Παρος ειναι μακρια'' για να καλυψει την α νικανοτητα του και να κουκουλωσει τις τεραστιες ευθυνες για τον πνιγμο 80 ανθρωπων τοτε στο Εξπρες Σαμινα...Το δυστυχημα ομως ξερετε ποιο ειναι?...Πως πολυ φοβουμαι,οτι καποιοι θα τον ακολουθουσαν αυτον τον τυπο,καποιοι συνελληνες,διπλανοι μας.Ευκολα κιολας...Το συστημα που ολοι μας αναφερομαστε,δεν το εφτιαξαν αυτοι...αλλα εμεις που 30 χρονια ψηφιζαμε και βαζαμε και συνεχιζουμε να το κανουμε ολους τους ανικανους,ανεπαγγελτους,λαμογια κοινως! Αν περναμε για μια φορα τις ΕΚΛΟΓΕΣ σοβαρα οπως αρμοζουν μια εκλογικη διαδικασια,καθως μιλαμε για τις ζωες μας και των παιδιων μας...και δεν τις βλεπαμε σαν μια 3ημερη αποδραση,σαν ενα event(εξοδος στην εξοχη,μασα,κλαμπ μπουζουκια,καφεδακια και χαβαλε με μασα μεσημεριανη σε ταβερνες κλπ..και μετα παμε να ψηφισουμε χαλαραα την Ν.Δ. το ΠΑΣΟΚ. το ΚΚΕ...διοτι το ειχαμε κατι σαν την ομαδα,δεν αλλαζουμε ομαδα και κομμα λεγαμε ολοι μια ζωη..).Και πηγαιναμε και ψηφιζαμε σαν τα προβατα ολα τα λαμογια.Χωρις καμια ερευνα,μαλιστα εαν το ''ψαχναμε'' λιγακι,το ψαχναμε σε οτι εχει να κανει με το ποσο δυνατος ηταν στο παρασκηνιο ο καθε υποψηφιος.Οπως βλεπετε βαζω και τον εαυτο μου μεσα,εστω και αν το λαθος αυτο το εκανα μοναχα μια φορα...την πρωτη μου φορα που εκλεισα τα 18 και ψηφισα συγκεκριμενα την περιοδο '89-'92...Ουδεποτε ξαναεκανα το λαθος να ψηφισω καποιο απο τα εντος της Βουλης κομματα.Δεν τα ξεχωριζω πλεον,ολα τους ιδια μου φαινονται.Ακομα και οι ''δηθεν'' αριστεροι που ειναι αντιμνημονιακοι και δηθεν στο πλευρο του Ελληνα,με αλλες τους πραξεις που κατα καιρους εχουν προβει,εχουν δειξει τον ανθελληνισμο τους...Οποτε πατσιζουν με τους προδοτες τους μνημονιακους.Διοτι μπορει ο Τσιπρας να εχει πχ αναλαβει ''ψευτοπατριωτικο'' ρολο,αλλα ο ιδιος και το κομμα του ειναι αυτοι που υποστηριζουν θερμα ολους οσους διεκδικουν κομματι της ελληνικης γης...Τουρκους,Αλβανους,Σκοπιανους,εκτος της λατρειας τους προς τους λαθρομεταναστες.Γι'αυτο ελληνα και ελληνιδα ξυπνα επιτελους και ψαξε να βρεις γυρω σου ποιος αξιζει να ειναι εκπροσωπος σου αληθινος στο Κοινοβουλιο.Ποιος πραγματικα ειναι ελληνας...και οχι ελληνοφωνος,ποιος αγαπα πραγματικα αυτη την Πατριδα και τον λαο της και ποιος πραγματικα θα κανει τα παντα για την Πατριδα,χωρις ξενοδουλους και υποτακτικους κρυφομασσονους

  16. Κρίμα avatar
    Κρίμα 28/02/2012 18:15:13

    Τόσοι χαρακτηρισμοί γιά ποιό λόγο; Το "απόλυτο κενό", "Ο απόλυτος ΤΙΠΟΤΑ", "ο ορισμός του μηδέν", "το απόλυτο μηδέν", κ.λ.π.
    Όλοι οι χαρακτηρισμοί για ένα στέλεχος του συστήματος εξουσίας που κυριάρχησε στη χώρα και ίσως συνεχίσει με κάποια άλλη μορφή. Ένα σύστημα στο οποίο πολλοί εναπόθεσαν όλες τις "ελπίδες" τους και βέβαια την πάτησαν.
    Το μεγάλο ζήτημα έγκειται στο ότι βαφτίζουμε κάποιον ή κάποιους μεσίες, τους εκχωρούμε όλες τις εξουσίες και περιμένουμε την ανταπόδωση. Όπως το παιδάκι που πιστεύει ότι ο μπαμπάς του είναι μοναδικός και χωρίς αυτόν θα σβήσει ο κόσμος.
    Δεν παθαίνει τίποτα ο Παπουτσής και όλοι οι άλλοι με χαρακτηρισμούς...
    Αυτό που χρειάζεται στα πλαίσια του συστήματος εκπροσώπησης είναι η επιλογή εκπροσώπων που θα μπορούν να σταθούν απέναντι σε όλους αυτούς.
    Αυτό αποδεικνύεται από το τι έχουν στερηθεί ή έχουν "πληρώσει" οι υποψήφιοι ώστε να διεκδικήσουν την εκπροσώπηση.

  17. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 28/02/2012 18:27:13

    Δυστυχώς, ο "Παπουτσής" αμαυρώνει μία άξια γενια, πού πάλεψε πραγματικά γιά τήν Ελλάδα.
    Ξέρετε πόσα βιώματα κουβαλάνε όσοι βρέθηκαν στά γεγονότα τής Νομικής, τού Πολυτεχνείου καί μετέπειτα;
    Όλοι, ανώνυμοι συνήθως, πού κουβάλησαν τίς πραγματικές αξίες πού όμορφες, αναδυόμενες από τά γεγονότα καί τήν τριβή τους, στέκουν ακόμη ψηλά, λαμπερές.
    Τό σύνθημα "ψωμί, παιδεία, ελευθερία", σύμβολο τής γενιάς, πέρασε από τούς επιστήμονες πού τέλειωσαν τίς σχολές τους καί ξεκίνησαν τόν επαγγελματικό καί κοινωνικό τους βίο, στήν κοινωνία. Στήν οικογένεια, στά παιδιά, στίς δραστηριότητες καί στήν διπλανή πόρτα.
    Στά βιογραφικά μας, όλοι μας γράφουμε μέ καμάρι, τί καί πότε τό τελειώσαμε.
    Πώς, καί μέ ποιό τρόπο δουλεύουμε καί αποδίδουμε στό κοινωνικό σύνολο, τήν αξία στήν οικογένειά μας, καί τήν υπεραξία στήν κοινωνία καί τήν πατρίδα μας.
    Χιλιάδες φοιτητές τότε, επιστήμονες μετέπειτα καί επιτυχημένοι σήμερα, έστω καί άν η επιτυχία αυτή ανακλαται στή μικρή κοινωνία πού ο καθένας μας ζεί.
    Στήν γενιά μου, πιστεύω ακράδαντα.
    Σέ όλους τούς ανώνυμους πού δέν ακολούθησαν πορείες "Παπουτσή".
    Τώρα απομένει, τά βιώματα καί οι εμπειρίες, μαζί μέ τή δυναμική τής νεολαίας, νά αποτελέσουν ένα από τά συστατικά τής ελπίδας γιά τήν ανάταξη καί πραγματική ανάπτυξη τής Ελλάδας.
    Φίλοι, όμως υπάρχει καί η τελευταία μου σκέψη.
    Λέτε, επειδή κανέναν από μάς δέν αξιοποίησε τό μεταπολιτευτικό πολιτικό σύστημα, γιά τό λόγο αυτό καί νά απέτυχε;
    Καί επειδή καί δυστυχώς,, χρόνια τώρα, η ισοπεδωτική πολιτική λειτουργησε υπέρ τών "αιωνίων φοιτητών-στελεχών κομμάτων";
    Τότε όμως, φταίμε όλοι όσοι έπρεπε καί δέν μιλήσαμε, δέν αντιδράσαμε!
    Όμως, είδατε τί φέρνει ο χρόνος! Γυρίσματα!
    ένας παλιός φοιτητής τού Πολυτεχνείου, πού τέλειωσε τίς σπουδές του στήν ώρα του!

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 28/02/2012 18:38:53

      Η γενιά του Πλολυτεχνείου κατέστρεψε την Ελλάδα.
      Επαναστάτες της μιάς δραχμής...τα γιασεμιά.

  18. Παντελης avatar
    Παντελης 28/02/2012 18:33:08

    εδω εχουμε φιλιπινεζα με πορσε, ο Παπουτσης σας πειραξε;

  19. ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 28/02/2012 20:03:30

    Mεταξύ τών άλλων στό βιογραφικό του,λησμόνησε νά αναφέρη,ότι όντας ΥΕΝ/ΣΑΜΑΙΝΑ,υπήρξε ή έξ ##απορρήτων Φιλιππινέζα## τού αλήστου μνήμης (καί αστέρι τού πράσινου (παρα)συστήματος τού πασοκ) Προέδρου τής Ενώσεως Ακτοπλόων καί Δ/ντος Συμβούλου (κατ΄επιταγήν τού ΥΕΝ Σουμάκη) τής Ηellas Ferries/ΣΑΜΑΙΝΑ),αυτόχειρα Σφηνιά!!!!!

    • Kυαίστωρ avatar
      Kυαίστωρ @ ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 29/02/2012 00:45:00

      Φίλε ο Σφηνιάς αυτοκτόνησε απο τις τύψεις ή απο ότι ένιωθε. Αυτό εμένα τότε μου έδειξε μια στοιχειώδη ευθιξία. Εσύ ξέρεις πολλούς απο τότε που να παραιτούνται ή να ακολουθούν το παράδειγμά του; Μπορούσε να οχυρωθεί πίσω απο την περιουσία του και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

      • ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
        ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! @ Kυαίστωρ 29/02/2012 10:32:27

        Λυπάμαι φιλαράκο,αλλά είσαι εκτός ##τής πιάτσας,τής Ακτής Μιαούλη##!!!!

        Δυστυχώς γιά ΄σένα,ό αλήστου μνήμης, πρώην υπαλληλάκος μέ τό καροτσάκι πρακτορείου αλλά υπηρέτης τού μπατσοκικού παρακράτους,(μετακινούσε στρατιές μπατσόκων προεκλογικά,μέ τά πλοία τών ΜΙΝΩΙΚΩΝ δωρεάν καί είς βάρος τεράστιο τών ΜΙΝΩΙΚΩΝ ΓΡΑΜΜΩΝ κι όχι μόνον) ##υπεχρεώθη##,όχι από τίς Ερινύες αλλά από τούς γνωστούς νταβατζήδες τής πιάτσας,σέ αυτοχειρία!!!!

        ##Ή τά λεφτά μας ή τά παιδιά σου##!!!!!!
        Αυτό ήτο τό μήνυμα!!!!!!!!
        Υπήρξε πάντως, γενναίος!!!!

  20. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 28/02/2012 21:11:14

    Ο Παπουτσής , μακράν ο πιο άχρηστος υπουργός και πιθανόν Έλληνας πολιτικός, με την απόφαση του να κατέβει απέναντι στον Βενιζέλο, μόνο καλό μπορεί να του κάνει, αφού αν τους συγκρίνεις ο Μπένυ φαντάζει...Τσώρτσιλ ( τουλάχιστον)

  21. Nik avatar
    Nik 28/02/2012 22:14:59

    Αγωνιστικός, ότι και αν σημαίνει αυτό, ωραίος, ευέλικτος, κατάλληλος για κάθε θέση και σε κάθε στιγμή, αυτές ήταν η δεξιότητες που ζητούσε το ¨σύστημα" των 80s, αυτό έδωσε ο Παπουτσής. Για αυτό τον εκλέγατε. Μη σκούζετε τώρα που οι συνθήκες δείχνουν πόσο λάθος ήταν οι επιλογές σας.

    Στατιστικά δύο στους τρεις από τους σχολιαστές έχουν ψηφίσει το "σύστημα" σε κάποια φάση.

    • Dexi Extrem avatar
      Dexi Extrem @ Nik 29/02/2012 08:30:33

      Δεν είμαστε όλοι ίδιοι.

  22. Βαγκούκος avatar
    Βαγκούκος 29/02/2012 18:45:08

    Ξεχάσατε, και συγγραφέας,

    Έχει εκδώσει 3 βιβλία:
    «Ευρωπαϊκές Διαδρομές» (1994)
    «Το Χρώμα του Μέλλοντος» (1998)
    «Για την Ευρώπη του 21ου αιώνα» (1999)

    Πρέπει να είναι βιβλία με "βάθος".

    Άσχετο με τον Παπουτσή,
    Θυμάμαι κάτι παρελάσεις επί χούντας με επίλεκτους φοιτητές να παρελαύνουν στον "ουλαμό" των φοιτητών και τους βρήκα στην μεταπολίτευση αντιστασιακούς.